fbpx

Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

 

Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir ve Ne yapar?

Dijital pazarlama yöneticisi, mevcut tüm dijital pazarlama kanallarında bir markayı, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak için bir dijital pazarlama kampanyası planlamak ve yürütmekle sorumlu kişidir.

Görevlerinden bazıları şunlardır:

İçerik Pazarlaması – Dijital dünyada, herhangi bir biçimde (metin, resim, video, ses, vb.) İçeriğe ihtiyacınız vardır çünkü içerik olmadan online hiçbir şey yapamazsınız.

Ne tür bir içeriğe ihtiyacınız olduğu, içeriği kimin üreteceği, konular, başlıklar, içerik uzunluğu vb…

Bunlar, içerik pazarlama yöneticisinin cevaplaması gereken tipik sorulardır ve içerik pazarlama yöneticisi ve (çoğu şirket veya ajans için durum böyle değilse), dijital pazarlama yöneticisinin görevidir.

Sosyal Medya Pazarlaması :  Online mağazanızı veya işletmenizi tanıtmak için harika bir araç ve harika bir yoldur, ancak hangi sosyal ağları kullanacağınıza, hedefleri nasıl belirlediğinize ve ne tür içerik yayınladığınıza nasıl karar verirsiniz?

Ne olduğunu başarılı sosyal medya kampanyası ve nasıl takipçileri yönetirim? Dijital pazarlama yöneticisinin sosyal medya yöneticisi veya sosyal medya uzmanlarıyla cevaplaması gereken sorular.

E-posta Pazarlama – E-posta, haber bültenleri ve abonelik teklifleri göndermekten daha gelişmiş yollarla kullanılmadıkça, e-posta pazarlamasının özel bir yöneticisi yoktur.

Genel dijital pazarlama stratejisiyle senkronize olan bir şirketin e-posta pazarlama stratejisini tasarlamak dijital pazarlama yöneticisinin görevidir.

Mobil Pazarlama – Mobil artık bir seçenek değil, bu nedenle çevrimiçi olan her işletmenin bir mobil pazarlama stratejisi olmalıdır.

Bu, kullanıcılara mobil uyumlu bir web sitesi sağlamak veya hatta farklı pazarlar (Apple store, Google Play, Amazon app store, vb.) İçin mobil uygulamalar geliştirmekle ilgili olabilir.

Dijital pazarlama yöneticisi, buna en iyi şekilde yaklaşmak için gerekli bilgi ve pazar bilgisine sahip olmalıdır.

Dijital pazarlama yöneticisi ne yapar? Sahip olması gereken beceriler nelerdir ve dijital pazarlama müdürü ile SEO arasındaki fark nedir?

SEO’dan Dijital Pazarlamaya

Dijital pazarlama terimi, dijital pazarlamayı oluşturan bileşenler uzun zamandır var olmasına rağmen nispeten yenidir.

Sadece son 5 yıl içinde pazarlamacılar, SEO’lar ve bir bütün olarak sanayi tam bir İnternet Pazarlama stratejisi için  yeni bir şeye ihtiyacınız olduğunu fark etti.

Böylece ‘dijital pazarlama’ terimi daha fazla ilgi görmeye başladı ve diğer tüm mesleklerde olduğu gibi her zaman bir ‘yönetici’ için bir yer vardır.

Son yıllarda bir Dijital Pazarlama Müdürü olarak çalışıyorum ve aşağıda açıklamaya çalışacağım şey, bugünün online  dünyasında bir dijital pazarlama yöneticisinin ne iş yaptığı  ve bir SEO ve Dijital Pazarlama yöneticisinin farklarını sizlere anlatmaya çalışıyor olacağım.

SEO ve Dijital Pazarlama Yöneticisi arasındaki fark nedir?

Bir SEO Arama Motoru Optimizasyonu konusunda uzmandır . Web sitelerinizi Arama Motorları için nasıl optimize edeceğinizi, diğer web sitelerinden referanslar nasıl oluşturacağınızı (diğer bir deyişle bağlantı kurma) ve web sitenizin daha fazla gösterim için Google tarafından erişilebilir olduğundan nasıl emin olacağınızı söyleyebilir.

Dijital pazarlama müdürü ise SEO’dan daha fazlasını yapabilir.

Ancak içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve mobil pazarlama gibi dijital pazarlamayı oluşturan diğer bileşenlerle ilgili bilgi ve becerilere sahiptir.

Özetle, bir SEO ve dijital pazarlama yöneticisi arasındaki fark, en son becerilerin ve bilginin daha geniş bir yelpazeye sahip olması ve SEO’nun ötesine geçen eksiksiz ve kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisi tasarlayıp yürütebilmesidir.

İletişim, Uygulama, İzleme ve Optimizasyon

Yukarıdaki stratejileri tasarlamanın ve uygulamanın yanı sıra, bir dijital pazarlama yöneticisi de şunlardan sorumludur:

Müşteriyle konuşun – Müşteriyle iletişim kurun ve dijital pazarlamanın bir bütün olarak faydalarını ve en önemlisi işletmeleri için faydalarını ve kazançlarını açıklayın.

Dijital pazarlama stratejisini tasarlayın – Online işletmeyi tanıtmak için eksiksiz bir strateji oluşturmak üzere cephaneliğindeki tüm araçları kullanın.

Stratejiyi müşteriye ve ilgili taraflara iletin – Stratejiyi müşteriye ve diğer ilgili taraflara (örneğin ekibindeki uzmanlar ve yöneticiler) açıklayın.

Planın yürütülmesini izleyin – Her şeyin doğru ve zamanında yürütüldüğünden emin olarak dijital pazarlama planının yürütülmesini izleyin.

Daha da iyi sonuçlar için stratejiyi optimize edin – Stratejiyi mevcut sonuçlara göre optimize edin.

Dijital Pazarlama Müdürü Maaş

Dijital Pazarlama Müdürü Maaş

Son zamanlarda yapılan bir araştırma , bir Dijital Pazarlama Yöneticisinin ortalama maaşının yılda 77 bin dolar olduğunu gösteriyor, ancak bu sadece bir tahmindir.

Gerçekte ne kadar kazanabileceğiniz, deneyim, çalıştığınız şirketin büyüklüğü, müşteri türü ve başarı öyküleri gibi birçok şeye bağlıdır.

‘Çevrimdışı’ pazarlamanın aksine, dijital pazarlamadaki her şey ölçülebilir ve artan trafik ve iş dönüşümlerini kanıtlamış dijital pazarlama yöneticilerinin sadece teorik kısmını bildiğiniz yöneticilerden daha fazla kazanma olasılığı daha yüksektir.

Nasıl Dijital Pazarlama Yöneticisi Olunur?

Dijital pazarlama teorik bir kavram değildir ancak pratiktir. Farklı dijital pazarlama tekniklerinin arkasındaki teorileri bilmek yeterli değildir, ancak bunları nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Bir dijital pazarlama yöneticisinin pratik becerilere sahip olması gerekir ve bu da Dijital Pazarlama dersi almanın iyi bir başlangıç ​​noktası olduğu, ancak yeterli olmadığı anlamına gelir.

Nasıl dijital pazarlama yöneticisi olabileceğime dair tavsiyem şudur:

  • SEO Uzmanı Olun – SEO hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenin ve kendi web sitenizi oluşturarak pratik yapmaya başlayın.
  • Sosyal medyanın nasıl çalıştığını anlayın – Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin’de biraz zaman geçirin ve reklam platformları hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenin.
  • Google Ads Uzmanı olun – Google Ads sertifikası alın. PPC reklamcılık dijital pazarlamanın temel bir bileşenidir.
  • Ana e-posta ve içerik pazarlaması – İyi içerik, herhangi bir kampanyanın başarısı için hayati önem taşır ve e-posta hala dönüşüm sağlamanın en etkili yollarından biridir.
  • Google Analytics’i nasıl kullanacağınızı öğrenin – İzleme ve raporlama, bir DM’nin iş sorumluluklarının bir parçasıdır.
  • Deneyimli dijital pazarlamacılardan bilgi edinin – fırsatınız varsa, deneyimli yöneticilere sahip bir şirkette giriş seviyesi dijital pazarlama işi için başvurun . Değilse, diğer pazarlamacıların çalışmalarını izlemeye çalışın ve mümkünse adımlarını çoğaltın (kopyalamayın).

Tüm dijital pazarlama bileşenlerinde uzman olmak zaman alacaktır, ancak diğer mesleklerden farklı olarak, özel eğitim geçmişine ihtiyaç duymadan kademeli olarak edinebileceğiniz becerilerdir.

Sonuç

Bir dijital pazarlama yöneticisi sadece SEO uzmanı değil, aynı zamanda bir web sitesi çevrimiçi tanıtmak için farklı yolları ve aynı zamanda planlama, proje kontrolü ve takım yönetimi ile ilgili becerileri ile ilgili bir dizi beceri olması gerekir.

Benim düşünceme ve deneyimime göre, SEO hakkında derin bilgiye sahip değilseniz iyi bir dijital pazarlama yöneticisi olamazsınız.

SEO, ilk önce ihtiyacınız olan en önemli beceridir ve daha sonra geri kalanı için bilginizi oluşturabilirsiniz.

İyi bir SEO vakfınız yoksa, başarılı bir dijital pazarlama yöneticisi olmak çok zor olacaktır.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.