fbpx

Dijital Medya Pazarlaması nedir?

Herkes dijital bir pazarlamacı olabilir, ancak bu alanda başarılı olabilmek için yolunuza çıkan zorlukları aşmak için gerekli beceriye sahip olmanız gerekir. Bu yüzden pazarlamacılar dijital pazarlama becerileri konusunda bu kadar ciddidirler.

Piyasadaki dijital becerilere olan talep yüksektir ve dijital pazarlama kariyerinizi hızlandırmak istiyorsanız , dijital pazar dünyasına girmek için sizi harekete geçirecek becerileri ve uygulamaları sizler için hazırladım. Buyrun başlayalım! : )

Bu kılavuzda, dijital pazarlama sektöründe çalışmaya başlamak için gereken en iyi becerileri öğreneceksiniz.

Bu Yıl Öğrenecek Dijital Pazarlama Becerileri

Bunlar dijital pazarlamada uzman olmak için gereken becerilerdir.

SEO Becerileri

SEO, dijital pazarlama kampanyalarının ayrılmaz bir parçasını oluşturur . SEO optimizasyonu olmadan, başarılı çevrimiçi kampanyalar yürütmek zordur.

Bu nedenle işletmeler , dijital kampanyalarını yürütmek ve arama motorları için optimize etmek için kalifiye SEO uzmanları ararlar .

To SEO uzmanı olmak göründüğü kadar zor değil. Yapmanız gereken tek şey SEO’nun her yönünü öğrenmek için doğru eğitim planını takip etmektir.

Ustalaşmanız gereken en önemli SEO becerileri:

Teknik SEO Becerileri – Bir web sitesinin teknik yönünü optimize etmek için gerekli bilgiye sahip olmak, böylece arama motorları bir web sitesini sorunsuz bir şekilde tarayabilir ve dizine ekleyebilir.

SEO Copywriting Becerileri – Arama motorlarının daha iyi anlayabilmesi için bir sayfanın içeriğini nasıl optimize edeceğinizi bilmek.

Link Oluşturma Becerileri – Nasıl etkili bir şekilde diğer web sitelerinden geri almak ve arama motoru sıralamalarını artırmak için internette bir web sitesi tanıtmak için net bir anlayış var.

Analitik Beceriler – SEO kampanyalarınızın etkinliğini ölçmek için Google Search Console ve Google Analytics gibi araçları kullanabilmek.

SEO’ya başlamak için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsiniz.

SEO BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN KAYNAKLAR

 • SEO Nedir – SEO Kavramları ve Tekniklerine Giriş
 • Komple SEO Kursu – SEO hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için adım adım bir kurs.
 • Bir SEO Kariyer başlatmak için nasıl – SEO başarılı bir kariyer başlatmak için takip adımları ayrıntılı olarak açıklar.
 • SEO Sertifikaları – Takip ve SEO sertifikası almak için en iyi derslerin bir listesi.
Google Adsgoogle reklam nasıl verilir

Çevrimiçi reklamcılık söz konusu olduğunda, en yaygın kullanılan platformlardan biri Google Ads’dir.

Google Ads aracılığıyla, reklamlarınızı Google’da arama yapan, YouTube videoları izleyen, e-postalarını Gmail’de okuyan veya Google AdSense’e katılan web sitelerine göz atan kişilere gösterebilirsiniz.

Google Ads ile çalışmak için platformun giriş ve çıkışlarını bilmeniz gerekir. Gibi şeyler:

 • Google Ads Nasıl Çalışır?
 • Farklı kampanya türleri nasıl oluşturulur?
 • Hesap yapınızı ve reklamlarınızı nasıl optimize edebilirsiniz?
 • Teklif verme yapısı nasıl seçilir
 • Rakiplerinizin Google Ads’de ne tür kampanyalar yürüttüğünü analiz etmek için araçlar ( SEMRUSH gibi ) nasıl kullanılır

Gerekli becerileri geliştirmenin en iyi yolu, Google Skillshop’tan resmi kursları takip etmektir (aşağıdaki bağlantı).

Kurs yarışmasında, gerekli sınavları geçebilir ve Google Ads Sertifikalı uzmanı olabilirsiniz.

GOOGLE ADS BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRECEK KAYNAKLAR

 • Dijital Pazarlama Kursları – Bu listedeki tüm kurslarda Google Ads ile ilgili özel dersler bulunmaktadır.
 • Google Skillshop – Google Ads dahil tüm Google ürünleri için çevrimiçi eğitim kursları.

Facebook Reklam Becerileri

Günümüzde dijital pazarlama Facebook olmadan tamamlanmamıştır. Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar herkes dijital pazarlama kampanyalarını yürütmek için Facebook’a güveniyor. Sosyal medya kampanyalarının ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

Facebook, ele alınması için özel becerilere ihtiyaç duyan çeşitli reklam araçları ve özellikleri sunar. Bu nedenle şirketler her zaman Facebook pazarlamasında nitelikli insan arayışındadırlar.

Facebook pazarlamasının yardımıyla sadece dünya çapındaki tüketicilere ulaşamazsınız, aynı zamanda hedef kitlenize ulaşmanıza da yardımcı olur. Bunun da ötesinde, aynı zamanda çok uygun maliyetlidir.

Bir dijital pazarlama yöneticisi olarak , aşağıdakileri yapmak için gerekli becerilere sahip olmanız gerekir:

 • Bir Facebook işletme hesabı oluşturun
 • Çeşitli Facebook ücretli kampanya türleri arasındaki farkı anlama
 • Bir Facebook kampanyası, reklam kümeleri ve reklamlar oluşturun
 • Kitle hedeflemenin Facebook’ta nasıl çalıştığını anlayın
 • Yeniden pazarlama kampanyaları için özel kitleler oluşturun
 • Dönüşüm hedeflerini belirleyin
 • FB Reklamlarınızın performansını izlemek için raporlar oluşturun

Facebook reklamcılık becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu, resmi FB kurslarından birini takip ederek temel bilgileri öğrenmek ve elbette farklı türde Facebook kampanyaları oluşturup optimize ederek pratik yapmaktır.

FACEBOOK REKLAM BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK KAYNAKLAR Facebook’un çevrimiçi eğitim akademisi
Facebook Blueprint . FB reklamları hakkında bilmeniz gereken her şey hakkında ücretsiz kurslar sunmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlama Becerileri

Hiç şüphe yok ki sosyal medya pazarlaması çok güçlü bir dijital pazarlama biçimi.

Hemen hemen her şirket aynı anda maksimum kitleye ulaşmak için sosyal medya hesaplarına güveniyor.

Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram gibi sosyal medya platformları, büyük kitlelerle bağlantı kurmanıza ve markanız ve ürünleriniz hakkında bilgi yaymanıza yardımcı olur.

Kitlenizin yaklaşık% 90’ı sosyal medya platformlarında kullanılabilir ve sosyal medya pazarlaması ihtiyacını göz ardı edemez.

Sosyal medya pazarlamasını ele almak, sadece Facebook veya Instagram’a bilgi yüklemek anlamına gelmez. Bundan çok daha fazlasını içerir, bu yüzden şirketlerin nitelikli profesyonellerin yardımına ihtiyacı vardır.

Sosyal medya pazarlamacıları için gerekli beceriler:

 • Sosyal medya içerik takvimi oluşturma ve uygulama becerisi.
 • Çeşitli sosyal platformlarda içerik dağıtmak için araçların nasıl kullanılacağı hakkında bilgi.
 • İnsanlara çekici ve cazip reklamlar oluşturmak için yaratıcı beceriler.
 • Sosyal medya kampanyalarının erişimini ve performansını izlemek için hangi KPI’ları kullanacağınızı bilin

SOSYAL MEDYA PAZARLAMA BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN KAYNAKLAR

 • Yeni başlayanlar için sosyal medya pazarlaması – Sosyal medya pazarlaması hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, bu tanıtım başlamak için mükemmel bir yerdir.
 • Facebook’ta takipçiler nasıl edinilir – Bir vaka çalışması ve Facebook’ta daha fazla takipçi edinme konusunda adım adım talimatlar.

İçerik Pazarlama Becerileri

içerik- güncelleme neden yapılır

Tüm dijital pazarlama kampanyalarının ortak bir yanı vardır ve bu içerikten başka bir şey değildir.

 • Google’ın en üst sıralarında yer almak için yüksek kaliteli içeriğe ihtiyacınız var.
 • Facebook’ta daha fazla takipçi almak için iyi reklamlara ihtiyacınız var.
 • İnsanları e-posta pazarlaması yoluyla ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaya teşvik etmek için ikna edici içeriğe ihtiyacınız vardır.

İçerik pazarlamacısı olmak kolay değildir. Bir araç öğrenmek zorunda olduğunuz Facebook veya Google Ads gibi değil, çevrimiçi kitleler için içerik yazmak bundan daha fazlasıdır.

Aşağıdakileri içeren çeşitli becerilere sahip olmanız gerekir:

SEO Copywriting becerileri – Arama motorlarının da anlayabileceği şekilde kullanıcılar için içerik yazmayı bilmek

Yazma becerileri – İyi yapılandırılmış, dilbilgisi açısından doğru ve yazım hataları içermeyen belgeler yazma

Araştırma becerileri – Bir makale yazmadan önce, yazdıklarınızın bilim, çalışmalar veya kişisel deneyimler tarafından doğru ve yedeklendiğinden emin olmak için önce araştırmanızı yapmanız gerekir.

Öykü anlatım becerileri – Farklı içerik biçimlerini (metin, resim, ses ve video) kullanarak çeşitli sosyal platformlarda reklam vermek kitap yazmak gibi değildir, ancak bir hikaye anlatmaya daha yakındır.

İyi haber şu ki, temel bilgileri iyi anladıktan sonra, pratik yaparak becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Kimse size harika makaleler yazmak için kullanacağınız kelimeleri tam olarak söyleyemez, bu çok fazla pratikle gerçekleşecektir.

Yazmayı sevmiyorsanız, diğer dijital pazarlama becerilerine hakim olmayı ve içerik bölümü için profesyonelleri işe almayı düşünebilirsiniz.

Küçük işletmeler ve solo serbest çalışanlar için ideal bir çözüm değildir, ancak becerilerinizi sevmediğiniz bir şey üzerinde geliştirmeye çalışmak yerine uzman olabileceğiniz alanlara odaklanmak daha iyidir.

İÇERİK PAZARLAMASI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNME KAYNAKLARI

 • İçerik pazarlama ipuçları – İçerik pazarlamaya başlamanıza yardımcı olacak 15 ipucu.
 • İçerik Pazarlama Kursları – İçerik pazarlamasını öğrenmek için takip edilecek en iyi kurslar. Liste hem ücretsiz hem de ücretli kursları içerir.

Video Pazarlama Becerileri

YouTube İstatistikleri

Video pazarlama artıyor. YouTube, günde milyonlarca görüntülenen saatle ikinci popüler arama motorudur ve Facebook Videoları artık diğer içerik türlerinden daha sık kullanılmaktadır.

Video, en ilgi çekici içerik biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Kitleler uzun yayınları okumaktan hoşlanmaz, ancak bir konu hakkında video izleme olasılıkları daha yüksektir.

Pazarlamacılar video pazarlamayı tercih ediyorlar çünkü bu, yatırım getirilerini birden fazla kanal üzerinden artırmaya yardımcı oluyor.

Anlamak önemli olan bir dijital pazarlama profesyoneli olarak videoların nasıl oluşturulacağını veya düzenleneceğini bilmenize gerek olmamasıdır.

Bu, video yapımcılarının, animatörlerin ve grafik tasarımcıların işidir. İşiniz gerekli video pazarlama becerilerini geliştirmektir.

Yapabilmelisin:

 • Video yapımcılarına ne tür videolar hazırlayacakları konusunda yol gösterin – videoların ne kadar süre yapılacağı, videodan ne tür mesaj geçirileceği, videonun stili, süresi vb.
 • Videoyu hem organik olarak hem de ücretli kampanyalarla çeşitli kanallarda nasıl tanıtacağınızı öğrenin.
 • Video kanallarınızı tüm ağlarda optimize edin.

VİDEO PAZARLAMA BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN KAYNAKLAR

 • Video pazarlama rehberi – Video pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şey için HubSpot tarafından eksiksiz bir rehber.
 • Video ile nasıl ezilir – video prodüksiyonuna ve tanıtımına nasıl yaklaşılacağı hakkında güzel bir rehber.

E-posta Pazarlama Becerileri

E-Mail Pazarlama

E-posta pazarlaması İnternet pazarlamasının en eski biçimlerinden biridir ancak yine de en etkili yöntemlerden biridir. Markalar, kitleleriyle etkileşimde bulunmak, topluluk oluşturmak ve dönüşümleri artırmak için e-posta pazarlamasına güveniyor.

Bir e-posta pazarlama uzmanı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacınız vardır:

Teknik Beceriler – E-posta pazarlama araçlarının nasıl çalıştığı konusunda iyi bilgi. Piyasada MailChimp, Aweber, vb.Gibi birçok araç vardır. Tüm araçları öğrenmek zorunda değilsiniz, ancak bunlardan birini nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Pazarlama Becerileri – E-posta hunilerinin nasıl çalıştığı ve bunların bir araç kullanılarak nasıl uygulanacağı konusunda iyi bir fikir. E-posta hunileri, doğru bir şekilde yürütülürse çok etkili bir satış aracı olabilir. Kısacası, bir e-posta hunisi, daha fazla satış yapmak amacıyla önceden tanımlanmış bir kitleye gönderilen bir dizi e-postadan oluşur.

Dönüşüm Optimizasyonu Becerileri – E-posta pazarlama başarısı büyük ölçüde dönüşüm optimizasyonuna dayanır. Dönüşüm optimizasyonunun en kritik araçlarından biri A / B testidir. Bir e-posta pazarlamacısı olarak, e-posta kampanyalarınızın sonuçlarını iyileştirmek için A / B test senaryoları tasarlamanız ve uygulamanız gerekir.

E-POSTA PAZARLAMA HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİLECEK KAYNAKLAR

 • E-posta pazarlama ipuçları – E-posta pazarlamasına başlamanıza yardımcı olacak 25 ipucu

Temel Öğrenmeler

Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorsanız, ilk yapılacak şey  dijital pazarlamayı öğrenmek . Bununla, farklı dijital pazarlama disiplinleri ile çalışmak için gerekli becerileri geliştirmeyi kastediyorum.

Dijital pazarlama tek bir süreç değildir, ancak tek bir hedefi paylaşan bir dizi süreçtir: Bir işletmeyi, ürünleri veya hizmetleri çevrimiçi olarak tanıtmak.

Gerekli becerileri edinmenin en iyi yolu, bir kursu veya başka bir çevrimiçi kaynağı takip etmek ve pratik yapmaktır. Teori tek başına sizi dijital pazarlama uzmanı yapmaz, ancak farklı kavramları pratikte uygulamak ve uygulamalı deneyim kazanmak önemlidir.

Şimdi başlıyorsanız, aynı anda her şeyde uzman olmanız gerekmez.

Daha ilginç bulduğunuz kanalı (arama motoru pazarlaması, sosyal medya, e-posta vb.) Seçin ve gerekli becerileri oluşturun. Nasıl çalıştığını bildiğinizden emin olduktan sonra, bir sonrakine geçebilirsiniz.

Son olarak, öğrenme sürecinin asla durmadığını unutmayın. Dijital pazarlama ortamı sürekli değişiyor ve bu alanda başarılı olmak istiyorsanız takip etmeniz gerekiyor.

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.