fbpx

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama = Akıllı Pazarlama : Son birkaç yılın en popüler terimlerinden biri haline geldi. Herkes dijital pazarlamadan bahsediyor ve dijital pazarlama’nın  çevrimiçi bir iş kurmanın yolu olduğunu düşünüyor.

Google Trendlerine ‘ dijital pazarlama ‘ ifadesini yazarsanız, dijital pazarlama ile ilgili arama terimlerinde net bir büyüme olduğunu göreceksiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir

Konu Başlıkları :

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama kanalları nelerdir ?

Dijital pazarlama stratejisi ile ne kastediyoruz?

Dijital pazarlama yöneticisinin rolü nedir?

Dijital pazarlama yanılgıları nelerdir?

Dijital Pazarlama’nın Tanımıyla Başlayalım:

Dijital Pazarlama Nedir :  Dijital pazarlama, İnternet’teki ürünleri veya hizmetleri tanıtmak için kullanabileceğiniz tüm pazarlama kanallarını ve yöntemlerini ve aynı zamanda TV’ler, cep telefonları ve elektronik reklam panoları gibi elektronik aygıtları kapsayan geniş bir terimdir.

Dijital Pazarlama kanalları nelerdir?

Dijital pazarlamanın çok sayıda kanalı vardır ve bunlar çevrimiçi pazarlama kanallarına ve çevrimdışı pazarlama kanallarına ayrılabilir.

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki temel fark, dijital pazarlama kampanyalarının yalnızca dijital kanallar aracılığıyla yürütülmesidir ve bu, pazarlamacılara bir kampanyanın etkinliğini analiz etmek için daha fazla kontrol, araç ve veri sağlar.

 

 

dijital- pazarlama kanalları

Online Pazarlama Kanalları

Web Sitesi Pazarlama

Bir web sitesi, tüm dijital pazarlama kampanyalarının odak noktasıdır. Kendi başına çok güçlü bir kanaldır, ancak diğer çevrimiçi pazarlama kampanyalarının çoğunu yürütmenin de aracıdır.

Web siteniz markanızı, ürününüzü ve hizmetlerinizi en iyi şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil dostu ve kullanımı kolay olmalıdır.

Bir web siteniz olduğunda, bir sonraki adımınız, dijital pazarlama stratejisi oluşturmak ve daha fazla trafik ve müşteri elde etmek amacıyla web sitenizi ve içeriğinizi tanıtmaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu , web sitenizi arama motorları için optimize etme işlemidir. SEO’nun ana amacı bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve arama motorlarından organik (ücretsiz) trafik almasına yardımcı olmaktır.

SEO bir takım alt işlemlere sahiptir. Başlıca olanlar:

 • Teknik SEO
 • Sayfa İçi SEO
 • Sayfa Dışı SEO
 • Güncel  SEO
Seo ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/seo bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

PPC reklamcılığı ,  internet üzerinden internet kullanıcılarına çok sayıda ağ üzerinden ulaşabilmenizi sağlar.

PPC kampanyaları Google, Bing, Linkendin, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta ve ürün veya hizmetleri ile ilgili terimleri arayan kullanıcılara reklamlarınızı gösterir.

PPC kampanyaları kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet vb.) Veya hatta özel ilgi alanlarına veya konumlarına göre segmentlere ayırabilir.

Bir kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında, sağlayıcıya bir ücret ödersiniz (ve böylece tıklama başına ödeme ).

En popüler PPC platformları Google Reklamları ve Facebook’tur.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması :  Tamamen içerikle ilgilidir. Dijital dünya, metin, resim, ses ve video gibi farklı formlarda muazzam bir içerik koleksiyonudur.

Bir içerik pazarlama kampanyasının amacı, içerik kullanarak potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve daha sonra sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO veya hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır.

Bir bloga sahip olmak ile bir içerik pazarlama kampanyası yayınlamak arasındaki fark, daha sonra hangi içeriğin yayınlanacağı, ne zaman yayınlanacağı, kimin hedefleneceği ve içerik kampanyalarınızın etkinliğinin nasıl izleneceği konusunda belirli hedeflere sahip olmasıdır.

İçerik pazarlamanın Ana araçları:

 • Bloglar
 • e-Kitaplar
 • Çevrimiçi kurslar
 • İnfografikler
 • Podcast
 • Web Seminerleri
İçerik ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/icerik-seo-icin-neden-onemli/  bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

E-Mail Pazarlama

Sosyal medya ağlarının kullanımındaki artışa rağmen, e-mail pazarlaması hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir.

E-mail pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişim kurmak için güzel bir araçtır; ve bu, sizden haber almak isteyenlerin ve gelen kutularını kaçırmamanız gerektiği anlamına gelir.

Aslında, birçok başarılı çevrimiçi işletme ve pazarlamacı, e-mail  listelerine potansiyel müşteriler eklemek için diğer tüm dijital pazarlama kanallarını kullanır; ve ardından e-mail pazarlaması yoluyla, bu potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmek için bir dizi strateji oluştururlar.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, çeşitli sosyal ağlardaki insanlara içerik pazarlama kampanyaları (ilanlar), ücretli reklamlar veya her ikisi yoluyla ulaşmakla ilgilidir.

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının temel amacı, marka bilinirliği ve sosyal güven oluşturmaktır, ancak sosyal medya pazarlamacılığına daha derinlemesine girdikçe, doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin  Bir Facebook satış stratejisi, 3 ana adımdan oluşur.

Birinci adım  “Farkındalık”tır . Bu, markanızı Facebook kullanıcılarına tanıtmak için Facebook reklamlarını kullanabileceğiniz aşamadır. Bu aşamadaki hedefiniz, reklamınızı mümkün olduğunca çok insanın önüne koymak ve yeni takipçiler kazanmaktır .

İkinci adım ise”  Doğru Hedefleme” dir. Bu aşamada hedefiniz insanları (markanıza ilgi gösteren) elde etmek ve stratejinin içinden  geçirmek ve web sitenizi ziyaret etmelerini, sayfanıza girmelerini, uygulamanızı yüklemelerini, size bir mesaj göndermelerini sağlamaktır.

Üçüncü adım “Dönüşüm”dür. Bu, dönüşüm hunisine giren insanları  kazanmak için ikna etmeye çalıştığınız son adımdır. Bir dönüşüm, bir ürün veya hizmetin satışı veya mağazanızı ziyaret etmek gibi işiniz için değeri olan herhangi bir şey olabilir.

Affiliate Pazarlama ( Satış Ortaklığı – Bağlı kuruluş pazarlaması )

Affiliate Pazarlama : Başka bir firmanın ürünlerini, internette reklamını yapıyorsunuz. Bu reklamlar sayesinde satılan her üründen size komisyon veriliyor. Buna affiliate pazarlama diyoruz.

Bağlı kuruluş pazarlaması, İnternet kullanımının artmasıyla birlikte önemli ölçüde büyüyen en eski pazarlama yöntemlerinden biridir.

Temel olarak, bağlı kuruluş pazarlaması ile diğer kişilerin ürünlerini tanıtır ve her satış yaptığınızda veya bir müşteri adayı sunduğunuzda komisyon alırsınız.

Amazon gibi tanınmış birçok şirket, ürünlerini satan web sitelerine ayda milyonlarca dolar ödeyen bağlı kuruluş programlarına sahiptir.

Dijital pazarlama stratejinizi tasarlarken, bağlı kuruluş pazarlamasını, markanıza dahil olan kişilerin katılımını sağlamak ve ürünlerinizi bir komisyona satmak için kullanmanız gerekir.

Diğer bir deyişle, çevrimiçi olarak tanıtmak için bir ürün veya hizmetiniz varsa, insanların İnternet üzerinden ürünlerinizi tanıtmak için kullanabilecekleri kaynak ve malzemeleri bulabilecekleri bir bağlı kuruluş programı oluşturmayı düşünmelisiniz.

Ödül olarak komisyon alacaklar, ancak sağlayıcı olarak sizin için faydaları çok daha fazla olucaktır.

Bağlı kuruluşlarınız yalnızca satış odaklı çalışmazlar, ancak markanızın en iyi temsilcileri olabilirler ve diğer insanları şirketinizle satın almalarını veya bağlantı kurmalarını olumlu yönde etkileyebilirler.

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, Google Play, Apple uygulama mağazası veya Amazon pazarı gibi farklı mobil uygulama mağazalarındaki müşterilere ulaşma sürecini ifade eder.

mobil pazarlama

Bu uygulama mağazalarında günde binlerce uygulama ve milyonlarca kullanıcı var. Mobil pazarlamayla, uygulamalarınızı ücretli reklam yoluyla veya diğer yöntemlerle (uygulama içi promosyonlar vb.) Tanıtabilirsiniz, böylece daha fazla kullanıcı tarafından görülebilir ve yüklenebilirler.

Video Pazarlama

Video pazarlama nispeten yeni bir şey, ama son zamanlarda görmezden gelemeyeceğimiz kadar popüler oldu.

YouTube ikinci en popüler arama motoru haline geldi ve bir çok kullanıcı satın alma kararını vermeden, bir şeyler öğrenmek veya sadece canlı izlemek için YouTube’a yöneliyor.

video pazarlama

Yerel İşletme  Pazarlamacılığı

İşletmenizin  Haritalar’da ilk sıralarda bulunur olması size verilen öncelik hakkını oluşturur. Lokal olarak size yakın konumdaki müşterileriniz arama yaptığında ilk olarak sizin bilgilerinizi görür ve etkileşim gerçekleştirir.

Google, Yerel Harita kaydını mutlaka yapmalıyız.

Offline Pazarlama Kanalları

Yukarıda açıklanan kanallar, dijital pazarlamanın en önemli bileşenleridir. Bunlar İnternet üzerinden yürütülebilen kanallardır (Bu nedenle online pazarlama kanalları tabirini kullandık) ve çoğu durumda, güçlü bir online varlığa sahip olmak için kullanmanız gerekenler yalnızca bunlardır.

Çevrimdışı ( Offline)  dijital pazarlama kanalları hala kullanılmaktadır; ama hepsi şirketler için uygun değildir. Örneğin, küçük bir işletme, televizyonda veya elektronik reklam panolarında reklam yayınlayacak paraya sahip değildir.

Ben her zaman şunu söylerim: Uçak yolculuğu,  daha ekonomik yada çoğalan hava limanları yapıldı diye kara,tren,deniz yolları kullanıma kapandı mı ?  🙂  Hayır!  O yüzden  offline pazarlama kanalları devamını sürdürecektir.( Benim düşüncem tabi )  

TV Pazarlama

TV pazarlaması ölmedi, aksine önümüzdeki yıllarda hız kazanacak bir pazarlama kanalıdır.

Şu anda, TV reklamcılığı% 100 hedefli değil. Pazarlamacılar yalnızca sınırlı sayıda kişiden gelen istatistiklere dayanarak varsayımlarda bulunabilirler.

Web TV’nin kabul edilmesi bunu çarpıcı biçimde değiştirecektir. Pazarlamacılar, bir dizi faktöre dayalı izleyicileri hedefleyebilecek ve hangi içeriğin üretileceğine ilişkin bilinçli kararlar alabileceklerdir.

SMS Pazarlama

SMS pazarlama hala en güçlüleri arasında olmamakla birlikte, potansiyel müşterilerle bağlantıya geçmek için bir seçenektir.

Bugünlerde web ve mobil ve ayrıca Facebook messenger’daki push mesajları gibi daha iyi alternatifler var.

Bununla birlikte, SMS pazarlaması, yerel topluluk için mağazanıza daha fazla ziyaret çekmek için kullanılabilir.

Radyo Pazarlama

Radyo pazarlaması, kullanabileceğiniz  pazarlama yöntemidir ; ancak diğer yöntemler kadar etkili olmayan başka bir araçtır. Radyo pazarlaması ile ilgili ana sorun, yatırımınızın geri dönüşünü tam olarak bilmemenizdir.

Bir radyo reklamı için ödeme yaptığınızda, yalnızca belirli bir radyo istasyonunun sahip olduğu dinleyici sayısına bağlı olarak reklamı duyan kişi miktarını varsayabilirsiniz.

Radyo pazarlaması, hala yerel işletmeler için ve sosyal medyadan çok fazla etkilenmeyen küçük topluluklar için iyidir.

Billboard Pazarlama

Billboard pazarlama, dijital pazarlamanın bir parçası olarak kabul edilir. Elektronik reklam panoları çok sayıda halka açık yerlerde mevcuttur (Ünlü Markaların reklam panoları veya Lider Markaların reklamlarını düşünün) ve dijital pazarlama cephaneliğinizde daha geleneksel bir kanaldır.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarını nasıl kullanabileceğinize dair ayrıntılı bir plandır.

Dijital bir pazarlama stratejisi tasarlarken, hangi kanalları kullanacağınızı, her kanala tahsis edilecek kaynakları (insanlar, zaman ve para) ve sonuçlar açısından ne bekleyeceğinizi düşünmeniz gerekir.

Birçok dijital pazarlama yöneticisi veya küçük işletme sahibi tarafından yapılan yaygın olan hata, her şeyi bir defada yürütmeye çalıştıkları ve günün sonunda sonuç alamadıklarıdır.

Bunun nedeni, Ya dijital pazarlama kampanyaları yürütmek için gerekli uzmanlığa sahip olmadıkları için ya da bütçelerini işlerine uygun olmayan kanallara harcadıkları için.

Dijital Pazarlama Stratejisi Örneği

Her dijital pazarlama stratejisinin her biri benzersiz olmasına ve bir işletmenin belirli gereksinimlerine ve hedeflerine dayanmasına rağmen, tüm pazarlama kanallarının ortak bir hedefe yönelik nasıl çalışabileceğini anlamanıza yardımcı olacak bir örneği aşağıda okuyabilirsiniz.

O halde, Nasıl bir yol izlemeliyim, ve Nereden başlamalıyım?…

1. Adım: Web sitesi – İlk adım, hızlı ve mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmaktır. Web sitesi, şirketi ve ürünlerini tanıtmak için birkaç açılış sayfasına (veya satış sayfasına) sahip olmalıdır.

Adım 2: SEO – Bir sonraki adım, bir SEO Denetimi gerçekleştirmek ve hangi alanların SEO için optimize edilmesi gerektiğini belirlemek. Önce teknik SEO, daha sonra On-Page SEO ve son Off-Page SEO.

Seo ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/seo/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Adım 3: İçerik Pazarlama – Ayrıntılı bir anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına ve SEO Denetimi’nin bulgularına dayanarak, aşağıdakileri içerecek bir içerik pazarlama planı oluşturmalısınız:

 • Web sitesi için ne tür içerik oluşturulacak (metin ve videolar)
 • Ne zaman yayınlanmalı (yayın takvimi)
 • Nasıl tanıtılır (sosyal medya kanallarını, e-posta ve PPC kampanyalarını içerebilir).
İçerik ve Makale ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/seo-uyumlu-makale-ornekleri/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Adım 4: Sosyal Medya Pazarlaması – Marka bilinirliği ve satışını arttırmak için tüm sosyal medya pazarlama kampanyalarını kullanın. İşletmenizi pazarlamak için hangi sosyal medya kanallarının uygun olduğunu belirleyin (müşteri profiline göre) ve bu ağlarda içerik yayınlamak için bir program oluşturun.

Aynı zamanda, ürünlerinize ilgi duyması veya içeriğinizi sosyal medyada paylaşması muhtemel olan etkileyici ve diğer kişilerin listelerini oluşturmaya başlayın.

Adım 5: E-posta Pazarlama – Web sitenizdeki ve sosyal medya kanallarındaki çeşitli CTA alanlarını kullanarak bir e-posta listesi oluşturmaya başlayın.

İlk hedefiniz, insanların bülteninize kaydolmalarını veya ücretsiz materyal indirmek veya ücretsiz denemeler için kaydolmalarını sağlamaktır.

Abonelerinizi farkındalık aşamasından dönüşüm aşamasına ‘itmek’ için birkaç e-posta pazarlama hunisi oluşturun.

Adım 6: Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı – Yukarıdaki etkinliklere paralel olarak, web sitenizi ziyaret eden ancak dönüşüm sağlamayan kullanıcıların peşinden gitmek için Google’da ürünle alakalı anahtar kelimeler arayan ve Facebook’taki yeniden pazarlama kampanyalarını hedefleyen bir Ads Kampanyası kurun.

Adım 7: Video Pazarlama – Yukarıdaki 3. adımın bir parçası, hangi içerik , hangi anahtar kelimeler için video içeriği oluşturabileceğinizi belirlemektir. Videolarınızı özel bir YouTube kanalında, Facebook’ta, Instagram’da ve kampanyalarınızda hedeflediğiniz diğer platformlarda yayınlayın.

Her video için web sitenize bir blog yazısı oluşturun ve videoyu metin içeriğiyle gömün.

Adım 8: Mobil Pazarlama – Kullanıcıların Google play yada App Store’dan indirebilecekleri, en son haberlerinizi ve kişilerin  uygulamanıza erişme yollarını içeren bir mobil uygulama oluşturmayı düşünün.

Adım 9: Sonuçları Ölçme ve Analiz Etme – Google Analytics’in doğru kurulmuş ve yapılandırılmış olduğundan ve yukarıdaki kampanyaların etkinliğini doğru bir şekilde ölçebildiğinizden emin olun.

Bir Excel sayfası oluşturun ve her kampanya için maliyet, ziyaret sayısı, dönüşüm sayısı, ulaşılan kişi sayısı vb. Bilgileri ekleyin.

Yukarıdakiler, dijital pazarlama stratejinizin neler içermesi gerektiğinin bir özetidir. Sınırlı kaynaklara sahip küçük bir şirketseniz, tüm planı en baştan uygulayamayacak olmanız normaldir.

Yapmanız gereken şey, web siteniz, SEO ve içerik pazarlamanızla başlayan adım adım bir yaklaşımı izlemektir.

Bunları birkaç ay boyunca uygulamaya koyduktan sonra, trafik ve gelirde bir artış yaşarsınız ve ardından diğer araçları  eklersiniz.

Dijital pazarlama yöneticisinin rolü nedir

Bir dijital pazarlama yöneticisinin rolü iyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Hangi kanalların kullanılacağına, bütçenin nerede ve hangi sırayla tahsis edileceğine karar vermek onun işidir.

DMM ayrıca diğer yöneticilerin çalışmalarını denetleme ve herkesin aynı hedeflere doğru çalıştığından emin olma rolüne sahiptir.

Tipik bir ‘dijital pazarlama ekibi’ şu rollere sahiptir:

Dijital Pazarlama Uzmanı Levent YURTSEVEN

Aşağıdakilerle ilgili beceri ve iyi bilgiye sahip bir kişi:

 • SEO
 • Sosyal medya
 • İçerik pazarlama
 • PPC reklamcılığı

SEO Uzmanları dijital pazarlama yöneticileri değildir. Bir dijital pazarlama müdürünün sadece SEO değil, TÜM dijital pazarlama kanallarını bilmesi gerekir.

En başarılı dijital pazarlama yöneticileri, diğer pazarlama kanallarında da çalışma deneyimi olan deneyimli SEO’lardır.

 

İçerik pazarlama müdürü

İçerik pazarlama planının oluşturulmasından ve yürütülmesinden içerik pazarlama yöneticisi sorumludur. Ne tür içerik oluşturacağına ve hangi kanalları kullanacağınıza karar verecek kişidir.

Sosyal medya Yöneticisi

Bir şirketin çeşitli sosyal kanallar aracılığıyla tanıtımından sorumludur. Doğru içeriği doğru zamanda doğru insanlara itmek için içerik pazarlama müdürü ile yakın çalışır.

SEO yöneticisi

Takım yapısına bağlı olarak, birçok SEO için dijital pazarlama konusunda yardımcı olacak özel bir SEO yöneticisine karar verebilirsiniz.

PPC yöneticisi

Bir PPC yöneticisi, başta Google Reklamları, Facebook Reklamları (Instagram dahil) ve yandex  gibi farklı platformlarda ücretli kampanya yayınlamaktan sorumludur.

PPC yöneticileri, tam donanımlı olmaları gerekir. Gerekiyorsa  Google Reklamları veya Facebook’ta sertifika eğitimlerine katılmaları gerekebilir.

E-posta pazarlama yöneticisi

Bir e-posta pazarlama yöneticisinin görevi, diğer tüm kanallardan yaratılan tüm e-postaların, sonunda dönüşümlere yol açacak uygun e-posta hunilerine girilmesini sağlamaktır.

Her gün bir bülten gönderiliyor ve ardından e-posta pazarlamıyor. Uygun bir e-posta pazarlama kampanyası müşterilere dönüşüyor ve bu faaliyetleri izlemek için özel bir yöneticiye sahip olmanızın nedeni budur.

Dijital pazarlama yanılgıları

‘Dijital pazarlama’ terimi nispeten yenidir ve bu yüzden insanların farklı bir şey ifade ettikleri durumlarda bile kullanmaları yaygınlaştı.

Dijital pazarlama Ve  İnternet Pazarlaması

İnternet pazarlaması, dijital pazarlamanın bir alt kümesidir ve aynı şey değildir.

İnternet üzerinden pazarlama veya çevrimiçi pazarlama, İnternet üzerinden kampanya yayınlamak için kullanabileceğiniz yöntemleri ifade eder.

Yukarıdaki şemada gösterildiği gibi, İnternet pazarlamasının ana bileşenleri şunlardır: Arama Motoru Pazarlaması (SEO ve PPC dahil), Sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, bağlı kuruluş pazarlaması. Mobil pazarlama ve video pazarlama.

Dijital pazarlama, diğer dijital kanalları da içerdiği için çevrimiçi  İnternet pazarlamasının üstündedir.

Dijital pazarlama Ve  Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medyada aktif bir varlığa sahip olduğunuzda, temel olarak dijital pazarlama kampanyalarını değil, sosyal medya pazarlama kampanyalarını yürütüyorsunuz.

Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamanın bileşenlerinden sadece bir tanesidir. Dijital pazarlamanın yararlarını tam olarak deneyimlemek için planınıza daha fazla dijital kanal eklemeniz gerekir.

Pırlanta Değerinde Bilgiler : )

Dijital pazarlama tamamen internette ve diğer elektronik cihazlarda pazarlama ile ilgilidir. Tek bir süreç değil, ne elde etmek istediğinize bağlı olarak kullanabileceğiniz birkaç alt bileşenden oluşur.

Tüm yöntemler tüm işletmeler için işe yaramaz, bu yüzden her süreci nasıl kullanacağınızı ayrıntılandıracak dijital bir pazarlama stratejisi geliştirmek önemlidir.

Dijital pazarlama yöneticisi, tüm dijital pazarlama faaliyetlerini izlemekten sorumlu kişidir.

Hangi pazarlama faaliyetlerinin belirli bir proje için daha uygun olduğuna karar verebilmek için internetin nasıl çalıştığı hakkında geniş bir bilgiye sahip olması gerekir.

Dijital pazarlama ekibinin diğer tipik üyeleri: içerik yöneticisi, SEO yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, e-posta pazarlama yöneticisi ve PPC yöneticisi.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.