fbpx

E-Ticaret Danışmanı Nasıl Olunur

E-Ticaret Danışmanı olmak eskiden çok zor ve az bilinen  bir süreçti.  E-ticaret bugünkünden çok farklıydı. E-ticaret artık trilyon dolarlık bir sektör ve o zamandan beri her şey değişmiş olsa da, sabit kalan bir şey, iyi e-ticaret uzmanlarına ve danışmanlarına  duyulan ihtiyaçtır.

Küçük ve büyük şirketler çevrimiçi geçiş yapmaya devam ederken, e-Ticaret Danışmanları giderek daha önemli hale geliyor.

Bu kılavuzda, bir e-ticaret uzmanının ne olduğunu, ne yaptığını, e-ticarette bir kariyere başlamak için hangi becerilerin gerekli olduğunu ve e-ticaret uzmanlarının yılda ne kadar para kazandığını öğreneceksiniz.

Bir e-Ticaret Danışmanı ne yapar?

Bir e-ticaret danışmanı, mevcut tüm pazarlama kanallarını kullanan çevrimiçi işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için bir e-Ticaret pazarlama stratejisinin tasarlanmasından ve yürütülmesinden sorumludur.

Şunu hayal edin:

Ürünlerinizi online olarak satmaya karar veren bir işletme sahibisiniz. Bu değişikliği yapmak istiyorsunuz, ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz.

Bir e-ticaret uzmanı, işletme sahiplerinin ürün satışlarını artırmak için e-ticaret pazarlama stratejilerini optimize etmelerine yardımcı olur .

Bir e-Ticaret Uzmanı aşağıdakileri üstlenir:

 • Web sitesi pazarlaması
 • Web sitesi yönetimi
 • e-ticaret pazarlama kampanyaları
 • E-Ticaret SEO ile sıralamayı ve trafiği artırmak
 • Satışları artırmak için açılış sayfalarını optimize etmek
 • Arama motorlarında daha fazla görünürlük için ürün sayfalarını optimize etme
 • Google, Facebook ve diğer kanallarda ücretli kampanyalar yürütmek
 • E-posta pazarlama hunileri ile başa çıkmak
 • Artan satış ve çapraz satış kampanyaları yürütmek

Genel olarak, bir işletmenin e-ticaret departmanının sorunsuz işlemesinden bir e-ticaret uzmanı sorumludur.

Büyük şirketlerde, e-ticaret yöneticisi doğrudan dijital pazarlama yöneticisinin gözetimi altındadır .

Bir e-Ticaret Uzmanı olmak için hangi becerilere ihtiyacınız var?

Aşağıda göreceğimiz özel becerilerin yanı sıra, bir e-Ticaret Uzmanının analitik, iletişim ve eleştirel düşünme becerilerine sahip olması gerekir.

Analitik beceriler – Başarılı bir çevrimiçi iş stratejisi, satışları ve YG’yi artırmak için web verilerini ve çevrimiçi trafiği analiz eder. Bu, web sitesi ölçümlerini, müşteri ilişkilerini ve rakip bilgilerini analiz etmeyi içerir.

Haberleşme – Bir başarılı online iş ömür boyu müşteri ilişkilerini kurar. Bir e-ticaret uzmanı, hangi pazarlama stratejilerinin bir hedef kitleyle en iyi iletişim kuracağını anlar.

Eleştirel düşünme – E-ticaret uzmanları genel fikirlerle ilgili kararlar vermez. Bunun yerine, en etkili çevrimiçi stratejileri belirlemek için verileri ve araştırmayı kullanırlar.

E-Ticaret Uzmanı Olmanın 10 Adımı

Bunlar, e-ticarette uzman olmak için izlenecek 10 adımdır.

 1. E-ticaretin nasıl çalıştığını anlayın
 2. SEO’nun temellerini öğrenin
 3. E-ticaret SEO konusunda uzman olun
 4. Popüler e-Ticaret Platformlarını tanıyın
 5. PPC Kampanya Yönetimi Becerileri Oluşturun
 6. Çevrimiçi mağazalar için içerik pazarlama kampanyalarını nasıl yürüteceğinizi öğrenin
 7. E-posta Pazarlama Becerileri Oluşturun
 8. Ana Dönüşüm Optimizasyon Teknikleri
 9. Giriş düzeyinde bir e-ticaret işi edinin
 10. Kendi e-ticaret işinizi başlatın

1. Adım: e-Ticaretin Nasıl Çalıştığını Anlayın

Yeni bir şeyin ilk adımı, onun hakkında olabildiğince çok şey öğrenmektir. E-Ticaret söz konusu olduğunda, en iyi yaklaşım iyi bir e-Ticaret kursu izlemektir .

Bir e-Ticaret kursu, size e-Ticaret kariyeriniz için temel yapı taşlarını öğretir. Ayrıca, çoğu kurs bir sertifika sunar – gelecekteki müşteriler sizi daha güvenilir bulacaktır ve bu CV’nize harika bir katkı olabilir.

Buradaki anahtar, sadece teoriyi öğrenmek için bir kursu takip etmek değil, kazanılan bilgiyi becerilerinizi geliştirmek için kullanmaktır. Bir e-Ticaret uzmanı eğitiminden en iyi şekilde yararlanmak için, her bir temel öğrenmeyi pratikte uygulamanız gerekir.

Öğrendiklerinizi kendi web siteniz veya projenizle uygulayın ve hata yapmaktan korkmayın. Bu bir deneme yanılma süreci olacak, ama sonunda, asılacaksın.

Bir e-ticaret kursu seçerken şunlardan emin olun:

 • Tüm e-ticaret alanlarını kapsar (e-Ticaret SEO, araçlar vb.)
 • Deneyimli e-ticaret pazarlamacıları tarafından öğretilir – yalnızca sektörde deneyime sahip pazarlamacılar ve size gerçek hayat senaryolarında gerçekten işe yarayan stratejiler öğretir.
 • Bir e-ticaret sertifikasıyla birlikte gelir – bir kursa gitmek için zaman ayırmaya istekli olduğunuzdan, bunu kanıtlamanın bir yolunu bulmak iyidir.
 • En son teknikleri ve en iyi uygulamaları dikkate alacak şekilde güncellenmiştir

Bu iki kılavuzda takip etmek için iyi bir kurs bulabilirsiniz:

 • En iyi dijital pazarlama kursları – en iyi dijital pazarlama kurs paketlerinin çoğu, ayrı bir kurs olarak e-ticaret içerir.
 • En iyi e-ticaret kursları – e-ticarete adanmış kursların listesi.

Adım 2: SEO’nun Temellerini Öğrenin

SEO, e-ticaret işletmeleri için çok önemlidir . Bir çevrimiçi mağaza SEO stratejileri uygulamazsa, kitlelerinin büyük bir kısmını kaçırırlar.

İstatistiklere göre, kullanıcılar alıcılarının yolculuğuna bir arama motoru aracılığıyla başlarlar ve web siteniz sonuçların en üst sıralarında yer almıyorsa, bu büyük bir dezavantaja sahiptir.

Aşağıdaki grafiğe hızlı bir bakış, organik trafiğin e-ticaret web siteleri için en önemli trafik kaynağı olduğunu göstermektedir (bir markanın ne kadar güçlü olduğu ile ilgili doğrudan trafik hariç).

SEO, e-ticaret web siteleri için önemli bir trafik kaynağıdır.

E-ticaret web siteleri için SEO’ya dalmadan önce, aşağıdakileri tam olarak anlamanız gerekir:

 • Sayfa İçi SEO – İçerik ve sayfa optimizasyonu
 • Sayfa dışı SEO – Web sitesi tanıtımı
 • Teknik SEO – Tarama ve indeksleme aşaması için bir web sitesini optimize etme

SEO türlerinin her birinin nasıl çalıştığını ve bunu bir işletmeye nasıl uygulayacağınızı bilmelisiniz .

SEO’nun nasıl çalıştığına dair iyi bir fikir edindikten sonra, e-ticaret web siteleri için SEO’ya özellikle dikkat edebilirsiniz, aksi takdirde e-Ticaret SEO olarak da bilinir.

SEO’nun temellerini öğrenmenize yardımcı olacak ek kaynaklar

 • SEO nedir ve neden önemlidir?
 • SEO sıfırdan nasıl öğrenilir

3. Adım: E-Ticaret SEO’sunda Uzman Olun

Bu, süreçte kritik bir adımdır. Bir e-ticaret danışmanı olmak istiyorsanız, e-ticaret SEO konusunda uzmanlaşmanız gerekir.

e-Ticaret SEO Temelleri (kaynak: bigcommerce.com)

e-Ticaret SEO , çevrimiçi mağazalara uygulanabilen belirli SEO teknikleriyle ilgilidir. Ürün sayfası optimizasyonu, site yapısı optimizasyonu gibi şeyler, ürünler sayfanızın Google’da sıralanmasında önemli bir rol oynar.

Bu nedenle, daha fazla devam etmeden önce biraz zaman ayırın ve e-ticaret web sitelerine özgü tüm SEO uygulamalarını iyi anlayın.

Bizim e-Ticaret SEO kursu tüm detayları vardır. Bir kursu takip etmek istemiyorsanız, bu kılavuz harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

4. Adım: Popüler e-Ticaret Platformlarını Tanıyın

e-Ticaret Platformları Pazar Payı

E-Ticaret Uzmanı kariyerlerini aradığınızda, bazı şirketlerin bir e-Ticaret platformu hakkında nasıl bilgi gerektirdiğini fark edebilirsiniz.

Bir e-ticaret platformu, çevrimiçi bir işletmenin özüdür. Tüm iş operasyonlarını yönetir ve otomatikleştirilmiş teknolojiyle satışları artırır.

Farklı e-ticaret platformları, belirli çevrimiçi işletmeler için iyi çalışır. Aşağıdaki 4 platforma aşina olmalısınız:

WooCommerce – Bu platform WordPress kullanıcıları için tasarlanmıştır. WooCommerce harika bir çevrimiçi mağaza oluşturucusudur ve ücretsiz bir WP eklentisi olarak yükleyebilirsiniz.

Shopify – Özel olarak e-ticaret için tasarlanan Shopify, kullanıcıların çevrimiçi mağazalarını sıfırdan oluşturmalarına yardımcı olur.

Hem Shopify hem de WooCommerce’in ABD pazar payının % 44’ü oluşturduğunu unutmayın . Müşterilerinizin çoğu bu platformlardan birini kullandığından, her ikisinin de nasıl kullanılacağını öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim.

BigCommerce – Shopify’a benzer şekilde, bu platform özellikle e-ticaret işletmeleri için tasarlanmıştır.

BigCommerce neredeyse Shopify kadar büyük kullanılmıyor, ancak yine de öğrenmeye değer.

Amazon – Amazon yalnızca dünyanın en büyük perakende platformu değil, aynı zamanda milyonlarca perakendeci Amazon üzerinden aktif olarak ürün satıyor.

Amazon satıcılarının sipariş ve gönderim sürecini tek başlarına halletmeleri gerekmese de, ürün listelerini, envanteri ve incelemeleri optimize etmeleri gerekir.

E-ticaret uzmanları, her platformu iyi anlar. Nasıl çalıştıklarını ve her platformun hangi stratejilere ihtiyacı olduğunu bilirler.

Adım 5: PPC Kampanya Yönetim Becerileri Oluşturun

Facebook Dinamik Reklamları

Tıklama başına ödeme reklamları olarak da bilinen PPC, bir e-ticaret işi için çok önemlidir. PPC kampanyaları sayesinde kısa sürede trafik çekebilir ve satış yapabilirsiniz.

Muhtemelen Google Arama Ağı Reklamlarını veya Bing Ads’i duymuşsunuzdur, ancak bunlar nasıl çalışır?

Basitçe söylemek gerekirse, PPC kampanya yöneticileri bir arama motorunun tepesine reklam yerleştirme için teklif verir . Bir kullanıcı reklamınızı her tıkladığında belirli bir miktar para ödersiniz.

Arama reklamlarının yanı sıra, hedef kitlenize ulaşmanın başka yolları da vardır. Google alışveriş reklamlarından, Facebook dinamik ürün reklamlarından ve yeniden hedefleme reklamlarından yararlanabilirsiniz.

Modern bir e-ticaret uzmanı olarak, bu kampanya türlerinin her platformda nasıl çalıştığını bilmek önemlidir.

Google Ads, Google Alışveriş ve Facebook Reklamları en popüler PPC biçimleri olduğundan, önce bunları öğrenmenizi öneririm.

Ücretli reklamcılık hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaynaklar

 • Yeni başlayanlar için Google Merchant Center kılavuzu  – Google alışveriş beslemesine (organik ve reklamlar) nasıl başlanır.
 • Ücretsiz olarak Google’da nasıl reklam verilir  – Ürünlerinizin Google’da reklamını yapmanın diğer yolları (bir Google Satıcı Hesabı oluşturmanın yanı sıra).
 • Yeni başlayanlar için Facebook dinamik Reklamları kılavuzu – Facebook’ta ürünlerinizin reklamını yapmaya nasıl başlayabilirsiniz.

6. Adım: Çevrimiçi Mağazalarda İçerik Pazarlamasının Nasıl Kullanılacağını Öğrenin

Eminim blogcular için içerik pazarlamasını duymuşsunuzdur, peki ya e-ticaret mağazaları?

İçerik pazarlaması, e-ticaret için harika bir ektir – alıcının yolculuğunun her aşaması için değerli içerikler sağlayarak marka farkındalığını derinleştirir ve uzun ömürlü müşteriler oluşturur:

İçerik Pazarlama ve Alıcı Yolculuğu

Farkındalık – Bir kullanıcı sitenizden ve ürünlerinizden haberdar olur, “Bu marka kim ve ne satıyor?”

Değerlendirme – Bir kullanıcı, ürünlerinizi ve diğer rakiplerinizi “Neden bu markadan satın almalıyım?”

Satın Alma – Bir kullanıcı ürünlerinizi satın alır, “Bu markanın ürününden memnun muyum? Onlardan tekrar alacak mıyım? ”

Elde Tutma – Bir kullanıcı geri dönen bir müşteriye dönüşür, “Bu markadan bir ürünü ne zaman tekrar satın alacağım? Bu markayı kime tavsiye etmeliyim? ”

İçerik pazarlaması, müşterilere bu yolculukta rehberlik eder ve yukarıdaki soruları bilgilendirici ve kullanıcı dostu içerikle yanıtlar.

Ayrıca, PPC ve içerik pazarlaması e-ticarette birlikte harika çalışıyor. İçerik pazarlaması uzun vadeli satışlar için gelişirken, PPC kısa vadeli satışları iyileştirir.

İçerik pazarlaması ve e-ticaret hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaynaklar

 • Bir e-ticaret blogu nasıl oluşturulur

7. Adım: E-posta Pazarlama Becerileri Oluşturun

Giriş bölümünde bahsettiğim gibi, iyi bir e-ticaret uzmanı, ürün satışlarını artırmak için e-posta pazarlama hunilerini nasıl kullanacağını bilmelidir.

E-posta, en yaygın kullanılan iletişim aracıdır ve dijital pazarlama uzmanları için harika bir satış aracıdır. Müşterileri işinizle meşgul etmek ve bilgilendirmek için e-postayı kullanabilirsiniz. Uzun vadede, bu, rakiplerinizden satın almayan sadık bir müşteri tabanı oluşturur.

Ayrıca, PPC reklamlarınızla etkileşime giren herkesi takip etmek için e-posta pazarlamasını da kullanabilirsiniz. PPC ve içerik arasında harika bir köprüdür.

E-posta pazarlama becerilerinizi geliştirmek için kaynaklar

 • E-posta pazarlaması nedir – yeni başlayanlar için e-posta pazarlamasına giriş.
 • E-posta otomasyonu nedir – e-posta otomasyonuna  nasıl başlanır.

Adım 8: Dönüşüm Optimizasyon Tekniklerinde Uzmanlaşın

Dönüşüm Optimizasyonu, tüm e-ticaret uzmanları için kritik bir beceridir.

50 kişilik bir grubun her biri bir ürün sattığını hayal edin. Şimdi, 20 kişilik bir gruptan 3’er ürün sattığınızı hayal edin.

İkinci senaryoda, yalnızca 20 kişiyle daha fazla ürün sattınız. Dönüşüm optimizasyonu, daha az para ve kullanıcı ile işletmenizin ürün satışlarını artırır.

Doğru yaptığınızda, dönüşüm optimizasyonu size bir ton para ve pazarlama için harcanan zamandan tasarruf sağlayabilir. Artı, yatırım getirinizi artıracaksınız.

Halihazırda sahip olduklarınızı optimize edebilecekken neden reklam ve ürünlere daha fazla para harcayasınız?

Dönüşüm optimizasyon becerilerinizi geliştirmek için kaynaklar

 • Açılış sayfası optimizasyonu – bir ürün açılış sayfasının dönüşümler için nasıl optimize edileceği.
 • A / B testi – A / B testine nasıl başlayabilir ve dönüşüm oranlarınızı nasıl artırabilirsiniz.

9. Adım: Giriş düzeyinde bir e-Ticaret İşi Alın

Dijital Pazarlama İşleri

Artık bir e-ticaret uzmanı olmak için gerekli tüm becerileri öğrendiğinize göre, bunu test etme zamanı.

Giriş seviyesi e-ticaret işleri size çeşitli müşterilerle çalışma fırsatı sunar. E-ticaret kariyerinizi oluşturmak ve sonunda kendi işinizi kurmak için doğru deneyimi kazanacaksınız.

Birkaç farklı e-ticaret işletmesiyle çalışabilirsiniz:

Şirket içi – Şirket içi bir e-Ticaret Uzmanı olarak, yalnızca şirketin e-ticaret stratejisini optimize edeceksiniz. Tek bir sektörün derinliklerine inmek istiyorsanız şirket içi harikadır.

Ajans – Ajanslar, bazen çeşitli sektörlerde farklı müşterilerle çalışır. E-ticareti farklı müşterilere nasıl uygulayacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu iyi bir seçimdir.

Ne tür bir iş için çalışacağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun:

 • Küçük işletmelerle mi yoksa kurumsal şirketlerle mi çalışmak istiyorsunuz?
 • Belirli bir sektörle çalışmak ister misiniz?
 • Gelecekteki e-ticaret işinizi nasıl yürütmek istersiniz?

Bu sorular, sizin için en iyi işin hangisi olacağı hakkında daha fazla düşünmenize yardımcı olacaktır.

Bu notta, bu soruların hepsinin veya herhangi birinin cevabını bilmiyorsanız sorun değil. Giriş seviyesi bir dijital pazarlama işi bulmanın amacı, e-ticarette beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmektir.

Bir e-ticaret uzmanı olma konusunda ciddiyseniz, işinizden öğrendiğiniz becerileri kendi projenize uygulamanızı tavsiye ederim.

Bu size farklı stratejileri ve teknikleri denemeniz için alan sağlar. Artı, gelecekteki işiniz için e-ticaret becerilerinizi hızlandıracaksınız.

Adım 10: Kendi e-Ticaret İşinizi Kurun

Becerilerinizi giriş seviyesi bir işe uygulamak, kendi e-ticaret işinizi kurmanız için size güven verecektir.

Kendi e-ticaret işinizi kurma düşüncesi sizi korkutuyor mu?

Bir iş kurmak büyük bir adım olabilir, ancak tüm artıları düşünün:

 • Müşterilerinizi siz seçersiniz
 • Saatlerini sen seç
 • İş akışınızı siz seçersiniz

Her şey sana bağlı. İlk başta bunaltıcı olabilir, ancak uzun vadede daha fazla özgürlük kazanacaksınız. Kendinizi kanıtlayacak deneyim ve güvene sahip olduğunuz sürece, yolunuza devam edeceksiniz.

Ayrıca, işinizi optimize etmek ve geliştirmek için güçlendirdiğiniz e-ticaret becerilerini kullanabilirsiniz. Daha fazla sorunuz varsa, kılavuzumuz ( bir dijital pazarlama işine nasıl başlanır ) başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için her adımda sizi yönlendirir.

E-Ticaret Uzmanı Maaşı

E-ticaret uzmanları ne kadar kazanıyor?

Ortalama e-ticaret uzmanının maaşı yılda 58.000 ABD dolarıdır. Bu ortalama, bulunduğunuz yere ve deneyiminize bağlı olarak değişebilir.

e-Ticaret Uzmanı Maaşı

Dijital pazarlamadaki yıllık 55 bin dolar olan ancak dijital pazarlamadaki en yüksek ödeme pozisyonlarından daha düşük olan ortalama maaşla karşılaştırılabilir . Karşılaştırma amacıyla:

 • Dijital Pazarlama Uzmanı (5-9 yıllık deneyim) – yılda 55.000 $
 • Dijital Pazarlama Yöneticisi (10 yıldan fazla deneyim) – yılda 90.000 $
 • SEO Uzmanı – Yıllık 64.000 $
 • İçerik Pazarlama Uzmanı – yıllık 84K $
 • Sosyal Medya Yöneticisi – Yılda 65K $
 • PPC Uzmanı – yılda 60.000 $
 • Affiliate Marketing Manager – yılda 71.000 $

Maaşınızı artırmanın iyi bir yolu, bir e-Ticaret kariyerine başlamak ve daha sonra bir dijital pazarlama uzmanı veya dijital pazarlama danışmanı olmak için daha fazla deneyim kazandıkça ve yılda daha fazla para kazanmaktır.

Anahtar Öğrenimler

Bir e-Ticaret Uzmanı olmak kolay değil ama imkansız da değil. Her adım uzun bir öğrenme sürecidir ve deneme yanılma gerektirir.

Cesaretiniz kırılırsa, tünelin sonunu düşünün. Kendi e-ticaret kariyerinizi kurduktan sonra ne kadar başarılı hissedeceğinizi hayal edin. Yaptığın işe değecek.

Bir e-Ticaret Uzmanı olma yolculuğunuza başlarken şunları unutmayın:

Pratik yapın – Bir web sitesi veya işletme kurun ve öğrendiğiniz her şeyi ona uygulayın

Deneyim edinin – Gerekli becerileri öğrendikten sonra, giriş seviyesi bir e-ticaret işine başvurun veya kendi başınıza müşteri bulun.

Yeni fırsatları yakalayın – Yol boyunca yeni şeyler denemekten korkmayın. Her zaman yeni fırsatları kollayın ve kendinizi oraya koyun.

Her adımı takip ettiğiniz ve her stratejiyi uyguladığınız sürece, kısa sürede bir e-Ticaret Uzmanı olacaksınız.

Birebir ve Özel  A dan Z’ ye  full  eğitim alın   EĞİTİM DETAYLARI İÇİN  TIKLAYIN

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.