fbpx

Google reklam nasıl verilir

google reklam nasıl verilir

PPC ( Tıklama Başı Maliyet) Kampanyasının temel amacı kar elde etmektir. Eğer bu hedefe ulaşılmazsa, doğru kararı almalı ve kampanyalarınızı durdurmalısınız çünkü parayı kaybediyorsunuz.

Bu, Ads, Facebook Ücretli reklamlar, LinkedIn Reklamları veya başka herhangi bir platformda PPC kampanyaları olsun, her işletme sahibinin izlemesi gereken çok temel bir ilkedir.

Beni yanlış anlama, bir PPC ( Tıklama Başı Maliyet) kampanyası karlı olabilir. Aslında, işinizi hızlı büyütmenin en iyi yollarından biri.

Sorun, karlı PPC kampanyaları yürütmenin her zaman bu kadar kolay olmamasıdır. Eğer sadece bir kampanya kurarak ve “otomatik pilot” ile çalışmasına izin vererek PPC ile para kazanabileceğinizi düşünerek tuzağa düşerseniz, o zaman paranızı kara deliğe atmak gibidir.

Uygun PPC ( Tıklama Başı Maliyet) yönetimi doğru planlanmalıdır. İşlem, kampanyalarınızı Ads’te oluşturmadan önce başlar ve kampanyalar olumlu bir Yatırım Getirisi (YG) ürettiği sürece devam eder.

Kârlı bir PPC ( Tıklama Başı Maliyet) Kampanyası  nedir?

Kampanyalarınızın performansını nasıl artıracağınıza dair ayrıntılara girmeden önce, karlı PPC kampanyaları ile ne demek istediğimizi açıklayalım.

Kârlı bir PPC kampanyası, pozitif bir Yatırım Getirisi (YG) üreten kampanyadır .

Yatırımın Geri Dönüşü (YG) genellikle şu şekilde hesaplanır:

YG = (Gelir – Satılan malın maliyeti) / Satılan malın maliyeti.

Bu durumda satılan malların maliyeti, AdWords maliyetlerini içermelidir (örneğin, reklam harcaması ve yönetim ücretleri).

Örneğin, diyelim ki 50 dolara mal olan ve 100 dolara satılan bir ürününüz var. Ads’de bir PPC Kampanyası yürütüyorsunuz ve ayda 10 ürün satıyorsunuz.

Toplam satışlarınız 1000 ABD Doları, Ads Maliyetleriniz 250 ABD Doları (Harcanan reklam ve yönetim ücretleri).

Yatırım getiriniz (1000 ABD Doları – (500 ABD Doları + 250 ABD Doları)) / (500 ABD Doları + 250 ABD Doları) =% 33.

Bu durumda, Ads’ten kar elde edersiniz.

Burada yapmak istediğim nokta, bir Ads kampanyasının karlılığını hesaplarken yalnızca Reklam ve yönetim ücretlerini değil, diğer maliyetleri de hesaba katmanız gerektiğidir.

Aynı şekilde, hesaplarınıza, AdWords’e maruz kaldığınızdan dolayı satışlar veya potansiyel satışlar gibi bir Google kampanyası yayınlamanın kazandığı dolaylı avantajları da eklemelisiniz.

Aşağıdaki örneği ele alalım. Toplam çevrimiçi satışlar 250 dolardı, ancak Ads’nin sunduğu dolaylı avantajlar nedeniyle, şirket ek bir 200 dolarlık satış elde etti. Bu, doğru bir rakama ulaşmak için hesaplamalarınıza da dahil edilmelidir.

Bu adımı gözden kaçırmayın çünkü PPC’ye yapılan yatırımın gerçek getirisini hesaplamak için geçerli bir yolunuz yoksa, bunun işiniz için karlı bir kanal olup olmadığına karar vermek zor olacaktır.

Google Reklam ( Ads) için size özel  15 Ders

Ads’te başarılı olma şansınızı artırmak için aşağıdaki en iyi 15 uygulamayı izleyin.

1. Amaçları ve kilometre taşlarını içeren bir plan oluşturun

PPC Kampanyalarını yürütürken planlama önemlidir. Kampanyalarınızı AdWords’te oluşturmadan önce, belirli hedeflere ve kilometre taşlarına sahip bir plan oluşturmanız gerekir.

İlk planınız aşağıdakileri içermelidir:

 • Aylık ideal dönüşüm sayısı
 • Dönüşüm başına ideal maliyet
 • İdeal tıklama başına maliyet
 • Günlük kullanılacak maksimum bütçe
 • Toplam aylık bütçe
 • Öncelikle kurulacak kampanya türleri ve gerçekleştirilecek testler
 • Hangi kampanyaların / reklamların / teklif stratejilerinin fikirleri bir kampanyanın kullanım ömrü boyunca test edilmelidir.

Planınızı bir excel tabloda oluşturabilir ve ardından kampanyaların performansını aylık olarak izlemek için aynı elektronik tabloyu kullanabilirsiniz.

İlk planın yanı sıra e-tablomuz izleme amaçlı bir sayfa ve her kampanya için (diğer şeylerin yanı sıra) yazdığımız bir kampanya, reklam fikirleri ve kampanyada yapılan tüm değişikliklerin bir kaydını ve TBM üzerindeki etkisini (tıklama başına maliyet), TO (tıklama oranlarıyla) ve dönüşümler.

2. Hesabınızı doğru yapılandırın

Hesabınızı yapılandırmanız, yönetimi kolay bir yöntemdir. Birkaç kampanyanız varsa, o zaman sorun değil, erişiminizi genişletip daha fazla kampanya oluşturduğunuzda hesabın uygun bir yapıya sahip olması gerekir.

Hesap yapısı için en iyi yöntemler şunlardır:

Ülkeye özgü kampanyalar oluşturun – Birden fazla ülkede kampanya yayınlıyorsanız, ülke başına bir kampanya yapmanız önerilir. Bu şekilde ayrı bütçeler belirleyebilir ve hedefleme üzerinde daha iyi bir kontrol sahibi olacaksınız.

Site yapınıza / ürünlerinize uygun kampanyalar oluşturun – Bu basit fakat önemlidir. Hesap yapınız, web sitenizin yapısını mümkün olduğunca çoğaltmalıdır.

Görüntülü Reklam / Arama / Yeniden Pazarlama için Ayrı Kampanyalar – Her kampanyanın benzersiz bir hedefi olmalı ve arama trafiği, yeniden pazarlama veya yeniden pazarlamayı görüntülemek için farklı kampanyalar kullanmanız önerilir.

3. Temalı reklam grupları oluşturun

Temalı reklam grupları ile neyi kastediyoruz? Bir reklam grubundaki, reklamlardaki ve açılış sayfalarındaki anahtar kelimeler aynı temaya sahiptir, yani çok özel olmaları gerekir.

Daha netleştirmek için:

 • Bir reklam grubundaki anahtar kelimelerin yakın bir ilişkisi olması gerekir. Aynı reklam grubundaki alakasız anahtar kelimeleri karıştırmayın. Örneğin, nişan yüzüklerini teşvik ediyorsanız, aynı reklam grubunda “solitaire nişan yüzükleri” ve “yuvarlak kesimli nişan yüzükleri” bulunmuyor. Bunlar kendi reklam gruplarına yerleştirilmelidir.
 • Her reklam grubu en az 3 reklam içermelidir. Bu resmen Google ve mutlaka uyulması gereken bir rehber tarafından önerilmektedir .
 • Reklam grubundaki TÜM anahtar kelimeler, reklamlardan en az birine dahil edilmelidir (başlık 1 veya başlık 2’ye)

Reklam grubu reklamlarında bulunmayan anahtar kelimeleriniz varsa, bu anahtar kelimeleri kaldırmayı ve yeni bir reklam grubu oluşturmayı düşünmelisiniz.

Temalı reklam grupları, alaka düzeyini, reklam sıralamasını ve maliyetleri düşürür.

4. Düşük bütçeyle başlayın ve kademeli olarak artırın

Günlük bütçenizin maksimum tutarını 1. günden itibaren dağıtmayın. Düşük bir bütçeyle başlayın ve ardından kampanyalarınızın performansına bağlı olarak kademeli olarak artırın.

Bu yaklaşımı izlemenin bir çok avantajı vardır:

 • Öncelikle, negatif anahtar kelime listenizi zenginleştirme ve alakasız tıklamalara para harcamaktan kaçınma şansınız olur.
 • İkincisi, Ads makine öğrenme sistemine kampanyalarınızın hedeflerini ‘anlamak’ ve daha iyi ‘öneriler’ ve kararlar vermek için yeterli zaman verin.
 • Üçüncüsü, bütçenizi nereye tahsis etmeniz gerektiği konusunda bilinçli kararlar verebileceksiniz. Bazı kampanyalar diğerlerinden daha iyi performans gösterir ve günlük bütçeniz de buna göre tahsis edilmelidir.

5. Değiştirilmiş geniş eşlemeli anahtar kelimelerle başlayın ve ardından öbek veya tam eşlemeye geçin

Yeni bir PPC kampanyası başlattığınızda, hangi anahtar kelimelerin işletmeniz için en değerli olduğunu bilmiyorsunuz.

Bir kampanya hazırlarken anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz, ancak bu aşamada yalnızca öngörüler bulunur.

Yalnızca kampanyaları başlattığınızda, hangi anahtar kelimelerin (veya arama sorgularının) diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğinden emin olabilirsiniz.

Bunu yapmanın harika bir yolu, değiştirilmiş geniş eşlemeli anahtar kelimelerle başlamaktır.

Değiştirilmiş geniş eşlemeyi kullanırken, reklamlarınızdan birinin gösterilmesini veya tıklanmasını tetikleyen büyük bir ‘arama terimleri’ listesine sahip olacaksınız.

Kampanyalarınızın yeterli veri toplaması için yayınlayın ve daha sonra çoğaltın (orijinallerini duraklatarak) ve anahtar kelime türlerinizi bu kurallara göre değiştirin:

 • Reklamlarınızın gösterilmesini tetikleyen arama terimleri – bunları “öbek eşlemeli anahtar kelimeler” olarak ekleyin
 • Dönüşüm oluşturan arama terimleri – bunları [tam eşlemeli anahtar kelimeler] olarak ekleyin

Bunu yapmanın faydası nedir?

Tıklama Başına Maliyet (TBM), kalite puanı ve reklam konumunu etkileyen en büyük faktörlerden biri, anahtar kelimelerinizin ve reklamlarınızın alaka düzeyidir .

Anahtar kelime öbeğine ve tam eşlemeli anahtar kelimelere geçerek ve bu anahtar kelimelerin Reklam başlıklarınıza dahil edildiğinden emin olarak, maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltırken aynı zamanda dönüşümleri de artırırsınız.

6. Çöpten kurtulmak için negatif anahtar kelimeler kullanın

Negatif anahtar kelimelerin gücünü küçümsemeyin. Ürün veya hizmetlerinizle ilgili olmayan tıklamalarda para kaybetmek, tamamen para kaybıdır.

Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın yalnızca işletmeniz için önemli olan anahtar kelimeler için gösterilmesini sağlamak için çok güçlü bir araçtır.

Tavsiyem, arama terimleri raporunu haftalık olarak gözden geçirmek ve değiştirilmeyen geniş eşleme türünü kullanarak alakasız anahtar kelimeleri negatif olarak eklemektir .

Örneğin, ücretsiz olarak herhangi bir ürün veya hizmet sunmuyorsanız , ücretsizkelimesini içeren tüm arama terimlerini hariç tutmak için + ücretsiz anahtar kelimesini negatif olarak ekleyebilirsiniz .

Bu, tüm kombinasyonları öbek veya tam eşleme olarak eklemekten daha etkili bir yoldur.

İpucu: Negatiflerinizi yönetmeyi kolaylaştırmak için kampanyalar arasında paylaşılabilecek negatif anahtar kelime listelerini kullanın .

7. En uygun teklif stratejisini kullanın

Ads, teklif stratejileri konusunda bir dizi seçeneğe sahiptir. Hedeflerinize bağlı olarak, uygun türü seçmelisiniz.

Bu işlem biraz zor olabilir ve sabır ve çok fazla test gerektirecektir.

Google’ın teklif stratejileri ve kampanya hedefleri hakkında bazı önerileri vardır, ancak  neyin daha iyi olduğunu bulmak için her birini test etmeniz gerekir.

Ads Teklif Stratejileri

Önerilerim:

 • Manuel teklif vermekten kaçının. Yönetmeniz gereken çok sayıda kampanyanız varsa, bu işlem elinizden çıkabilir.
 • Değiştirilen geniş eşlemeli kampanyalarınızı yayınlarken, olabildiğince çok tıklama almak ve arama sorguları raporunuzda analiz etmek için yeterli veriye sahip olmak için Tıklamaları Büyüt seçeneğini kullanın .
 • Senin başlayın sıralı ve tam eşleme kampanyaları ile en üst düzeye çıkar tıklamave bir kez bazı dönüşümler geçmek dönüşümleri maksimize.
 • Kullanım hedef EBM testin başlaması için ‘İdeal’ maliyeti hakkında eminiz olduğunu.
 • Hedef arama sayfası konumunu kullanın ve sınırlı bir süre boyunca çalışan bir promosyon kampanyanız olduğunda (örneğin bir Satış) en üst konumu hedefleyin.

8. Reklam alanını artırmak için reklam uzantılarından yararlanın

Google, reklamınızdaki tüm olası uzantıları bir dizi nedenden dolayı kullanmakta ısrar ediyor.

 • İlk olarak, daha yüksek bir reklam sıralaması elde etmek için bir adım (bu, daha düşük bir TBM’de daha iyi reklam sıraları demektir).
 • İkincisi ve en önemlisi, reklamlarınızın alanını arttırır ve reklamları daha belirgin ve görünür hale getirir.

Uzantıların kullanımı konusunda yaratıcı olun ve olabildiğince fazla uzantı kullanmaya çalışın. Bazı rakip analizleri yapın ve rakiplerinizin reklam uzantılarından nasıl yararlandıklarına bakın ve reklamlarınızın arama sonuçlarında daha çekici görünmesini sağlayın.

Video: Reklam Uzantılarını kullanmanın yararları

9. Her zaman en üst sıra için teklif verme

En üst sıradaki reklamların en fazla tıklama aldığı doğrudur. Aynı zamanda, çok daha pahalıya mal oluyor çünkü herkes üst sıralarda olmak istiyor.

Tavsiyem, bazı testler yapmak ve reklamlarınızı en üst sıralarda veya daha düşük bir konumda tutmanın tıklama ve maliyetlerini karşılaştırmaktır.

Alacağınız şey, reklamlarınız uzantılar ve zorlayıcı iletilerle iyi biçimlendirilmişse, yine de makul sayıda tıklama ve dönüşüm elde edersiniz, ancak çok daha düşük bir maliyetle.

Bu nedenle, her zaman en üste çıkmaya çalışmayın, ancak maliyetlerinizi düşük tutarken ne istediğinizi (yani dönüşümleri) almanın en iyi yolunu arayın.

10. Yinelenen anahtar kelimeler kullanmaktan kaçının

Aynı reklam grubunda, kampanyada veya hesapta aynı anahtar kelimeleri kullanmak kötü bir uygulamadır. Yalnızca Google’ı şaşırtmaz, aynı zamanda maliyetlerinizi de arttırır.

Yaygın bir hata, aynı anahtar kelimenin farklı eşleme türlerinde kullanılması, birinin diğerini geçersiz kılmadığından emin olmak için bazı kontroller yapmadan yapılmasıdır.

Tipik bir örnek, aynı reklam grubunda hem [tam eşleme] hem de + değiştirilmiş geniş eşleme türlerini kullanmanızdır.

Örneğin, bu anahtar kelimeleri aynı reklam grubunda bulduğunuzu varsayalım:

 • [mavi gereçler]
 • + mavi + aletler

Açık artırma sırasında birbirleriyle rekabet edecekler çünkü değiştirilmiş geniş eşleme türü, tam eşlemeli arama sorguları için tetiklenecek

Bundan kaçınmak için yapabileceğiniz şey, değiştirilen geniş eşlemeye ek anahtar kelime eklemektir.

+ mavi + widget + ek kelime

Bu şekilde, anahtar kelimeleriniz açık artırma sırasında birbirleriyle rekabet etmez.

Çift anahtar kelimeniz olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu Google Ads Editör’ü kullanmaktır .

Ads Editör’e giriş yapın, hesabınızı bağlayın ve kampanyaları indirin.

TOOLS’a gidin ve DUPLICATE ANAHTAR KELİMELER BUL.

Farklı ayarları yapın ve DUPLICATE ANAHTAR KELİMELERİ BUL seçeneğine tıklayın.

Google Adwords Editör’de Yinelenen Anahtar Kelime Aracı

11. Coğrafi Hedefleme, Müşteri Profili Oluşturma ve Demografi Hedeflemesini Kullanma

Google Ads, kullanıcıları konumlarına, cihazlarına, yaşlarına ve cinsiyetlerine göre hedefleme imkanı sunar.

Çeşitli raporları inceleyin ve kullanıcılarınızı bulundukları yere, yaşa ve cinsiyete göre gruplara ayırın ve bu grupların teklifini artırın veya potansiyel müşterinizin profiline uymayan kullanıcıları kaldırın.

Başlamak için iyi bir yer, Google analitik’teki Coğrafi ve demografik raporları analiz etmek ve bu kuralların Ads’te nasıl uygulanacağına karar vermektir.

Google Ads’te Demografik Hedefleme

Ads’te bu ayarları DEMOGRAFİ ve KONUM altında bulabilirsiniz. Belirli bir yaş grubunu hariç tutmak, cinsiyet veya konum sadece listeden seçim yapmak ve EXCLUDE seçimi yapmaktan ibarettir.

12. Google Önerilerine her zaman güvenmeyin (Fırsatlar)

Google, bir kampanyanın performansını ve genel olarak hesabını artırabilecek öneriler sağlamak için makine öğrenmesini kullanıyor .

Önerilerinden bazıları iyi olsa da, bazen kampanyalarınız için en iyi seçenek olmayan eylemler önerebilirler.

Benim tavsiyem onların tavsiyelerini kör uygulamak değil, neyi benimsemeye seçici davranmak.

Bir kampanyada yapılan tüm değişiklikleri takip etmek için bir elektronik tabloya sahip olmak, beklenen sonuçları vermeyen değişiklikleri tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

13. Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

PPC kampanyalarıyla çalışan çoğu kişi, zamanlarını bir açılış sayfasını düşünmeden bir kampanyayı optimize etmek için harcayarak geçirir.

Bu, dönüşümlerinizi büyük ölçüde etkileyebilecek büyük bir hatadır.

Açılış sayfası optimizasyonu büyük bir konudur, ancak yapabileceğiniz üç basit şey şunlardır:

Öncelikle, kullanıcıları web sitenizdeki en uygun açılış sayfasına yönlendirdiğinizden emin olun. Bu, Ads 101 olabilir, ancak biraz zaman geçirin ve açılış sayfanız URS’yi inceleyin.

Kullanıcıları ana sayfanıza yönlendirmek en iyi seçenek olmayabilir. Ads kullanıcıları için özel açılış sayfaları oluşturun veya mevcut sayfalarınızı Reklamlarda vaat ettiğinizle alakalı olacak şekilde geliştirin.

İkinci olarak, TO’nuzu ve dönüşümlerinizi inceleyin. Hangi reklamların nispeten yüksek bir Tıklama Oranı (% + 5) olduğunu, ancak düşük bir dönüşüm elde ettiğini öğrenin. Bu reklamlar için, açılış sayfası URL’sine bakın ve değiştirin veya açılış sayfanızı iyileştirin.

Üçüncüsü, Ads açılış sayfaları olarak kullanılan sayfaların hemen çıkma oranına daha yakından bakın . Çok yüksek bir hemen çıkma oranına sahiplerse, kullanıcılar web sitenizi sayfa veya web sitesiyle etkileşime girmeden terk ettikleri anlamına gelir.

Bu, açılış sayfalarınızı değiştirmeniz veya optimize etmeniz gereken bir sinyaldir.

14. Pahalı ürünler / hizmetler Ads’te daha iyi çalışır

Son 5 yılda, farklı nişlerde bulunan birkaç müşteri için PPC kampanyaları yürütme fırsatım oldu ve sonuçlar, tanıtılacak pahalı ürünleriniz veya hizmetleriniz varsa, Ads Kampanyalarının daha iyi çalıştığını gösteriyor.

Neredeyse tüm nişlerde rekabet yoğun ve bu da Google’dan bir müşteri veya müşteri edinme maliyetini artırıyor. Pahalı ürün veya hizmetler düşük maliyetli ürünlere göre daha yüksek kar marjına sahiptir ve bu karlı kampanyaları yürütmek için yeterli alan sağlar.

Ürünleriniz pahalı değilse Ads’ü kullanamayacağınızı söylemiyorum, maliyetlerin makul olması şartıyla işe yarayabilir. Yine de tecrübelerime göre, nispeten pahalı ürün veya hizmetlerin satışını teşvik etme ve arttırmada daha fazla başarı elde ettik.

15. Reklam Harcamalarınızı, yalnızca bir Kâr yaratması durumunda artırın

Son fakat en az değil, Ads veya başka herhangi bir PPC platformunu kullanmanın birincil nedeninin para kazanmak olduğunu unutmayın. Birkaç ay süren testlerden sonra bu noktaya ulaşmadıysanız, aşağıdakilerden birini yapmanız gerekir:

 • Stratejinizi tekrar gözden geçirin
 • Uzman yardımı al
 • PPC’yi unutun ve web sitenize trafik çekmek için SEO gibi diğer SEM kanallarına yoğunlaşın.

Sonuç

Google Ads ana sayfasını ilk kez ziyaret ettiğinizde, müşterileri Google Arama’dan almaktan sadece birkaç tık uzaklıkta olduğunuz izlenimini verir.

Bu yanlış olmasa da tamamen doğru değil. Evet, birkaç dakika içinde bir PPC kampanyası düzenleyebilirsiniz, ancak karlı kampanyaların yayınlanacağı noktaya gelmek çok zaman ve çaba gerektirir.

Ads’te kampanya yönetimine yeni başlayanlar için bir kolay bir görev değildir, çünkü hatalar paraya neden olur. Etkili kampanyaların nasıl yürütüleceğini öğrenmemiz yıllar alabilir ve bu, farklı ortamlar ve senaryolarla test etme ve denemenin bir sonucu daha ileri düzeyde bu işi öğrenmemizi sağlayacaktır.

Her kampanya eşsiz ancak yıllar geçtikçe tekrar tekrar çalıştığı kanıtlanmış bir metodoloji oluşturmayı başardık.

Yukarıda açıkladığım şey, kampanyalarınızı yönetirken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden yalnızca birkaçı. Liste tamamlanmadı ancak onlarca Ads hesabını denetledikten sonra bulduğumuz en yaygın hataları içeriyor.

Bu yazının ilk önceliğiniz olarak yapmanız gerekenler ile ilgili tek paket mesajı, alaka düzeyi tek bir kelimeyle ifade edilebilir .

Kullanıcının gerçekte Google’da aradıklarıyla eşleşen yüksek oranda alakalı anahtar kelimeler ve reklamlarla çok özel reklam grupları oluşturun. Optimizasyon planınızı oluşturun, kampanyalarınız üzerinde çalışın ve yakında işiniz için kâr yaratan kampanyalar yürütebileceksiniz.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.