fbpx

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

SEM Nedir?

SEM veya Arama Motoru Pazarlaması (Arama Pazarlaması olarak da bilinir), arama motorlarından trafikte organik (yani ücretsiz) veya ücretli (yani reklam yoluyla) alma işlemidir. SEM’in iki ana sütunu vardır: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve PSA (Ücretli Arama Reklamcılığı).

SEO, arama motorlarından ücretsiz trafik almanın yoludur ve Ücretli arama reklamları, reklamlarınızın arama motoru sonuç sayfalarında görünmesi için ödeme yapma işlemidir.

Arama Motoru Pazarlamasının asıl amacı nedir?

SEM’in genel amacı, SERPS’de (arama motoru sonuç sayfaları) veya reklam yerleşimleri için en üst sıralarda yer alarak arama motorlarında görünürlüğü artırmaktır. Daha yüksek reklam sıraları ve sıralaması daha fazla trafik anlamına gelir ve bunun da bazı avantajları vardır.

Arama Pazarlaması Neden Önemli?

SEO ve PSA’nın ne olduğu ve arama motorlarından daha fazla görünürlük ve trafik elde etmek için nasıl kullanılacağına ilişkin ayrıntılara girmeden önce, bir web sitesinin veya çevrimiçi işletmenin başarısı için SEM’in önemini hızla inceleyelim.

Günümüz dünyasında İnternet’in bilmemiz, öğrenmemiz, sormamız, satın almamız veya yapmamız gereken her şeyin kaynağı olduğu bir gerçektir.

Ne zaman bir sorunuz olursa veya bir şey ararken, yaptığımız ilk şey, bir arama motoruna (çoğu durumda Google’da) dönüp arama sorgumuzu yazmaktır.

ARAMA – SEARCH’a bastığımızda, sorumuza doğrudan cevap vermeyi veya niyetimizi karşılayabilecek bir kaynak listesine (ve bu liste hem reklamları hem de web sitelerini içerir) bekliyoruz.

Kullanıcıların çoğu en iyi reklamlardan birini veya ilk beş organik sonuçtan birini tıklar.

Arama motorları, kullanıcılarına mutlu olacak ve daha fazla arama için tekrar geri gelecek olan web sitelerini (veya reklamları) sunarak, arama sonuçlarının kalitesini artırmak için çok çalışıyorlar.

Bunu yapmak için, hangi web sitelerinin (veya reklamların) en üst sıralarda gösterileceğine karar vermeden önce, bazı değişkenleri hesaba katan karmaşık algoritmalar geliştirdiler.

Arama motoru pazarlaması önemlidir, çünkü web sitenizi veya reklamlarınızı en üst sıralarda görünecek şekilde optimize etmek için izlenecek süreçtir.

Amacınız yalnızca arama motorlarında bir varlığa sahip olmak değil, işiniz veya web siteniz için önemli olan arama sorguları (anahtar kelimeler) için ilk 5 konumdan birinde göstermektir.

En popüler arama motorunun Google’ın ayda 50 milyardan fazla sorguda bulunduğunu biliyor muydunuz ?

Arama Motoru Pazarlama Teknikleri

Arama motorlarındaki varlığınızı iyileştirmek ve reklamlarınız için daha yüksek sıralar elde etmek için izleyebileceğiniz birkaç teknik vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, bunlar SEO ve PSA olarak gruplandırılmıştır.

SEM Araçları ve Teknikleri

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, web sitenizi, belirli anahtar kelimeler için arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için optimize etme işlemidir. SEO ilkeleri ayrıca iyi içerikli yüksek kaliteli web siteleri oluşturmanıza ve kullanıcı amacını tatmin etmenize yardımcı olabilir.

10 yıl öncesine kadar, SEO, anahtar kelime doldurma, vasat içerik yayınlama ve bağlantılar oluşturma ile ilgiliydi, ancak bugün durum böyle değil.

SEO daha karmaşık hale geldi ve bunu doğru yapmak için bir dizi parametreyi hesaba katmanız gerekiyor.

Tüm SEO sürecini kolaylaştırmak için, aşağıdaki ana alt işlemlere bölünmüştür:

 • Teknik SEO – web sitenizi tarama ve dizin oluşturma işlemi için optimize edin, böylece arama motorları web sitenizi keşfedebilir, okuyabilir ve anlayabilir.
 • On-Page SEO – web sitenizin tüm sayfalarını tek tek optimize edin ve arama motorlarına web sitenizin ve tek tek sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu anlamak için doğru sinyalleri verin.
 • İçerik SEO – hem kullanıcılara hem de arama motorlarına istedikleri içeriği verin ve onları mutlu edin
 • Site Dışı SEO – web sitenizi internette tanıtın, kaliteli geri dönüşler alın ve web sitenizin istediğiniz anahtar kelimeler için en iyi yerlerden biri olmayı hak ettiği arama motoru algoritmalarını kanıtlayın.
 • Yerel SEO – web sitenizi optimize eder, böylece insanlar dükkanınızı bulabilir ve ziyaret edebilir
 • Mobil SEO – kullanıcıların hareket halindeyken ve mobil veya tablet cihazlarından web sitenizi bulmasını ve kullanmasını kolaylaştırır.
 • e-Ticaret SEO – Yalnızca e-ticaret siteleri için geçerli olan SEO kuralları.

SEO neden önemlidir?

Daha yüksek puanlar, daha fazla trafik: Arama pazarlamacılığındaki hedefiniz, web sitenize reklamlar için ödeme yapmak zorunda kalmadan trafik almaksa, SEO yoludur.

Yukarıda da belirtildiği gibi, organik sonuçların ilk 3 sıralarında yer alan web siteleri trafiğin% 60’ından fazlasını elde ediyor – Bu istatistik tek başına SEO’nun önemini açıklıyor.

Organik Tıklama Oranı (TO) Çalışması

Arama motoru trafiği hedeflendi: Google’ı açın ve istediğiniz herhangi bir şeyi arayın. En üst sıralarda görünen web siteleri, Google’dan günlük olarak binlerce ziyaret almaktadır.

Kullandığınız anahtar kelimelere bağlı olarak, arama motorları trafiği yüksek oranda hedeflendiğinden , büyük olasılıkla binlerce dolar gelir elde ediyorlar (reklamlarını yapmak veya kendi ürünlerini veya hizmetlerini satmaktan) .

Facebook’tan veya diğer sosyal medya ağlarından gelen trafiğin aksine, kullanıcılar Google’a bir şeyler yazmadan önce akılda açık bir niyet olduğundan ve yalnızca merak ya da eğlence için olmadığı için organik trafik daha iyi dönüşüyor.

Trafiğin yanı sıra, SEO başka avantajlar da sunar ve bunlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Güven ve tanıma: Kullanıcılar arama motorlarına güvenir, çünkü arama sonuçlarında hangi web sitelerinin gösterileceğine ilişkin katı kurallara sahip olduklarını bilirler ve sırayla en üst sıralarda yer alan web sitelerine güvenirler.

Trust yalnızca daha fazla dönüşüm üretmekle kalmaz, aynı zamanda tanınırlığı ve marka bilinirliğini arttırır ve bu da dijital pazarlama çabalarınızı diğer kanallarda daha kolay hale getirir.

SEO, daha iyi web siteleri nasıl oluşturacağınız konusunda size rehberlik eder: SEO sadece arama motorları ile ilgili değildir, ancak esas olarak kullanıcılar ile ilgilidir. Arama motorları için tamamen optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak için önce kullanıcılar için optimize edilmiş olması gerekir ve bu SEO’nun nesi olduğudur.

Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı (PSA)

Arama motorlarından organik trafik almanın yanı sıra, günlük olarak arama motorlarını kullanan ve web sitenize trafik çeken milyonlarca kullanıcıdan faydalanmanın bir diğer yolu da ücretli reklamlar.

Google’da arama yaparsanız, organik sonuçların üstünde ve altında olduğunu fark edeceksiniz;

Ücretli Reklamlar.( Google Ads -Üst ve Alt)

SEM

 

Ücretli reklamlar

Ücretli arama ağı reklamcılığı ile demek istediğimiz bu. SEO ile üst sıralarda yer almak için beklemek yerine, zirveye kadar ödeme yapabilirsiniz.

Elbette, aşağıda göreceğimiz gibi, bu o kadar kolay değil. Çok sayıda reklamveren en iyi reklam konumlarından biri için rekabet ederken daha karmaşık hale gelir.

En yaygın kullanılan model PPC’dir (Tıklama Başına Ödeme), yani yalnızca birileri reklamınızı tıkladığında ve en çok kullanılan PSA sistemi Google Ads olduğunda ödeme yaparsınız.

Google Ads Google’a aittir ve reklamlarınızı Google’da veya Youtube’da göstermek için kullanmanız gereken platformdur.

PPC Nasıl Çalışır?

Çalışma şekli basittir ancak rekabetin çok fazla olduğu sektör ve anahtar kelimelerle uğraşırken daha da karmaşıklaşmaktadır. Sürece genel bir bakış:

 • Google Ads ile ücretsiz bir hesap oluşturursunuz
 • Reklam kampanyaları düzenlediniz. Her kampanya birkaç reklam grubu, anahtar kelime ve reklam içerebilir.
 • Hedef kitlenizi, yani hangi kişilerin reklamlarınızı görebileceğini belirlersiniz (seçiminizi ülkeye, günün saatine, kullanıcının bulunduğu yere göre daraltabilirsiniz).
 • Kampanyaya başlarsınız ve yalnızca bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız.
 • Kampanyalarınızın sonuçlarını izler ve gerekli değişiklikleri yaparsınız.

PPC Reklamları

 

Birisi reklamınızı tıkladığında ne kadar ödeme yaparsanız, bir dizi faktöre bağlıdır.

Sistem size tıklama başına ne kadar borçlandırılacağınıza dair bir gösterge verecektir, ancak gerçek miktara gerçekte ne zaman karar verildiğine karar verilir.

Açık artırma tabanlı bir sistemde Ads. Bu, her bir tıklamanın maliyetinin ve reklamınızın görüneceği konumun ‘talep ve arz’a bağlı olduğu anlamına gelir. Google’da her arama yapıldığında, Ads, mevcut reklam konumları için bir açık artırma düzenler.

Daha fazla ödeme yapmak isteyen, kullanıcının amacını yerine getirme olasılığı en yüksek olan reklamlar daha yüksek sıralarda yer alır.

Bunu anlamayı kolaylaştırmak için, ‘nişan yüzüğü’ satan ve insanlar ‘nişan yüzüğü ‘ için arama yaptıklarında reklamlarının Google’ın ilk sayfasında gösterilmesini isteyen 10 reklamcının olduğunu varsayalım.

Google, organik arama sonuçlarının üstünde 3 reklam ve en altında 2 reklam gösterir. Bu, ilk sayfada yalnızca 5 reklam noktası olduğu ancak 10 reklamveren olduğu anlamına gelir.

Bu 5 müsait pozisyonda hangi ilanlar gösterilecek?

Tıklama başına ödeme pazarlamanın devreye girdiği yer burasıdır. SEO’ya benzer şekilde, Adwords sistemi, her bir reklamın nerede gösterileceğine karar vermeden önce bir takım kuralları dikkate alır.

Bazı faktörler, reklamverenler tarafından, tıklama başına ödeme yapmak istedikleri fiyat, reklamların kalitesi vb. Bazıları açık artırma sırasında belirlenir ve bazıları yalnızca Google tarafından bilinir.

Anlamanız gereken şey, Ücretli reklamcılık, web sitenizi Google’da tanıtmanın harika bir yolu olsa da, her zaman bir hesap oluşturmak ve bir kampanya başlatmak kadar kolay değildir.

Bir optimizasyon süreci var ve paranızı iade etmeden kaybetmek istemiyorsanız, bu görevi profesyonel pazarlamacılara bırakmak en iyisidir.

Yurtseven Teknoloji  bir Google Ads Sertifikalı Ortağıdır, yani Google tarafından ücretli reklam kampanyaları yayınlamak için çalışabileceğiniz ajanstır.

Yurtseven Teknoloji ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://yurtseventeknoloji.com bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

PPC Reklamları ne zaman kullanılır?

Hızlı sonuç almak istediğinizde – SEO’nun dezavantajlarından biri de bunun çalışması zaman alıyor .

Tüm nişlerde rekabet yoğundur ve istediğiniz anahtar kelimeler için üst sıralarda yer almak zaman alır.

Böylece, SEO’nuz üzerinde çalışırken ve daha üst sıralarda ve organik trafik almak için sabırla beklerken, AdWords’de bir kampanya başlatabilir ve trafiği bu şekilde elde edebilirsiniz.

Trafiği ödeyeceksiniz, ancak yatırım getirisi pozitif olduğu sürece, kaybetmekten daha çok kazanacaksınız.

Pahalı ürün veya hizmet satıyorsunuz – PPC reklamları her işletme için değil. Kampanya oluşturma maliyetleri ve tıklama başına maliyetler yüksektir ve ürünleri kar etmenizi sağlayacak bir fiyata satmazsanız, PPC sizin için bir çözüm değildir.

SEO’unuz zaten çalışıyor ve daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsunuz – PPC ve SEO uyum içinde birlikte çalışabilir. Asla biri ya da diğeri değil. SEO ile zaten iyi sonuçlarınız varsa, işletmeniz için organik trafik oluşturan aynı anahtar kelimeler için reklamlar yayınlayarak pazar payınızı artırabilirsiniz.

Sanal bir işletmeyi yönetiyorsunuz – fiziksel bir varlığa sahip olmadan sanal bir işletmeyi yönettiğinizde ve tek müşteri kaynağınız İnternet ise, o zaman sizin için ücretli arama ağı reklamcılığı yapmalısınız.

SEO müşterileri elde etmek için harika bir yoldur, ancak işiniz buna bağlıysa, ikinci bir PPC reklamı olması daha iyidir.

Arama Motoru Pazarlaması hakkında daha fazla bilgi için Okuma:

 

Sonuç

Hiçbir işletme veya web sitesi, katı arama motoru pazarlaması uygulamalarını izlemeden çevrimiçi olarak hayatta kalamaz.

Arama motoru pazarlaması, arama motorlarında daha fazla görünürlük elde etmek için ya organik sonuçlarda daha yüksek konumlar elde etmek ya da reklamlarınız için daha iyi konumlar elde etmek için çerçeve, araçlar ve süreçler sunar.

SEM’in SEO ve PPC’nin iki ana bileşeni uyum içinde birlikte çalışabilir ve sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarabilir.

Online iş dünyasında, asla biri ya da diğeri değildir. Her ikisi de, dijital varlığınızı çevrimiçi varlığınızı artırmak için kullanabileceğiniz iki güçlü araç.

Pazarlamada arama yapmak için yeniyseniz, aklınızda bulunması gereken, kısayol olmaması gerektiğidir. SEO veya PPC ile başarılı olmak için, kullanıcının deneyimini başka bir şeyin üstüne koymanız gerekir.

İlk göreviniz işlevsel ve kullanımı kolay harika bir web siteniz olduğundan emin olmak, daha sonra içeriğiniz üzerinde çalışmak ve kullanıcılarınıza mümkün olan en iyi sonucu sunmaktır.

Bunu bir kez yaptıktan sonra, bir sonraki adım, SEO’nuz üzerinde çalışmaya başlamak ve kademeli olarak organik sonuçların en üstüne çıkmaya çalışmak ve varsa PPC kampanyalarınız üzerinde çalışmaya başlamak ve Yatırım Getirinizi (YG) en üst düzeye çıkarmaktır.

Başarılı SEM kampanyaları yürütmek kolay değildir, özel beceriler, çok fazla deneyim ve sıkı çalışma gerektirir.

Bu becerilere sahip değilseniz, o zaman profesyonellere bırakmak en iyisidir. Değerli zamanınızı ve zamanınızı koruyun ve aynı zamanda istediğiniz sonuçları mümkün olan en hızlı şekilde alma şansınızı artırın.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.