fbpx

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar : Bu kılavuz, serbest bir dijital pazarlamacı olmak için izlenecek adımları gösterecektir. Yeni başlayanlar  veya kariyer değişikliği yapmak ve heyecan verici dijital pazarlama dünyasına girmek isteyenler için eksiksiz bir rehberdir.

Aşağıdaki konular ele alınmaktadır:

 • Serbest dijital pazarlama nedir?
 • Serbest pazarlama uzmanı ne yapar?
 • Nasıl serbest dijital pazarlamacı olunur?
 • Dijital pazarlama serbest çalışanları ne kadar kazanıyor?
 • En iyi serbest dijital pazarlama işlerini nerede bulabilirim?

Serbest meslek hayatına 15 yıl önce bir SEO ve PR  uzmanı ve daha sonra dijital pazarlama danışmanı olarak başladım. Dijital pazarlama ajansı kurmadan önce birkaç yıl boyunca serbest çalışma yaptım .

Yıllar boyunca birçok şey öğrendim ve birçok hata yaptım ve bu kılavuzda, serbest bir iş kurmak ve müşterilere dijital pazarlama hizmetleri sunarak para kazanmaya başlamak için izlenmesi gereken en iyi ve en hızlı yolu açıklayacağım.

Dolayısıyla, nasıl serbest dijital pazarlama uzmanı olabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin ve açık fikirli olun.

Serbest dijital pazarlama nedir?

Serbest dijital pazarlama, müşterilerine serbest hizmet sunan pazarlama profesyonellerine verilen addır. Dijital pazarlama serbest çalışanları genellikle evden çalışır ve dijital pazarlama ile ilgili çeşitli görevlerde bulunan şirketlere yardımcı olur.

Dijital pazarlama işlerine olan talep artıyor ve bu da serbest dijital pazarlamayı harika bir kariyer seçeneği haline getiriyor.

 

Serbest çalışmayı durdurmaya karar verirseniz , kendi çevrimiçi işinizi (dijital pazarlama ajansı veya herhangi bir çevrimiçi işletme olabilir) başlatmak için deneyim ve becerilerinizi kullanabilir veya hatta yüksek ücretli bir işi güvence altına alabilir ve dijital pazarlama yöneticisi olarak çalışabilirsiniz. .

Serbest pazarlama uzmanı ne yapar?

Diğer serbest çalışan işlerden farklı olarak, serbest bir pazarlama uzmanı birçok şapka takmak zorundadır. Dijital pazarlama bir dizi kanala ve sürece sahiptir ve müşterilere bir dizi hizmet sunmak için gerekli beceriye sahip olmanız gerekir.

Teknik görevlere ek olarak, serbest çalışan olarak, müşterilere iş önerileri hazırlamayı, faturaları ve muhasebeyi yönetmeyi, proje yönetimini ve raporlamayı da bilmeniz gerekir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Size asıl işin nasıl göründüğü hakkında bir fikir vermek için, bunlar, serbest çalışanların pazarlamasının en yaygın görevleridir:

 • Yeni proje fırsatları için iş ilanı web sitelerini izleme
 • Yeni müşterileri güvenceye almak için iş teklifleri gönderme
 • Yeni ve mevcut müşterilerle toplantı / iletişim kurma
 • E-postalara yanıt verme
 • Diğer serbest çalışanlarla bağlantı kurma
 • Kendi web sitenizde veya blogunuzda çalışma
 • Kişisel markanızı oluşturma
 • İstemci web sitelerini arama motorları için optimize etme (SEO)
 • Google Reklamları ve Bing Reklamları gibi platformlarda PPC kampanyaları yayınlama
 • Facebook’ta kampanya yürütme (ücretsiz ve ücretli)
 • E-posta pazarlama kampanyaları tasarlama
 • Çeşitli çevrimiçi pazarlama kampanyalarının ihtiyaçlarını karşılamak için içerik oluşturma
 • Müşteriler için dijital pazarlama stratejisi ve eylem planı oluşturma
 • Aylık proje raporları hazırlama
 • Müşterilere fatura düzenleme

Kesinlikle çok zor olan ancak endişelenmeyin, aşağıda doğru yaklaşımla göreceğiniz gibi, tüm görevleri profesyonel ve zamanında yapmak için gerekli becerileri ve zihniyeti oluşturabilirsiniz.

Nasıl Serbest Dijital Pazarlamacı Olunur

Bunlar, dijital pazarlama serbest çalışanı olmak için izlenecek adımlardır.

 • Gerekli becerileri oluşturun
 • Kişisel web sitenizi oluşturun
 • Bir dijital pazarlama blogu başlatın
 • Kişisel markanızı oluşturun
 • Diğer serbest çalışanlarla bağlantı kurun
 • Uzmanlığınızı seçin
 • Hizmet teklifinin nasıl oluşturulacağını öğrenin
 • Fiyatlarınızı belirleyin
 • İşletmenizi kaydedin
 • Aletlerinizi alın
 • İlk müşterinizi alın
 • Müşteri yorumlarını toplayın ve portföyünüzü oluşturun
 • Zamanınızı akıllıca organize edin
 • Sonraki adımlarınızı planlayın

1. Gerekli becerileri oluşturun

Serbest çalışan olarak çalışmanın ön koşullarından biri, iş için gerekli becerilere sahip olmaktır.

‘Normal’ bir iş ortamında, bir görevde size yardımcı olabilecek başka ekip üyeleriniz var veya birçok durumda şirket size eğitim ve geliştirme seçenekleri sunacak, ancak serbest çalışan bir iş yürütürken durum böyle değil.

Bir serbest çalışan olarak, çevrimiçi dijital pazarlama kurslarını , web’de bulabileceğiniz diğer kaynakları ve çok fazla pratikle eğitiminize dikkat etmeli ve gerekli becerileri geliştirmelisiniz .

Yalnız girişimciler, diğer şirketlere iş yönetimi veya dış kaynak kullanımı konularında sorunları arttırma lüksüne sahip değiller, ancak harici yardım almadan çözümler sunabilecek ve sorunları çözebilecek konumda olmalıdırlar.

Becerileri hızlı bir şekilde geliştirmenin birkaç yolu vardır:

İlk ve en etkili yol deneyimli bir pazarlamacının yardımcısı olarak çalışmaktır. Temel bilgileri bilmeniz koşuluyla, uygulayabileceğiniz birçok giriş seviyesi dijital pazarlama işi vardır .

Bir kursa devam etmek için biraz zaman harcayın ve sertifika alın. Bu, küçük bir dijital pazarlama uzmanı olarak bir işi güvence altına almanıza yardımcı olacaktır.

Bir dijital pazarlama ajansının nasıl çalıştığını öğrenmek için zamanınızı ekibin bir parçası olarak kullanın. Sorular sorun ve diğer profesyonellerin adımlarını ve uygulamalarını tekrarlamaya çalışın.

Bu adımdaki amacınızın belirli bir şirkette kariyer yapmak değil, dijital pazarlamanın nasıl çalıştığı hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek olduğunu unutmayın.

Bir dizi projede çalışma şansınız olduğunda ve işi kendi başınıza yapabileceğinizden emin olduğunuzda, serbest bir dijital pazarlama kariyerinden çıkıp başlayabilirsiniz.

Kendi mülkleriniz üzerinde pratik yapın

Bu yolu kullanmak istemiyorsanız, kendinizi gerekli becerilerle donatmanın başka bir yolu, kendi web sitelerinizde dijital pazarlama uygulamaktır.

Bu, serbest hizmetlerinizin reklamını yapmak için aşağıdaki ikinci adımdan (işletme web sitenizi oluşturma) farklıdır. Bu bölüm, farklı dijital pazarlama süreçlerini test edebilmeniz ve deneyebilmeniz için web siteleri oluşturmakla ilgilidir.

Örneğin, bir web sitesine hedeflenmiş trafik çekmek için Google Ads’i nasıl kullanacağınızı öğrenmek için ürün veya hizmet satan bir web sitenizin olması gerekir. Satış yapmak için e-posta pazarlamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için büyük bir e-posta abonesi listesine sahip olmanız gerekir.

Bu işlem, özellikle dijital pazarlamaya yeni başlayan biriyseniz zaman alacaktır, ancak daha sonra bunu müşterilerinize bir hizmet olarak sunabilmeniz için gerekli deneyimi ve güveni oluşturmanın tek yolu budur.

 

2. İşletme web sitenizi oluşturun

Dijital pazarlama becerilerinizi geliştirmeye çalışırken, serbest işiniz için bir web sitesi de başlatmalısınız .

Bu önemli bir adımdır ve birçok serbest çevirmenin atlaması ya da vermemesi gereken bir şeydir.

Web siteniz işletmenizin odak noktasıdır. Başarılarınızı sergilemek, hizmetlerinizi tanımlamak ve müşterilerin sizinle iletişim kurma aracıdır. Kullanımı kolay, SEO ve profesyonel için optimize edilmiş olmalıdır.

İşletme veya Kişisel Web Sitesi?

Bu noktada yapmanız gereken bir karar, web sitenizi alexchris.com veya kişisel odaklı hale getirmektir.

Kişisel yaparsanız, adınız markanız olacağından başlangıçta tanıtmak daha kolay olacaktır, ancak daha sonraki bir aşamada serbest işinizi bir dijital pazarlama ajansına dönüştürmeye karar verirseniz iyi bir seçim olmaz.

Bu yüzden, nihai bir karar vermeden önce, geleceği düşünmek için birkaç dakikanızı ayırın. Bundan 5 yıl sonra ne elde etmek istiyorsunuz?

Düşüncelerinizde, serbest işiniz büyüdükçe, tüm işleri kendiniz halledemeyeceğiniz bir noktaya ulaşacağınızı ve çalışanları işe almanız gerektiğini dikkate alın.

Ayrıca, gelecekte bir iş ortaklığı kurmayı veya işinizi satmayı düşünebilirsiniz ve bu, kişisel bir marka değil, iş odaklı bir web sitesi ile daha kolay olacaktır.

3. Bir dijital pazarlama blogu başlatın

Ne seçeceğinizden bağımsız olarak, ilk günden itibaren, müşteri almaya bile başlamadan önce yapmanız gereken tek şey blog yazmaktır.

Bir dijital pazarlama blogu başlatın ve potansiyel müşterilerinizin dijital pazarlama konusunda onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamalarına yardımcı olacak içerik yayınlayın.

İçerik, kendinizi veya hizmetlerinizi ‘satmak’ zorunda kalmadan yeni müşterileri ‘kapatmanın’ çok güçlü bir yoludur.

Son 15 yıldır, serbest çalışan veya ajans olarak yüzlerce müşteriyle çalışma fırsatım oldu ve% 99’u blogumda okudukları bir makale nedeniyle hizmetlerimi istedi.

Bloglama ile, ücretli reklamları kullanarak hizmetlerinizin reklamını yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve iş portallarında müşteri bulmaya çalışırken çok zaman kazanabilirsiniz.

Blogunuz için içerik yazarken, sunduğunuz serbest hizmetlerle yakından ilgili konuları kapsamaya çalışın.

Bloglarınızı potansiyel müşteri oluşturma için kullanmanın sırrı, potansiyel müşterilerinize dijital pazarlama kampanyaları yürütürken karşılaştıkları sorunları ve sorunları anladığınızı göstermektir.

Bunu ayrıntılı olarak açıkladığınızda, olası bir çözüm sağlayıcı olarak size güvenmeleri daha kolaydır.

 

4. Kişisel markanızı oluşturun

Blogunuzda içerik yayınlamanın yanı sıra, kişisel markanızı diğer web sitelerinde ve sosyal ağlarda da tanıtmalısınız.

Bu, serbest format (iş veya kişisel) seçiminizden bağımsız olarak yapmanız gereken bir şeydir.

Bir işletme adı altında çalışmaya karar verseniz bile, trafiği ve müşterileri kapınıza çekecek bir freelancer olarak kişisel markanızdır.

Markanızı serbest çalışan olarak geliştirmenin iki ana yolu vardır:

İlk yol, içeriğinizin serbest hizmetlerinizle ilgili yüksek trafikli web sitelerinde yayınlanmasını sağlamaktır. Bu, dijital pazarlama dünyasında misafir kaydı olarak bilinir.

Makalelerinizi tanınmış web sitelerinde yayınlayarak bir dizi avantaj elde edersiniz:

 • Web sitenize bağlantılar – Bu sayfa dışı SEO çabaları ve sıralamaları için iyidir .
 • Web sitenize gelen trafik – Büyük web siteleri günde binlerce ziyaretçi alır ve içeriğinizi beğenirse bazıları sonunda web sitenizi ziyaret eder.
 • İtibar – Potansiyel müşteriler Google’da kişisel adınızı aradığında, misafir yayınlarınızı görürler ve bu itibarınız için iyidir.
 • Kendinizi bir uzman olarak kurun – Saygın endüstri web sitelerinin misafir poster olarak kimleri kabul ettikleri ve nihayetinde bunu yapanların belirli bir konu için ‘uzmanlar’ olarak algılandığı konusunda katı kuralları vardır.

İşin zor kısmı ‘büyük’ ​​web sitelerinde yayınlanmanın kolay olmaması, özellikle de yeni başlayan biriyseniz. Öncelikle dijital pazarlama uzmanlığınızı kanıtlamanız gerekir ve bunu yapmanın bir yolu, aktif bir dijital pazarlama blogunu (yukarıda açıklandığı gibi) sürdürmektir.

Kişisel markanızı oluşturmanın ikinci yolu sosyal ağların gücünü kullanmaktır. LinkedIn ve Twitter gibi iş odaklı ağlarda kişisel sayfalar oluşturun ve diğer pazarlama profesyonellerine bağlanmaya başlayın.

Başkaları tarafından takip edilme şansınızı artırmak için profilinizin kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı açıkladığından emin olun ve sayfalarınızda dijital pazarlama içeriğiyle alakalı yayınlayın.

5.Diğer serbest çalışanlarla bağlantı kurun

Kariyerimin başında yaptığım hatalardan biri diğer serbest pazarlamacılar ve dijital pazarlama profesyonelleriyle bağlantı kurmak değildi. Web sitemi oluşturmaya ve içerik yayınlamaya odaklandım ve diğer meslektaşlarımla ‘gerçek’ bağlantılar kurmak için gerekli zamanı ayırmadım.

Bağlantılara atıfta bulunurken, sosyal medya ağında arkadaş olmak demek değil, e-posta veya hatta skype ile ‘gerçek’ bir konuşma başlatmak demek.

Bunu tutarlı bir şekilde yapmanız için birçok neden vardır.

 • İlk olarak, benzer fikirlere sahip profesyoneller ile fikir ve deneyim alışverişinde bulunabilirsiniz.
 • İkinci olarak, kişisel markanızı ve içeriğinizi tanıtmak için bağlantılarınızı kullanabilirsiniz.
 • Üçüncü olarak, referans alabilir ve gönderebilirsiniz.
 • Dördüncüsü, veremediğiniz hizmetler için onlarla çalışabilirsiniz, ancak yine de müşteri ile ilişkinizi koruyabilirsiniz.
 • Beşinci olarak, bir dijital pazarlama serbest çalışanı olmak yalnız bir iştir, bu yüzden işin zorluklarını anlayan ve tavsiyelerde bulunan, konuşacak birine sahip olmak iyidir.

Diğer serbest çalışanlarla ‘gerçek’ bağlantılar nasıl kurulur

En iyi yol, sosyal medyada diğer serbest çalışanları takip ederek ve onlarla etkileşime girerek başlamak ve kişiselleştirilmiş bir e-posta ile onlara yaklaşmaktır.

Bunun toplu olarak yapacağınız bir şey olmadığını unutmayın, böylece bir kişi ile iletişim kurmadan önce daha fazla bilgi edinmek için daha fazla zaman harcayabilirsiniz. En başından bir temas kurma nedeninizi ve her iki tarafın da olası bir işbirliğinden nasıl faydalanabileceğini açıklamaya çalışın.

Bu, fikir alışverişinde bulunmak, birbirlerinin içeriğini tanıtmak veya ortak bir proje üzerinde çalışmaktan herhangi bir şey olabilir.

Kiminle iletişim kuracağınıza dair izlenecek herhangi bir yönerge yoktur, bu size bağlıdır ancak tavsiyemi alır ve bu adımı atlamayın. Sektörde ‘gerçek’ bağlantılara sahip olmak, işinizi büyütürken size çok yardımcı olabilir.

6. Uzmanlığınızı seçin

Dijital pazarlamanın birçok süreci vardır ve serbest çalışanın sınırlı bir süresi vardır. Başından beri bir dizi dijital pazarlama hizmeti sunmaya çalışırsanız kaybolabilirsiniz, bu yüzden bir uzmanlık seçmek akıllıca olacaktır.

Aynı anda birçok şapka giymeye çalışmaktan birkaç alanda uzman olmak daha iyidir.

Daha fazla deneyim ve müşteri kazandıkça tekliflerinizi genişletebilirsiniz. Ayrıca, ne tür hizmetlerin daha karlı ve süreçlerinizi uygun şekilde ele alıp ayarlayabileceğini de öğreneceksiniz.

Uzmanlaşabileceğiniz dijital pazarlamanın farklı alanları:

 • SEO uzmanı
 • İçerik pazarlama uzmanı
 • PPC uzmanı
 • E-posta pazarlama uzmanı
 • Sosyal medya pazarlama uzmanı
 • Dijital pazarlama uzmanı (tüm ticaret yapan kişi)

Bir dijital pazarlama öğrencisinde uzman olmanın yolu, bir kursu takip ederek veya internette güvenilir kaynakları okuyarak ve farklı teknikleri kendi web sitelerinize uygulayarak teoriyi öğrenmekle aynıdır .

‘Öğrenme aşamasında’ bir plan ve bir kontrol listesi oluşturmaya çalışın, böylece bir müşteri web sitesinde aynı teknikleri uygulama zamanı geldiğinde, tam olarak ne yapacağınızı bileceksiniz.

7. Hizmet teklifinin nasıl oluşturulacağını öğrenin

Serbest online pazarlama uzmanı olarak iş sorumluluklarınızın bir kısmı, potansiyel müşterilere hizmetler için bir teklif yazmak ve sunmaktır.

Bu, özellikle başlangıçta zaman alıcı ve hantal bir süreç olabilir, bu nedenle bazı hazırlıkların önceden yapılması şiddetle tavsiye edilir.

Benim için işe yarayan, en yaygın senaryoları kapsayan birkaç şablon (Google Dokümanlar’da) oluşturmaktır.

Çeşitli iş portallarındaki ilgili iş ilanlarını dikkatle inceledikten sonra şablonları oluşturdum.

Her türlü dijital pazarlama çalışması için bir hizmet teklifinin bazı ortak alanları vardır. Giriş, portföy, hizmetlerinizin nasıl çalıştığının açıklaması ve fiyatlandırma gibi şeyler herkes için ortaktır.

Bu nedenle, bu alıştırmayı yapmak ve ilk projeleriniz için kullanmak üzere birkaç şablon oluşturmak için biraz zaman ayırın ve ilerledikçe bunları geliştirebilirsiniz.

Bunu bir adım daha ileri götürmek isterseniz, istemci yerleşik işlemi için bir dizi şablon da oluşturabilirsiniz.

Örneğin, bir müşteriyle çalışmayı kabul ettiğinizde, bir sözleşme imzalamanız gerekebilir (bu yüzden bunu hazır bulundurmak iyidir), oluşturabilmeniz için web sitelerine (Google Ads ve Facebook hesapları vb.) Erişmeniz gerekir. talimatları içeren bir e-posta şablonu ve bir Google Formu.

Başından beri her şeyi bilmek imkansızdır, ancak bazı süreçlerinizi ‘standartlaştırmak’ için çaba göstermezseniz, zamanınızı ücretli olmayan aktivitelere harcayabilirsiniz ve bu da uzun vadede işinizi olumsuz etkileyebilir.

8. Fiyatlarınızı belirleyin

Serbest dijital pazarlama uzmanı olma yolculuğunuzdaki bir sonraki görev, fiyatlandırma modelinize karar vermek ve fiyatlarınızı belirlemektir.

‘Ne kadar fiyat biçersin?’ müşterilerden duyacağınız ilk sorular arasında yer alacaktır, bu nedenle bir cevaba hazır olmak daha iyidir.

Fiyatlandırma modelinizi yapılandırmanın farklı yolları vardır:

 • Saat başı
 • Proje başına
 • Her ay
 • Yukarıdakilerin bir kombinasyonu

Müşterilerin farklı ihtiyaçları olacaktır ve fiyatlandırma modelleri (ve oranları) söz konusu olduğunda serbest çalışanlardan biraz esneklik beklerler.

Yapmanız gereken, saatlik ücretinizin ne olacağına, ne tür projelerle çalışmak istediğinize ve aylık hizmetler için minimum ücretinizin ne olacağına karar vermektir.

Bir sonraki bölümde ele alacağım, ancak bu aşamada anlamak için önemli olan, serbest çalışmaya gerçek bir iş yürütmekle aynı şekilde yaklaşmanız gerektiğidir.

Bu, portföyünüzü oluşturmak için bazen fiyatlarınızın piyasa fiyatlarından daha düşük olması gerektiği anlamına gelir veya belirli durumlarda mevcut müşterilere veya ‘toplu’ siparişler için indirim vermeniz gerekebilir.

9. İşletmenizi kaydedin

Profesyonel bir serbest yazar olarak ilk projenizi bitirir bitirmez, kariyerinizde her zaman hatırlayacağınız bir ana ulaşacaksınız ve bu ödeme için zamandan başka bir şey değil.

Çoğu freelancer için bu açık olabilir, ancak yapmanız gereken diğer tüm şeylerle, temelleri unutabilirsiniz.

Serbest hizmetlerden ödeme almak için ihtiyacınız olacak:

 • Bir banka hesabı
 • Stripe, 2checkout ve PayPal gibi bir ödeme sağlayıcısına sahip bir hesap.
 • Bir faturalandırma sistemi (bir muhasebe yazılımı olmak zorunda değildir – bir Google Dokümanlar faturası işi yapabilir)
 • Kayıtlı bir işletme (vergi amaçlı)
 • Bir hesap ile iş sözleşmesi

Bir ‘tuğla ve harç’ işi değil, evden çalışan bir serbest çalışan olduğunuzu karıştırmayın. Ödemeleri kabul etmek için hâlâ bir tüzel kişiliğiniz olması gerekir.

Bunu başından beri yapmazsanız, geliriniz arttıkça, ülkenizdeki vergi makamlarıyla sorun yaşayacaksınız, bu yüzden bunu en baştan yapın.

10. Araçlarınızı  toplayın

Dijital pazarlamacılar çalışmalarını verimli bir şekilde gerçekleştirmek için araçlara ihtiyaç duyarlar. İzlemek ve izlemek için çok fazla metrik ve analiz etmek için çok fazla veri var, bu da bunu özel araçların yardımı olmadan yapmayı imkansız hale getiriyor.

Dijital pazarlama araçları çok maliyetlidir ve serbest çalışan olarak, araçlarınızı akıllıca seçmeniz için aylık giderlerinizi minimumda tutmanız gerekir.

Bireysel araçlar yerine platformlar kullanmayı tercih ederim. Bir platform size bir dizi araca erişmenizi sağlar ve yalnızca bir abonelik için ödeme yapmanız gerekir.

Abonelikler için ödeme yapmanın yanı sıra, bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için, farklı araçları verimli bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Bir aracın özelliklerini öğrenmenin en iyi yolu, eğitim kurslarını takip etmektir. Ücretsizdirler ve bir aracı öğrenmek için harcadığınız her zaman, daha sonra tasarruf etme zamanıdır ve aynı zamanda işinizi daha verimli bir şekilde yaparsınız.

Serbest çevrimiçi pazarlama uzmanları için aşağıdaki araçları öneriyorum:

SEMRUSH – Hepsi bir arada dijital pazarlama platformu. Aslında bu, gerçekleştirmeniz gereken tüm teknik ve raporlama görevleri için ihtiyaç duyacağınız tek platformdur. Anahtar kelime araştırması yapmak, sıralamanızı izlemek, rakiplerinizi gözetlemek, SEO ve PPC kampanyalarınızı optimize etmek, sosyal medya hesaplarınızın performansını izlemek ve çok daha fazlası için SEMRUSH kullanabilirsiniz.

SEMRUSH’ı denemek için bu bağlantıyı kullanarak 14 Günlük deneme sürümü edinin.

Optinmonster – E-posta listenizi büyütmek ve web sitenizde ve müşteri web sitelerinde dönüşümleri artırmak için en iyi araç. Optinmonster olası satış yaratma görevlerini kolaylaştırır ve günlük olarak kullanacağınız en değerli araçlardan biridir.

Tüm optinmonster planlarında% 20 indirim almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz .

MailChimp – Bir e-posta listesi oluşturmak ve e-posta pazarlama kampanyaları yürütmek için en güvenilir seçeneklerden biridir. 

Google G-Suite – E-posta, doküman yönetimi, e-tablolar, raporlama ve işbirliği, toplantı platformu vb. İçin kullanılacak platform. Serbest çalışanlar için en uygun maliyetli platformdur.

Dilbilgisi – İstediğiniz son şey yazım ve dilbilgisi hataları içeren teklifler göndermektir. Grammarly ekonomiktir ve Google G-suite ile iyi entegre olur.

Ücretli araçların yanı sıra, aşağıdaki ücretsiz araçların nasıl kullanılacağını da öğrenmelisiniz:

 • Google Analytics
 • Google Arama Konsolu
 • Bing Webmaster araçları

11. İlk müşterinizi alın

Bu adıma ulaştığınızda, bu, müşterilere dijital pazarlama hizmetleri sunmaya hazır olduğunuz anlamına gelir. Gerekli becerileri geliştirdiniz, süreçlerinizi oluşturdunuz, işinizi kaydettiniz ve farklı araçları nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz.

Şimdi zor kısmı geliyor, nasıl müşteri kazanıyorsunuz? Olası satışları nerede bulabilir ve bu müşterileri nasıl müşteriye dönüştürebilirsiniz?

Müşterileri serbest çalışan olarak almanın üç yolu vardır:

İlk yol blogunuz aracılığıyla. Yukarıda açıklandığı gibi, blog oluşturma yeni müşteriler edinmenin çok güçlü bir yoludur, ancak şimdi başlıyorsanız, blogunuzda iyi trafik elde etmeniz birkaç ay sürecektir. Yani, bu en iyi yöntem olsa da, başlangıçta işe yaramaz.

İkinci yol, çeşitli iş portallarında yayınlanan dijital pazarlama işlerine başvurmaktır. Aşağıda hangi portalların kullanılacağını ve bir iş için düşünülme şansınızı nasıl artıracağınızı açıklayacağım. Yeni başlayanlar için sorun, bir portföyü veya bazı başarı hikayelerini paylaşmadan yeni müşterilerin size güvenmesinin zor olacağıdır.

Üçüncü yol, hizmetlerinizi seçilen müşterilere ücretsiz sunmaya başlamaktır. Aslında bu benim önerilen yöntemim. Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum, ancak bunun işinizi hızlı bir şekilde artırmanıza nasıl yardımcı olabileceğini hızlı bir şekilde açıklayayım.

Bir dijital pazarlama serbest çalışanı olmak zor. Ne okuduğunuz ya da bunu ‘gerçek işiniz’ olarak yapmaya başladığınızda başkalarının asistanı olarak hangi deneyimleri edindiğiniz önemli değil, tamamen farklı bir hikaye.

Bazı ücretli müşterileri baştan güvence altına alsanız bile, kaybolma, stres alma ve ne yapacağınızı bilmeme şansınız vardır.

Dijital pazarlamadaki her şey ölçülür, bu yüzden işleri doğru şekilde yapma meselesi değildir, ancak hepsi sonuçlarla ilgilidir. Müşteriler sizden gerçek ölçülebilir sonuçlar vermenizi bekleyecekler ve eğer bu nispeten kısa bir süre içinde gerçekleşmezse, devam edecekler ve yeniden başlamanız gerekecek.

Böylece, ilk ödemenizi almak için acele etmek yerine, seçtiğiniz projeler üzerinde çalışarak, süreçlerinizi iyileştirerek ve küçük bir portföy oluşturarak kendinize yeni gerçekliğe uyum sağlamak için daha fazla zaman tanıyabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu arkadaşlarınızla, ailenizle veya bir işi olan (yerel veya çevrimiçi) arkadaşlarınızla iletişim kurmak ve onlara ücretsiz yardım etmelerini sağlamaktır. Kimse böyle bir teklifi reddetmeyecek ve zaman baskısı veya hızlı sonuç verme ihtiyacı olmadan proje üzerinde çalışma şansına sahip olacaksınız.

Bu, sürecinizi iyileştirmenize, hatalarınızdan ders almanıza ve ilk ücretli müşterinizi güvenceye almanızı kolaylaştıracak küçük bir portföy oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu sürenin uzun olması gerekmiyor, yeni zorlukları üstlenmeye hazır olduğunuzdan emin olana kadar bunu birkaç hafta boyunca yapabilirsiniz.

12. Müşteri yorumlarını toplayın ve portföyünüzü oluşturun

Başından itibaren yapmanız gereken şeylerden biri, serbest web sitenizde iki özel sayfa oluşturmaktır. Birincisi, müşteri incelemelerini yayınlamak ve ikincisi birlikte çalıştığınız tüm şirketleri veya projeleri (ücretsiz olarak yaptığınız projeler dahil) takip etmek.

Her inceleme için müşteri adını ve web sitesini eklediğinizden emin olun. Potansiyel müşteriler, gerçek ve şeffaf olmaları için geçmiş incelemeleri kontrol edecek ve okuyacaktır. İncelemelerin web sitenizde yayınlanması önemli değil, bir adı ve web sitesi olduğu sürece amaçlarına hizmet ediyorlar.

İşte size bir ipucu. Müşteriden bir inceleme istemek için bir projenin bitmesini beklemek zorunda değilsiniz. İşinizden ve sonuçlarınızdan memnun olduklarını düşünüyorsanız, bir inceleme isteyin ve web sitenizde yayınlayın.

13. Zamanınızı akıllıca organize edin

Serbest çalışmaya başladığınızda, her şey başlangıçta heyecan verici olacak, ancak yeterince yakında zamanınız tükenecek bir noktaya ulaşacaksınız.

Portföyünüzü büyüttükçe, müşterileriniz için daha fazla iş, yanıtlamak için daha fazla e-posta, daha fazla fatura işlemesi vb. Olacak ve zamanınızı nasıl verimli bir şekilde yöneteceğinizi öğrenmezseniz, zor ve stresli hale gelecektir .

Benim için işe yarayan bazı ipuçları:

Sizin için gelir yaratacak görevlere (faturalandırılabilir görevler) daha fazla zaman ayırın ve faturalandırılamayan görevlere harcanan zamanı en aza indirin . Gerçekten günde 5 dakikadan fazla Facebook’ta olmanız gerekiyor mu? Yabancılardan aldığınız her e-postaya cevap vermek zorunda mısınız? Gerçekten günde 20 blog izlemeniz gerekiyor mu?

Sabah önemli görevleri yapın ve öğleden sonra için idari görevleri bırakın . Çoğu insan için sabah günün en verimli zamanıdır. Müşteri görevleriniz üzerinde çalışmak ve öğleden sonra veya gece için toplantı ve yönetim görevleri bırakmak için kullanın.

Her müşteri için yapılacaklar listesi bulundurun. Başarılı bir serbest çalışan olmanın sırrı, tekrar eden müşterilerden oluşan bir havuz oluşturmaktır. Mevcut bir müşteriyle çalışmak, yeni bir müşteri bulmaktan daha hızlı ve daha verimlidir.

Hizmetlere geri dönmelerini sağlamak için her zaman çevrimiçi pazarlama kampanyaları için gerçekleştirebileceğiniz yeni görevler ve etkinlikler önermeniz gerekir. Bunu yapmanın yolu, belirli bir görevle işiniz bittiğinde onlara tanıtabileceğiniz fikirleri kaydetmek için müşterilerinizin her biri için dahili bir yapılacaklar listesi tutmaktır.

Blogunuzda çalışmak için zaman ayırın. Müşteri projeleri üzerinde çalışmaya başladıktan sonra, blogunuz üzerinde çalışmayı unutmak kolaydır ve bu çok büyük bir hatadır. Blogunuz, serbest işinizin en önemli varlığıdır ve günlük olarak çalışmanız gereken bir şeydir.

Bu nedenle, bloglama için günde bir veya iki saat takviminizde önceden rezervasyon yaptığınızdan emin olun. İşletmeniz için yapabileceğiniz en iyi yatırım, bunu unutmayın.

Görevleri toplu olarak gerçekleştirin. Aynı gün farklı görevler yapmak yerine görevleri toplu olarak yürütmek daha kolaydır. Belirli görevler için takvim tarihlerinizde yer ayırtmak iyi bir yoldur. Örneğin, Pazartesi müşteri A için, Salı müşteri B için çalışacak vb.

Eğitim için zaman ayırın. Yukarıda belirtildiği gibi, kendi eğitim ve gelişiminizden siz sorumlusunuz, bu nedenle yeni şeyler öğrenmek ve dijital pazarlama endüstrisinde yapılan değişiklikleri takip etmek için zaman harcadığınızdan emin olun.

Dinlenmek ve rahatlamak için zaman ayırın. Serbest çalışanların resmi çalışma saatleri yoktur. İşinizle ilgili tutkulu olduğunuzda, şikayet etmeden (ve aslında keyfini çıkarmadan) uzun saatler boyunca çalışabilirsiniz.

Bununla birlikte, dinlenmek ve rahatlamak için biraz zaman ayarlamanız gerekir. Resmi bir şeye (izin gibi) değil, zihninizi temizlemek için gün boyunca birkaç saat olması gerekir, böylece işinize odaklanıp iş tükenmişliğinden kaçınabilirsiniz.

14. Sonraki adımlarınızı planlayın

Daha deneyimli hale geldikçe ve müşteriniz büyüdükçe, bazı kararlar vermeniz gereken bir noktaya ulaşacaksınız.

Yaptığınız işi yapmaya devam edip etmeyeceğinize, belirli görevlerde size yardımcı olması için insanları işe alıp almayacağınıza veya işlemi serbest çalışandan bir dijital pazarlama ajansına kadar yapmaya karar vermeniz gerekir.

Serbest pazarlamacı olarak devam edin – Kendi başınıza serbest çalışma yapmaya devam etmek gayet iyi. Kendi saatlerinizi ve kurallarınızı belirleyebilir ve üzerinde çalışacağınız projeleri seçebilirsiniz. İşiniz karlı olduğu ve yeterince para kazandığınız sürece, bunu yıllarca yapabilirsiniz.

Küçük bir ekip oluşturun – En başarılı freelancerlar tüm işleri kendi başlarına yapmazlar. Büyük projeleri tek başına ele almak imkansızdır, böylece diğer insanların yardımına ihtiyacınız olacaktır. Müşteriler söz konusu olduğunda, hala sizinle konuşacaklar, ancak arka planda, işi yapmak için diğer insanları işe alacaksınız.

Zor kısmı, güvenebileceğiniz kişileri bulmanız ve yönetim görevlerinde gerekenden daha fazla zaman ayırmamaya dikkat etmenizdir. Sonunda, gelirinizi artırmayacak görevlerde zaman kaybetmek istemezsiniz.

Bir dijital pazarlama ajansı başlatın – Kendi çevrimiçi pazarlama ajansımı kurarken izlediğim yol budur. A dijital pazarlama serbest çalışanından bir ajansa geçiş yapmaya karar verdi. Bu, ikinci seçenekten daha ‘resmi’. Müşteri çalışmalarına daha az zaman ayırmaya ve doğru kişileri işe almaya ve işinizi yürütmeye daha fazla zaman ayırmaya başlayacaksınız.

Bu seçeneğin dezavantajı, solo-freelancer olmakla karşılaştırıldığında, maaş ve faturaları ödemek için yeni müşteriler bulmanız ve güvence altına almanız gerektiğidir. Artık kendinize önem vermiyorsunuz, ancak ekibinize de bakmak ve sürekli olarak işinizi büyütmenin yollarını bulmaya çalışmak zorunda kalacaksınız.

Dijital pazarlama serbest çalışanları ne kadar kazanıyor?

Bu, yeni başlayanlardan dijital pazarlamaya ve kariyer değişikliği yapmayı düşünenlere en popüler sorudur.

Cevap, duruma bağlı.

Bir şirkette çalışırken, dijital pazarlama uzmanları yılların deneyimine bağlı olarak yılda 44 bin dolar ile 90 bin dolar kazanıyor. Serbest çalışanların sabit bir ödeme ölçeği yoktur, bu yüzden ne kadar para kazanacağınız saatlik ücretinize bağlıdır.

Şimdi, saat başına ne kadar para ödeyebileceğiniz, becerilerinize ve deneyiminize, işin türüne, müşteri için üreteceği parasal değere ve müşterinin size ne kadar para ödemeye istekli olduğuna bağlıdır.

Son nokta önemlidir ve baştan anlamanız gereken bir şey. Bir iş için alacağınız ücret, mutlaka standart ücretiniz değildir. Müzakereler sırasında müşteri maksimum saatlik ücret belirleyebilir ve bunu kabul etmek veya reddetmek size bağlıdır.

Büyük bir portföyünüz varsa ve kuyrukta bekleyen çok sayıda müşteriniz varsa, reddedebilirsiniz, ancak yeni olası satışlardan yoksunsanız, ‘normal’ oranınızın altında çalışmanız gerekebilir. iş.

Araştırmalara göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital pazarlama serbest çalışanlarının en yaygın kullanılan saatlik oranları saatte 51-200 $ arasındadır.

Freelance Dijital Pazarlama Oranları

Ne kadar para kazanabileceğiniz, oranınıza ve ayda çalıştığınız faturalandırılabilir saat sayısına bağlıdır.

Örneğin, günde ortalama 100 dolarlık bir ücretle günde 5 faturalandırılabilir saate ulaşmayı başarırsanız, ayda 10.000 dolar (haftada 5 gün) kazanabilirsiniz.

Bu miktardan, ayda yaklaşık 1000 $ (ödeme araçları, sunucular vb.) İçin düşmeniz gerekir, bu da size aylık 9.000 $ veya yıllık 108K $ tutarında bir netlik bırakır.

Bu sadece bir örnek. Her freelancer farklı miktarlar kazanacaktır, ancak kesin olarak, bu sizin için iyi bir gelir yaratabilecek bir meslektir. Şimdi yüksek talep görüyor ve internet kullanımı ile önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor.

En iyi serbest dijital pazarlama işlerini nerede bulabilirim?

Blogunuzu ve itibarınızı inşa edene ve müşterilerin size gelip hizmet isteyeceği bir noktaya gelene kadar, serbest çalışan olarak bir iş bulmanın en hızlı yollarından biri iş portallarındadır.

Bu web sitelerindeki iş ilanlarını izleyerek uygulayabileceğiniz yüzlerce dijital pazarlama işi vardır:

 • oDesk
 • Flexjobs
 • ProBlogger İş Kurulu
 • LinkedIn İşleri
 • PeoplePerHour
 • Fiverr

Başvuru sürecinde size yardımcı olacak bazı ipuçları:

Önceden hazırlanın – Yukarıdaki siteleri ziyaret edin ve uygun olacağını düşündüğünüz iş ilanlarını görüntüleyin. Gereksinimlerini not edin ve başvurunuzu göndermek için kullanabileceğiniz birkaç şablon oluşturmaya çalışın. Bu, her iş başvurusu için bunu yapmaya çalışmaktan çok zaman kazandıracaktır.

Başvurunuzu hızlı bir şekilde gönderin – Tipik bir iş ilanı, birkaç saat içinde 50-60 başvuru alabilir. Hizmet arayan kişiler tam listeden geçmeyebilir, ancak iyi eşleşen ilk adayı seçebilir. Bu nedenle başvurunuzu olabildiğince hızlı göndermeniz önemlidir.

Başvurunuzu kişiselleştirin – Şablonlarınızı hazırlarken, her uygulamayı belirli bir işin gereksinimlerine uyacak şekilde kişiselleştirmeye çalışın. İşverenler bunun şablon tabanlı bir cevap olduğunun farkına varırsa, muhtemelen bunu dikkate almayacaktır.

Gereksinimleri dikkatle okuyun – İşverenlerin tarama sürecine yardımcı olmak için kullandıkları hilelerden biri, iş ilanında belirli sorular sormaktır. Sorularına cevap vermeyen adaylar dikkate alınmaz. Bu nedenle, başvurunuzu göndermeden önce, tüm sorularına ve endişelerine cevap verdiğinden emin olun.

Ücretlerinizi düşük tutun – Başlangıçta, ücretleriniz düşükse bir proje alma şansınız daha yüksektir. Başvurunuzda oranlarınızın tartışılabilir olduğunu belirttiğinizden emin olun. Bir müşteriyle konuşmaya başladığınızda, iş için doğru kişi olduğunuza ve daha iyi bir oran elde etmenize yardımcı olma şansınız olacaktır.

Temel Öğrenmeler

Online pazarlama sektöründe serbest çalışan olmak harika bir deneyim. Dijital pazarlamacılar hangi görevleri yerine getireceklerini seçebilir ve bu asla sıkılmayacağınız bir iştir.

Öte yandan, bu herkes için bir meslek değil. Serbest çalışan olarak çalışmak için motive olmanız ve yüksek düzeyde kendine güvenmeniz gerekir. Hayatınız ve aileniz buna bağlı olduğunda, çok stresli bir iş haline gelebilir.

Güveninizi geliştirmenin en iyi yolu önce becerilerinizi geliştirmektir. Müşterilere dijital pazarlama hizmetleri sunmak için çeşitli alanlarda uzman olmanız gerekir. Bu ilk günden itibaren olmayacak, ancak öğrenerek ve pratik yaparak inşa edebileceğiniz bir şey.

Dijital pazarlamanın nasıl çalıştığını bildiğinizi ve portföyünüzde birkaç başarı öyküsüne sahip olduğunuzu bildiğinizde rahatlayın ve sürüşün tadını çıkarın. Dijital pazarlama danışmanlarına talep artıyor ve sadece önümüzdeki yıllarda artabilir.

Adım adım atın, portföyünüzü yavaş yavaş oluşturun ve öğrenmeyi ve denemeyi asla bırakmayın. Dijital pazarlama, içinde olmak heyecan verici bir endüstridir ve asla pişman olmayacaksınız.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.