fbpx

E-ticaret Gelirinizi Artırmanızı Sağlayacak İpucları

Aşağıda sunulan 5 e-ticaret ipucu, satışlar ve kullanıcıların online  mağazanıza yaklaşma şekilleri açısından büyük bir fark yaratabilir.

E-ticaret ipuçları

Bir e-ticaret mağazası sahibi olarak amacınız daha fazla satış yapmaktır. Senin gibi, aynı şeyi yapmayı ümit eden yüzlerce ve muhtemelen binlerce insan var ve onlar da sizin gibi benzer (aynı değilse) ürünleri tanıtıyorlar.

Bu satışı kazanmak için e-ticaret web sitenizi nasıl ayırt edebilirsiniz? İnsanların şirketinize güvenmesi ve size paralarını vermesi için ne yapabilirsiniz?

E-ticaret performansınızı arttırmanın birçok yolu vardır, ancak her şeyi tek bir gönderide izlemek mümkün değildir, bu nedenle aşağıda okuyacaklarınız aslında daha fazla satış ve memnun kullanıcılara yol açabilecek en önemli 5 e-ticaret ipucu.

# 1- İnsanların sana güvenmesine yardım et

‘Online satış’ sürecindeki en önemli adım, insanların işletmenize ve web sitenize güven duymasını sağlamaktır.

Bir SSL kullanma – çoğu e-ticaret web sitesi yalnızca mağaza bölümü için bir SSL kullanır; bunun yerine, web siteniz boyunca genişletilmiş bir SSL kullanmalısınız. Kullanıcılarınız ve web siteniz arasında güvenli bağlantı sağlamanın yanı sıra genişletilmiş bir SSL, genişletilmiş bir SSL almak için gerçek bir işletme olduğunuzu kanıtlamanız açısından, kullanıcılar işletme kimliğinizi güvenli olarak görmeleri gerekir. 

Ayrıca, https’in şimdi bir sıralama sinyali ( şu an için düşük bir rakam) olduğunuunutmayın; bu nedenle yakın gelecekte Google’da daha üst sıralarda yer alma avantajına sahip olacaksınız.

İş Akreditasyonunuzu gösterin – İşletmenizin yasal olduğunu kanıtlayan kullanıcılara verebileceğiniz her türlü ayrıntı, güveninizi artıracaktır. Örneğin, bir Türkiye şirketi iseniz, Elektronik Ticaret Bilgi Platformu ( ETBİS) ‘ e ​​kaydolmak, kullanıcılara yasal olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur.

Üçüncü taraf bir sistemden yapılan yorumlar – Güven oluşturmanın bir başka yolu da müşterilerinizden gelen yorumları (veya referansları) göstermektir. Bu incelemelerin daha inandırıcı olmaları için (tripadvisor, yelp, ivouch vb.) Bir üçüncü parti sistemde olması daha iyidir.

Bu incelemeleri web sitenizde tutmaya karar verirseniz, müşterinin adını ve kullanıcıların kendileriyle nasıl iletişim kurabilecekleriyle ilgili bilgileri yazdığınızdan ve incelemeyi onayladığınızdan veya soru sorduğunuzdan emin olun.

# 2- Orijinal İçerik

Güvenin yanı sıra, insanların e-ticaret mağazanızdan satın almalarını sağlayacak bir diğer önemli faktör de içeriğinizdir. İçeriğiniz orijinal ve benzersiz ise, bu yalnızca sizi SEO ve sıralamada ek bir artış sağlamayacak, aynı zamanda kullanıcıları bir sonraki adımı atmaya ve ödeme işlemine devam etmeye ikna edecektir.

Orijinal içeriğe göre, benzersiz ve doğru ürün başlıkları, kullanışlı ve çekici ürün açıklamaları, ürünlerin farklı açılardan gerçek yüksek kaliteli görüntüleri, kısa videoları (varsa) ve ürün sunumlarınızı daha profesyonel hale getirebilecek çalışmaları kastediyorum.

# 3 -Cep telefonundan satış yapmasanız bile cep telefonu kullanmanız gerekir

Mobil dostu bir web sitesine sahip olmak bugünlerde bir seçenek değil, ancak bir zorunluluktur. Son zamanlarda Shopify’ de  açıklandı.  Tüm e-ticaret trafiğinin% 50.3 e-ticaret mağazaları için mobil önemi hakkında açıklama yapıldı.

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin doğası gereği doğrudan mobil cihazdan herhangi bir satış yapmayı beklemeseniz bile, yine de uygun ve profesyonel bir mobil varlığa sahip olmanız gerekir.

İnsanlar hareket halindeyken arama yapmak için cep telefonlarını kullanıyor ve aramaya tabletlerinde veya masaüstlerinde devam edebilir. Mobil uyumlu bir web siteniz yoksa, müşterileri mobil optimize edilmiş web siteleri olan rakiplere karşı kaybedersiniz.

E-ticaret mağazanızın nasıl geliştirildiğine bağlı olarak, mobil kullanım için birçok seçeneğiniz vardır, ancak en önemlisi mobil kullanıcı deneyiminin optimize edildiğinden emin olmaktır (hızlı yükleme web siteleri, büyük düğmeler, sola ve sağa kaydırma, ekranda çok fazla bilgi vb.).

# 4- İlkeleri ve SSS’yi Temizle

Bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce, kullanıcılar iade politikanızı, gizlilik politikanızı ve gönderi politikanızı görüntülemek isteyebilir, bu nedenle politikalarınızın yalnızca kolay bulunmasının yanı sıra açık ve anlaşılması kolay olduğundan da emin olmalısınız.

Politikaların yanı sıra, müşterilerin satın alma süreci ve genel olarak şirketinizle ilgili sorularını yanıtlamak için bir SSS sayfasına da ihtiyacınız var. Müşterilerin ne tür sorular sorabileceğini düşünmeye çalışın ve e-postalardan ve diğer destek durumlarından elde ettiğiniz verileri de kullanın.

# 5 ‘Harekete geçirme ifadesi’ düğmelerini unutma

Son e-ticaret ipucu, ‘harekete geçirme ifadesi’ düğmelerini unutmamaktır. İnsanlar e-ticaret mağazanıza göz atarken, ‘CART TO ADD’ veya ‘ŞİMDİ SATIN AL’ düğmesinin belirgin bir yerde olduğundan ve kolayca bulunabildiğinden emin olun.

Düğmelerinizin butonlara benzemesini sağlayın ve bunları içeriğin geri kalanından ayıran renkler kullanın. Ebay’a bir göz atın ve ‘Şimdi Satın Alın’ ve ‘Sepete Ekle’ düğmelerinin satış öğelerinin yanında belirgin bir konumda olduğunu görün.

Sonuç

Satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak birçok e-ticaret ipucu var ancak bence yukarıda açıklanan 5 ipucu, iyi bir online  varlık için ‘olması gereken’. E-ticaret başarısı güvene, ürün kalitesine ve müşteri hizmetlerine bağlıdır ve bu sizin temel endişeleriniz olmalıdır.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.