fbpx

En İyi 6 E- Posta Pazarlama Hizmeti

E-posta pazarlaması tamamen katılımla ilgilidir ve etkileşim tamamen alaka düzeyiyle ilgilidir. Ne kadar çok müşteri mesajınızı alakalı bulursa, bir müşteriyle o kadar iyi etkileşim kurabilirsiniz.

Bir e-posta almak, kazanılan savaşın yarısıdır. Sizin gibi pazarlamacılar için bir sonraki zorluk, müşterilerin gelen kutusuna ulaşmaktır. Müşterilerin e-postayı açmasını sağlayın – harekete geçin.

Müşterileriniz e-postayla ilgilenmiyorsa, harekete geçme konusunda ilham alma olasılıkları düşüktür. Bir domino etkisi gibi, e-posta dönüşüm oranı eğrisinde bir boşluk fark edeceksiniz.

Senin sorunun etkili e-posta pazarlaması yönetmek mi ?

Durum buysa, dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacak sağlam bir e-posta etkileşim stratejisi oluşturma zamanı.

Bu kılavuzda, e-posta etkileşimini iyileştirmenin en iyi yollarını öğreneceksiniz.

Başlayalım.

E-posta etkileşimi nedir?

E-posta etkileşimi, abonelerinizin e-posta kampanyalarınızla nasıl etkileşimde bulunduğunu ölçer. E-postalarınızı kaç kişinin açtığı, e-posta içindeki bir bağlantıya kaç kişi tıkladığı ve bir e-posta nedeniyle kaç kişinin dönüştürüldüğü en yaygın e-posta etkileşim ölçütleridir.

E-posta etkileşimi nasıl ölçülür?

E-posta etkileşimini ölçmek önemlidir, çünkü e-posta kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğine dair net bir fikriniz olmadan neyi iyileştireceğinizi bilemezsiniz.

E-posta kampanyalarınızın etkinliğini doğru bir şekilde ölçmenin en iyi yolu, e-posta pazarlama yazılımınız tarafından sağlanan verileri birkaç Google Analytics raporuyla birleştirmektir.

E-posta Etkileşim Ölçümleri

E-posta yazılımınız size aşağıdakiler gibi temel ölçümleri söyleyecektir:

 • E-posta açma oranı: Abonelerinizin yüzde kaçı e-postalarınızı açtı.
 • Tıklama oranı: Abonelerinizin yüzde kaçı e-postanızdaki bir bağlantıyı tıkladı.

Google Analytics, e-postalarınızdaki bir bağlantıyı izleyerek web sitenizi ziyaret ettikten sonra abonelerinizin web sitenizde (bir ürün satın alma gibi) hangi belirli eylemleri gerçekleştirdiğini size söyleyecektir.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN KAYNAKLARI

 • Daha fazla e-posta abonesi nasıl edinilir – Daha fazla kişinin listenize abone olmasını sağlamanın kanıtlanmış 10 yolu.
 • E-posta açılma oranınızı nasıl artırabilirsiniz – Daha fazla kişinin e-postalarınızı açmasını sağlamak için 15 kolay ayar.

E-posta etkileşimi nasıl artırılır?

Bunlar, e-posta kampanyalarınızı daha ilgi çekici hale getirmenin en etkili altı yoludur:

 • Müşterilerinizi tanıyın
 • E-posta listelerinizi segmentlere ayırın
 • Yaklaşımınızı kişiselleştirin
 • Dinamik içerik oluşturun
 • Etkileşimli olmasını sağlayın
 • Test Et, Test Et, Test Et

1. Müşterilerinizi tanıyın

Her müşteri yolculuğu benzersizdir. Her müşteri aynı beklenti ve abone olma niyetine sahip olmayacaktır. İlgili e-postaları oluşturmak için, müşteriniz hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamanız gerekir.

Nihai amacınız, ideal potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin birleşik bir görünümü olan kapsamlı alıcı kişilikleri oluşturmak olmalıdır. Müşteri iletişim verileri, açıklayıcı veriler ve davranış verileri gibi bilgileri içerir.

Ayrıca tercihlerini ve niyetlerini de ekleyebilirsiniz. Hangi eylemi gerçekleştirdiklerine ve nasıl davrandıklarına bağlı olarak, onları tüm aşamalarda ilerletmek için içerik oluşturabilirsiniz.

E-posta Satış Hunisi

Aşağıda, müşteri yaşam döngüsünün beş aşamasının her birinde gönderebileceğiniz e-posta türleri bulunmaktadır.

Farkındalık Aşaması:  Müşteri yaşam döngüsünün ilk aşamasıdır. Bu aşamada, potansiyel müşteriler ürününüzü veya hizmetinizi keşfetmeye başlar. Web sitenize veya Uygulamanıza göz atarlar.

Henüz e-posta ile ilgili değil. Markanızı sosyal kanallarda takip etmeye veya web sitenizi doğrudan ziyaret etmeye başlayabilirler.

İlgi Aşaması: Bu noktada, bir hoş geldiniz e-postası ile yeni müşterilere katılabilirsiniz. Heyecan verici içeriği paylaşırken onları etkileyin – örneğin makaleler, bloglar, haber bültenleri.

Değerlendirme Aşaması:  Değerlendirme aşaması, müşterilerinizin mümkün olan en iyi seçimi yapmalarını sağlamak için araştırmaya başladığı yerdir.

Bir satın alma kararı vermeden önce, ürününüzü ve hizmetinizi rakiplerle karşılaştırmaya başlarlar.

Onlara örnek olay incelemeleri göndermek, ürün karşılaştırma raporları bu aşama için harika e-posta adaylarıdır.

Amaç Aşaması: Bu aşamada, onlara en iyi müşteri incelemelerinizden, referanslarınızdan ve incelemelerinizden bazılarını e-posta ile gönderebilirsiniz.

İlgili teklifler ve indirimler dahil olmak üzere e-postalar gönderin. Bu aşamada ürünlerinizi satın alıp almama kararını vereceklerdir.

Satın Alma Aşaması:  Müşteriler bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra, teşekkür e-postaları, müşteri desteği ve takip e-postaları gönderebilirsiniz.

Ek olarak, e-ticaret işletmeleri ayrıca sipariş bildirimleri, teslimat güncellemeleri ve ürün önerileri gönderebilir.

Elde tutma:  Şimdi, bir olası müşteriyi başarılı bir şekilde müşteriye dönüştürdüğünüzde. Bir sonraki amacınız onları daha fazla beslemek olmalıdır. Onları marka sadıklarına ve savunucularına dönüştürmek için uzun vadeli ilişkiler kurun.

Bu aşamada, onlara doğum günlerinde veya yıl dönümlerinde onları isteyen e-postalar gönderebilirsiniz. Özel ve değerli içeriği paylaşmayı düşünün. Sektörle ilgili güncellemeleri, en son ürün ve hizmetle ilgili bilgi yükseltmelerini, en son teklifleri ve incelemeleri gönderin.

2. E-posta listelerinizi segmentlere ayırın

En başarılı e-posta kampanyalarından bazılarının arkasındaki sır, e-posta listesi segmentasyonudur. Doğru yapıldığında, e-posta segmentasyonu tüm e-posta kampanyası KPI’larını iyileştirebilir ve geliri artırabilir.

E-posta segmentasyonu, e-posta kampanyalarınızı hedefli ve alakalı hale getirmek için en iyi tekniklerden biridir.

E-posta segmentasyonu nedir?

Bu yalnızca e-posta listesini müşteri demografisine, demografik özelliklerine, psikografisine ve davranışına göre gruplara ve alt gruplara ayırmak anlamına gelir.

Geleneksel olarak, pazarlamacılar e-posta listelerini bölümlere ayırmak için yaş, cinsiyet, konum vb. Gibi temel demografik bilgileri kullandılar ancak bugün, e-posta listesi bölümlemesi demografinin ötesine geçebilir.

E-posta Listesi Segmentasyon Seçenekleri

Örneğin, son 60 gün içinde e-postanızı açmamış müşterilerin e-postalarını gruplayabilirsiniz.

Ya da bir önceki Black Friday 10.000 $ ‘ın üzerinde alışveriş yapmış en iyi müşterilerinizden bazılarını hedeflemek istediğinizi varsayalım. Kısacası, e-posta listelerini bölümlere ayırma seçenekleri sonsuzdur.

E-posta listelerinizi bölümlere ayırmak için göz önünde bulundurabileceğiniz kutudan birkaç teknik:

Alıcı Personası – Alıcı Personaları, ideal müşterilerinizin birleşik görünümüdür. Müşteri iletişim verilerini, açıklayıcı verileri ve davranış verilerini içerir.

Örneğin, geçmişte benzer türden bir zorlukla karşılaşan veya aynı doğum gününü, yıl dönümü tarihini vb. Paylaşan müşterileri listelemek isteyebilirsiniz.

Katılım – Müşterilerinizin e-posta kampanyalarınızla nasıl etkileşim kurduğuna bağlı olarak, e-posta listelerini açık oran ve dönüşüm oranına göre bölümlere ayırmayı düşünebilirsiniz.

Örneğin, son altı aydır aktif olmayan müşterileri listeleyebilir ve bir yeniden etkileşim kampanyası yürütebilirsiniz.

Müşteri yolculuğunun aşamaları – E-posta pazarlama stratejinizi alıcının yolculuğu ile uyumlu hale getirmenin ne kadar önemli olduğunu daha önce tartışmıştık. Müşterinizin hangi aşamada olduğuna bağlı olarak, ilgili e-postalar ve dinamik içerikler hazırlayabilirsiniz.

Örneğin, yeni bir e-Kitap indiren ve bir sonraki aşamaya geçmeye hazır olan müşterilerin e-postalarını gruplayabilirsiniz.

Sipariş Değeri – Her müşterinin ürününüz ve hizmetinizle etkileşim kurma yolları vardır. Tüm müşteriler ürününüz için aynı şeyi yapmaz.

İlgili indirimler ve teklifler sunan hedefli bir e-posta kampanyası yürüterek daha düşük sipariş değerine sahip müşterileri hedeflemeyi düşünebilirsiniz.

Visa Vi, sadık bir müşteri olduğunuz için bir “teşekkür” notu bırakmak için daha yüksek sipariş değeri olan müşterilerin e-postalarını da listeleyebilirsiniz.

3. Yaklaşımınızı kişiselleştirin

Bir sonraki adım, e-postalarınızı kişiselleştirmektir. Kişiselleştirme, e-posta pazarlaması açısından, ilgili içeriği kullanarak zamanında bire bir iletişim kurmakla ilgilidir.

E-posta Kişiselleştirme Avantajları

Temel e-posta kişiselleştirmelerinden bazıları, konu satırında bir müşterinin adını kullanmak, müşterinin cinsiyetine, konumuna veya onlar hakkında bildiğiniz diğer şeylere dayalı olarak dinamik içerik (Kopyalama, tasarım ve resimler) oluşturma gibi taktikleri içerir.

Gelişmiş taktiklerden bazıları, bir müşterinin son satın alma geçmişini entegre etmeyi, tarama geçmişini ve alakalı kampanyaları yürütmek için web sitesi davranışını izlemeyi içerir.

İşte bir sonraki e-posta kampanyanızı gönderirken kişiselleştirmek için neler düşünebileceğiniz.

İçerik – Her müşteri yolculuğu bir hikayeden az değildir. Konu satırında müşterinin adını kullanmanın yanı sıra, alıcı personasına atıfta bulunan kişiselleştirilmiş bir mesaj oluşturabilirsiniz.

Kopyala – İçeriğinizi kişiselleştirilmiş Kopya ile tamamlamak için benzersiz müşteri bilgilerini kullanın. Örneğin, eylem odaklı metin oluşturmak için müşteri adı, satın alınan son ürün, doğum vb. Gibi ayrıntıları kullanın.

Resimler – Etkileşimde bulunduğunuz müşteri türüne bağlı olarak, resmi de kişiselleştirebilirsiniz.

Örneğin, bir e-posta kampanyası aracılığıyla şirketleri hedefliyorsanız, resimdeki logolarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca, müşterilerin resimlerini saklama izniniz varsa, onların fotoğraflarını da eklersiniz.

4. Alakalı içerik oluşturun

Başarılı e-posta kampanyalarında içerik, tüketicileri düşüncelerini, fikirlerini, fikirlerini ve deneyimlerini paylaşmaya teşvik eden bir ilham kaynağı görevi görür.

İki yönlü iletişim sağlayarak müşterilerinizle kişisel ve insani bir şekilde bağlantı kurun. Kişiselleştirilmiş ve alakalı içerik oluşturmak için alıcı personeline başvurun.

İyi E-posta İçeriği Örneği (Kaynak: Optinmonster)

Örneğin, en iyi bloglarınıza, nasıl yapılır makalelerinize, örnek olay incelemelerine, web seminerlerinize vb. Bağlantılar içeren haber bültenlerini paylaşabilirsiniz.

E-posta içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirmenin üç yolu aşağıda verilmiştir:

Konu satırından başlayın – Müşterilerinize hitap eden kişiselleştirilmiş konu satırları kullanın. Başlığı net, kısa ve öz tutun. Duygusal düzeyde bir akor vurmak için alakalı kelimeler kullanın. Emoji eklemek, dikkat çekmenin başka bir mükemmel yoludur.

Dinamik İçerik Oluşturun –  İçeriğinizi müşterinizin davranışına, tercihlerine ve amacına göre değiştirmeye devam edin.  İki yönlü iletişim sağlayarak kişisel bir şekilde bağlanmak için konuşma tonunu koruyun.

 Tasarımı hafife almayın – Tasarım, müşteri deneyimini (CX) daha da geliştirmeye yardımcı olabilir. Yaratıcı düzenlerin, görüntülerin ve harekete geçirme çağrılarının (CTA’lar) doğru kombinasyonunu içeren iyi tasarlanmış bir e-posta duyarlıdır.

Çekici bir tasarım sağlamak için en iyi uygulamalar şunlardır:

Müşterilerinize rehberlik etmek için ızgaraları kullanın: Müşterilerin en önemli olana odaklanmasına yardımcı olmak için Tersine Çevrilmiş Piramit tasarımı kullanın.

Görüntüleri, grafikleri ve renkleri dahil edin: Markanızın görsel yönergelerine göre renkler ve grafikler ekleyerek müşterinizin dikkatini çekin.

Okumayı kolaylaştırın: Önemli olanı göstermek için kenarlıklar, geometrik şekiller, düzenler kullanın. Uzun içerik gerektiren haber bültenleri veya başka bir format gönderiyorsanız, her bölümü etkili bir şekilde bölün.

CTA’ları öne çıkarın: Etkili CTA’lar yazmak için en iyi metin yazarlarınızı işe alın. Bir köprü yerine CTA’nızı vurgulamak için bir kutu kullanın. 

5. Etkileşimli olmasını sağlayın

Etkileşimli öğeler yalnızca eğlenceli değil, aynı zamanda dönüşümleri ve tıklama oranlarını artırmanın etkili bir yoludur.

At gözlüklerini çıkar. Bu etkileşimli öğeleri farklı şekillerde kullanmanın yaratıcı yollarını bulun.

Örneğin:

QR Kodları: E-postalarınızın daha çekici ve ilgi çekici görünmesi için QR kodlarını kullanın. Bunları özel teklifleri, indirimleri ve bir etkinliğe davetiye geçişi olarak göstermek için kullanabilirsiniz . Yaklaşan kampanyalarınızdan biri için şimdi bir QR kodu oluşturmaya çalışın .

QR Kodları ile e-posta etkileşimini artırın.

Anketler ve Anketler: Yalnızca bir anket bağlantısı göndermek yerine e-postanıza anketler, anketler ve incelemeler ekleyin. Bunlar, değerli müşteri geri bildirimleri ve bilgileri edinmenin etkili yolları ve önemsediğinizi ifade etmenin harika bir yoludur!

Videolar: İçeriğinizi videoları kullanarak paylaşın. Farklı türlerde videolar oluşturarak her türden içeriği dağıtın.

Örneğin, müşterilerinize canlı etkinlikler, web seminerleri, ürün demoları ve eğitim programlarının videolarını gönderin. Ayrıca podcast’ler ve video röportajları da yapabilirsiniz.

Kazı kazan kartları: Müşterilerinize benzersiz bir deneyim sunmak için e-postalarda kazı kazan kartlarını kullanarak merak açığından yararlanın. İndirimler, ödüller veya herhangi bir teklifi doğrudan göndermek yerine, müşterilerin kendilerini göstermelerine yardımcı olmak için kazı kazan kartlarını kullanın.

Hamburger Menüsü: Üç çizginin diğerinin üzerine yığıldığı bir simge fark ettiniz mi? Çoğunlukla web sitesi menüleri için bir simge olarak kullanılan bunlar, hamburger menüsü olarak da bilinir. Tıklama oranlarını artırmak için bunları e-posta düzeninize ekleyin.

6. Test Et, Test Et, Test Et

E-posta Testinin Önemi (kaynak: SendGrid)

Yazım hataları, tekrarlanan ve spam sözcükler gibi utanç verici hataları önlemek için e-postanızı gözden geçirin. Ayrıca, her bir e-posta istemcisinin e-postanızı nasıl gösterdiğini kontrol etmek için bir test e-postası gönderin.

Dünya genelinde binden fazla e-posta istemcisi var. Her biri farklı özellikleri destekler ve HTML’nizin farklı kodlanmasını gerektirir. Bir e-posta göndermeden önce test etmeniz gereken altı şey aşağıdadır

Konu Satırı: Konu  satırınızın öne çıkmasını ve hatasız olmasını sağlayın.

Resimler:  Bir test e-postası gönderin ve e-postanızı ilgili tüm e-posta istemcilerinde önizleyin. Genellikle kullandığınız resimler e-posta istemcileri tarafından engellenebilir. Bozuk görüntüleri kontrol edin.

CTA’lar:  CTA düğmelerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

ALT metni:  Görsellerin altındaki metin, müşterilerin görüntü engellenmiş olsa bile içeriği anlamasına yardımcı olur. Bu yüzden ALT metnini kaçırmayın .

Cihazlar:  Duyarlı bir e-posta tasarımı kullandığınız göz önüne alındığında, e-postanızı mobil, masaüstü ve tabletlerde önizleyin.

Etkileşim öğeleri:  E-posta tasarımınızda GIF’ler, anketler, anketler veya diğer etkileşim öğeleri kullanıyorsanız bunların doğru şekilde çalıştığından emin olun.

Anahtar Öğrenimler

Müşteri katılımı, pazarlama için çok önemlidir. E-posta ile pazarlamada da durum aynı . Ne kadar çok müşteri etkileşime girerse, o kadar iyi dönüşebilir ve ilişkiler kurabilirsiniz.

Yalnızca müşterileriniz bir e-postayı açtığında, harekete geçirici mesajları (CTA) tıkladığında bir dönüşüm gerçekleşir. Bu nedenle, e-posta dönüşüm oranını artırmak için daha yüksek bir açılma oranı ve tıklama oranı sağlamak çok önemlidir.

Sadece bu değil, aynı zamanda bağlı müşteriler de size daha iyi ilişkiler kurma fırsatı verir. E-postanız ne kadar alakalı olursa, bir müşteriyle o kadar iyi etkileşim kurabilirsiniz.

Müşterilerinizle alakalı kalmanın en iyi yolu onları tanımak ve dinlemektir. Her aşamada ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve beklentilerini anlayın. Ancak o zaman e-posta kampanyalarınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Aklınızda bulundurmanız gerekenler:

 • Hem dijital hem de fiziksel kanallar aracılığıyla müşterileriniz hakkında olabildiğince fazla veri toplayın.
 • Kazanan e-posta kampanyaları oluşturmak için, e-postanızı daha etkili ve ilgi çekici hale getirmek için kişiselleştirmeyi kullanın.
 • E-posta kampanyalarınızdan gelen dönüşümleri artırmak için listenizi kampanya hedeflerinize göre bölümlere ayırın.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.