fbpx

Dijital pazarlama yöneticisi ne iş yapar?

Dijital pazarlama yöneticisi ne iş yapar? Hangi becerilere sahip olması gerekiyor ve dijital pazarlama yöneticisi ile SEO arasındaki fark nedir?

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Terim  olarak dijital pazarlama  kavramı  uzun süredir olmasına rağmen nispeten yenidir.

Böylece ‘dijital pazarlama’ terimi daha fazla ilgi görmeye başladı ve her meslekte olduğu gibi ‘yönetici’ için her zaman bir yer var.

Son yıllarda Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışıyorum ve aşağıda açıklamaya çalışacağım şey, günümüz online dünyasında dijital pazarlama müdürünün rolü nedir, ne iş yapar ve SEO ile arasındaki temel fark nedir?

SEO ve Dijital Pazarlama Yöneticisi arasındaki fark nedir?

Bir SEO uzmanı , Arama Motoru Optimizasyonu konusunda uzmandır . Web sitelerinizi Arama Motorları için nasıl optimize edeceğinizi, diğer web sitelerinden nasıl referanslar oluşturacağınızı (bağlantı oluşturma olarak da bilinir) ve daha fazla gösterim için web sitenize Google tarafından erişilebilir olduğundan nasıl emin olacağınızı söyleyebilir.

Öte yandan bir dijital pazarlama yöneticisi, SEO’dan daha fazlasını yapabilir.

Büyük olasılıkla bir SEO danışmanı olarak başladı çünkü gerçekte her şeyin başladığı yer burası (İnternet Pazarlama Dünyasında).

Ancak dijital pazarlamayı oluşturan diğer bileşenlerle (içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve mobil pazarlama) ilgili bilgi ve becerilere sahiptir.

Özetle, bir SEO ve bir dijital pazarlama yöneticisi arasındaki fark, en yenisinin daha geniş bir beceri ve bilgi yelpazesine sahip olması ve SEO’nun ötesine geçen eksiksiz ve kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisi tasarlayıp uygulayabilmesidir.

Dijital Pazarlama Müdürü ne iş yapar?

Peki dijital pazarlama yöneticisi ne iş yapar?

Bir dijital pazarlama yöneticisi, bir markayı, ürünleri veya hizmetleri mevcut tüm dijital pazarlama kanallarında tanıtmak için bir dijital pazarlama kampanyası planlamaktan ve yürütmekten sorumludur. Rolü aynı zamanda ekibinde çalışan diğer uzmanların denetimini de içerir.

Görevlerden bazıları şunlardır:

İçerik Pazarlama – Dijital dünyada herhangi bir biçimde (metin, resim, video, ses vb.) içeriğe ihtiyacınız var çünkü içerik olmadan çevrimiçi hiçbir şey yapamazsınız.

Soru, ne tür bir içeriğe ihtiyacınız var, içeriği kim üretecek, konular, başlıklar, içerik uzunluğu vb.

Bunlar, içerik pazarlama yöneticisinin cevaplaması gereken tipik sorulardır ve eğer içerik pazarlama yöneticisi yoksa (çoğu şirket veya ajans için durum böyledir), o zaman dijital pazarlama yöneticisinin görevidir.

Sosyal Medya Pazarlaması – Sosyal, çevrimiçi mağazanızı veya işletmenizi tanıtmanın harika bir aracı ve harika bir yoludur, ancak hangi sosyal ağları kullanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz, hedefleri nasıl belirliyorsunuz ve ne tür içerikler yayınlıyorsunuz?

Ne olduğunu başarılı sosyal medya kampanyası ve nasıl takipçileri yönetirim? Dijital pazarlama yöneticisinin sosyal medya yöneticisi veya sosyal medya uzmanlarıyla birlikte yanıtlaması gereken sorular .

E-posta Pazarlama – E-postayı haber bültenleri ve abonelik teklifleri göndermekten daha gelişmiş şekillerde kullanmadığınız sürece, e-posta pazarlamasının özel bir yöneticisi yoktur.

Genel dijital pazarlama stratejisiyle uyumlu bir şirket için e-posta pazarlama stratejisini tasarlamak dijital pazarlama yöneticisinin işidir.

Mobil Pazarlama – Mobil artık bir seçenek değil, bu nedenle çevrimiçi olan her işletmenin bir mobil pazarlama stratejisi olmalıdır.

Bu, kullanıcılara mobil uyumlu bir web sitesi sağlamakla veya hatta farklı pazarlar için mobil uygulamalar geliştirmekle (Apple store, Google Play, Amazon uygulama mağazası vb.) ilgili olabilir.

Dijital pazarlama yöneticisi, buna yaklaşmanın en iyi yolunu önermek için gerekli bilgiye ve pazar bilgilerine sahip olmalıdır.

İletişim, Uygulama, İzleme ve Optimizasyon

Yukarıdaki stratejileri tasarlamanın ve uygulamanın yanı sıra, bir dijital pazarlama yöneticisi aşağıdakilerden de sorumludur:

Müşteriyle konuşun – Müşteriyle iletişim kurun ve onlara bir bütün olarak dijital pazarlamanın faydalarını ve en önemlisi işletmeleri için faydalarını ve kazanımlarını açıklayın.

Dijital pazarlama stratejisini tasarlayın – Bir işletmeyi çevrimiçi olarak tanıtmak için eksiksiz bir strateji oluşturmak için cephanesindeki tüm araçları kullanın.

Stratejiyi müşteriye ve ilgili taraflara iletin – Stratejiyi müşteriye ve diğer ilgili taraflara açıklayın (örneğin, ekibindeki uzmanlar ve yöneticiler).

Planın yürütülmesini izleyin – Her şeyin doğru ve zamanında yürütüldüğünden emin olarak dijital pazarlama planının yürütülmesini izleyin.

Daha da iyi sonuçlar için stratejiyi optimize edin – Mevcut sonuçlara göre stratejiyi optimize edin.

Dijital Pazarlama Müdürü Maaşı

Dijital Pazarlama Müdürü Maaşı

Yakın zamanda yapılan bir araştırma , bir Dijital Pazarlama Yöneticisinin ortalama maaşının yılda 80 bin dolar olduğunu gösteriyor, ancak bu sadece bir tahmin.

Gerçekte ne kadar kazanabileceğiniz, deneyim, çalıştığınız şirketin büyüklüğü, müşteri türü ve başarı öyküleri gibi pek çok şeye bağlıdır.

‘Çevrimdışı’ pazarlamanın aksine, dijital pazarlamadaki her şey ölçülebilirdir ve iş trafiğini ve dönüşümlerini artırma konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip dijital pazarlama yöneticilerinin, yalnızca teorik kısmını bildiğiniz yöneticilerden daha fazla kazanma olasılığı daha yüksektir.

Dijital Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama teorik bir kavram değil, pratiktir. Farklı dijital pazarlama tekniklerinin arkasındaki teorileri bilmek yeterli değildir, ancak bunları nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Bir dijital pazarlama yöneticisinin pratik becerilere sahip olması gerekir ve bu, Dijital Pazarlama üzerine bir kurs almanın iyi bir başlangıç ​​noktası olduğu ancak yeterli olmadığı anlamına gelir.

Dijital pazarlama yöneticisi nasıl olunur konusunda tavsiyem şudur:

  • SEO Uzmanı Olun – SEO hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin ve kendi web sitenizi oluşturarak pratik yapmaya başlayın.
  • Sosyal medyanın nasıl çalıştığını anlayın – Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin’de biraz zaman geçirin ve onların reklam platformları hakkında bulabildiğiniz her şeyi öğrenin.
  • Google Ads Uzmanı Olun – Google Ads sertifikası alın. PPC reklamcılığı, dijital pazarlamanın temel bir bileşenidir.
  • E-posta ve içerik pazarlamasında ustalaşın – İyi içerik, herhangi bir kampanyanın başarısı için hayati önem taşır ve e-posta hala dönüşüm yapmanın en etkili yollarından biridir.
  • Google Analytics’i nasıl kullanacağınızı öğrenin – İzleme ve raporlama, DM’nin iş sorumluluklarının bir parçasıdır.
  • Deneyimli dijital pazarlamacılardan öğrenin – fırsatınız varsa, deneyimli yöneticileri olan bir şirkette giriş seviyesi bir dijital pazarlama işi için başvurun . Değilse, diğer pazarlamacıların çalışmalarını takip etmeye çalışın ve mümkünse onların adımlarını tekrarlayın (kopyalamayın).

Tüm dijital pazarlama bileşenlerinde uzmanlaşmak zaman alacak ancak diğer mesleklerden farklı olarak özel bir eğitim geçmişine ihtiyaç duymadan yavaş yavaş kazanabileceğiniz becerilerdir.

Çözüm

Dijital pazarlama yöneticisi yalnızca SEO konusunda uzman değildir, aynı zamanda bir web sitesini online olarak tanıtmanın farklı yolları ile ilgili çeşitli becerilere ve ayrıca planlama, proje kontrolü ve ekip yönetimi ile ilgili becerilere sahip olması gerekir.

Benim düşünceme ve deneyimime göre, derin bir SEO bilgisine sahip değilseniz iyi bir dijital pazarlama yöneticisi olamazsınız.

SEO, önce sahip olmanız gereken en önemli beceridir ve daha sonra geri kalanı için bilginizi geliştirebilirsiniz.

İyi bir SEO temeliniz yoksa başarılı bir dijital pazarlama yöneticisi olmak çok zor olacaktır.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.