fbpx

Google Ads Optimizasyon Kılavuzu

 

Google Ads kampanyası oluşturmak kolaydır. En zorlu kısım, PPC kampanyalarınızı karlı olacak şekilde optimize etmektir.

Google Ads optimizasyonu basit bir süreç değildir. İşletmeniz için en iyi olanı bulmak için çok sayıda A/B testi ve deneme içerir.

Mümkün olan en iyi sonuçları mümkün olan en hızlı şekilde almanıza yardımcı olmak için, bir Google Ads hesabının en önemli unsurlarını ve genel olarak PPC kampanyalarınızı optimize etmek için takip edebileceğiniz bir kontrol listesi oluşturduk.

Google Ads Optimizasyon Kontrol Listesi

 1. Negatif anahtar kelime listesi oluşturun
 2. Duyarlı arama ağı reklamlarınızın performansını izleyin
 3. Konum hedefi teklif ayarlamasını kullan
 4. Kampanya optimizasyon puanını %100’de tutun
 5. Demografik hedeflemeden yararlanın
 6. Kitle Optimizasyonu
 7. Teklif Optimizasyonu
 8. Bütçe Optimizasyonu
 9. Her zaman yeniden pazarlama kampanyalarını kullanın

1. Negatif Anahtar Kelime Listesi Oluşturun

Google reklamları (özellikle arama ağı reklamları ) yayınlarken , yapılandırmanız gereken önemli bir öğe, negatif anahtar kelime listenizdir.

Negatif anahtar kelimeler nelerdir? Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın gösterilmesini hariç tutmak istediğiniz arama terimleri veya kelime öbekleridir.

Örneğin, kampanyalarınızda “PPC Denetimi” anahtar kelimesini hedeflediğinizi ancak reklamlarınızın “ücretsiz PPC Denetimi” terimleri için gösterilmesini istemediğinizi varsayalım.

Bunu yapmanın yolu, “ücretsiz PPC Denetimi” anahtar kelimesini negatif anahtar kelime olarak eklemektir.

Negatif anahtar kelimeler reklam grubu düzeyinde, kampanya düzeyinde veya hesap düzeyinde eklenebilir.

Negatif anahtar kelime listelerini kullanmak için başka bir senaryo aşağıda verilmiştir.

Negatif Anahtar Kelime Listeleri – Örnek Senaryo

Negatif anahtar kelimeleri ele almanın en iyi yolu, hesap düzeyinde bir negatif anahtar kelime listesi oluşturmak ve bunu belirli kampanyalara uygulamaktır.

Bu şekilde yönetimi daha kolay olur ve negatif anahtar kelimelerinizde değişiklik yaparken bir reklam grubunu veya kampanyayı manuel olarak düzenlemeniz gerekmez.

Listenize eklemek için negatif anahtar kelimeleri nerede bulabilirim?

Bunu yapmanın üç yolu vardır:

İlk yol (ve en önemlisi), Google Ads’deki Arama Terimleri raporunu görüntülemektir . Bu rapor, reklamlarınızın gösterilmesini tetikleyen gerçek arama terimlerini gösterir.

Her bir arama terimi için ilişkili verileri (tıklamalar, TO, tıklama başına maliyet, dönüşümler vb.) görüntüleyebilir ve bu verileri saklamaya veya negatif terim olarak eklemeye karar verebilirsiniz.

ANAHTAR KELİMELER menüsünden ARAMA TERİMLERİ’ni seçerek Arama terimleri raporunu görüntüleyebilirsiniz .

Google Ads Arama Terimleri Raporu

Devam eden optimizasyon sürecinin bir parçası olarak, arama terimleri raporunuzu haftalık olarak gözden geçirmeniz ve negatif anahtar kelime listenizde gerekli ayarlamaları yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Eğer alırsanız Google’dan organik trafik , anahtar kelime görmek için, bu iki araçlarından kombine verileri kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde, trafik çeken ancak dönüşüm sağlamayan anahtar kelimeler de bulabilirsiniz. Bu anahtar kelimeler, PPC kampanyalarınıza negatif olarak eklemek için iyi adaylardır. Bütçenizi koruyacak ve ayrıca Google Ads kampanyalarınızda daha etkili anahtar kelimeler hedefleme fırsatı verecektir.

Negatif anahtar kelimeler nasıl çalışır?

Negatif anahtar kelimeler hakkında bilmeniz gereken bazı çok önemli ipuçları şunlardır:

Negatif anahtar kelime listenize farklı türde anahtar kelimeler (geniş eşleme, sıralı eşleme, tam eşleme) ekleyebilseniz de, bunlar pozitif karşılıklarıyla tam olarak aynı şekilde çalışmazlar.

Temel fark, eşanlamlı, tekil veya çoğul versiyonları için geçerli olmamalarıdır.

Örneğin, “widget’lar” anahtar kelimesini hariç tutarsanız, reklamlar “mavi widget” sorgusu için gösterilmez, ancak “kırmızı widget” için gösterilir.

Negatif anahtar kelimeler için varsayılan anahtar kelime türü geniş eşlemedir. Bu, arama sorgusu TÜM negatif anahtar kelime terimlerinizi içeriyorsa, farklı bir sırada olsalar bile reklamlarınızın gösterilmeyeceği anlamına gelir.

Arama sorgusu, anahtar kelime terimlerinizin yalnızca BAZILARINI içeriyorsa, reklamlarınız gösterilmeye devam eder.

Negatif anahtar kelimelerin farklı anahtar kelime türleri için nasıl çalıştığını gösteren güzel bir örnek.

Negatif Anahtar Kelime Listeleri Yönergeleri

Negatif anahtar kelimeler hakkında daha fazla bilgi için bu kılavuzu Google’dan okuyun .

Negatif anahtar kelime listesi nasıl oluşturulur?

Negatif anahtar kelime listesi oluşturmak için üst menüden ARAÇLAR seçeneğini tıklayın ve NEGATİF ANAHTAR KELİME LİSTESİ’ni seçin.

Negatif Anahtar Kelime Listesi Nasıl Oluşturulur

Yeni bir liste oluşturmak için + düğmesine tıklayın .

Listeniz için anlamlı bir ad girin ve negatif anahtar kelimelerinizi ekleyin (her satıra bir tane).

İşiniz bittiğinde, listenizi kaydetmek için KAYDET düğmesine tıklayın.

Son bir adım, listeyi bir veya daha fazla kampanyaya eklemektir. Bunu yapmak için liste adına ve ardından KAMPANYALARA BAŞVUR düğmesine tıklayın.

Kampanyalara Negatif Anahtar Kelime Listesi Ekleme

Bu listeden faydalanmak istediğiniz kampanyaları seçin ve TAMAM butonuna tıklayın.

2. Duyarlı arama ağı reklamlarınızın performansını izleyin

Google Ads optimizasyon kontrol listenizdeki bir sonraki öğe, duyarlı arama ağı reklamlarınızı optimize etmektir. Duyarlı arama ağı reklamlarının birçok avantajı vardır ancak optimize edilmesi biraz zordur.

Yapmanız gereken ilk şey, reklamlarınızı makul bir süre (en az 30 gün) yayınlamaktır. Bu, sistemin reklamlarınız hakkında veri toplaması için yeterli zaman sağlayacaktır.

Ardından, duyarlı arama ağı reklamlarınızın her birinin performansını analiz edebilir ve gerekli optimizasyon değişikliklerini yapabilirsiniz.

Reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek için bir kampanya seçin ve ardından sol menüden REKLAMLAR’ı tıklayın. Her bir reklamın altında bulunan VARLIK DETAYLARINI GÖRÜNTÜLE düğmesini tıklayın.

Varlık Ayrıntıları Raporu

Performans sütununu arayın. Bu, belirli bir reklam öğesinin aynı reklamdaki diğer öğelere göre nasıl performans gösterdiğini gösterir.

Olası değerler şunlardır:

Öğrenme – sistem hala bu varlık için bilgi topluyor. Google’a göre, duyarlı arama ağı reklamlarının Performans sütununda bir derecelendirme görüntülemek için genellikle 30 gün boyunca yaklaşık 5.000 gösterime ihtiyacı vardır.

Düşük – Düşük performans gösteren varlık. Bunu başka bir şeyle değiştirmelisiniz.

İyi – Varlık iyi performans gösteriyor. Sende kalabilir.

En İyi – Bu öğe harika performans gösteriyor. Bunu saklayın ve genel reklam performansınızı artırmak için bunun gibi daha fazlasını eklemeye çalışın.

Dikkate alınması gereken diğer yönergeler:

Mümkün olduğu kadar çok başlık ve açıklama sağlayın – Şu anda 15’e kadar başlık ve 4 açıklama ekleme olanağınız var. Hepsi için metin sağladığınızdan emin olun.

Anahtar kelimeleri tüm başlıklara dahil etmeyin – Google, 2 başlığa anahtar kelimeler eklemenizi ve anahtar kelimeler olmadan en az 3 başlık sağlamanızı önerir.

Açıklama metinlerini ve başlıkları farklılaştırın – aynı metni her iki yerde de tekrar etmekten kaçının. Ürünleriniz veya işletmeniz hakkında ek bilgi sağlamak için açıklamaları kullanın.

Mevcut metin reklamlarınızdaki içeriği yeniden kullanabilirsiniz. Zaten iyi performans gösteren duyarlı olmayan metin reklamlarınız varsa, aynı metni duyarlı metin reklamlarınızda güvenle kullanabilirsiniz.

Varlık ayrıntıları raporuna bakmanın yanı sıra, reklamınızı düzenleyebilir ve Google tarafından sağlanan önerileri görüntüleyebilirsiniz.

Google Reklam Gücü Raporu

Reklamlarınızda kullanmak üzere metin önerileri almak için FİKİRLERİ GÖRÜNTÜLE’yi tıklayın. Tüm reklamlarınızın reklam gücünün Mükemmel olduğundan emin olun .

3. Konum hedefi teklif ayarlamasını kullanın

Karlı PPC kampanyaları yürütmenize yardımcı olabilecek bir diğer unsur da konum hedefi teklif ayarlamasıdır. Google Ads’in bu özelliği, kullanıcının bulunduğu yere göre teklifi (artırma veya azaltma) ayarlamanıza olanak tanır.

Ülke, eyalet, şehir ve hatta posta kodlarına göre teklif ayarlamaları uygulayabilirsiniz.

Bunu henüz yapmadıysanız, ilk adım, yalnızca bir ülke değil, eyalet veya şehir düzeyinde reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz yerleri belirtmektir.

Örneğin, reklamlarınızda Amerika Birleşik Devletleri’ni hedefliyorsanız, Konumlar’a yalnızca ülkeyi eklemek yerine eyaletleri tek tek eklemelisiniz.

Google Ads Yer Hedefleme

Bu sayede her bir Devletin nasıl performans gösterdiği hakkında detaylı bilgi alabilir ve tekliflerinizi performansa göre de ayarlayabilirsiniz.

Sonraki adım, kampanyalarınızın birkaç hafta yayınlanmasına izin vermek ve ardından sol menüden YERLER’i seçerek YERLER RAPORU’nu görüntülemektir.

Bu raporun gösterdiği şey, her bir konumun nasıl performans gösterdiğidir.

Şimdi yapmanız gereken, belirli konumlar için teklifi artırmak veya azaltmaktır.

Örneğin, belirli bir Eyalette yerel bir varlığınız varsa ancak ürünlerinizi çevrimiçi olarak da satıyorsanız, mağazanıza yakın alan için %20 oranında bir teklif ayarlaması belirleyebilirsiniz.

Bu, şehrinizde ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aktif olarak arayan daha fazla müşteri edinmenize yardımcı olacaktır.

Teklif ayarlamaları eklerken, çakışan konumlar eklerseniz, daha küçük alanın daha büyük alanın teklifini geçersiz kıldığını unutmayın.

Aşağıdaki örnekte, Boston şehri için teklifler %20, Eyalet’in geri kalanında %10 oranında artırılmıştır.

Yer Teklifi Hedefleme Örneği

4. Kampanya optimizasyon puanını %100’de tutun

KAMPANYALAR raporunu görüntülediğinizde, Optimizasyon Puanı sütununu fark edeceksiniz . Bu, bir kampanyanın ne kadar iyi performans göstermesinin beklendiğine dair bir tahmin (%0’dan %100’e) gösterir.

Kampanya Optimizasyon Puanı

Puan, bir dizi faktöre göre hesaplanır ve amacı, kampanyanızın performansını artırmanıza ve hesabınızı tam potansiyeliyle performans gösterecek şekilde optimize etmenize yardımcı olmaktır.

Optimizasyon puanınızı nasıl artırabileceğinize ilişkin kişiselleştirilmiş önerileri görüntülemek için sol menüden ÖNERİLER seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Google Ads Önerileri Raporu

Google Ads’in Öneriler özelliği hakkında bilmeniz gerekenler.

Google, optimizasyon puanınızı iyileştirmek için bir dizi öneride bulunacaktır. Tüm önerileri körü körüne takip etmemeli ve uygulamamalısınız.

ÖNERİLERİ GÖRÜNTÜLE düğmesini tıklayın ve önerilen değişiklikleri gözden geçirin ve bunları yalnızca işinizle ilgiliyse uygulayın.

Amacınız optimizasyon puanınızı her zaman %100’de tutmaktır. Bu, hesabınızın tam olarak çalışmasını sağlamak için önemlidir.

Bu nedenle, her bir öneriyi gözden geçirin ve uygun değilse KAPAT düğmesini seçin. Bu, öneriyi listeden kaldıracak ve optimizasyon puanınızı artıracaktır.

5. Demografik hedeflemeden yararlanın

Google Ads kampanyalarınızı optimize ederken faydalı olan bir diğer özellik de demografi hedeflemedir.

Demografik hedeflemeyle, demografik bilgilere (yaş, cinsiyet, hane geliri) dayalı olarak belirli kitleler için teklifi hariç tutabilir veya ayarlayabilirsiniz.

Bu, özellikle belirli bir yaş grubunu hedeflerken kullanışlıdır. Reklamlarınızın hedef yaş grubunuz dışındaki kişilere gösterilmesini durdurmak için hariç tutma özelliğini kullanabilirsiniz.

DEMOGRAFİK seçeneğini ve ardından YAŞ’ı tıklayın. Bu size reklam gruplarınızın yaş grubuna göre performansını gösterecektir.

Bir yaş grubunu hariç tutmak için, (yaşın yanındaki) yeşil daireye tıklayın ve REKLAM GRUBUNDAN HARİÇ TUT’u seçin.

Yaş Grubu Hedefleme

Teklifi bir yaş grubuna göre ayarlamak için Teklif Ayarı sütunundaki DÜZENLE düğmesini tıklayın .

Bilinmeyen’i kampanyalarınızdan hariç tutmamanız önemlidir . Google, kullanıcıların yaş grubunu bulmak için farklı yollar kullanıyor ve bu %100 doğru değil.

Birçok kullanıcı için durum Bilinmiyor’dur ve en iyi sonuçlar için bu grubu kampanyalarınızda tutmalısınız.

Kesinlikle hedeflemek istemediğiniz veya geçmişte kampanyalarınız için iyi performans göstermeyen yaş gruplarını kaldırmak için hariç tutma özelliğini kullanın.

Dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan yaş grupları için (hedef pazar analizinize veya kampanya geçmişinize göre) tekliflerinizi artırmak için Teklif ayarlama özelliğini kullanın.

6. Kitle Optimizasyonu

Kitle hedefleme, Google kampanyalarınızla belirli bir grup insanı lazerle hedeflemek için kullanabileceğiniz bir özelliktir.

Kitle hedefleme, çok büyük bir konudur ve ilgili kullanıcı gizliliği sorunları nedeniyle sık sık değişen bir şeydir.

Güncel bilgiler için bu Google kılavuzunu buradan okuyabilirsiniz .

Optimizasyon perspektifinden anlaşılması gereken, kitle hedeflemenin ne olduğu ve kampanyalarınızda ne zaman kullanılacağıdır.

Seyirci nedir? İzleyici, aynı demografik özellikleri, ilgi alanlarını ve davranışları paylaşan bir grup insandır.

Kitleler aşağıdakiler kullanılarak oluşturulabilir:

Google’ın her kullanıcı için sahip olduğu veriler – Buna, arama geçmişi, ziyaret ettikleri web siteleri, demografik bilgiler, son satın alma etkinlikleri ve Google tarafından tahmin edildiği gibi daha birçok faktör dahildir.

Web sitesi davranışı – kullanıcıların web sitenizde gerçekleştirdiği eylemlere dayalı olarak hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Müşteri verileri – mevcut müşteri bilgilerinizi (ad, e-posta, adres) Google Ads’e yükleyebilir ve özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz

Kitle hedefleme ne zaman kullanılır?

Aşağıdaki tablo, Google Ads kampanyalarınızda kitle hedeflemeyi kullanabileceğiniz tüm yolları özetlemektedir.

Kitle Hedefleme Seçenekleri

Deneyimlerime göre, kitle hedeflemeyi kullanmanın en iyi yolları şunlardır:

Yeniden pazarlama kampanyaları için – Özel kitleler (Google Analytics veya Google Ads’de) oluşturabilir ve web sitenizi ziyaret eden ancak Google ağı üzerinden dönüşüm sağlamayan kullanıcıları yeniden hedefleyebilirsiniz.

Yeniden pazarlama kampanyası oluşturma hakkında daha fazla bilgi için bu adım adım kılavuzu görüntüleyebilirsiniz.

En iyi müşterilerinizle benzer özellikleri paylaşan kullanıcıları hedeflemek için bu özellik, Facebook’un Benzer hedef kitlelerine benzer. Google Ads’de “Benzer Kitleler” olarak adlandırılırlar.

Bunun nasıl kurulacağına ilişkin bir genel bakış:

Web sitenizde önemli bir işlem gerçekleştiren kullanıcıları dahil etmek için Google Analytics’te (veya Google Ads’de) bir hedef kitle oluşturun. (yani dönüştürücüleriniz).

Google Ads, otomatik olarak bir “Benzer Kitle” oluşturacak ve bunu en iyi dönüştürücülerinizle benzer özelliklere sahip kullanıcılarla dolduracaktır.

Google Ads’de yeni bir kampanya oluşturun (bir görüntülü kampanya veya keşif kampanyası olabilir) ve yalnızca Google tarafından oluşturulan ‘Benzer Kitleyi’ hedeflemek için kitle hedeflemeyi kullanın. Kampanyanızda, web sitenizi zaten ziyaret eden ve dönüşüm gerçekleştiren tüm kullanıcıları da hariç tutabilirsiniz.

7. Teklif Optimizasyonu

Teklif verme, temel olarak, reklamlarınıza yapılan tıklamalar için nasıl ödeme yapmak istediğinizdir. Google Ads, kampanya hedeflerinize bağlı olarak çeşitli teklif seçenekleri sunar.

Aşağıdaki tablo, en uygun teklif stratejisiyle farklı kampanya hedeflerini göstermektedir.

Google Ads Teklif Stratejileri

Genel bir kural olarak, Google Ads kampanyalarını her zaman işletme hedeflerinize göre optimize etmelisiniz.

Örneğin:

Amacınız satışları artırmaksa, kampanyalarınızı dönüşümler için optimize etmelisiniz.

Amacınız marka bilinirliğini artırmaksa, kampanyalarınızı gösterim payı için optimize etmelisiniz.

Aynı derecede önemli olan, mümkün olan en düşük maliyetle maksimum sayıda dönüşüm elde etmek için Google’ın makine öğrenimini kullanan akıllı teklif stratejilerinden yararlanmaktır.

En sık kullanılan akıllı teklif stratejileri şunlardır: dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak ve hedef EBM.

Teklif stratejinizi optimize etmek için izlemeniz gereken bazı ipuçları:

Hedef EBM değeri belirlemeden kampanyalarınızı “dönüşümleri maksimize et” ile başlatın. Kampanyaları birkaç hafta yayında bırakın ve Dönüşüm Başına Maliyet değerini izleyin.

Ortalama dönüşüm başına maliyet, kabul edilebilir seviyelerinizdeyse, güvenle bir “hedef işlem başına maliyet” belirleyebilir ve günlük bütçenizi, EBM değerinizi en az iki katına çıkaracak şekilde artırabilirsiniz.

Google Ads Teklif Optimizasyonu

Örneğin, hedef EBM’niz 100 TL ise, söz konusu kampanya için günlük bütçeniz en az 200 TL olmalıdır.

Google, bütçeyi hedef EBM’nizden birkaç kat daha fazla artırmanızı önerir, ancak bunu 2 X EBM’ye ayarlamak başlamak için iyi bir yoldur.

Ortalama işlem başına maliyetinizin, kabul edilebilir bir EBM olarak değerlendirdiğiniz değerin sürekli üzerinde olduğunu fark ederseniz, işlem başına bir hedef maliyet belirlemeden kampanyalarınızı ‘Dönüşümler’ ile yayınlamaya bırakın.

8. Bütçe Optimizasyonu

Başarılı Google Ads kampanyaları yürütmek için kritik bir faktör, bütçe optimizasyonudur. Bütçe optimizasyonu ile, bütçenizi verimliliklerine göre çeşitli kampanyalara ayırmayı kastediyoruz.

Müşterilerimiz için PPC kampanyalarını yönetirken kullandığımız model, Google Pazarlama ekibi tarafından kullanılan metodoloji ile aynıdır. Buna Şelale metodolojisi denir.

Bu metodolojinin üç ana kuralı vardır:

1) Maksimum kâr noktasına ulaşana kadar bütçenizin çoğunu en iyi performans gösteren kampanyalara ayırın. Bu, mümkün olan en düşük maliyetle maksimum sayıda dönüşüm elde ettiğiniz noktadır.

2) En iyi performansı gösteren ikinci kampanya için bütçeyi artırın ve performansı yakından izleyin.

3) Güçlü testlerden sonra kârlı bir şekilde performans gösteremediğinde bir kampanyayı duraklatın.

Google Ads Bütçe Optimizasyonu

Yukarıdaki modelin çalışması için yapmanız gerekenler:

Google Ads dönüşüm izlemenin uygun değere dayalı ayarlarla etkinleştirildiğinden emin olun .

Bir dönüşümün değerini bilmeden, EBM’nizi (İşlem Başına Maliyet) ölçemez veya maksimum dönüşüm için kampanyalarınızı optimize edemezsiniz.

Kampanyanız ve reklam gruplarınız uygun şekilde yapılandırılmıştır. Kampanya başına daha az reklam grubuna ve daha fazla kampanyaya sahip olmanın daha iyi sonuç verdiğini test ettikten sonra öğrendik.

Hangi kampanyaların en iyi performansı gösterdiğini görmenizi ve bütçenizi buna göre ayırmanızı kolaylaştırır.

Dezavantajı, hesabı yönetmeyi daha fazla zaman alıcı hale getirmesidir (özellikle çok sayıda kampanyanız varsa), ancak kârlı bir bakış açısıyla daha iyidir.

O yüzden yeni başlayanlara tavsiyem düşük bütçeli tek bir kampanya ile başlamanızdır.

Biraz zaman verin (2-3 hafta) ve ardından bütçenizi kademeli olarak artırın ve daha fazla harcamanın daha iyi sonuçlar doğurmayacağı bir noktaya gelene kadar kampanyanızı optimize edin.

Ardından ikinci bir kampanya başlatın ve aynısını yapın. Birkaç ay içinde, işletmeniz için en iyi neyin işe yaradığı ve harcamalarınızın çoğunu nereye tahsis edeceğiniz konusunda net bir fikre sahip olacaksınız.

9. Her zaman yeniden pazarlama kampanyaları kullanın

Son olarak, Google’da (veya Facebook’ta) herhangi bir kampanya yürütürken, bir Google yeniden pazarlama kampanyasını da etkinleştirmelisiniz.

Yeniden pazarlama kampanyaları çok etkilidir ve yeniden pazarlama olmayan kampanyalara kıyasla daha düşük maliyetle dönüşüm sağlayabilir.

Genel olarak, hesabınızda yeniden pazarlama kampanyalarının etkinleştirilmesi, genel EBM ve müşteri edinme maliyetlerinizi azaltacaktır.

TEMEL ÖĞRENİMLER

Google Ads optimizasyonu zor bir süreçtir. Her işletmenin farklı hedefleri ve verileri vardır ve bir işletme türü için geçerli olan başka bir işletme türü için geçerli olmayabilir.

Bununla birlikte, yukarıda açıklanan optimizasyon uygulamalarını izleyerek hesabınızı ve kampanyalarınızı iyi duruma getirebilmeli ve başarılı kampanyalar yürütme şansınızı artırabilmelisiniz.

Google Ads kontrol listenizdeki en önemli öğelerin bir özetini burada bulabilirsiniz:

 • Negatif bir anahtar kelime listesi oluşturun ve bunu düzenli olarak (iki haftada bir) yeni anahtar kelimelerle güncelleyin.
 • Duyarlı arama ağı reklamlarınızın performansını sürekli olarak izleyin ve yeni başlıklar ve açıklamalar deneyin.
 • Yer hedeflemeyi kullanın ve en önemli yerleriniz için teklifi artırın. Bu ülkeler, şehirler veya belirli posta kodları olabilir.
 • Google’ın tavsiyesine uyun ve Google Ads hesap optimizasyon puanınızın her zaman %100 olduğundan emin olun.
 • Demografi raporunu görüntüleyin ve alakalı olmayan grupları hariç tutun veya en önemli yaş gruplarınız için teklifleri artırmak için teklif ayarlamasını kullanın.
 • En iyi müşterilerinize benzer özelliklere sahip yeni müşteriler bulmak için özel kitleler oluşturun ve Google’ın benzer kitleler özelliğini kullanın.
 • Kampanyalarınız için ideal teklif stratejisini bulana kadar farklı teklif stratejilerini test edin.
 • Bütçenizi en karlı kampanyalara ayırın. İyi performans göstermeyen kampanyalar için bütçenizi boşa harcamayın. Sınırlı bir bütçeniz varsa, her seferinde bir kampanyayı test edin.
 • İşletmeniz veya ürünleriniz ne olursa olsun, DAİMA yeniden pazarlama kampanyaları kullanın. Kullanabileceğiniz açık ara en etkili kampanya türüdür.

Bu kadar. Google Ads hesabınızı sonuna kadar optimize etmek için yukarıdaki ipuçlarını uyguladığınızdan emin olun!

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.