fbpx

2022’de Google’da Yükselmek için ne yapmalıyız?

 

2021’da Google’a Nasıl Hakim Olursunuz?

Ben zaten SEO’ yu biliyorum ve deneyimliyim deme… : )  SEO gittikçe zorlaşıyor.

Zaman geçtikçe, sıralaması daha uzun sürer ve istediğiniz sonuçları elde etmek için daha fazla para harcamanız gerekir.

Fakat gerçek şu ki, sonuç almak için sonsuza dek bekleyemezsiniz. Ve başkalarının yapmayacağı için SEO’yu bir taktik olarak kullanmaktan başka seçeneğiniz yok.

Google’da Yükselmek İçin Yapmanız Gerekenler aslında çok basit;

Peki ne yapmalısın?

Yapmanız gereken ilk şey, SEO hakkındaki düşüncelerinizi ayarlamak. SEO sadece sıralama ile ilgili değil. Dürüst olmak gerekirse, onları kendi sitem için bile izlemiyorum. Doğru trafik almakla ilgili.

Önemli olan , satın almaya hazır olan ziyaretçilerdir.

Bu yüzden, 2019’da daha da zorlaşacak olan rekabetçi kafa terimleri için nasıl sıralanacağınızı öğretmek yerine, bu ultra rekabetçi ortamda size çok daha hızlı sonuç ve satış sağlayacak bir formülü parçalayacağım.

Ve hepsinden önemlisi, her şeyi yapacak vaktiniz olmadığını bildiğim için 4 adıma ayıracağım.

2019’da izlemeniz gereken 4 adımlı SEO stratejisi:

1. Adım: Müşterileri satın almaya hazır olmadan önce çekin

İzlenecek en pahalı anahtar kelimeler, alıcı amaçlı anahtar kelimelerdir. Bilirsiniz, birisinin bir anahtar kelimeyi yazdığı ve o zaman ve orada para harcamaya hazır olanları.

Ve bu her zaman böyle olacak. Sadece bir SEO açısından değil, tıklama başına bir ödeme açısından bile ödeme .

Peki, ne yapmalısınız… bu kazançlı anahtar kelimelerin peşinden gitmeyin?

Tabii ki değil. Dahası, ne kadar sürdüğü önemli değil, onlardan sonra gitmelisin. Sadece sabırlı olmalısınız.

Ancak kısa vadede, benzer arama modellerine sahip başka anahtar kelimeler var ve bu kadar kazançlı değiller ve daha çok bilgi amaçlıdır . İnsanların satın almadan önce bir araştırma yaptığını düşünmelisniz.

Peki, benzer bir arama modeline sahip rekabetçi olmayan anahtar kelimeleri nasıl buluyorsunuz?

Tabiki Google Correlate ile

İşte nasıl çalışıyor?

Diyelim ki zeytin yağı satıyorsunuz ama terimin rekabetçi olduğunu ve sahip olmaktan daha fazla zaman alacağınızı biliyorsunuz.

Ne yapmalısın?

Google Correlate ile, insanların Google’da aradıkları tüm terimleri, “zeytin yağı” kelimesine benzer bir arama paternine sahip olduğunu gösterir.

Başka bir deyişle, bunu tersi yönde Google Trendleri olarak düşünün. Google Trends ile, bir sorgu girersiniz ve terimin zaman içinde ne kadar iyi performans gösterdiğini gösterir. Google Correlate ile, sıralamak istediğiniz ana anahtar kelimeyle aynı eğilim düzeninde olan sorguların bir listesini alırsınız.

Başka bir deyişle, “zeytin yağı” teriminin satışa neden olacağını biliyorsanız, Google Correlate size aynı modelle eşleşen başka terimler de gösterecektir (bazı anahtar kelimeler alakalı olmazken bazı anahtar kelimeler alakalı olacaktır).

“zeytin yağı” veya Google Correlate’de sıralamak istediğiniz terimi yazın. Ardından seriyi -1 hafta ya da -2 haftaya kaydırın (bu, negatif korelasyon anlamına gelir), bu size bir terim listesi verileceği anlamına gelir.

İşte elimde ne var?

google korelasyonu

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, insanlar zeytin ürünleri, en iyi zeytin yağı, zeytin evi, zeytin yağı faydaları ve zeytin  yağı nasıl yapılır diye yazıyorlar.

Bu ifadeler hakkında çok derin olan blog içeriği yazarsanız, benzer bir kitleye hitap edersiniz. Bu anahtar kelimelerin bazıları hemen satışa neden olmayabilir, ancak tekrar tekrar bulduklarımız, ana konunuzla ilgili içerik yazarsanız, blog okuyucularınızın çoğunun birkaç hafta içinde geri dönüp satın alacağıdır.

Çoğu insan satışlarını içerik pazarlamasında böyle yapar.

Blog içeriği bile yazmak zorunda değilsiniz, yalnızca bu yeni anahtar kelimeleri hedefleyen yeni açılış sayfaları oluşturabilirsiniz.

Ve vardiya dizisi olarak -2 hafta içinde nasıl kullandığınıza benzer şekilde, onu pozitif bir sayıya dönüştürebilir ve insanların aradıklarıyla pozitif ilişkili olduğunu görebilirsiniz:

 

Öksürüklerle ilgili yağları aramanın, zeytin yağına benzer bir arama düzenine sahip olduğunu göreceksiniz.

Zeytin yağı satan çoğu insan muhtemelen öksürükler için yağ vermeyi düşünmez, ancak yağlar benzerse, fazla para harcamadan teklifinizi oldukça hızlı bir şekilde genişletebilir ve yeni bir ürün grubu oluşturarak ekstra gelir elde edebilirsiniz.

Adım # 2: Araziyi  genişletin

Herkes yeni terimler için sıralamaya odaklanır. Ancak bir sorun var,  yeni terimler için sıralama çok zor .

SEO’nun büyük bir Yüksek Getiri’ye sahip olmasına rağmen , sabır gerektiren bir strateji olduğunu her defasında söylemişizdir.

Fakat işte sorun şu ki, eğer toprağı kullanır ve stratejiyi genişletirseniz daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Şimdi,  Giriş yapın;  Google Search Console.  Ardından, “performans” seçeneğini tıkladığınızda, şu anda sıraladığınız terimlerin bir listesini göreceksiniz:

google arama konsolu

 

Ardından, sıraladığınız en popüler terimlerden birine ve ardından sayfalara tıklamanızı istiyorum. Google’da terim için sıradaki URL’yi gösteren bir rapor görmelisiniz. Bu URL’ye ihtiyacınız var çünkü bu sayfayı değiştireceksiniz.

sayfa sorgu

Şimdi bu terimi alıp Ubersuggest’a yerleştirmeni istiyorum . Rapor yüklendikten sonra, navigasyondaki “Anahtar Kelime Fikirleri” ni tıklayın. Bunun gibi görünecek bir rapor göreceksiniz:

Uzun kuyruk cümlelerinin bir listesini göreceksiniz… Alıcı niyetinde olanları alıp, zaten baş terim için sıradaki sayfaya eklemenizi istiyorum.

UBERSUGGEST

 

Uzun kuyruk cümleleri eklerken, içeriğinizi bu anahtar kelimelerle alakalı olacak şekilde ayarladığınızdan emin olun. Ayrıca, ürününüz veya hizmetinizle oldukça alakalı olanları seçin. İçeriği ayarlamadan sayfanıza doldurmanız spam bir durumdur ve arama yapanlar için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaz.

Burada bulacağınız şey, zaten baş terim için sıralamada bulunduğunuz için, genellikle içeriğinizi ayarlayarak uzun kuyruk değişimi için 30 ila 60 gün içinde bir sayfaya vuracaksınız. Hızlı bir galibiyet!

Ancak bu stratejinin anahtarı, doğru longtail anahtar kelimeleri seçmektir. Sadece trafik numaralarına bakmayın, bir satış veya olası satışa neden olacağını bildiğiniz terimlere odaklanın.

Adım # 3: Bir marka oluşturun

Google, markalara daha fazla önem veriyor . Başka bir deyişle, güçlü bir markanız varsa, daha hızlı bir yükselme alırsınız.

Google’ın Eski CEO’sunun dediği gibi:

Markalar çözüm değil, sorun değil. Markalar, çöpleri nasıl temizlediğinizdir.

Başka bir deyişle, Google’da uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız, bir marka oluşturmanız gerekir. Markanız büyüdükçe arama trafiğiniz de artacaktır.

Markanızın büyümesini izlemenin yolu Google Trends . Üst üste nasıl yığıldığınızı görmek için marka adınızı Google Trends’e ve rakiplerinizden birkaçına yazın.

google trendleri

 

Ne yazık ki, markanızı fırlatacak hızlı bir saldırı yok. Bununla birlikte, hem kişisel hem de kurumsal markalar için işe yarayan bir formül vardır .

Öyleyse formül nedir?

Cesur bir şey yapıyorsun!

İnsanların size blog yazmasını, konferanslarda konuşmasını, reklam yayınlamasını … söyleyebileceğinden emin olun ama bunların hiçbiri sadık bir marka oluşturmanıza yardımcı olmaz, çünkü herkes zaten aynı şeyleri yapıyor (veya en azından deniyor).

Ancak rekabetinizin yapmadığı şey cesur olmak. Tony Robbins veya Apple gibi bir marka istiyorsanız, kalın yol budur.

Peki cesur bir şeyi nasıl yapıyorsun?

İlk önce kişisel bir marka ile başlayalım  (bunun yerine kurumsal bir marka kurmanızı tavsiye etmeme rağmen).

Tersini yapın

Kişisel bir marka oluşturmak söz konusu olduğunda, alanınızdaki çoğu insanın tersine yaklaşmak zorunda kalacaksınız. Onlar için çalışan her şey senin için işe yaramaz.

Kimse taklitçiyi umursamıyor, özellikle de asıl çözümden memnun kaldıklarında.

Başka bir deyişle, rakibinizin tam olarak ne yaptığını yaparsanız kimse sizi takip etmeyi umursamaz.

Size rakiplerinizin tersini nasıl yapacağınıza dair örnekler vereyim:

  • Gerçekten insanlara yardım et – birçok insan blog yazıyor ve sosyal ağlarakatılıyor, ama kaç kişi topluma cevap vermek için zaman ayırıyor? Söyleyebileceğim kadarıyla% 1’den az. Sadece bana bak. Yıllardır blogum, Facebook ve hatta YouTube hakkındaki yorumlara cevap verdim. LinkedIn’de topluluğumla çok meşgulüm, beni 2018’nin En İyi Seslerinden biri olarak onurlandırdılar! Çoğu insan bunu yapmak için çok tembel… bunun tersini yapmak sizinle bağlantı kurmama yardımcı oldu. Bunu neden yaptığımı merak ediyorsanız, çünkü işe başladığımda hiç param yoktu ve insanlar bana yardım ettiler. Sadece aynısını yapmaya çalışıyorum.
  • 10x içerik yazmak – bloglamaya başladığımda herkes bunu yapıyordu. Bu yüzden kendimi ayırmanın bir yolunu bulmalıydım. Bunu derinlemesine kılavuzlar yazarak yaptım… bu 5.000 kelimelik blog yazılarından değil, 30.000 kelimelik kılavuzlardan bahsediyorum. Bunun üzerine, tasarıma para harcadım, böylece güzel görüneceklerdi.
  • Video içeriği oluşturma – dijital pazarlama topluluğuna girdiğimde, binlerce katılımcının olduğu büyük konferanslar vardı. Onların hepsinin konuşmanın markama yardımcı olacağını düşündüm… ve bir dereceye kadar yaptılar, ama ben sadece başka bir konuşmacıydım. Ancak alanımdaki çok az kişi video içeriği oluşturuyordu… şimdi konferanslarda konuşma yapmak yerine, onları YouTube, Facebook ve LinkedIn’de veriyorum. Seyahat etmek zorunda kalmadan daha fazla insana ulaşabiliyorum ve içerik sonsuza dek sürecek (ve herkesin kullanımına açık!).

Rekabetten sıyrıldım ve kişisel bir marka yarattım. Sonra yıllar boyunca markalar bir gecede kurulmadığı için yaptım.

Kişisel markanız söz konusu olduğunda rakiplerinizin tam tersini nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, bir yorum bırakın ve size bazı fikirler vermeye çalışacağım.

Şimdi şirketiniz için bir marka oluşturmaya gidelim… Hepsi tek bir şeyle sonuçlanıyor…

Cesur ol

Ne satıyorsanız çevrimiçi olarak rekabet edersiniz. Bir B2B veya B2C şirketi olmanız farketmez… rekabete sahipsiniz, yani markanızın öne çıkması zor olacak.

Peki kendini nasıl farklılaştırıyorsun?

Bunu cesurca yapıyorsun.

Sana bir örnek vereyim. Amerika Birleşik Devletleri’nde, cep telefonu taşıyıcıları söz konusu olduğunda birçok seçenek var. Peki, herkes aynı telefonu ve rekabetçi fiyatları sunduğunda nasıl öne çıkıyorsunuz?

Eh, T-Mobile , ücretsiz Netflix, sınırsız veri ve ücretsiz dolaşım önererek kendilerini ayırdı.

 

Ve cesur bir şey yapmak için büyük bir şirket olmak zorunda değilsiniz. Zappos ayakkabı satmaya başladığında farklı şeyler yapmaya karar verdiler. İlk önce, 1 yıl süren bir geri ödeme politikası önerdiler . Şunu bir düşünün… eğer 12 ay sonra bir ayakkabısını iade ederseniz, şansınız kalmaz ve tekrar satılamaz.

 

Ardından, gönderilerini rastgele yükseltmeye karar verdiler. Bu yüzden kara taşımacılığı yerine, sizi rastgele 2 günlük veya ertesi gün havaya yükseltirlerdi.

Ve Amazon, Başbakan programlarını yayınladıkları anda rekabetlerini ezdi . İlk piyasaya çıktığında, tüm Prime ürünlerinde yılda sadece 99 $ karşılığında 2 günlük ücretsiz kargo alacaksınız. Ne saçma bir şekilde şaşırtıcı bir teklif.

Şimdi bu cesur olmak!

Cesur olmak banka hesabınızı kırmak zorunda değildir. Amazon ve T-Mobile gibi bir şey yapmak zorunda değilsiniz… korkunç bir destek için bilinen bir sektördeyken şaşırtıcı müşteri hizmeti sunmak kadar basit olabilir.

İşinizde nasıl cesur olacağınızdan emin değilseniz, bir yorum bırakın; ben de size bazı fikirler vermeye çalışacağım. İşinize genel bir bakış sağladığınızdan emin olun, böylece size yarı yolunda iyi fikirler verebilirim. ?

Ve tabii ki cesur olmak, markanızı bir gecede inşa etmeyecektir (yıllar alır), ancak her çeyrekte bir büyüme görmelisiniz. Değilsen, bu yeterince cesur olmadığın anlamına gelir.

Adım 4: Daha iyi bir fare kapanı oluşturun

Bir fare kapanı? Neden bir fare kapanı yapmak istiyorsun?

Link kurma hala önemlidir. Elbette, Google şu anda başka birçok faktöre bakıyor, ancak bağlantı oluşturma hala sıralamada yardımcı oluyor.

Ancak, bağlantıları eskiden döndüğünden daha zordur. Herkes blog yazıyor… heck, 440 milyondan fazla blog ve bir milyarın üzerinde blog var, Tumblr, Medium ve WordPress.com.

Evet, demek ki bağlantı kuracak ve bağlantı isteyecek daha fazla site var ama herkes bunu yapıyor.

Peki, herkes aşağıdaki spam gibi bir link isteyen bu spam e-postaları alırken nasıl bağlantılar kurarsınız?

 

Daha iyi bir fare kapanı yapmalısın. O kadar şaşırtıcı bir şey ki, herkes sizden bir link istemeden bağlantı kurmak istiyor.

Ayrıntılı rehberlerdi, ancak bugünlerde fantezi tasarımları olan 10.000 kelimelik rehberleri görmeye başladım.

Özellikle marka inşaatı söz konusu olduğunda hala çalışıyorlar, ancak bağlantı kurma konusunda etkili değiller.

İnfografiklerle aynı şekilde, tonlarca sosyal paylaşım ve bağlantı elde ettiler (hala bir dereceye kadar yapıyorlar), ancak eskisi kadar etkili değillerdi.

Peki ne tür bir fare kapanı kurman gerekiyor? İnsanların parasını ödemeye alıştıkları bir şeyle başlayabilirsiniz.

Örneğin, danışmanlık şirketi Price Intelligently  , ProfitWell adlı ücretsiz bir analitik yazılımı yayınladı .

Çok az pazarlamayla, 187 alandan 943 geri bağlantı oluşturabildiler.

 

Bunu Ubersuggest ile de yaptım  .

 

Pazarlama için daha fazla çaba harcadım, böylece 10.667 benzersiz geri bağlantı üretebildim.

 

Tüketici alanındaki harika bir örnek (bu, aynı zamanda e-ticaret siteleri için de harikalar yaratacaktır) animasyonlu Infographics’tir. Herkes infografikler gördü, bu yüzden Aminagraffs infografiklerini canlandırmaya karar verdi, bu da viral olmalarına neden oldu.

İşte onların bir araba motorunun nasıl çalıştığını bozan infografiklerinin bir kısmı .

 

Hepsinden iyisi, Amimagraphs kurucusu herhangi bir pazarlama yapmadı… grafik yayıldı . Pazarlama olmasa bile, 136 alandan ve 200.000’den fazla ziyaretçiden 751 geri bağlantı oluşturdu.

 

Eğer eski okul bağlantı kurma taktiklerini kullanmak istersen, yapabilirsin, 2019’da sana yardım etmeyecekler. Öyleyse, yaratıcı ol ve daha iyi bir fare kapanı inşa et.

İyi bir fare kapanı kurduğunuzda, maliyet konusunda endişeli olabilirsiniz. Ancak düşünmenin farklı bir yolu var.

Aynı sonuçları elde etmek için pazarlamaya ne kadar para harcıyorsunuz?

İnsanlar Ubersuggest ile yaptıklarım için benimle dalga geçiyorlar ve ayda 150.000 dolar kaybedebilmemin aptalca olduğunu düşünüyorlar. Ama Ubersuggest nedeniyle elde ettiğim trafiği satın almak zorunda olsaydım, bana 150.000 dolardan fazlaya mal olurdu. Fare kapağım pahalı olsa da, ödemeli reklamlardan daha ucuz.

Ve benim kadar ileri gitmene gerek yok. Animagraffs uygun olanı yapmak. Animasyonlu bir infografik oluşturmak için onlara 750 dolar ödedim. Bugünlerde ne ücret aldıklarından emin değilim, ama bahse girerim web’de birkaç yüz dolara yapacak birini bulabilirsiniz.

Sonuç

SEO’yu geleneksel anlamda düşünmek yerine, stratejinizi değiştirmenizi istiyorum.

SEO sadece daha da zorlaşacak, Google algoritmasını sürekli olarak beğenmeyeceğiniz şekillerde değiştirecek, ancak kesin olan tek şey, SEO yapmanın eski yolunun sadece istediğiniz zaman diliminde sonuç alamayacağından emin olmanız.

Yani, yukarıdaki 4 adımı izleyin. Konvansiyonel değillerdir, ancak sektör o kadar rekabetçi ve doygundur ki, kutunun dışında düşünmekten başka seçeneğiniz yoktur.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.