fbpx

İçerik Pazarlama Uzmanı nedir

 • İçerik Uzmanı nedir?
 • İçerik Pazarlama Uzmanı Hangi Becerileri Bilmeli?
 • Nasıl İçerik Uzmanı Olunur?
 • İçerik Uzmanı Ne Kadar Kazanır?
 • İçerik Pazarlama Uzmanı olarak hangi işleri alabilirsiniz?

İçerik Uzmanı nedir?

Bir içerik uzmanı (“İçerik Pazarlama Uzmanı” olarak da bilinir), dijital kampanyaların ihtiyaçları için içerik yazmaktan, düzenlemek ve geliştirmekten sorumlu kişidir.

İçerik pazarlama uzmanları, üretilen içeriğin bir dijital pazarlama kampanyasının genel hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamak için SEO ve Dijital pazarlama uzmanları ile yakın işbirliği içinde çalışır.

Beceri ve deneyime bağlı olarak, içerik pazarlama uzmanı rolü farklı varyasyonlara sahiptir.

Büyük şirketler için bu, bir içerik pazarlama profesyonelinin kariyer yolunu da tanımlar.

En önemlileri:

 • İçerik Pazarlama Uzmanı – İçerik araştırma ve yazma.
 • İçerik Pazarlama Stratejisti – Bir şirketin genel içerik pazarlama stratejisini tasarlamak.
 • İçerik Pazarlama Müdürü veya İçerik Pazarlama Direktörü – İçerik pazarlama departmanının sorunsuz çalışmasından sorumludur.
 • İçerik Pazarlamacı ve İçerik Pazarlama Uzmanı – içerik pazarlama kampanyalarında yılların deneyimine sahip profesyoneller. Bir şirkette veya serbest çalışan olarak çalışabilir.
 • İçerik Pazarlama Danışmanı – İşletmelerin trafik ve satışlarını artırmak için içerik pazarlamasını nasıl kullanabileceği konusunda danışmanlık sağlayan, içerik pazarlaması uzmanları kuruldu.

İçerik Pazarlama Uzmanı Hangi Becerileri Bilmeli?

Bir içerik pazarlama uzmanı olmak için aşağıdaki niteliklere ve becerilere sahip olmanız gerekir:

Üniversite derecesi – Serbest çalışan olarak çalışmayı planlıyorsanız, ancak bir şirkette çalışmak istiyorsanız bir gereksinimdir. Genellikle pazarlama, gazetecilik veya iletişim alanlarında lisans derecesine sahip olmak gerekir.

İçerik pazarlama sertifikası – İsteğe bağlı, ancak CV’nizde gösterilecek deneyim veya başarı hikayeniz olmadığında iş bulma şansınızı artırabilir. Sertifika almanın en iyi yolu bir içerik pazarlama kursunu takip etmektir .

Yazma becerileri – Zamanınızın büyük bir kısmı içerik yazımında harcanacaktır (bu blog yayınları, video komut dosyaları veya reklam kopyaları olsun) ve bu nedenle temel yazma becerilerine sahip olmak ve elbette yazmanın tadını çıkarmak önemlidir!

Anahtar kelime araştırma becerileri – Web için yazma bir anahtar kelimeyle başlar. Bir içerik uzmanı olarak başarılı olmak için, çevrimiçi kullanıcıların içerik gereksinimlerini öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapmayı bilmeniz gerekir, böylece amaçlarını karşılamak için içerik oluşturabilirsiniz .

Temel SEO becerileri – Bir içerik pazarlama veya dijital pazarlama ekibinin bir parçası olarak çalışıyorsanız, büyük olasılıkla SEO uzmanı web için içeriği optimize etmeye özen gösterir, ancak yine de, bazı temel SEO becerilerine sahip olmak gerekir.

Bir metin yazarı veya içerik pazarlama serbest çalışanı olarak çalışmayı planlıyorsanız, SEO blog yazmanın nasıl çalıştığını ve SEO için optimize edilmiş içeriği nasıl oluşturacağınızı bilmeniz gerekir .

Web analitik becerileri – Bu, içerik pazarlama yöneticileri ve danışmanları için kritik bir beceridir. Bir kampanyanın verilerinin ve etkinliğinin nasıl analiz edileceğini ve bulgularını yönetime veya müşterilere sunmak için nasıl rapor oluşturulacağını bilirler.

Nasıl İçerik Uzmanı Olunur?

2020’de içerik pazarlama uzmanı olmak için izlenmesi gereken adımlar.

 1. İçerik pazarlamasının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlayın
 2. Yazma becerilerinizi geliştirin
 3. İçerik pazarlama araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin
 4. Anahtar kelime araştırma sürecinde ustalaşın
 5. SEO metin yazarlığını öğrenin
 6. Kendi blogunuzu başlatın
 7. Dijital bir pazarlama ajansında çalışmak için başvurun
 8. İçerik pazarlama serbest çalışanı olarak çalışın
 9. Yazılı çalışmanızı saygın web sitelerinde yayınlayın
 10. İçerik pazarlamasındaki en son trendlerle güncel kalın

1. İçerik pazarlamasının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlayın

İçerik pazarlaması alanında bir kariyere başlamak için yapmanız gereken ilk şey, içerik pazarlamasının ne olduğunu , nasıl çalıştığını ve her türlü çevrimiçi işletme için neden önemli bir süreç olduğunu öğrenmektir .

Yeni başlayan biriyseniz, içerik pazarlamanın web için blog yazmak veya içerik yazmakla aynı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bundan daha fazlasıdır.

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizi anlamayı ve yolculuklarının farklı aşamalarında niyetlerini karşılayabilecek doğru içerik türünü oluşturmayı içeren devam eden bir süreçtir.

İçerik Pazarlama Yaşam Döngüsü

Dolayısıyla, bir içerik uzmanı olarak işiniz sadece bir sayfaya kelimeler atmak ve yayınla düğmesine basmak değil, yazdığınız veya oluşturduğunuz her şeyin belirli bir amacı ve hedefi olduğundan emin olmaktır.

Bunu yapmak için, herhangi bir çevrimiçi pazarlama kampanyasının arkasındaki itici güç olan daha büyük resmi bilmeniz gerekir ve bu dijital pazarlamadır.

Bir şirketin dijital pazarlama stratejisi, bir kampanyaya katılan her kanal için içerik gereksinimlerini tanımlayacaktır. Bu işidir dijital pazarlama yöneticisi içeriği ile stratejiyi uygulamak için strateji ve içerik pazarlama yöneticisinin işini tasarımı.

Büyük şirketlerde bu roller açıkça tanımlanmıştır, ancak küçük bir ekipte veya serbest çalışan olarak çalışıyorsanız, her iki rolü de oynamanız gerekir.

Dolayısıyla, içerik pazarlamasına girmek ve bir içerik pazarlama uzmanından bir içerik stratejistine veya hatta dijital pazarlama uzmanına yavaş yavaş ilerlemek istiyorsanız, yalnızca web için nasıl içerik oluşturulacağını değil, dijital pazarlamayı da öğrenmeniz gerekir .

İçerik Pazarlaması Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

 • Dijital Pazarlama Kursları – Dijital pazarlamayı öğrenmek ve içerik pazarlamasının gerçek hayat senaryolarında pratik olarak nasıl kullanılacağını anlamak için izlenecek en iyi 10 kurs.
 • İçerik Pazarlama Kontrol Listesi – İçerik pazarlaması hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan kapsamlı bir kontrol listesi.

2. Yazma becerilerinizi geliştirin

Bir içerik pazarlama uzmanı olarak, farklı kitleler ve içerik platformları için içerik yazmanız istenir. Bu görevi başarıyla yürütmek için iyi yazma becerilerine sahip olmanız gerekir.

Bu, İngilizce (veya kitlenizin hedef dili) hakkında iyi bilgi ve yazım ve dilbilgisi hatası içermeyen içerik yazma yeteneği anlamına gelir.

Deneyimden, bu pratik yoluyla geliştirilebilecek bir beceridir. Bazı insanlar yazar olmak için doğarlar ve asgari çabayla harika içerikler üretebilirler, ancak diğerleri için sıkıcı bir görevdir.

Daha iyi içerik yazmayı öğrenmenin en iyi yolu, seçtiğiniz nişle ilgili diğer blogları veya kitapları okumak ve çok fazla yazı yazmaktır.

Başlangıçta, 1000 kelime yazmanız 3-4 saat sürebilir, ancak daha deneyimli hale geldikçe, bu oran önemli ölçüde artacaktır.

Yazma Becerilerinizi Geliştirmek için Kaynaklar

 • 15 Kolay Adımda Yazma Becerilerini Geliştirme – Yazma konusunda daha iyi olmanın yollarını Grammarly ile özetleyen güzel bir rehber.

3. İçerik pazarlama araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin

Bir içerik uzmanı olmak istiyorsanız, araçların nasıl kullanılacağını bilmelisiniz.

Aslında, araçlarla ilgili deneyim o kadar önemlidir ki, içerik pazarlamasıyla ilgili iş ilanlarının çoğu “içerik pazarlama araçlarıyla deneyim” i bir gereklilik olarak listelemektedir:

İçerik Pazarlama İş İlanı

Piyasada birçok araç var ve her şirket kendi pazarlama araçlarını kullanıyor, ancak bazı araçlar / platformlar herkes için ortaktır:

 • Microsoft Office Ürünleri (Word, Excel, Powerpoint)
 • Google G Suite Ürünleri (Dokümanlar, E-Tablolar vb.)
 • Google Analytics
 • Google Arama Trendleri
 • Google Anahtar Kelime Aracı
 • Google Veri Stüdyosu
 • Google Arama Konsolu
 • Grammarly
 • WordPress

Çoğu şirketin ve serbest çalışanın kullandığı diğer popüler araçlar:

 • SEMRUSH
 • Ahrefs
 • BuzzSumo
 • Moz
 • HubSpot
 • MailChimp

Bir aracı öğrenmenin en iyi yolu, aracı gerçek hayat senaryolarında kullanmaktır ve bunu Google dokümanları, Google Analytics, Google Anahtar Kelime Aracı ve WordPress gibi ücretsiz araçlarla kolayca yapabilirsiniz.

Semrush gibi diğer premium araçlar , bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak bir dizi kaynağa ve çevrimiçi kursa sahiptir.

4. Anahtar kelime araştırma sürecinde ustalaşın

Kesinlikle ustalaşmanız gereken bir konu, konu ve anahtar kelime araştırmasıdır. Anahtar kelime araştırmasının sonucu, içerik pazarlama yaşam döngüsünün tüm aşamalarında kullanılır.

Kampanya tasarımından gerçek içeriği oluşturmaya kadar, anahtar kelimeler bir kampanyanın başarısında veya olmamasında hayati bir rol oynar.

Anahtar kelime ve konu araştırması ile ne demek istediğimize dair bir fikir vermek için, sürecin ana hatları aşağıdadır:

İçerik konusu fikirleri bulma – Rakiplerinizi araştırarak ve bir dizi araç kullanarak dijital pazarlama hedeflerinize uygun konuların bir listesini oluşturursunuz.

Anahtar kelime araştırması yapın – Her konuyu ayrıntılı olarak analiz edersiniz vekonularınızın arama motorlarında , sosyal medya platformlarında ve forumlarda arama yaparken kullandıklarıgerçek arama terimlerini öğrenirsiniz.

Kullanıcı amacını inceleyin – Anahtar kelime araştırmasından tanımlanan anahtar kelimelerin her biri için , kullanıcının amacını karşılamak için ne tür içerik oluşturmanız gerektiğini öğrenin.

Tipik Bir Pazarlama Hunisinde Kullanıcı Niyeti

Anahtar kelime araştırmasını hızlı bir şekilde öğrenmenin harika bir yolu, aşağıda listelenenler gibi iyi bir kursu takip etmektir.

Anahtar Kelime Araştırma Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

 • Anahtar Kelime Araştırma Kursları – Anahtar kelime araştırma sırlarını öğrenmek için son derece uygulanabilir 5 ders.

5. SEO metin yazarlığını öğrenin

Bir içerik pazarlama uzmanı olarak, bir SEO uzmanı olmak zorunda değilsiniz, ancak mükemmel SEO metin yazarlığı becerilerine sahip olmanız gerekir. SEO copywriting, arama motorlarının anlayabileceği içerik yazma işlemidir.

Arama motoru örümceklerinin içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için web için yazarken kullanabileceğiniz çeşitli teknikler vardır.

Bu, anahtar kelimelerinizi kopyanıza doldurmak anlamına gelmez, ancak anahtar kelimelerinizi hem kullanıcılara hem de arama motorlarına daha kolay yazacak şekilde akıllıca kullanmak anlamına gelir.

En önemli SEO yazma ilkeleri şunlardır:

 • Ana anahtar kelimelerinizi sayfa başlığına ekleme
 • Anahtar kelimeleri sayfa URL’sine ekleme
 • Anahtar kelimelerinizi açılış paragrafında belirtme
 • Bölüm başlıklarınıza alakalı anahtar kelimeler ekleme
 • İçeriğinize LSI anahtar kelimeleri ekleme
 • Görüntülere alakalı ALT metni ekleme
 • Optimize edilmiş bağlantı metni kullanarak sitenizin diğer sayfalarına bağlantı verme
 • Diğer yetkili web sitelerine bağlantı verme

Bir sayfanın içeriğini yazarken yukarıdaki ilkeleri uyguladığınızda, istediğiniz anahtar kelimeler için yüksek arama motoru sıralaması elde etme şansınızı artırır.

İçeriği yazan kişi olmasanız bile, SEO metin yazarlığının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Bir içerik pazarlama yöneticisi veya danışmanı olarak, içeriği yayınlanmadan önce incelemeniz ve onaylamanız gerekir.

SEO Metin Yazarlığı Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

 • SEO dostu makaleler yazma – SEO dostu içerik yazma hakkında ipuçları.
 • Sayfa İçi Optimizasyon İpuçları – Web sayfalarınızı (yalnızca içerik değil) arama motorları için nasıl optimize edeceğinizi öğrenin.

6. Kendi blogunuzu başlatın

SEO ve içerik pazarlaması da dahil olmak üzere herhangi bir dijital pazarlama disiplini öğrenmenin en etkili yollarından biri pratik yapmaktır.

Bir kurs sayesinde teoriyi öğrenebilir ve örneklere göz atabilirsiniz, ekibinizdeki kıdemli içerik pazarlama uzmanları bu süreçte size yardımcı olabilir, ancak gerçekten bildiğinizi bulmanın en iyi yolu bir web sitesi başlatmak ve içerik yayınlamaktır.

Kendi blogunuzu oluşturmak size çeşitli şekillerde fayda sağlayacaktır:

 • Bir derste öğrendiklerinizi uygulamanın harika bir yolu
 • Yazarak, becerilerinizi yavaş yavaş geliştirecek ve daha hızlı ve daha iyi olacaksınız
 • Potansiyel müşterilere veya işverenlere becerilerinizi sergilemek için harika bir yoldur
 • Çevrimiçi para kazanmanın harika bir yolu
 • Farklı SEO tekniklerini ve araçlarını denemek için bir web siteniz olacak

Ayrıca, serbest yazar olarak çalışmak için başvururken, potansiyel müşterilerin işinizin örneklerini görmesi gerekecektir.

Başka bir deneyiminiz yoksa, web sitenizden bloglar göstermek işi güvence altına almanıza çok yardımcı olacaktır.

Bloglama Hakkında Daha Fazla Bilgi Edilecek Kaynaklar

 • Para bloglama nasıl yapılır – Blogcuların bloglarından nasıl çevrimiçi para kazanabileceği hakkında ayrıntılı bir rehber.
 • Yeni başlayanlar için WordPress blogu – Sıfırdan bir WordPress blogunun nasıl başlatılacağı hakkında adım adım kılavuz.

7. Bir dijital pazarlama ajansında çalışmak için başvurun

Dijital pazarlama ajansları her zaman iyi içerik uzmanları arar. Bunu deneyimlerden biliyorum. Ajansımızda her zaman tutkulu içerik pazarlama uzmanları arıyoruz ve bazen iş açıklığımız olmasa bile uygulamaları düşünüyoruz.

Deneyiminize ve iş unvanınıza bakılmaksızın dijital bir pazarlama ajansında çalışmanın birçok avantajı vardır:

Şimdi başlıyorsanız, içerik pazarlamasının gerçek hayat senaryolarında nasıl çalıştığını görme şansınız olacak – Kurulu ajansların süreçleri, her görev için özel iş rolleri var ve bu, içerik pazarlamasının nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Merdiveni ilerletebilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz – Bir içerik pazarlama uzmanı olarak giriş düzeyinde bir iş edinebilir ve ardından bir içerik stratejisti ve nihayetinde bir içerik pazarlama yöneticisi olabilirsiniz.

Bir işveren için çalışmak istemiyorsanız, ancak kendi patronunuz olmak istiyorsanız, neden kendi dijital pazarlama ajansınızı başlatmıyorsunuz ? Dijital pazarlama dünyasında yeniyseniz kolay değil, ama imkansız da değil.

8. İçerik pazarlama serbest çalışanı olarak çalışmak

İçerik pazarlamasında kariyere başlamanın en popüler yollarından biri içerik yazarı olmak ve serbest çalışan olarak çalışmaktır.

Freelancerlar için İçerik Pazarlaması ile İlgili İşler

FlexiJobs, UpWork ve Problogger Job Board gibi iş ilanları sitelerinde arama yaparsanız, içerik yazma ile ilgili yüzlerce iş görürsünüz. Belki de bugün piyasada en çok aranan iş.

İçerik pazarlama freelancerı olmanın faydaları nelerdir?

 • Para kazanacaksınız ve ne kadar hızlı çalışabileceğinize bağlı olarak, çok para
 • Evden çalışabilirsin
 • Bir şirket veya ajans için çalışmaya karar verirseniz CV’niz için referanslar oluşturabilirsiniz
 • Daha büyük projeleri güvence altına almak için gereken deneyimi geliştireceksiniz
 • Kendi içerik pazarlama ajansınızı kurmanın ilk adımı

Sizin için üç ipucu:

1. Yukarıda belirtildiği gibi, bir iş başvurusunda bulunduğunuzda kesinlikle önceki çalışmalarınızın örneklerini vermeniz istenecektir, bu nedenle blogunuzda yayınlanmış bazı harika makaleleriniz olduğundan emin olun.

2. İş ilanları için hızlı başvuruda bulunun ve doğru bilgiler verin. İçerik pazarlamasıyla ilgili bir işi herhangi bir sitede yayınladığınızda, birkaç saat içinde yüzlerce yanıt alırsınız. İşe katılma şansınızı artırmak için, olabildiğince hızlı yanıt verin ve sorularınızı tam olarak yanıtlayın.

3. Bir pilot projeye katılmaya hazır olun. İşverenler bir içerik pazarlamacısı işe almadan önce, seçtikleri konular hakkında örnekler yazmayı isteyin, bu nedenle daveti kabul etmeye ve işi hızlı bir şekilde teslim etmeye hazır olun.

9. Yazılı çalışmanızı saygın web sitelerinde yayınlayın

Kendinizi diğer içerik pazarlama uzmanlarından ayırmak ve gerçek bir uzman olmak istiyorsanız, o zaman saygın web siteleri tarafından yayınlanmanız gerekir.

Kendi blogunuzda içerik yayınlamak harikadır, ancak blog kitlenize erişiminizi ve itibarınızı sınırlar.

Şirketlerin ve müşterilerin istedikleri, alanında uzman olarak tanınan profesyonellerle çalışmaktır ve bunu yapmanın yollarından biri, tanınmış ve büyük web sitelerinde yer almaktır.

Örneğin, çalışmanız Forbes, Girişimci veya diğer popüler yayınlarda yayınlanıyorsa, bir şirket tarafından işe alınmanız veya serbest çalışan olarak çalışmanız için daha yüksek bir ücret almanız çok kolay olacaktır.

Süreç kolay değil, ünlü web sitelerinde yer alması gereken yüzlerce insan var, ancak kariyerinizde gerçekten büyük bir fark yaratabilir.

İçerik Pazarlama Enstitüsü gibi web sitelerinde öne çıkmama yardımcı olan bazı ipuçları.

1. Konuk yazarların katkılarını kabul eden web siteleri bulun. Google’da “Bize Yazın”, “Blog Katkıda Bulunanlar”, “Konuk Yazı Yazarları” gibi terimleri arayarak kolayca bulabilirsiniz.

Kendinizi İçerik Pazarlama Uzmanı olarak kurun.

2. Forbes veya CMI’den daha az popüler olan web sitelerini geliştirerek başlayın. Bu aşamadaki hedefiniz, daha büyük web sitelerine kademeli olarak başvurabilmeniz için referanslar oluşturmaktır.

3. Gerekliliklerini dikkatlice okuyun ve misafir yazar olmak için başvurun.

4. Kabul edildikten sonra en iyi içeriğinizi yazın ve onay için gönderin.

5. Birkaç yayınlanmış makaleniz olduğunda, öne çıkarmak istediğiniz sitelerin yazarlarının ve editörlerinin ayrıntılarını (e-posta, Twitter, LinkedIn) bulmaya çalışın.

6. Onlarla Twitter ve LinkedIn üzerinden bağlantı kurun, yazar gereksinimlerini dikkatlice okuyun ve satış konuşmanızı gönderin.

Bazıları bile cevap vermeyecek, ancak bazıları size bir örnek gönderme şansı verecektir.

Yukarıdaki süreç çok fazla iş gibi geliyorsa, bunun nedeni, ancak sonunda, özellikle serbest meslek sahibi olarak çalışıyorsanız, ne kadar ödeme alabileceğiniz konusunda büyük bir fark olabilir.

İyi bir üne sahip olan yazarlar, 2000 kelimelik bir makale için 2000 $, kişisel markalarını tanıtmak için çaba göstermeyen yazarlar için 300 $ ödeyebilirler.

10. İçerik pazarlamasındaki en son trendlerle güncel kalın

Başarılı bir içerik pazarlama uzmanına, sektörde hayatta kalabilmek için günlük olarak ne yapılması gerektiği konusunda soru sorarsanız, genel olarak içerik pazarlaması ve dijital pazarlamadaki en son trendlerden haberdar olmanızı söyleyeceklerdir.

Dijital pazarlama endüstrisi durağan bir endüstri değil, sürekli gelişiyor. Yeni içerik platformları yüzeye çıkıyor, SEO sıralama faktörleri değişiyor ve sadece bir içerik yazarından daha fazlası olmak istiyorsanız bu değişiklikleri takip etmeniz gerekiyor.

Bunu yapmanın en iyi yolu, sektörümüzdeki değişiklikleri kapsayan web sitelerini takip etmektir. Bir şey oluyorsa, bunu ilk öğrenen siz olacaksınız. Bunlar günlük olarak takip ettiğim ve ziyaret ettiğim web siteleridir:

 • İçerik Pazarlama Enstitüsü
 • Arama Motoru Yuvarlak Masası
 • Arama Motoru Arazisi
 • Pazarlama Alanı
 • thinkwithgoogle
 • Google Blogu

İçerik Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

Bir içerik pazarlama uzmanının ortalama maaşı yılda 35.000 – 62.000 $ arasındadır. Bu, bir içerik pazarlama direktörü için 59K – 139K $ ‘a yükselebilir.

İçerik Pazarlama Müdürü Yıllık Maaş

İçerik pazarlama profesyonellerinin maaşı üç faktöre bağlıdır: beceriler, deneyim ve konum.

Payscale.com’a göre , içerik pazarlama profesyonellerinin iş rolü başına ortalama yıllık maaşı şöyledir:

 • Çevrimiçi Pazarlama İçeriği Yazarı, Metin Yazarı ve Web İçeriği uzmanı genellikle 35.000 – 72.000 dolar arasında gelir.
 • İçerik Pazarlamacısı genellikle 36.000 – 81.000 $ arasında gelir.
 • Bir İçerik Stratejisi Uzmanı genellikle 41 ila 95 dolar arasındadır.
 • Bir İçerik Pazarlama Yöneticisi genellikle 46k – 98k $ arasında gelir.
 • Bir İçerik Pazarlama Direktörü genellikle 59k – 139kW arasında kazanır.

İçerik Pazarlama Uzmanı olarak hangi işleri alabilirsiniz?

FlexiJobs, Payscale ve Glassdoor gibi popüler sitelerde “İçerik pazarlama işleri” aradığınızda, farklı başlıklara sahip bir dizi ilgili iş alırsınız.

Karışıklığı önlemek için, bunlar en popüler içerik pazarlama iş türleri ve anlamlarıdır.

Web İçerik Uzmanı / İçerik Yazarı / İçerik Pazarlama Uzmanı – Web sitesi içeriği yazabilecek, düzenleyebilecek ve geliştirebilecek yazarlar arıyorlar.

İçerik Stratejistleri – İçerik stratejistleri genellikle bir içerik pazarlama planı geliştirir ve bir içerik yazarları ekibini denetler.

İçerik Pazarlama Yöneticileri / İçerik Pazarlama Direktörleri – Bir içerik pazarlama stratejisi tasarlamaktan ve diğer ekiplerle (SEO ekibi, sosyal medya yönetim ekibi) koordine etmekten sorumludur.

Temel Öğrenmeler

İçerik pazarlama uzmanı olmak harika bir kariyer seçeneğidir. İçerik pazarlama uzmanları evden serbest çalışan olarak çalışabilir, kendi dijital pazarlama ajansını kurabilir, dijital bir ajans için çalışabilir veya içerik pazarlaması kullanan her türlü işte çalışabilir.

İşlem basittir ve üç adımda özetlenebilir:

 • Çevrimiçi kitlelerin okumayı sevecekleri harika içerikleri nasıl yazacağınızı öğrenin.
 • Analitik becerilerinizi geliştirin ve içerik pazarlama araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin.
 • Portföyünüzü oluşturun ve kendinizi içerik pazarlama uzmanı olarak kurun.

Yukarıdakileri yaptığınızda, merdivenin herhangi bir seviyesinde bir iş bulabilir ve sevdiğiniz işi yapmak için iyi bir maaş kazanabilirsiniz.

Umarım bu rehber size nasıl bir içerik pazarlama uzmanı olabileceğinizi göstermeye yardımcı olmuştur. Herhangi bir sorunuz varsa veya belirli bir adımla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, aşağıdaki yorumlarda bana bildirin.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.