fbpx

Google Arama Sonuçlarında Site Bağlantılarını Göstermek

Web siteniz için Google site bağlantıları nasıl oluşturulur?

 

Site bağlantıları, snippet’inizin Google arama sonuçlarındaki görünümünü iyileştirebilir ve bu da daha yüksek Tıklama Oranları (TO) ve daha fazla trafik anlamına gelir.

Site bağlantılarını doğrudan belirleyemeseniz de (Google algoritması tarafından otomatikleştirilirler), Google’ın web siteniz için doğru site bağlantılarını seçmesine yardımcı olmanın birkaç yolu vardır.

Bu yayında, site bağlantılarının ne olduğunu, neden önemli olduklarını ve web siteniz için Google site bağlantılarını nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

 • Site bağlantıları nedir?
 • Site bağlantıları neden önemlidir?
 • Web siteniz için Google site bağlantıları nasıl oluşturulur?
 • Site Bağlantıları SSS
 • Sonuç

Site bağlantıları, Google Arama Sonuçları’ndaki snippet’inizin açıklamasının altında, web sitenizdeki diğer sayfalara işaret eden bağlantılardır. Site bağlantıları Google algoritmaları tarafından otomatikleştirilir ve yalnızca kullanıcı için faydalı olduklarında gösterilir.

 

Google Arama Sonuçlarındaki Site Bağlantıları Örneği

Google’da   levent yurtseven  adını aradığınızda , site başlığı ve açıklamasının altında Google’ın web sitemizin en yararlı sayfaları olduğuna inandığını belirten bağlantılar göreceksiniz.

Site bağlantıları genellikle Google’da bir marka adı aradığınızda gösterilir, ancak tek tek yayınlar için de gösterilir.

Yukarıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi, yazı başlığı ve açıklamasının yanı sıra Google, aynı yazıdaki bölümlere işaret eden birkaç bağlantı da gösterir.

Google Arama Parçacıklarının Anatomisi

Site bağlantılarının nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olmak için, sonuç snippet’i oluşturan farklı bölümleri hızlıca inceleyelim.

Google arama snippet’i aşağıdaki bölümlerden oluşur:

 • Başlık
 • URL
 • Açıklama
 • Site bağlantıları

İlk üç bölüm için, görünümlerini kontrol etmenin yolları vardır.

Sayfa içi SEO’nuzun bir parçası olarak başlıklarınızı optimize edebilir , URL’lerinizi SEO Dostu yapabilir ve daha iyi açıklamalar sağlayabilirsiniz .

Son bölüm için, site bağlantısı olarak gösterilenleri doğrudan seçemezsiniz. Belirli arama sorgusu için site bağlantılarının gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermek Google’a bağlıdır.

Başka bir deyişle, Google, algoritmaları kullanıcılar için faydalı olacağına inanıyorsa, yalnızca belirli sorgular için bir web sitesi için site bağlantıları gösterebilir.

Site bağlantıları neden önemlidir? Site bağlantılarını doğrudan etkileyemiyorsanız neden rahatsız oluyorsunuz?

Google, arama snippet’inizle birlikte site bağlantılarını göstermeye karar verdiğinde, bir dizi avantaj vardır.

Tıklama Oranlarındaki Artış (TO)

Site bağlantıları, girişinizin arama sonuçlarında kapladığı alanı artırır ve bu da daha fazla görünürlük ve daha yüksek TO’lar anlamına gelir.

Bu kavram, PPC Kampanyaları yayınlarken Google AdWords’teki reklam uzantıları aracılığıyla ekleyebileceğiniz site bağlantılarına benzer.

Site bağlantıları ve diğer uzantılar ekleyerek, reklamlarınızın alanını ve kullanıcılar tarafından görülme olasılığını artırırsınız.

Yalnızca ana sayfayı değil dahili sayfaları da ziyaret edin

Marka adınız için site bağlantıları gösterildiğinde, kullanıcılar ana sayfanızı ziyaret etmeden doğrudan iç sayfalarınıza gidebilir.

Bu, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sağlar ve işletmeniz / web siteniz için daha önemli olan sayfalara trafik alırsınız.

Kullanıcıların web sitenize girmeleri ve ürün veya satış sayfalarınızda yollarını bulmaları gerekmez, doğrudan arama sonuçlarından tıklayıp gidebilirler.

Google güveninin bir işareti

Google, tüm web siteleri için site bağlantıları göstermez. Kullanıcılar alan adınızı veya belirli sorguları aradığında site bağlantılarını göstermeye karar verebileceği gerçeği, bu bir güven işaretidir.

Bu, SEO’nuz ve ayrıca işletmenizin İnternet’teki itibarı için iyidir.

Site bağlantıları marka bilinirliğini artırır

Kullanıcılar Google’da marka adınızı aradıklarında ve site bağlantılarının bir listesini gördüklerinde, web sitenizde bu bilgileri aramak zorunda kalmadan işletmeniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında hemen daha fazla bilgi edinebilirler.

Örneğin, markamızın adını ararken Dijital Pazarlama Hizmetlerinin yanı sıra bir SEO Kursu sunduğumuzu da görebilirsiniz .

Ürün sayfalarına Site Bağlantıları örneği

Bu, web sitemizin iç sayfalarından birini ziyaret etmedikçe, çoğu insanın başka türlü bilmeyeceği bilgidir.

Yukarıda birkaç kez, Google’ın site bağlantıları olarak hangi sayfaları kullanması gerektiğini doğrudan belirleyemeyeceğinizi belirtmiştim. Kullanıcı sorgusuna göre Google algoritması tarafından otomatik olarak seçilirler.

Bununla birlikte, Google’ın site yapınızı ve içeriğinizi anlamasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır ve bu da arama sonuçlarında site bağlantısı alma şansınızı artırır.

 • Marka adınız için sıralama yapabileceğinizden emin olun
 • Basit ve anlaşılması kolay bir site yapısı oluşturun
 • Ana sayfanızdan önemli sayfaları bağlayın
 • Site bağlantısı aday sayfaları için uygun başlıkları ve açıklamaları tanımlama
 • Google’ın önemli sayfalarınızı tanımlamasına yardımcı olması için dahili bağlantı kullanın
 • Kenar çubuğunuza site bağlantısı aday sayfaları ekleyin
 • Sayfa içi bağlantıları olan uzun biçimli yayınlar için içindekiler tablosu ekleme
 • Web sitenizi teknik ve sayfa içi SEO için optimize edin

Marka adınız için sıralama yapabileceğinizden emin olun

Çoğu durumda, bunu yapmak kolaydır. Google’da marka adınızı ararken normalde sonuçların üstünde görünmelisiniz.

İşte fitness bloglarımızdan biri olan kalorikretleri ararken bir örnek .

Marka Terimleri için Site Bağlantıları

Bu gerçekleşmiyorsa yapmanız gerekenler:

 • Robots.txt dosyasını kontrol edin ve Google’ın web sitenize sorunsuz bir şekilde erişebildiğinden ve dizine eklediğinden emin olun.
 • Marka adınızın ana sayfa başlığınızda bulunduğundan emin olun.
 • Marka adınızın ana sayfanızda metin olarak göründüğünden ve HTML h1 etiketi ile sarıldığından emin olun .
 • Ana sayfanızda markanız hakkında bilgi içeren yeterli metin içeriğine sahip olduğundan emin olun.

Basit ve anlaşılması kolay bir site yapısı oluşturun

Site yapısı bu site bağlantılarına gelince belki de en önemli faktördür. Google’a ve kullanıcılarınıza basit ve izlemesi kolay bir site yapısı sağlamanız gerekir.

Yollu arama motorlarının çalışma tarama ve indeksleme işlemi sırasında, bunlar ana sayfasını ziyaret edecek ve ardından menüde, içinde buldukları herhangi bağlantıları takip olmasıdır XML site , web sitenizden daha fazla sayfa keşfetmeye ve içerik.

Çoğu durumda Google, menünüzdeki öğelerden site bağlantılarını oluşturur; bu nedenle şunlardan emin olmanız gerekir:

 • Web siteniz, en fazla 3 seviye içeren hiyerarşik bir site yapısına sahiptir.
 • Web sitenizin menüsü site yapısını kopyalar. Kullanıcılara yapınızdan farklı bir menü sunmayın. En iyi sonuçlar için bu ikisinin eşzamanlı olması gerekir.
 • Web sitenizin en önemli sayfaları (ve site bağlantısı olarak göstermek istediğiniz sayfalar) ana menünüzde bulunur.

Site bağlantılarıyla ilgili Google yönergelerinin bir kısmı:

Google’dan Site Bağlantısı Kuralları

Ana sayfanızdan önemli sayfaları bağlayın

Menünüze site bağlantısı aday sayfaları eklemenin yanı sıra, ana sayfanızdan bunlara işaret eden metin bağlantıları da eklemelisiniz.

Örneğin, ana sayfamızı ziyaret ederseniz, tüm hizmetler sayfamıza işaret eden bağlantılarımız olduğunu fark edeceksiniz.

Bağlantılar resimlere sarılmamalı, ancak metin içinde olmalıdır, aksi takdirde Google bunları anlamaz.

Ayrıca, bağlantılar için uygun bağlantı metni kullandığınızdan emin olun. Örneğin, ana sayfanızdan Hizmetler sayfanıza bağlantı vermek istiyorsanız, başka bir şey yerine “Hizmetler” veya ” Dijital Pazarlama Hizmetleri ” kelimesini kullanın .

Site bağlantısı aday sayfaları için uygun başlıkları ve açıklamaları tanımlama

Önemli sayfalara bağlantı oluştururken uygun bağlantı metnini kullanmanın yanı sıra , bu sayfalarda doğru sayfa başlıklarını ve meta açıklamaları kullanmak da önemlidir.

Örneğin, HAKKIMIZDA sayfanızın Google’da bir site bağlantısı olarak görünmesini istiyorsanız, sayfanın başlığının başka bir şey değil, HAKKIMIZDA olduğundan ve iyi bir meta açıklamasına sahip olduğundan emin olun.

Google’ın önemli sayfalarınızı tanımlamasına yardımcı olması için dahili bağlantı kullanın

Google’ın web sitenizden sayfa seçmesine ve bunları site bağlantıları olarak kullanmasına yardımcı olmanın en güçlü yollarından biri dahili bağlantıdır .

İç bağlantı, kullanıcı deneyimini geliştirdiği için SEO için mükemmeldir ve bu da bir dizi ek avantaj sağlar.

Kurallar basit:

 • Dahili bağlantılarınızı oluşturmak için metin kullanma
 • Uygun bağlantı metnini kullanma
 • Site bağlantısı olarak görünmesini istediğiniz sayfalara daha fazla dahili bağlantı oluşturun. Başka bir deyişle, kendilerine işaret eden birçok dahili bağlantıya sahip sayfaların site bağlantıları olarak görünme olasılığı yüksektir.

Sayfa başına dahili bağlantı sayısını görmek için Google Search Console’daki dahili bağlantılar raporunu kontrol edebilirsiniz .

Dahili Bağlantılar Raporu

Kenar çubuğunuza site bağlantısı aday sayfaları ekleyin

Çoğu web sitesinin dahili sayfaları için kenar çubukları vardır ve kenar çubuğunun en iyi kullanımlarından biri, onu hem kullanıcıları hem de Google’ı istediğiniz sayfaları ziyaret etmek üzere yönlendirmek için kullanmaktır.

Örneğin kenar çubuğuma bak. Öğelerden biri, Google arama sonuçlarında yüksek görünen ve aynı zamanda okuyucularım arasında en popüler olan (paylaşımlar, yorumlar açısından) yayınların bir listesini içeren “Popüler Kılavuzlar” widget’tır.

Bu widget’ın tüm yayınlarımda görünmesi, Google’a bunların sitenin en önemli sayfalarından bazıları olduğunu ve site bağlantıları olarak görünmelerine (kullanıcı sorgusuna bağlı olarak) şaşmamalı sinyal gönderir.

Sayfa içi bağlantıları olan uzun biçimli yayınlar için içindekiler tablosu ekleme

Yukarıda, site bağlantılarının yalnızca ana sayfa veya markayla ilgili terimler için değil, ayrı ayrı gönderiler için de görünebileceğini belirttim.

Yayınlarınız için site bağlantısı alma şansınızı artırmanın bir yolu, aynı sayfadaki bölümlere işaret eden bağlantıların bulunduğu yazının üstüne bir içindekiler tablosu eklemektir.

İçindekiler, site bağlantılarının alınmasına yardımcı olur

Dahili bağlantıda olduğu gibi aynı kurallar geçerlidir; yani bağlantılar için uygun bağlantı metni kullanın ve resimler değil metin bağlantıları kullanın.

Web sitenizi teknik ve sayfa içi SEO için optimize edin

Google’ın web sitenize güvenmesi ve arama sonuçlarında size daha fazla yer vermesi için web sitenizin yüksek kalitede olması gerektiğini söylemeye gerek yok .

Bu, teknik SEO ve sayfa SEO’nuz üzerinde çalışmanız ve her şeyin olması gerektiği gibi optimize edildiğinden emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

Google, düşük kaliteli içeriğe sahip olan veya herhangi bir spam davranışına katılan web siteleri için site bağlantıları göstermez.

Site Bağlantıları SSS

Mobil cihazlardaki site bağlantıları hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Mobil ilk dizinin kullanıma sunulmasıyla Google, mobil sayfalara masaüstünden biraz farklı bir şekilde davranacaktır.

Eğer bir varsa Duyarlı bir web sitesi o zaman emin mobil web sitesinin içeriği ve yapısı masaüstü ile aynı (veya çok benzer) bir uzman olmak gerekmez sonra eğer, hakkında endişe bir şey yok.

Masaüstü ana sayfasındaki bağlantıların mobil ana sayfanızda da olması gerekir, aksi takdirde Google mobil kullanıcılar için aynı site bağlantılarını göstermeyebilir.

Site bağlantılarını Google Arama’dan kaldırabilir miyim?

Ekim 2016 itibarıyla bu mümkün değil. Geçmişte, Google Search Console’daki “Site Bağlantılarını İndir” ayarlarını kullanarak site bağlantılarını kaldırabilirsiniz, ancak bu seçenek artık kullanılamamaktadır.

Google’a göre, bir sayfanın site bağlantılarında görünmesini kaldırmak istiyorsanız, bir “noindex” meta etiketi ekleyerek sayfayı Google aramadan tamamen kaldırmanız gerekir.

Snippet’imle site bağlantıları arama kutusunun görünmesini nasıl sağlayabilirim?

Site bağlantılarınızın görünümünü artırabilecek özelliklerden biri arama kutusudur.

Aşağıdaki örneğe bakın:

Site Bağlantıları Arama Kutusu

Google, arama kutusunu bir sitenin site bağlantılarının bir parçası olarak gösteriyor. Arama sonucu sayfalarında bir arama kutusu elde etmek için web sitenizde çalışan bir arama motoruna sahip olmanız ve doğru yapılandırılmış veri işaretlemesini eklemeniz gerekir .

Sonuç

Site bağlantıları, Markanızın  Google arama sonuçlarındaki görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilir. Bu, web sitenize gelen daha fazla tıklama ve trafiğe dönüşür.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.