fbpx

E-Ticaret Sitenizi optimize etmek için 30 İpucu

E-Ticaret Sitenizi optimize etmek için 30 İpucu

E-ticaret SEO pratiği yapmak önemlidir, çünkü seçtiğiniz sektörde görülmenizi ve duyulmanızı sağlar. Maddi ürün veya hizmet satıyor olsanız da, güçlü bir online  varlığa sahip olmak zorunludur. Bunun büyük bir kısmı Google aramalarında görünmektedir. Yıllar geçtikçe, işinizin başarısını veya başarısızlığını belirleyebilecek belirleyici bir unsur haline gelmiştir.

Daha fazla işletme sanal oyun alanına girerken rekabet zorlaşsa da, rekabetin gerisinde kalmamak için yararlanabileceğiniz tonlarca ipucu var.

Başarılı bir online mağaza ( E-Ticaret)  kurmak ve işinizi geliştirmek için  en iyi 30 ipucu listesine başlıyoruz. 🙂

1. Premium Web Hosting Hizmeti Satın Alın

Web Hosting hizmeti çok önemlidir. Araştırmalar, herhangi bir web sitesindeki iki ila üç saniyelik bir gecikmenin potansiyel müşterilerin% 16’sını geri çevirebileceğini gösterdiğinden, web sitenizde ne kadar etkili ve hızlı olabileceğinin farkında olmalısınız.

Web sitenizde sitenin çökmesi, aksaklıklar veya hata raporları gibi sorunlar varsa, işiniz biter. Başlangıçta  para kazanmamaya karar verseniz dahi, en azından mevcut en iyi seçenekle başladığınızdan emin olun ve müşterilerinizi geri çevirmeyecek premium bir web barındırma yatırımı için yer açın.

2. Markalaşma

Şirketinizin markasının sitenizde tutarlı olması gerekir. Markanızın veya logonuzun ana sayfanızda ve sayfa başlığınızda görünmesini sağlamak zorundasınız.

3. SEO’ya öncelik verin

Tüketicilerin% 46’sının satın alma işlemine Google gibi bir arama motoruyla başladığını gösteren bir araştırma var. Bu nedenle, web sitenizi, pazarınızın aramalarıyla ilgili Google sıralamasının en üstüne ulaşması için optimize etmelisiniz.

Seo ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/seo-nedir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

4. Bloga Sahip Olun

Bir iş sahibi olma söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir. Bu nedenle , e-Ticaret sitenizle ilgili bir blog yayınlamak bir kitle oluşturmak için harika bir yol olabilir, çünkü kişilerin sitenizi günlük veya haftalık olarak kontrol etmelerini sağlar.

Bu şekilde işlerinizi halledebilirler – ürünler bölümünüze bile girip bir şeyler satın alabilirler!

5. Bir E-posta Abone Listesi Oluşturun

Bir e-posta abone listesine sahip olmak çok kullanışlı. Ziyaretçilerinize ulaşmanızı ve satışları artırmak için onlara özel teklifler ve promosyonlar göndermenizi sağlar. Bunu yapmanın harika bir yolu, ödeme işlemi sırasında e-posta adreslerini toplamaktır.

Böylece, birisinin satın alma sürecinde aniden durması ve geri dönmesi durumunda, satın alma işlemini yeniden etkinleştirmek için onlara alışveriş sepeti bırakma e-postaları gönderebilirsiniz.

Çoğu e-ticaret sitesi, birileri web sitesine ilk girdiğinde açılan pencereyle e-posta toplar. Bir kuponu e-postayla göndermek, insanları size e-postalarını vermeye ikna etmenin harika bir yoludur.

6. Bir Arama Çubuğu Ekleyin

Büyük ve çeşitli ürün kataloğunuz varsa, ana sayfanıza bir arama çubuğu eklemek önemlidir.

Bir arama çubuğu eklemek için katalog ne kadar büyük olmalı? 20’den fazla ürününüz varsa, bir arama seçeneği şiddetle tavsiye edilir, çünkü kullanıcıları ürün sayfalarında gezinmeye zorlamak web sitenizden bir şey satın almak için büyük bir kazanç olabilir.

7. Mümkün olduğunca Ödeme seçeneklerini çoğaltın

Visa ve Mastercard dışında, müşteriler daha fazla ödeme yöntemine sahip olmalıdır. Web sitenizin, PayPal ve Apple Pay gibi daha az geleneksel ödeme seçeneklerini kabul etmenin yanı sıra, mümkün olduğunca çok sayıda kredi kartı ve banka kartı alabilmesi için bir öncelik haline getirin.

8. Eylem Çağrısı Oluştur

Genel olarak, üç tür Eylem Çağrısı yapılması önerilir.

  • Sayfada: Satın almaya başlamak için ürün sayfanızdaki Sepete Ekle düğmesi.
  • Genel bakış: Bir ziyaretçinin bu ürünü, kategorisinden veya arama sonucundan yeni sepetine ekleyebilmesi.
  • Zorlayıcı: Ana sayfanızın sınırlı sürümler veya mevsimsel promosyonlar gibi farklı ürünleri tanıtabilmesi gerekir.

9. Bilgilendirici Ürün Tanımları Yaz

Bunu yaparken, büyük metin bloklarından kaçınmalısınız – bu açıklamaların kısa ve öz olması gerekir. Madde işareti noktaları, hem ürün işlevleri hem de temel avantajlar için anahtar kelimeleri vurgulamak için oldukça yararlı olabilir.

Ürün adı ve / veya SKU gibi temel ürün açıklamalarının görünür olması gerekir. Kullanıcıların , her ürünü aramak ve açıklamada bunları kullanmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığına dikkat edin.

10. Reklamlardan Kurtulun

Sitenizde reklam vermenin daha fazla gelir getireceğini düşünebilirsiniz, ancak bunun aksine, ziyaretçiler güvensiz bir yere yönlendirilme korkusu nedeniyle size güven eksikliği yaratabilir. Geliriniz, tıklamalarınızdan değil satışlarınızdan gelmelidir.

11. Hızlı Temas Kurun

Aşağıdakilerden Ulaşabilir ve erişilebilir bir müşteri hizmetleri desteğine sahip olmak iyidir:

  • telefon
  • E-posta
  • canlı sohbet

12. Mobil için Optimize Etme

Rakamlar, akıllı telefon sahiplerinin% 62’sini cihazlarını online  satın alma işlemlerini tamamlamak için kullandıklarından yatar. Bu sayılar, tüketici alışveriş deneyimini kişiselleştirmenin önemi hakkında bize harika bilgiler sunuyor  .  Google ayrıca, mobil cihazlar için optimize edilmiş sitelere öncelik veriyor ve bu adımı daha da önemli hale getiriyor.

mobil e ticaret

13. Ücretsiz Kargo

Nakliye ücreti gibi satın alma fiyatına ekstra maliyetler eklemeyi düşünüyorsanız, bunu yapmayın. Araştırma, beklenmedik maliyetlerin alışveriş sepetini terk etmenin en önemli nedeni olduğunu açıkça göstermiştir.

Bundan yararlanmak istiyorsanız, gönderi maliyetini ürün maliyetine dahil etmelisiniz, böylece müşteriler istedikleri için ekstra para ödemek zorunda kalmazlar.

14. Güzel ve Ünlü Yüzler Önemlidir

İşletmenizle çevrimiçi olurken güvenilirliğin sağlanması çok önemlidir. Bu nedenle ürün önerilerinizi bir ünlünün ya da güçlü bir sosyal takibi olan bir kişiden almanız sitenizi daha güvenilir hale getirecektir.

Ünlü bir yüz, yalnızca sitenizde değil, markanızda da güvenlik ve güven hissi yaratabilir. Bir şöhretin parasını ödeyemiyorsan, sorun değil! “Etkileyicilere” bakın – bu sosyal medya yıldızları markanız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

15. Mümkün olduğunca Videolaştırın – Görselleştirin

E-ticaretin büyük bir dezavantajı, müşterilerin ürünlerin fiziksel bir mağazada olduğu gibi denemelerini deneyimlememeleridir. Bu nedenle, yüksek kalitede fotoğraflar içeren bir web sitesine sahip olmak önemlidir.

Fotoğraf çekerken, çeşitli ürün açılarından yakınlaştırmanız ve tüm üst özellikleri ve avantajları vurgulamanız gerekir. Video eklemek de faydalıdır.Potansiyel müşteriler için ürünü aydınlattığı için , tüketicilerin% 90’ına kadar bir ürün satın alma konusunda karar verirken videoları daha yararlı bulduğu kanıtlanmıştır.

 

16. Geri bildirim isteyin

Müşteri incelemelerine sahip olmak, siteye ve markaya duyulan güveni artıran önemli bir nokta olduğundan, satın aldıkları öğeyi gerçekten gözden geçirmelerini isteyen bir takip e-postası gönderdiğinizden emin olun.

Olması gerektiği gibi cazip, olumsuz değerlendirmeleri silmeyin; Google, bunun gibi şeylere dikkat eder ve incelemeleri değiştirmek, arama sayfalarındaki sıralamalarınıza zarar verir.

Web siteniz için, en iyi sonuçları elde etmek için harekete geçme çağrınızın yakınında vurgulanmış birkaç olumlu kullanıcı ürünü incelemeniz olması şiddetle tavsiye edilir.

17. Özel Ürünler

Ana ürünleriniz için yer açmanız gerekir. Bu ürünler için ana sayfanızda belirgin bir yer ayırtın, böylece ziyaretçiler için potansiyel bir tetikleyici olabilir.

18. Bize Daha Fazla Bilgi Ver

Günümüzde insanlar sadece ürünlerle değil, bir bütün olarak şirketle daha fazla ilgilenmek istiyorlar. Bu yüzden “Hakkımızda” bölümüne sahip olmak çok önemlidir. Şirket hakkında bilgi sahibi olan kişiler, şirketinizle müşterileriniz arasında daha güçlü bir bağ kurulmasına yardımcı olacaktır.

19. Berrak ve Şeffaf Olun

Niyetlerini en baştan netleştir. Satmaya çalıştığınız şey hakkında çok net olmak ve kategorilerinizin adı müşterilerin işi daha iyi anlamasını sağlar.

Herhangi bir ekstra maliyeti gizlemediğinizden emin olun, çünkü bunu yapmak satış ve müşteri sayısında yıkıcı bir düşüşe yol açabilir.

20. Kategorileri Ayarla

Ürünlerinizi kategorize etmek, ziyaretçilerin farklı ürün gruplarına, özellikle de hangi ürünleri satın alabilecekleri konusunda daha tereddüt eden ziyaretçilere olabildiğince çabuk ulaşmalarını sağlar.

21. Ürünlerinizi Tanımlayın

Kategori sayfalarınıza güzel bir giriş eklemek, müşterilerin sitenizde daha iyi gezinmelerine yardımcı olabilir, çünkü tüm ürünlerin ayrıldığı sınıflandırmaları daha iyi anlar, ihtiyaç duydukları şeyi bulmaya çalıştıklarında zamandan ve emekten tasarruf sağlarlar.

22. Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik Hakkında Yalan olmamalı

Fiyatları belirlerken gerekli tüm masrafları eklediğinizden emin olun. Ekstra bir maliyet eklemek gerekirse, bunu müşteriler için kafa karıştırıcı olmayan bir şekilde açıkça oluşturduğunuzdan emin olun.

Aynı şekilde, aynı zamanda mevcut ürün sayısından da emin olmak istersiniz, çünkü müşteriden web sitesinde belirtilen bir ürün için satılmamış bir ürünü talep etmekten daha üzücü bir şey yoktur.

23. Güven oluşturma

Birçok ipucu güvenilir olmakla ilgili olsa da, bir müşteri olarak bir web sitesinde güvende hissetmekten daha fazla güven uyandıran hiçbir şey yoktur.

Bir SSL sertifikası, sitenizin ziyaretçilerinizin tarayıcı adres çubuğunda yeşil bir asma kilit içereceğinden, güvenli bir ortamda alışveriş yaptıklarını bildirmelerini sağlamanıza yardımcı olabilir.

24. Spam Bildiri  yapmayın

Bültenler ve sosyal medya ziyaretleri teşvik etmenin daha organik yoludur. Buna karşılık, müşterileri yalnızca bir hesap oluşturduklarında satın almaya zorlamak, geri tepebilecek korkunç bir stratejidir. Güvenli oynamak ve yapmak istemedikleri şeyleri yapmalarını sağlamak sizin için daha iyidir.

25. Hızlı açılış sayfaları

Kısa bir dikkat süresinden muzdarip çoğu insanla, müşteriler hemen her şeyi almak için kullanılır. Hızlı web sitesi hızı esastır nedeni budur. Dahası, Google, web sitelerini daha hızlı ölçmeyen web sitelerinden daha hızlı derecelendirme eğilimindedir.

26. Bir Meta Açıklaması olmalı

Google, web sitenize bilgi sayfaları için uygun ve anahtar kelime ile ilgili bir davetiye getirmiş olsa da, bunlar genellikle garip bir şekilde ifade edilir, bu nedenle kendi içeriğinizi oluşturmak sizin yararınızadır. Ürün sayfanız, müşteri hizmetleri veya garantinizle ilgili ürün bilgileri veya ayrıntıları içermiyorsa, diğer rakipler sizi aramadaki en üst sıralardan çıkaracaklardır.

27. Çerez sona erme zamanlarına dikkat edin.

Alışveriş sepetiniz için daha uzun çerez son kullanma süreleri kullanmak daha iyidir, böylece müşteriler siteyi daha uzun süre gezinmek ve katalogunuzdaki alakalı ürünleri izlemek için etrafta dolaşırlar.

28. İçeriğinizi Anlaşılabilir Hale Getirin

Çok resmi olmayın! İçeriğinizi, bir arkadaşınızla konuşurmuş gibi rahat ve net hale getirin. Her zaman satışları zorlamaya çalışmayın, çünkü insanlar bunu hemen fark edeceklerdir ve bu yüzden sizden geri dönebilirler.

29. İnsanların İçeriğinizle Ne Yaptığını Bilin

OpenGraph’ı eklemek veya Twitter Kartlarını kullanıma sunmak sizin ve hayran kitlenizin içeriği veya ürünleri sosyal medyada çekici ve daha fazla organik trafik getirecek şekilde paylaşmasına yardımcı olabilir.

30. Ürünler için  Küçük Resimler Oluşturun

Görseller kelimelerin üstesinden gelir, bu nedenle ziyaretçilerin hem kategori hem de arama sonuç sayfalarındaki çok çeşitli ürünlerden seçim yapmasını kolaylaştıran iyi küçük resim görüntüleri tasarlamak sizin yararınızadır.

Sonuç

Bir e-Ticaret web sitesine sahip olmak korkutucu görünmesine rağmen, satışları artırma ve müşterileri meşgul tutma şansınızı artırmak için birçok ipucu uygulayabilirsiniz .

Bununla birlikte, yapabileceğiniz en iyi şey, yapılması gereken değişiklikleri kademeli olarak tanımlamaya başlamak ve en önemli olduğunu düşündüğünüz şeyleri önceliklendirmektir.

Artan web trafiğinin ve beraberinde getirecek ek gelirin tadını çıkarmak için SEO’nuzu olabildiğince verimli ve çekici hale getirin.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.