fbpx

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı ?

Hem arama motorlarının hem de kullanıcıların beğendiği iyi bir web sitesi nedir? Web sitenizi diğerlerinden ayırmanıza yardımcı olabilecek özel özellikler var mı?

Basit cevap evet, her iyi web sitesinin sahip olması gereken bazı unsurlar var ve bu da tam olarak bu yazıda öğreneceğiniz şey.

İyi bir web sitesi nedir?

İyi bir web sitesi bu üç amacı yerine getiren web sitesidir:

 • Kullanıcıları mutlu eder (kullanıcı amacı)
 • Arama motorlarına istediklerini verir
 • İşletme sahibine trafik sağlar

Tüm hedefleri karşılamak için, bir web sitesinin, aynı konular için rekabet eden diğer web sitelerinden farklılaşan bazı özel özelliklere sahip olması gerekir.

İyi Bir Web Sitesinin 7 Temel Unsuru

Aşağıda, iyi web sitelerinin diğerlerinden öne çıkan 7 özelliği neler olduğunu görelim.

 1. İyi bir web sitesi harika içeriğe sahiptir
 2. İyi bir web sitesi SEO optimize edilmiştir
 3. İyi bir web sitesi kullanıcılar tarafından güvenilirdir
 4. İyi bir web sitesi mobil cihazlar için optimize edilmiştir
 5. İyi bir web sitesi hızlı yükler
 6. İyi bir web sitesi, EAT’yi gösterir ve Sosyal Medyada kendisinden söz ettirir
 7. İyi bir web sitesi, diğer iyi siteler tarafından takip edilir.

# 1 – İyi bir web sitesi harika içeriğe sahiptir

Harika içerik, her iyi web sitesinin temelidir. Google ve diğer arama motorları , yüksek kaliteli içeriğe sahip web sitelerinde yüzey kaplamada çok başarılı oldu ve bu, içeriğiniz iyi değilse çevrimiçi ortamda kalamayacağınız anlamına gelir.

İyi içerikten bahsettiğimizde, hiçbir tür içerik değil, kullanıcıların okumak istediği içerik anlamına gelir.

Bu kritik bir başarı faktörüdür. Kullanıcılar sitenize Google’dan veya diğer kaynaklardan geldiğinde, Google analytics raporlarınıza bakarak ve aşağıdaki gibi ölçümleri analiz ederek içeriğinizden hoşlanıp hoşlanmadıklarını anlayabilirsiniz:

 • sitede geçirilen süre
 • Çıkma Oranı
 • çıkış oranı
 • sayfalar / oturum
 • ortalama seans süresi

Bu sayılar iyiyse ve içeriğinizle yorumlar, sosyal medya paylaşımları ve geri bağlantılar biçiminde etkileşim varsa, bu içeriğinizin kullanıcının amacını karşıladığının iyi bir işaretidir.

Yukarıdakilerin hiçbiri doğru değilse, çizim tahtasına geri dönmeli ve içerik stratejinizi yeniden düşünmelisiniz.

Aşağıdaki kılavuzlar yüksek kaliteli içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

 • İnce içerik nedir ve nasıl düzeltilir?
 • SEO dostu blog yazısı nasıl yazılır
 • SEO dostu içerik nedir

# 2 – İyi bir web sitesi SEO optimize edilmiştir

Harika içerikler oluşturabilirsiniz, bu harika ama sırada ne var? Google’ın web sitenizin ve içeriğinizin ne hakkında olduğunu okuyup anladığından emin olmanız gerekir.

Basit bir deyişle, teknik SEO hatalarından arınmış bir SEO dostu web sitesi oluşturmanız ve içerik arama motorlarının tarayıcılarına yönlendirilmesi için doğru sinyalleri vermeniz gerekir .

Fikir basit: Arama motorlarına anlayabilecekleri bir şekilde (SEO da çok basitleştirilmiş bir tanımdır ) ne kadar fazla bilgi verirseniz, o kadar yüksek sıralamaya ulaşma şansınız o kadar artar  .

SEO optimizasyonlu web siteleri, kullanımı kolay, erişilebilir ve iyi yapılandırılmış oldukları için mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunar ve bu kombinasyon onları harika web siteleri yapar.

Aşağıdaki kılavuzlar, SEO için optimize edilmiş web siteleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

 • SEO İçeriği Nedir?
 • Komple SEO kontrol listesi
 • SEO dostu web tasarımı nedir
 • Site yapınızı nasıl optimize edersiniz
 • Yeni başlayanlar için en iyi SEO İpuçları

# 3 – İyi bir web sitesi kullanıcılar tarafından güvenilir

Kullanıcı güvenini kazanmak önemli bir başarı faktörüdür, çünkü Google güvenini kazanmayı başarsanız bile, yine de kullanıcı güvenini kazanmanız gerekir.

Kullanıcı güveninin içeriğin kalitesiyle ilgisi var, aynı zamanda kullanıcılarınıza saygılı davranmakla da ilgilidir.

Kullanıcılarınıza, reklamları tıklamaya kandırmaya çalışmadan erişmeleri kolay, doğru bilgiler sağlayarak saygı duyarsınız.

Kullanıcıların güveni, sizinle paylaştığı bilgilerin güvenli ve özel olduğundan ve kaygı duymadan pazarlama şirketleriyle paylaşılmadığından emin olmaktır.

Kullanıcı güveni, web sitenizden indirilen bilgilerin, cihazlarına kötü amaçlı yazılım enjekte etmeyeceğinden emin olmaktır.

Kullanıcıları onlara harika bir deneyim yaşatmaya çalıştığına ikna etmeyi başardığınızda, ek faydaları olan harika bir web sitesine sahip olmak için büyük bir adım attınız. Bir web sitesine güvenen kullanıcılar:

 • İçeriğinizi sosyal medyada paylaşın.
 • Web sitenizi yayınlarında belirtiniz.
 • Sadık okuyucu olma olasılığı daha yüksektir.
 • Müşterilere dönüşme olasılığı daha yüksektir (eğer bir ürün veya hizmet satıyorsanız).

# 4 – İyi bir web sitesi mobil cihazlar için optimize edildi

Mobil Kullanım İstatistikleri

İnsanların çoğu, bir aramayı başlatmak veya devam ettirmek için mobil cihazlarını kullanıyor ve mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak gerekenden daha fazlası.

Google, bir arama motoru sıralama faktörü olarak mobil dostu olma özelliğini eklediğinden , kullanıcılarınıza mobil dostu bir web sitesinin sağlanamaması Google sıralamanıza zarar verecektir.

Mobil uyumlu bir web sitesinin mobil olarak optimize edilmiş bir web sitesi ile aynı olmadığını unutmayın.

Kaydırma çubukları olmadan cep telefonunda gösterilen yanıt veren bir web sitesine sahip olmak ilk adımdır ancak yeterli değildir.

Kullanıcıların web sitenizle mobil olarak nasıl etkileşime girdiğine ve ne istediklerini hızlı ve kolay bir şekilde bulabileceklerinden emin olun.

# 5 – İyi bir web sitesi hızlı yükler

İyi bir web sitesi hızlı yükler

Web sitesi hızı doğrudan SEO, kullanılabilirlik ve kullanıcı güveni ile ilgilidir. Ne kullanıcılar, ne de arama motorları yüklenmesi çok uzun süren bir web sitesini ziyaret etmek istemiyor. Yavaş web siteleri daha düşük Google sıralamasına sahiptir ve kullanıcılara kötü bir deneyim sunar.

Google’a göre, bir web sitesinin mobil cihazınıza 2,5 saniyeden daha az bir sürede yüklenmesinin yavaş olduğu kabul edilir. Bu, başarılması çok zor bir hedef, ancak bu sayıya ne kadar yaklaşırsanız, o kadar iyi.

Ne tür bir web sitesini ziyaret etmeyi, grafik yüklü yavaş bir web sitesini veya multimedya öğelerinin kullanımına daha dikkatli bir yaklaşımı olan hızlı bir web sitesini ziyaret etmeyi seviyor musunuz?

Cevap açıktır, bu nedenle web sitenizi oluştururken bunu göz önünde bulundurmaya çalışın.

# 6 – İyi bir web sitesi  ile sosyal medya ilişkisi

İyi web siteleri Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirliği gösterir.

Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik, SEO’da son birkaç aydır yer kazanmaya başlayan üç unsurdur.

Google , iyi web sitelerinin yüksek düzeyde EAT gösteren web siteleri olduğunu ve bunun arama sonuçlarında göstermek istedikleri web siteleri olduğunu açıkça belirtti.

Basit bir ifadeyle, EAT, içeriğin kalitesi, içerik yazarının güvenilirliği ve web sitesinin bir bütün olarak güvenilirliği hakkında yapılmalıdır.

Google için iyi bir web sitesi, konuyla ilgili uzmanlar tarafından yazılmış içeriğe sahip web sitesidir.

Uzmanlar, yalnızca akademik referansları veya deneyimleriyle değil aynı zamanda çevrimiçi oldukları şöhretleri ve diğer uzmanlar ve iyi web siteleri tarafından nasıl algılandıkları konusundaki uzmanlıklarını kanıtlıyorlar.

Başka bir deyişle, artık bir konuda uzman gibi görünemezsiniz, ancak bunu ispatlamanız da gerekir.

Bu yazıda açıklanan iyi bir web sitesinin tüm unsurları, bir web sitesinin yüksek düzeyde EAT göstermesine yardımcı olmak için büyük bir role sahiptir.

Arama Kalitesi Değerlendirme Kuralları belgesini okuyarak EAT hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Sosyal kanıt

Günümüzün rekabetçi çevrimiçi dünyasında ve sosyal medya ağlarının yükselişiyle sosyal medya oyununu da kazanmanız şarttır.

İyi bir web sitesi sosyal ağlarda paylaşmanın daha kolay ve sosyal kabul edilebilirlik (beğeniler, paylaşımlar, takipçiler) harika bir web sitesi olduğunu kanıtlar.

Maalesef, sosyal başarı bir gecede olmayacak ve çaba göstermeden gerçekleşmeyecek. Web sitenizi sosyal ağlarda tanıtıp doğru kullanıcıların önüne getirecek bir plana ve sosyal medya stratejisine sahip olmanız gerekir.

İyi bir web siteniz olduğunu söylemek yeterli değil, ancak başkalarının web sitenizi beğenerek, paylaşarak  takip etmeleri gerekiyor.

# 7 – İyi bir web sitesine diğer iyi siteler tarafından referans verilir

İyi bir web sitesinin diğer iyi web sitelerinden bağlantıları vardır.

Bu, arama kutularına bir arama terimi girdiğinizde arama motorlarının çalışma şeklidir. Açıklamama izin ver.

Yukarıda açıklanan kriterleri karşılayan birçok web sitesine sahip olmak normaldir, ancak arama motorları hangi web sitelerinin sonuçların ilk sayfasında gösterileceğine nasıl karar verir?

Cevap, bir web sitesinin diğerleriyle karşılaştırdığı referansların sayısı ve bağlantılarıdır.

Diğer web sitelerinden geri bağlantı veren bir web sitesinin, diğer web sitelerinden referans almayan web sitelerine karşı belirgin bir avantajı vardır.

Yıllar geçtikçe, insanlar daha iyi sıralama elde etmek için binlerce doğal olmayan bağlantı oluşturarak bunu manipüle etmeye çalıştılar, ancak arama motorları, özellikle Google, kaliteli bağlantılar ve spam linkleri birbirinden ayırt etmede yeterince akıllı hale geldi.

Sıralamada size yardımcı olabilecek kaliteli bir bağlantı, diğer iyi ve güvenilir web sitelerinden gelen bağlantıdır.

Analiz edilmesi çok büyük bir konudur, ancak paket servis web sitenizi diğer web sitelerinden farklılaştırmak için, aynı anahtar kelimeler için rekabet eden diğer sitelerden daha fazla gelen bağlantıya (hem nitelik hem de nicelik olarak) sahip olmanız gerekir.

Sosyal ispat oyunuyla aynı hikaye: İyi bir web sitesi sıralamasını güçlendirecek gelen bağlantıları çekme olasılığı daha yüksektir ve yüksek rütbeli bir web sitesi hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından iyi bir web sitesi olarak kabul edilir.

İyi bir web sitesi zaman alır ve Çok iş yapar

Google’a bir web sitesinin neden yüksek sıralaması olmadığını sorduğunda, size yukarıda açıklanan kuralları izlemenizi ve kullanıcılarınız için iyi bir deneyim sunmaya devam etmenizi söyleyecektir.

Bu bir klişe olsa da, zor gerçek ve sebep basit. Herhangi bir anahtar kelime için arama sonuçlarının ilk sayfasında bir konum için yarışan binlerce web sitesi var .

Sonunda hayatta kalanlar, zaman içinde gelişmeye ve iyileşmeye devam edenlerdir.

İlk başladığımda, ilk web sitemi Google’ın en üst sıralarında tutmam ve organik trafik almam yıllar aldı ve bundan önce, nasıl yapılacağını bulmak için sonsuz saatler harcamak zorunda kaldım.

Örneğin, İnternetteki başarılı bir web sitesi veya blog yazarı için ortak noktaları nelerdir?

Binlerce gelen bağlantıyla çok sayıda harika içeriğe sahip blog ve web siteleri yıllar sürmektedir.

Bu birkaç ay içinde yaratabileceğiniz bir şey mi? Elbette ANCAK değil, belirli bir süre boyunca tutarlı işler yaparsanız, kademeli olarak işlerin değiştiğini ve her şeyin kolaylaştığını göreceksiniz.

Anahtar öğrenmeler

İyi bir web sitesi kılan sadece tasarım değil, içerik, kullanılabilirlik, SEO, sosyal medya, bağlantılar ve güven içeren diğer unsurlardır.

İlk adım olarak, tüm bu faktörler üzerinde iyi bir puanınızın olmasını sağlamalısınız ve herkesi (tarayıcılar ve kullanıcılar) yüksek sıralamaya hak kazanan iyi bir web sitesine sahip olduğunuza ikna edene kadar çalışmaya devam etmeliyiz.

Levent YURTSEVEN – Dijital Pazarlama Uzmanı

 

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.