fbpx

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapmanız Gerekenler

Google’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız hesaba katmanız gereken pek çok faktör vardır ancak bunlardan bazıları diğerlerinden daha önemlidir. Aşağıda özetleyeceğim şey, Google arama sonuçlarında daha iyi sıralama elde etmek istiyorsanız atmanız gereken temel adımlardır.

Google’da nasıl daha yüksek sıralama elde edilir?

İyi bir Google sıralaması peşinde koşmanız gerektiğinin birçok nedeni var , hadi bunları nasıl elde edeceğinizi görelim.

İşte izlenecek 10 adım:

Adım 1: İçeriğinizin kalitesini kontrol edin
Adım 2: Bağlantı profilinizi geliştirin
Adım 3: Sayfadaki SEO’nuzu doğru alın
Adım 4: En önemli sayfalarınıza dahili bağlantılar ekleyin
Adım 5: Teknik bir SEO Denetimi gerçekleştirin
Adım 6: Sayfa yükleme süresini kısaltın.
7. Adım: Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun
8. Adım: Web sitenize SSL Sertifikası yükleyin.
9. Adım: Google’a web siteniz hakkında bilgi verin
Adım 10: Social Media Buzz’dan yararlanın

1. Adım: İçeriğinizin kalitesini kontrol edin

Her şeyden önce, içeriğinizin kalitesini kontrol etmeniz gerekir.

Web sitenizde benzersiz ve orijinal içerik yayınlamış olmanız gerekir. Bu bir zorunluluktur ve bir web sitesinin başarısı için en önemli faktörlerden biridir.

 

Kullanıcının amacını karşılıyor mu?

Web sitenizde yayınladığınız her içeriğin belirli bir amacı olması gerekir ve bu, kullanıcının amacını karşılamaktan başka bir şey değildir.

Bir kullanıcı Google arama kutusuna bir sorgu yazdığında, ilk konumdaki web sitelerinin ona kesin bir cevap veya çözüm vermesini bekler.

İçeriğiniz bunun için iyi bir aday mı? İçeriğiniz, aynı arama terimleri için Google’da üst sıralarda yer alan web siteleriyle karşılaştırıldığında nasıl?

Değerlendirmenizi yaparken dürüst olun, aksi takdirde içeriğinizi ve sıralamanızı iyileştiremezsiniz.

Düşük kaliteli sayfaları nasıl bulacağınızı ve düzelteceğinizi öğrenmek için zayıf içerikle ilgili önceki kılavuzumu okuyun .

Arama motorları anlayabilir mi? 

Kullanıcılar için içerik yazdığınızdan emin olmanın yanı sıra, arama motorlarının bunu anlayabilmesini de sağlamanız gerekir.

Bu, SEO dostu içerik yazmayı öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir .

SEO dostu içerik, arama motorlarının içeriğinizin içeriğini doğru şekilde yorumlamasına yardımcı olur .

Unutmayın arama motoru tarayıcılarının bilgisayar programları ve insanlara değil ve siz yoluyla verdikleri sinyaller aracılığıyla ne içeriğin bir parçası yaklaşık anlamak için tek yol vardır içerik SEO .

Web sitenizde yeterince alakalı içerik var mı?

Kaliteli içeriğe sahip olmanın yanı sıra çok sayıda içeriğe de ihtiyacınız var. Rekabet, düşünebileceğiniz herhangi bir alanda yoğun ve kalabalığın arasından sıyrılmanız önemlidir.

Google, sıralama algoritmasındaki son değişikliklerle , üst sıralarda yer alan web sitelerinde alaka düzeyini ve otoriteyi sevdiğini göstermiştir .

Bu, belirli bir konu hakkında tek bir içeriğe sahip olmanın yeterli olmadığı anlamına gelir, ancak web sitenizin bir konu hakkında çok sayıda alakalı ve alakalı içeriğe sahip olduğunu göstermeniz gerekir.

Algoritmalar artık içerikte belirli anahtar kelimeleri aramıyor, ancak web sitesini bir bütün olarak analiz ediyor ve kullanıcının aradığı şeyle ne kadar alakalı olduğunu anlamaya çalışıyor.

Bu nedenle site yapınızı optimize etmeniz ve web sitenizin tüm önemli kısımlarını ve içeriğini hem kullanıcılar hem de arama motorları için vurguladığından emin olmanız önemlidir.

Web Sitesi Yapısı Yönergeleri

Yüksek kaliteli içerik ve iyi sayfa dışı SEO ile bağlantılı olarak alaka düzeyi, otorite oluşturur.

Yine de, miktar ve nitelik arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, her zaman kaliteyi tercih edin.

 

İçeriğiniz yeterince uzun mu?

Blog yayınına uzunluğu bir sıralama faktördür. Google, sıralama algoritmasında kelime sayısını kullanmadıklarını söylese de, içeriğin eksiksiz ve anlayışlı olması gerektiğini belirtiyorlar.

Bir dizi çalışma, uzun biçimli içeriğin aramada daha iyi olduğunu ve daha fazla sosyal medya paylaşımı elde ettiğini göstermiştir.

Blog gönderilerinizi kaç kelime yapacağınıza dair sihirli bir sayı yoktur, ancak genel bir kural olarak, 1500 kelimeden fazla olan makalelerin Google SERPS’de daha yüksek konumlara ulaşma şansı daha yüksektir.

Yapmanız gereken, kullanıcılara tam olarak istediklerini vermektir. Onlara bilmeleri gerekmeyen ekstra bilgiler vermeyin, ancak sorguları için ayrıntılı bir cevap verin.

Google’da hedef anahtar kelimelerinizi kontrol etmek ve ilk konumlarda görünen içeriğin uzunluğunu (ve türünü) analiz etmek her zaman iyi bir uygulamadır.

Bu, içeriğinizin ne kadar ayrıntılı olması gerektiği konusunda size çok iyi bir fikir verecektir.

2. Adım: Bağlantı profilinizi iyileştirin

Google’ın dikkatini çekmek için, web’deki diğer web sitelerinden web sitenize işaret eden sözlerin (bağlantıların) olması gerekir.

Geri bağlantılar büyük ve güvenilir web sitelerinden geliyorsa, daha fazla değere sahiptirler ve bu, Google sıralamanızı olumlu yönde etkileyebilir.

SEO için Link Oluşturmanın Önemi

Link oluşturma veya sayfa dışı SEO çok büyük bir konudur, ancak şimdi anlaşılması gereken önemli olan, gelen bağlantıların diğer web sitelerinden gelen ‘güven oyu’ gibi olmasıdır ve bu, Google’ın hangi web sayfalarının daha yüksek olacağına karar verirken dikkate aldığı bir şeydir. sıralama.

3. Adım: Sayfa içi SEO’nuzu doğru bir şekilde alın

Yüksek kaliteli gelen bağlantılar almanın yanı sıra, ‘ sayfa içi SEO’nuzun doğru olduğundan da emin olmanız gerekir .

Sayfa İçi SEO, web sitenizi SEO dostu hale getirmek için bir dizi kuraldır .

Sayfa İçi SEO

SEO Dostu bir web sitesi, Google’ın ‘okuması’ çok daha kolaydır ve bir web sitesinden ne kadar fazla bilgi ‘anlayabilirse, iyi bir sıralama elde etme şansı o kadar artar.

Sayfa içi SEO’yu nasıl düzelteceğiniz hakkında daha fazla bilgi için kapsamlı SEO kontrol listemizi de inceleyebilirsiniz .

4. Adım: En önemli sayfalarınıza dahili bağlantılar ekleyin

Dahili bağlantı, aynı web sitesindeki başka bir web sayfasına işaret eden bir web sayfasına bağlantı eklemenizdir.

İç bağlantı yapısı

Dahili bağlantılar , Google’a bir sayfanın ne hakkında olduğunu söylemenin çok güçlü bir yoludur, aynı web sitesinde yeni sayfalar bulabildikleri için kullanıcılar için iyidir ve ayrıca Google’ın aynı web sitesinden daha fazla içeriği taraması için bir teşviktir.

İyi bir dahili bağlantı, bağlanan sayfayı tanımlayan bağlantı metni kullanır.

Adım 5: Teknik bir SEO Denetimi gerçekleştirin

Teknik SEO, tüm SEO sürecinde çok önemlidir. SEO’nun teknik kısmı ile ilgili sorunlar varsa, her şeyi doğru yapsanız bile sıralamalarınız olumsuz etkilenebilir.

Google’ın web sitenize sorunsuz bir şekilde erişebilmesini ve dizine ekleyebilmesini sağlamak için her altı ayda bir teknik bir SEO denetimi yapmanız şiddetle tavsiye edilir .

Denetim sırasında gözden geçirilmesi gereken en önemli hususlar şunları içerir:

  • Google Arama konsolundaki dizin kapsamı raporu
  • Robots.txt dosyanız
  • Kanonik URL’lerin doğru kullanımı
  • Yapılandırılmış veri işaretlemenin doğru kullanımı (web sitesi ve bireysel sayfalar)
  • HTML ve XML Site Haritaları
  • Bozuk bağlantılar ve 404 sayfa

 

6. Adım: Sayfa yükleme sürenizi iyileştirin

Bu teknik SEO’nun bir parçası olmasına rağmen, hızlı yüklenen bir web sitesinin yavaş yüklenen bir web sitesinden daha iyi Google sıralaması alabileceği vurgulanmalıdır.

Hız, bilinen bir sıralama faktörüdür ve kullanılabilirlik açısından da çok önemlidir.

Web Sitesi Hızı ve Hemen Çıkma Oranı

Sadece Google daha çok seveceği için değil, hemen çıkma oranınız üzerinde olumlu bir etkisi olduğu için hızlı bir web sitesine sahip olmanız gerekir .

7. Adım: Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

Giderek daha fazla insan Google’da arama yapmak için cep telefonlarını kullanıyor ve işletmeler ve web sitesi sahipleri için mobil aramanın önemini gösteren bir dizi çalışma var.

Google Çalışması: Mobil Hız ve Dönüşümler

Sıralamalar söz konusu olduğunda, Google artık mobil kullanıcılara iyi bir mobil deneyim sunmayan web sitelerini ‘cezalandırdığı’ için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak bir zorunluluktur.

8. Adım: Web sitenizi https yapın

2014’ten beri https kullanımı bilinen bir sıralama faktörüdür. Google’ın belirttiği gibi , bu hafif bir sinyal, ancak yine de yapabileceğiniz kolay şeylerden biri ve web sitesinde SSL’nin etkin olmadığı rakip bir web sitesine göre karşılaştırmalı bir avantaj elde ediyor.

Ayrıca, Temmuz 2018’den bu yana, Google Chrome tarayıcısı, https olmayan web sitelerini güvenli değil olarak işaretler ve bu, müşterileri ve ziyaretçileri uzaklaştırabilir.

Https’ye geçmeyi düşünüyorsanız, SEO’yu kaybetmeden web sitenizi https’ye nasıl geçireceğinizi önceki kılavuzumu okuyun .

9. Adım: Google’a web siteniz hakkında bilgi verin

Google, web yöneticileriyle bir tür iletişim kurmak için Google web yöneticisi araçlarını oluşturdu .

Web yöneticisi araçları, diğer şeylerin yanı sıra, Google’a web siteniz hakkında bilgi vermenin ve ayrıca Google’ın bu konuda ne bildiğini öğrenmenin harika bir yoludur.

Tercih edilen URL, hedef ülke, site haritası vb. Gibi Web yöneticisi araçlarında yapılandırabileceğiniz çeşitli ayarlar ve ayrıca Google’da üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak ‘google olarak getir’ ve ‘robot testçisi’ gibi kullanabileceğiniz çeşitli teşhis araçları vardır.

Adım 10: Social Media Buzz’dan yararlanın

Sosyal medyanın Google sıralamasında oynaması gereken rol, dijital pazarlama yöneticileri ve SEO Uzmanları arasında popüler bir konudur .

Sosyal medyanın sıralamalar üzerindeki etkisine dair farklı görüşler vardır, ancak kesin olan şey, başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyasının , sıralamaların ötesine geçen bir web sitesine sunabileceği birçok avantaja sahip olmasıdır ve kullanmanız ve yararlanmanız gereken bir şeydir.

Sosyal medya ve google sıralamalarının rolünü üstlenmek için Sosyal Medya VS SEO’yu da okuyun .

Neden Google’da daha üst sıralarda yer almanız gerekiyor?

İyi sıralama elde etmek zordur ve bunu yaptığınızda, ancak çok sabır ve sıkı çalışmanın ardından olur. Google’ın ilk pozisyonlarında bir web sayfasına sahip olmanın faydalarını bilerek, hedeflerinize ulaşılıncaya kadar çalışmak için motivasyon ve cesaret bulabilirsiniz.

# 1 – Daha yüksek sıralamalar daha fazla trafik anlamına gelir – Açıkçası ilk avantaj trafik kazançları ile ilgilidir. Sıralamanız ne kadar yüksekse, Google’dan o kadar fazla organik trafik alacaksınız.

İstatistiksel olarak ilk 5 konumun arama trafiğinin çoğunluğunu,% 60’tan fazlasını aldığını unutmayın.

# 2 – Bu bir güven sinyali – Google’ın dünyanın en popüler arama motoru olmasının nedenlerinden biri, insanların ona güvenmesidir. Buna güveniyorlar çünkü Google’da bir şey aradıklarında aradıklarını bulacaklarını biliyorlar.

Google, sıralama algoritmaları üzerinde 255’ten fazla sinyal ve 18 yıldan fazla araştırma ve geliştirme kullanıyor ve arama sonuçlarında gösterilecek kaliteli web sitelerini seçmede çok başarılı oldular.

Kullanıcılar web sitenizi Google’ın ilk sayfalarında bulduklarında, Google’ın ona güvendiği ve sonuçlarında gösterdiği için bunun iyi bir web sitesi olduğunu bilirler.

# 3 – Daha fazla sosyal medya paylaşımı ve yorumu alacaksınız – Google’ın ilk sayfasında bulunan bir web sitesi, daha fazla trafik aldığı ve yukarıda açıklanan ‘güven’ nedeni nedeniyle daha fazla sosyal paylaşım ve yorum alır.

# 4 – Diğer arama motorlarında iyi sıralamalar – Google mevcut tek arama motoru değil, aynı zamanda en fazla trafiğe sahip olandır.

Bununla birlikte, diğer arama motorlarının Google’a benzer SEO kuralları vardır ve Google’da iyi bir sıralama elde ettiğinizde, diğer arama motorlarında da yakında iyi sıralama pozisyonlarının geleceği kesindir.

Son düşünceler

Google, kullanıcılarına mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için sürekli olarak dizinlerine eklemek üzere kaliteli web siteleri bulmaya çalışmaktadır.

Web yöneticisi olarak amacınız, kullanıcılara gerçek değer sağlayan bir web sitesi oluşturmak, Google’ın web sitenizin ne hakkında olduğunu anlayabildiğinden emin olmak ve ayrıca web sitenizin bağlantılarını (oylarını) alarak Google’a en üst sıralardan birini hak ettiğini kanıtlamaktır.

Son olarak, sabırlı olun – yüksek google sıralamalarına ulaşmak zaman alır, ancak doğru yönde çalışmaya devam ederseniz, istediğiniz pozisyonları almanızı engelleyecek hiçbir şey yoktur.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.