fbpx

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlaması:  her türlü çevrimiçi işletmenin sürdürülebilirliği ve büyümesi için önemlidir. İçerik, tüm dijital pazarlama kampanyalarının kalbidir ve hedef kitlenize ulaşma aracıdır.

Yine de içerik oluşturmada başarılı olmak için bir plana ve özel hedeflere sahip olmanız gerekir ve içerik pazarlaması bununla ilgilidir.

İçerik pazarlaması, ne tür içerik oluşturacağınız, nerede yayınlayacağınız, kimi hedefleyeceğiniz ve sonuçları nasıl ölçeceğiniz konusunda size rehberlik edecektir.

Bu kılavuzda, içerik pazarlamanın neden önemli olduğunu ve her türlü işletmeye sunduğu avantajları öğreneceksiniz.

İçerik pazarlamasının ne olduğunun bir tanımıyla başlayacağız ve ardından içerik pazarlamasının önemini açıklayacağız.

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlama, önceden tanımlanmış bir çevrimiçi kitleye alakalı içerik oluşturma, yayınlama ve tanıtma sürecidir.

İçerik pazarlamanın amacı, marka bilinirliğini artırmak, daha iyi SEO sıralamaları elde etmek ve çeşitli dijital pazarlama kanallarındaki izleyicileriyle etkileşimde bulunmak için bir çevrimiçi işletmeye yardımcı olmaktır.

İçerik pazarlamanın tüm avantajlarından yararlanmak için bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmanız gerekir.

Bir içerik stratejisiyle, ne tür içerik oluşturacağınızı ve ne zaman yayınlayacağınızı, hangi kitleyi hedefleyeceğinizi ve içerik pazarlama kampanyalarınızın etkinliğini nasıl ölçeceğinizi belirleyebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Yaşam Döngüsü

 

 • İçerik pazarlama ipuçları – içerik pazarlaması hakkında bilmeniz gereken en önemli ipuçları.
 • İçerik pazarlama kursları – içerik pazarlamayı anlamanın en iyi yolu bir kursu takip etmektir. Listemizde, çevrimiçi alabileceğiniz hem ücretsiz hem de ücretli kurslar bulacaksınız.

Aşağıda, herhangi bir işletmenin başarısı için içerik pazarlamanın önemli olmasının en önemli 10 nedenini görelim.

İçerik pazarlaması neden önemlidir?

İçerik pazarlaması çevrimiçi işletmeler için önemlidir, çünkü:

 1. Harika bir Yatırım Getirisi (YG) var
 2. Tüm dijital pazarlama kampanyalarını yürütmek için yakıt sağlar
 3. Marka bilinirliğini artırmak, marka itibarını artırmak ve kullanıcı güvenini artırmak için harika bir yoldur
 4. İçerik pazarlaması dönüşümleri artırmaya yardımcı olabilir
 5. Google sıralamanızı yükseltmenin en iyi yolu
 6. Potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurmanın harika bir yolu
 7. İşletmenizi rakiplerden ayırt etmenize yardımcı olabilir
 8. İçerik pazarlaması, işletmenin istikrarlı büyümesi için önemlidir
 9. Kullanıcılar ve Google ile yetki oluşturmanıza yardımcı olabilir
 10. İçerik pazarlama, müşterilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur

1. Büyük bir Yatırım Getirisi (YG) vardır

İçerik pazarlaması düşük maliyetli bir süreç değildir, ancak büyük bir yatırım getirisi vardır. Düzenli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmak pahalıdır, çünkü çok fazla zaman ve para gerektirir, ancak işiniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

İyi içerik, bir çevrimiçi işletme için daha organik ziyaretler , marka sözleri ve sosyal medya katılımı şeklinde kâr elde edebilen bir “varlık” olarak kabul edilir .

Sayılar açısından, çalışmalar , içerik pazarlama kampanyaları yürüten şirketlerin, resmi bir içerik stratejisi olmayan şirketlere kıyasla daha fazla trafik ve potansiyel elde ettiğini göstermektedir.

 • Saha ziyaretlerinde% 55’e kadar artış
 • Arama motorları tarafından dizine eklenmiş 434% daha fazla sayfa
 • % 97 daha fazla geri bağlantı
 • İçerik pazarlaması nedeniyle ortalama 5 kat daha fazla potansiyel müşteri alıyorlar
İçerik Pazarlama YG

Buna ek olarak, içerik pazarlamasının maliyeti geleneksel pazarlamaya göre % 62 daha azdır ve içerik pazarlamasına harcanan her dolar 3 kat daha fazla potansiyel müşteri oluşturur.

2. Tüm dijital pazarlama kampanyalarını yürütmek için yakıt sağlar

İçerik pazarlaması dijital pazarlamanın bir parçasıdır. Dijital pazarlama , TÜM çevrimiçi pazarlama kanallarını kullanarak işletmenizi tanıtmak için izlenecek süreçtir.

Diğer tüm dijital pazarlama kanallarının çalışması ve iyi sonuçlar üretmesi için, hedef kitleleriyle alakalı yüksek kaliteli içeriğe ihtiyaçları vardır.

Örneğin:

SEO kampanyalarınızın çalışması ve Google’da üst sıralarda yer almanıza yardımcı olması için, kullanıcıların amacını karşılayan içeriğe ihtiyacınız var ve aynı zamanda SEO dostu .

Sosyal medya kampanyalarınızın katılım, takipçiler , beğeniler ve paylaşımlar oluşturması için kitlenizi cezbedecek içeriğe ihtiyacınız vardır.

E-posta pazarlama kampanyalarınızın satış üretebilmesi için, kullanıcıları son adımı atmaya ve satın alma işlemi yapmaya teşvik etmeye ikna edici içeriğe ihtiyacınız vardır.

3. Bu marka bilinirliğini artırmak, marka itibarını artırmak ve kullanıcı güvenini oluşturmak için harika bir yoldur

İçerik pazarlaması, markanız ve ürün veya hizmetlerinizin insanların sorunlarını çözmeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda farkındalığı artırmanın en iyi yollarından biridir.

Bu çeşitli kanallar kullanılarak yapılabilir, en önemlisi arama motoru optimizasyonu olmakla birlikte ücretli reklam, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlamasıdır.

Aşağıda bunun pratikte nasıl yapıldığına dair bazı örnekleri görelim:

Kullanıcılar bir sorun veya ihtiyaç duyduklarında, büyük olasılıkla bilgi ve çözüm aramak için bir arama motoru kullanırlar. Hala farkındalık yüzündeler ve bir sorunun nasıl çözüleceğini veya bir soruya nasıl cevap verileceğini öğrenmek istiyorlar.

İçerik pazarlamasıyla, sorunlarını çözmek veya sorularına cevap vermek için olası yolları eğiten, bilgilendiren ve öneren içerikler elde edebilirsiniz.

Bunu başarılı bir şekilde yaparsanız, insanlar büyük olasılıkla markanızı not edecek (veya web sitenizi yer imlerine ekleyecek, takipçilerinizle paylaşacak, bülteninize abone olacak) ve daha fazla bilgi ve güncelleme almak için tekrar ziyaret edecekler.

Sonunda markanızın sadık takipçileri ve elçileri olacaklar ve bu da markanıza güvenmek için diğer kullanıcıları (ve arama motorlarını) olumlu yönde etkiler.

Bu, blogumuzda takip ettiğimiz işlemle tamamen aynı. Stratejik olarak kullanıcıların SEO öğrenmesine ve dijital pazarlama ile ilgili soruları yanıtlamasına yardımcı olan içerik sağlıyoruz.

İçerik sayesinde, markamızı tüm çevrimiçi pazarlama ihtiyaçları için güvenilir bir kaynak olarak kuruyoruz ve sonuç olarak, topluluğumuza katılan onlarca e-posta abonesi, dijital pazarlama hizmetleri ve çevrimiçi SEO kurslarımızın satışı için daha fazla potansiyel müşteri alıyoruz .

4. İçerik pazarlaması dönüşümleri artırmaya yardımcı olabilir

Ne zaman bir online iş başlatmak , nihai amaç para üretecek başarılı ve karlı bir iş çalıştırmaktır. Para kazanmak için dönüşümler yapmanız ve içerik pazarlamanız bu süreçte çok yardımcı olabilir.

Tüketiciler Facebook yayınlarında, Google arama sonuçlarında, Twitter’da, Instagram’da ve kullandıkları tüm çevrimiçi ağlarda reklamlarla ‘bombalanıyor’ ve dikkatlerini çekmek gittikçe zorlaşıyor ve pahalı hale geliyor.

Rekabet tüm nişlerde yüksektir ve reklam yerleşimi sayısı sınırlıdır. Kaynaklarınızı kullanmanın daha iyi bir yolu ve buna zaman ve para dahildir, markanızı müşteri yolculuğunun tüm aşamalarında konumlandırmak için içerik varlıkları oluşturmaktır.

Müşteri Yolculuğu ve İçerik Pazarlaması

Yolculuğun her aşamasında onlara değerli içerik sağlayarak, onların dikkatini çekebilecek ve müşterileriniz ile markanız arasında uzun vadeli bir ilişki kurabileceksiniz.

Bu ilişki, kullanıcıların güvendikleri markalardan ürün veya hizmet satın almaları daha kolay olacağından, daha fazla dönüşüme yol açacaktır ve onlara yardımcı olabileceklerini kanıtlamıştır.

5. Google Sıralamanızı yükseltmenin en iyi yolu

İçerik pazarlaması ve SEO el ele gider. Bir web sitesi kurduktan ve SEO dostu olduğundan emin olduktan sonra , bir sonraki adım, web sitenizi Google’da ve diğer arama motorlarında görünür hale getirmek için belirli anahtar kelimeleri hedeflemek için bir içerik pazarlama planı bulmaktır.

İçerik pazarlaması SEO için önemlidir çünkü:

 • İçerik sayesinde, web sitenizin aramada görünmesini istediğiniz belirli arama terimlerini hedefleyebilirsiniz .
 • Yüksek kaliteli içerik diğer web sitelerinden geri dönüşler yapabilir ve bu da alan adınızın yetkisini artırarak daha yüksek sıralamalara neden olur.
 • İyi içeriğe sahip web siteleri Google tarafından yüksek kaliteli web siteleri olarak kabul edilir ve bu durum sıralamalarını olumlu yönde etkiler.

Bu nedenle, Google algoritmalarını kandırmak için başka herhangi bir tekniği kullanmayı denemek veya güvenmek yerine, SEO’nuzu geliştirmenin en iyi yolu, kullanıcıların ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılayan yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır.

 

 • İçerik Pazarlama VS SEO – Basit terimlerle SEO ve İçerik pazarlama arasındaki farkı açıklar.
 • Bloglama SEO’ya yardımcı olur mu? – Bloglama SEO nasıl yardımcı olabilir vaka çalışmaları ayrıntılı bir analiz.
 • İçerik SEO – SEO için içerik nasıl optimize edilir.

6. Potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçmek için harika bir yoldur

Gelen Pazarlama Süreci.

Şu ana kadar bahsedilen her şey, içeriği şirketinizle hem mevcut hem de potansiyel müşterileriniz arasındaki iletişim aracı olarak kullanmak olan ortak bir hedefe yöneliktir.

İçerik pazarlamasında bu, gelen pazarlama olarak bilinir ve şirketlerin müşterileriyle iki yönlü iletişim kanalları oluşturmasının yolu budur.

İki yönlü, potansiyel müşterilerin sizinle yorum, sosyal yorum, geri bildirim formu, mesaj vb. Şeklinde iletişim kurabileceği anlamına gelir.

İçerik pazarlaması olmadan, bu tür bir iletişim mümkün değildir, çünkü yanlış türde içerik yayınlarsınız, yanlış türde kişilere tanıtırsınız veya kullanıcı yanıtlarını ölçmez ve izlemezsiniz.

İçerik pazarlamasıyla, bu süreç metrikler, araçlar ve kullanıcının içeriğinizle etkileşimini optimize etmenin yolları ile açıkça tanımlanır.

7. İşletmenizi rakiplerinizden ayırt etmenize yardımcı olabilir

İçerik pazarlaması doğru yapıldığında, işletmenizi rakiplerinizden ayırt etmenize yardımcı olabilir.

Google veya Facebook kullanan tüketiciler, değerli içerik sağlayarak müşterilere önem veren markaları kolayca tespit edebilirler.

İstatistikler gösteriyor ki:

 • İnsanların% 84’ü markaların eğlendirici, çözüm sağlayan ve harika deneyimler ve etkinlikler üreten içerik üretmesini bekliyor.
 • Tüketicilerin% 91’i markaları özgünlüklerinden ötürü ödüllendirmeye hazır.
 • Tüketicilerin% 70’i reklam yerine içerik yoluyla bir şirketin ürün ve hizmetlerini öğrenmeyi tercih ediyor.

Rakipleriniz zaten içerikle aktif değilse, bu, markanızı öne çıkarma ve farklılaştırma şansınızdır.

İçerikle zaten etkinse, güçlü ve zayıf yönlerini bulmak ve kitlenize daha iyi ve daha değerli içerik sunmak için kampanyalarını analiz edebilirsiniz.

Hata yapma, İnternet günde milyonlarca yeni sayfa ile dolu olabilir, ancak tüm içerik yararlı değildir. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her alanda geliştirme ve içerik boşlukları için hala yer var.

8. İçerik pazarlaması bir işletmenin istikrarlı büyümesi için önemlidir

Bir işletmeyi çevrimiçi büyütmenin en iyi yollarından biri, her zaman yeşil içerik varlıkları kitaplığına sahip olmaktır .

Her zaman yeşil içerik, her zaman alakalı olan ve belirli bir zaman dilimiyle ilişkili olmayan içerik türüdür.

İçerik, bloglar, videolar, podcast’ler, resimler, Infographics veya yukarıdakilerin herhangi bir kombinasyonu gibi herhangi bir biçimde olabilir.

Farklı kanallarda her zaman yeşil içerik oluşturarak, yayınlayarak ve tanıtarak sonunda:

 • Daha yüksek sıralamalara ulaşın ve arama motorlarından daha fazla trafik alın
 • YouTube’da daha yüksek sırada olun ve daha fazla görüntüleme ve abone edinin
 • Facebook ve Twitter’da daha fazla takipçi edinin
 • Pinterest’te daha fazla katılım elde edin
 • E-posta aboneleri listenizi büyütün

Bu kombinasyon daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm oluşturur ve daha fazla içerik sağlayarak işinizi sürekli büyütmenize olanak tanır.

İçeriğinin etkinliğini ölçmenin yollarını içeren sağlam bir içerik pazarlama planı olan şirketler, daha fazla içerik yayınlayarak trafik ve satışları üzerindeki etkisinin ne olacağını yüksek doğrulukla tahmin edebilirler.

9. Kullanıcılar ve Google ile yetki oluşturmanıza yardımcı olabilir

İçerik pazarlaması başka bir nedenden dolayı önemlidir. İçerik sayesinde, işinizi nişinizde yetkili bir kaynak olarak kurabilirsiniz.

Yetkili kaynaklar, alanında uzman olarak kabul edilen web siteleridir ve bu, web sitesi ile kullanıcılar arasında ve web sitesi ile Google arasında güven oluşturulmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Bu gerçekleştiğinde, daha fazla satış, daha yüksek sıralama ve marka itibarında bir artış anlamına gelir.

Bunu yapmanın yolu:

 • Tarafsız, bilgilendirici ve gerçeklere dayanan yüksek kaliteli içerik yayınlamak.
 • Alanında tanınmış uzmanlar tarafından yazılmış içeriğe sahip olmak.
 • Marka arayışında, web sitenizin başkaları tarafından yetkili bir kaynak olarak algılandığını kanıtlamak için Google’dan bağlantı ve bağlantılardan bahsedilir.

Örneğin, sağlıkla ilgili içerik söz konusu olduğunda ilk akla gelen web sitesi nedir? Belki WebMD veya Healthline.

Neden? Çünkü içerikleri sayesinde tıbbi olarak sorgular konusunda başkaları tarafından uzman olarak görülmeyi başardılar.

Tüm içerikleri doktorlar tarafından yazılır ve doğrulanır ve bu da güveni artırır ve hem kullanıcıları hem de Google’ı bu siteler tarafından sağlanan bilgilerin doğru ve doğru olduğunu hissettirir.

10. İçerik pazarlaması müşterilerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur

İçerik pazarlama yaşam döngüsü diyagramına bakarsanız, bir içerik pazarlama kampanyasına başlamadan önce müşterileriniz hakkında mümkün olduğunca fazla ayrıntı öğrenmeniz gerektiğini görürsünüz.

Hedef kitlenizi tanımlamak için araştırmanızı yapmanız, alıcıları doğru içerikle hedefleyebilmeniz için alıcılar oluşturmanız gerekir.

Bu süreç, tüm dijital pazarlama kampanyalarınız için son derece değerlidir. Bulgularınız müşteri profilleri oluşturmak ve kitlenizi tüm kanallarda segmentlere ayırmak ve daha iyi sonuçlar almak için kullanılabilir.

Ayrıca, içerik pazarlama kampanyalarınızın etkinliğini ölçerken, müşteri ihtiyaçlarınız, beğenileriniz, beğenmediğiniz konular hakkında çok şey öğreneceksiniz ve bu, kampanyalarınızı daha da optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Temel Öğrenmeler

İçerik pazarlaması, herhangi bir çevrimiçi işletmenin başarısı için önemlidir. İçerik pazarlama planı, kitlenizle son derece alakalı içerik oluşturmanıza ve yayınlamanıza yardımcı olur.

Alakalı içerik, kullanıcılarınızı mutlu eder ve bu, markanız ve ürünleriniz hakkındaki farkındalığı artırmanıza, marka itibarını artırmanıza ve kullanıcılarınızla güven oluşturmanıza yardımcı olur.

İçerik oluşturma süreci bir gider olarak değil, işletmeniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri olarak kabul edilmelidir.

Her zaman yeşil içerik varlıkları kitaplığına sahip olmak, web sitenizin Google’da daha fazla arama için görünmesine yardımcı olur ve bu, sitenize daha fazla hedeflenmiş trafik gelmesi anlamına gelir.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.