fbpx

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşları (2022)

Dijital pazarlama maaşları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Dijital pazarlamacıların 2022’de ne kadar kazandığını öğrenmek için birkaç kaynak kullandık.

Dijital pazarlama uzmanı olarak bir kariyere başlamayı düşünüyorsanız veya yalnızca dijital pazarlama sektöründe ne kadar para kazanabileceğinizi merak ediyorsanız, bu yazıda çok fazla araştırmalı bilgi  bulacaksınız.

Araştırmamızı daha anlamlı kılmak için, rehberimiz olarak bir dijital pazarlama profesyonelinin tipik kariyer yolunu kullandık.

➜ Junior Dijital Pazarlamacı
➜ Dijital Pazarlama Uzmanı
➜ Dijital Pazarlama Müdürü

Dijital Pazarlama Uzman Maaşı 2022

Dijital pazarlama profesyonellerinin maaşı yılda 40 bin dolar ile 97 bin dolar arasındadır.

İş unvanı başına maaş:

 • Junior Dijital Pazarlama Uzmanları (deneyimsiz) – yılda 40 bin dolar
 • Dijital Pazarlama Uzmanı (5 ila 9 yıllık deneyim) – yılda 55 bin dolar
 • Dijital Pazarlama Müdürü (10+ yıllık deneyim) – yılda 97 bin ABD doları
 • Dijital Pazarlama Serbest Çalışanları – saatlik ücret 50$ – 200$ arasıdır

Tüm dijital pazarlama pozisyonları eşit değildir. Çok çeşitli becerilere sahip olan ve ‘yönetici pozisyonlarında’ çalışan pazarlamacılar, uzmanlardan daha fazla maaş alıyor.

Son 5 Yıl Dijital Pazarlama Maaşları (Çalışma)

Son 5 yılda ABD’deki altı popüler dijital pazarlama işinin yıllık maaşlarını analiz ettik. Çalışma, Yaratıcı Grup Pazarlama Yıllık Maaş Anketi tarafından sağlanan verilere dayanmaktadır .

Dijital pazarlama maaşlarını hangi faktörler etkiler?

Çevrimiçi pazarlama uzmanı olarak çalışarak ne kadar para kazanabileceğinizi etkileyen faktörler şunlardır:

Yılların Deneyimi

Kazanabileceğiniz parada deneyimin önemli bir rol oynaması şaşırtıcı değil. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, tek başına sektörde çalışılan yıllar daha yüksek bir maaşı garanti etmeyecektir.

Diğer pazarlama işlerinden farklı olarak, bir dijital pazarlamacının bir dizi dijital kanalla nasıl çalışacağını bilmesi gerekir ve tüm zamanınızı yalnızca bir alanda uzman olmak için harcadıysanız, bu maaşınızı artırmaz.

Örneğin, SEO konusunda iyiyseniz ve yıllar içinde bir SEO uzmanı olduysanız, bir dijital pazarlamacının kazandığı ortalama 90 bin ABD Doları ile karşılaştırıldığında alabileceğiniz maksimum maaş 68 bin ABD Dolarıdır.

Yani sektördeki yıllar nedeniyle daha yüksek maaş alabilmek için tek bir alanla değil, mümkün olduğunca çok dijital pazarlama disiplini ile deneyim sahibi olmanız gerekiyor.

Beceriler

Başarılı bir dijital pazarlamacının bir takım becerilere sahip olması gerekir. Ne kadar çok dijital beceriye sahipseniz, maaşınız o kadar yüksek olacaktır.

Araştırmalara göre maaşı olumlu yönde etkileyebilecek beceriler sosyal medya pazarlaması, SEM ve e-posta pazarlamasıdır.

Başka bir deyişle, şirketler, pazarlamanın tüm döngüsünü (trafik alımından dönüşüme kadar) gerçekleştirebilen ve belirli bir beceri seti ile sınırlı olmayan profesyonelleri telafi eder.

itibar

Bu, çoğu profesyonelin görmezden geldiği bir faktördür, ancak doğru yapıldığında, bir şirkette veya serbest çalışan olarak kazanabileceğiniz maaşta büyük bir fark yaratabilir.

Bu bağlamda itibar, profesyonel olarak kişisel markanızla ilgilidir. Sektörde tanınan ve saygı duyulan dijital pazarlamacılar, hizmetleri için daha fazla ücret talep edebilir veya bir dijital pazarlama ajansında çalışırken daha yüksek maaş talep edebilirler .

Kişisel markanızı tanıtmanın en iyi yolları şunlardır:

Kendi web sitenizi veya blogunuzu koruyun – Bir şirkette çalışıyor olsanız bile, aktif bir dijital pazarlama blogu sürdürebilir ve kılavuzlar, vaka çalışmaları ile güncelleyebilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sektörde etkili kişilerle bağlantılar – Facebook, Twitter, LinkedIn üzerinden sektör liderleriyle bağlantı kurmak, itibarınızı ve kişisel markanızı artırmanın bir yoludur. Diğer uzmanlar tarafından ‘uzman’ olarak algılandığınızda, bir görüşme sırasında ‘kendinizi satmak’ daha kolaydır ve bu özgeçmişiniz için büyük bir varlıktır.

Yüksek otorite endüstri web sitelerinde yayınlayın – Bir dijital pazarlamacının ‘aktif’ olması ve çalışmalarını tanıtmak için her fırsatı kullanması gerekir ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri, çalışmanızı yüksek otorite web sitelerinde yayınlamaktır.

Bu web siteleri, katkı sağlayıcı olarak kimi kabul ettikleri konusunda çok seçicidir ve yalnızca uzmanların katkılarını kabul ederler. Makalelerinizi yayınlamak bir güven ve otorite işaretidir ve kendinizi tanıtmanın yanı sıra size daha yüksek maaş isteme ‘hakkını’ veren bir şeydir.

ülke

Dijital pazarlama, evden yapabileceğiniz ve dünyanın herhangi bir yerindeki müşterilere hizmet edebileceğiniz bir iş olsa da, ikamet ettiğiniz ülke maaşınızı veya saatlik ücretinizi (serbest çalışan iseniz) etkileyen bir faktördür.

ABD’deki pazarlamacılar, diğer ülkelerdeki meslektaşlarından daha fazla para alıyor. Size bir fikir vermek gerekirse, ABD’de 5 yıllık deneyime sahip bir dijital pazarlamacının ortalama maaşı yılda 70 bin dolar, Hindistan’da 10 bin dolar ve Berlin’de yılda yaklaşık 50 bin dolar.

Bir ülke içinde maaş farklılıkları da vardır. Kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar, daha küçük şehirlerde veya kırsal alanlarda yaşayan ve faaliyet gösteren pazarlamacılardan daha fazla kazanıyor. San Fransisco’da çalışan bir dijital pazarlamacı, Denver’da çalışan birinden ortalama %33 daha fazla alacak.

İş pozisyonu

Aşağıda göreceğiniz gibi, şirket basamaklarını tırmandıkça ve iş sorumluluklarınıza bağlı olarak maaş artar.

Örneğin, bir ekibe liderlik eden bir dijital pazarlama uzmanı, yalnız çalışan bir uzmandan daha fazla ücret alır.

Ayrıca geleneksel pazarlamayı çevrimiçi pazarlama ile birleştirebilecek nitelik ve deneyime sahip dijital pazarlamacılar, karar alma kurullarına katılarak daha yüksek maaşlara ulaşabilir.

Sonuç sunma yeteneği

Geleneksel pazarlama ile çevrimiçi pazarlama arasındaki farklardan biri, her şeyin ölçülebilir olmasıdır. Bu, bir dijital pazarlama kampanyasının karlı olup olmadığını ve yatırım getirisini anlamanın kolay olduğu anlamına gelir.

Kârlı kampanyalar yürütebilen ve bir şirkete gerçek parasal değer sağlayabilen pazarlamacılar, yalnızca tipik görevleri yerine getiren pazarlamacılardan daha yüksek ücretler alacaklardır.

Başarı hikayelerinizi takip etmek, iş değiştirirken size daha yüksek maaş ve daha iyi bir pozisyon sağlayabilir.

Junior Dijital Pazarlama Profesyoneli Maaşı

Deneyimi olmayan genç bir dijital pazarlama profesyonelinin ortalama maaşı yılda 40 bin dolar civarındadır. Dijital pazarlama kariyer basamaklarında en düşük ödeme yapan pozisyondur.

Giriş düzeyinde bir dijital pazarlamacı, resmi eğitim almış ve pazarlama derecesi, Yüksek Lisans derecesi (isteğe bağlı) ve/veya dijital pazarlama sertifikası sahibidir .

Dijital pazarlama diplomasına sahip değilseniz, giriş seviyesi bir dijital pazarlama işi bulmanın en iyi yolu, bir dijital pazarlama kursu izleyerek gerekli becerileri geliştirmektir. İyi bir kurs size çevrimiçi pazarlamanın temel ve ileri kavramlarını öğretecek ve dijital pazarlama endüstrisinde bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

Küçük bir dijital pazarlamacı olarak aşağıdaki görevleri yerine getirmeniz beklenir:

 • Dijital pazarlama uzmanının asistanı olarak çalışın
 • PPC kampanyalarını optimize edin
 • SEO için web sayfalarını optimize edin
 • Anahtar kelime araştırması yapın ve bir kampanyada hedeflenecek konuları/anahtar kelimeleri belirleyin
 • E-posta pazarlama görevlerini uygulayın
 • metin yazarlığı
 • makale yazma
 • SEO web tasarım değişiklikleri
 • Bağlantı kurma için sosyal yardım kampanyaları yürütmek
 • Sosyal medya hesaplarında çalışmak
 • Dijital pazarlama yöneticisi tarafından talep edilen raporları hazırlamak
 • PPC ve sosyal medya kampanyaları için reklam metni yazın
 • Harici ajansların veya serbest çalışanların çalışmalarını koordine etmek

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı

Bir dijital pazarlama uzmanının ortalama maaşı yılda 55 bin dolar civarındadır. Dijital pazarlama uzmanı, dijital pazarlama ile ilgili işlerde 5 ila 9 yıllık deneyime sahip kişidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı

İşte dijital pazarlama uzmanı maaşının ayrıntılı bir dökümü:

 • 1 ila 4 yıllık deneyim – yılda 44 bin dolar
 • 5 ila 9 yıllık deneyim – yılda 55 bin dolar
 • 10 ila 19 yıllık deneyim – yılda 63 bin dolar

Şirket yapısına bağlı olarak, bir dijital pazarlama uzmanı , bir dijital pazarlama yöneticisinin gözetiminde çalışır ve genç dijital pazarlamacılardan oluşan bir ekibe liderlik eder.

Dijital pazarlama uzmanı olmak ve ödeme ölçeğinin en üst noktasına ulaşmak için bir veya daha fazla dijital pazarlama kanalını kullanarak bir dijital pazarlama stratejisinin nasıl tasarlanacağını ve uygulanacağını bilmeniz gerekir .

Bir dijital pazarlama uzmanının tipik günlük görevleri şunlardır:

 • Facebook, Google ve diğer PPC platformlarında reklam kampanyaları yürütmek.
 • Ekibin diğer üyeleriyle işbirliği yapın (SEO’lar, İçerik pazarlama uzmanları vb.)
 • Proje durum raporları hazırlayın (müşteriler ve/veya yönetim için)
 • SEO kampanyaları tasarlayın ve uygulayın
 • İhtiyaçlarını analiz etmek ve iş hedeflerine ulaşmak için dijital pazarlamayı nasıl kullanacaklarını önermek için müşterilerle buluşun.
 • Küçük dijital pazarlama uzmanlarının çalışmalarını koordine edin

Dijital Pazarlama Müdürü Maaşı

Bir dijital pazarlama yöneticisinin ortalama maaşı yılda 90 dolar civarındadır. En yüksek ücretli dijital pazarlama işlerinden biridir.

Dijital Pazarlama Müdürü Maaşı

İşte yılların deneyimine göre dijital pazarlama maaşının ayrıntılı bir dökümü:

 • 1 ila 4 yıllık deneyim – yılda 59 bin dolar
 • 5 ila 9 yıllık deneyim – yılda 71 bin dolar
 • 10 ila 19 yıllık deneyim – yılda 97 bin dolar

Bir dijital pazarlama yöneticisi sektöründe 10 yılı aşkın deneyimli bir dijital pazarlamacı olduğunu. Görevi, dijital pazarlama departmanının tüm faaliyetlerini koordine etmek ve dijital pazarlama ekibini yönetmektir.

Dijital pazarlama yöneticisi olmak için analitik beceriler, proje yönetimi ve ekip yönetimi becerilerini içeren çok çeşitli becerilere sahip olmanız gerekir.

Dijital pazarlama yöneticisi ne iş yapar?

Bir dijital pazarlama yöneticisi genellikle aşağıdaki görevleri yerine getirir:

 • Dijital pazarlama stratejileri tasarlayın
 • Dijital pazarlama kampanyalarının yürütülmesini denetlemek
 • Dijital pazarlama ekibinin üyelerini yönetin
 • Tüm dijital faaliyetlerin genel pazarlama planının bir parçası olmasını sağlamak için Pazarlama Müdürü ile birlikte çalışın
 • Müşteriler/yönetim ile tanışın
 • Tüm dijital pazarlama faaliyetleri hakkında ilerleme raporları hazırlamak
 • Yeni kanalları ve promosyon fırsatlarını belirleyin

Dijital Pazarlama Serbest Çalışan Maaşı

Dijital pazarlama serbest çalışanlarının ayda ne kadar kazanabileceği, saatlik ücrete ve aylık ücretli saat sayısına bağlıdır. Tipik ücret, saatte 50 ila 200 dolar arasındadır.

Dijital Pazarlama Serbest Çalışan Fiyatları

Bir serbest dijital pazarlamacı müşterilerine online pazarlama hizmetleri sunmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olduğu bir profesyonel. Serbest çalışanlar genellikle evden çalışır ve müşterilerini Skype, e-posta ve diğer işbirliği araçlarını kullanarak uzaktan destekler.

Daha büyük bir ekibin parçası olan dijital pazarlamacıların aksine, bir serbest çalışanın tüm müşteri gereksinimlerini karşılamak için geniş bir beceri yelpazesine sahip olması gerekir.

Dijital pazarlama yöneticisi en yüksek ücretli pazarlama işlerinden biri mi?

Diğer dijital pazarlama profesyonellerinin maaşlarıyla karşılaştırıldığında, bir dijital pazarlama yöneticisinin maaşı daha yüksektir ve bazı durumlarda yılda 100 bin doları bile geçebilir.

Ancak genel olarak pazarlama işleri söz konusu olduğunda, bu en yüksek ücretli iş değildir. Pazarlamada en yüksek ücretli işler şunlardır:

 • Pazarlamadan Sorumlu Başkan (CMO) – ABD’de ortalama yıllık maaş 187 bin dolar
 • Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı – ABD’de ortalama yıllık maaş 155 bin dolar

Pazarlama Müdürü veya Pazarlama Başkan Yardımcısı olmak için kesinlikle pazarlama ile ilgili bir dereceye, yönetim pozisyonlarında yılların deneyimine ve etkili çevrimiçi pazarlama stratejileri tasarlama becerisine sahip olmanız gerekir.

Dijital pazarlama yöneticisi olmak, sonunda merdivenin zirvesine çıkmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Diğer dijital pazarlama profesyonellerinin maaşı

Çevrimiçi Pazarlama Uzmanlarının Maaşı

Dijital pazarlama sektöründe çalışan diğer pazarlama profesyonellerinin maaşı:

 • SEO Uzmanı – yılda 64 bin dolar
 • İçerik Pazarlama Uzmanı – yılda 84 bin dolar
 • Sosyal Medya Yöneticisi – yılda 65 bin dolar
 • PPC Uzmanı – yılda 60 bin dolar
 • Grafik Tasarımcı – yılda 52 bin dolar
 • Bağlı Kuruluş Pazarlama Müdürü – yılda 71 bin dolar

 

 

Anahtar Öğrenimler

Bir edinerek dijital pazarlama kariyerini mükemmel bir seçimdir. Her türlü dijital pazarlama ile ilgili iş için talepte bir artış var ve bunun önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor. Dünya ekonomisi çevrimiçi hareket ediyor ve şirketlerin dijital pazarlama uzmanlarına daha fazla ihtiyacı olacak.

Gördüğünüz gibi, tüm dijital pazarlama pozisyonları eşit değildir. Çok çeşitli becerilere sahip pazarlamacılar, ‘tek alan’ uzmanlarından daha fazla ödeme alır.

Küçük bir dijital pazarlamacı olarak başladığınızda, ortalama maaşınız yılda yaklaşık 40 bin dolar olacak ve merdiveni tırmandıkça, yılda yaklaşık 90 bin dolar olan maksimuma ulaşabilirsiniz.

6 haneli bir maaş almak istiyorsanız, dijital pazarlama alanından çıkmanız ve bir yönetici pozisyonu izlemeniz gerekir. Bu size sonunda Pazarlama Direktörü veya Pazarlama Müdürü olma fırsatı verecektir.

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, size potansiyel olarak daha yüksek maaş kazandırabilecek başka seçenekleriniz de var. Serbest çalışan olabilir veya bir dijital pazarlama ajansı kurabilirsiniz.

Maaşınızı veya gelirinizi (kendi işinizi yürütürken) etkileyebilecek en önemli faktörün sonuç verme yeteneği olduğunu unutmayın.

Dijital pazarlama para kazanmakla ilgilidir ve bunu işvereniniz veya müşteriniz için yapabiliyorsanız, diğer her şey (nitelikler, deneyim vb.) ikincildir.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.