fbpx

Dijital Pazarlama Kursu

Dijital Pazarlama Kursu: Bir web sitesi harika bir pazarlama aracıdır. İşletmenizi İnternet’te temsil eder ve daha fazla trafik almak veya daha fazla satış yapmak için kullanabileceğiniz en önemli dijital pazarlama kanallarından biridir.

İnternet’te başarılı olmak isteyen her işletme, açıkça tanımlanmış bir web sitesi pazarlama stratejisine sahip olmalıdır. Bu artık isteğe bağlı değil, oldukça rekabetçi çevrimiçi pazarda hayatta kalmak isteyen işletmeler için ‘olmazsa olmaz’.

Bu yazıda, web sitesi pazarlamasının ne olduğunu, bir web sitesi pazarlama stratejisine sahip olmanın neden önemli olduğunu ve web sitenizi başarılı bir şekilde çevrimiçi tanıtmak için izlenmesi gereken 10 adımı öğreneceksiniz.

Web sitesi pazarlaması nedir?

Web sitesi pazarlama internette web sitenizi teşvik sürecidir. Genel dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanabileceğiniz çevrimiçi pazarlama kanallarından biridir. Bir web sitesi pazarlama kampanyasının temel amacı, web sitenize daha fazla ziyaret elde etmektir.

Neden bir web sitesi pazarlama stratejisine ihtiyacınız var?

Dijital pazarlama yöneticisi olarak görevlerimden biri, müşterilerime neden eksiksiz bir web sitesi pazarlama stratejisine sahip olmaları gerektiğini ve işlerinin yararı için nasıl çalışacaklarını açıklamaktır.

# 1 – Artık SEO ve Sosyal Medya ile ilgili değil

Birkaç yıl önce birisi web pazarlama hakkında konuşurken, pazarlamacılar SEO hakkında düşündüm.

Daha sonra bu algı değişti ve sosyal medya ortaya çıktı ve bugün dijital pazarlamayı sosyal medya ve SEO ile ilişkilendirmek çok yaygın .

Aşağıdaki şemadan da görebileceğiniz gibi, dijital pazarlamanın içerik pazarlaması, mobil pazarlama, e-posta pazarlaması ve daha fazlasını içeren çok daha fazla sütunu vardır. Sosyal medya ve SEO denklemin sadece bir parçasıdır.

Dijital Pazarlama Tanımı ve Kanalları

dijital- pazarlama kanalları

İyi planlanmış bir dijital pazarlama stratejisi, işletmenizi İnternet’te tanıtmak için mevcut tüm kanalları kullanmanıza yardımcı olacaktır.

# 2 – Bir stratejiye ve bir plana ihtiyacınız var

Eğer online ulaşmak istediğinizi ve aslında nasıl yapmak içeren web pazarlama stratejisi yazmak yoksa, o zaman gözlerinizi kapalı sürüş gibi.

Bir planla birlikte bir strateji hazırlayarak, tam olarak hangi araçları kullanacağınızı, nasıl kullanacağınızı ve her bir araçtan gerçekçi sonuçlar olarak ne bekleyeceğinizi bileceksiniz.

Buna ek olarak, bir plan, tüm departmanların stratejinizle uyumlu olması için hedeflerinizi işletmeniz içinde iletmeyi kolaylaştırır.

# 3 – Yarışmadan önce yapın

Er ya da geç her işletme dijital pazarlama oyununa girecek ve işler daha da zorlaşacak. Oyunun önüne geçmek için, çevrimiçi tanıtımınızı daha ciddiye almalısınız ve başlamak için en iyi yer bir web pazarlama stratejisi oluşturmaktır.

Web sitesi pazarlaması nasıl yapılır?

Web sitenizi başarıyla İnternet’te tanıtmak için, tüm dijital pazarlama kanallarından yararlanacak sağlam bir stratejiye ihtiyacınız vardır.

Başarılı bir web sitesi pazarlama stratejisi için izlenmesi gereken 10 adım.

 1. Bir web sitesi tasarımı incelemesi yapın
 2. Web sitenizi SEO için optimize edin
 3. Web sitenizi sosyal medya için optimize edin
 4. İçerik pazarlama planı oluşturma
 5. Web sitenizi sosyal medya ağlarında tanıtın
 6. Daha fazla müşteriye ulaşmak için Ücretli Reklamlar kullanın
 7. Kitlenizle etkileşime geçmek için e-posta pazarlamasından yararlanın
 8. Kullanıcıları web sitenize geri getirmek için yeniden pazarlamayı kullanın
 9. Web sitenizi ve içeriğinizi güncel tutun ve ilerleyin
 10. Ölçün, Analiz Edin, Durulayın ve Tekrarlayın

1. Adım: Bir web sitesi tasarımı incelemesi yapın

İlk adım, işletmenizi doğru bir şekilde temsil eden bir web sitesi oluşturmaktır. Bu doğrudan onun görsel yönü (yani nasıl göründüğü) ile değil, verilen bilgilerin kalitesi ile ilgilidir.

Web siteniz mağaza pencerenizle aynı. Dışarıda iyi görünmeli ve müşteriler mağazanıza girdiğinde, her şey organize olmalı ve yerinde olmalıdır.

Herhangi bir kampanyaya başlamadan önce biraz zaman ayırın ve web sitenizi inceleyin ve şunlardan emin olun:

Basit bir hiyerarşik site yapısına sahiptir – İyi bir site yapısı, kullanıcıların ve arama motorlarının ihtiyaç duydukları bilgileri kolayca bulmak için bir web sitesinde gezinmesine yardımcı olur. Genel bir kural olarak, sitenizdeki herhangi bir sayfaya ana sayfadan 3 veya daha az tıklama ile erişilebilir olmalıdır.

Kullanıcı dostu ve işlevseldir – SEO dostu web tasarım ilkelerini kullanarak web sitenizin kolaylığını değerlendirin ve karmaşıklık ekleyen veya gerekli olmayan tasarım öğelerini kaldırmaya çalışın.

Şirketiniz ve ürünleriniz hakkında doğru bilgilere sahiptir – Kullanıcılara şirketiniz ve ürünleriniz hakkında bilmeleri gereken her şeyi sağladığından emin olun. Kullanıcılarınızın dikkatini çekmek için görsel öğeleri kullanın.

Hızlı ve mobil uyumlu – Kullanıcılarınızın çoğu mobil cihazlardan gelecek, bu nedenle web sitenizi mobil cihazlarda test edin ve kullanıcının deneyimini mümkün olan en iyi şekilde optimize edin.

2. Adım: Web sitenizi SEO için optimize edin

Bir sonraki adım SEO stratejinizi düşünmeye başlamaktır . İyi tanımlanmış bir SEO planı nihayetinde arama motorlarından sıralamanızı ve trafiğinizi artıracaktır.

SEO , web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü artırma işlemidirve bir dizi adımdan oluşur:

Teknik SEO – Web sitenizin tarama hataları ve arama motorlarının web sitenizi düzgün bir şekilde dizine eklemesini engelleyebilecek diğer sorunlardanarınmış olduğundan emin olun.

Sayfa İçi SEO – Web sayfalarınızı SEO dostu ve içeriğinizi arama motoru tarayıcıları tarafından okunması kolay hale getirir.

SEO İçeriği – Kullanıcı amacını karşılayan içerik yazma.

Sayfa Dışı SEO – Diğer web sitelerinden yüksek kaliteli bağlantılar almak için web sitenizi tanıtmak.

Yerel SEO – Web sitenizi konum farkında aramalar için optimize etmek ve tuğla ve harç mağazanıza daha fazla müşteri almak için.

Yukarıdaki standart SEO uygulamalarının yanı sıra, şema işaretlemesi eklemek ve içeriğinizi zengin snippet’ler için optimize etmek gibi modern SEO için web sitenizi de optimize etmelisiniz .

Önerilen okuma: SEO kontrol listesi – web sitenizi tamamen SEO için optimize etmek için kontrol listesini kullanın.

3. Adım: Web sitenizi sosyal medya için optimize edin

Bir sonraki adım, web sitenizi sosyal medya için optimize etmektir. Bu, sosyal medya pazarlamasıyla aynı şey değildir (5. adımda bunun hakkında konuşacağız), ancak bununla ilgili:

 • Web sitenizde sosyal medya ağlarında paylaşılabilecek görsel öğelere (resimler, video) sahip olmak.
 • Sosyal ağlarda paylaşmak istediğiniz sayfalara sosyal medya paylaşım düğmeleri ekleme.
 • Bir kullanıcı paylaş düğmesini tıkladığında (veya doğrudan URL’nizi paylaştığında) oluşturulan snippet’in iyi biçimlendirildiğinden emin olun. Gerekli açık grafik meta etiketlerinin eklenmesi ve tüm büyük ağlar tarafından desteklenen görüntü boyutlarının ve biçimlerinin kullanılması önerilir.

Birçok web yöneticisi bu adımı atlar ve sosyal medya tanıtım çalışmalarınızı olumsuz etkileyebilecek bir hatadır.

Daha teknik ve pazarlama ile ilgili değil gibi görünse de önemli bir rol oynuyor. Web siteniz, kullanıcıların içeriğinizi düzgün bir şekilde paylaşmasına izin vermiyorsa, sosyal medyada karşılaşılmasını beklemeyin.

4. Adım: İçerik pazarlama planı oluşturma

Web sitesi pazarlama planınızdaki bir sonraki adım bir içerik pazarlama stratejisi tasarlamaktır.

İçerik Pazarlama Stratejisi

Bir web sitesini çevrimiçi olarak tanıttığınızda, temel olarak web sitenizin içeriğini tanıtmış olursunuz ve bu nedenle içerik pazarlaması olarak adlandırılır .

İçerik pazarlamanın temel amacı, yeni kullanıcıları web sitenize çekecek ve onları etkileşimde tutacak doğru içerik türünü oluşturmanıza yardımcı olmaktır.

İyi bir strateji oluşturmak için önce şunları yapmanız gerekir:

 • Anahtar kelime araştırmanızı yapın ve içeriğinizle hangi SEO anahtar kelimelerini hedefleyeceğinizi öğrenin.
 • Rakip analizi yapın ve rakipleriniz için neyin işe yaradığını bulun.
 • Google’ın hedef anahtar kelimeleriniz için ne tür içerik istediğini (içerik uzunluğu, resimler / video vb.) Bulmak için Google arama sonuçlarını analiz edin.

Bir konu / anahtar kelime listesine sahip olduktan sonra, her bir içerik parçasının ne zaman yayınlanacağını, kimin yazacağını ve yayınlandıktan sonra nasıl tanıtılacağını belirtmek için bir içerik pazarlama takvimi oluşturmalısınız.

Devam eden bir içerik pazarlama kampanyası yürüten şirketler, plan yapmadan zaman zaman içerik yayınlayan şirketlerden daha fazla çevrimiçi başarılı olma şansına sahiptir.

5. Adım: Web sitenizi sosyal medya ağlarında tanıtın

Artık sürekli bir içerik akışına sahip olduğunuza göre, bir sonraki adım web sitenizi farklı sosyal ağlarda tanıtmaya başlamaktır.

Aşağıdaki adımları takip et:

Sosyal Ağlarda İşletme Hesapları Oluşturun

İlk eyleminiz, sosyal ağlarda işletmenizle alakalı işletme sayfaları oluşturmaktır.

Bunlar, potansiyel müşterilerinizin kullanıyor olabileceği ağlardır. En yaygın şüpheliler Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn’dir.

Sosyal Profillerinizi tamamlayın

Ardından, işletme sayfalarınızın doğru yapılandırıldığından ve tüm bilgilerin düzgün bir şekilde doldurulduğundan emin olun.

Web sitenizi ve sosyal medya sayfalarınızı bağlayın

Ardından, web sitenizdeki (altbilgi) sosyal sayfalarınıza bağlantılar ekleyin ve ayrıca ilgili şemayı ekleyin (bu, arama motorlarının web sitenizi ve işletme sayfalarını birlikte ilişkilendirmesine yardımcı olur).

Takip ederek sosyal medyanızı büyütün

Takipçisi olmayan bir işletme sayfasına sahip olmak, işletmenize herhangi bir fayda sağlamaz.

İşletmenizle ilgilenebilecek kişileri ve nişinizdeki etkileyicileri bulmak ve bunlarla bağlantı kurmak için biraz zaman harcamanız gerekir.

Başlamak için bunu okuyun: Facebook’ta takipçiler nasıl kazanılır?

Sosyal medya takvimi oluşturma

Sosyal medya başarısı, gönderilerinizin kalitesine dayanır. Sosyal medya ağlarınızı düzenli olarak yüksek kaliteli içerik getirmeniz gerekir. Bu, kullanıcıların dikkatini çekmenin ve markanız için bir kitle oluşturmanın en iyi yoludur.

Başlamak için iyi bir yol, bir sosyal medya takvimi oluşturmaktır (yukarıdaki 4. adımda yaptığınız gibi) ve ne tür içerik yayınlayacağınızı ve ne zaman yayınlayacağınızı belirtmektir.

6. Adım: Daha fazla müşteriye ulaşmak için Ücretli Reklamlar kullanın

SEO ve sosyal medya pazarlamasına başlar başlamaz bir şey fark edeceksiniz. SEO’nun çalışması ve organik olarak sosyal medyada iyi sayıda takipçiye ulaşması zaman alır.

Bu, sonuçların daha hızlı olmasını istiyorsanız, web sitesi pazarlamanıza bir bileşen daha eklemeniz gerektiği anlamına gelir ve bu da reklam yayınlanır .

Ücretli reklamlarla, hedeflenen trafiği hızlı bir şekilde elde edebilir ve satış veya dönüşüm yapmaya başlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz çeşitli reklam platformları var, ancak en yaygın olanları:

Google Ads – Kullanıcıları Google’da kullandıkları arama terimlerine göre hedefleyin veya reklamlarınızı diğer Google mülklerinde (YouTube, Gmail) ve Google AdSense’e katılan web sitelerinde gösterin.

Facebook Ücretli Reklamlar – Facebook sayfanızı, sosyal medya ilanlarınızı veya reklamlarınızı Facebook, Instagram veya Facebook messenger kullanan kişilere tanıtın.

Her iki yöntem de çok etkilidir, ancak reklamlara geri dönüş olmadan çok fazla para harcamamaya dikkat etmelisiniz. Düşük bir bütçeyle daha iyi bir başlangıç ​​yapın ve kampanyalarınızın etkinliğini ölçün ve pozitif bir YG olduğu sürece daha fazla para ekleyin.

7. Adım: Kitlenizle etkileşime geçmek için e-posta pazarlamasından yararlanın

En etkili satış kanallarından biri e-postadır. Aslında, web sitesi pazarlama kampanyanızın amaçlarından biri e-posta listenizi büyütmek olmalıdır.

Etkin bir e-posta listesine sahip olmak, kullanıcıları web sitenize geri getirmenin, yeni içerik hakkında bilgilendirmelerini veya doğrudan bir ürün satmalarını sağlamanın harika bir yoludur. Hata yapma, e-posta henüz ölmedi .

E-posta Pazarlama İstatistikleri

Kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için şu e-posta pazarlama ipuçlarını izleyin :

 • Kullanıcıların listenize abone olmasını kolaylaştırın – kullanıcılar web sitesine göz atarken görünen yerlere bülten kayıt kutusunu ekleyin
 • Onlara teşvikler verin (ücretsiz bir kitap, ücretsiz kaynaklar gibi) – Freebies, bülteninize kaç kişinin kaydolacağı konusunda büyük bir fark yaratabilir
 • Sözlerinizi koruyun – haftalık güncellemeler için söz verirseniz, haftalık olarak yeni ipuçları içeren bir e-posta gönderdiğinizden emin olun.
 • Güvenlerini kötüye kullanmayın; kullanıcılar e-posta adresleriyle size güvenir, güvenlerini çok fazla e-posta ile kötüye kullanmayın. Herkesin gelen kutusu zaten tanıtım e-postalarıyla doludur, bu yüzden onlara başka bir tane göndermenin en iyi yol olduğunu düşünün.

8. Adım: Kullanıcıları web sitenize geri getirmek için yeniden pazarlamayı kullanın

7 kuralı nedir biliyor musun ?

Potansiyel bir müşterinin bir ürün veya hizmet satın almak için harekete geçmeden önce bir reklamı (veya mesajı) en az 7 kez görmesi veya duyması gerektiğini belirten oldukça eski bir pazarlama kuralıdır.

Bu internet pazarlaması için de geçerlidir. Web sitesi pazarlama terimleriyle, bu, kullanıcıların dönüşüm huninizin bir sonraki adımına geçmeden önce web sitenizi birkaç kez tekrar ziyaret etmelerini sağlamanız gerektiği anlamına gelir.

Sık sık yeni içerik yayınlamak ve sosyal medya pazarlamacılığı ve e-posta pazarlamacılığı kullanmak, bunu başarmanın harika yollarından biridir, ancak son derece etkili bir yöntem daha var ve bu yeniden pazarlama .

Yeniden Pazarlama Nasıl Çalışır?

Yeniden pazarlamayla, web sitenizi en az bir kez ziyaret eden kullanıcılarla yeniden bağlantı kurmak için reklam platformlarını (Google Ads, Facebook ve hatta Twitter) kullanırsınız.

Bunun, daha fazla hedeflenmiş trafik, daha düşük reklam maliyetleri ve daha yüksek dönüşüm oranları gibi bir dizi avantajı vardır.

9. Adım: Web sitenizi ve içeriğinizi güncel tutun ve ilerleyin

Web sitesi pazarlaması yaptığınızda, iki önemli şeyi unutmamalısınız:

İlk olarak: Web sitenizi güncel tutmak için

Bu, web sitenizin güvenli olduğundan ve en son teknolojileri kullandığından emin olarak web sitesi yazılımınızı en son sürüme yükseltmek anlamına gelir.

Örneğin, stratejinizin bir parçası olarak, Google ve diğer ağlar tarafından desteklenen yeni HTML biçimi olan hızlandırılmış mobil sayfaları (AMP) düşünebilirsiniz.

İkincisi: İçeriğinizi taze ve alakalı tutmak

Belirli anahtar kelimeleri hedefleyen yeni içerik yayınlamanın ve organik erişiminizi artırmanın yanı sıra, geri dönüp mevcut içeriğinizi denetlemeniz de gerekir.

Web siteniz büyüdükçe ve içeriğinizin bir kısmı modası geçmiş olacak ve bu kullanıcılar veya arama motorları için iyi değildir.

Sürecin ilk adımı, ince içerikli sayfalar bulmaktır . Bunlar sıralaması, geri bağlantısı veya trafiği olmayan sayfalardır .

Belki bu sayfalardaki içerik iyidir, ancak hiçbir şey için sıralama yapmadıkları için web sitenize gerçek bir değer sunmazlar. Denetimin bir parçası olarak, şunlardan birine karar vermelisiniz:

 • Güncelleme ve yeniden yayınlama
 • Bunları kaldırın ve URL’yi web sitenizdeki diğer ilgili sayfalara yönlendirin
 • Bunları diğer sayfalarla birleştirin

İlgili kılavuz: İnce içerik sayfalarını bulma ve düzeltme

İkinci adım, Google analizlerinizi ve Google arama konsolu raporlarınızı incelemek ve web sitenizin en popüler sayfalarını bulmaktır.

Sıralaması yüksek olan bir sayfa, bu sıralamaları sonsuza kadar koruyacağı anlamına gelmez. Yarışma büyüktür ve yeni sayfaların günlük olarak tamamen aynı konuları hedef almasıdır.

Sıralamalarınızı kaybetmeyeceğinizden emin olmak için, üst sayfalarınızı birkaç ayda bir gözden geçirmeniz ve içeriğin hala alakalı ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

Adım 10: Ölçme, Analiz Etme, Durulama ve Tekrarlama

Hiçbir izleme stratejisi, uygun izleme olmadan tamamlanmaz. Dijital pazarlama dünyasında, her şey ölçülebilir ve analiz edilebilir, bu nedenle doğru araçlara ve metriklere sahip olmak önemlidir.

Çoğu durumda, istediğiniz verileri Google Analytics’ten alabilirsiniz, böylece web sitenize Google Analytics’in yüklendiğinden ve doğru yapılandırıldığından emin olmanız gerekir.

Bir web sitesi pazarlama kampanyasının en yaygın hedefleri:

 • Sitenize trafik çekin
 • Dönüşümü artırın (satış yapar, yeni e-posta aboneleri alır vb.)

Bu hedefler Google analizlerinde izlenmeli ve doğru kararlar alabilmeniz için analiz edilmelidir.

Örneğin, belirli konuları kapsayan yayınların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini fark ederseniz, pazarlama çalışmalarınızı bu konular etrafında içerik oluşturmaya odaklamalısınız.

Temel Öğrenmeler

Bir web sitesi harika bir pazarlama aracıdır, hiç şüphe yoktur.

Bir web pazarlama tanıtım kampanyasına başlamadan önce web sitenizi inceleyin ve işletmenizi temsil ettiğinden emin olun. İyi bir web sitesi mobil uyumlu, hızlı ve basit bir hiyerarşik yapıya sahiptir.

Ardından, SEO’da zaman geçirin. Bu, herhangi bir çevrimiçi pazarlama kampanyası için kritik bir başarı faktörüdür. SEO’nuzu doğru bir şekilde alabilir ve işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeleri sıralamaya başlayabilirseniz, her şey daha kolay hale gelir.

SEO’nun çalışmasını beklerken, sosyal medya pazarlamasına ve ücretli reklamcılığa atlayın. Bu iki kanal, web sitenize hedeflenen trafiği diğer yöntemlerden daha hızlı çekebilir.

Trafik akmaya başladığında, e-posta pazarlama ve yeniden pazarlama stratejilerinizi düşünmenin zamanı geldi. Her iki kanal da trafiği müşterilere diğer kanallardan daha iyi dönüştürebilir.

Son olarak, geri dönüp web sitenizi ve içeriğinizi gözden geçirmeyi ve kullanıcı amacını karşılamak için her zaman güncel ve alakalı olmasını sağlamayı unutmayın.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

2 comments

 1. Çağla USTAOĞLU

  İnternet kullanımının had safhada olduğu günümüzde en geçerli yöntem dijital pazarlama şüphesiz ve bu konuda en kapsamlı ve faydalı eğitimi veren kişi Levent Yurtseven. Vermiş olduğunuz eğitim için tekrar teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.