fbpx

Eposta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-Mail PazarlamaE-posta ile pazarlama, pazarlamanın en etkili biçimlerinden biridir. Markalara hedef kitleleriyle etkileşim kurma, bir topluluk oluşturma ve satışları artırma yolu sunar.

E-posta pazarlama yöneticileri, şirketin e-posta pazarlama çabalarının başarısını denetlemekten sorumludur.

Bu yazıda size harika bir e-posta pazarlama yöneticisi olmak için ne gerektiğini ve oraya ulaşmak için atabileceğiniz adımları göstereceğim.

E-posta Yöneticisi Ne Yapar?

E-posta pazarlama yöneticileri, bir şirketin e-posta pazarlama stratejisini planlar, geliştirir ve uygular.

E-posta pazarlama yöneticilerinin günlük görev ve sorumluluklarından bazıları şunlardır:

 • Olası satış yaratma stratejileri geliştirme
 • Katılım formları ve açılış sayfaları oluşturma
 • E-posta şablonları tasarlama
 • E-posta kampanyalarının farklı değişkenlerini A / B testi
 • Önemli e-posta pazarlama KPI’larını değerlendirme
 • Raporları derlemek ve sunmak
 • Otomasyon ve iş akışlarını kurma
 • E-posta listesi segmentleri oluşturma
 • İyileştirme alanları bulmak
 • Diğer karar vericilerle (sosyal medya yöneticileri, satıcılar vb.) İletişim kurmak

E-posta Pazarlama Uzmanı Olmanın 7 Adımı

Bunlar, e-posta pazarlamasını öğrenmek ve bir e-posta pazarlama uzmanı olmak için izlenecek yedi adımdır.

 1. E-posta pazarlamasının nasıl çalıştığını anlayın
 2. E-posta pazarlama becerilerinizi geliştirin
 3. Dijital satış hunilerinin nasıl çalıştığını öğrenin
 4. E-posta pazarlama araçlarınızı seçin
 5. A / B test sürecinde ustalaşın
 6. Metin yazarlığı becerilerinizi geliştirin
 7. E-posta pazarlama örnek olay incelemelerini inceleyin

1. E-posta pazarlamasının nasıl çalıştığını anlayın

Bir e-posta pazarlama yöneticisi olmanın ilk adımı, e-posta pazarlamanın nasıl çalıştığını tam olarak anlamaktır.

Basit bir ifadeyle, e-posta pazarlaması , hedef kitlenizle e-posta mesajları aracılığıyla iletişim kurduğunuz bir dijital pazarlama yöntemidir.

Dijital pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir ve tıklama başına ödeme reklam hizmetleri ve sosyal medya platformlarından çok önce ortalıktaydı.

Bu daha yeni pazarlama biçimleri, işletmelerin hedef kitlesine geniş ölçekte ulaşmasına izin verirken, diğer pazarlama türlerinde bulunmayan e-posta pazarlamasının hala avantajları vardır

E-posta pazarlamasını kullanmanın en büyük avantajlarından bazıları şunlardır:

Hedef kitlenize sahipsiniz – Diğer pazarlama kanallarının aksine, e-posta aboneleri listenizi kontrol edebilirsiniz. Böylelikle onlara istediğiniz kadar ve istediğiniz şekilde pazarlama yapabilirsiniz.

Yüksek YG – E-posta pazarlamasının% 4400’e varan bir yatırım getirisi (YG) ürettiği görülmüştür. Bu, diğer çoğu dijital pazarlama kanalından oldukça yüksektir .

Otomatikleştirmesi kolay – Bugünün e-posta pazarlama yazılımı, e-posta pazarlama kampanyalarınızı, insanlar belirli eylemleri gerçekleştirdiğinde otomatik olarak tetiklenecek şekilde yapılandırmanızı kolaylaştırır.

Müşterilerle geliştirilmiş ilişkiler – E-posta, hedef kitlenize doğrudan bir kanal sağlar. Bu süreçte daha güçlü bir bağlantı kurarak abonelerinizle daha kişisel bir düzeyde iletişim kurabilirsiniz.

E-posta ile pazarlama sürecinin nasıl çalıştığına dair hızlı bir özet.

Bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturursunuz

Diğer herhangi bir pazarlama kanalı gibi, e-posta da stratejinizi önceden planlamanızı gerektirir. E-postanın genel pazarlama stratejinize nasıl uyduğunu ve kampanyalarınızla hangi hedeflere ulaşmak istediğinizi bilmeniz gerekir.

E-posta kampanyalarınız için net hedefler belirlemek, hangi araçları kullanacağınızı ve en iyi yaklaşımı kullanacağınızı bilmenize yardımcı olacaktır.

Aboneleri e-posta listenize alırsınız

E-posta listeniz, e-posta pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Pazarlama çabalarınızın başarılı olmasını istiyorsanız, bol miktarda aktif aboneye sahip bir listeye ihtiyacınız var.

Bir e-posta listesi oluşturmak, hedef kitlenizin önünde kayıt formları almayı içerir. Formları web sitenize bir açılır pencere olarak veya özel bir açılış sayfasının parçası olarak yerleştirirsiniz.

Kaydolma formları genellikle kullanıcılara ücretsiz olarak bir şeyler verir. Bu ücretsiz hediyeler (kurşun mıknatıslar olarak bilinir) insanları bir e-posta bültenine katılmaya teşvik etmeye yardımcı olur.

Abonelik için verebileceğiniz popüler şeyler arasında e-kitaplar, kontrol listeleri, indirimler, web seminerleri bulunur.

E-posta otomasyonunu yapılandırırsınız

Modern e-posta pazarlama yazılımı, çok çeşitli görevleri otomatikleştirmenize olanak tanır. Bir abone listenizdeyken, otomatik kampanyaların onlara bir dizi mesaj göndermesini sağlayabilirsiniz.

En yaygın e-posta otomasyon görevlerinden bazıları şunları içerir:

 • Hoşgeldin e-postaları
 • Terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma
 • Satın alma sonrası geri kazanma serisi
 • Sadakat ödülleri
 • Müşteri geri bildirimi isteme

Performansı izliyorsunuz

E-posta pazarlama yöneticileri, iyileştirme alanları bulmak için kampanyalarının başarısını sürekli olarak izlemelidir.

E-posta pazarlama çözümünüzdeki analitiğe girerek, hangi mesajların en iyi sonuçları sağladığını ve listenizdeki hangi üyelerin en duyarlı olduğunu görebilirsiniz.

E-posta listelerini temizler ve segmentlere ayırırsınız

Zamanla insanlar işinize olan ilgisini kaybedebilir veya listenize kaydolduklarını bile unutabilir. Etkin olmayan aboneleri kaldırmak için çaba sarf etmek, e-posta listenizi daha temiz ve daha kolay yönetebilir hale getirebilir.

Performans verileri etkin olmayan abonelerle seyreltilmediğinden, analizleriniz kampanyalarınızın etkinliğini daha iyi yansıtacaktır. Sağlıklı bir liste, birçok e-posta pazarlama hizmetinin fiyatlandırmalarını abone sayısına dayandırdığı için maliyetleri de düşürebilir.

2. E-posta pazarlama becerilerinizi geliştirin

E-posta pazarlama yöneticileri çeşitli farklı beceriler gerektirir

E-posta pazarlamacılarının geliştirmesi gereken önemli alanlardan bazıları şunlardır:

Liste oluşturma ve yönetme – E-posta pazarlamacıları, hedef kitlelerinin bir e-posta listesine abone olmasını sağlamak için farklı taktikleri nasıl kullanacaklarını bilmelidir. E-posta listesi büyüdükçe, alakalı kitle segmentleri oluşturma becerisine ihtiyacınız var

Katılım – E-posta iletişimleri ilgi çekici olmalı ve aynı zamanda işletmenin benzersiz değerini sunmalıdır. E-posta pazarlamacıları, açılan ve tıklanan mesajların ve kampanyaların nasıl oluşturulacağını bilmelidir.

Teslim Edilebilirlik – E-posta teslim edilebilirliğini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır. E-posta pazarlamacılarının, abonelerinin gelen kutularına ulaşma şansını en yüksek düzeye çıkarmak için mesajlarını nasıl yapılandıracaklarını bilmeleri gerekir.

Otomasyon – E-posta pazarlamacılarının farklı e-posta otomasyon görevlerini ayarlamayı bilmesi gerekir. Bu, otomatik yanıtlayıcı kampanyaları oluşturmayı ve belirli eylemleri gerçekleştiren abonelere etiket veya özel alanlar atamayı içerir.

Bir e-posta pazarlamacısı olarak ihtiyaç duyulan becerileri hızlı bir şekilde geliştirmenin etkili bir yolu, bir e -posta pazarlama kursu almaktır .

Kurslar, bir konuyu öğrenmek için ihtiyacınız olan her şeyi tek bir kaynakta toplar. Bu, sizi birden fazla kaynağı derleme ve çalıştığınız konuları nasıl sıralayacağınızı merak etme zahmetinden kurtarır.

 

3. Dijital satış hunilerinin nasıl çalıştığını öğrenin

Dijital pazarlama hunileri, işletmelerin müşteri olmaya hazır olmadan önce satın alma süreci boyunca potansiyel müşterilerle etkileşim kurmasına yardımcı olur.

Pazarlama Huni

Dijital pazarlama hunileri genellikle dört aşamaya ayrılır:

Farkındalık – Bu ilk aşamada, kişi işinizden ilk kez haberdar olur. İlk önce sosyal medya, ücretli reklamlar, organik arama, başka bir web sitesi ve daha fazlası aracılığıyla şirketiniz hakkında bilgi edinebilirler.

Keşif – Bu aşamada bir kişi, içeriğinizi tüketerek ve sunduklarınız hakkında daha fazla şey öğrenerek işletmenizle daha fazla etkileşim kurmaya başlayacaktır.

Değerlendirme – Bu aşamada, potansiyel müşteri web sitenizde daha da fazla zaman geçirecektir. Hatta sizi sosyal medyada takip edebilir veya e-posta bülteninize abone olabilirler.

Dönüştürme – Bu, müşteriyi bir satın alma işlemini tamamlamaya ikna ettiğiniz aşamadır. Dönüştürme aşamasını tamamlamak için gereken süre, sattığınız ürün veya hizmetin türüne bağlı olacaktır.

Dönüşüm hunisinin her aşaması, söz konusu kitle segmentini hedeflemek için farklı içerik türleri kullanır. Dönüşüm hunisinde ne kadar aşağı giderseniz, hedefleme o kadar daralır.

Dijital pazarlama hunisi için içerik planlarken, huniyi aşağıdaki segmentlerde görüntülemek yararlıdır:

Dönüşüm Hunisinin Başı (TOFU) – Dönüşüm hunisinin en üstündeki içerik , farkındalık aşamasında işletmenizin potansiyel müşterilerini tanıtır. Yaygın TOFU içeriği türleri arasında ücretli reklamlar, açılış sayfaları, görsel medya ve videolar bulunur.

Dönüşüm Hunisinin Ortası (MOFU) – Bu tür içerik, insanların işletmenizle etkileşim kurmaya başladığı dönüşüm hunisinin keşfetme ve üzerinde düşünme aşamalarını hedefler.

Bu aşamadaki içerik, izleyicinin acı noktalarını çözerken değer sağlamaya çalışmalıdır. MOFU içeriğinin örnekleri arasında vaka çalışmaları, uzun biçimli kılavuzlar ve blog gönderileri ve ürün / hizmet karşılaştırmaları yer alır.

Dönüşüm hunisinin altı (BOFU) – Bu tür içerik, ziyaretçileri işletmenizden satın alıp almayacağına karar verirken dönüşüm aşamasında hedefler.

Satışlara yol açmaya yardımcı olabilecek yaygın BOFU içeriği örnekleri arasında indirimler, ücretsiz denemeler ve demolar ile özel satış sayfaları bulunur.

E-posta ile pazarlama, şirketlerin yüksek oranda hedeflenen huniler oluşturmasına olanak tanır. E-posta listenizi, birisinin sitenizde gerçekleştirdiği belirli eylemlere göre kolayca bölümlere ayırabilirsiniz.
E-posta Satış Hunisi

Örneğin, biri ürün kategorisi sayfalarınızdan birini ziyaret ederse, e-posta pazarlama yazılımınızı o kategorideki öğeleri gösteren bir takip mesajını otomatik olarak gönderecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

4. E-posta pazarlama araçlarınızı seçin

Bir e-posta pazarlama uzmanı olarak, çok çeşitli e-posta pazarlama yazılımlarını nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir .

Buna e-posta otomasyon yazılımı, liste oluşturma platformları, A / B test araçları ve açılış sayfası oluşturucular dahildir.

E-posta pazarlama yazılımı için, kampanyalar oluşturmak ve e-posta otomasyonunu kurmak için Mailchimp’i öneriyoruz .

Mailchimp’in temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Çok sayıda önceden oluşturulmuş şablonla birlikte gelir
 • WordPress, Shopify ve WooCommerce gibi platformlarla kolay entegrasyon
 • Diğer e-posta pazarlama çözümlerine kıyasla uygun maliyetli
 • Arayüz kullanımı kolay
 • Önceden oluşturulmuş iş akışları ve otomasyon
 • Derinlemesine raporlar ve analizler

Mailchimp, planlar için dört katman sunar: ücretsiz, Essentials, Standard ve Premium.

Katman ne kadar yüksekse, o kadar çok özellik kullanılabilir. Fiyatlandırma, e-posta listenizdeki kişi sayısına bağlıdır. Her plan türünün listenizde sahip olabileceğiniz toplam abone sayısı için bir sınırı vardır.

Tüm temel pazarlama özelliklerine erişmek istiyorsanız, Standart plana kaydolmanız gerekir.

10.000 aboneniz varsa standart plan aylık 99 ABD dolarıdır. 30.000 aboneniz varsa, aylık 249 dolardır.

OptinMonster

Doğru müşteri adayı oluşturma aracı, katılım oranınızı artırmanıza yardımcı olarak daha büyük bir e-posta listesine ulaşmanızı sağlayabilir

Listeniz için potansiyel müşterileri yakalamak için OptinMonster’ı öneririz .

OptinMonster ile şunları yapabilirsiniz:

 • Favori e-posta pazarlama yazılımınızı kolayca entegre edin
 • Çeşitli kayıt formları oluşturun
 • Kaydolma formlarınızı yalnızca belirli durumlarda tetiklenecek şekilde ayarlayın
 • Görsel bir düzenleyiciyle formları hızla oluşturun
 • Hangisinin en iyi performansı gösterdiğini görmek için formlarınızın farklı öğeleri üzerinde A / B testleri yapın

OptinMonster’ın gücü, hedefleme ve tetikleme için ayrıntılı kurallarla kolayca çekici tercih formları oluşturma becerisinde yatmaktadır.

Oluşturabileceğiniz farklı form türlerinden bazıları şunlardır:

 • Kaydırma
 • Işık kutusu açılır penceresi
 • Kenar çubuğu widget’ı
 • Tam ekran karşılama paspası
 • Çizgide
 • Mobil cihazlar için optimize edilmiş pop-up’lar

Formlarınızı “çıkış amacı” olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, yalnızca bir ziyaretçi sayfadan ayrılmak üzereyken gösterilmelerini sağlar. Ayrıca formlarınızın yalnızca belirli sayfalarda gösterilmesi seçeneğiniz de vardır.

5. A / B testi sürecinde ustalaşın

A / B Testi Elektronik Tablo Örneği

A / B testi, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için bir web sayfasının, e-postanın veya diğer değişkenlerin birden çok sürümünü karşılaştırma işlemidir.

E-posta pazarlamasında, A / B testi, belirli öğelerin açılma oranı, tıklama oranı ve dönüşümler gibi ölçümleri nasıl etkilediğini bularak kampanya performansını artırabilir.

E-posta pazarlamasında A / B testi için ortak şeyler şunları içerir:

 • Konu satırları
 • Harekete geçirici mesaj metni
 • Açılış sayfası tasarımı
 • E-posta gönderme süreleri
 • Kayıt formları
 • Görüntüler
 • E-posta uzunluğu

Bir A / B testi başlattığınızda, deneyle başarmaya çalıştığınız şey için hedefler belirlemelisiniz.

Neyi optimize etmek istediğinizi bilmek, hangi öğelerin test edilmesinin en önemli olduğunu netleştirecektir.

Örneğin, e-posta açılma oranlarını artırmak istiyorsanız, farklı konu satırlarını test edebilirsiniz.

Bir konu satırını abonelerinizin yarısına, diğerini diğer yarısına gönderirsiniz.

Daha sonra, hangisinin daha yüksek açılma oranına sahip olduğunu görmek için her mesajın performansını takip edersiniz.

Popüler e-posta pazarlama çözümleri, kampanyalarınızda A / B testleri yapmayı kolaylaştırır.

Örneğin Mailchimp ile, sadece gövde metni veya konu satırı gibi bir değişken seçersiniz ve abonelerinizin yüzde kaçının içeriğin her sürümüne gönderileceğini belirlersiniz.

Abonelerinize farklı versiyonlar gönderildikçe, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için kampanya raporlarını görüntülemeniz yeterlidir.

Farklı pazarlama alanlarını aynı anda test ediyorsanız (e-posta mesajlarınız ve açılış sayfalarınız gibi) muhtemelen birkaç farklı test aracı kullanıyorsunuzdur.

Bu durumda, farklı testlerin sonuçlarını tek bir yerde izlemek için elektronik tablo gibi merkezi bir aracı nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

6. Metin yazarlığı becerilerinizi geliştirin

Harika bir e-posta pazarlama yöneticisi olmak için, metin yazarlığı becerilerinizi geliştirmeniz gerekecek .

Metin yazarlığının amacı, okuyucuları belirli bir eylemde bulunmaya teşvik edecek şekilde yazmaktır. E-posta pazarlamasında, doğrudan daha fazla açılma, tıklama ve dönüşüme yol açabilir.

Bir e-posta pazarlama yöneticisi olarak ustalaşmanız gereken metin yazarlığı tekniklerinden bazıları şunlardır:

Etkili konu satırları – Konu satırları, bir makalenin başlığı olarak işlev görür. Okuyucunun dikkatini çekmesi ve onları e-postayı açmaya ikna etmesi amaçlanmıştır. E-posta pazarlama uzmanları, kısa bir alanda ilgi çekici metin yazma becerisinde ustalaşmalıdır.

Kişiselleştirme – Kişiselleştirme, e-posta kopyasının büyük bir parçasıdır. Bu kadar yaygın olmasının bir nedeni, modern e-posta pazarlama yazılımının e-posta mesajlarınızı kişiselleştirmeyi kolaylaştırmasıdır. E-posta kopyasında kişiselleştirmenin nasıl kullanılacağını bilmek, e-posta pazarlamacılarının abonelerle ilişki kurmasına ve dönüşümleri artırmasına yardımcı olabilir.

Kopyayı işlenebilir hale getirme – Tüm e-posta mesajları, okuyucunun tamamlamasını istediğiniz bazı harekete geçirici mesajlar içerecektir. Bir blog gönderisine gitmek veya birisini indirimden yararlanmaya teşvik etmek için bir düğmeyi tıklamak olabilir. İnsanları eyleme geçmeye ikna etmek belirli bir dil türü gerektirir. E-posta pazarlamacıları, duygusal bir tepkiyi ortaya çıkarmada daha iyi olan güçlü kelimeleri nasıl kullanacaklarını bilmelidir. Ayrıca aktif sesi kullanarak etkili bir şekilde yazma yeteneğine de sahip olmalısınız.

Hikaye anlatımı – Hikayeler, insan iletişiminin doğal bir parçasıdır. Bir e-posta pazarlama uzmanı olarak, ilgi uyandırmak ve hedef kitlenizle daha güçlü bir bağlantı kurmak için hikaye anlatımını nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

7. E-posta pazarlama örnek olay incelemelerini inceleyin

E-posta pazarlama bilgisinin gerçek dünya sonuçlarına nasıl yol açabileceğini öğrenmenin harika bir yolu, e-posta pazarlama vaka çalışmalarını incelemektir.

Örnek olaylar size bir şirketin yaklaşımına dair doğrudan bir fikir verir, böylece onların taktiklerini elde ettikleri sonuçlarla karşılaştırabilirsiniz.

E-posta ile pazarlama vaka çalışmaları, genellikle e-posta pazarlama kampanyalarını ilk başlatan şirketlerin gelirlerinde nasıl önemli bir artış yaşayabileceğini gösterir.

Örnek olaylar, bir şirketin e-posta pazarlamasının bölümlerini optimize etmek için A / B testini nasıl kullandığını da gösterebilir.

E-posta pazarlamasının nasıl işe yarayacağına ve alabileceğiniz faydalara ilişkin harika bilgiler sağlayan iki örnek olay örneği aşağıda verilmiştir:

Dormify

Dormify, daha küçük yaşam alanlarına sahip müşterilere odaklanan bir e-ticaret ev eşyaları mağazasıdır.

Şirket, hedef kitlesine daha alakalı içerik sağlamak istedi, ancak her kitle segmenti için manuel olarak birçok farklı promosyon oluşturmak zorunda kalmak istemedi.

Hedef kitlelerinin farklı bölümlerini otomatik olarak hedefleyen üç e-posta kampanyası oluşturmaya karar verdiler:

Hoş geldiniz serisi – Bu kampanya, yeni e-posta abonelerine otomatik bir mesaj dizisi gönderir. İlk mesaj promosyon ve birkaç ürün bloğunu içerir.

İkinci e-posta, markanın sosyal medya profillerini gösterir.

İndirimi yinelemenin yanı sıra, üçüncü e-posta ilham arayanlar için ücretsiz bir tasarım planı sınavı içerir.

Terk edilmiş alışveriş sepeti serisi – Alışveriş sepetini terk etme serisi, siteden alışveriş sepetlerinde öğelerle ayrılan kullanıcılara bir dizi mesaj gönderir. İlk mesaj, kullanıcıya alışverişlerini tamamlamadıklarını hatırlatarak alışveriş sepetlerinde bulunan ürünleri tam olarak gösterir.

Dizideki ikinci e-posta, bir promosyon teklifi ve siparişi tamamlamak için başka bir hatırlatıcı içerir.

Satın alma sonrası serisi – Satın alma sonrası serisinde, her biri farklı hedeflere odaklanan iki e-posta bulunur.

Birincisi, müşterilerin geri gelip tekrar satın almalarını sağlayarak tekrar satın alımları teşvik etmektir.

İkinci e-posta, müşterileri alışveriş deneyimlerini sosyal medyada paylaşmaya teşvik ediyor.

Bu kampanyaları uyguladıktan bir yıl sonra şirket aşağıdaki sonuçları elde etti:

 • E-posta pazarlamasından elde edilen gelirde% 92 artış
 • E-posta trafiği web sitesi trafiğinin geri kalanının iki katı kadar dönüştürüldü
 • E-posta ziyaretçileri ortalamada% 42 daha uzun süre kaldı

Şirket, tüm e-posta gelirinin% 22’sinin karşılama serisinin sonucu olduğunu keşfetti. Bu kampanyadaki mesajlar% 25 açılma oranına ve% 3,13 tıklama oranına sahipti.

Alışveriş sepetini terk etme serisindeki mesajlar,% 32 ile en yüksek açılma oranına sahip oldu.

Burada yaratıcı örneklerle birlikte örnek olay incelemesinin tamamına göz atabilirsiniz .

Kampanya İzleme

E-posta Pazarlama Örnek Olay İncelemesi

Kampanya İzleme , e-posta pazarlama kampanyalarınızın performansını artırmak için A / B testini nasıl kullanabileceğinize dair harika bir vaka çalışması sağlar.

Şirket, harekete geçirici mesaj (CTA) düğmelerinin veya düz metin bağlantılarının kullanılmasının daha iyi bir tıklama oranı sağlayıp sağlamayacağını görmek istedi.

Bir mesajın farklı versiyonlarını oluşturdular, biri düğmeli, diğeri sadece metin bağlantısıyla. Daha sonra sonuçları görmek için bu mesajı abonelerine gönderdiler.

CTA düğmesini kullanmanın tıklamalarda% 28’e yol açtığını buldular.

Anahtar Öğrenimler

E-posta ile pazarlama, dijital pazarlamanın en iyi biçimlerinden biri olmaya devam ediyor. Etkili bir e-posta pazarlama stratejisi, çok yüksek bir yatırım getirisi sağlayabilir. Ayrıca bir markanın hedef kitlesini büyütmeye de yardımcı olabilir.

E-posta pazarlama yöneticileri, şirketin e-posta pazarlama stratejisini tasarlamaktan ve uygulamaktan sorumludur.

Aşağıdaki adımları izleyerek başarılı bir e-posta pazarlama yöneticisi olabilirsiniz:

E-posta pazarlamasının nasıl çalıştığını öğrenin – Abone toplamadan kampanyalarınızın başarısını analiz etmeye kadar e-posta ile pazarlama sürecini anlamalısınız.

E-posta pazarlama becerilerinizi geliştirin – E-posta pazarlama uzmanları çok çeşitli beceriler gerektirir. İlgi çekici mesajları nasıl oluşturacağınızı, kampanyaları nasıl yapılandıracağınızı, farklı yazılımları nasıl kullanacağınızı ve daha fazlasını bilmelisiniz.

Dijital satış hunilerinin nasıl olduğunu öğrenin – Satış hunileri, hedef kitlenizin üyelerini satın alma yolculuğundaki benzersiz konumlarına göre hedeflemenize yardımcı olur. E-posta ile pazarlama, bir olası müşterinin mevcut huni konumuna dayalı olarak iletişimi otomatikleştirmenize izin verdiği için satış hunilerinin önemli bir parçasıdır.

E-posta pazarlama araçlarınızı seçin – E-posta ile pazarlama, farklı teknik çözümlerin yoğun şekilde kullanılmasını gerektirir. E-posta otomasyonu için Mailchimp’te ve liste oluşturma için OptinMonster’da yolunuzu öğrenmenizi öneririz.

A / B testi sürecinde ustalaşın – A / B testlerini nasıl gerçekleştireceğinizi bildiğinizde, e-posta kampanyalarınızın her değişkenini optimize edebilirsiniz.

Metin yazma becerilerinizi geliştirin – Kopyalama, e-posta mesajlarının ne kadar başarılı olduğu konusunda büyük bir rol oynar. E-posta pazarlama yöneticilerinin, daha fazla tıklama ve dönüşüm sağlayan kısa ve ilgi çekici metinler yazma becerisine ihtiyacı vardır.

E-posta ile pazarlama vaka incelemelerini inceleyin – Örnek olaylar, size farklı e-posta pazarlama taktiklerinin getirebileceği sonuçların gerçek hayattan bir örneğini verebilir.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.