fbpx

Google’da Neden Sıra Kaybedilir

Herhangi bir  şirket’te veya sektörde çalışıyorsanız, işlerin daima değiştiğini bilirsiniz. Standart, pratik ve modaya uygun ve yeni olan bir ürün, yada hizmet, bir sonraki yıl  modası geçmiş ve etkisiz hale gelir. Aynı örnek SEO içinde geçerlidir. SEO trendleri sürekli değişir ve yenilenir. Bir şirketin esnekliği, çoğu zaman başarılı olan sürekli değişimleri kabul etme ve destekleme kabiliyetiyle ölçülür.

Google’da Neden Sıra Kaybedilir

Teknoloji alanıyla ilgileniyorsanız veya uzun bir aradan sonra sektöre geri dönüyorsanız, işte kaçınılması gereken eski kurallardan uzak durmalısınız. Bu yazımızda Google’da Neden Sıra Kaybettiğinizi aşağıdaki maddeler halinde yazılan açıklamalardan  öğreneceksiniz.

Web Sitesinde Çalan, Arka plan Müzikler:

Sanki bekletme müziği ya da asansör müziği  duyar gibi oluyorum. : )  Şirketlerin bu korkunç, modası geçmiş müzikle web sitelerini ziyaretçileri karşıladığı bir zaman vardı. Bu eski çevrimiçi eğilim hızlı bir şekilde yaygın hale geldi, web sitesi ziyaretçileri hızlı bir şekilde bu  siteleri terk etti.

“Buraya Tıklayın!” Sıkıcı Bağlantılı Düğmeler:

Bu eski çevrimiçi trendlerin formları, diğer bağlantılı metin türleri kadar etkili olmasalar bile, hala yoğun olarak kullanılmaktadır. Artık web kullanıcıları acele ediyor ve bir metin bağlantısının onları ne tür bir web sitesine götüreceği konusunda içerik istiyorlar.   Web kullanıcısına, bağlantılı sayfanın ne hakkında olduğunu ve üzerine tıklayarak fayda sağlayıp sağlayamayacaklarını ( Buraya Tıklayın vb. ) yoğun olarak kullandıkları için ziyaretçiyi sıkabiliyorlar.

Uzun Satış Sözleşmeleri:

Uzun satış sözleşmelerinin kaybolmasının birçok nedeni var. En büyük iki neden, baskının şu anda büyük ölçüde güncel olmaması, dijital olarak yapılan sözleşmeler her şeyin yerine geçmesi ve diğeri uzun metin okumak istemeyen meşgul tüketicilerin kısa sabrı ve ilgisi.

Link Satın Alma:

İyi bir bağlantı kurma kampanyası bugün hala bir değere sahipken, bağlantı kurma süreci değişti. Eski bir bağlantı satın alma eğilimi yaygın bir pratikti, ancak bu bağlantıların bağlantı tekniği bugün SEO ahlakını ve en iyi uygulamayı ihlal eden ciddi bir spam olmasından dolayı google cezasına çarptırılıyor.  Bağlantı satın almadan önce, herkes istediği şekilde dış sayfalara bağlantı kurabilirdi. Bu, penguen algoritmasıyla bu tür bir spam iletimini durdurabilen en büyük arama motoru olan Google’ın dikkatini çekti. O zamandan beri, o siteye nereye bağlandığınızı ve otoritenin otoritesini düşünmek önemli hale geldi. Link satın almak yerine, ziyaretçi  ilanları ve blog oluşturma hizmetlerini kullanarak bağlantıları “takas etmek” kabul edilebilir hale geldi.

Sarı Sayfa Reklamı

Günün sonunda, her eve “Sarı Sayfalar” veya telefon rehberi verildi. Büyük, yerel bir işletme dizinini içeriyordu. Bir şirketin telefon numarasına, saatlerine, konumuna veya kısaca uzmanlık alanlarını görmeniz gerekirse, “Sarı Sayfalar” bölümünde görürsünüz. Temel işletme bilgilerine ek olarak, bazı işletmeler telefona reklamları dağıtarak okurların dikkatini çekiyordu. Bu eski çevrimiçi trendler o zaman iyi bir fikirdi. Bununla birlikte, şimdi, bilgisayar ve İnternet ve akıllı telefonların yaygın kullanımı ve erişilebilirliği ile insanlar hareket halindeyken aynı hayati önem taşıyan iş bilgilerine anında erişebiliyorlar.

Spam Anahtar Kelime Doldurma

Geçmişte, SEO uzmanları ve programcıları anahtar kelimeleri kullanmaları konusunda çok uğraştılar. Anahtar kelimelerin bir içerik parçasında kullanılması, okumayı ve anlamayı zorlaştırdı. Bu, uygulamaya son vermek için Panda algoritmasını uygulayan Google’ın dikkatini çekti. Anahtar kelimelerin çevrimiçi içerikte kullanımı bugün hala önemlidir, ancak şimdi içeriğin% 3’ünü aşan bir miktar anahtar kelime eklenmesi üzerine bakılmaktadır.

Örneğin : Siz 300 Kelimelik bir makale yada yazınızda en fazla 3 defa anahtar kelimeyi gecirebilirsiniz.

 Okunması Zor Yazı Tipleri

Dışarıdaki tüm web sitelerinde insanlar, markanın benzersiz tarzını ve kişiliğini göstermek için çizgi roman ve papirüs gibi çeşitli saçma fontları kullanıyorlar. Ancak, bu yazı tipleri de rahatsız edici ve Okunması zor.

Şimdi, Times New Roman veya Calibri gibi kolay okunabilen bir font kullanmak ve aşırı sanatsal yazı tiplerinin eski çevrimiçi eğiliminden kaçınmak daha profesyonel ve güvenilir izlenimi vermektedir.

Sahte Stok Fotoğraflar

Çok sayıda kuruluş ve şirket  özgün olmayan  ve başkasına ait olan görsel ve videoları kullanmaya devam etmektedir.

Oysa bu, google nezdinde aşağı sıralamaya sürükleyen çok yanlış bir uygulamadır. Google botları görsel analizi yaparken benzer olan görselleri özel yapay zeka motoruyla tespit ederek sitenin kalite puanını direk düşürür.

Hala  özgün olmayan ve alaka düzeyi olmayan  görsel ve videolarınız varsa hemen silin.

Dikkat dağıtıcı web siteleri

Eskiden çok yoğun bir web sitesinin, web sitesini ziyaret edenleri etkilemenin, bir web sitesini milyonlarca başka web sitesinin denizinde unutulmaz kılma yolunun çaresini  içerik yoğunluğu yaparak elde çözüyordu . Çok az geliştirici bu eski çevrimiçi trendlerin dikkatini dağıtmanın ve kafa karıştırmanın web sitelerine nasıl kötü etki  yarattığını bilmiyordu. Günümüzde geliştiriciler daha çok kullanıcı deneyimine odaklanmaktadır. Bu da, gezinmesi kolay, sade  web sitelerinin ortaya çıkmasına ve yapılmasına neden oluyor.

Eski, Basılı Medya Alışkanlıkları:

Yazılı basın, “Sarı Sayfalar” ve telefon rehberi reklamlarının yoğun olması ve basılı medya reklamlarda ve gazetecilikte yaygın olarak kullanılmasına rağmen, birçok tüketici internet üzerinden akıllı telefonlarıyla internet üzerinden bilgiye erişiyor. Çevrimiçi medyanın popülaritesi ile birlikte, birçok reklam veren ve haber kuruluşu içeriklerinin dijital kopyalarını geliştirmiştir.

İster zamanla değişmeye direnen bir “eski okul” SEO’su olun, isterse yeni bir  uzman olun, bu eski çevrimiçi trendlerden kaçının. Sizi “karanlık çağlarda” yaşamaya devam edecekler ve şirketinizin stratejileri ve kampanyalarında sonuçları görmenizi önlerler.

Bir işletme sahibiyseniz, SEO ve  SEM,  mevcut en iyi uygulamalarını bilmiyorsanız,  uzmanlarla iletişim kurun. Küçük ve büyük işletmelere çevrimiçi varlıklarının tüm yönleriyle yardımcı olan, 360 derece hizmet veren  Dijital Pazarlama uzmanıyım.   Yıllardır sektörde ve güncel SEO çevrimiçi trendlerini biliyor.  SEO stratejinizi güncellemenize yardımcı olacak güncel çevrimiçi eğilimlerle nasıl uyum sağlayabileceğinizi öğrenmek için  bana ulaşabilirsiniz.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.