fbpx

Google Cezaları

Web sitenizi Google için optimize etmeden önce atmanız gereken ilk adım, alan adınızın bir ceza kapsamında olup olmadığını kontrol etmektir.

Google tarafından cezalandırılan bir web sitesi iyi sıralama elde edemez, bu nedenle önceliğiniz hangi algoritmik değişikliklerin web sitenizi etkilediğini bulmak ve bir kurtarma planı oluşturmaktır.

Bloglama ve SEO deneyimi olmayan web yöneticileri, panda , penguen ,gibi google algoritma hakkında bilgisi olmadığı için web sitesindeki  trafik düşüşünü tespit edemediği için reklamları etkisiz ve  günün sonunda başarısız olmaktadır.

Google Cezalarını Nasıl Tespit Edebilirim?

Cevap oldukça basit:  Google’ın sıralama algoritmasında yaptığı farklı değişiklikleri kendi duyuru sayfasından ve sosyal medya hesaplarından sürekli  resmi acıklama niteliğinde paylaşmaktadır.

Google, her yıl arama sonuçlarının kalitesini artırmak için arama algoritmalarında yüzlerce değişiklik yaptığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Her değişiklik yaptığında kazananlar ve kaybedenler var. Bu, bazı web sitelerinin daha iyi sıralama aldıklarından (daha fazla Google organik trafiği anlamına gelir ), diğer bazı web sitelerinin sıralamaları tamamen düştüğü veya kaybolduğu için trafik kaybettiği için olumlu etkilendiği anlamına gelir .

Google Cezaları ?

Web sitenizi Google’ın en üst sıralarına yerleştirmek, görmezden gelemeyeceğiniz bir dizi avantaj sağlar.

Bu nedenle, web sitenizin Google algoritmaları tarafından filtrelenip filtrelenmediğini anlamanızın ilk nedeni budur.

Başka bir neden, hangi Google güncellemesinden cezalandırıldığınızı biliyorsanız, bir dahaki sefere değişiklik olduğunda düzeltici eylemlerde bulunabilirsiniz.

Son olarak, Google cezalarını tanımak ‘ Neden trafiği aniden kaybettim? ”Çünkü bir Google cezası alırsanız trafiğinizdeki değişiklikler görünürden daha fazla olur.

Web sitenizin Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığını nasıl anlarsınız?

Web sitenizin Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığını öğrenmenin iki yolu vardır. Birincisi Google Search Console’dan, ikincisi ise Google analitik trafik raporlarınıza bakarak ve trafiğinizin Google’ın güncellendiği tarihlerle karşılaştırılmasıdır.

Google cezalarını izlemek ve tanımlamak için her iki yöntemi de nasıl kullanabileceğinizi görelim.

1. Adım: Google Arama Konsolu’na giriş yapın

Web sitenizi henüz Google Search Console’a kaydetmediyseniz , tam zamanı.

Google Search Console (önceden Web Yöneticisi araçları), Google’ın web yöneticileriyle iletişim kurmak ve web sitelerinin sahip olabileceği olası sorunlar hakkında onları bilgilendirmek için kullandığı araçtır ve buna manuel cezalar da dahildir.

Bunu Google Search Console araçlarında tam olarak nerede bulabileceğinizi göstermeden önce, 2 tür ceza olduğunu ve farklılıklarını bilmek önemlidir.

# 1 – Manuel Ceza: Bir insan (muhtemelen Google Kalite ekibinden), web sitenize bir ceza verdi. Bu, çeşitli nedenlerden dolayı olabilir ve site çapında yani web sitesini bir bütün olarak veya kısmi olarak etkileyebilir, yani sitenizin yalnızca bazı sayfalarını etkileyebilir.

Böyle bir durumda, Google, sorunu çözmek için yapabileceğiniz işlemlerin bir listesiyle birlikte sorunun ne olduğunun bir göstergesini verecektir. Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra, bir yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz ve cezanın kaldırılıp kaldırılmadığını size bildirirler.

# 2 – Algoritmik Ceza : Bu en yaygın olanıdır ve otomatiktir. Algoritmik cezalar Google Arama konsolu araçlarına bildirilmez ve yeniden değerlendirme isteğini doldurma seçeneği yoktur. Otomatik bir cezaya çarpıp çarpmadığınızı belirlemenin tek yolu, aşağıda açıklanan yöntemi kullanmaktır.

Algoritmik cezalar, Google’ın sıralama algoritmalarında yaptığı sürekli değişikliklerin bir sonucudur (o zaman yukarıda belirtilen hayvan adları web yöneticileri için daha fazla önem kazanmaktadır).

Örneğe dönersek, web sitenizin manuel bir ceza kapsamında olup olmadığını görmek için Google Search Console’a giriş yapabilirsiniz.

Bunu GÜVENLİK ve MANUEL EYLEMLER / MANUEL EYLEMLER altında bulabilirsiniz.

Manuel İşlemler Raporunu kullanarak  kontrol edin.

“ Sorun algılanmadı ” mesajını görürseniz temizsiniz ve başka işlem yapmanız gerekmez; algoritmik bir cezadan etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımlara devam etmeniz gerekir.

Manuel bir ceza olması durumunda, mesajı nedenleriyle birlikte dikkatlice okumak, sorunu düzeltmeye çalışmak ve ardından sitenin incelenmesini istemeniz gerekir.

2. Adım: Google Analytics’e giriş yapın ve Google trafiğinizi inceleyin

Web sitenizin otomatik bir ceza ile cezalandırılıp cezalandırılmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, Google analitiklerine giriş yapmak ve Google organik trafiğinizi gözden geçirmektir.

Google’ın algoritmik bir değişiklik yayınladığı tarihlerde trafikte bir düşüş görürseniz, büyük olasılıkla vuruldunuz ve trafiğinizin düşmesinin nedeni budur.

Google analitik kontrol panelinden web sitenizi seçin ve ardından Edinme> Tüm Trafik> Kaynak / Aracı’ya gidin.

Listeden GOOGLE / ORGANIC’i seçin. Şu anda raporda gördüğünüz, Google aramasından elde ettiğiniz ziyaretlerin sayısıdır.

Ardından, sağ üst köşeden raporlama dönemini seçin ve mümkün olduğunca geri gidin.

Google Organik Trafik Raporu

Şimdi yapmanız gereken, trafikte büyük bir düşüş (veya artış) gördüğünüz tarihleri ​​bir güncellemenin yayınlandığı tarihlerle karşılaştırmaktır.

Moz’un bu kullanışlı kılavuzu , Google’ın sıralama algoritmasında bir değişiklik yaptığı son 16 yıldaki tüm tarihleri ​​gösterir.

İpucu: Ayrıca, rapor grafiğiyle aynı görünümde değişiklik yapıldığı tarihleri ​​işaretlemek için Google Analytics Raporunda ek açıklamalar oluşturabilirsiniz.

Güncellemenin yayınlandığı bir tarihte (veya tarihlerin yakınında) ani bir düşüş görürseniz, ne tür bir güncelleme olduğunu görmek için moz raporuna bakın ve kurtarmak için neler yapabileceğinizi okumaya başlayın.

Web siteniz cezalandırıldığında ne olur?

Olan ilk şey, Google trafiğinizi (veya bir kısmını) kaybetmenizdir.

İkinci şey, Google güveninizin bir kısmını (veya tümünü) kaybetmenizdir ve bu, iyi niyet göstermeniz ve geri kazanana kadar sabırlı olmanız gerektiği anlamına gelir.

Google, spam içerikli olan veya algoritmalarını kandırmaya çalışan web sitelerini sevmez ve bu yüzden onları dizinlerinden kaldırırlar.

indeks’e geri dönmek, sıralamanızı tekrar kazanacağınız ve ceza öncesi aşamaya geri döneceğiniz anlamına gelmez ve buna ek olarak yüksek sıralara ulaşmak artık zor olacaktır.

SERPS’lerinde iyi web siteleri göstermek istiyorlar ve yönergelerini ihlal etmek çok kötü bir hamle ve kurallarla her zaman oynamak sizin sorumluluğunuzdadır. (onların değil).

Cezalar ne kadar sürer?

Manuel cezalar, bir yeniden değerlendirme isteği gönderip başarıyla geçene veya geçerlilik süresi doluncaya kadar geçerlidir. Bazı cezalar 6 ay sürebilirken, cezaların süresi sona ermeden önce 2 yıl boyunca devam eden cezalarda olabiliyor.

Açıkça belirtmek gerekirse, manuel bir ceza sona erdiğinde, bu web sitesinin temiz olduğu ve sıralamaları ve trafiği kurtaracağı anlamına gelmez.

Bu, cezanın artık web yöneticisi araçlarında gösterilmediği anlamına gelir, ancak sorunları çözmek için herhangi bir şey yapmadıysanız, web sitesi büyük olasılıkla otomatik cezalara yakalanacaktır ve hala bir ceza altında olacaktır.

Sıralama algoritmasındaki bir değişiklikten etkilendiğinizde, mümkün olan en kısa sürede düzeltici önlemler almalı ve algoritmanın bir sonraki sürümünün iyileşip iyileşmediğini görmesini beklemelisiniz.

Sürekli algoritmik değişiklikler olduğu için kurtarma işleminin daha hızlı olabileceği bazı durumlar vardır, ancak çoğu durumda, yaptığınız değişikliklerin olumlu sonuçlar üretip üretmediğini görmek için bir sonraki büyük Google güncellemesini beklemeniz gerekecektir.

Başınız beladaysa ne yapmalı?

Hızlı bir cevap yok, Google’da bu konuda arama yapın ve çeşitli fikirler ve yapabileceğiniz birçok şey göreceksiniz.

Size zaman kazandırmak için aşağıdaki özet adımlarımı okuyun:

Web sitenize işaret eden doğal olmayan bağlantılar – bunlardan herhangi birini yaptıysanız: bağlantı satın alma, bağlantı alışverişi yapma, bağlantı için misafir gönderme, bağlantı için yorum yapma, web sitenizi binlerce spam dizinine gönderme – o zaman büyük olasılıkla manuel bir ceza ve bir mesaj aldınız. Google arama konsolu araçları.

Kurtarmak için ne yapabilirsiniz? Web yöneticilerinden bağlantıları kaldırmasını isteyin (veya “ nofollow ”), çabalarınızı belgeleyin, Google’dan bu bağlantıları dikkate almamasını ve bir yeniden değerlendirme isteği göndermemesini istemek için Google reddetme aracını kullanın.

İlk seferinde başarısız olursanız, işlemi tekrarlayın ve tekrar bir inceleme isteği gönderin.

Web sitenizden diğer sitelere işaret eden doğal olmayan bağlantılar – eğer sayfalarınızda başka sitelere işaret eden çok sayıda bağlantı satıyorsanız, bu bağlantıları kaldırın (veya “nofollow”) ve bir yeniden değerlendirme isteği gönderin.

İnce içerik – Web sitenizde çok az içerik barındıran veya hiç içerik barındırmayan çok sayıda sayfa varsa, bunları silin veya birleştirin. Yararlı olmayan sayfaları benzersiz ve orijinal olan yararlı içerikler eklemeye çalışın.

Önerilen okuma: İnce içerik sayfaları nasıl bulunur ve düzeltilir.

Yinelenen içerik – Google, benzersiz olmayan içeriği sevmez, bu nedenle sürekli olarak başka web sitelerinden içerik kopyalıyorsanız bunu yapmayı bırakın ve yukarıdaki ‘ince içerik’ ile aynı adımları izleyin.

Web sitenizi optimize edin – SEO dostu olmayan bir web sitesine sahip olmak bir ceza almak için bir neden değildir, ancak bir penaltıyla belada olduğunuz durumlarda, web sitenizi olabildiğince optimize etmeye yardımcı olur. Web sitenizi Google için optimize etmek için SEO denetim kontrol listemi kullanabilirsiniz .

Google tarafından cezalandırılmayı nasıl önleyebilirim?

Bir Google cezasından kurtulmanın en iyi yolu, ilk etapta bundan kaçınmaktır. Deneyimlerime göre, web yöneticileri her zaman daha yüksek sıralamalar almak için kısayollar arıyor ve bu onları Google’ın sevmediği şeyler yapmaya yönlendiriyor.

Google ile iyi sonuçlar elde etmek için sabırlı olmanız ve kurallara uymanız gerektiğini defalarca söyledim. Sizi dertte tutacak hilelerle sıralamalarınızı yükseltmek hakkında okuduğunuz şeylere inanmayın.

Başarı tarifi, çevrimiçi çalıştığım son 17 yılda aynı oldu ve bu başka bir şey değil:

  • Yüksek kaliteli içerik yayınlama
  • Tüm Google web yöneticisi yönergelerine uyma
  • SEO’yu etkileyen değişiklikleri takip etmek (https gibi, mobil uyumlu olmak, bağlantı kurarken anahtar kelime bağlantı metninden kaçının , ‘takip yok’ harici bağlantılar vb)
  • Beyaz şapka kanalları aracılığıyla web sitenizi ve içeriğinizi tanıtın.

Bunu birkaç ay boyunca tutarlı bir şekilde yaparsanız, fark edilmeye başlayacaksınız ve içeriğiniz iyi ise Google sıralamanızı iyileştirecek doğal bağlantılar çekecektir.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.