fbpx

E-Ticaret Danışmanı

 

Artık İnternetten Satış Yapın. E-Ticaret Sistemi ile Evinizden Kazanan Siz Olun!

Profesyonel e-ticaret sitesine uygun fiyatlarla sahip olun.

Üstelik, Dijital Reklam Destek Paketi Hediye!

TEL: 0850 840 95 30
WhatsApp : 0507 516 85 23

KEŞFEDİN !….. http://yurtseventeknoloji.com/
https://leventyurtseven.com/
Email: info@yurtseventeknoloji.com
Her zaman sizin için elimizden geleni yapmaktan memnuniyet duyarız.

#eticaret #onlinesatıs #yurtseventeknoloji #eticaretsitesi #leventyurtseven

 

Bir e-ticaret web sitesi için anahtar kelime araştırmasının bir blogdan veya diğer web sitelerinden farkı nedir? 

Ürün sayfalarınızda, ürün kategorilerinizde veya e-ticaret blogunuzda hedefleyebileceğiniz anahtar kelimeleri ararken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Bir e-ticaret web sitesi çalıştırırken, birincil hedefiniz daha fazla satış yapmaktır ve bu, daha fazla trafik elde etmek olan ‘normal’ bir web sitesinde sahip olduğunuz hedeften farklıdır.

Daha fazla satış yapmak için herhangi bir trafiğe ihtiyacınız yok, ancak hedeflenmiş trafiğe ve her şeyden önce dönüştüren trafiğe ihtiyacınız var.

Web sitenizin trafiğini artırmanın birçok yolu ve bunun henüz gerçekleşmemesinin birçok nedeni olsa da, her şey iyi anahtar kelime araştırmasıyla başlar.

Çevrimiçi mağazanız için anahtar kelime araştırması yapmak için harcadığınız her zaman (özellikle başlangıçta), daha sonra trafik ve satış şeklinde karşılığını alacak zamandır.

Çevrimiçi bir Mağaza için anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

Öyleyse, anahtar kelime araştırmasının tam olarak ne olduğunu ve bir çevrimiçi mağazanın başarısı için neden çok önemli olduğunu görelim.

Anahtar kelime araştırmasıyla ne demek istiyoruz?

Google Arama Kutusu, Bing, Yahoo, Facebook veya başka herhangi bir arama motoru veya çevrimiçi ortamda yazdıkları şey budur .

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

İnsanların ne aradığını bilmek, arama motorlarına doğru içeriği sağlamamıza yardımcı olabilir ve ayrıca okuyucularımıza anlayabilecekleri terimleri (terminoloji ve bağlam) kullanarak içerik sunabilir.

Örnek olarak Google’ı ele alalım, misyonları arama sonuçlarında kullanıcıların sorgularını yanıtlayan yüksek kaliteli web siteleri göstermektir .

Google’da daha yüksek sıralama şansınızı artırmak istiyorsak, Google botuna sayfalarınızın içeriğini tararken doğru sinyalleri vermeniz gerekir ve bunu yapmanın yollarından biri de anahtar kelimelerdir (anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına göre) .

Daha yüksek sıralama, daha fazla trafiğe eşdeğerdir. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, SERPS’in en üstünde görünen web siteleri, arama motoru trafiğinin% 60’ından fazlasını alır.

 

Anahtar kelime araştırması, insanların ‘saç uzantıları’ ile ilgili ne aradığını size söyleyecektir ve başlıklarınızı ve ( Sayfa içi SEO ) buna göre ayarlamanız gerekecektir .

Bu adımı atlarsanız ve kategorilerinizi ve ürünlerinizi işe yarayacağına inandığınız veya ürünleriniz için kullandığınız dahili isimleri adlandırırsanız, büyük olasılıkla işe yaramayacaktır.

Bir e-ticaret web sitesi için önemli olan anahtar kelimeler

Bir e-ticaret web sitesi için anahtar kelime araştırması yaparken önemli olan bir diğer kavram, genel anahtar kelimeler ile ticari amaçlı anahtar kelimeler arasında nasıl ayrım yapılacağıdır.

Genel anahtar kelimeler veya ana anahtar kelimeler genellikle yüksek trafiktir, ancak mutlaka belirli bir amacı yoktur.

Örneğin, bir kişi ‘el çantası’ aradığında, büyük olasılıkla satın alma döngüsünün ilk aşamalarındadır.

Bu aşamada arama yapan kişi, açık bir niyete sahip olmadan neyin mevcut olduğuna dair genel bir bakış elde etmek ister.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise daha kesindir. Örneğin, ‘kadın çantaları’ sorgusu, araştırmacının kadın çantalarını aradığını ancak yine de çok ‘ticari’ olmadığını gösterir.

‘İş için kadın omuz çantaları’ veya ‘iş için el çantaları’ çok spesifiktir ve net bir ticari amacı vardır.

Şimdi bundan bahsetmemin nedeni şudur: Ürün sayfalarınızı optimize ederken, kullanıcının ‘niyetini’ hesaba katmanız ve arama hacmi açısından daha popüler olanın peşine düşmemeniz gerekir.

Amacınızın daha fazla satış yapmak olduğunu unutmayın, bu nedenle bir sonraki adıma geçmeye hazır müşterilerden ziyaretlere ihtiyacınız var, yani dönüşüm ve bunlar hedeflemeniz gereken anahtar kelimelerdir.

E-ticaret ürününüz ve Kategori sayfalarınız için anahtar kelimeleri nasıl bulabilirsiniz?

Hangi anahtar kelimelerin ticari bir amacı olduğunu ve hedeflenmesinin daha kolay olduğunu pratik olarak nasıl bulabileceğinizi görelim.

1. Adım: Amazon

E-ticaret hakkında konuşurken aklınıza gelen ilk şey nedir? Muhtemelen Amazon’dur.

Amazon, çevrimiçi en büyük e-ticaret mağazasıdır ve birçok araştırma, bir şey satın almak isteyen insanların aramalarına Amazon ile başladığını (Google veya başka bir arama motoru veya platformuyla değil) gösterdi.

Dolayısıyla, insanların yaptığı buysa, onların yolunu izlemeli ve Amazon ile anahtar kelime araştırmanıza başlamalısınız.

Nasıl yapıldığını görelim.

Amazon’a gidin ve ürünlerinizi tanımlayan bir anahtar kelime yazmaya başlayın.

 

Amazon önerisi, size insanların anahtar kelimenizle ilgili olarak neleri aradığına dair bir genel bakış sunacaktır.

Bir bakışta en popüler kategorileri (iş çantaları, okul çantaları) ve en popüler markaları (Michael kors, louis Vuitton) görebilirsiniz.

Bir adım daha ileri gitmek için sonuçları görüntülemek üzere bir kategori seçin ve sol kenar çubuğuna bakın.

 

Bulacağınız şey, ‘el çantaları’ ile ilgili en iyi kategorilerdir. Mağazanız ‘kadın çantaları’ satıyorsa, bunlar ürün kategorisi sayfalarınız için en iyi adaylardır.

Yukarıdakiler, ürün kategorisi sayfalarınız ve web sitesi yapınız için çok kullanışlıdır, peki ya gerçek ürün sayfaları?

Amazon’dayken, en çok satanlar sayfasına gidin – https://www.amazon.com/bestsellers ve uygun departmana gidin.

En çok satan listesine göz atın ve sattığınız ürünlerle benzer (veya aynı) ürünleri bulun.

Ürün sayfasını açın ve şunlara daha yakından bakın:

Ürün başlığı ve Açıklama

 

 

Başlıkta ve açıklamada kullanılan anahtar kelimeleri not edin, yani ‘sıradan çift fermuar’, çünkü bunu daha sonra belirli bir ürünle ilgili uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak için kullanabiliriz.

Pro İpucu: Ürün sayfasındayken, Müşteriler de satın aldılar bölümünü not alın . Bu size mağazanızda çapraz satışı nasıl kuracağınız konusunda çok iyi bir fikir verecektir.

2. Adım: Google Arama’yı kullanın

Artık insanların Amazon’da ne aradıkları hakkında daha iyi bir fikriniz olduğuna göre, Google’a bakmanın zamanı geldi ve anahtar kelime araştırmanıza başlamanın en iyi yolu Google.com’u ziyaret etmektir.

Yazmaya başladığınız anda Google, arama sorgunuzu nasıl bitireceğiniz konusunda önerilerde bulunacaktır. Bu aşamada, aramanızı 2-3 anahtar kelimeyle sınırlı tutmaya çalışın, örneğin: ‘kadın çantaları işe yarar’.

Aşağı kaydırın (sayfanın en altında) ve ‘ilgili aramalar bölümüne’ bakın.

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde ne fark ettiniz?

‘İş için bez çantalar’ terimi, ‘kadın çantaları işe yarar’ ile ilgili bir terimdir. Bu, daha fazla ayrıntı öğrenmek için anahtar kelime araçlarımızı kullanarak analiz edeceğimiz harika bir yeni anahtar kelimedir.

Ayrıca bu anahtar kelimeyi almanızı ve Amazon’a geri dönmenizi ve aramanızı tekrarlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

İlgili tüm anahtar kelimelerin bir listesini elde edene kadar Google’da arama yapmak ve ‘İlgili Aramalar’a yakından bakmak için bu işlemi birçok kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Adım: Favori Anahtar Kelime Aracınızı kullanın

Artık Amazon ve Google’dan yeterince anahtar kelime topladığımıza göre, bir anahtar kelime aracının gücünü kullanma zamanı.

İyi bir anahtar kelime aracı, her bir anahtar kelime için arama hacmi hakkında bize daha iyi bir fikir verecek ve ürün sayfalarımızı nasıl optimize edeceğimize karar vermemize yardımcı olacaktır.

Kullanılabilecek birçok araç var ama ben şahsen SEMRush kullanmayı seviyorum. Semrush aboneliğiniz olmasa bile, aşağıdaki adımları takip edebilir ve en sevdiğiniz anahtar kelime araştırma aracını kullanarak benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

İçin Oturum SEMRUSH ve (Kelime Analytics altında) sol menüden “SEO ANAHTAR KELİME MAGIC” seçeneğini seçin.

Artık Amazon ve Google’dan bulduğumuz anahtar kelimeleri yazarak aramanıza başlayabilirsiniz.

Bu noktada amacımız, her bir anahtar kelime ve diğer ilgili anahtar kelimeler için arama hacmini bulmaktır.

Bir anahtar kelime ekledikten sonra semrush, alakalı anahtar kelimeleri birlikte gruplayacaktır (sol kısım). Üst çubuktaki filtreleri kullanarak aramanızı daraltabilirsiniz.

Bu, belirli bir arama hacmine sahip uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak istediğinizde çok kullanışlıdır.

 

Yukarıda görebileceğiniz gibi, ana anahtar kelimenizi (‘el çantaları kadın’) aradığınızda ve ardından ‘İş’e göre filtrelediğinizde, ilişkili uzun kuyruk anahtar kelimelerini görebilirsiniz.

Daha da ilginci, Google tarafından önerilen anahtar kelimeleri analiz ettiğinizde, daha fazla arama hacmine sahip olduğu ve daha fazla anahtar kelimeden oluştuğu için ‘iş için kadın bez çantalar’ın’ kadınlar için iş çantalarından ‘daha iyi bir terim olduğunu göreceksiniz.

Genel olarak, 4-5 kelimelik uzun kuyruk anahtar kelimeleri, daha kısa uzun kuyruk anahtar kelimelerine göre hedeflemesi daha kolaydır.

 

Listeyi aşağı kaydırırsanız, ürün sayfalarınız için kullanabileceğiniz daha fazla anahtar kelime bulabilirsiniz.

Bu anahtar kelimeleri marka adı ve modelle birleştirirseniz (Amazon başlıkları örneğini hatırlayın), ürün sayfalarınız için mükemmel şekilde optimize edilmiş başlıklar elde edersiniz.

4. Adım: Google Anahtar Kelime Aracını kullanın

Herkesin bir anahtar kelime aracına aboneliği olmadığını biliyorum. İyi araçlar bedava değildir ve bu insanları uzak tutar.

Gerçek şu ki, e-ticarette başarılı olmak istiyorsanız, birine ihtiyacınız olacak. Anahtar kelime araştırmasının yanı sıra, rakiplerinizi gözetlemek ve SEO’nuzu ve içeriğinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Yine de, kullanmak için ücretsiz bir seçenek vardır ve bu Google Anahtar Kelime Aracı’ndan başka bir şey değildir .

Google anahtar kelime aracı hakkında bilmeniz gereken, ücretsiz olmasına rağmen, çalışan aktif bir kampanyanız yoksa, size kesin tahminleri değil, arama hacmi aralıklarını göstereceğidir.

Etkin kampanya olmadığında gösterdiği şey şu:

 

Ve bu, aktif kampanyalarla aynı aramadır:

 

Bu nedenle, Google anahtar kelime aracından iyi bir şekilde yararlanmak için en iyisi, önce bir Adwords kampanyası oluşturmak (günde birkaç dolar için olsa bile) ve ardından anahtar kelime araştırmanızı yapmaktır.

Google Anahtar Kelime Aracını kullanırken, daha önce olduğu gibi aynı şeyleri arıyoruz, yani kategori sayfalarımız için fikirler ( Reklam grubu fikirleri sekmesi bu amaç için kullanmak için iyi bir özelliktir) ve ticari amaçlı uzun kuyruk anahtar kelimeleri.

İpucu: Aramanızı Rekabet ve muhtemelen ortalama aylık aramalara göre daraltmak için sol menüdeki anahtar kelime filtrelerini kullandığınızdan emin olun .

 

Adım: 5: Rakibinizin Anahtar Kelimelerini Çalın

Hangi anahtar kelimelerin nişiniz için işe yaradığını bulmanın bir başka yolu da rakibinizin anahtar kelimelerini çalmaktır.

Doğru araçlarla, bu basit bir süreçtir:

st -> ‘çalışmaları için çanta womens’ hedef anahtar kelimeler için Google’da arama yani

nd -> Sizinkiyle aynı ürünleri satan web sitelerini arayın. Büyük web sitelerinden (Amazon gibi) kaçının, ancak e-ticaret mağazanıza benzer web sitelerine (hem boyut hem de ürünler açısından) odaklanın.

rd -> alanı veya belirli ürün sayfası alıp semrush gidin ve Alan Analytics altında URL’yi seçin Ya -> Organik arama.

 

Bu, sürecinizde çok yararlı olabilir çünkü bir rakibin sayfasının hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görebilirsiniz.

Aynı anahtar kelimeler için sıralama şansınızı artırmak istiyorsanız, bu anahtar kelimeleri sayfanın gövdesinde doğal olarak belirtmenin bir yolunu bulmanız gerekir.

 

6. Adım: Wikipedia’ya bir göz atın

Anahtar kelime araştırma sürecinizin son adımı olarak Wikipedia’yı kullanabilirsiniz.

Wikipedia, aklınıza gelebilecek hemen hemen her konu için ayrıntılı makaleler içerir ve makalelerinin güzel yanı, bilgileri yapısal bir şekilde düzenlemeleridir.

Teriminizle ilgili anahtar kelimeleri bulmak için Wikipedia makalelerini kullanabilirsiniz (bu, daha sonra ana sayfanız, ürün kategorileri ve ürün sayfalarınız için gerçek başlıkları yazacağınız zaman çok yararlı olabilir) ve ayrıca, reklamınızı nasıl düzenleyebileceğiniz konusunda iyi bir fikir edinmek için dükkanın yapısı.

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, el çantaları için Wikipedia tarafından önerilen kategoriler, Google, Amazon ve Google Anahtar Kelime Aracı’nda bulabileceğiniz kategorilere benzer.

E-ticaret Blogunuz için Anahtar Kelime Araştırması

Çevrimiçi mağazanız için anahtar kelime araştırması yapmanın yanı sıra, e-ticaret blogunuz için de biraz araştırma yapmanız gerekir.

Her çevrimiçi işletmenin bir bloga ihtiyacı vardır ; Bir e-ticaret mağazası söz konusu olduğunda, blogunuz size şu konularda yardımcı olacaktır:

 • Ürün sayfalarınıza dahili bağlantılar oluşturun
 • Sosyal medya kampanyalarınızda kullanmak için iyi içeriğe sahip olun
 • Diğer web sitelerinden bağlantılar çekin ve alanınızın yetkisini artırın
 • Web sitenizi yeni içerikle güncellemenin harika bir yolu
 • Müşterilerinizle iletişim kurmanın çok etkili bir yolu

Profesyonel İpucu: Henüz bir blogunuz yoksa, Yeni Başlayanlar İçin WordPress Blog Oluşturma Kılavuzumuz , e-ticaret işiniz için bir blog başlatmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri içerir.

Şimdi, ürünleriniz ve kategori sayfalarınız için uzun kuyruklu anahtar kelimeler ararken, blog gönderileri için mükemmel olan bazı anahtar kelimelerle de karşılaşacaksınız.

İşlemi kolaylaştırmak için semrush anahtar kelimesi sihirli filtrelerini kullanın ve:

 • ‘nasıl’ gibi anahtar kelimeler ekleyin – insanlar işlerin nasıl yapılacağına dair makaleler okumayı sever.
 • ‘yap’ gibi anahtar kelimeleri hariç tutun – onlara nasıl çanta yapılacağını gösteremediğiniz sürece, bunu anahtar kelimelerinizden hariç tutun.
 • anahtar kelime sayısını 6 ile 8 arasında ayarlayın – gerçekten uzun kuyruk anahtar kelimeleri görmemiz gerekiyor, bu yüzden bu aralığı seçin.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, ‘taşıma çantası nasıl temizlenir’ gibi blog yazısı başlıkları için birçok iyi aday vardır.

 

Sonuç

Bir e-ticaret web sitesi için anahtar kelime araştırması, normal anahtar kelime araştırmasından biraz farklıdır.

E-ticaret anahtar kelime araştırması yaparken, ana hedefiniz:

 • Müşterilerin belirli ürünleri aramak için kullandığı gerçek anahtar kelimeleri bulmak için.
 • Baş anahtar kelimeler, uzun kuyruk anahtar kelimeler ve ticari amaçlı anahtar kelimeler arasında ayrım yapmak için.
 • Bu anahtar kelimelerin arama hacmini bulmak için.
 • E-ticaret blogunuz için kullanabileceğiniz ilgili anahtar kelimeleri ve terimleri bulmak için.
 • Nişiniz hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmek için. Süreç boyunca rakibinizin web sitelerini ziyaret edeceğinizden, yalnızca anahtar kelimelere bakmadığınızdan, genel ürün sayısı, web sitesi özellikleri, kullandıkları pazarlama teknikleri vb. Gibi diğer şeyleri not ettiğinizden emin olun.

Bu adımı tamamladığınızda ve ürünlerinizle ilgili anahtar kelimelerin net bir resmine sahip olduğunuzdan emin olduğunuzda, sonraki adımlara geçebilirsiniz.