fbpx

instagram Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

instagram Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır

instagram  Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram pazarlama uzmanı: işletmenizi potansiyel alıcılara sergilemek için instagram platformunu yöneten kişidir.. Hem ücretli hem de organik pazarlamanın bir karışımından yönetim sağlanabilir.

Organik Facebook pazarlamasıyla, takipçi sayınızı artırmak ve hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmak için düzenli olarak içerik yayınlarsınız.

Ücretli Facebook pazarlamasıyla, insanları sitenize çekmek ve sonunda onları müşteriye dönüştürmek için çeşitli reklam kampanyaları kurarsınız.

İşletmeler için instagram Pazarlamasının Faydaları

İşletmenizi pazarlamak için Facebook kullanmanın birçok avantajı vardır. Aşağıda en büyük avantajlardan birkaçı bulunmaktadır:

Geniş kitle: Facebook’un dünya çapında milyarlarca kullanıcısı var. Bu insanların çoğu platformu günde birkaç kez kullanıyor. Facebook’ta pazarlama yaparak, işletmeniz hedef müşterilerinize geniş ölçekte ulaşma potansiyeline sahiptir.

Reklam çeşitliliği: Facebook çok çeşitli reklam biçimlerini destekler. Kullanıcıların ilgisini en etkili şekilde çekmek için videolar, resimler, atlıkarıncalar ve diğer reklam türlerini oluşturabilirsiniz.

Gelişmiş hedefleme: Facebook, reklamlarınızla kimi hedeflediğiniz konusunda çok hassas olmanızı sağlar. Kullanıcıları demografi, ilgi alanları, geçmiş davranışlar ve diğer özelliklere göre hedefleyebilirsiniz. Platform ayrıca önceki müşterilere yeniden pazarlamayı da kolaylaştırır.

instagram  Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur

 1. Bir Facebook ve instagram İşletme Sayfası Oluşturun
 2. Facebook ve instagram İçerik Takvimi Oluşturun
 3. Takipçi ve Beğeni Kazanmak için İşletme Sayfanızı Tanıtın
 4. Facebook ve instagram  Reklamlarının Farklı Türleri Hakkında Bilgi Edinin
 5. Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin
 6. Facebook ve instagram  Kitlenizi Tanımlayın
 7. Facebook Pikselini ve Dönüşüm İzlemeyi Ayarlayın
 8. İlk Facebook  ve instagram Ücretli Kampanyanızı Oluşturun
 9. Kampanya Performansını İzleyin
 10. Bir Facebook ve instagram Yeniden Hedefleme Kampanyası Başlatın

1. Bir instagram İşletme Sayfası Oluşturun

Facebook işletme pazarlamasına başlamanın ilk adımı bir Facebook işletme sayfası oluşturmaktır .

Bu sayfa, işletmenizin müşterilerle bağlantı kurabileceği, içerik ve güncellemeler yayınlayabileceği ve iletişim bilgilerini paylaşabileceği herkese açık profildir.

Bir Facebook işletme sayfası kurmak basittir ancak sayfanızı, platformun sunduğu her şeyden en iyi şekilde yararlanacak şekilde yapılandırdığınızdan emin olmak istersiniz.

İşte bir Facebook İşletme sayfası oluşturmak için gereken adımlara hızlı bir genel bakış.

facebook.com/pages/create adresine giderek başlayın.

Facebook İşletme Sayfası Nasıl Oluşturulur.

Ardından sol taraftaki panele işletmeniz için bir ad ve açıklama girebilirsiniz. Ayrıca sayfanız için bir kategori seçmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, nasıl göründüğünü görebilmeniz için önizleme sayfası güncellenecektir.

Çekirdek sayfa bilgilerini girdikten sonra bir profil resmi ve bir kapak fotoğrafı ekleyin.

Ayrıca, insanların işletmenizle nasıl iletişim kuracaklarını bilmeleri için iletişim bilgilerini de eklemek istersiniz.

Daha fazla ayrıntı için işletmeniz için bir Facebook sayfasının nasıl kurulacağına ilişkin ayrıntılı kılavuzumuzu okuyun .

2. Bir instagram  İçerik Takvimi Oluşturun

Ardından, Facebook profiliniz için bir içerik takvimi oluşturmak istiyorsunuz. Bu, sayfanızın gönderilerini planlamanıza ve düzenlemenize olanak tanır.

Bir takvim ile içerik oluşturmanızın verimliliğini artıran bir süreç oluşturabilirsiniz. İçerik takvimi, tüm gönderilerinizi önceden toplu olarak planlamanıza olanak tanır, böylece her gün giriş yapmayı hatırlamanıza gerek kalmaz.

İçerik takviminizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden bazıları şunlardır:

Ne yayınlamalı

Takviminizi planlarken faydalı içerik oluşturmaya odaklanmak istersiniz. Bu, müşterilerinizin en çok keyif aldığı içerik türüdür.

İlgilerini çekecek kadar ilgi çekici olmalı ve işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için onları motive etmelidir.

Günümüzde birçok işletme, içeriklerini oluşturan tüm içerik pazarlama uzmanlarından oluşan ekiplere sahiptir, bu nedenle öne çıkmak için kendi yüksek kaliteli materyalinizi bulmanız gerekecektir.

ne zaman yayınlanır

Gönderilerinizin zamanlaması da içerik takviminizin önemli bir parçasıdır. Gönderilerinizi planladığınızda, onları gerçekte kaç kişinin gördüğünü belirleyecektir.

İçeriğinizi yayınlamak için en iyi zaman olacağından, müşterilerinizin en aktif olduğu zamanları göz önünde bulundurmalısınız.

Facebook’ta Göndermek İçin En İyi Zaman ( kaynak )

Ne sıklıkla yayınlanır

Bir diğer önemli husus, hesabınızdan ne sıklıkta gönderi yayınlayacağınızdır. Hedef kitlenizin haber akışında tutarlı bir şekilde görünecek kadar gönderi paylaşmak istiyorsunuz, ancak mesajlarınızdan yorulacak kadar sık ​​gönderi göndermek istemiyorsunuz.

Kesin sıklık, büyük ölçüde iş türünüze bağlı olacaktır. Ancak, en az haftada en az birkaç kez paylaşım yapmayı planlamalısınız.

3. Takipçi ve Beğeni Kazanmak için İşletme Sayfanızı Tanıtın

Bir içerik takvimi hazır olduğunda, Facebook işletme sayfanızı hedef kitlenize pazarlamaya başlayabilirsiniz.

İlk çabalarınız, öncelikle Facebook hayran sayınızı (sayfanızı beğenen kişiler) artırmaya odaklanmalıdır.

Bunun birkaç nedeni var. Bunun en basit nedeni, ne kadar çok hayranınız olursa, yayınlarınızın yayınlarında görünme şansına sahip olacak insan sayısının o kadar yüksek olmasıdır.

Ek olarak, çok sayıda takipçiye sahip olmak sosyal kanıtın bir işaretidir ve işletmenizin popüler ve güvenilir olduğunu gösterir. Sonuç olarak, sayfanızla karşılaşan kişilerin sayfanızı ciddiye alma ve sitede kalma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Hayran sayınız, organik içeriğinizin erişimini genişletmek için de önemlidir. Facebook, birinin haber akışında yalnızca bu kadar çok gönderi gösterebilir.

Fırsat verildiğinde, daha yetkili sayfalardan içerik göstermeyi tercih edecektir. Sayfanız çok sayıda beğeniye sahipse, kullanıcıların haber akışlarında görünme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Aynı kavram Google ve arama motorunun işletme web sitenize nasıl davranacağı için de geçerlidir. Güçlü bir sosyal varlığa sahip sitelerin arama motorunda iyi performans gösterdiğine yaygın olarak inanılmaktadır.

İlgili içeriği paylaşarak, teşvikler yürüterek ve ücretli reklam kampanyaları başlatarak genç Facebook sayfanız için beğeniler alabilirsiniz.

Yayınlayabileceğiniz en basit reklamlardan biri, mevcut bir gönderiyi öne çıkarmaktır . Bununla Facebook, gönderiyi şu anda sayfanızı beğenmeyen kişilere gösterecek.

Bu reklamlar genellikle ucuzdur ve sayfanıza daha fazla hayran çekmenin harika bir yoludur.

4. instagram Reklamlarının Farklı Türleri Hakkında Bilgi Edinin

Organik bir Facebook takipçisi yetiştirmenin birçok faydası vardır, ancak ne kadar maruz kalabileceğinizin sınırları vardır.

Yıllar geçtikçe Facebook, ücretli reklamlara daha fazla önem vermek için platformunu değiştirdi.

Bu nedenle, Facebook Reklamları genellikle platformu kullanarak işinizi büyütmenin en etkili yoludur.

Daha Fazla Bilgi Edinin Facebook Pazarlama Kursumuz
, Facebook’ta ücretli kampanyalar yürütmekle ilgili yapmanız gereken her şeyi size öğretecektir.

Reklam kampanyaları oluşturmadan önce, reklam platformunun nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Facebook çok çeşitli reklam biçimleri sunar.

En İyi Facebook Reklam Formatı

En popüler olanlardan bazıları şunlardır:

Resim reklamlar – Bu reklamlar basit bir biçimdir ve bir resim, bazı açıklayıcı metinler ve harekete geçirici mesaj düğmesi içerir. İlk Facebook stratejinizin etkili bir parçası olarak kurmak kolaydır.

Video reklamlar – Bu reklamlar, kitlenizi yakalamak ve onlarla etkileşim kurmak için kısa biçimli videolar kullanmanıza olanak tanır. Ürünlerinizi çalışırken göstermek için harikalar.

Dönen reklamlar – Bu reklamlar, bir dizi resim veya video göstermenize olanak tanır. Birden fazla ürünü sergilemenin veya aynı ürünü birden çok açıdan göstermenin harika bir yoludur. Ziyaretçileri uygun sayfaya gönderebilmeniz için her görüntünün kendi bağlantısı olabilir.

Dinamik ürün reklamları – Bu reklamlar, e-ticaret mağazanızdaki farklı öğeleri öne çıkarmanıza olanak tanır. Facebook, kullanıcılara ilgi alanlarına göre belirli ürünleri göstermek için bu reklamların hedeflemesini otomatikleştirebilir.

reklam yerleşimleri

Reklam yerleşimleri, reklamlarınızın Facebook’ta nerede görünmesini istediğinizi belirler. Aşağıda mevcut yerleşimlerden bazıları verilmiştir:

 • Facebook Akışı
 • Facebook Sağ Sütun
 • Facebook Anında Makaleler
 • Facebook Yayın İçi Video
 • Facebook Pazar Yeri
 • Facebook Hikayeleri
 • Instagram Hikayeleri
 • Instagram Akışları

Her yerleşim yalnızca belirli reklam türlerini destekler. Kampanyalarınızı oluştururken bunları gözden geçirmeniz gerekecektir.

Facebook Pazar Yeri

Facebook Reklamlarına ek olarak, Facebook Marketplace’i de anlamalısınız.

Bu eşler arası pazar, Facebook platformunda yerleşiktir. Kullanıcıların çoğu ürün türünü satmasına olanak tanır.

Facebook Marketplace , yerel alıcılar ve satıcılar arasında bağlantı kurmaya odaklanır, ancak yine de öğelerinizi ülke genelindeki insanlara satabilirsiniz.

Ürünleri müşteriye göndermediğiniz sürece pazaryerini kullanmak için herhangi bir ücret alınmaz, bu durumda %5’lik bir ücret alınır.

Ürünlerinizi pazara eklemek, işletmeniz için organik görünürlük elde etmenin harika bir yoludur. Facebook ayrıca, pazaryeri listeleriniz için reklam kampanyaları yürütmeyi de kolaylaştırır.

5. Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Artık reklamların işe yaradığını bildiğinize göre, bir Facebook pazarlama stratejisi oluşturmanın bir sonraki adımı pazarlama hedeflerinizi belirlemektir.

Net bir hedef belirlemek daha iyi plan yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, stratejinizin etkinliğini ölçmenin bir yolunu da verecektir.

Facebook pazarlamanız için koyabileceğiniz her türlü hedef vardır. En uygun olanı, işletmenizin özelliklerine bağlı olacaktır.

İşte şirketlerin bir Facebook stratejisi oluştururken belirledikleri ortak hedeflerden bazıları:

Web sitesi trafiğini artırın – Facebook, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için insanları web sitenize çekmenize olanak tanır.

Potansiyel müşteriler oluşturun – Facebook’u, insanları size iletişim bilgilerini vermeleri veya e-posta bülteninize kaydolmaları için sitenize yönlendirmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Satışları ve geliri artırın – Facebook pazarlamasının en belirgin kullanımı, ilgili tarafları işletmeniz için müşterilere dönüştürmektir.

Marka bilinirliğini artırın – Facebook, markanızı ilk kez hedef kitlenizin önüne çıkarmak için oldukça etkilidir . İşletmenizden haberdar olduklarında, onlara çeşitli kanallar kullanarak pazarlama yapabilirsiniz.

Geçmişteki müşterilerle yeniden etkileşim kurun – Facebook’un hedefleme seçenekleri, işletmenizden daha önce alışveriş yapmış kişilere yeniden pazarlama yapmayı kolaylaştırır.

Facebook stratejiniz için belirlediğiniz hedefler ne olursa olsun, belirli ölçülebilir hedefler belirlemeniz gerekir. Aksi takdirde, kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını bilemezsiniz.

Facebook, raporlama panosunda çok sayıda performans ölçümü içerir. Bunları pazarlama başarınızı ölçmek için nasıl kullanacağınızı aşağıda tartışacağız.

6. instagram Kitlenizi Tanımlayın

Facebook’un hedef kitle seçenekleri, pazarlama platformunu kullanmanın en büyük faydalarından biridir.

Kitleler, Facebook’ta bir reklam kampanyası yürütürken hedeflediğiniz insan gruplarıdır.

Pazarlama kampanyalarınız için oldukça spesifik bir kullanıcı grubu seçmenize olanak tanır. Bu, reklamlarınızın işletmenizle en alakalı kişilere gitmesini sağlar.

Facebook Kitle İstatistikleri ( kaynak )

Kitlenizi oluştururken kullanabileceğiniz yönlerden bazıları şunlardır:

 • Konum
 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Eğitim
 • Çalışmak
 • Parasal
 • Yaşam olayları
 • ilgi alanları
 • davranışlar
 • Bağlantılar

Facebook ayrıca özel ve benzer hedef kitleler şeklinde daha güçlü hedef kitleler sunar.

Özel hedef kitleler, verilerinize dayalı olarak bir hedef kitle oluşturmanıza olanak tanır. Bu, çevrimdışı müşterilerden gelen veriler veya Facebook pikselinin sitenizdeki veya Facebook profilinizdeki çevrimiçi etkileşimlerden topladığı veriler olabilir.

Benzer hedef kitleler, işletmenizle hiç etkileşime girmemiş kişilerden oluşur. Bu kitleleri, özel hedef kitlenize veya önceki site ziyaretçilerinize göre oluşturabilirsiniz.

Benzer bir hedef kitleyle Facebook, kaynak hedef kitle olarak kullandığınız kişilere benzer kişileri bulmaya çalışacaktır.

Benzer kitlelerin ardındaki düşünce, işletmeniz belirli bir tür kullanıcıyla iyi çalışıyorsa, benzer insanlarla da iyi çalışacağıdır.

Bunlar, kullanıcılarınızın özel ilgi alanlarını belirledikten sonra müşteri tabanınızı büyütmede oldukça etkili olabilir.

7. Facebook Pikselini ve Dönüşüm İzlemeyi Ayarlayın

Facebook ticari pazarlama stratejinizin bir sonraki adımı, Facebook pikselini web sitenize eklemektir .

Facebook Piksel, veri toplayan bir izleme kodu parçasıdır. Yeniden hedefleme kampanyalarının yanı sıra özel kitleler oluşturmanıza olanak tanır.

Piksel, sitenize, Facebook’un insanların bir satın alma işlemini tamamlama gibi gerçekleştirdiği çeşitli eylemleri izlemesine olanak tanıyan çerezler yerleştirerek çalışır.

Facebook bu eylemlere olay olarak atıfta bulunur. Toplamda, pikselin izlediği 17 standart olay vardır:

 • Satın alma
 • Öncülük etmek
 • Kayıt işlemini tamamlayın
 • Ödeme bilgisi ekleyin
 • Sepete ekle
 • İstek listesine ekle
 • Ödemeyi başlat
 • Aramak
 • İçeriği görüntüle
 • Temas
 • Ürünü özelleştir
 • Bağış yapmak
 • Konum bul
 • Takvim
 • Deneme sürümünü başlat
 • Başvuruyu Gönder
 • Abone

Facebook pikseli ile birlikte, dönüşüm izlemeyi etkinleştirmek önemlidir.

Bunu yapmak, kampanya performansınızı doğru bir şekilde izleyebilmeniz için tüm dönüşümleri yakalamanızı sağlayacaktır.

8. İlk instagram Ücretli Kampanyanızı Oluşturun

Piksel ve dönüşüm izlemeyi etkinleştirdikten sonra, ilk Facebook kampanyanızı oluşturmaya hazırsınız.

Yapılandırmanız gereken bileşenler şunlardır:

Bir hedef seçin

Her Facebook kampanyasının bir amacı olmalıdır. Bu, Facebook’a kampanyayla ne elde etmek istediğinizi söyler, böylece kampanyayı başarıya hazırlamanıza yardımcı olabilirler.

Facebook Kampanya Hedefi

Facebook Reklamları aşağıdaki hedeflerden birine sahip olabilir:

 • Marka bilinirliği
 • Ulaşmak
 • Web sitesi trafiği
 • Nişanlanmak
 • Uygulama yüklemeleri
 • Video görüntülemeleri
 • Kurşun üretimi
 • Mesajlar
 • Dönüşümler
 • Katalog satışları
 • Mağaza trafiği

Bir kitle seçin

Ardından, hedef kitlenizi seçmeniz gerekir. İlk kampanyanız için hedeflemeyi manuel olarak tanımlayabilir veya pikselden bazı ziyaretçi verilerini zaten topladıysanız özel bir hedef kitle kullanabilirsiniz.

Bütçeyi belirleyin

Bütçe, kampanyaya harcamak istediğiniz tutardır. Facebook, ömür boyu veya günlük bir bütçe belirlemenize olanak tanır.

Günlük bir bütçe ile Facebook, reklam harcamanızı günlük belirlediğiniz miktara göre ayarlayacaktır. Günlük harcama her zaman tam olarak isabetli olmayacak, ancak zamanla günlük ortalama, belirlediğiniz miktarda gelecektir.

Ömür boyu bütçeyle, kampanyanın etkin kalmasını istediğiniz bir dönem seçersiniz. Ardından, bu süre boyunca harcayacağınız toplam tutarı seçersiniz ve Facebook, reklamlarınızı buna göre sunacaktır.

Takvim

Planlama özelliği, reklamlarınızın günün hangi saatinde yayınlanmasını istediğinizi belirlemenize olanak tanır. Ayrıca kampanya için belirli başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​belirleyebilirsiniz.

Teslimat

İki tür teslimat vardır; standart ve hızlandırılmış

Standart yayın, reklamlarınızı gün boyunca tutarlı bir şekilde gösterir. Hızlandırılmış teslimat ile Facebook, bütçenizi olabildiğince çabuk harcamaya çalışacaktır.

Reklamınızı oluşturun

Bu ayarları yapılandırdıktan sonra reklamınızı oluşturabilirsiniz. Facebook, kampanya için belirlediğiniz hedefe göre hangi formatı kullanacağınız konusunda önerilerde bulunacaktır.

Bir reklam biçimi seçtikten sonra yaratıcı varlıklarınızı yükleyebilirsiniz. Seçtiğiniz format, varlıklar için tasarım gereksinimlerini belirleyecektir. Örneğin, metindeki karakter sayısı kadar görüntülerin çözünürlüğü ve oranı.

9. Kampanya Performansını İzleyin

Kampanyanız çalışmaya başladığında, devam eden performansını izlemek çok önemlidir.

Bunun nedeni basit. Nasıl olduklarını kontrol etmezseniz, kampanyalarınızın hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını bilemezsiniz.

Raporlamanız için sütunları seçin.

İzlenecek en önemli metriklerden bazıları şunlardır:

 • Gösterimler: Reklamlarınızın ekranda görünme sayısı.
 • Tıklama başına maliyet (TBM): Reklamınızı tıklayan her bir kişi için harcanan ortalama tutar.
 • Tıklama oranı (TO): Reklamlarınızı gördükten sonra tıklayan kişilerin yüzdesi.
 • Erişim: Reklamlarınızı en az bir kez gören kişi sayısı.
 • Sonuçlar: Toplam dönüşüm sayısı. Nelerin dönüşüm olarak sayılacağı, kampanya ayarlarınız tarafından belirlenir.
 • Sonuç başına maliyet: Sonuç başına harcanan ortalama tutar.

Kampanyalarınız istendiği gibi performans göstermiyorsa, performanslarını artırmak için değişiklikler yapabilirsiniz.

Örneğin, kampanyalarınızın gösterim sayısının yüksek, ancak TO’nun düşük olduğunu fark ederseniz, bu, reklamlarınızın ilgi çekici olmadığının bir işaretidir. Ya da yanlış insanları hedef alıyorsun.

Reklamlarınızın iyi miktarda tıklama oluşturduğunu ancak herhangi bir satışla sonuçlanmadığını fark ederseniz, bu, web sitenizi optimize etmeniz gerektiğinin bir işareti olabilir.

10. Bir instagram Yeniden Hedefleme Kampanyası Başlatın

Facebook stratejinizdeki son adım, bir Facebook yeniden hedefleme kampanyası oluşturmaktır .

Bu kampanyalar, özellikle sitenizi daha önce ziyaret etmiş veya sitenizden satın almış kişileri hedefler.

Önceki ziyaretçiler, işletmenize zaten aşina oldukları için pazarlamanıza daha açık olacaktır.

Ek olarak, geçmişteki alıcıların sizden tekrar satın alma olasılığı daha yüksektir ve bu insanlarla sürekli olarak etkileşim kurarak marka sadakati oluşturabilirsiniz.

Facebook Piksel Yeniden Hedefleme

Her zaman etkin bir yeniden pazarlama kampanyasına sahip olmak iyi bir uygulamadır. Bu, ilgili trafiği kaçırmamanızı sağlar.

Ziyaretçiler arasında çok fazla zaman geçmesine izin verirseniz, işinizi kolayca unutabilirler.

Yeniden hedefleme kampanyası yürütmek için sitenizde Facebook Pikselinin kurulu olması gerekir. Bu, Facebook’un site ziyaretçilerinizi izlemesine ve etiketlemesine olanak tanır, böylece onlara yeniden hedefleme kampanyanızdan reklamlar sunabilir.

Başka bir yaklaşım, bir liste kullanarak bir yeniden hedefleme kampanyası oluşturmaktır. Bu yöntemle, bir hedef listesi (genellikle e-posta adresleri) yüklersiniz ve Facebook onlara kampanyanızdan reklamlar gösterir.

Piksel tabanlı yeniden hedefleme, Facebook’un kimi hedefleyeceğini otomatik olarak belirleyeceği için genellikle daha etkilidir ve daha verimlidir.

Instagram Pazarlama Nasıl Öğrenilir

Yukarıdaki adımlar, Facebook pazarlamasının nasıl yapılacağına ilişkin temel bilgileri özetlemektedir. Bir Facebook pazarlamacısı olarak etkinliğinizi en üst düzeye çıkarmak için platformun nasıl çalıştığına dair eksiksiz ve kapsamlı bir anlayış kazanmaya çalışmalısınız.

Neyse ki, bunu yapmanıza yardımcı olacak birçok kaynak var.

En iyi seçeneklerden biri, özel Facebook pazarlama kurslarıdır.

Facebook Reklamları kursları , Facebook’u pazarlama için kullanma hakkında bilmeniz gereken her şeyi, takip edilmesi kolay tek bir kaynakta derler.

En iyileri, platformun nasıl başarılı bir şekilde kullanılacağına dair benzersiz deneyim ve anlayışlar sağlayabilen deneyimli eğitmenler tarafından öğretilir.

Facebook pazarlamasını öğrenmek için başka bir sağlam seçenek, Facebook’un resmi eğitim programı olan Facebook Blueprint programıdır.

Eğitim kurslarına ek olarak, Facebook Blueprint çeşitli profesyonel sertifikalar sunar.

Bunlar, dijital pazarlama alanındaki en saygın dijital pazarlama sertifikalarından bazılarıdır .

Sertifikalardan birini kazanmak için bir bilgi sınavını geçmeniz gerekir.

Masanızda herhangi bir materyal bulundurmanıza izin verilmediğinden sınav prosedürleri oldukça katıdır. Ayrıca sınav açıkken başka tarayıcı sekmeleri açamazsınız.

Bu kadar iyi kabul edilmelerinin bir nedeni de budur.

Facebook pazarlamasında kariyer yapmak istiyorsanız, sertifikalar paha biçilmez bir araç olabilir.

Facebook  ve instagram Reklam uzmanlarının Facebook pazarlamasının giriş ve çıkışlarını bilmeleri beklenir ve sertifikalardan birini (veya birden fazlasını) kazanmak, yeterliliğinizi kanıtlar.

Çözüm

Yeni sosyal medya platformları ortaya çıkmaya devam ediyor, ancak Facebook yakın zamanda hiçbir yere gitmiyor.

İşletmeniz için bir Facebook stratejisinin nasıl oluşturulacağını bilmek, platformun sunduğu tüm potansiyelden yararlanmanıza olanak tanır.

Bu kılavuzdaki adımları bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın ve Facebook pazarlama sanatında ustalaşmaya başlamak için eklediğimiz ekstra kaynakları keşfedin.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.