fbpx

Arama Terimleri nelerdir?

Arama terimi nedir?

 Arama terimi:  Tek bir kelime veya birden çok kelimeden oluşan; Kullanıcının öğrenmek ve araştırmak istediği bilgiyi   bir arama motorunun arama kutusuna yazdığı kelimelerdir. Google gibi arama motorları, kullanıcının amacını anlamak için arama terimlerini yorumlar ve en alakalı sonuçları döndürür.

Arama Terimlerine Örnekler

 

Aşağıda, arama terimlerine ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

Tek kelimelik bir arama terimi: [mobil pazarlama ] – Kullanıcının amacı ‘mobil pazarlama’ hakkında daha fazla bilgi bulmaktır.

Arama ifadesi (birden çok kelime): [Bir kravat nasıl bağlanır] – Kullanıcı bir kravatın nasıl bağlanacağına dair talimatlar arıyor!

İşte bir arama sorgusu için başka bir örnek: [beyaz erkek koşu ayakkabısı satın al] – Kullanıcının amacı oldukça belirgindir. Koşmak için beyaz ayakkabı almak istiyor.

Bir arama terimi ile bir anahtar kelime arasındaki fark nedir?

SEO’nun temellerine aşina iseniz, “Arama terimleri anahtar kelimelerle aynı mıdır?” Diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Bazı insanlar bunun aynı şey olduğunu söyler ama gerçekte küçük bir fark var.

 

Tarama ve indeksleme aşamasında, arama motorları bir sayfayı tarar ve ilişkili olduğu anahtar kelimeleri çıkarır ve bu, indekslerinde nasıl saklanır.

Sıralama işlemi sırasında, arama sorgusunu alırlar ve birkaç anahtar kelimeye bölerler ve ardından eşleşen sayfaları bulmak için dizinlerine bakarlar.

Çoğu durumda bu ikisi (arama terimleri ve anahtar kelimeler) mükemmel bir eşleşme iken, bazı durumlarda, makine öğreniminin yardımıyla arama motoru algoritmaları, kullanıcının gerçekte ne aradığını deneyecek ve bulacaktır.

Her iki durumda da Google, arama sorgusunu mümkün olan en iyi sonuçları kullanarak cevaplayacaktır çünkü arama kutusuna kullanıcı ne yazarsa yazsın, kullanıcının amacını çıkarabilen gelişmiş sıralama algoritmalarına sahiptir.

 

Arama terimleri arama motoru pazarlamacılığı için neden önemlidir?

Tüm arama motoru pazarlama kampanyaları, arama terimlerine veya anahtar kelimelere dayanır.

Kullanıcıların bir arama motorunun arama kutusuna ne yazdığını bilmek, kampanyalarınızı amaçlarını karşılayacak şekilde ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Bakalım birisi en popüler arama motoru olan Google’da bir arama sorgusu girdiğinde ne olacak ?

Bir sorgu yazıp aramayı tıkladığınız anda, Google size amacınızı karşılama olasılığı daha yüksek olan bir dizi sonuç gösterecektir.

Sonuçlar iki ana kategoriye ayrılabilir: ücretli sonuçlar (Google Ads) ve Organik sonuçlar (SEO sonuçları olarak da bilinir).

Google Arama’daki Ücretli ve Organik Sonuçlar

Ücretli reklamlar, sonuçların üstünde ve altında gösterilir ve aralarında Google organik sonuçları gösterir.

Çoğu durumda, en üst konumlardan biri için rekabet eden birçok reklam ve sonuçların ilk sayfasında bir konum için yarışan yüzlerce web sayfası vardır.

Arama Motoru Reklamcılığı

Google’da gösterilen reklamlar, arama kutusuna girilen arama terimiyle alakalıdır.

Bir reklamveren olarak, insanların reklamlarınızı tıklamasını istiyorsanız, öncelikle ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili olarak hangi arama terimlerinin kullanıldığını bulmanız gerekir. Bu sürece anahtar kelime araştırması denir.

Araştırmanızı yaptıktan ve hedef arama terimlerinizi içeren reklamlar oluşturduktan sonra, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz terimler için ‘teklif vermek’ için Google Ads’i kullanabilirsiniz.

Google Ads, Google aramada gördüğünüz reklamlardan sorumlu olan Google’ın reklam platformudur.

Her bir arama terimi için hangi reklamların gösterileceğine, kullanıcının konumu, cihazı, teklifi ve diğer birçok faktöre bağlı olarak bir dizi faktöre bağlı olarak karar vermek için gelişmiş bir algoritma kullanır.

Arama motoru optimizasyonu

 Arama motoru optimizasyonu ilgili arama sorgusu Google yazıldığında  organik sonuçların ilk sayfasında görünecektir böylece (veya SEO), belirli arama terimleri için web sitenizi ve içerik optimize edebilirsiniz.

Sıralama işlemi sırasında Google, arama sorgusunu alacak ve onu birkaç anahtar kelimeye ayıracaktır. Ardından, hangi sayfaların kullanıcının amacını en iyi şekilde karşılayabileceğini bulmak için dizinlerine bakacaktır.

En önemli arama motoru sıralama faktörlerinden biri, içeriğin arama terimleriyle alaka düzeyidir.

Bu, içeriğinizin, sayfanızın başlığı, başlığı ve gövdesi dahil olmak üzere çeşitli yerlerde bu arama terimlerini içermesi gerektiği anlamına gelir. Bu, sayfa içi SEO olarak bilinir .

 

Arama Terimlerini nasıl bulurum?

Google’da her gün 6 milyardan fazla aramanın yapıldığı tahmin ediliyor!

Daha da ilginci, bu aramaların% 15’inin yeni olması. Bu, Google’da her gün yazılan arama terimlerinin% 15’inin daha önce hiç kullanmadığı anlamına gelir.

Ücretli ve organik kampanyalarınızı optimize etmek için bu arama terimlerinin ne olduğunu öğrenmek için kullanabileceğiniz birkaç araç vardır.

Google arama

İnsanlar da Soruyor ve İlgili Aramalar

Google’da bir arama terimi yazmaya başladığınızda, size diğer kişilerin o terimle ilgili olarak ne aradıklarına dair anında öneriler verir.

Google arama sonuçlarında, ‘Kişiler de Soruyor’ bölümünü ve ‘İlgili Aramalar’ı da görebilirsiniz.

Bu, arama terimlerinizle ilgili anahtar kelimeleri bulmanın en kolay ve en hızlı yoludur.

Google Trendler

Google Trendler’i kullanarak Arama Terimlerini Bulun

Google trendleri, bir arama terimi girmenize ve insanların o terimle ilgili olarak ne aradığını görmenize olanak tanıyan, Google’ın ücretsiz bir aracıdır.

Ayrıca yıl, ülke ve konulara göre gruplandırılmış trend aramalar ve popüler aramalar hakkında bilgi alırsınız.

Google Anahtar Kelime Aracı

Google Anahtar Kelime Aracını kullanarak Anahtar Kelimeleri Bulun

Google anahtar kelime aracı, Google tarafından bir arama terimi girmenize ve ilgili anahtar kelimeleri görmenize olanak tanıyan başka bir ücretsiz araçtır.

Her bir anahtar kelime için aylık arama hacmini, anahtar kelime rekabetini ve diğer faydalı bilgileri görebilirsiniz.

Anahtar Öğrenimler

Bir arama terimi veya arama sorgusu, insanların bir arama motorunun arama kutusuna yazdığı herhangi bir şeydir.

Arama motorları, arama terimlerini alır ve bunları dizinlerinde bulunan anahtar kelimelerle ilişkilendirir.

Sıralama sürecinde, algoritmaları, hangi sayfaların bu anahtar kelimelerle daha alakalı olduğuna ve kullanıcının amacını karşılayabileceğine karar vermek için bir dizi faktör kullanır.

İçeriğinizde arama terimlerinin bulunması önemlidir, ancak tek faktör bu değildir. Google, herhangi bir arama terimi için hangi sonuçların gösterileceğine karar vermek için 200’den fazla faktör kullanıyor.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.