fbpx

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını sürdürmek zor olabilir. Ne kadar üretici olursanız olun, sonunda içeriğiniz için kullanacağınız fikirleriniz tükenecektir.

Yeni fikirler bulmanın en etkili yollarından biri çevrimiçi trendleri kontrol etmektir. Trend olan konular, halkın güncel ilgisine sahiptir ve değerli bir kaliteli trafik kaynağı olabilir.

Bu yazıda, çeşitli çevrimiçi platformları kullanarak trend olan blog konularını nasıl bulacağımızı inceleyeceğiz.

 • Google Trendler’i kullanarak trend olan konular nasıl bulunur?
 • YouTube’da trend olan konular nasıl bulunur?
 • Twitter’da trend olan konular nasıl bulunur?
 • Instagram’da trend olan konular nasıl bulunur?
 • Facebook’ta trend olan konular nasıl bulunur?
 • LinkedIn’de trend olan konular nasıl bulunur?
 • TikTok’ta trend olan konular nasıl bulunur?
 • Google Haberler’de trend olan konular nasıl bulunur?
 • BuzzFeed’de trend olan konular nasıl bulunur?
 • Reddit’te trend olan konular nasıl bulunur?

Google Trendler , Google arama motorunda kullanılan arama terimleri hakkında bilgi toplamak için kullanılan çevrimiçi bir araçtır.

Google Trendler

2004’e kadar giden, son bir saat kadar yakın güncel arama eğilimleri için gerçek zamanlı veriler sağlar. Bu veriler, zaman içindeki ilgi adı verilen bir metrik olarak sunulur.

Bir süreye ilişkin ilgi, aramada belirtilen süre boyunca terim için en yüksek ilgiyi temsil eden 100 puanla 0 ila 100 arasında bir ölçekte ölçülür.

Google Trendler ile, işletmenizle en alakalı anahtar kelimeleri hızlı bir şekilde öğrenmek için belirli konuları arayabilir ve sonuçları coğrafi konuma göre filtreleyebilirsiniz.

Google Trendler ayrıca verilerin kolayca sindirilmesini sağlamak için kullanışlı görselleştirmeler sağlar ve bunları yan yana analiz etmek için aynı anda birden fazla terimi inceleyebilirsiniz.

En çok trend olan konulara hızlı bir genel bakış elde etmek için Google’ın günlük arama trendleri sayfasını görüntüleyebilirsiniz.

İçerik stratejinizde Google Trendler’den trend olan konuları nasıl kullanabilirsiniz?

içerik zamanlaması

İçerik takvimi oluşturmak , içerik stratejisi oluşturmanın önemli bir parçasıdır . Makalelerinizi strateji oluşturmanıza yardımcı olarak, doğru zamanda en iyi türde makaleleri yayınlamanıza olanak tanır.

Google Trendler ile belirli konuların en çok ne zaman ilgi gördüğünü görebilirsiniz.

Bunu yapmak için, zaman penceresini geçmiş gün veya son 7 gün olarak ayarlamanız gerekir. Daha sonra günün her saati için ilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

Özel bir zaman aralığı kullanarak bu verileri genişletebilirsiniz. Bu, önceki haftalar için 7 günlük bir pencere ayarlamanıza izin verecektir. Bu bilgilerle, tutarlı eğilimleri yakalamak için önceki dönemleri analiz edebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırmasını Google trendlerine göre kontrol edin

Google Trendler, yaptığınız anahtar kelime araştırmasını diğer anahtar kelime araştırma araçlarıyla çapraz referanslamak için kullanışlıdır.

Ahrefs ve SEMRush gibi çözümler tonlarca veri sağlar, ancak bir konuya olan ilginin yukarı mı yoksa aşağı mı gittiğini söylemek her zaman kolay değildir.

Google Trendler, diğer araçlardan aldığınız aylık arama hacmi ve zorluk metrikleriyle eşleştirmek için size trend verileri sağlar.

İlgili konular ve İlgili sorgular bölümleri ile benzer terimleri hızlıca bulabilir ve yön verilerini görebilirsiniz.

Konu kümeleme

Google Trendler, bir konu kümesi stratejisine dahil edilecek konuları belirlemeyi kolaylaştırır.

Bir arama girdiğinizde, her konu ayrıca ilgili konuları listeler. Bu bilgiler, konular arasındaki ilişkiyi keşfetmenize yardımcı olur.

Kategori filtresini kullanarak aramalarınızı daha da hassaslaştırabilirsiniz.

Bunu yapmak için, kategori filtresiyle bir arama girin, ardından o kategori için en güncel trend konularının bir listesini almak için kullandığınız arama terimini silin.

YouTube’da trend olan konular nasıl bulunur?

YouTube’un içerik stratejinize dahil etmek için sıcak konuları bulmak için harika bir yer olması şaşırtıcı değil.

Platform en çok ziyaret edilen paylaşım sitelerinden biridir ve aynı zamanda popüler bir arama motorudur . Web’de hızla ilgi toplayan çok sayıda güncel olay ve en son viral konular var.

YouTube’da trend olan fikirleri bulmak için YouTube trend sayfasını ziyaret edebilirsiniz . YouTube platformunun bu farklı bölümü, çeşitli platform kategorilerinde trend olan videoları gösterir.

İçerik ülkeye göre bölümlere ayrılmıştır ve popülerliğe göre sıralanmıştır. Müzik, oyun ve filmler için ek alt bölümler vardır.

Sayfa her 15 dakikada bir güncellenir, böylece tüm trend videoların yeni olduğundan emin olabilirsiniz.

Yorumları ve hashtag’leri kontrol edin

YouTube’da trend olan konuları bulmanın bir başka yolu da videolardaki yorumları araştırmaktır.

Bazı saçmalıkları ve bazı zehirli yorumları gözden geçirmeniz gerekecek, ancak bu, hedef kitlenizdeki insanların belirli bir konu hakkında nasıl hissettiklerini görmenin benzersiz bir yoludur.

Diğer sosyal medya platformları gibi, YouTube da içeriği bağlamak ve çapraz referans vermek için hashtag’ler uygular.

Hashtag’lerde kullanılan kelimeler ve ifadeler, trend olan diğer videoları bulmanın iyi bir yoludur.

Bu bağlantılardan birine tıkladığınızda, YouTube sizi ilgili içerik listesine götürecektir. YouTube, videoları kalite ve popülerliğe göre sıralamak için çalışmalar yaptı, böylece en alakalı fikirleri bulmak kolay olacak.

Daha kapsamlı içerik oluşturmak için YouTube trendlerini kullanın

Konular etrafında yazılı ve daha ayrıntılı bir içerik parçası oluşturmak için YouTube videolarında bulduğunuz trendleri kullanabilirsiniz.

Çoğu video, konuları her açıdan ele almaz, bu nedenle okuyucuya hala değer sağlayan benzersiz bir parça oluşturmak kolaydır.

YouTube’da trend olan bazı ilginç konular bulduktan sonra, SEO trafiği oluşturmak için gönderilerinizi en iyi nasıl konumlandıracağınızı belirlemek için daha fazla anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

Twitter’da trend olan konular nasıl bulunur?

Twitter, platformda her zaman tonlarca değişen eğilime sahip olduğu bilinmektedir.

Tüm kullanıcılar için geniş trendler ve güncel olaylar olduğu kadar, ilgi alanlarınıza göre feed’inize göre uyarlanmış olanlar da vardır.

Keşfet sayfasını kullanarak trend olan konuların bir listesini bulabilirsiniz .

Ana “Sizin İçin” sekmesi, platformun algoritmasına ve ilgi alanlarınıza göre gönderileri gösterir. Tercihleri ​​coğrafi bölgelere veya belirli konulara göre ayarlayarak özet akışınızı daraltmak için bu sayfayı kişiselleştirebilirsiniz.

İlgili eğilimleri bulmanın başka bir yolu, Keşfet sayfasının “Trend” sekmesini kullanmaktır. Bu, platformda en çok trend olan konuları gösterecektir.

Mevcut etkileşime göre farklı konular listelenir ve sıralanır. Her konu için birkaç gönderi vardır ve benzer gönderilerin derlenmiş listesine gitmek için konuyu tıklayabilirsiniz.

Kitle duygularını anlamak için Twitter trendlerini kullanın

Twitter eğilimleri, belirli konulardaki izleyici duyarlılığını anlamak için kullanılabilir.

Başkalarının bir konu hakkında söylediklerini gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve ardından onların bakış açısına uygun içerik oluşturabilirsiniz.

Instagram’da trend olan konular nasıl bulunur?

Instagram, aylık bir milyardan fazla kullanıcısıyla övünen, oldukça popüler bir sosyal medya platformudur.

Şirketler ve etkileyiciler ilgiden yararlanmak için ilgili içerik göndererek ilgiden yararlanmaya çalıştıkça, trendler platformda hızla büyüyor.

Twitter gibi Instagram da trendleri bulmayı kolaylaştıran bir Keşfetme özelliğine sahiptir. Keşfet simgesini tıkladığınızda, Instagram sizi çok görüntülenen içeriğin bulunduğu bir sayfaya götürür.

Seçimler, kişisel ilgi alanlarınıza ve geçmişte etkileşimde bulunduğunuz materyalin türüne göre yapılır.

Hashtag’ler ayrıca Instagram’da içerik keşfetmenin önemli bir parçasıdır. İnsanlar, bu tür gönderilerin beslemelerinde otomatik olarak görünmesini sağlamak için en sevdikleri hashtag’leri bile takip edebilir.

İlginç trendler bulduğunuzda, çeşitli yayıncıların kullandığı tüm hashtag’leri not edin. Doğru kişileri kendi içeriğinize çekmek için bu etiketleri kullanabilirsiniz.

Markanızı büyütmek için Instagram trendlerini kullanın

Görsel bir platform olarak Instagram ve platformda bulduğunuz trendler, sitenize benzersiz bir türde hedeflenmiş trafik çekmenin harika bir yoludur .

Blog içeriğinizi oluşturduktan sonra, platformun kullanıcı tabanından yararlanmak için gönderileri Instagram’da paylaşabilirsiniz.

Web sitenizde bir Instagram beslemesi kurarak etkileşimi ve görünürlüğü daha da artırabilirsiniz.

Bu, diğer kanallardan sitenize gelen kişilerin sosyal profilinize kolayca erişmesini sağlayacaktır.

Facebook’ta trend olan konular nasıl bulunur?

Facebook, neyin trend olduğuna karar vermek için çeşitli faktörler kullanır. Buna katılım, zamanlılık ve konum dahildir

Facebook’ta trendleri bulmanın bir yolu , Business IQ panosundaki sıcak konular listesini kullanmaktır.

Bu sayfada Facebook, eğlence, yiyecek ve içecek, spor, insanlar ve yaratıcılık dahil olmak üzere çeşitli kategorilerde en popüler konuları sunar.

“Sıcak konular”, önceki aya göre hacmi ikiye katlanan konulardır.

Facebook’ta trend olan konuları bulmanın başka bir yolu da Facebook’ta yayınlanan popüler gönderileri aramaktır. Popülerlik, bir gönderinin aldığı beğeni sayısıyla ölçülür.

Bunu “Ara” özelliğini kullanarak ve aşağıdaki filtreleri uygulayarak yapabilirsiniz:

 • Gönderileri Seç
 • Sıralama Ölçütü – “En Beğenilen” i seçin
 • Gönderilme Tarihi – Geçerli yılı seçin
 • Gönderi Gönderi – Yalnızca takip ettiğiniz sayfalardaki gönderilerin değil, tüm popüler gönderilerin bir listesini almak için “Genel Gönderiler”i seçin.

Etkileşimi artırmak için Facebook trendlerini kullanın

Facebook’tan trend olan konular, platformlar arasında kolayca paylaşılabilen taze, ilişkilendirilebilir içerik oluşturmanıza olanak tanır.

Konuyla ilgili benzersiz görüşünüzü ve diğer popüler görüşlere katılıp katılmadığınızı ekleyebilirsiniz.

Facebook grupları oluşturmak için öngörülerinizi de kullanabilirsiniz. Bir grupla, daha geniş bir kitleyle etkileşim kurmak ve güven oluşturmak için zaman içinde değerli içerik yayınlayabilir ve paylaşabilirsiniz.

LinkedIn’de trend olan konular nasıl bulunur?

LinkedIn, işletmeler ve profesyoneller için popüler bir sosyal medya platformudur. İnsanlar, bağlantı kurmak ve ağlarını büyütmek için platformu kullanır.

İçerik merkezini ziyaret ederek LinkedIn trendlerini bulabilirsiniz . Ana konuyu seçebilir ve ardından alt konuları keşfedebilirsiniz. Bu size seçtiğiniz konuyla ilgili Linkedin’de trend olan gönderilerin bir listesini verecektir.

İşletmenizle ilgili trend konuları bulduğunuzda, güncel trend konulara kendi bakış açınızı ekleyerek ağınızdaki ilgili potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

Düşüncelerinizle yorum yapmanın yanı sıra, görünürlüklerini artırmak için blogunuzdaki makaleler gibi diğer içerikleri paylaşabilirsiniz.

Hedef kitlenize ulaşmak için LinkedIn trendlerini kullanmanın bir başka güçlü yolu da LinkedIn yayın platformudur.

Bu, uzun biçimli içeriği doğrudan platformda yayınlamanıza olanak tanır. LinkedIn Publishing’de yazılan gönderiler, otoritenizi artırmanıza yardımcı olur ve son derece alakalı kullanıcılarla bağlantı kurmak için kullanılabilir.

Platform ayrıca okuyucularınız hakkında ayrıntılı analizler sağlar. Gönderilerinizden bazıları ilgi gördüğünde, içerik pazarlamanızda hedefleyeceğiniz en iyi hedef kitle türünü daha iyi anlamak için bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

TikTok’ta trend olan konular nasıl bulunur?

TikTok hızla en popüler sosyal medya platformu haline geldi. Hatta 2021’de Google’dan bile daha fazla ziyaretçi alarak dünyanın en popüler sitesiydi.

Bir platform olarak TikTok, trendler üzerine inşa edildi. Kullanıcılar, hızla ilgi çeken ve viral hit haline gelen her tür kısa biçimli video oluşturur.

Müzik ve dans videoları özellikle popülerdir. Belirli bir tema başladığında, diğerleri gemiye atlayacak ve kendi sürümlerini yaratacaktır.

TikTok trendlerini arayacağınız ilk yer Keşfet sayfasıdır . Bu trend konular günlük olarak düzenlenir ve ilgili videoları bulmak için kullanabileceğiniz hashtag’leri içerir.

TikTok trendleri genellikle kısa ömürlüdür, bu nedenle onlardan hızlı bir şekilde yararlanmanız gerekecektir.

İnsanların hangi konulardan bahsettiğini ve tartışmaya değer katan içeriği nasıl oluşturabileceğinizi görmek için videolara bakın.

İnsanlar genellikle popüler ürünleri sergiliyor, böylece içeriğinizde ne tür öğelere odaklanacağınızı daha iyi anlamak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

TikTok trendlerinin zirvesinde kalarak, diğer platformlar aracılığıyla fark edilmesi daha zor olabilecek genç kitle tabanlarının ilgi alanlarına dokunabilirsiniz.

Google Haberler’de trend olan konular nasıl bulunur?

Google Haberler , web’deki binlerce siteden haber toplayan bir platformdur. Kullanıcının ilgi alanlarına göre ilgili hikaye grupları sağlar.

Google, kullanıcılara gösterilen içeriğin nasıl sıralanacağına karar vermek için bir algoritma kullanır. En büyük faktör, belirli bir hikayenin farklı sitelerde ne sıklıkta göründüğüdür.

Bu, trend olan konuların genellikle web’de en yaygın olanlar olduğu için listenin en üstünde yer aldığı anlamına gelir.

Google Haberler Trend Olan Hikayeler.

Google ayrıca içeriği sıralarken güncelliği, konumu ve alaka düzeyini değerlendirir, böylece kullanıcıların özet akışları genellikle yararlı içerikle doldurulur.

Haber hırsızlığı için Google Haberler trendlerini kullanın

Google Haberler gönderilerinin güncelliği göz önüne alındığında, platformda bulunan trendler, bir haber kaçırma stratejisi oluşturmak için harikadır.

Haber hırsızlığı ile, mevcut ilgiden yararlanmak için konuyla ilgili parçanızı hızlı bir şekilde oluşturmak için önemli haberler bulursunuz.

Normal Google SEO için iyi optimize edilmiş bir siteniz varsa, yeterince zamanındaysanız sayfalarınızın Google Haberler’de sıralanmasını sağlama fırsatına sahipsiniz.

BuzzFeed’de trend olan konular nasıl bulunur?

BuzzFeed , güncel olaylarla ilgili içerik sağlamak için hafif ve eğlenceli bir açı sağlamaya odaklanan haber türü bir sitedir.

Bu yaklaşım, siteyi özellikle Y kuşağı ve diğer genç nesiller için son derece ilişkilendirilebilir kılıyor.

“Trendler” sayfasına giderek BuzzFeed’deki popüler trendleri bulabilirsiniz . Sayfa, platformun kullanıcı tabanından en fazla etkileşimi alan son gönderilerin bir listesini gösterecek.

BuzzFeed Trend Konuları Sayfası.

Platform ayrıca normal haber akışınızın kenar çubuğunda en iyi gönderilerin bir listesini gösterir.

BuzzFeed bir bütün olarak zaten viral olmaya başlayan içeriğin küratörlüğünü yapıyor. Bu nedenle, Trendler sayfasındaki konulara şu anda güçlü bir ilgi var.

Bazı iyi konular bulduktan sonra, içeriğinizi hedef kitleniz için nasıl ilgi çekici ve çekici hale getirebileceğinizi öğrenmek için BuzzFeed’deki gönderileri analiz edebilirsiniz.

İçeriğin bir kısmı yüksek bir anahtar kelime arama hacmine sahip olmayabilir, ancak sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak için harika sıcak konular bulabilirsiniz.

Reddit’te trend olan konular nasıl bulunur?

Reddit kendisini internetin ön sayfası olarak adlandırıyor. Web sitesi, kullanıcıların ilgilerini çeken konuları tartışmak için geldikleri küçük forumların kapsamlı bir listesini sunar.

Varsayılan olarak Reddit, trend olan konuları feed’inizde belirgin bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Sayfanın üst kısmında, “Bugünün trendleri” olan konuların bir listesini bulabilirsiniz.

Reddit Trend Konuları Sayfası.

Aşağıdaki özet akışı, aktif olarak en fazla etkileşimi alan popüler gönderileri gösterir.

Belirli bir konu için alt dizinleri ziyaret ettiğinizde, gönderiler ayrıca en çok oy ve yoruma sahip olanlara göre sıralanır.

Reddit’te viral konuları bulmanın başka bir yolu da arama işlevini kullanmaktır . Bir arama girdiğinizde, Reddit en alakalı gönderileri ve alt dizinleri gösterecektir.

Listeyi “Sıcak”a göre sıralayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, arama terimiyle ilgili en büyük eğilimleri gösterecektir.

İçerik pazarlamanızda Reddit nasıl kullanılır?

Reddit, genç yaş grupları arasında daha popüler olan başka bir platformdur. Geleneksel anahtar kelime araştırmasıyla ortaya çıkması daha zor olabilecek içerik fikirleri almak için Reddit’te bulduğunuz eğilimleri kullanabilirsiniz.

Trend olan içeriğinizi oluşturduktan sonra, gönderiyi toplulukla paylaşmak için Reddit dizisine geri dönmeyi unutmayın.

İçerik stratejinizde trend olan konuları nasıl kullanabilirsiniz?

Trend olan konular, çevrimiçi içerik için harika materyaller oluşturur. Trend olan bir konu etrafında içerik oluşturduğunuzda, konuya güncel bir ilgi olduğunu bilirsiniz.

Konunun güçlü talep gördüğünü bildiğiniz için, gönderilerinizi oluşturmadan önce konunun arama hacmini veya diğer ölçümlerini araştırmak için fazla zaman harcamanıza gerek yok.

Ek olarak, trend olan konular taze ve yeni olma eğilimindedir. Bu onları sıralamada daha kolay hale getirir. Birçok pazarlamacı, zaten yüksek bir arama hacmine sahip yerleşik konular etrafında içerik oluşturmak için zaman harcar.

Daha yeni bir konu etrafında içerik oluşturarak, ortaya çıkan anahtar kelimeler için yüksek sıralama elde etme fırsatına sahipsiniz.

Ayrıca, daha az alternatifi olan bir makale oluşturduğunuzda, insanların içeriğinizi gözden kaçırmak yerine tüm içeriğinizi okuma olasılığı daha yüksektir.

Bu artan etkileşimin SEO avantajları vardır ve okuyucuların daha fazla sayfayla etkileşim kurmak için sitenizde kalma şansını artırır.

Çözüm

Çoğu pazarlamacı, bir noktada yeni içerik fikirleri bulma sorunuyla karşılaşacaktır. En son trendleri takip ederek, yalnızca yeni fikirler edinmekle kalmaz, aynı zamanda konuların hedef kitleniz için ilginç olacağından da emin olabilirsiniz.

Bu kılavuzdaki ipuçlarına göre harekete geçin ve içerik pazarlamanızı geliştirmek için en son trendleri kullanmaya başlayın.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

instagram Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır

instagram Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

instagram  Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır? Instagram pazarlama uzmanı: işletmenizi potansiyel alıcılara sergilemek için instagram …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.