fbpx

Dijital Pazarlama Teknikleri

Bu kılavuz, dijital Pazarlama teknikleri ve  serbest çalışan bir dijital pazarlamacı olmak için izlemeniz gereken adımları gösterecektir. Serbest çalışmaya yeni başlayanlar veya kariyer değişikliği yapmak ve heyecan verici dijital pazarlama dünyasına girmek isteyenler için eksiksiz bir rehber.

Aşağıdaki konular ele alınmaktadır:

 • Serbest dijital pazarlama nedir?
 • Serbest pazarlama uzmanı ne iş yapar?
 • Serbest çalışan bir dijital pazarlamacı nasıl olunur
 • Dijital pazarlama serbest çalışanları ne kadar kazanıyor?
 • En iyi serbest dijital pazarlama işlerini nerede bulabilirim?

Serbest çalışma kariyerime 15 yıl önce SEO uzmanı ve daha sonra dijital pazarlama danışmanı olarak başladım. Dijital pazarlama ajansı kurmadan önce birkaç yıl serbest çalışma yaptım .

Yıllar boyunca birçok şey öğrendim ve birçok hata yaptım ve bu kılavuzda, freelance bir iş kurmanın ve müşterilere dijital pazarlama hizmetleri sunarak para kazanmaya başlamanın en iyi ve en hızlı yolunu açıklayacağım.

Bu nedenle, nasıl serbest çalışan bir dijital pazarlama uzmanı olunacağını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin ve açık fikirli olun.

Serbest dijital pazarlama nedir?

Serbest dijital pazarlama, müşterilere serbest çalışma hizmetleri sunan pazarlama profesyonellerine verilen addır. Dijital pazarlama serbest çalışanları genellikle evden çalışır ve şirketlere dijital pazarlama ile ilgili çeşitli görevlerde yardımcı olur.

Dijital pazarlama işlerine olan talep artıyor ve bu, serbest dijital pazarlamayı harika bir kariyer seçeneği haline getiriyor.

Serbest pazarlama uzmanı ne iş yapar?

Diğer serbest çalışan işlerin aksine, serbest çalışan bir pazarlama profesyonelinin birçok şapka takması gerekir. Dijital pazarlamanın bir dizi kanalı ve süreci vardır ve müşterilere çeşitli hizmetler sunmak için gerekli becerilere sahip olmanız gerekir.

Serbest çalışan olarak teknik görevlere ek olarak, müşterilere iş teklifleri hazırlamayı, faturaları ve muhasebeyi, proje yönetimini ve raporlamayı nasıl yöneteceğinizi de bilmeniz gerekir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Asıl işin neye benzediği hakkında size bir fikir vermek için, pazarlama serbest çalışanları tarafından yürütülen en yaygın görevler şunlardır:

 • Yeni proje fırsatları için iş ilanı web sitelerinin izlenmesi
 • Yeni müşterileri güvence altına almak için iş teklifleri göndermek
 • Yeni ve mevcut müşterilerle tanışmak / iletişim kurmak
 • E-postalara yanıt verme
 • Diğer serbest çalışanlarla bağlantı kurma
 • Kendi web sitenizde veya blogunuzda çalışma
 • Kişisel markanızı oluşturmak
 • Arama motorları (SEO) için müşteri web sitelerini optimize etme
 • Google Ads ve Bing Ads gibi platformlarda PPC kampanyaları yayınlamak
 • Facebook’ta kampanya yürütme (ücretsiz ve ücretli)
 • E-posta pazarlama kampanyaları tasarlama
 • Çeşitli çevrimiçi pazarlama kampanyalarının ihtiyaçlarını karşılamak için içerik oluşturma
 • Müşteriler için dijital pazarlama stratejisi ve eylem planı oluşturma
 • Aylık proje raporlarının hazırlanması
 • Müşterilere fatura kesmek

Elbette bazen bunaltıcı olan çok fazla iş var ama endişelenmeyin, aşağıda doğru yaklaşımla göreceğiniz gibi, tüm görevleri profesyonel ve zamanında yapmak için gerekli becerileri ve zihniyeti oluşturabilirsiniz.

Serbest Dijital Pazarlamacı Nasıl Olunur?

Bunlar, dijital pazarlama serbest çalışanı olmak için izlenmesi gereken adımlardır.

 • Gerekli becerileri oluşturun
 • Kişisel web sitenizi oluşturun
 • Bir dijital pazarlama blogu başlatın
 • Kişisel markanızı oluşturun
 • Diğer serbest çalışanlarla bağlantı kurun
 • Uzmanlığınızı seçin
 • Bir hizmet teklifinin nasıl oluşturulacağını öğrenin
 • Fiyatlarınızı belirleyin
 • Ticari varlığınızı kaydedin
 • Aletlerinizi alın
 • İlk müşterinizi alın
 • Müşteri yorumlarını toplayın ve portföyünüzü oluşturun
 • Zamanınızı akıllıca düzenleyin
 • Sonraki adımlarınızı planlayın

1. Gerekli becerileri oluşturun

Freelance olarak çalışmanın ön koşullarından biri de iş için gerekli becerilere sahip olmaktır.

‘Normal’ bir iş ortamında, bir görevde size yardımcı olabilecek başka ekip üyeleriniz vardır veya çoğu durumda şirket size eğitim ve geliştirme seçenekleri sunar, ancak serbest çalışan bir iş yürütürken durum böyle değildir.

Bir serbest çalışan olarak, çevrimiçi dijital pazarlama kurslarını , web’de bulabileceğiniz diğer kaynakları ve bol bol pratik kullanarak eğitiminize dikkat etmeniz ve gerekli becerileri geliştirmeniz gerekecek .

Yalnız girişimciler, sorunları yönetime taşıma veya işi başka şirketlere devretme lüksüne sahip değillerdir, ancak dışarıdan yardım almadan çözümler sunabilecek ve sorunları çözebilecek bir konumda olmaları gerekir.

Becerileri hızlı bir şekilde geliştirmenin birkaç yolu vardır:

İlk ve en verimli yol, deneyimli bir pazarlamacının asistanı olarak çalışmaktır. Temelleri bilmeniz koşuluyla başvurabileceğiniz birçok giriş seviyesi dijital pazarlama işi vardır .

Bir kursa geçmek için biraz zaman ayırın ve bir sertifika alın. Bu, genç bir dijital pazarlama uzmanı olarak bir işi güvence altına almanıza yardımcı olacaktır.

Bir dijital pazarlama ajansının nasıl çalıştığını öğrenmek için ekibin bir parçası olarak çalışarak zamanınızı kullanın. Sorular sorun ve diğer profesyonellerin adımlarını ve uygulamalarını tekrarlamaya çalışın.

Bu adımdaki amacınızın belirli bir şirkette kariyer yapmak değil, dijital pazarlamanın nasıl çalıştığı hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek olduğunu unutmayın.

Bir dizi projede çalışma şansınız olduğunda ve işi kendi başınıza yapabileceğinizden emin olduğunuzda, işi bırakabilir ve serbest bir dijital pazarlama kariyerine başlayabilirsiniz.

Kendi mülkleriniz üzerinde pratik yapın

Bu yolu kullanmak istemiyorsanız, kendinizi gerekli becerilerle donatmanın bir başka yolu da kendi web sitelerinizde dijital pazarlamayı uygulamaktır.

Bu, serbest hizmetlerinizin reklamını yapmak için aşağıdaki ikinci adımdan (işletme web sitenizi oluşturmak) farklıdır. Bu bölüm, farklı dijital pazarlama süreçlerini test edip deneyebilmeniz için web siteleri oluşturmakla ilgilidir.

Örneğin, bir web sitesine hedefli trafik çekmek için Google Ads’ü nasıl kullanacağınızı öğrenmek için ürün veya hizmet satan bir web siteniz olması gerekir. Satış yapmak için e-posta pazarlamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için büyük bir e-posta aboneleri listeniz olması gerekir.

Bu süreç, özellikle dijital pazarlamaya yeni başlıyorsanız zaman alacaktır, ancak daha sonra bunu müşterilerinize bir hizmet olarak sunabilmeniz için gerekli deneyimi ve güveni oluşturmanın tek yolu budur.

Dijital Pazarlama Kaynakları

 • En İyi Dijital Pazarlama Sertifikaları – takip edilecek en iyi ve en tanınmış dijital pazarlama sertifikalarının listesi.

2. İşletmenizin web sitesini oluşturun

Dijital pazarlama becerilerinizi geliştirmeye çalışırken, serbest çalışan işiniz için bir web sitesi de başlatmalısınız .

Bu önemli bir adımdır ve birçok serbest çalışanın atladığı veya gerekli ilgiyi göstermediği bir şeydir.

Web siteniz işinizin odak noktasıdır. Başarılarınızı sergilemek, hizmetlerinizi açıklamak ve müşterilerin sizinle iletişim kurması için bir ortamdır. Kullanımı kolay, SEO için optimize edilmiş ve profesyonel olmalıdır.

İşletme veya Kişisel Web Sitesi?

Bu noktada vermeniz gereken bir karar, web sitenizi kişisel mi yani alexchris.com mu yoksa iş odaklı mı yapacağınızdır.

Kişiselleştirirseniz, adınız markanız olacağı için başlangıçta tanıtım yapmak daha kolay olacaktır, ancak daha sonraki bir aşamada freelance işinizi bir dijital pazarlama ajansına dönüştürmeye karar verirseniz bu uygun olmayacaktır.

Bu nedenle, nihai bir karar vermeden önce, geleceği düşünerek birkaç dakika geçirin. Bundan 5 yıl sonra neyi başarmak istiyorsunuz?

Düşünürken, serbest işiniz büyüdükçe, tüm işi kendi başınıza halledemeyeceğiniz bir noktaya ulaşacağınızı ve çalışanları işe almanız gerekeceğini göz önünde bulundurun.

Ayrıca, gelecekte bir iş ortaklığı yapmayı veya işinizi satmayı düşünebilirsiniz ve bu, kişisel bir marka değil, iş odaklı bir web sitesi ile daha kolay olacaktır.

3. Bir dijital pazarlama blogu başlatın

Ne seçeceğinize bakılmaksızın, ilk günden, hatta müşteri almaya başlamadan önce kesinlikle yapmanız gereken bir şey blog yazmaktır.

Bir dijital pazarlama blogu başlatın ve potansiyel müşterilerinizin dijital pazarlamada onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamalarına yardımcı olacak içerik yayınlayın.

İçerik, kendinizi veya hizmetleri ‘satmak’ zorunda kalmadan yeni müşterileri ‘kapatmanın’ çok güçlü bir yoludur.

Son 15 yıldır gerek freelance gerekse ajans olarak yüzlerce müşteri ile çalışma fırsatı buldum ve bunların %99’u blogumda okudukları bir yazı nedeniyle hizmetlerimi talep etti.

Bloglama ile, ücretli reklamlar kullanarak hizmetlerinizin reklamını yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve iş portallarında müşteri bulmaya çalışırken ÇOK zaman kazanabilirsiniz.

Blogunuz için içerik yazarken, sunduğunuz serbest hizmetlerle yakından ilgili konuları ele almaya çalışın.

Bloglarınızı olası satış yaratma için kullanmanın sırrı, potansiyel müşterilerinize dijital pazarlama kampanyaları yürütürken karşılaştıkları sorunları ve sorunları anladığınızı göstermektir.

Bunu ayrıntılı olarak açıkladığınızda, olası bir çözüm sağlayıcı olarak size güvenmeleri daha kolay olur.

Ayrıca blog trafiğinizi makul bir seviyeye yükselttiğinizde, içeriği bağlı kuruluş pazarlama amaçlı kullanabilir ve okuyucularınıza ürünler önererek para kazanabilirsiniz veya sonunda dijital pazarlama tam kursumda yaptığım gibi kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. .

Blog Oluşturma Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinecek Kaynaklar

 • Blog yazarak nasıl para kazanılır – Blog oluşturma çabalarınızdan nasıl para kazanılacağına dair kapsamlı bir kılavuz.
 • İşletmeniz için nasıl etkili bir şekilde blog yazabilirsiniz – Bloglamanın iş amaçlı çalışmasını sağlamak için izlenecek 10 adım.

4. Kişisel markanızı oluşturun

Blogunuzda içerik yayınlamanın yanı sıra, kişisel markanızı diğer web sitelerinde ve sosyal ağlarda da tanıtmalısınız.

Bu, serbest çalışma biçimi (iş veya kişisel) seçiminizden bağımsız olarak yapmanız gereken bir şeydir.

Bir işletme adı altında faaliyet göstermeye karar verseniz bile, trafiği ve müşterileri kapınıza çekecek olan, serbest çalışan olarak kişisel markanızdır.

Serbest çalışan olarak markanızı oluşturmanın iki ana yolu vardır:

İlk yol, freelance hizmetlerinizle ilgili içeriğinizi yüksek trafikli web sitelerinde yayınlamaktır. Bu, dijital pazarlama dünyasında misafir ilanı olarak bilinir.

Makalelerinizi tanınmış web sitelerinde yayınlayarak bir dizi avantaj elde edersiniz:

 • Web sitenize bağlantılar – Bu, sayfa dışı SEO çabalarınız ve sıralamalarınız için iyidir .
 • Web sitenize gelen trafik – Büyük web siteleri günde binlerce ziyaretçi alır ve içeriğinizi beğenirlerse, bazıları sonunda web sitenizi ziyaret eder.
 • İtibar – Potansiyel müşteriler Google’da kişisel adınızı aradığında, misafir gönderilerinizi görürler ve bu itibarınız için iyidir.
 • Kendinizi bir uzman olarak tanıtın – Saygın sektör web sitelerinin konuk poster olarak kimi kabul ettikleri ve sonunda bunu yapanlar konusunda katı kuralları vardır – belirli bir konunun ‘uzmanları’ olarak algılanırlar.

İşin zor yanı, özellikle yeni başlıyorsanız, ‘büyük’ ​​web sitelerinde yayınlanmanın kolay olmamasıdır. Öncelikle dijital pazarlama uzmanlığınızı kanıtlamanız gerekir ve bunu yapmanın bir yolu aktif bir dijital pazarlama blogu (yukarıda açıklandığı gibi) sürdürmektir.

Kişisel markanızı oluşturmanın ikinci yolu, sosyal ağların gücünü kullanmaktır. LinkedIn ve Twitter gibi iş odaklı ağlarda kişisel sayfalar oluşturun ve diğer pazarlama profesyonelleriyle bağlantı kurmaya başlayın.

Başkaları tarafından takip edilme şansınızı artırmak için profilinizin kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı açıkladığından emin olun ve sayfalarınızda dijital pazarlama ile alakalı içerikler yayınlayın.

5. Diğer serbest çalışanlar ile bağlantı kurun

Kariyerimin başında yaptığım hatalardan biri, diğer serbest pazarlamacılar ve dijital pazarlama profesyonelleriyle bağlantı kurmamaktı. Web sitemi oluşturmaya ve içerik yayınlamaya odaklandım ve diğer meslektaşlarımla ‘gerçek’ bağlantılar kurmak için gerekli zamanı ayırmadım.

Bağlantılardan bahsederken, bir sosyal medya ağında arkadaş olmaktan değil, e-posta ve hatta skype ile ‘gerçek’ bir sohbet başlatmaktan bahsediyorum.

Bunu sürekli olarak yapmanız için birçok neden var.

 • İlk olarak, benzer düşünen profesyonellerle fikir ve deneyim alışverişinde bulunabilirsiniz.
 • İkinci olarak, kişisel markanızı ve içeriğinizi tanıtmak için bağlantılarınızı kullanabilirsiniz.
 • Üçüncüsü, tavsiyeler alabilir ve gönderebilirsiniz.
 • Dördüncüsü, sağlayamayacağınız hizmetler için onlarla çalışabilir, ancak yine de müşteri ile ilişkinizi sürdürebilirsiniz.
 • Beşincisi, bir dijital pazarlama serbest çalışanı olmak yalnız bir iştir, bu nedenle konuşacak, işin zorluklarını anlayan ve tavsiye veren birinin olması iyidir.

Diğer serbest çalışanlarla ‘gerçek’ bağlantılar nasıl kurulur?

En iyi yol, sosyal medyadaki diğer serbest çalışanları takip ederek ve onlarla etkileşime geçerek başlamak ve ardından onlara kişiselleştirilmiş bir e-posta ile yaklaşmaktır.

Bunun toplu olarak yapacağınız bir şey olmadığını unutmayın, böylece bir kişiyle iletişim kurmadan önce bir kişi hakkında daha fazla şey öğrenmek için daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Bir temas kurma nedeninizi ve her iki katılımcının olası bir işbirliğinden nasıl yararlanabileceğini en başından açıklamaya çalışın.

Bu, fikir alışverişinde bulunmak, birbirlerinin içeriğini tanıtmak veya ortak bir proje üzerinde çalışmak gibi herhangi bir şey olabilir.

Kiminle iletişime geçeceğiniz konusunda izlenecek bir yönerge yok, bu size kalmış ama benim tavsiyeme uyun ve bu adımı atlamayın. Sektörde ‘gerçek’ bağlantılara sahip olmak, işinizi büyütürken size çok yardımcı olabilir.

6. Uzmanlığınızı seçin

Dijital pazarlamanın bir dizi süreci vardır ve bir serbest çalışanın sınırlı zamanı vardır. En başından itibaren çok çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sunmaya çalışırsanız, kaybolabilirsiniz, bu nedenle bir uzmanlık seçmek daha akıllıca olacaktır.

Aynı anda birçok şapka takmaya çalışmaktansa birkaç alanda uzman olmak daha iyidir.

Daha fazla deneyim ve müşteri kazandıkça, tekliflerinizi genişletebilirsiniz. Ayrıca ne tür hizmetlerin daha karlı ve daha kolay idare edildiğini öğrenecek ve süreçlerinizi buna göre ayarlayacaksınız.

Uzmanlaşabileceğiniz farklı dijital pazarlama alanları şunlardır:

Dijital pazarlama müritinde uzman olmanın yolu eskisi ile aynıdır, yani bir kursu takip ederek veya İnternetteki güvenilir kaynakları okuyarak teoriyi öğrenin ve farklı teknikleri kendi web sitelerinizde uygulayın.

‘Öğrenme aşamasında’ bir plan ve bir kontrol listesi oluşturmaya çalışın, böylece aynı teknikleri bir müşterinin web sitesinde uygulama zamanı geldiğinde, tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

7. Bir hizmet teklifinin nasıl oluşturulacağını öğrenin

Serbest çalışan bir çevrimiçi pazarlama uzmanı olarak iş sorumluluklarınızın bir kısmı, potansiyel müşterilere hizmetler için bir teklif yazmak ve sunmaktır.

Bu, özellikle başlangıçta zaman alıcı ve külfetli bir süreç olabilir, bu nedenle önceden bazı hazırlıkların yapılması şiddetle tavsiye edilir.

Benim için işe yarayan, en yaygın senaryoları kapsayan birkaç şablon (Google Dokümanlar’da) oluşturmaktı.

Çeşitli iş portallarındaki ilgili iş ilanlarını dikkatlice inceledikten sonra şablonları oluşturdum.

Her türlü dijital pazarlama çalışması için bir hizmet teklifinin bazı ortak alanları vardır. Giriş, portföy, hizmetlerinizin nasıl çalıştığının açıklaması ve fiyatlandırma gibi şeyler herkes için ortaktır.

Öyleyse, bu alıştırmayı yapmak ve ilk projeleriniz için kullanmak üzere birkaç şablon oluşturmak için biraz zaman ayırın ve ilerledikçe bunları geliştirebilirsiniz.

Bunu bir adım daha ileri götürmek istiyorsanız, müşterinin işe alım süreci için bir dizi şablon da oluşturabilirsiniz.

Örneğin, bir müşteriyle çalışmayı kabul ettiğinizde, bir sözleşme imzalamanız gerekebilir (bu yüzden bunu hazır bulundurmanız iyi olur), web sitelerine (Google Ads ve Facebook hesapları vb.) Erişmeniz gerekir, böylece talimatlar ve bir Google Formu içeren bir e-posta şablonu.

Her şeyi baştan bilmek imkansız ama bazı süreçlerinizi ‘standartlaştırmak’ için çaba göstermezseniz, zamanınızı ücretli olmayan faaliyetlere harcayabilirsiniz ve bu da uzun vadede işinizi olumsuz etkileyebilir.

8. Fiyatlarınızı belirleyin

Serbest çalışan bir dijital pazarlama uzmanı olma yolculuğunuzda bir sonraki görev, fiyatlandırma modelinize karar vermek ve fiyatlarınızı belirlemektir.

‘Ne kadar fiyat biçersin?’ danışanlardan duyacağınız ilk sorulardan biri olacaktır, bu nedenle bir yanıtın hazır olması daha iyidir.

Fiyatlandırma modelinizi yapılandırmanın farklı yolları vardır:

 • Saat başı
 • Proje başına
 • Her ay
 • Yukarıdakilerin bir kombinasyonu

Müşterilerin farklı ihtiyaçları olacaktır ve konu fiyatlandırma modelleri (ve oranları) söz konusu olduğunda serbest çalışanlardan biraz esnekliğe sahip olmalarını beklerler.

Yapmanız gereken, saatlik ücretinizin ne olacağına, ne tür projelerle çalışmak istediğinize ve aylık hizmetler için minimum ücretinizin ne olacağına karar vermek.

Bir sonraki bölümde ele alacağım, ancak bu aşamada anlamanız gereken şey, serbest çalışmaya gerçek bir iş yürütmekle aynı şekilde yaklaşmanız gerektiğidir.

Bu, portföyünüzü oluşturmak için bazen fiyatlarınızın piyasa fiyatlarından daha düşük olması gerektiği veya belirli durumlarda mevcut müşterilere veya ‘toplu’ siparişler için indirim yapmanız gerekebileceği anlamına gelir.

9. Ticari varlığınızı kaydedin

Profesyonel bir serbest meslek sahibi olarak ilk projenizi bitirir bitirmez, kariyerinizde her zaman hatırlayacağınız bir ana ulaşacaksınız ve bu, ödeme alma zamanından başka bir şey değil.

Çoğu serbest çalışan için bu açık olabilir, ancak yapmanız gereken diğer şeylerle birlikte temelleri unutabilirsiniz.

Serbest çalışma hizmetleri için ödeme almak için ihtiyacınız olacak:

 • Bir banka hesabı
 • Stripe, 2checkout ve PayPal gibi bir ödeme sağlayıcısı olan bir hesap.
 • Bir fatura işleme sistemi (bir muhasebe yazılımı olmak zorunda değildir – bir Google Dokümanlar faturası bu işi yapabilir)
 • Kayıtlı bir işletme (vergi amaçlı)
 • Bir hesapla iş sözleşmesi

Evden çalışan bir serbest çalışan olduğunuz ve ‘tuğla ve harç’ bir iş olmadığı gerçeğini karıştırmayın. Ödemeleri kabul etmek için hala bir tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekir.

Bunu baştan yapmazsanız, geliriniz arttıkça ülkenizdeki vergi makamlarıyla sorun yaşarsınız, bu yüzden bunu en baştan yapsanız iyi olur.

10. Aletlerinizi alın

Dijital pazarlamacılar, işlerini verimli bir şekilde gerçekleştirmek için araçlara ihtiyaç duyarlar. İzlenecek ve izlenecek çok fazla ölçüm ve analiz edilecek çok fazla veri var ve bu, özel araçların yardımı olmadan bunu yapmayı imkansız hale getiriyor.

Dijital pazarlama araçları çok maliyetlidir ve bir serbest çalışan olarak, aylık harcamalarınızı minimumda tutmanız gerekir, böylece araçlarınızı akıllıca seçmeniz gerekir.

Bireysel araçlar yerine platformları kullanmayı tercih ederim. Bir platform size bir dizi araca erişim sağlar ve yalnızca bir abonelik için ödeme yapmanız gerekir.

Abonelikler için ödeme yapmanın yanı sıra, bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için farklı araçları nasıl verimli bir şekilde kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Bir aracın özelliklerini öğrenmenin en iyi yolu, eğitim kurslarını takip etmektir. Ücretsizdirler ve bir aracı öğrenmek için harcadığınız her zaman, daha sonra tasarruf edersiniz ve aynı zamanda işinizi daha verimli yaparsınız.

Serbest çevrimiçi pazarlama uzmanları için aşağıdaki araçları öneriyorum:

SEMRUSH – Hepsi bir arada dijital pazarlama platformu. Aslında bu, gerçekleştirmeniz gereken tüm teknik ve raporlama görevleri için ihtiyaç duyacağınız tek platformdur. Anahtar kelime araştırması yapmak, sıralamalarınızı takip etmek, rakiplerinizi gözetlemek, SEO ve PPC kampanyalarınızı optimize etmek, sosyal medya hesaplarınızın performansını izlemek ve çok daha fazlası için SEMRUSH’u kullanabilirsiniz.

SEMRUSH’u denemek için, 14 Günlük deneme için bu bağlantıyı kullanın.

Optinmonster – E-posta listenizi büyütmek ve web sitenizdeki ve müşteri web sitelerindeki dönüşümleri artırmak için en iyi araç. Optinmonster, olası satış yaratma görevlerini kolaylaştırır ve günlük olarak kullanacağınız en değerli araçlardan biridir.

Tüm optinmonster planlarında %20 indirim almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz .

MailChimp – Bir e-posta listesi oluşturmak ve e-posta pazarlama kampanyaları yürütmek için en güvenilir seçeneklerden biridir. Düşünebileceğiniz diğer e-posta platformları için bu kılavuzu okuyabilirsiniz (her platformun özelliklerini ve maliyetini açıklar).

Google G-Suite – E-posta, belge yönetimi, elektronik tablolar, raporlama ve işbirliği, toplantı platformu vb. için kullanılacak platform. Serbest çalışanlar için en uygun maliyetli platformdur.

Dilbilgisi – İstediğiniz son şey, yazım ve dilbilgisi hataları içeren teklifler göndermektir. Grammarly ekonomiktir ve Google G-suite ile iyi bir şekilde bütünleşir.

Ücretli araçların yanı sıra aşağıdaki ücretsiz araçların nasıl kullanılacağını da öğrenmelisiniz:

 • Google Analytics
 • Google Arama Konsolu
 • Bing Web Yöneticisi araçları

11. İlk müşterinizi alın

Bu adıma ulaştığınızda, müşterilere dijital pazarlama hizmetleri sunmaya hazırsınız demektir. Gerekli becerileri oluşturdunuz, süreçlerinizi oluşturdunuz, işinizi kaydettiniz ve farklı araçları nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz.

Şimdi zor kısım geliyor, nasıl müşteri kazanıyorsunuz? Potansiyel müşterileri nerede bulabilir ve bu potansiyel müşterileri nasıl müşterilere dönüştürebilirsiniz?

Serbest meslek sahibi olarak müşteri kazanmanın üç yolu vardır:

İlk yol blogunuzdan geçiyor. Yukarıda açıklandığı gibi, blog oluşturma, yeni müşteriler edinmenin çok güçlü bir yoludur, ancak şimdi başlıyorsanız, blogunuzda yeterli trafik elde etmeniz birkaç ay alacaktır. Yani, bu en iyi yöntem olsa da, başlangıçta işe yaramayacaktır.

İkinci yol, çeşitli iş portallarında yayınlanan dijital pazarlama işlerine başvurmaktır. Hangi portalları kullanacağınızı ve bir iş için değerlendirilme şansınızı nasıl artıracağınızı aşağıda açıklayacağım. Yeni başlayanlar için sorun şu ki, paylaşacak bir portföyü veya bazı başarı öyküleri olmadan yeni müşterilerin size güvenmesi zor olacaktır.

Üçüncü yol, hizmetlerinizi seçilen müşterilere ücretsiz olarak sunmaya başlamaktır. Aslında bu benim tavsiye ettiğim yöntem. Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum ama bunun işinizi hızla büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini hızlıca açıklamama izin verin.

Dijital pazarlama serbest çalışanı olmak zor. Ne okumuş olursanız olun, başkalarının asistanı olarak çalışarak edindiğiniz deneyimler ne olursa olsun, bunu ‘gerçek işiniz’ olarak yapmaya başladığınızda, bu tamamen farklı bir hikaye.

Bazı ücretli müşterileri en başından güvenceye almayı başarsanız bile, kaybolma, strese girme ve ne yapacağınızı bilememe ihtimaliniz vardır.

Dijital pazarlamadaki her şey ölçülür, bu nedenle mesele işleri doğru şekilde yapmak değil, sonuçlarla ilgilidir. Müşteriler sizden gerçek ölçülebilir sonuçlar vermenizi bekleyecekler ve bu nispeten kısa bir süre içinde gerçekleşmezse, devam edecekler ve yeniden başlamak zorunda kalacaksınız.

Bu nedenle, ilk ödemenizi almak için acele etmek yerine, seçtiğiniz projeler üzerinde çalışarak, süreçlerinizi iyileştirerek ve küçük bir portföy oluşturarak kendinize yeni gerçekliğe alışmak için daha fazla zaman tanıyabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu, bir işi olan (yerel veya çevrimiçi) arkadaşlarınızla, ailenizle veya arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla iletişime geçmek ve onlara ücretsiz olarak yardım teklif etmektir. Hiç kimse böyle bir teklifi reddetmeyecek ve zaman baskısı veya hızlı sonuç verme ihtiyacı olmadan proje üzerinde çalışma şansına sahip olacaksınız.

Bu, sürecinizi iyileştirmenize, hatalarınızdan ders çıkarmanıza ve ilk ücretli müşterinizi güvence altına almayı çok daha kolay hale getirecek küçük bir portföy oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu sürenin uzun olması gerekmez, bunu yeni zorluklara göğüs germeye hazır olduğunuzdan emin olana kadar birkaç hafta boyunca yapabilirsiniz.

12. Müşteri yorumlarını toplayın ve portföyünüzü oluşturun

En baştan yapmanız gereken şeylerden biri, freelance web sitenizde iki özel sayfa oluşturmaktır. Birincisi müşteri incelemeleri yayınlamak, ikincisi ise birlikte çalıştığınız tüm şirket veya projeleri (ücretsiz yaptıklarınız dahil) takip etmek.

Her inceleme için müşteri adını ve web sitesini eklediğinizden emin olun. Potansiyel müşteriler, gerçek ve şeffaf olmaları için geçmiş yorumları kontrol edecek ve okuyacaktır. İncelemelerin web sitenizde yayınlanıp yayınlanmaması önemli değil, bir adı ve web sitesi olduğu sürece amacına hizmet ederler.

İşte size bir ipucu. Müşteriden inceleme istemek için bir projenin bitmesini beklemeniz gerekmez. Çalışmanızdan ve sonuçlarınızdan memnun olduklarını hissettiğinizde, onlardan bir inceleme isteyin ve web sitenizde yayınlayın.

13. Zamanınızı akıllıca düzenleyin

Freelance çalışmaya başladığınızda başlangıçta her şey heyecanlı olacak ama çok geçmeden zamanınızın tükeneceği bir noktaya geleceksiniz.

Portföyünüzü büyüttükçe, müşterileriniz için yapacak daha çok işiniz, yanıtlamanız gereken daha çok e-postanız, ele almanız gereken daha çok faturanız vb. olacak ve zamanınızı verimli bir şekilde nasıl yöneteceğinizi öğrenmezseniz, bu zor ve stresli hale gelecektir .

Benim için işe yarayan (ve hala işe yarayan) bazı ipuçları:

Size gelir sağlayacak görevlere (faturalandırılabilir görevler) daha fazla zaman ayırın ve faturalandırılamayan görevlere harcanan zamanı en aza indirin . Gerçekten günde 5 dakikadan fazla Facebook’ta olmanız gerekiyor mu? Yabancılardan aldığınız her e-postayı yanıtlamak zorunda mısınız? Gerçekten günde 20 blogu takip etmeniz gerekiyor mu?

Önemli görevleri sabah yapın ve idari görevleri öğleden sonraya bırakın . Çoğu insan için sabah günün en verimli zamanıdır. Müşteri görevleriniz üzerinde çalışmak ve toplantıları ve idari görevleri öğleden sonra veya geceye bırakmak için kullanın.

Her müşteri için bir yapılacaklar listesi tutun. Başarılı bir serbest çalışan olmanın sırrı, tekrar eden müşterilerden oluşan bir havuz oluşturmaktır. Mevcut bir müşteriyle çalışmak, yeni bir müşteri bulmaya çalışmaktan daha hızlı ve daha verimlidir.

Hizmetler için geri gelmelerini sağlamak için her zaman çevrimiçi pazarlama kampanyaları için gerçekleştirebileceğiniz yeni görevler ve etkinlikler önermeniz gerekir. Bunu yapmanın yolu, belirli bir görevi bitirdikten sonra müşterilerinize sunabileceğiniz fikirleri kaydetmek için müşterilerinizin her biri için dahili bir yapılacaklar listesi tutmaktır.

Blogunuzda çalışmak için zaman ayırın. Müşteri projeleri üzerinde çalışmaya başladığınızda, blogunuzda çalışmayı unutmak kolaydır ve bu çok büyük bir hatadır. Blogunuz, freelance işinizin en önemli varlığıdır ve günlük olarak çalışmanız gereken bir şeydir.

Bu nedenle, blog yazmak için takviminizde günde bir veya iki saat önceden rezervasyon yaptığınızdan emin olun. İşiniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır, bunu unutmayın.

Görevleri toplu olarak gerçekleştirin. Aynı gün içinde farklı görevler yapmaya çalışmak yerine, görevleri toplu olarak yürütmek daha kolaydır. Belirli görevler için takvim tarihlerinizde rezervasyon yapmak iyi bir yoldur. Örneğin Pazartesi, A müşterisi için, Salı B müşterisi için çalışacaktır, vb.

Eğitim için zaman ayırın. Yukarıda belirtildiği gibi, kendi eğitim ve gelişiminizden siz sorumlusunuz, bu nedenle yeni şeyler öğrenmeye ve dijital pazarlama endüstrisinde yapılan değişiklikleri takip etmeye zaman ayırdığınızdan emin olun.

Dinlenmek ve rahatlamak için zaman ayırın. Serbest çalışanların resmi çalışma saatleri yoktur. İşinizle ilgili tutkulu olduğunuzda, şikayet etmeden (ve aslında zevk almadan) uzun saatler çalışabilirsiniz.

Yine de dinlenmek ve rahatlamak için biraz zaman ayırmalısınız. Resmi bir şeye (izin gibi) gerek yoktur, ancak gün içinde zihninizi boşaltmak için birkaç saat gerekir, böylece işinize odaklanıp iş tükenmişliğini önleyebilirsiniz.

14. Sonraki adımlarınızı planlayın

Tecrübe kazandıkça ve müşteri kitleniz büyüdükçe bazı kararlar vermeniz gereken bir noktaya geleceksiniz.

Yaptığınız şeyi yapmaya devam edip etmeyeceğinize, belirli görevlerde size yardımcı olması için insanları işe alıp almayacağınıza veya serbest çalışandan dijital pazarlama ajansına geçiş yapmaya karar vermeniz gerekecek.

Serbest pazarlamacı olarak devam edin – Serbest çalışmayı kendi başınıza yapmaya devam etmeniz gayet iyi. Kendi çalışma saatlerinizi ve kurallarınızı belirleyebilir, üzerinde çalışacağınız projeleri seçebilirsiniz. İşiniz karlı olduğu ve yeterince para kazandığınız sürece, bunu yıllarca yapabilirsiniz.

Küçük bir ekip oluşturun – Başarılı serbest çalışanların çoğu, tüm işi kendi başlarına yapmaz. Büyük projeleri tek başına halletmek imkansız, bu yüzden başkalarının yardımına ihtiyacın olacak. Müşteriler söz konusu olduğunda, sizinle konuşmaya devam edecekler, ancak arka planda işi yapmak için başka insanları işe alacaksınız.

İşin zor yanı, güvenebileceğiniz insanları bulmanız ve yönetim görevlerine gereğinden fazla zaman ayırmamaya dikkat etmeniz gerektiğidir. Gelirinizi artırmayacak görevlerde zaman kaybetmek istemezsiniz.

Bir dijital pazarlama ajansı kurun – Kendi çevrimiçi pazarlama ajansımı kurarken izlediğim yol bu. A, dijital pazarlama serbest çalışanından ajansa geçiş yapmaya karar verdi. Bu, ikinci seçenekten daha ‘resmi’dir. Müşteri çalışmalarına daha az, doğru insanları işe almaya ve işinizi yürütmeye daha fazla zaman ayırmaya başlayacaksınız.

Bu seçeneğin tek başına serbest çalışan olmakla karşılaştırıldığında dezavantajı, maaşları ve faturaları ödemek için yeni müşteriler bulmanız ve güvence altına almanız gerekmesidir. Artık kendinizi umursamıyorsunuz ama aynı zamanda ekibinize bakmanız ve sürekli işinizi büyütmenin yollarını aramanız gerekecek.

Dijital pazarlama serbest çalışanları ne kadar kazanıyor?

Bu, yeni başlayanlardan dijital pazarlamaya ve kariyer değişikliği yapmayı düşünenlere en popüler sorudur.

Cevap, duruma bağlı.

Bir şirkette çalışırken, dijital pazarlama uzmanları, yılların deneyimine dayalı olarak yılda 44 bin dolar ile 90 bin dolar arasında kazanıyor. Serbest çalışanların sabit bir ödeme ölçeği yoktur, bu nedenle ne kadar para kazanacağınız saatlik ücretinize bağlıdır.

Şimdi, saat başına ne kadar para talep edebileceğiniz, becerilerinize ve deneyiminize, işin türüne, müşteri için yaratacağı parasal değere ve müşterinin size ne kadar para ödemeye istekli olduğuna bağlıdır.

Son nokta önemlidir ve baştan anlamanız gereken bir şeydir. Bir iş için alacağınız ücret, mutlaka standart ücretiniz değildir. Müzakereler sırasında müşteri maksimum bir saatlik ücret belirleyebilir ve bunu kabul etmek veya reddetmek size kalmıştır.

Büyük bir portföyünüz varsa ve kuyrukta bekleyen çok sayıda müşteriniz varsa reddedebilirsiniz, ancak yeni müşteri adaylarınız yetersizse, dışına çıkmamak için ‘normal’ oranınızın altında çalışmanız gerekebilir. iş.

Araştırmalara göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olarak kullanılan dijital pazarlama freelancerlarının saatlik ücretleri 51-200 dolar arasındadır.

Serbest Dijital Pazarlama Oranları

Ne kadar para kazanabileceğiniz, oranınıza ve aylık çalıştığınız faturalandırılabilir saat sayısına bağlıdır.

Örneğin, saatte ortalama 100 ABD Doları oranında günde 5 faturalandırılabilir saat elde etmeyi başarırsanız, ayda 10.000 ABD Doları (haftada 5 gün) kazanabilirsiniz.

Bu miktardan ayda yaklaşık 1000$ (ödeme araçları, sunucular vb. için) düşürmeniz gerekir, bu da size ayda net 9.000$ veya yılda 108K$ bırakır.

Bu sadece bir örnek. Her freelance çalışan farklı kazançlar elde edecektir ama kesin olarak bu size iyi bir gelir getirebilecek bir meslektir. Şu anda yüksek talep görüyor ve internetin kullanımıyla gelecek yıllarda daha da büyümesi bekleniyor.

En iyi serbest dijital pazarlama işlerini nerede bulabilirim?

Blogunuzu ve itibarınızı oluşturup müşterilerin size gelip hizmet isteyeceği bir noktaya gelene kadar, serbest çalışan olarak iş bulmanın en hızlı yollarından biri iş portallarıdır.

Bu web sitelerindeki iş ilanlarını izleyerek başvurabileceğiniz yüzlerce dijital pazarlama işi var:

 • upwork
 • esnek işler
 • ProBlogger İş Panosu
 • LinkedIn İşleri
 • KişiPerSaat
 • Fiverr

Başvuru sürecinde size yardımcı olacak bazı ipuçları:

Önceden hazırlanın – Yukarıdaki siteleri ziyaret edin ve size uygun olacağını düşündüğünüz bir dizi iş ilanını görüntüleyin. Gereksinimlerini not alın ve başvurunuzu göndermek için kullanabileceğiniz birkaç şablon oluşturmaya çalışın. Bu, her iş başvurusu için bunu yapmaya çalışmaktan çok zaman kazandıracaktır.

Başvurunuzu hızlı bir şekilde gönderin – Tipik bir iş ilanı, birkaç saat içinde 50-60 başvuru alabilir. Hizmet arayan kişiler tam listeyi gözden geçirmeyebilir, ancak uygun olan ilk adayı seçebilir. Bu nedenle, başvurunuzu olabildiğince hızlı göndermeniz önemlidir.

Başvurunuzu kişiselleştirin – Şablonlarınızı hazırlarken, her uygulamayı belirli bir işin gereksinimlerine uyacak şekilde kişiselleştirmeye çalışın. İşverenler bunun şablon tabanlı bir yanıt olduğunu anlarsa, muhtemelen bunu dikkate almazlar.

Gereksinimleri dikkatlice okuyun – İşverenlerin, eleme sürecinde onlara yardımcı olmak için kullandıkları yöntemlerden biri, iş ilanında belirli sorular sormaktır. Sorularına cevap vermeyen adaylar dikkate alınmaz. Bu nedenle, başvurunuzu göndermeden önce, başvurunuzun tüm soru ve endişelerine yanıt sağladığından emin olun.

Oranlarınızı düşük tutun – Başlangıçta, oranlarınız düşükse , bir proje alma şansınız daha fazla olacaktır. Başvurunuzda fiyatlarınızın pazarlık edilebilir olduğunu belirttiğinizden emin olun. Bir müşteriyle görüşmeye başladığınızda, onlara iş için doğru kişi olduğunuz konusunda kolaylık sağlama ve daha iyi bir fiyat sağlama şansınız olacak.

TEMEL ÖĞRENİMLER

Çevrimiçi pazarlama endüstrisinde serbest çalışan olmak harika bir deneyim. Dijital pazarlamacılar hangi görevlerin gerçekleştirileceğini seçebilir ve bu asla sıkılmayacağınız bir iştir.

Öte yandan, herkes için bir meslek değil. Serbest çalışan olarak çalışmak için motive olmanız ve yüksek düzeyde özgüvene sahip olmanız gerekir. Hayatınız ve aileniz buna bağlı olduğunda, hızla çok stresli bir iş haline gelebilir.

Güveninizi geliştirmenin en iyi yolu, önce becerilerinizi geliştirmektir. Müşterilere dijital pazarlama hizmetleri sunmak için çeşitli alanlarda uzman olmanız gerekir. Bu ilk günden itibaren olmayacak ama öğrenerek ve pratik yaparak oluşturabileceğiniz bir şey.

Dijital pazarlamanın nasıl çalıştığını bildiğinizi ve portföyünüzde birkaç başarı öyküsü olduğunu hissettiğinizde rahatlayabilir ve yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz. Talebi dijital pazarlama danışmanları artıyor ve sadece önümüzdeki yıllarda artabilir.

Adım adım ilerleyin, portföyünüzü aşamalı olarak oluşturun ve öğrenmeyi ve denemeyi asla bırakmayın. Dijital pazarlama, içinde olmak için heyecan verici bir endüstridir ve bundan asla pişman olmayacaksınız.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.