fbpx

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama Tanımı

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, İnternet’te ürün veya hizmetlerin yanı sıra TV’ler, cep telefonları ve elektronik reklam panoları gibi elektronik cihazlarda tanıtmak için kullanabileceğiniz tüm pazarlama kanallarını ve yöntemlerini içeren geniş bir terimdir.

Dijital pazarlama son birkaç yıldır en popüler terimlerden biri haline geldi. Herkes dijital pazarlama hakkında konuşuyor ve profesyoneller bir online iş büyümek için yol alıyor.

Üniversiteler yeni dijital pazarlama kurslarının reklamını yapmaktadır ve genel olarak, kullanıcıların dijital pazarlamayı öğrenme ve çevrimiçi varlıklarını iyileştirmek için kullanma talepleri artmaktadır .

Bu kılavuzda, dijital pazarlamanın ne olduğunu, çeşitli dijital pazarlama kanallarının neler olduğunu, dijital pazarlama stratejisinin ne olduğunu inceleyeceğiz ve dijital pazarlama ve İnternet dünyasındaki rolü hakkındaki bazı yanılgıları açıklayacağız.

Bu Kılavuzda:

 • Dijital pazarlama nedir?
 • Dijital pazarlama kanalları
 • Dijital pazarlama stratejisi ile ne kastediyoruz?
 • Dijital pazarlama yöneticisinin rolü nedir?
 • Dijital pazarlama kavramları

 

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama arasındaki temel fark, dijital pazarlama kampanyalarının yalnızca dijital kanallar aracılığıyla yürütülmesi ve pazarlamacılara bir kampanyanın etkinliğini analiz etmek için daha fazla kontrol, araç ve veri sağlamasıdır.

Dijital pazarlama kanalları

Dijital pazarlamanın birkaç kanalı vardır ve bunlar çevrimiçi pazarlama kanallarına ve çevrimdışı pazarlama kanallarına ayrılabilir.

Bu ikisi arasındaki temel fark, çevrimdışı pazarlama kanallarının yalnızca İnternet’e dayalı olması, çevrimdışı pazarlama kanallarının ise mutlaka İnternet’e bağlı olmayan dijital cihazlarla ilgili olmasıdır.

Dijital Pazarlama Tanımı ve Kanalları

Online Pazarlama Kanalları

 • Web Sitesi Pazarlaması
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı
 • İçerik pazarlama
 • Eposta pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Bağlı pazarlama
 • Gelen Pazarlama
 • Mobil Pazarlama
 • Video Pazarlama

Çevrimdışı pazarlama kanalları

 • TV Pazarlaması
 • SMS Pazarlama
 • Radyo Pazarlama
 • Billboard Pazarlama

Web Sitesi Pazarlaması

Web sitesi, tüm dijital pazarlama kampanyalarının odak noktasıdır. Kendi başına çok güçlü bir kanaldır, ancak diğer çevrimiçi pazarlama kampanyalarının çoğunu yürütme aracıdır.

Web siteniz markanızı, ürününüzü ve hizmetlerinizi mümkün olan en iyi şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil uyumlu ve kullanımı kolay olmalıdır.

Bir web siteniz olduğunda, bir sonraki adımınız dijital pazarlama stratejisi oluşturmak ve daha fazla trafik ve müşteri elde etmek amacıyla web sitenizi ve içeriğinizi tanıtmaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu , web sitenizi arama motorları için optimize etme işlemidir.

SEO’nun temel amacı, bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak ve arama motorlarından organik trafik almaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO’nun bir dizi alt süreci vardır. Ana olanlar:

 • Teknik SEO
 • Sayfa İçi SEO
 • Sayfa Dışı SEO

SEO HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN KAYNAKLARI

 • SEO Uzmanı Olun – Arama Motoru Optimizasyonu konusunda uzman olmak için adım adım kılavuz.
 • Komple SEO Kursu – Baştan sona bir SEO tam kursu.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

PPC reklamcılığı size ücretli reklamlar aracılığıyla çeşitli ağlarda internet kullanıcılarına ulaşma olanağı sağlar.

Sen ayarlayabilirsiniz  PPC kampanyaları Google, Bing, Linkedin, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta ve ürün veya hizmetleri ile ilgili terimleri arayan kişilere reklamlarınızı gösterin.

PPC kampanyaları kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet vb.) Veya hatta ilgi alanlarına veya konumlarına göre segmentlere ayırabilir.

Bir kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında, sağlayıcıya bir ücret ödersiniz (ve dolayısıyla tıklama başına ödeme terimi ).

En popüler PPC platformları Google Ads ve Facebook’tur.

PPC Kampanyaları ve SEO, Arama Motoru Pazarlaması (SEM) olarak bilinen şeyi oluşturur .

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması tamamen içerikle ilgilidir. Dijital dünya, metin, resim, ses ve video gibi farklı biçimlerde geniş bir içerik koleksiyonudur.

Bir içerik pazarlama kampanyasının amacı, içerik kullanarak potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve daha sonra sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO ve hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır.

Blog pazarlama ile içerik pazarlama kampanyası yürütme arasındaki fark, daha sonra hangi içeriğin yayınlanacağı ve ne zaman yayınlanacağı, kime hedefleneceği ve içerik kampanyalarınızın etkinliğinin nasıl izleneceği konusunda belirli hedeflere sahip olmasıdır.

İçerik pazarlamasının ana araçları şunlardır:

 • Bloglar
 • e-Kitaplar
 • Çevrimiçi kurslar
 • İnfografikler
 • Podcast
 • Web Seminerleri

İÇERİK PAZARLAMASI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN KAYNAKLARI

 • İçerik Pazarlama Eğitim Kursları – İçerik pazarlamasını öğrenmek için en iyi kurslar (ücretsiz ve ücretli).
 • İçerik Pazarlama Kontrol Listesi – Tam içerik pazarlama kontrol listesi

E-posta pazarlama

Sosyal medya ağlarının artan kullanımına rağmen, e-posta pazarlaması hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir.

E-posta Pazarlama Etkinlik İstatistikleri

Birçok kişi, e-posta pazarlamasını günlük olarak aldığımız yüzlerce spam e-posta mesajı ile karıştırır, ancak e-posta pazarlamasının konusu bu değildir.

E-posta pazarlaması , potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişim kurmak için bir araçtır ve bu, bu kişilerin sizden duymak istediklerini ve gelen kutularını kaçırmamanızı gerektirir.

Aslında, birçok başarılı çevrimiçi işletme ve pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteri eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanıyor ve daha sonra e-posta pazarlaması yoluyla bu potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmek için bir dizi huni oluşturuyorlar.

ÖĞRENİLECEK KAYNAKLAR E-POSTA PAZARLAMA HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ E-
posta Pazarlama İpuçları – Küçük işletme sahipleri için 25 e-posta pazarlama ipuçları.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlama kampanyaları (ilanlar), ücretli reklamlar veya her ikisi yoluyla çeşitli sosyal ağlardaki kişilere ulaşmakla ilgilidir.

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının temel amacı marka bilinirliği ve sosyal güven oluşturmaktır, ancak sosyal medya pazarlamasının derinliklerine inerken, potansiyel müşteriler almak için veya doğrudan satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin Facebook’u ele alalım. Facebook satış hunisi 3 ana adımdan oluşur.

Huninin üst kısmı farkındalıktır . Bu, markanızı Facebook kullanıcılarına tanıtmak için Facebook reklamlarını kullanabileceğiniz aşamadır. Bu aşamadaki hedefiniz, reklamınızı olabildiğince çok kişinin önüne çıkarmak ve yeni takipçiler kazanmaktır .

İkinci adım bir değerlendirmedir . Bu aşamada hedefiniz (markanıza ilgi gösterdiğini) elde etmek ve bunları dönüşüm hunisinin ortasından geçirmek ve web sitenizi ziyaret etmelerini, sayfanızla etkileşime geçmelerini, uygulamanızı yüklemelerini, size bir mesaj göndermelerini, vb.

Üçüncü adım dönüşümdür . Bu, dönüşüm huninize giren kullanıcıları dönüşüm sağlamaya ikna etmeye çalıştığınız son adımdır. Dönüşüm, bir ürün veya hizmet satışı veya mağazanızı ziyaret etmek gibi işletmeniz için değeri olan herhangi bir şey olabilir.

Yukarıdaki şemada görebileceğiniz gibi, her bir dönüşüm hunisi aşaması için, hangi tür kampanyaları kullanabileceğinize ilişkin bir dizi seçeneğiniz vardır.

Bağlı ( Komisyon ) pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, İnternet kullanımının artmasıyla birlikte önemli ölçüde büyüyen en eski pazarlama biçimlerinden biridir.

Temel olarak, bağlı kuruluş pazarlaması ile diğer insanların ürünlerini tanıtırsınız ve her satış yaptığınızda veya potansiyel satış yaptığınızda bir komisyon alırsınız.

Amazon gibi tanınmış birçok şirket, ürünlerini satan web sitelerine ayda milyonlarca dolar ödeyen bağlı kuruluş programlarına sahiptir.

Dijital pazarlama stratejinizi tasarlarken, bağlı kuruluş pazarlamasını insanları markanıza dahil etmenin ve ürünlerinizi bir komisyon için satmanın bir yolu olarak eklemeniz gerekir.

Başka bir deyişle, çevrimiçi tanıtımı yapmak için bir ürününüz veya hizmetiniz olduğunda, kullanıcıların İnternet’te ürünlerinizi tanıtmak için kullanabilecekleri kaynakları ve malzemeleri bulabilecekleri bir ortaklık programı oluşturmayı düşünmelisiniz.

Ödül olarak bir komisyon alacaklar, ancak sağlayıcı olarak sizin için faydaları çok daha fazla.

Bağlı kuruluşlarınız yalnızca daha fazla satış yapamaz, aynı zamanda markanızın en iyi temsilcileri olabilir ve şirketinizi satın almak veya şirketinizle bağlantı kurmak için diğer insanları olumlu yönde etkileyebilir.

Gelen( Müşteri Başı Maliyet) Pazarlama

Gelen pazarlama , temel olarak içerik oluşturma sürecinde yeni müşterilere ulaşmak için çeşitli dijital pazarlama kanallarını nasıl kullanabileceğinizi ve dönüşüm gerçekleştirene kadar bunları bir huni yoluyla nasıl ‘itebileceğiniz’ anlamına gelen başka bir fantezi terimidir.

Müşteri Başına Gelen Pazarlama Maliyetleri

Gelen pazarlamanın ana unsurları içerik, dikkat, katılım, güven ve memnuniyettir.

Tüm bu unsurların tek bir amacı vardır: İşletmelerin potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak ve onlarla daha fazla satış sağlayacak iki yönlü bir iletişim kanalı oluşturmak.

Tüm dijital pazarlama kanallarının benzer satış hunileri vardır. Birçok durumda farklılık gösteren, huninin her aşamasını tanımlamak için kullanılan terminolojidir. Genel olarak, dijital bir satış hunisinin 3 ana hedefi vardır: insanların markanızı öğrenmelerini sağlamak, markanızla (web siteniz veya uygulamanız aracılığıyla) etkileşimde bulunmalarını sağlamak ve dönüşüm sağlamalarını sağlamak.

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, Google Play, Apple uygulama mağazası veya Amazon pazar yeri gibi farklı mobil uygulama mağazalarındaki müşterilere ulaşma sürecini ifade eder.

Bu uygulama mağazalarında günde binlerce uygulama ve milyonlarca kullanıcı var. Mobil pazarlama ile, uygulamalarınızı ücretli reklamlarla veya diğer yöntemlerle (uygulama içi tanıtımlar vb.) Tanıtabilirsiniz; böylece daha fazla kullanıcı tarafından görülebilir ve yüklenebilir.

Not: Mobil pazarlama, web sitenizin mobil uyumlu bir sürümüne sahip olmakla aynı şey değildir.

Web sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirmek şarttır ve aksi halde web siteniz mobil cihazlarda yapılan Google aramaları için gösterilmez.

Mobil pazarlama, bir uygulama oluşturmak ve bu uygulamayı Google Play’e veya kullanıcıların indirmesi için diğer uygulama mağazalarına yüklemekle ilgilidir.

Video Pazarlama

Video pazarlama nispeten yeni bir şey ama son zamanlarda o kadar popüler oldu ki sadece görmezden gelemezsiniz.

YouTube ikinci en popüler arama motoru oldu ve birçok kullanıcı satın alma kararı vermeden, bir şeyler öğrenmek veya sadece rahatlamak için YouTube’a başvuruyor.

YouTube İstatistikleri

YouTube, Video pazarlamayı yürütebileceğiniz ortamlardan yalnızca biridir. Bir video pazarlama kampanyası yürütmek için kullanmak için Facebook Videolar, Instagram, Vimeo gibi daha birçok platform var.

Videodan yararlanmanın en iyi yolu, bunları SEO, içerik pazarlama ve sosyal medya pazarlama kampanyalarınıza entegre etmektir.

Bağımsız video kampanyaları yayınlamak maliyetli olabilir ve her zaman pozitif bir yatırım getirisi oluşturmaz, ancak video diğer kampanyalarınızın bir parçası olarak kullanıldığında YG haklı çıkar.

Video pazarlamanın dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak nasıl kullanılacağına dair bazı örnekleri inceleyeceğiz.

Çevrimdışı Pazarlama Kanalları

Yukarıda açıklanan kanallar dijital pazarlamanın en önemli bileşenleridir. Bunlar İnternet üzerinden yürütülebilen kanallardır (dolayısıyla çevrimiçi pazarlama kanalları terimi ) ve çoğu durumda güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olmak için kullanmanız gereken tek şeydir.

Çevrimdışı dijital pazarlama kanalları aşağıda açıklanan hala kullanılmaktadır ama hepsi şirketler için uygun değildir. Örneğin, küçük bir işletmenin TV veya elektronik reklam panolarında reklam yayınlayacak fonları yoktur.

TV Pazarlaması

TV pazarlaması ölmedi, aksine, önümüzdeki yıllarda bir artış yaşayacak bir pazarlama kanalı.

Şu anda, TV reklamcılığı% 100 hedeflenmemiştir. Pazarlamacılar yalnızca sınırlı sayıda kişiden aldıkları istatistiklere dayanarak varsayımlar yapabilirler.

Web TV’nin benimsenmesi bunu önemli ölçüde değiştirecektir. Pazarlamacılar, bir dizi faktöre dayalı olarak kitleleri hedefleyebilecek ve hangi içeriğin üretileceği konusunda bilinçli kararlar alabilecektir.

SMS Pazarlama

SMS pazarlama, en güçlüleri olmasa da, potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için hala bir seçenektir.

Bu günlerde web’de ve mobilde ve ayrıca Facebook messenger’da push mesajları gibi daha iyi alternatifler var.

Bununla birlikte, SMS pazarlama yerel topluluk mağazanıza daha fazla ziyaret almak için kullanılabilir.

Radyo Pazarlama

Radyo pazarlama kullanabileceğiniz başka bir araçtır, ancak diğer yöntemler kadar etkili değildir. Radyo pazarlama ile ilgili ana sorun, yatırımınızın geri dönüşünü tam olarak bilmemenizdir.

Bir radyo reklamı için ödeme yaptığınızda, yalnızca belirli radyo istasyonunun sahip olduğu dinleyici sayısına bağlı olarak, reklamı duyan kişi sayısını varsayabilirsiniz.

Radyo pazarlaması yine de yerel işletmeler ve sosyal medya manisinden çok etkilenmeyen küçük topluluklar için hala iyi.

Billboard Pazarlama

Billboard pazarlaması dijital pazarlamanın bir parçası olarak kabul edilir. Elektronik reklam panoları, halka açık yerlerde (Times Square reklam panoları veya Super Bowl reklamları) düşünülebilir ve dijital pazarlama cephaneliğinizde daha geleneksel bir kanaldır.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarından nasıl yararlanabileceğinize dair ayrıntılı bir plandır.

Bir dijital pazarlama stratejisi tasarlarken, hangi kanalları kullanacağınızı, her kanala atayacağınız kaynakları (insanlar, zaman ve para) ve sonuçlar açısından ne bekleyeceğinizi düşünmeniz gerekir.

Birçok dijital pazarlama yöneticisi veya küçük işletme sahibi tarafından yapılan yaygın bir hata, her şeyi bir kerede yürütmeye çalışmaları ve günün sonunda hiçbir sonuç almamalarıdır.

Dijital pazarlama kampanyaları yürütmek için gerekli uzmanlığa sahip olmadıkları veya bütçelerini işletmeleri için uygun olmayan kanallarda harcadıkları için.

Dijital Pazarlama Stratejisi Örneği

Her bir dijital pazarlama stratejisi benzersiz olsa da ve bir işletmenin özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine dayalı olsa da, tüm pazarlama kanallarının ortak bir hedef doğrultusunda nasıl çalışabileceğini anlamanıza yardımcı olacak bir örneği aşağıda okuyabilirsiniz.

Örnek: Dijital ürünler satan bir şirket için Dijital Pazarlama Stratejisi (çevrimiçi kurslar, e-kitaplar vb.).

1. Adım: Web sitesi – İlk adım, hızlı ve mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmaktır. Web sitesinde, şirketi ve ürünlerini sunmak için birkaç açılış sayfası (veya satış sayfası) olmalıdır.

Adım 2: SEO – Bir sonraki adım, bir SEO Denetimi gerçekleştirmek ve hangi alanların SEO için optimize edilmesi gerektiğini belirlemektir. Önce teknik SEO, sonra Sayfa İçi SEO ve son Sayfa Dışı SEO ele alınmalıdır.

3. Adım: İçerik Pazarlaması – Kapsamlı anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına ve SEO Denetiminin bulgularına dayanarak, aşağıdakileri içeren bir içerik pazarlama planı oluşturmalısınız:

 • Web sitesi için ne tür içerik oluşturulacak (metin ve videolar)
 • Ne zaman yayınlanır (takvim yayınlama)
 • Nasıl tanıtılır (sosyal medya kanalları, e-posta ve PPC kampanyalarını içerebilir).

4. Adım: Sosyal Medya Pazarlaması – Marka bilinirliğini ve satışını artırmak için tüm sosyal medya pazarlama kampanyalarından yararlanın. İşletmenizi pazarlamak için hangi sosyal medya kanallarının uygun olduğunu belirleyin (müşteri profiline göre) ve bu ağlarda içerik yayınlamak için bir zamanlama oluşturun.

Aynı zamanda, ürünlerinizle ilgilenmesi veya içeriğinizi sosyal medyada paylaşması en çok etkilenenlerin ve diğer kişilerin listelerini oluşturmaya başlayın.

5. Adım: E-posta Pazarlama – Web sitenizdeki ve sosyal medya kanallarınızdaki çeşitli CTA alanlarını kullanarak bir e-posta listesi oluşturmaya başlayın.

İlk hedefiniz insanların bülteninize kaydolmasını sağlamak veya ücretsiz materyal indirmek için kayıt yaptırmak veya ücretsiz denemelere kaydolmaktır.

Abonelerinizi farkındalık aşamasından dönüşüm aşamasına ‘itmek’ için birkaç e-posta pazarlama hunisi oluşturun.

6. Adım: Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı – Yukarıdaki etkinliklere paralel olarak, Google’da ürünle alakalı anahtar kelimeler arayan ve web sitenizi ziyaret eden, ancak dönüşüm gerçekleştirmeyen kullanıcıların peşine düşmek için Facebook’ta yeniden pazarlama kampanyalarını hedefleyen kullanıcıları hedeflemek üzere bir AdWords Kampanyası oluşturun.

Adım 7: Video Pazarlama – Yukarıdaki 3. adımın bir kısmı, video içeriği oluşturabileceğiniz konuları / anahtar kelimeleri belirlemektir. Videolarınızı özel bir YouTube kanalında, Facebook, Instagram ve kampanyalarınızda hedeflediğiniz diğer platformlarda yayınlayın.

Her video için web sitenizde bir blog yazısı oluşturun ve videoyu metin içeriğiyle gömün.

8. Adım: Mobil Pazarlama – Kullanıcıların, App Store’dan indirebilecekleri, en son haberleri ve kişilerin uygulamanız aracılığıyla kurslarınıza erişme yollarını içerecek bir mobil uygulama oluşturmayı düşünün.

9. Adım: Sonuçları ölçün ve analiz edin – Google analizlerinin doğru bir şekilde kurulduğundan ve yapılandırıldığından ve yukarıdaki kampanyaların etkinliğini doğru bir şekilde ölçebildiğinizden emin olun.

Bir excel sayfası oluşturun ve her bir kampanya için maliyet, ziyaret sayısı, dönüşüm sayısı, ulaşılan kişiler vb. Ayrıntıları ekleyin.

Yukarıda, dijital pazarlama stratejinizin neleri içermesi gerektiğinin bir özeti bulunmaktadır. Sınırlı kaynaklara sahip küçük bir işletmediyseniz, tüm planı en baştan uygulayamayacağınız normaldir.

Yapmanız gereken, web siteniz, SEO ve içerik pazarlamanızla başlayarak adım adım yaklaşmaktır.

Bunları birkaç ay boyunca yerine getirmeyi başardığınızda, yavaş yavaş trafik ve gelirde bir artış yaşayacaksınız ve daha sonra karışıma diğer araçları da ekleyebilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Kontrol Listesi – Tam dijital pazarlama kontrol listesi.

Dijital pazarlama yöneticisinin rolü nedir

Bir dijital pazarlama yöneticisinin rolü iyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Hangi kanalların kullanılacağına, bütçenin nereye ve hangi sırayla dağıtılacağına karar vermek onun görevidir.

DMM’nin diğer yöneticilerin çalışmalarını denetleme ve herkesin aynı hedeflere doğru çalıştığından emin olma rolü de vardır.

Tipik bir ‘dijital pazarlama ekibi’ aşağıdaki rollere sahiptir:

Dijital Pazarlama Müdürü

Aşağıdakilerle ilgili becerilere ve iyi bilgiye sahip bir kişi:

 • SEO
 • Sosyal medya
 • İçerik pazarlama
 • PPC reklamcılık

SEO Uzmanları dijital pazarlama yöneticileri değildir. Bir dijital pazarlama yöneticisi sadece SEO değil, TÜM dijital pazarlama kanalları hakkında geniş bir anlayışa sahiptir.

En başarılı dijital pazarlama yöneticileri de diğer pazarlama kanalları ile çalışma deneyimi olan deneyimli SEO vardır.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN KAYNAKLARI

Dijital Pazarlama Uzmanı – Dijital pazarlama uzmanı olmak için adım adım kılavuz.

İçerik pazarlama müdürü

Bir içerik pazarlama yöneticisi, içerik pazarlama planını oluşturmaktan ve yürütmekten sorumludur. Ne tür içerik oluşturacağına ve hangi kanalları kullanacağına karar verecek kişidir.

Sosyal medya Yöneticisi

Bir şirketin çeşitli sosyal kanallar aracılığıyla tanıtımından sorumludur. Doğru içeriği doğru kişilere doğru zamanda iletmek için içerik pazarlama yöneticisiyle yakın işbirliği içinde çalışır.

SEO yöneticisi

Takım yapısına bağlı olarak, SEO ile ilgili görevler için Dijital Pazarlama’ya yardımcı olabilecek özel bir SEO yöneticisine sahip olmaya karar verebilirsiniz.

PPC yöneticisi

Bir PPC yöneticisi, başta Google Ads, Facebook Reklamları (Instagram dahil) ve Bing olmak üzere farklı platformlarda ücretli kampanyalar yürütmekten sorumludur.

PPC yöneticileri, niteliklerini kanıtlamanın başka bir yolu olan Google Ads veya Facebook’ta sertifikalı olabilir.

E-posta pazarlama yöneticisi

Bir e-posta pazarlama yöneticisinin görevi, diğer tüm kanallar aracılığıyla oluşturulan e-posta olası satışlarının, sonunda dönüşümlere yol açacak uygun e-posta hunilerine girmesini sağlamaktır.

Arada sırada bülten göndermek e-posta pazarlaması değildir. Uygun bir e-posta pazarlama kampanyası müşterilere dönüşür ve bu nedenle bu etkinlikleri izlemek için özel bir yöneticiye sahip olmanız gerekir.

Dijital pazarlama kavramları

‘Dijital pazarlama’ terimi nispeten yenidir ve bu yüzden insanların farklı bir şey ifade ettikleri durumlarda bile kullanması yaygınlaşmıştır.

Dijital Pazarlamaya Genel Bakış

En yaygın yanılgılar:

Dijital Pazarlama VS İnternet Pazarlama

İnternet pazarlama, dijital pazarlamanın bir alt kümesidir ve aynı şey değildir.

İnternet pazarlaması veya çevrimiçi pazarlama, İnternet’te kampanya yürütmek için kullanabileceğiniz yöntemleri ifade eder.

Yukarıdaki şemada gösterildiği gibi, İnternet pazarlama ana bileşenleri şunlardır: Arama Motoru Pazarlaması (SEO ve PPC içerir), Sosyal medya pazarlama, içerik pazarlama, e-posta pazarlama, bağlı kuruluş pazarlama. Mobil pazarlama ve video pazarlama.

Dijital pazarlama, diğer dijital kanalları da içerdiği için çevrimiçi / İnternet pazarlamasının üstündedir.

Dijital pazarlama VS Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medyada aktif bir mevcudiyetiniz olduğunda, dijital pazarlama kampanyaları değil, esasen sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütüyorsunuz.

Sosyal medya pazarlaması dijital pazarlamanın bileşenlerinden sadece bir tanesidir. Dijital pazarlamanın avantajlarından tam olarak yararlanmak için planınıza daha fazla dijital kanal eklemeniz gerekir.

ANAHTAR ÖĞRENME

Dijital pazarlama tamamen internette ve diğer elektronik cihazlarda pazarlama ile ilgilidir. Tek bir işlem değil, elde etmek istediğiniz şeye bağlı olarak kullanabileceğiniz bir dizi alt bileşenden oluşur.

Tüm yöntemler tüm işletmeler için işe yaramaz, bu yüzden her süreci nasıl kullanacağınızı ayrıntılandıracak bir dijital pazarlama stratejisi bulmak önemlidir.

Dijital pazarlama yöneticisi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerini izlemekle sorumlu bir kişidir.

Hangi pazarlama faaliyetlerinin belirli bir proje için daha uygun olduğuna karar verebilmek için internetin nasıl çalıştığı hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir.

Dijital pazarlama ekibinin diğer tipik üyeleri içerik yöneticisi, SEO yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, e-posta pazarlama yöneticisi ve PPC yöneticisidir.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.