fbpx

Dijital Pazarlama ile Nasıl Para Kazanılır

Dijital pazarlamadan nasıl para kazanılacağını öğrenmek ister misiniz?

İster kendi çevrimiçi işinizi kurmak, ister serbest hizmet satmak veya maaşlı bir iş bulmak olsun, dijital pazarlamayı kullanarak para kazanmanın birçok yolu vardır.

Bu kılavuzda, dijital pazarlamayla para kazanmanın en etkili 12 yolunu ve her birine başlamak için atabileceğiniz bazı pratik adımları sunacağım. Hemen dalalım.

Dijital Pazarlama ile Nasıl Para Kazanılır

Bunlar, dijital pazarlamayla para kazanmanın en popüler yöntemleridir.

 1. İçerik yazarı olarak para kazanın
 2. SEO uzmanı olun ve SEO hizmetleri satın
 3. Bağlı kuruluş pazarlamasıyla para kazanın
 4. Şirketlere danışmanlık hizmetleri satmak
 5. Reklam satarak para kazanın
 6. Sosyal medya yöneticisi olarak çalışın
 7. Kendi dijital ürünlerinizi oluşturun ve satın
 8. YouTube reklam ortağı olun
 9. Bir e-ticaret uzmanı olun
 10. Diğer şirketler için PPC kampanyalarını yönetin
 11. Dijital pazarlama işi edinin
 12. Kendi dijital pazarlama ajansınızı kurun

1. İçerik yazarı olarak para kazanın

İçerik yazma, çevrimiçi kanallar için içerik planlamayı ve yazmayı içerir. Genellikle dijital pazarlama stratejisinin bir parçasıdır ve makaleler, blog gönderileri, sosyal medya için gönderiler ve videolar için komut dosyaları dahil olmak üzere çok çeşitli içerik türlerini yazmayı içerebilir.

Bir içerik yazma uzmanı olmak için çeşitli beceriler geliştirmeniz ve belirli nitelikleri karşılamanız gerekir. Bu içerir:

 • Yazma Becerileri
 • Anahtar kelime araştırma becerileri
 • SEO becerileri
 • Analitik beceri

Bir şirket için çalışmak istiyorsanız, genellikle gazetecilik, pazarlama veya iletişim alanlarında üniversite diploması almayı planlamalısınız. Serbest meslek sahibi olarak üniversite dereceleri daha az önemlidir.

İster bağımsız olarak ister bir şirketle çalışın, farklı içerik pazarlama sertifikaları almak hem becerilerinizi hem de itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Sertifika almak için kullanabileceğiniz hem ücretsiz hem de ücretli çok sayıda içerik pazarlama kursu vardır .

Kendi blogunuzu başlatmak da iyi bir uygulamadır . Bu, becerilerinizi daha da geliştirmenize olanak tanır ve bir işi veya serbest çalışan müşterileri güvence altına alırken bir satış noktası görevi görebilir.

Bir içerik uzmanı olarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

İş pozisyonuna ve bir dizi başka faktöre bağlıdır. Örneğin, bir şirkette çalışıyorsanız, içerik yazarları için ortalama taban maaş aylık 3.509 ABD dolarıdır.

İçerik Yazarı Olarak Para Kazanın

Bir içerik pazarlama serbest çalışanı olarak çalışıyorsanız, parça başına ödeme alabilirsiniz (makale başına vb.). Yazdığınız her kelime için 0,10 ABD Doları ile 0,50 ABD Doları arasında ücret alabilirsiniz. Kesin oran, içeriğin türüne ve konudaki uzmanlık seviyenize bağlıdır.

Ayrıca gerekli becerileri geliştirebilir ve bir içerik pazarlama uzmanı olabilirsiniz. Bu durumda, bir içerik pazarlama uzmanının ortalama maaşı yıllık 81.000 dolardır. Bu sayı, bulunduğunuz yere ve deneyim düzeyinize göre değişecektir.

İçerik uzmanı olmak için kaynaklar

 • Nasıl içerik uzmanı olunur – Sıfırdan nasıl içerik pazarlama uzmanı olunacağına dair eksiksiz bir kılavuz.
 • En iyi dijital pazarlama sertifikaları – Dijital pazarlama ve metin yazarlığının temellerini öğrenmek için kullanabileceğiniz kursların listesi.

2. SEO uzmanı olun ve SEO hizmetleri satın

SEO , çeşitli farklı rollerde faydalı olabileceğinden, dijital pazarlamanın ustalaşması gereken en önemli alanlarından biridir.

Bir SEO uzmanı olarak, hizmetlerinizi bu konuda daha az bilgili müşterilere satabilirsiniz.

To bir SEO uzmanı olmak için önce arama motorlarının çalışma nasıl ince ayrıntılarını anlamak gerekir.

Bundan sonra, SEO becerilerinizi geliştirmeye başlamalısınız. Web’de SEO materyali sıkıntısı yoktur. Sonsuz sayıda makalenin arasından kolayca kaybolabileceğiniz için yüksek kaliteli bir SEO kursu bulmanız önerilir.

Bilgi ve becerileriniz gelişmeye başladıkça, çalışma şeklinizi düzene sokmanıza yardımcı olacak popüler SEO araçlarına aşina olmak isteyeceksiniz.

SEO sürekli değişiyor, bu nedenle en son SEO değişikliklerinden haberdar olmak ve projelerinizi buna göre ayarlayabilmek önemlidir.

Hizmetlerinizi başarılı bir şekilde satmak için, potansiyel müşterilerden oluşan bir ağ oluşturmanız gerekir.

SEO’da arka planınızı sağlamak ve hizmetlerinizi listelemek için bir web sitesi oluşturun. Sitenize hedefli trafik çekerek bir blog başlatabilir ve SEO becerilerinizi işe koyabilirsiniz .

Müşteri kazanmaya başladığınızda, daha fazla iş kazanmak için kullanabileceğiniz vaka çalışmaları oluşturabilmek için sonuçlarınızın ayrıntılı kayıtlarını tutmak isteyeceksiniz.

SEO uzmanı olarak ne kadar kazanabilirsiniz?

SEO danışmanları için ortalama saatlik ücret 50 – 125 $ arasındadır. Fiyatlar ülkeye ve deneyime göre değişir.

SEO Uzmanı Saat Başına Oranlar

Bir ajans veya şirkette çalışan bir SEO yöneticisinin ortalama maaşı yıllık 77K $ ‘dır.

SEO uzmanı olmak için kaynaklar

 • SEO Sertifikaları – takip etmek ve sertifika almak için en tanınmış SEO sertifikalarının listesi.
 • SEO’da bir kariyere nasıl başlanır – bir SEO uzmanı olarak nasıl bir kariyer yapılacağına dair uygulanabilir tavsiyeler.
 • SEO nasıl öğrenilir – SEO’nun sıfırdan nasıl öğrenileceğine dair bir öğrenme planı.

3. Bağlı kuruluş pazarlamasıyla para kazanın

Bağlı kuruluş pazarlaması, diğer kişilerin ürünlerinin satışına atıfta bulunarak komisyon kazandığınız bir iş modelidir.

Süreç basittir. Tanıtmak istediğiniz ürünleri bulursunuz, bu ürünleri tanıtan bir web sitesi oluşturursunuz ve ilgili ziyaretçileri bağlı kuruluş ürünlerinize çekersiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır (kaynak BigCommerce).

İki ana tür bağlı ortaklık vardır. Tek bir platformda birden fazla ortaklığa katılabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir şirket ve bağlı kuruluş ağlarında doğrudan bir hesap oluşturduğunuz bağımsız programlar.

Blogunuz, bağlı kuruluş ürünlerinizi tanıtmanın birincil yolu olacağından, bir nişe yerleşmeden önce anahtar kelime araştırması yapmak önemlidir.

Bu şekilde, ilgili terimler için aylık arama hacmini görebilir ve oluşturabileceğiniz trafik miktarı için bir tahmin alabilirsiniz.

İşlemsel arama amacı olan anahtar kelimelere özellikle dikkat etmek istersiniz. Bunlar, bir kişinin bir ürünü satın almaya yakın olduğunu gösteren arama terimleridir . Genellikle satın alın, indirim kazanın vb. Kelimeleri içerir.

Ayrıca, ticari amaçlı arama terimlerini arayın. Bu anahtar kelimeler, bir kişinin satın alma sürecinde olduğunu ancak henüz belirli bir ürüne karar vermediğini gösterir. Best, review, product x – product y gibi kelimeleri içerir.

Bu anahtar kelimelere odaklanmak, web sitenize getirdiğiniz trafikten para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Satmak istediğiniz ürün türleri hakkında bir fikriniz olduğunda, blogunuzu oluşturmanız ve içerik yazmaya başlamanız gerekir. Doğru anahtar kelimeleri seçmek, ilk gönderileriniz için yazabileceğiniz ürün karşılaştırmaları ve incelemeler bulabileceğiniz için başlamanızı kolaylaştıracaktır.

Blogunuza başlamadan önce bağlı kuruluş programlarına katılabilseniz de, genellikle biraz trafik alana kadar beklemek iyi bir uygulamadır. Sonuçta, yine de satış yapabilmek için trafiğe ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, birçok bağlı kuruluş programının onay için gereksinimleri vardır ve zaten yerleşik bir hedef kitlenizin olmasını gerektirebilir.

Satış ortaklığı yoluyla ne kadar kazanabilirsiniz?

Bağlı kuruluş pazarlamasının büyük kazanç potansiyeli vardır, ancak anlamlı sonuçlar görmek için web varlığınızı oluşturmanız ve web sitenize iyi miktarda trafik oluşturmanız gerekecektir.

İşletmeyi kurmak için sabrınız varsa, bağlı kuruluş pazarlamasından yılda altı rakamları kolayca elde edebilirsiniz.

4. Şirketlere danışmanlık hizmetleri satmak

Biraz dijital pazarlama deneyimine sahip olduğunuzda, dijital pazarlama danışmanı olarak becerilerinizden para kazanabilir ve diğer şirketlere danışmanlık hizmetleri satmaya başlayabilirsiniz.

Başlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

Uzmanlık alanınızı tanımlayın

Öncelikle, müşterilere sunmak için belirli hizmetleri tanımlayabilmeniz gerekir.

Güçlü olduğunuz ve hizmetler için yüksek talep olan dijital pazarlama alanlarını bulun. Bu şunları içerebilir:

 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Markalaşma
 • Video pazarlama
 • Etkileyici pazarlama
 • Yerel pazarlama
 • Eposta pazarlama
 • Web analizi ve raporlama

Blog yazmaya başlayın

Sunacağınız belirli hizmeti belirledikten sonra, bir sonraki adım çevrimiçi varlığınızı oluşturmaya başlamaktır.

Ziyaretçilerin teklifiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri için önceki müşterilerden referanslar ve örnek olay incelemeleri ekleyebileceğiniz bir web sitesi, işletmeniz için bir merkez görevi görecektir.

Yerinde bir web sitesi ile blogunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Danışmanlık hizmetlerinizle ilgili dijital pazarlama konuları hakkında yazmak için blogunuzu kullanmak, çevrimiçi varlığınızı daha da genişletirken işletmenize alakalı trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Potansiyel müşteriler için blog yazmanın yanı sıra, para kazanmak için bir blog da kullanabilirsiniz, bu kılavuzu okuyun: Adım adım talimatlar için blog yazarak nasıl para kazanılır .

Bir ağ kurun

Ağınızı ne kadar büyütürseniz, yeni müşteriler bulmak o kadar kolay olacaktır.

Hizmetlerinizle ilgilenebilecek şirketleri bulmak için profesyonel ağınızı kullanın.

Ayrıca, dijital pazarlama hizmetleri arayan herhangi bir bağlantılarının olup olmadığını görmek için önceki müşterilerinize de ulaşabilirsiniz.

Dijital pazarlama danışmanı olarak ne kadar kazanabilirsiniz?

Bir dijital pazarlama danışmanının ücretleri, kendi uzmanlık alanlarına, proje kapsamına ve deneyim düzeyine bağlı olacaktır.

Dijital Pazarlama Danışmanı Oranları

Saatlik ücretler, saatte 50 ila 150 dolar arasında çalışma eğilimindedir.

5. Reklam satarak para kazanın

Sitenizde reklam yayınlamak, web sitenizin trafiğinden para kazanmanın popüler bir yoludur.

Reklamlardan makul bir şekilde para kazanmak için web sitenizin çok fazla trafiğe sahip olması gerektiğini unutmayın.

Hedef kitlenizi ilk oluşturduğunuzda, para kazanma çabalarınızı bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla veya kendi dijital ürünlerinizi sunarak desteklemek iyi bir fikirdir.

Web trafiğinizden para kazanmak için kullanabileceğiniz birçok reklam programı vardır, en popüler olanı Google Adsense’dir .

Adsense’e kaydolduğunuzda ve uygun kodu web sitenize eklediğinizde, Google web sayfalarınızda reklam sunmaya başlayacaktır.

Reklamlarınız, görüntülemeler ve tıklamalar yoluyla gelir elde edebilir. Bununla birlikte, Google, herhangi bir şey olsa bile, görüntülemeler için çok az ödeme yapar.

Kazandığınız miktar, web sitenizin kategorisine, kitle demografisine ve daha fazlasına bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir.

Bu faktörlerden bağımsız olarak, anlamlı bir gelir elde etmek için önemli miktarda trafik oluşturmayı planlamanız gerekir.

Google Adsense dışında, Ezoic, Media.net ve Propeller Ads gibi popüler seçeneklere sahip reklam ağları vardır.

Web siteniz zaten sabit miktarda trafik alıyorsa ve sitenizde görünen reklamlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, web sitenizde doğrudan reklamlar satabilirsiniz.

Blogunuz için, mevcut farklı reklam biçimlerini ve bunların maliyetlerini ayrıntılarıyla anlatan bir Bize Reklam Verin ”sayfası oluşturun. Alıcıların aldıkları değeri bilmeleri için önemli trafik istatistiklerini dahil etmek isteyeceksiniz.

Reklamları kendiniz satmak istemiyorsanız, reklamlarınızı insanların satın alması için listeleyebileceğiniz birkaç çevrimiçi pazar yeri vardır. Bazı popüler seçenekler arasında BuySellAds ve BlogAds bulunur.

Web sitenizde ne kadar reklam satabilirsiniz?

Kullandığınız reklam ağı ne olursa olsun, anlamlı bir gelir elde etmek için ayda 100.000 sayfa gösterimi almanız gerekir.

Google AdSense BGBG’si (1000 gösterim başına gelir) 0,25 ABD Doları ile 3 ABD Doları arasında değişebilir.

Daha fazla bilgi edinmek için kaynaklar

 • Karlı bir web sitesi nasıl başlatılır – Hiçbir şey satmadan çevrimiçi para kazanma.

6. Sosyal medya yöneticisi olarak çalışın

Sosyal medya yöneticisi olarak çalışmak , becerilerinizi dijital pazarlama yoluyla para kazanmak için kullanmanın harika bir yoludur.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, çeşitli pazarlama taktikleri aracılığıyla bir markanın çevrimiçi varlığını büyütmeye çalışacaksınız.

Sorumluluklarınız, gönderi yazmak ve planlamaktan, grafik oluşturmaya, reklam yayınlamaya ve takipçilerin yorumlarına yanıt vermeye kadar her şeyi içerebilir.

Sosyal medya yöneticisi olarak iş bulmanın birkaç yolu vardır. Bir şirkette maaşlı bir pozisyon alabilirsiniz (daha sonra dijital pazarlama işlerini nasıl bulacağınızı tartışacağız) veya dijital pazarlama serbest çalışanı olarak çalışabilirsiniz .

Danışmanlık hizmetlerini satmak gibi, tutarlı bir müşteri akışı kazanmak için ağınızı oluşturmanız ve itibarınızı oluşturmanız gerekir. Önceki müşterilerden oluşan bir portföy ve elde ettiğiniz sonuçların vaka çalışmaları ile bir web sitesi oluşturmak, yeni işler kazanmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya yöneticisi olarak ne kadar kazanabilirsiniz?

Sosyal Medya Yöneticisi Olarak Para Kazanın

Ücretli sosyal medya yöneticileri, 75.000 $ ‘a varan deneyimli yöneticilerle yılda ortalama 62.000 $ maaş alıyor.

Serbest çalışan olarak kazancınız, sahip olduğunuz müşteri sayısına ve deneyim seviyenize bağlı olacaktır. Yeni sosyal medya yöneticileri saatte 15 ila 50 ABD Doları arasında bir yerde kazanabilirken, deneyimli yöneticiler saatte 50 ila 100 ABD Doları veya daha yüksek kazanabilir.

Sosyal medya yöneticisi olmak için kaynaklar

 • Sosyal Medya Pazarlama Kursları – sosyal medya pazarlamasını kendinize öğretmek için en iyi 10 kurs.

7. Kendi dijital ürünlerinizi oluşturun ve satın

Kendi dijital ürünlerinizi oluşturup satarak dijital pazarlama deneyiminizi iyi değerlendirebilirsiniz.

Dijital ürünlerin bir avantajı, bunları bir kez oluşturabilmeniz ve ardından yeni ürünler almaya devam etmek zorunda kalmadan tekrar tekrar satabilmenizdir. Bu, son derece yüksek kar marjları ve işinizi kolaylıkla otomatikleştirme yeteneği ile sonuçlanır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha popüler seçeneklere sahip çeşitli farklı dijital ürün türleri vardır:

e-Kitaplar

E-kitaplar, yaratılması en basit dijital ürünlerden biridir ve ürünü hızlı bir şekilde bir araya getirmek için blogunuzda daha önce yayınlanan içeriği sıklıkla kullanabilirsiniz.

Dersler

Daha fazla insan bilgilerini genişletmek için çevrimiçi kaynaklara yöneldikçe, e-öğrenme eğitimin geleceğidir . Çevrimiçi kurslar oluşturmak, uzmanlığınızı başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır ve bu talebi karşılamanın harika bir yoludur. Kendi web siteniz üzerinden satış yapmanın yanı sıra, daha da geniş bir kitleye ulaşmak için kurslarınızı Udemy gibi pazarlarda listeleyebilirsiniz.

Web Şablonları

Web tasarım becerileriniz varsa, WordPress veya Shopify gibi platformlar için şablonlar oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizi kendi sitenizde ve ThemeForest gibi diğer pazarlarda sunabileceksiniz.

Dijital ürünlerinizin pazarlanması, fiziksel ürünler satan bir mağazayla aynı birincil kanalları kullanmayı içerecektir. Web sitenize trafik çekmek, e-postaları toplamak ve e-posta pazarlamasından yararlanmak ve sosyal medyada hedef kitlenizle aktif olarak etkileşim kurmak için bir blog oluşturmak isteyeceksiniz.

Dijital ürünler satarken akılda tutulması gereken bir şey, internette bulunan tüm ücretsiz içerikle rekabet edeceğinizdir. Oluşturduğunuz ürünün insanları satın almaya ikna etmek için yeterli değer sağladığından ve teklifinizi uygun şekilde fiyatlandırdığınızdan emin olmak için kapsamlı bir araştırma yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

Dijital ürünler satarak ne kadar kazanabilirsiniz?

Çevrimiçi dijital ürünler satmak, önemli miktarda para kazanma fırsatı sunar. Ürünlerinizi yüzlerce hatta binlerce dolara kolayca fiyatlandırabilirsiniz. Bu fiyatlarla, anlamlı bir gelir elde etmek için çok fazla satışa ihtiyacınız olmayacak.

8. YouTube reklamcılık ortağı olun

Videolar aracılığıyla dijital pazarlamayla para kazanmak istiyorsanız bir youtube kanalı oluşturabilir ve reklam ortağı olabilirsiniz .

Youtube üzerinden para kazanma süreci basittir. Kanalınızda videolar oluşturup yayınlarsınız ve bir kitle oluşturmak için videolarınızı tanıtırsınız. Videonuz her oynatıldığında farklı bir reklam yelpazesi gösterilir.

Birisi videonuzdaki bir reklamı görüntülediğinde veya tıkladığında, çok az bir gelir elde edersiniz.

Bir reklam ortağı olarak onaylanmak için aşağıdaki minimum gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • Tüm YouTube para kazanma politikalarına uyun.
 • YouTube İş Ortağı Programı’nın kullanılabildiği bir ülkede yaşıyorsanız.
 • Son 12 ayda 4.000’den fazla geçerli genel izlenme saatiniz var.
 • Hesabınızın 1000’den fazla abonesi var
 • Bağlı bir AdSense hesabınız var.

Youtube reklam ortağı olarak ne kadar kazanabilirsiniz?

 YouTube’da Para Kazanmaya Giriş

Bir reklam ortağı olarak, reklam görüntülemeleri için ödeme alırsınız. Potansiyel gelirinizi belirlemek için, almayı beklediğiniz video görüntülemelerinin sayısını tahmin etmeniz gerekir. Reklamları herkes izlemeyeceği için reklam görüntülemeleriniz video görüntülemelerinizden daha düşük olacaktır.

Ortalama olarak, Youtube ortakları, reklam görüntüleme başına 0,01 ila 0,03 ABD doları arasında kazanıyor. Bu, 1000 video görüntülemesi başına 3 ila 5 ABD doları arasında bir yere denk gelir.

Söylemeye gerek yok, Youtube ile önemli bir gelir elde etmek için önemli miktarda video görüntülemesi oluşturmanız gerekir.

9. Bir e-ticaret uzmanı olun

E-Ticaret hızla büyümeye devam ederken, e-Ticaret uzmanlarına olan ihtiyaç da onunla birlikte büyüyor.

Bir e-ticaret uzmanı, işletmelerin çevrimiçi ürün satmasına yardımcı olacak bir pazarlama stratejisi oluşturmaktan ve yürütmekten sorumludur.

Bir e-ticaret uzmanının günlük faaliyetlerinden bazıları şunları içerir:

 • Web sitesi yönetimi
 • Pazarlama kampanyalarını yönetmek
 • Mağazanın SEO’sunu optimize etmek
 • Dönüşüm oranı optimizasyonunu iyileştirmek için sayfa üzerindeki öğeleri ayarlama
 • E-posta pazarlama hunilerini kurma
 • Artan satış ve çapraz satış kampanyaları yürütmek

Bir e-ticaret uzmanı olarak başarılı olmak, iletişim, analitik ve eleştirel düşünme yetenekleri dahil olmak üzere çeşitli hayati beceriler gerektirir.

Bir e-ticaret uzmanı olmak için gerekli becerileri geliştirmek için atabileceğiniz bazı pratik adımlar şunlardır :

 • E-ticaretin giriş ve çıkışlarını anlayın
 • E-ticaret SEO’sunda uzman olun
 • Popüler e-ticaret platformlarını tanıyın
 • PPC reklamlarının nasıl çalıştırılacağını öğrenin
 • Ana dönüşüm oranı optimizasyonu
 • İçerik ve e-posta pazarlama becerileri geliştirin

Bir e-ticaret uzmanı olarak ne kadar kazanabilirsiniz?

Bir e-Ticaret Yöneticisi Olarak Çalışarak Para Kazanın.

Bir e-ticaret uzmanının ortalama maaşı, konuma ve deneyime göre değişecek şekilde yılda 58.000 ABD dolarıdır. E-Ticaret Yöneticileri için maaş yılda 103 dolara kadar çıkabilir.

E-ticaret hakkında bilgi edinilecek kaynaklar

 • En İyi e-Ticaret Kursları – Takip edilecek en iyi kursların ve sertifikaların listesi.
 • Satışları Artırmak için En İyi e-Ticaret Stratejileri – E-Ticaret mağazanızın satışlarını artırmak için dijital pazarlamayı nasıl kullanacağınızı öğrenin.

10. Diğer şirketler için PPC kampanyalarını yönetin

Daha fazla şirket , hedef müşterilerine ulaşmak için dijital pazarlama kanallarına yöneldikçe, etkili reklam kampanyası yöneticilerine ihtiyaç artmaktadır.

PPC (tıklama başına ödeme) reklamları, çevrimiçi reklamların en popüler biçimlerinden biridir ve bir işletmeye anında sonuç getirebilir.

Google Ads ve Bing Ads gibi PPC platformları, reklamverenlerin, birisi alakalı bir anahtar kelimeyi aradığında bir arama motorunun sonuçlar sayfasındaki reklam yerleşimleri için teklif vermesine olanak tanır.

PPC kampanyalarını yönetmek, aşağıdakiler dahil bir dizi sorumlulukla birlikte gelir:

 • PPC Anahtar Kelimelerini Bulma
 • Negatif anahtar kelimeler ekleyin
 • Reklam gruplarını test etme
 • Reklam metni yazma
 • Teklifleri ve kampanya bütçelerini belirleme
 • Pahalı anahtar kelimeleri gözden geçirmek:
 • Açılış Sayfalarını Optimize Etme:

Google ve Bing’den sertifika kazanmak, becerilerinizi geliştirmenize ve potansiyel müşterilere karşı güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Daha önce başarılı olan kampanyaların sonuçlarını gösterebilmek, istikrarlı bir müşteri akışı kazanmak için çok önemlidir.

Diğer hizmet türleri gibi, becerilerinizi vurgulamak ve trafik oluşturmaya yardımcı olabilecek içerikler oluşturmak için bir web sitesi oluşturmak isteyeceksiniz.

Bir PPC kampanya yöneticisi ne kadar yapabilirsiniz?

Bir PPC uzmanının ortalama maaşı yılda 60.000 $ ‘dır.

11. Bir dijital pazarlama işi edinin

Bağımsız çalışmadan veya kendi işinizi kurmadan önce değerli deneyimler kazanmak istiyorsanız, dijital pazarlama alanında iş bulabilirsiniz.

Bazılarını bu kılavuzda ele aldığımız her tür dijital pazarlama işi vardır.

Dijital pazarlama pozisyonlarını aramak için en popüler yerlerden bazıları şunlardır:

 • Aslında
 • Melek Listesi
 • Cam kapı
 • İşler için Google
 • Amerikan Pazarlama Derneği
 • com.tr
 • WeWorkRemotely
 • ZipRecruiter

Dijital pazarlama işi ile ne kadar kazanabilirsiniz?

Dijital pazarlama işlerinden ne kadar para kazanabileceğinizi öğrenmek için kısa animasyonlu videoyu izleyin.

Dijital pazarlama işindeki bir işten kazanacağınız miktar, konumunuza, konumunuza ve deneyiminize bağlı olacaktır.

Bazı yaygın dijital pazarlama pozisyonları için ortalama yıllık maaşlar:

 • Dijital Pazarlama Uzmanı: 55.000 $
 • Dijital Pazarlama Müdürü: 97.000 $
 • SEO Uzmanı: 77.000 $
 • İçerik Pazarlama Müdürü: 81.000 $
 • Sosyal Medya Yöneticisi: 75.000 $
 • PPC Uzmanı: 60.000 Dolar
 • Satış Ortağı Pazarlama Müdürü: 71.000 $

Daha fazla bilgi edinmek için kaynaklar

 • Dijital pazarlamacılar ne kadar kazanıyor – dijital pazarlama sektöründe çalışarak ne kadar para kazanabileceğinizin ayrıntılı bir dökümü.

12. Kendi dijital pazarlama ajansınızı kurun

Şirketler dijital reklamcılığa her zamankinden daha fazla para harcadıklarından , şimdi bir dijital pazarlama ajansı kurmanın tam zamanı .

Ajansınızı başlatmak için çok yönlü bir dijital pazarlama becerileri seti geliştirmek isteyeceksiniz, böylece ihtiyaçları ne olursa olsun müşterilere kaliteli hizmetler sunabilirsiniz.

Müşterileri kazanmak, gelir elde etme beceriniz için kesinlikle kritik öneme sahip olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz müşterileri bulmak ve bunları geniş ölçekte uygulamak için adımlar atmak isteyeceksiniz.

Bir ajansı yönetmenin bu bağlamda avantajları vardır, çünkü ekip üyelerinizi bu görevlerin çoğunu sizin yerinize halletmek için kullanabilir veya işi serbest çalışanlara yaptırabilirsiniz.

Bir dijital pazarlama ajansı kurduğunuzda, müşterilerinizi faturalandırmanın birkaç yolu vardır:

 • Saatlik: Saatlik faturalandırmayla, müşterilerinizden projelerinde çalıştığınız saat sayısına göre ücret alırsınız. Karmaşık hizmet tekliflerini izlemek daha zor olabileceğinden, müşteriyle bire bir çok zaman geçirdiğinizde bu yöntem daha kolaydır.
 • Hizmetli: Bu, müşteri için ne kadar iş yapacağınızı belirlediğiniz için en basit ödeme modelidir ve ikiniz de sabit bir aylık ücret üzerinde anlaşırsınız. Bu model, önceden ne kadar ödeme yapacaklarını bildikleri için müşteriler için genellikle daha kolaydır.
 • Pazarlama harcaması yüzdesi: Bu fiyatlandırma modeliyle, ajansınız müşterilerinizden pazarlamaya harcadıkları tutarın kabul edilmiş bir yüzdesini ücretlendirir. Geliriniz işleriyle birlikte artacağından müşterileriniz hızla büyüyorlarsa, bu çekici bir modeldir.

Bir dijital pazarlama ajansı kurarak ne kadar kazanabilirsiniz?

Bir ajanstan kazanabileceğiniz miktar, büyük ölçüde işletmenizin kaç müşterisi olduğuna bağlı olacaktır. 2020’de küçük işletmeler için dijital pazarlama hizmetlerinin ortalama maliyeti ayda 2.500 ila 12.000 dolar arasında değişiyor.

10 sabit müşteri bulabilirseniz, ajansınız sağlam bir gelir elde edebilir.

Anahtar Öğrenimler

Dijital pazarlamayla para kazanmanın birçok farklı yolu vardır.

SEO, PPC yönetimi, e-ticaret, içerik pazarlaması veya sosyal medya yönetimi dahil olmak üzere çeşitli beceriler öğrenebilir ve bu hizmetleri müşterilere satabilirsiniz.

Blog içeren bir web sitesi oluşturmak, becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur ve hizmetleriniz için yeni müşteriler çekmek için kullanılabilir.

Ürün satmak istiyorsanız, kendi dijital ürünlerinizi oluşturabilir veya bağlı kuruluş programlarına katılabilir ve diğer şirketlerin ürünlerini satabilirsiniz. Web sitenizi işletmenizin merkezi olarak kullanabilir ve sitenizde reklam yayınlayarak ekstra para kazanma ekleyebilirsiniz.

Sürekli bir iş istiyorsanız, dijital pazarlama pozisyonları için işe alan çok sayıda şirket var ve hızlı bir şekilde açık pozisyonlar bulmak için tonlarca iş ilanı var.

Kendi pazarlama işinizi kurmak istiyorsanız, bir dijital pazarlama ajansı oluşturabilir ve müşterilerinize bir dizi hizmet satabilirsiniz.

Dijital pazarlama sadece büyüyecek. Becerilerinizi geliştirmek için zaman ayırmak yatırıma değer ve sizin için daha fazla fırsat açacaktır.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.