fbpx

Blog yazarak para nasıl kazanılır

Yeni Başlayanlar İçin  Bloglama Nasıl Başlatılır

 

Yeni başlayanlar için bir blogla para kazanmak gerçekten mümkün mü? Blog dünyasından geçmeyi başarabilir misin yoksa başka bir efsane mi? Her iki sorunun cevabı da ‘Evet’.

Para için blog yazmak teorik bir kavram değildir, ancak bir gerçektir. Bazı temel blog bilgisi, SEO ve İnternet’in nasıl çalıştığı hakkında genel bir fikir sahibi olan herkes bir blog oluşturma işine başlayabilir ve para kazanabilir.

Blogcular Para Nasıl Kazanır – Yeni Başlayanlar İçin Bir Giriş

Şu an okuduğunuz blog, para kazandıran bir blogun gerçek hayattan bir örneğidir.

Bu kılavuzun amacı, bir blog ile para kazanmak için atmanız gereken adımları anlamanıza yardımcı olmaktır; hatalardan kaçınarak veya asıl amacınıza katkıda bulunmayacak görevlerde değerli zamanı kaybedebilirsiniz.

Yeni başlayanlara yöneliktir çünkü başladığımda (2008’de) hatırlıyorum, bloglamanın para kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamayı çok zor buldum.

Tüm resmin farkına varmak, neyi yanlış yaptığımı ve işleri nasıl tersine çevireceğimi bulmak birkaç yılımı aldı.

Umarım, bu kapsamlı adım adım kılavuz sizi en başından itibaren doğru yöne yerleştirir ve sonuçları en hızlı şekilde üretecek olan sağlam bir plan sunar.

Ayrıntılara girmeden önce, bir şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin.

Kolay bir iş değil, çok fazla çaba ve sıkı çalışma gerektiren zor ve zaman alan bir işlem ama aynı zamanda dünyanın en iyi ve en ödüllendirici işlerinden biri.

Başarılı bir blog oluşturma işi kurmanın getirdiği ödül, sadece para değil, en önemlisi, başkasına güvenmeden başarmak ve bir iş yaratma memnuniyetidir.

“Blog ile nasıl para kazanılır” hakkında bu kadar çok makalenin neden olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bazı insanlar sihirli formülü biliyorsa, neden onu Dünya ile paylaşıyorlar ve kendileri için saklamıyorlar ve daha fazla para kazanmıyorlar?

Cevap basit. Çevrimiçi olarak para kazandıkları bir noktaya ulaşmak ve ardından bu heyecanı Dünya’nın geri kalanıyla paylaşmak her blogcunun hayalidir.

Elbette, aşağıda göreceğimiz gibi, bağlı kuruluş pazarlama yoluyla ya da kendi ürünlerinizi satarak ve başarınızdan faydalanarak para kazanmanın başka bir yolu var.

Blog ile Nasıl Para Kazanılır?

Geri saralım ve baştan alalım. Çoğu blogcu çevrimiçi ortamda nasıl para kazanır ve aynı şeyi nasıl yapabilirsiniz?

Bunlar para bloglama yapmak için izlenmesi gereken 7 adım. 

 1. Kendi barındırma blogunu kur
 2. Harika içerik yayınlamaya başla
 3. Web sitenize organik trafik oluşturun
 4. Markanızın etrafında bir topluluk oluşturun
 5. Reklam satarak para kazanmaya başlayın
 6. Kendi ürün veya hizmetlerinizi satarak para kazanın
 7. Satış ortaklığı pazarlamasıyla para kazanın

Basit bir işlem gibi geliyor! Aslında, adımların bazıları oldukça basittir ancak diğerleri aldatıcıdır ve doğru bilgi, doğru araçlar ve çok fazla sabırla donatılmış olmanız gerekir.

1. Adım: Kendi barındırma blogunuzu oluşturun

Bu belki de en kolay adımdır. Bugünlerde bir etki alanı adı kaydetmek ve bir blog oluşturmak çok kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey, doğru yönde bazı yardım ve işaretçiler.

Blog oluşturma konusundaki tüm ayrıntılara girmeyeceğim, ancak iyi haber şu ki WordPress bloglama (yeni bir sekmede açılır) hakkındaki tam rehberimiz bilmeniz gereken her şeye sahip.

Özet olarak, aşağıdaki konuları kapsar:

 • Bir alan adı nasıl kaydedilir
 • Hosting için nasıl kayıt olunur?
 • WordPress nasıl kurulur
 • İlk blog gönderinizi nasıl yayınlayabilirsiniz!

Yeni başlayanlar için blog yazmaya yönelik kapsamlı bir kılavuzdur ve bu bilgileri çevrimiçi olarak ve çok sıkıntı çekerken zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Kendi blogunuzu oluştururken kaçınmanız gereken hatalar

Bloglamaya yeni başlayan biri olarak, hata yapmak normaldir. Hatalarınızdan ders almanız ve tekrar etmemeniz şartıyla, tamamen sorun yok. Bir blog başlatmaya gelince, bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Odağınızı ana hedefinize odaklayın – çevrimiçi para kazanın.

Amacınız blogunuzdan para kazanmaya başlayacağınız bir noktaya ulaşmak, bunu unutmamalısınız.

Bunu tekrar söylüyorum, çünkü yeni başlayanların yaptığı ortak bir hatanın ‘mükemmel blogu’ tasarlamak için çok fazla zaman ve çaba harcadığını, erken aşamada (trafik gelmediğinde) kimsenin umurunda olmadığını unutmaktan biliyorum. web sitenizin tasarımı hakkında ve Google’ı da içeriyor.

Web sitesi tasarımının önemli değil, önemli olduğunu söylemiyorum, ancak ilk aşamada değil. Bu adımdaki öncelikli amacınız bir blog yayınlamak ve size trafik çekecek içerik oluşturmaya başlamaktır.

Trafiğe (ve potansiyel müşterilere) ulaşmak için çok fazla iş var ve enerjinizi en başından bu işlere adamalısınız.

Kendi etki alanınıza ve kendi barındırma blogunuza sahip olmanız gerekir.

WordPress Kılavuzunda okuyacağınız gibi, web sitenizi medium.com gibi ücretsiz bir platformda barındırmak ve kendi etki alanınıza ve kendi web sitenize sahip web sitenize sahip olmak arasında büyük fark vardır.

En baştan doğru kararı verin ve doğru platformu seçin. Şimdiye kadar, kendi kendine barındırılan bir WordPress web sitesi en iyi seçimdir.

Basit tutmak

Şimdi başlıyorsanız, her şeyi mümkün olduğunca basit tutmaya çalışın. İşleri fazla karmaşık hale getirmeyin, çünkü süreçte kaybolacaksınız.

Öğrenecek çok şeyiniz var ve devam ettikçe, birçok şey hakkındaki fikrinizi değiştireceksiniz, bu yüzden daha karmaşık işler için zaman ve enerjiden tasarruf edin.

kaynaklar

İyi bir web sitesinin nitelikleri – Her iyi web sitesinin sahip olması gereken 7 temel unsur.

2. Adım: Harika içerik yayınlamaya başlayın

Yani, bir web siteniz hazır ve çalışıyor, bu harika!

Artık blogunuz için asıl içeriği oluşturmaktan başka, bloglamanın en zorlu ve en zorlu görevlerinden birine girme zamanı.

Bunu aklında tut

İçeriği olmayan bir blog hiçbir şey değildir, vasat içeriği olan bir blog zaten yayınlanmış milyonlarca blogda bulunan başka bir blogdur, harika içeriğe sahip bir blog para kazandıran bir iştir.

Bunu söyledikten sonra, blogunuzun başarısı için içeriğin önemini en baştan anlamanız önemlidir.

Harika (iyi, mükemmel veya harika – seçtiğiniz) içerik, size trafik kazandıracak (aşağıda nasıl göreceğiz), güvenilirlik ve para kazanacak (farklı şekillerde).

Peki, harika içerik nedir?

Harika blog içeriği mutlaka metin değildir, görüntüler, videolar, Infographics ve hatta ses olabilir. AMA, Google’da (ve diğer arama motorlarında) üst sıralarda yer almak için içeriğinizin öncelikle metin olması gerekir.

Yukarıda belirttiğim gibi, başlangıçta basit tutun. Daha sonra, en iyi sonuçları elde etmek için içeriğinizi daha ilginç hale getirmek için metni diğer formlarla birleştirebilirsiniz.

Harika içerik şu özelliklere sahiptir:

 • Web siteniz için benzersiz (önceden yayınlanmış bir yayının tam bir kopyası değil)
 • Yazım ve dilbilgisi hatalarını içermez
 • Anlamlı
 • Anlayışlı
 • Tarafsız
 • İnsanların bir şeyi anlamalarına / anlamalarına / öğrenmelerine yardımcı olan bir şey.
 • Okunması kolay

Eğer yukarıdaki liste şu an için pek bir anlam ifade etmiyorsa endişelenmeyin, daha deneyimli hale geldikçe, daha iyi anlayacaksınız.

Kalite İçeriğinin Özellikleri

Web siteniz için pratikte nasıl iyi içerik yaratabileceğinizi görelim.

Okumaktan / araştırmaktan / yazmaktan hoşlandığınız bir konu seçin

Blogunuz için içerik yazmaya başladığınızda, (yukarıda açıklandığı gibi) iyi içerik kriterlerini karşılayan içerik sağlayacak konumda olmalısınız.

Konuyla ilgili tutkulu değilseniz, bu süreç çok zor olacak ve başlamadan bile vazgeçeceksiniz.

Para kazandıran bir blog çok fazla içeriğe ihtiyaç duyar ve haftalık olarak (günlük olmasa da) kapsayacak kadar çok fikir ve konu bulmanız gerekir, bu nedenle nişinizi seçerken bunu aklınızda bulundurun.

İyi bir kitleye sahip bir konu seçin

Bir konu hakkında tutkulu olmak yeterli değil, diğerleri de öyle olmalı.

Blogunuzdan para kazanmak için, reklam alanınız için para ödeyebilmeleri için ürünlerinizi veya reklamverenleri satın almaları gerektiğini unutmayın.

Seçtiğiniz konunun iyi bir kitlesi yoksa, yukarıdakilerden hiçbiri olmayacak.

Nişinizin potansiyeli ile ilgili ön arama yapmanın en kolay yolu, Google’ı açmak ve aklınıza gelen kelime öbeklerini (anahtar kelimeler) aramaktır.

Sonuçların sayısını ve Google’ın ilk sayfalarında görünen web sitelerinin türlerini arayın.

Çok geniş gitme, belirli yap

Seçtiğiniz konu için iyi bir izleyici kitlesine ihtiyacınız olsa da, çok genişlemeyin, çünkü aynı konuyla ilgili binlerce web sitesi olması ihtimali yüksektir.

Popüler konu başlıkları daha geniş bir kitleye sahiptir ancak aynı zamanda çok rekabetçidirler. Eğer şimdi solo bir blogcu olarak başlıyorsanız, arkalarında yazar ve SEO ekipleri bulunan çevrimiçi işletmelerden ziyade diğer blogcularla rekabet etmek daha kolay olacaktır.

Bunu anlamayı kolaylaştırmak için size bir örnek vereyim.

Diyelim ki ‘fitness’ ve ‘sağlıklı yaşam’ konusunda tutkuluyorsun. Google’da weight kilo kaybı ’ya da eting diyet’ için bir arama yaparsanız, birçoğu yıllarca kurulmuş, binlerce içerik sayfası içeren çevrimiçi dergilerden veya web sitelerinden binlerce sonuç alırsınız.

Yeni bir web sitesinin bunlarla rekabet etmesi ve bu kadar geniş terimler için Google trafiği alması imkansız.

Bunun yerine, konunuzu daraltmak ve hala tutkunuzla ilgili ancak daha az rekabetle ilgili olan belirli bir nişin peşinden gitmek olabilir. Bir örnek “çocuklar için sağlıklı yaşam tavsiyesi” olacaktır.

Bu, özellikle çocukları için nasıl sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamayı öğrenmek isteyen ebeveynlerden, çok ilgi çeken bir konudur ve aynı zamanda onlara yardımcı olmak için bir ürün (para e-kitap) satın almak için para tutarlar.

Blogunuza ne yazacağınızı bulma sürecine anahtar kelime araştırması denir.

Bu, başından beri ustalaşmanız gereken bir süreç ve biraz zaman ayırmanızı ve aşağıdaki makaleleri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum:

kaynaklar

Anahtar kelime araştırma süreci – 10 İyi anahtar kelime araştırma yapmak için kolay adımlar

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nelerdir – Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin blog başarısı için önemi

SEO Anahtar Kelime Nedir – SEO Anahtar Kelime Nedir ve Nasıl Bulunur?

3. Adım: Blogunuza organik trafik oluşturun

Şimdiye kadar işlemi özetleyelim.

İlk adımınız, kendi etki alanınızı kaydettirmek ve blogunuzu ayarlamaktır.

İkinci adım, blogunuzda ele alınacak konulara karar vermek ve anahtar kelime araştırma sürecine hakim olmaktır.

Bir sonraki adım, blogunuza organik trafik oluşturmaya başlamaktır ve bu bölümde tartışacağım şey budur.

Organik trafik nedir?

Organik Trafik Nedir

Organik Trafik İstatistikleri

Blogunuzdan para kazanmak için, yalnızca genel olarak trafiğe değil , organik trafiğe de ihtiyacınız var . Organik trafik, arama motorlarından (çoğunlukla Google) elde edilir.

Organik trafiği diğer trafik kaynaklarından daha değerli kılan şey ‘kullanıcı amacı’.

Google’ın arama kutusuna bir sorgu yazan bir kullanıcının net bir niyeti var. Ya bir soruya cevap arıyor, bir şeyler öğrenmek istiyor, bilgi bulmak ya da bir ürün almak istiyor.

Amaçları , arama sorgusunda kullandıkları gerçek arama terimleriyle ifade edilir .

Örneğin, arayan bir kullanıcının “Web sitemin SEO denetim yapmak nasıl”, o adım kılavuz bir adım aradığı açıktır SEO denetim nasıl gerçekleştirileceği .

Çok özeldir ve bu terim için (veya ilgili) sıralamaya hak kazanabilmek için Google’a manuel bir denetimin nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bir rehber sağlamanız gerekir.

Bunu doğru yaptığınızda, blog yayınlarınız sonunda Google’da üst sıralarda yer alacak ve blogunuza hedefli organik trafik çekmeye başlayacaksınız.

Blogunuza organik trafik nasıl gönderilir?

Hedefli organik trafik, blogunuz için en değerli trafik kaynağıdır çünkü dönüşüm sağlayan trafiktir.

‘Convert’ ile bir çok şey kastediyoruz:

 • Kullanıcılar sayfanızda daha uzun süre kalmaya devam ediyor
 • Bülteninize abone olma ihtimaliniz daha yüksek
 • Hizmetlerinizi sorma olasılığı daha yüksektir
 • Ürünlerinizi satın alma olasılığı daha yüksektir

Bunların her birini gönderinin son bölümünde daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak şimdilik blogunuz için nasıl daha fazla arama motoru trafiği alabileceğinizi görelim.

Harika içeriğe ihtiyacınız var

Bunu yukarıda 2. adımda ele almama rağmen, tekrar söylüyorum, çünkü bu son derece önemli. İçeriğiniz Google standartlarına uygun değilse, o zaman aşağıda ne okuyacaksanız çalışmayacak.

Teknik SEO’nuzu doğru almanız gerekir

Teknik SEO blogunuzu ayarlamakla ve arama motorları için ne kadar iyi optimize edileceği ile ilgili.

Blog platformunuz (özellikle WordPress ise), varsayılan olarak SEO dostudur, ancak yine de, daha iyi hale getirmek için kontrol etmeniz ve değiştirmeniz gereken çok şey vardır.

Gibi şeyler:

 • Blog yapısı
 • URL Yapısı
 • XML Site Haritası optimizasyonu
 • Şema İşaretlemelerinin Kullanımı
 • Kanonik URL’ler
 • Kategori ve etiket sayfalarınızı optimize etme
 • Web sitesi hızı
 • Mobil Dostu ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar
 • Web yöneticisi araçları SEO

Bu süreçte hepsi çok önemlidir.

On-Page SEO’nuzu doğru edinmeniz gerekir

Sayfada SEO , teknik SEO’dan bir adım öteye gider ve içeriğinizi ve web sayfalarınızı arama motorlarında nasıl daha görünür kılmanız gerektiği ile ilgilidir.

Sayfa İçi SEO Teknikleri

Sayfa SEO’nuzu incelerken, aşağıdaki gibi şeylerle ilgileneceksiniz:

 • Optimize edilmiş başlıklar ve açıklama
 • Gönderi Uzunluğu
 • İçeriğinizdeki resimlerin ve videoların kullanımı
 • Başlıkların ve posta formatlamanın doğru kullanımı
 • Maksimum SEO için dahili bağlantı en iyi uygulamaları

Off-Page SEO’nuz üzerinde çalışmanız gerekir.

Organik trafiğinizi artırmak için şimdiye kadar açıklanan tüm eylemler, web sitenizde değiştirebileceğiniz / optimize edebileceğiniz öğelerle ilgili.

Arama motorlarından daha fazla trafik almanın bir diğer önemli yönü de sayfa dışı SEO.

Site Dışı SEO , içeriğiniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz için farkındalığı artırmak amacıyla web sitenizi Web’de tanıtmak için bir işlemdir.

Sayfa Dışı SEO

Başka bir deyişle, diğer web sitesi sahiplerinin varlığınızı bilmelerini sağlamanız gerekir. Bunu yapmanın faydaları çoktur:

 • Arama motorlarının diğer web sitelerinden referansları (bağlantıları) olan daha yüksek web sitelerini sıralama olasılığı daha yüksektir.
 • Daha fazla trafik alacaksın.
 • Kendini nişinde bir uzman olarak kuracaksın.

Daha önce birçok kez bahsettiğim gibi:

İyi On-Page SEO, sizi Google’ın ilk sayfalarına, iyi Off-Page SEO’ya, üst sıralara götürebilir.

En popüler ve etkili sayfa dışı SEO yöntemi bağlantı kurmadır.

Bağlantı kurma nedir ve neden çok önemlidir?

Arama motoru sıralama algoritmaları her zaman bir web sitesinin kalitesini anlamak için yollar arıyor.

Bir arama motorunun ve özellikle de Google’ın temel amacı, kullanıcılarına kendilerini iyi içerikli, gezinmesi kolay ve genel olarak yüksek kalitede olduğu düşünülen web siteleri sunarak mutlu etmektir .

Sayfadaki SEO optimizasyonlarının yanı sıra, onları web sitenizin bu kategoriye girdiğine ikna etmenin bir başka yolu, web sitenizin sayfalarına işaret eden diğer web sitelerinden dış bağlantılar sağlamaktır.

Diğer şeylerin eşit olması, en fazla gelen bağlantıya sahip web sitesi SERPS’te daha üst sıralarda yer alacak.

Bağlantı kurma karmaşık bir konudur ve bloglamaya yeni başlayanların anlaşılması zor olan bir konudur. Bunu deneyimimden ve blog okuyucularımdan ve müşterilerimden aldığım geribildirimlerden biliyorum.

Bu aşamada bağlantı kurma hakkında bilmeniz gerekenler:

 • Bu bir nicelik meselesi değil ama çoğunlukla kalite meselesi. Bu, yüksek sıralamaya ulaşmak için kaç linke ihtiyacınız olduğunu, ancak bu linklerin nereden geldiğini gösteren sihirli bir sayı olmadığı anlamına gelir.
 • Google’ın güvendiği konu web sitelerinizle ilgili bağlantılar, makale dizinlerinden veya diğer düşük kaliteli web sitelerinden gelen bağlantılardan daha değerlidir.
 • Siyah şapka bağlantı kurma uygulamalarına katılırsanız (örneğin, bağlantı satın almak, başkalarıyla bağlantı kurmak) Google’ın başı derde girer.
 • Google’ın algoritmaları, algoritmalarını değiştirmeye çalıştıkları için web sitenizi cezalandırır ve bunun sonucunda tüm sıralamalarınızı kaybedersiniz.

Link oluşturma yoluyla blogunuzun trafiğini nasıl artırabilirsiniz?

En popüler bağlantı kurma yöntemleri şunlardır:

 • Web sitelerinde misafir gönderme, sizinkinden daha büyük ve daha iyi bilinen web sitelerinde
 • İçeriğinizdeki diğer web sitelerine bağlanın ve onları bilgilendirmek için onlarla iletişim kurun. Web sitenizi yararlı bulurlarsa, iyiliğe geri dönmeye karar verebilirler.
 • Diğer webmasterlarla iletişim kurmak, web sitenizi ve içeriğinizi tanıtmak

kaynaklar

SEO dostu blog yazıları nasıl yazılır – SEO için takip ettiğim 10 Adım Süreci tüm blog yazılarımı optimize ediyor.

SEO Nedir – Arama motoru optimizasyonu nedir ve neden önemlidir?

SEO En İyi Uygulamaları – Daha yüksek dereceleri takip etmek için en iyi yöntemler

Google’da görünürlüğü artırın – Google’da ve diğer arama motorlarında blog görünürlüğü nasıl artırılır?

4. Adım: Markanızın etrafında bir topluluk oluşturun

Harika içeriğe sahip bir blogunuz olduğunda ve trafik akışı başladığında, bir sonraki adımınız markanızın etrafında bir topluluk oluşturmaktır.

Yeni başlayanların yaptığı genel bir hata, bu adımı atlamak ve doğrudan para kazanma kısmına gitmektir, ancak bu en etkili yol değildir.

Herhangi bir satış yapmadan (dönüşümler) önce, öncelikle kullanıcının güvenini kazanmanız gerekir ve bu, topluluk oluşturma yoluyla sağlanır.

‘Blogculuk’ terimini kullandığımı ve sadece blog kullandığımı ve bunun bilerek yapıldığına dikkat edin.

Bu aşamada blogunuzu bir hobi olarak düşünmeyi bırakmanız gerekir, ancak zihniyetinizi değiştirmeli ve ‘gerçek’ bir işe yaklaşıyormuş gibi yaklaşmalısınız.

Hepimiz markalaşmanın herhangi bir işletmenin başarısının çok önemli bir yönü olduğunu ve blogunuzun bu kuralın bir istisnası olmadığını biliyoruz.

Markalaşmayla ilgili yapabileceğiniz birçok şey var (farklı bir logoya sahip olmak, benzersiz sloganlar vb.) Ve topluluk oluşturma bunlardan biridir.

Bir blog için topluluk oluşturma nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, yapmaya çalıştığınız şey blogunuzu izleyecek, içeriğinizle etkileşime girecek ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alacak bir topluluk oluşturmaktır.

Bunu yapmanın en yaygın yolları şudur:

Eposta pazarlama

E-posta listenize abone olan kişiler (aka bülten), blogunuz için değerli bir varlıktır. Blogunuzda yeni içerik bulunduğunda topluluğunuzu bilgilendirmek, geri bildirimlerini istemek ve onlara ürün veya hizmet satmak için e-posta listenizi kullanabilirsiniz.

Bu ilk günden itibaren olmayacak, öncelikle e-postalarınız aracılığıyla değer sağlayarak güvenini kazanmanız gerekir, ancak günün sonunda blogunuzda bir topluluk oluşturmak için en etkili yöntemlerden biri.

Benim durumumda, SEO kurslarımın aylık satışlarının% 20’si, e-posta listem üzerinden üretiliyor.

Sosyal medya ağı

Bazı insanlar e-posta almaktan hoşlanmaz, sosyal ağlarını haberlerini okumak, arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve genellikle zamanlarının çoğunu çevrimiçi olarak geçirmek için kullanmayı tercih ederler.

Potansiyel takipçilerinizle aynı kanalda sosyal varlığınızın olmasını sağlamalısınız.

Kullanabileceğiniz birçok sosyal medya ağı var ancak blogunuzun markasını oluşturmaya ve oluşturmaya başladığınızdan beri, diğerlerinden daha etkili olduğu kanıtlanmış kanallara konsantre olmak daha iyi (takipçiler inşa etmeye gelince) ) ve bunlar Facebook ve Twitter.

Facebook’ta hayran kitlenizi oluşturarak başlayın ve ayrıca Twitter’da günde 10-15 dakika geçirin.

Amacınızın, yalnızca sosyal varlığı olan herhangi biriyle değil, blogunuzun potansiyel takipçisi ve müşterisi olabilecek insanlarla bağlantı kurmak olduğunu unutmayın. Bazı profiller yapın ve hedef kitlenizi akıllıca seçin.

Web push bildirimleri

Bu, topluluğunuzla bağlantı kurmanın başka bir yoludur. Push bildirimleri için kayıt yaptıran kişilere, yeni bir yayın her yayınlanışında ve ne zaman yeni bir mesaj göndermek istediğinizi bildirilir.

Yorumlara cevap verme

Son fakat en az değil, blog yorumlamayı unutmamalısınız. Diğer bloglara yazabileceğiniz yorumlardan bahsetmiyorum, başkalarının blogunuza gönderdiği yorumları yanıtlamak için.

Birisi makalelerinizden birine yorum yazarsa, geri cevap almayı umar ve bir topluluk oluşturmaya çalışırken bunları görmezden gelmek iyi değildir.

Eski yayınlarımın bazılarına bakın, onlarca yorumu olduğunu fark edeceksiniz. Günlük olarak yaptığım, yorumların her birine yanıt vermeye çalışmak ve okuyucularıma elimden geldiğince yardımcı olmak.

Tüm yorumları onaylamıyorum; Yalnızca anlamlı (spam ya da kendi kendine tanıtım yapmayan) yorumlar yayınlarım ve bu daha fazla insanın yorum göndermesini teşvik eder.

kaynaklar

Yeni başlayanlar için sosyal medya pazarlaması – Blogunuzu tanıtmak için sosyal medyanın nasıl kullanılacağına dair basit bir rehber

Adım 5: Reklam satarak para kazanmaya başlayın

Para kazanma kısmına ulaşmak için kaç şey yapmanız gerektiğini fark ettiniz mi?

Her ne kadar bu blog yazısı blogunuzdan para kazanmakla ilgili olsa da, içeriğin neredeyse before’si bundan önce gelen etkinliklerle ilgilidir ve bu, para için bloglamanın gerçek hayatta nasıl çalıştığını gösterir.

Bir hatırlatıcı olarak, eğer blogunuzdan para kazanamayacağınızı anlamanız gerekir :

 • Yeterli organik trafiğiniz yok
 • İyi bir e-posta listeniz yok
 • Sadık takipçilerden oluşan bir topluluğunuz yok.
 • Dönüştüren içeriğiniz yok

Yukarıdaki görevleri başarıyla tamamladığınızı varsayalım, çevrimiçi olarak nasıl para kazanabileceğinizi görelim ve sıkı çalışma için kendinizi ödüllendirin.

Satış Alanı: Google AdSense

Ben harika bir AdSense eğlencesiyim, itiraf ediyorum! 15 yıldan fazla bir süredir AdSense yayıncısıyım ve alternatifler olsa da, Google Adsense, çevrimiçi para kazanmanın en iyi yollarından biri.

Bloglarımda Adsense kullanıyorum ve şimdiye kadar 6 rakamlık bir miktar para kazandım.

Bu blogda Adsense kullanmıyorum, çünkü aşağıda okuyacağınız gibi, AdSense’in blogunuzdan para kazanmanın en iyi yolu olmadığı durumlar vardır.

AdSense ile para kazanmak hakkında bilmeniz gereken birkaç şey :

Kolay ve güvenilir

Adsense kullanımı çok kolay ve güvenilirdir. İhtiyacınız olan tek şey harika içerik ve çok fazla trafik içeren bir blog.

Blogunuza AdSense’i eklersiniz ve insanlar reklamlarınızdan birini tıkladığında, reklamveren tarafından ödenen paranın% 68’ini alırsınız (geri kalan% 32’si bu hizmeti kanıtlamak için Google’a gider).

Güvenilir çünkü Google’ın size zamanında ödeme yapacağını ve sistemi sahtekarlık ve spam’den korumak için ellerinden geleni yapacağını biliyorsunuz.

Hangi tür reklamların gösterileceğini, ne sıklıkta gösterileceğini, reklamların nasıl görüneceğini ve daha pek çok şeyi seçebilirsiniz.

AdSense’ten ne kadar para kazanabilirsiniz?

Adsense’ten alabileceğiniz para miktarı üç şeye bağlıdır:

 • Organik trafik seviyeleriniz
 • Reklamlarınızın yerleştirilmesi
 • Niş için uygun reklamverenlerin sayısı.

Bu faktörleri hızla inceleyelim:

Açıkçası, trafik ne kadar fazlaysa, Adsense’den o kadar çok para kazanabilirsiniz. Bu kadar basit.

Adsense’den para kazanmak için, insanların reklamlarınızı tıklamaları gerekir ve reklamlarınızın sayfadaki konumu çok önemli bir faktördür.

Her ne kadar en iyi yol, farklı reklam yerleşimlerini test etmek ve Adsense’i ana içeriğinize (kenar çubuğu ve altbilginin tersine) koymak yerine, sizin için daha iyi bir yerleşimin hangisi olduğunu bulmak olsa da, daha yüksek tıklama oranları (TO) bekleyebilirsiniz; daha fazla kazanç.

Katlamanın üstündeki reklamlar da daha iyi performans gösterir.

İşte bir blog gönderisinin içeriğindeki Adsense reklamlarına bir örnek.

CalorieSecrets Üzerinde Adsense Reklamları

Adsense, anahtar kelimeye dayalı bir açık artırma türü sistemidir. Bir kullanıcı Google’da arama yaptığında ve ardından AdSense reklamları olan bir web sitesini ziyaret ettiğinde, arama sorgusu ile alakalı kullanıcı reklamlarını göstermeye çalışır.

Çok fazla rekabet varsa, yani alakalı reklamlar varsa, bu, reklamverenin ödeyeceği parayı ve kazanacağınız parayı artırır.

AdSense aracılığıyla blogunuzun veya ürünlerinizin reklamını yapabilir misiniz?

Evet, Google Adwords üzerinden yapabilirsiniz. AdWords, reklamverenler tarafından Google arama ve Adsense web sitelerinde gösterilen reklamları yayınlamak için kullanılan bir sistemdir.

Adwords’ü kullanamayacağınızı ve PPC trafiğini, üzerinde AdSense olan bir açılış sayfasına yönlendiremediğinizi unutmayın. Geçmişte, bu bazı insanları çok para yapan bir yöntemdi ama artık değil.

Adsense kullanmak en iyi ne zamandır?

 • AdSense’i birçok konuyu kapsayan web sitelerinde (haber portalları, dergiler, gazeteler, forumlar vb.) Kullanın.
 • Adsense’i sağlıklı yaşam alanlarındaki (spor blogları, kilo verme vb.) Web sitelerinde kullanın.
 • Çok sayıda sayfa görünümü olan web sitelerinde AdSense’i kullanın.

Adsense kullanmak için en iyi zaman ne olabilir?

 • Kendi ürünlerinizi veya hizmetlerinizi yapıp satabileceğiniz zaman Adsense kullanmayın.
 • Bağlı kuruluş pazarlaması ile para kazanırken Adsense kullanmayın.

Adım 6: Kendi ürün veya hizmetlerinizi satarak para kazanın

Yukarıda bahsetmiştim, bu blogda AdSense kullanmıyorum. Sebep basittir. Bu blogun amacı, reklamlardan para kazanmak değil, SEO Kurslarımı ve Dijital pazarlama hizmetlerini tanıtmak için kullandığım kanal .

Bunu şu şekilde düşünün: Blogunuzda reklam alanı sattığınızda ne olur? % 30’u ortadaki adama (reklam şirketi) gittiğinden ve reklamveren içeriğinizden ve çok çalışmanızdan kar elde ettiğinden, paranın yalnızca bir kısmını alıyorsunuz.

Para kaybını en aza indirmek için, kendi ürün veya hizmetlerinizi oluşturmayı ve satmayı düşünmelisiniz.

Tabii ki, bu göründüğü kadar kolay değil. Başkalarının para ödemek için istekli olacağı ürünler yaratmak için çok çaba ve çaba sarf etmek istiyoruz, ancak uzun ömürlü bir çevrimiçi işletme kurmanın en iyi yolu bu.

Kendi ürünlerinizin olması karınızı en üst seviyeye çıkaracak ve daha fazla trafik almak için her çabanın size daha fazla satış getireceğini biliyorsunuz.

Blogunuz üzerinden çevrimiçi oluşturmak ve satmak için en kolay ürün türü e-kitaplar ve çevrimiçi kurslardır.

Kendi ürününüzü oluşturmak için herhangi bir zaman ve muhtemelen para harcamadan önce, biraz ödev yapmalısınız.

Daha açık olmak için şu 4 soruyu cevaplamanız gerekir:

 1. Ne tür bir ürün yaratılmalı?
 2. Ürününüzü potansiyel olarak kim satın alabilir?
 3. Ne kadar satacaksın?
 4. Ürün fikrinizi gerçekten yapmadan önce nasıl test edersiniz?

İlk üç soruyu cevaplamak için, araştırmanızı yapmanız ve piyasada neyin mevcut olduğunu, kimin sattığını ve ne kadar sattıklarını öğrenmeniz gerekir.

Ancak bu verilere sahip olsanız bile, yine de en önemlisi, bir ürün için fikrinizin, ürünü gerçekten yapmadan önce satacağını bilmek ve aşağıda açıklayacağım budur.

Bir SEO Kursu oluşturmayı ve blogum aracılığıyla satmayı düşündüğümde, bunun okuyucularımın (ve toplumun) bir şey olup olmadığından emin olamayacağımı bilmiyordum. Sonuçta, Ücretsiz olan yüzlerce SEO kaynağı var.

Yani, fikrimi test etmek için yaptığım şuydu:

 • Kursum için bir satış sayfası oluşturdum (şu anda gördüğünüze benzer).
 • Trafiği bu sayfaya yönlendirmek için makalelerime ve kenar çubuğuma afişler (eylem kutularına çağrı) ekledim.
 • Biri ŞİMDİ SATIN AL düğmesini tıkladığında, ödeme sayfasına yönlendirildiler, ancak satın alma işlemini tamamlamaya çalıştıklarında, ürünün henüz mevcut olmadığını belirten bir mesaj aldılar.

Bunun en iyi kullanıcı deneyimi olmadığını biliyorum ama birçok soruyu cevaplamama yardımcı oldu ve kursu yaratmam için bana enerji ve güç verdi.

Yukarıdaki testi 2 hafta boyunca çalıştırdım ve sonunda şunu biliyordum:

 • Kaç kişi CTA kutularına tıkladı (Farklı mesajları test ettim ve daha iyi dönüşüm sağlayanları buldum)
 • Satış sayfasını kaç kişi ziyaret etti
 • Sepete Ekle Düğmelerini kaç kişi tıklattı?
 • Kaç kişi, ödeme sayfasını ziyaret ederek ve şimdi satın al düğmesini tıklayarak satın alma işlemini tamamlama niyetinde olduğunu gösterdi

Ayrıca menşe ülkeleri, kullandıkları aygıt ve daha birçok ayrıntıyı da biliyordum.

Tüm bilgileri analiz ettikten sonra, SEO ile ilgili bir e-kitabın okuyucularımın istediği ve satın almak istediği bir şey olduğuna karar verdim.

Bu yüzden testi durdurdum ve gerçek ürünü yarattım. Kolay bir iş değildi; kursun ilk halini oluşturmak yaklaşık 6 ayımı aldı ancak sonunda yaptığım için çok mutlu oldum.

Gerçek satış rakamları testten bile daha iyiydi ve geçen yıldan bu yana, kurs satışları aylık güzel bir gelir elde etti.

Sonuç olarak şudur: Araştırmanızı yapın, bir fikir bulun ve test edin. Test başarılı olursa, işleme tekrar başlamazsanız uygulamaya geçin.

Adım 7: Bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla para kazanın

Son fakat en az değil, blogunuzdan para kazanmanın bir başka yolu da bir komisyon için başkalarının ürünlerini (dijital veya fiziksel) satmaktır.

Bu genellikle bağlı kuruluş pazarlaması olarak bilinir . Sürece genel bir bakış.

 • Hangi ürünleri tanıtmak istediğinizi buluyorsunuz
 • Onların bağlı kuruluş pazarlama programına kayıt yaptırdınız ve kullanmak için benzersiz bir bağlantı ve pankartlar alıyorsunuz
 • Blogunuza link / banner ekleyin
 • Birisi bağlantıları tıkladığında, sağlayıcının web sitesine yönlendirilir.
 • Bir satın alma işlemi yaptıklarında, kararlaştırılan komisyonu alırsınız

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Peki, göründüğü kadar kolay değil. Hala tanıtmak için doğru ürünleri bulmanız ve okuyucularınızın ve topluluğunuzun önereceğiniz ürünleri satın almak için para ödemeye istekli olup olmadıklarını test etmeniz gerekiyor.

Bağlı kuruluş pazarlamasına başlamadan önce bilinmesi gereken bazı şeyler:

 • Kişisel olarak kullanmadığınız ürün veya hizmetleri tanıtmayın. Kullanıcı güvenini kaybetmek istemezsin. Yalnızca kişisel deneyimlerden tanıdığınız ve okuyucularınıza yardımcı olacak ürünleri tanıtın.
 • Google, tek amaçlarının bağlı kuruluş bağlantılarından para kazanmak olduğu web sitelerini veya web sayfalarını beğenmez. Web siteniz, tanıtım yapmadan, kullanıcıya gerçek değer sağlamalıdır.
 • Fazla abartma. Blogunuzun içeriğinde ürünler önermek sorun değil, her zaman. İyi ortaklık pazarlamacıları ürünleri her zaman tanıtmazlar. Önce okuyucularına değer sağlarlar, sonra ürünleri önerirler.
 • WordPress kullanıyorsanız, bağlı kuruluş bağlantılarınızı nasıl kullanabileceğinizi (beyaz şapka yolu) bu kılavuzu okuyun .

Bağlı kuruluş pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Pat Flynn’in blogunu okuyun , bugün İnternet’teki en başarılı bağlı kuruluş pazarlarından biridir.

Sonuç

Para için bloglama teorik bir kavram değildir. Binlerce blogcu, blogları aracılığıyla ya reklam alanı, kendi ürünleri / hizmetleri satarak veya bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla para kazanıyor.

Bütün bu başarılı blogcuların ortak noktaları var:

 • Harika içerikli blogları var.
 • Blogları çevresinde topluluklar oluşturmayı başardılar.
 • Para kazanmak için birden fazla yol kullanıyorlar. Kendi ürünleri var ama aynı zamanda bağlı kuruluş pazarlama ve satış alanından para kazanıyorlar.
 • Yıllardır blog yazıyorlardı ve bloglarından geçimlerini sağlamak için bir kaç yılını aldı.

Eğer bu noktaya geldiyse, bununla gitmene izin vereceğim:

Herkes çevrimiçi para kazanmak için bir blog kullanabilir. Yapacağınız para miktarı, gerçekleşmesini sağlamak için ayırmak istediğiniz iş miktarına bağlıdır.

Bu kolay bir iş değil ve birkaç ay veya hatta birkaç yıl içinde sonuç üretecek bir şey değil, zaman alacak ve çok fazla sabra ihtiyacı olacak. AMA, yukarıda bahsettiğim gibi, bir kez gerçekleştiğinde, dünyadaki en iyi işlerden biri!

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.