fbpx

Hashtag nedir ve Hashtag nasıl kullanılır?

hashtag nasıl kullanılır

Hashtag’lerin kullanımı çok kolaydır ve sosyal medya kayıtlarınızı doğru kullanmanız şartıyla paylaşılabilir ve bulunabilir duruma getirebilir.

Genel sosyal medya trafiğinizi arttırmanıza yardımcı olacağımız her sosyal ağ için izlenmesi gereken özel kurallar vardır.

Bir etiket nedir?

Hashtag’ler veya karma etiketleme, sosyal medyada yayınladığınız içeriğe meta veriler eklemenin bir yoludur, böylece insanlar ve sosyal medya siteleri tarafından kolayca bulunabilir, takip edilebilir ve anlaşılabilir.

Bir karma etiketi # sembolüyle başlar ve ardından boşluksuz bir kelime veya kelimeler izler.

Örneğin, SEO endüstrisindeki popüler hashtaglerin bazıları şunlardır: #SEO, #digitalmarketing, #googleseo, #seotips.

Hashtag’lerin büyük / küçük harfe duyarlı olmadığını unutmayın; bu nedenle #hashtag, #HashTag ile aynıdır ve # 10SEOTips, etiketinizle sayıları da kullanabilirsiniz;

Neden hashtag kullanıyorsunuz?

Sosyal medya kampanyalarınızda hashtag kullanmanızın birçok nedeni var . En önemlileri:

 • Belirli bir etiketi izleyen kullanıcılar, sizi takip etmese bile mesajlarınızı görebilir. Başka bir deyişle, yazılarınızdaki popüler karma etiketleri kullanarak potansiyel izleyiciyi arttırırsınız.
 • Kendi yazılarınızı mevcut bir hikayeye eklemenin bir yolu. Twitter’da bir trend hikayesi olduğunu ve bir cevap eklemek istediğinizi varsayalım, bu hikayeyi izleyen kişilerin de güncellemenizi görmesini sağlamak için hashtag’i kullanabilirsiniz.
 • Hashtag’ler sosyal ağların güncellemelerinizi kategorize etmesini kolaylaştırır ve bu da arama işlevlerinde daha görünür olmasını sağlar. Örneğin, bir tweet üzerine #SEO hashtagini ekleyerek, tweet’inizin SEO ile ilgili olduğunu twitter’a gösterirsiniz. Bu, kullanıcılar Twitter’da SEO araması yaptığında arama sonuçlarında görüneceği anlamına gelir.
 • Araştırmalar hashtag’lerin etkileşimi arttırdığını göstermektedir (aşağıdaki ayrıntılara bakın)

Kendi hashtaglerinizi nasıl oluşturabilirsiniz?

# İşaretini ve istediğiniz kelimeleri (boşluksuz) ekleyerek kendi etiketlerinizi oluşturabilirsiniz . Örneğin, bu #myhashtag yapabilirsiniz.

Çok sayıda insan iletilerinde bunu kullandığında bir hashtag eğilimi gösterir.

Bu, işletmelerin müşterileriyle iletişim kurmaları ve konuşmaları ilerletmeleri için çok güçlü bir yoldur.

Örneğin, Twitter’a gidin ve Nike’ın marka bilinirliği ve tanıtımı için hashtag’leri nasıl kullandığını görmek için #justdoit öğesini arayın .

Twitter’da hashtag nasıl kullanılır

Twitter, hashtag’leri kullanan ilk platformdu, hashtag ile ilk tweet’i eski bir Google çalışanı tarafından 2007’de gönderildi ve o zamandan beri hashtag’ler Twitter’da ve diğer sosyal medya platformlarında çok popüler oldu.

Araştırmalar , hashtag’li tweet’lerin, hashtag içermeyen tweet’lerden iki kat daha fazla bağlantı (tweet, retweet, tıklama ve cevap) aldığını gösteriyor.

Maksimum pozlama için bir tweet için önerilen toplam etiket sayısı 2’dir .

Twitter için En İyi Hashtag Uygulamaları

Bu, 1 veya 3 kullanıyorsanız, kötü, sadece araştırma çalışmalarına dayanan bir öneri olduğu anlamına gelmez.

Twitter’da hashtag kullanmak hakkında bilmeniz gereken 3 şey var.

Twitter’da Hashtag’leri

Trend hashtaglerini görüntüleme: twitter hesabınıza giriş yaptığınız zaman sol sitede trenddeki hashtagleri göreceksiniz. Sonuçlar bulunduğunuz yere göre uyarlanmıştır, ancak DEĞİŞTİR’i tıklayabilir ve diğer yerler için neyin trend olduğunu görebilirsiniz.

Belirli bir hashtag için tweetleri görüntülemek için hashtag linkini tıklamanız yeterli.

Bir hashtag izleyin: Belirli bir hashtag için tüm tweet’leri takip etmek için arama kutusuna hashtag (# işaretli) girin ve enter tuşuna basın. Zaman çizelgesi artık karma etiketinizi veya TÜM tweet’lerinizi içeren TOP tweet’lerini gösterecek.

Aramanızı kaydetmek için KAYDET’i tıklatabilirsiniz, böylece twitter arama kutusuna bir daha tıkladığınızda kayıtlı aramanızı görüntüleyebilirsiniz.

Bir hashtag ile bir tweet oluşturma : Yeni bir tweet oluşturup # sembolünü girip yazmaya başladığınızda, twitter kullanmak için hashtag ile ilgili tavsiyelerde bulunacaktır. Listeden birini seçebilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

Facebook’ta hashtag’ler nasıl kullanılır?

Facebook 2013’te hashtag’leri desteklemeye başladı ve o zamandan bu yana birkaç yıl geçmiş olmasına rağmen, Facebook kullanıcıları çok fazla hashtag kullanmıyorlar.

Yardım merkezlerinde hashtaglerin ne olduğunu ve bunların nasıl kullanılacağını açıklayan bir sayfa var, ancak orada fazla bilgi yok.

Facebook’ta karma etiketleri kullanma hakkında bilmeniz gerekenler:

Twitter gibi aynı kurallar geçerlidir.

 • boşluksuz
 • eğer bir hashtag yoksa
 • Eğer bir hashtag takip etmek istiyorsanız sadece arama çubuğunda # kullanarak onu arayın.

Bir facebook gönderisi için önerilen etiket sayısı 1 veya 2’dir .

Facebook için En İyi Hashtag Uygulamaları

5 etiketin ardından etkileşimler bir gönderinin alabileceği gerilemeye başlar.

Bir etiket içeren bir gönderi oluşturduğunuzda ve onu herkese paylaştığınızda (genel), kişiler belirli bir etiketi aradıklarında görünecektir (insanların sizi izlemesine izin vermeniz şartıyla).

Abartısız kullanıldığında, etiketler facebook takipçilerinizi arttırmanın harika bir yoludur .

Instagram’da hashtag nasıl kullanılır

Instagram fotoğrafları ve kareleri hakkında her şey. Hashtag’leri kullanmayı seviyorsanız, instagram’da bir hesap oluşturun ve etiketlemeye başlayın!

Bir instagram gönderisi için önerilen etiket sayısı 11!

Instagram için En İyi Hashtag Uygulamaları

Bir gönderiyle etkileşim, bir gönderide 10+ karma etiket kullanıldığında yüksek seviyelere çıkar. İnstagram tarafından izin verilen maksimum hashtag sayısı 30’dur.

Etiketlerken ($ veya% gibi) sayı kullanabilir ancak boşluk veya başka özel karakter kullanamazsınız ve bir hashtag’e tıklayabilirsiniz, böylece aynı etiketi paylaşan diğer yayınları görebilirsiniz.

Resmi Instagram kurallarını buradan okuyabilirsiniz .

Google + ‘da hashtag nasıl kullanılır

Google plus aynı zamanda hashtag’leri kullanıyor ancak daha akıllı bir şekilde. Yalnızca kullanıcının kendi etiketlerini girmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kendilerine herhangi bir etiketi olmayan postalara otomatik olarak etiket ekler.

Google+ akışınızı ziyaret ederseniz, yayınların posta gövdesinde karma etiketleri olmamasına rağmen, sistemin içeriğe bağlı karma etiketler eklediğini fark edeceksiniz. Bir etiket üzerine tıklayarak bu etiketin ilgili yayınlarını görebilirsiniz.

 

Ayrıca üst menüden EXPLORE’ı seçebilir, trenddeki hashtag’leri görebilir ve belirli bir hashtag’a dayalı makaleleri arayabilirsiniz.

Google+ yayını için önerilen etiket sayısı 3’tür .

Gönderilerinizi yayınlarken sistemin bunu otomatik olarak yapmasına izin vermek yerine, etiketlerinizi seçmek daha iyidir.

Pinterest’te hashtag’ler nasıl kullanılır?

Hashtag’ler ayrıca Pinterest’te de desteklenir. Resmi rehberi buradanokuyabilirsiniz .

Pinlerinizi etiketlemek için # işaretini ve ardından boşluksuz harfleri kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda linkler haline gelirler ve tıklandıklarında ilgili pinleri gösterirler.

En fazla etkileşime sahip pimler (beğeniler, yorumlar, yeniden iğneler), Pinterest’te belirli bir etiketi aradığınızda ilk önce gösterilir.

Bir Pin için önerilen hashtag sayısı 3’tür.

Bu sadece bir öneri ve Pinterest’ten resmi değil.

LinkedIn’de hashtag nasıl kullanılır

Hashtag’leri Linkedin’e geri döndü ve desteklendi. Diğer ağlarla aynı kurallar geçerlidir.

Hashtag’lerin En İyi Uygulamaları – Linkedin

Linkedin gönderisi için önerilen etiket sayısı 2’dir.

Google Arama Sonuçlarında Hashtag’ler

Bazıları için sürpriz olabilir, ancak Google’ı ararken hashtag kullanabilirsiniz. Örneğin, google arama kutusuna #SEO yazarsanız, twitter ve Google + ‘daki #SEO sayfalarına bağlantılar alırsınız.

Kullandığınız arama terimine bağlı olarak, Google size Facebook’tan veya diğer sosyal ağlardan gelen sonuçları gösterebilir.

Sonuç

Hashtag’lerin kullanımı kolaydır ve sunduğu birçok avantaj vardır. Hashtag’lerin yanlış kullanılması bazen bir spam şekli olarak düşünülebilir, bu yüzden sosyal medya paylaşımlarınızda hashtag’leri kullanırken yukarıda belirtilen basit kuralları takip etmek önemlidir.

Ağ başına önerilen etiket sayısı:

 • Twitter: 2
 • Facebook: 2
 • Instagram: 11
 • Pinterest: 3
 • Google+: 3
 • Linkedin: 2

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.