fbpx

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?
Doğrudan çevrimiçi pazarlama ipuçlarına girmeden önce , bu terime yeni başlayanlar için dijital pazarlamanın ne olduğunu açıklayayım .

Dijital pazarlama, İnternet’te ürün veya hizmetlerin yanı sıra TV’ler, cep telefonları ve elektronik reklam panoları gibi elektronik cihazlarda tanıtmak için kullanabileceğiniz tüm pazarlama kanallarını ve yöntemlerini içeren geniş bir terimdir.

Dijital pazarlamanın bazı sütunları vardır, ancak en önemlisi:

Web sitesi pazarlaması
Arama motoru pazarlaması (SEM)
Sosyal medya pazarlamacılığı
İçerik pazarlama
Eposta pazarlama
Mobil pazarlama
Afiş reklam
Dijital Pazarlama Kanalları
Dijital Pazarlama İpuçları
Küçük işletmeler için son derece pratik 20 dijital pazarlama ipucu.

Kendi alan adınızı kullanın
VPS hosting kullanın
Profesyonel bir web sitesi oluşturun
Web sitenizin olabildiğince hızlı yüklenmesini sağlayın
SEO’ya zaman ayırın
PPC’ye para harcayın
Bing Ads’i unutmayın
Düşük bir reklam bütçesiyle başlayın ve kârlı olun
İşletmenizle ilgili sosyal ağlarınızı oluşturun
İşletmenizi ve hizmetlerinizi fazla tanıtmayın
Ücretli reklam kullanın
İyi ve orijinal içerik yayınlayın
İçerik takvimi oluşturma
İçeriğinizi tanıtın
E-posta pazarlamasını kullanma
En baştan bir e-posta listesi oluşturun
Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun
Mobil uygulamaları unutma
Reklam alanı satın alın
Dijital pazarlama kampanyalarınızı geliştirmeye devam edin
Yukarıdaki görüntüden de görebileceğiniz gibi, dijital pazarlamanın her bileşeni kendi başına büyük bir bölümdür.

 

Web Sitesi Pazarlama İpuçları

1. Kendi alan adınızı kullanın
İşletmenizle alakalı bir alan adı satın alın ve markanızı oluşturmak için kullanın. Önerilen uzantı bir .com veya .net’dir. Alan adını kısa tutun (en fazla 3 kelime) ve boşluk bırakmayın.

Bir alan adı kaydetmeden önce Google’da adı arayın ve benzer bir alan adında başka hiçbir işletmenin bulunmadığından emin olun. Varsa, benzersiz bir şey bulmaya çalışın, aksi takdirde markanızı tanıtmak ve ilgili aramalar için üst sıralarda yer almak çok zor olacaktır.

2. VPS hosting kullanın
Web sitesi barındırma web sitenizin başarısında önemli bir rol oynar. Web siteniz hızlı ve güvenli bir sunucuda barındırılmalıdır. Paylaşılan barındırma çözümlerini kullanmaktan kaçının. Daha ucuz olabilirler, ancak web sitenizin bir dizi başka web sitesi ile barındırılması tehlikelidir.

Paylaşılan bir barındırma ortamında, aynı IP adresini diğer sitelerle paylaşırsınız ve spam içerikli eylemlerle ilgiliyse, web siteniz üzerinde de olumsuz bir etkisi olacaktır.

Kendi sanal özel sunucunuz için ayda 20-40 dolar harcamak, elde ettiğiniz faydalara kıyasla çok fazla değil. Bir SEO dostu web hosting şirketi seçin ve web sitenizin geçerli bir SSL sertifikası ile güvenli olduğundan ve yazılımın güncel olduğundan emin olun.

3. Profesyonel bir web sitesi oluşturun
Bir web sitesine başladığınızda , sitenizin yapısı ve işlevselliği hakkında düşünmek için biraz zaman ayırın . Profesyonel bir web sitesi ‘görünüşü’ ile değil, tüm cihazlarda kullanımının ne kadar kolay olduğu ile karakterizedir.

Bir web sitesine sahip olmanın amacını belirleyin ve bunun tasarıma yansıtıldığından emin olun. Bir web sitesinin markanızı temsil ettiğini ve gurur duyduğunuz bir şey olması gerektiğini unutmayın.

4. Web sitenizi olabildiğince hızlı yükleyin
Sayfa Hızı , önemli bir kullanılabilirlik ve sıralama faktörüdür. Gereksiz grafikler veya diğer kozmetik unsurlardan kaçınarak web sitenizi mümkün olduğunca hızlı yapmaya çalışın. Google PageSpeed ​​Insights aracınıkullanarak web sitenizin hızını testedin ve önerilerini izleyin.

Web Sitesi Pazarlaması Hakkında Daha Fazla Bilgi Edilecek Kaynaklar

Web Sitesi Pazarlama – Komple Strateji Rehberi.
Arama Motoru Pazarlaması İpuçları

5. SEO’da zaman geçirin
SEO bir kerelik bir süreç değil, devam eden bir süreç olarak yapmanız gereken bir şeydir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, bir SEO sertifikası alın . SEO öğrenmenin ve web sitenizi optimize etmenin en iyi yolu.

SEO, web sitenizin alakalı aramalar için Google’da bulunmasına yardımcı olacaktır . SEO’yu başarılı bir şekilde yapabilen çevrimiçi işletmelerin büyümesi ve diğer çevrimiçi rakiplerin baskısına dayanması daha olasıdır.

SEO Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

SEO Uzmanı Nasıl Olunur – SEO öğrenmek ve uzman olmak için izlenecek adımlar.
SEO Kontrol Listesi – SEO’nun tüm alanlarını kapsayan kapsamlı bir SEO kontrol listesi.
6. PPC’ye para harcayın
Tıklama başına ödeme platformları (Google Ads’i düşünün) harika çünkü web sitenize hızlı bir şekilde hedeflenmiş trafik oluşturabilirler .

Dijital pazarlamanız konusunda ciddi iseniz, PPC aylık bütçenizin bir parçası olmalıdır.

7. Bing Ads’i unutmayın
Google Ads, PPC reklamcılığı için en popüler platformdur, ancak Bing reklamları gibi daha az bütçeyle iyi sonuçlar alabileceğiniz başka platformlar da vardır.

Bing, ikinci en popüler arama motorudur ve genel çevrimiçi pazarlama stratejinizin bir parçası olarak test edilmeye değer bir şeydir.

8. Düşük bir reklam bütçesiyle başlayın ve kârlı olun
PPC ile başladıktan sonra, tüm paranızı baştan koymayın, yavaş başlayın, kampanyalarınızı optimize edin ve karlı hale getirin ve ardından bütçelerinizi artırın.

Birçok dijital pazarlama uzmanı tarafından yapılan yaygın bir hata, öncelikle bir veya daha fazla pilot kampanya ile suları test etmeden tüm bütçelerini kampanyalara harcamaktır.

Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

9. İşletmenizle ilgili sosyal ağlarda varlığınızı oluşturun
Çok sayıda sosyal ağ var ve hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. İşletmenizle ve potansiyel müşterilerinizle ilgili olanları seçin ve bunlara yoğunlaşın.

Aşağıdaki tablo her bir ağın demografik bilgilerini gösterir ve bunu rehberiniz olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları Demografi.
10. İşletmenizi ve hizmetlerinizi fazla tanıtmayın
Sosyal medya ağları işle ilgili değil, insanlarla ilgilidir, bu nedenle işletmenizi veya hizmetlerinizi fazla tanıtmamaya dikkat edin, bunun yerine sayfalarınızı okuyucularınızı ilgilendirebilecek içerikle kullanışlı hale getirmeye çalışın.

11. Ücretli reklam kullanın
Alma sosyal medya takipçileri işiniz için sandığından daha zor. İnsanlar, bir şeyler satmaya çalışan ‘iş’ sayfalarını değil, diğer insanları ve ilginç sayfaları takip etmeyi sever.

Bu nedenle, işletme sayfanızı birçok insanın önüne getirmenin ve yeni takipçi alma şansınızı artırmanın en kolay yolu reklamcılığı kullanmaktır.

Facebook, farklı etkinlikler yürütmenize ve Facebook etkinliklerine, yerlerine, cihazlarına ve demografik bilgilerine göre belirli bir kitleyi hedeflemenize olanak tanıyan işletmeler için bir reklam platformuna sahiptir.

İçerik Pazarlama İpuçları

12. İyi ve orijinal içerik yayınlayın
Dijital pazarlama içerikle ilgilidir , ister metin, resim, video veya ses olsun, web siteniz ve sosyal medya sayfalarınız için iyi ve orijinal içeriğe ihtiyacınız vardır. İçerik olmadan pazarlama planı gözleriniz ve kulaklarınız kapalı olarak yürümeye benzer.

Dijital pazarlama kampanyası için iyi içerik nedir?

Bu, kullanıcıların amaçlarını yerine getirdikleri veya ilginç buldukları için okumak istedikleri içeriktir.
Benzersiz, kapsamlı ve iyi araştırılmış içerik.
13. İçerik takvimi oluşturma
Çevrimiçi yapmayı planladığınız her şey için büyük bir rekabet var, bu yüzden onlardan daha iyi ve daha fazla içerik yayınlayarak rekabetten daha iyi performans göstermeye hazır olmalısınız.

Tam olarak bir miktar gelmedi (kalite hala daha önemli), ancak önemli bir rol oynuyor.

14. İçeriğinizi tanıtın
İyi içerik yayınlamak çok önemlidir, ancak içeriğinizi tanıtmak ve doğru kişilerin gözünün önüne getirmek de önemlidir (bunlar potansiyel müşterileriniz olma olasılığı yüksek olan ve içeriğinizi yeniden paylaşma olasılığı daha yüksek olan kişilerdir) .

İçerik Pazarlaması Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

İçerik Fikirleri – İçerik pazarlama kampanyalarınız için konu fikirleri nasıl bulunur?
İçerik Pazarlama Kursları – içerik pazarlama teknikleri ve stratejilerine adanmış kursların bir listesi.
E-posta Pazarlama İpuçları

15. E-posta pazarlamasını kullanma
E-posta hala diğer kaynaklardan daha iyi dönüşüm sağlıyor – Sosyal ağların egemenliğine rağmen, e-posta hala dijital pazarlama kanallarının çoğundan daha iyi performans gösteriyor. Hedeflenen bir e-posta listesinin, hedeflenen bir sosyal medya kampanyasından daha fazla kâr getirmesi muhtemeldir.

16. Baştan itibaren bir e-posta listesi oluşturun
Şimdi başlıyorsanız, bir e-posta listesinin planlarınızın bir parçası olduğundan emin olun. İnsanlara size e-postalarını vermeleri için teşvik edin ve onlara spam göndermediğinizden emin olun, ancak onlara yararlı bilgiler gönderin.

E-posta Pazarlama Hakkında Daha Fazla Bilgi Edilecek Kaynaklar

E-posta pazarlaması nedir? Yeni başlayanlar için e-posta pazarlamaya giriş. E-posta pazarlamasının nasıl çalıştığını basit bir dilde açıklar.
Mobil Pazarlama İpuçları

17. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun
Web sitenizi duyarlı hale getirmek zorunda olmasanız da, duyarlı bir web sitesinin mobil ve masaüstü sürümüne göre daha fazla avantajı vardır. Aslında Google tarafından mobil web sitelerine en iyi yaklaşım olarak önerilmektedir ve dijital pazarlama endüstrisinde de sıcak bir trenddir.

İlk adım, mobil cihazınızı kullanarak web sitenizi test etmek ve sorunları düzeltmektir.

18. Mobil uygulamaları unutmayın
Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın yanı sıra, kullanıcılarınızın ve potansiyel müşterilerinizin Google Play, Apple Store ve Amazon’dan uygulamalar (çılgınca gibi) aradığını ve indirdiğini unutmayın. Bu mağazalarda bulunmak istiyorsanız, kendi yerel uygulamalarınızı geliştirmeniz ve göndermeniz gerekir.

Banner Reklam İpuçları

19. Reklam alanı satın alın
PPC müşterilere ulaşmanın en kolay ve etkili yolu olsa da, bazen istediğiniz trafiğe sahip bir web sitesi bulmak ve reklam alanı satın almak için onlarla iletişime geçmek daha iyidir. Bu şekilde orta adamı uzak tutarsınız ve bu hem sizi hem de yayıncıyı mutlu eder.

20. Dijital pazarlama kampanyalarınızı geliştirmeye devam edin
Dijital Pazarlama’nın başlangıç ​​ve bitiş tarihi yoktur. Çabalarınız sürekli olmalı ve fırsatlar sınırsız olmalıdır.

Bir PPC veya sosyal medya kampanyası bir başlangıç ​​ve bitiş tarihine sahip olabilir, ancak dijital pazarlama çabalarınız buna sahip değildir. İşletmenizi İnternet’te tanıtmak için fırsatlar sınırsızdır ve yukarıdaki 20 dijital pazarlama ipucu, her alanda neler yapabileceğinizin sadece kısa bir özetidir.

Dijital pazarlamanın tam olarak nasıl kullanılacağına dair tam bir resim elde etmenin en iyi yolu, bir dijital pazarlama kursuna kaydolmaktır . İyi kurslar, işinizi büyütmek için tüm çevrimiçi pazarlama tekniklerinden ve uygulamalarından nasıl yararlanacağınız konusunda adım adım yol gösterecektir.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.