fbpx

LinkedIn Farketmeden yapılan 10 Hata

LinkedIn Farketmeden yapılan 10 Hata

İlk izlenimler, LinkedIn’in temel işlevlerinden sadece biri olan ticari ilişkiler kurma konusundaki başarınız için kritik öneme sahiptir.

İnsanlara ilk izlenimlerimizi sürdürmek insan doğasıdır ve aksine, çok sayıda kanıt sunsak bile, onlara ilişkin algılarımızı değiştirmemiz oldukça zorlayıcıdır.

Faktör, ayrıca, bir izlenim yaratmak için sadece yedi saniyenizin olduğunu gösterir.

Bu yazıda, potansiyel müşteriler, müşteriler veya sektördeki meslektaşlarınız hakkında kötü bir izlenim yaratabilecek on LinkedIn hatasını ve bunları nasıl önleyeceğimizi anlatmaya çalışacağız.

1. Sıkıcı veya tanımlayıcı olmayan başlık

Yapabileceğiniz en büyük LinkedIn hatalarından biri sıkıcı veya tanımlayıcı olmayan bir LinkedIn başlığı kullanmaktır. LinkedIn başlığınız, profilinizin en kritik kısmıdır, çünkü adınız ve profil fotoğrafınızla birlikte, sizi arama sonuçlarında veya profilinizde arazi üzerinde bulduklarında ilk görecekleri şeydir.

Başlığınız, esasen bir izleyicinin profilinizi tıklamayı mı yoksa bir başkasına mı geçmeyi seçeceğini belirler.

Başlığınız, bulunduğunuz konumdan veya sunduğunuz hizmetlerden oluşabilecek, bulmak istediğiniz anahtar kelimeleri de içermelidir. Ayrıca, izleyicinin dikkatini çekecek ve daha fazla bilgi için tıklamaları için onları ikna edecek müşteri odaklı bir ifade de ekleyebilirsiniz.

Başlığınızın harika bir ilk izlenim oluşturmasını sağlamak ve göze çarpmanıza yardımcı olmak için, mükemmel LinkedIn başlığını oluşturmak için bu kılavuzu inceleyin .

2. İsminizden başka bir şey

LinkedIn hakkında iyi bir ilk izlenim bırakmak için adınızı yalnızca ad alanına yazmalısınız. Bir e-posta adresi veya telefon numarası gibi kişisel bilgilerinizi eklemeyin ve burada semboller, numaralar veya özel karakterler kullanmaktan kaçının.

Aslında, bunlardan herhangi birini yapmak, LinkedIn’in Hizmet Şartlarını ihlal ediyor ve hesabınızı kısıtlayabilir. Ayrıca başkalarının sizi bulmasını zorlaştıracak, profesyonelce görünmeyecek ve güvenilirliğinizi azaltacaktır.

Bununla birlikte, bazı istisnalar vardır. Bunlar arasında profesyonel / akademik kısaltmalar (örneğin, doktora), eski isimler, kızlık isimleri ve takma adlar yer alır, çünkü bunlar sizi daha kolay bulabilir.

3. Profesyonel profil fotoğrafı

LinkedIn Facebook değil. Eğlenceli yerler veya arkadaşlarınız, aileniz veya evcil hayvanlarınızın bulunduğu bir profil resminin olması eğlenceli olsa da, böyle bir profil imgesi LinkedIn gibi profesyonel bir platform için uygun değildir.

En iyi ilk izlenimi oluşturmak için, tanınabilir, profesyonelce giyimli, gülümseyerek ve tarafsız bir arka plana karşı doğrudan kameraya bakarak profesyonel bir profil resmi ekleyin.

4. Kapak resmi yok

Kapak resminiz ana LinkedIn mülküdür ve sizi boş bırakması veya sizi profesyonel olarak temsil etmeyen bir kapak resmi kullanması bir hatadır.

Profil ziyaretçilerinizin dikkatini hem profesyonel hem de bilgilendirici bir görüntüyle yakalayın, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlamalarına katkıda bulunun.

5. Boş özet veya mevcut deneyim

Özet bölümünüz, harika bir izlenim bırakmanız için mükemmel bir yerdir ve onu boş bırakmak, okuyucularınıza kendiniz, uzmanlığınız ve müşteriniz hakkında bilgi verme fırsatını soracaktır.

Özetinizi yazarken, doğrudan hedef kitlenizle konuşun, ideal müşterileriniz, stratejik ortaklarınız veya işverenleriniz olsun. Özet bölümünüzün ilk cümlelerinin, okurların, bölümün geri kalanını okumak için “Daha fazla gör” bağlantısını tıklamaları için yeterince ilgisini çekmesi gerekir.

Dikkatinizi çabuk tutmazsanız, insanlar tıklayacak ve onlarla iş ilişkisi kurma fırsatı kaybedilecek.

Şu andaki deneyiminiz şu anda, şu anki durumunuzda veya işinizde ne yaptığınızı açıklamalıdır.

Zorunlu bir güncel iş deneyimi bölümü:

  • Çalıştığınız şirketi (veya kendi şirketinizi) tanımlayın,
  • Şirket hakkında en ilham verici bilgileri paylaşmak (USP ve misyon veya vizyon beyanı gibi),
  • Sunduğunuz ürünleri veya hizmetleri, sağladıkları yararları ve hizmet verdiğiniz müşteri türlerini tanımlayın.

6. Öneri veya beceri yok

Profilindeki uzmanlığın sosyal kanıtını dahil etmemek büyük bir LinkedIn hatası. Platform, öneri ve beceriler biçiminde sosyal kanıtları göstermeyi kolaylaştırıyor ve bu da iyi bir izlenim bırakmanın harika bir yoludur.

İnsanlar kiminle iş yapmak istediklerine karar verirken, genellikle başkalarının verdikleri kararlarla sallanırlar, bu nedenle ne kadar çok öneri alırsanız, o kadar iyi olur. Uzmanlığınızın onlara nasıl yardımcı olduğu hakkında ayrıntılı olarak yazmaya zaman ayırmış olan mevcut veya geçmişteki müşteriler, meslektaşlar ve endüstri meslektaşlarının kaliteli önerileri, itibarınızı arttırmada oldukça etkili olabilir.

Siz ve beceri setiniz için gerçekten kefil olabilecek güvenilir insanlardan en az beş tavsiye toplamayı hedeflemelisiniz.

7. Vanity URL yok

Varsayılan olarak, LinkedIn sizin için otomatik olarak bir URL oluşturur. Bu URL, adınızı, noktanızı, soyadınızı, eğik çizginizi, tire işaretli bir seriyi ve başka bir sayı dizisini içerecektir.

Bu rasgele URL’yi kullanmak, adınızla bir makyaj URL’si ayarlamak yerine, bir hatadır.

Adınıza sahip bir LinkedIn Vanity URL’si insanların sizi bulmasını kolaylaştırır ve çok daha profesyonel görünür. Artı, isminizi başkası olmadan önce güvence altına almak istiyorsunuz.

8. Profil bir özgeçmiş gibi yazılır

Eğer bir değilsen iş arayan , profil bir özgeçmiş gibi yazılmamalıdır. Kendiniz hakkında konuşmanın bu kişisel olmayan yolu, potansiyel müşterileri, ortakları ve / veya bağlantı kurmak istediğiniz diğer insanları kapatabilir.

Profilinizi ilk kişiye yazın ve doğrudan bağlantı kurmak istediğiniz kişilerle konuşun. Ziyaretçilerinizin hizmet almanın veya ürününüzü kullanmanın yararlarını hayal edebilmeleri için kime yardım edeceğinizi ve nasıl yardım edeceğinizi açıklayın.

9. Cevaplama veya meşgul olmayın

Mesajlara, bağlantı isteklerine ve LinkedIn ağınızdaki diğer bağlantı türlerine yanıt vermemek veya çok uzun sürmek çok büyük bir hata.

Hiçbir şey bir insanı görmezden gelmekten daha önemsiz hissetmez ve bu da ağızlarında kötü bir tat bırakamaz ve sizinle bir ilişki kurma arzusunu giderir.

Her bir göndericiye kısa bir mesajla cevap vererek kısa sürede geri döneceğinizi bildirerek, bu LinkedIn hatasını önleyebilirsiniz. LinkedIn ağınızı korumak günde 15 dakikadan az sürer .

10. Kişiselleştirmeyin

Ancak, zamanında yanıt vermek yeterli değildir, aynı zamanda LinkedIn’deki tüm etkileşimlerinizi kişiselleştirmek için zaman ayırmanız gerekir. Bir bağlantı isteği gönderiyorsanız veya bir mesajı yanıtlıyorsanız, sahip olduğunuz her iletişimi özelleştirdiğinizden emin olun.

Profilinden kişi hakkında bir şeyler öğrenmek için birkaç dakika ayırmak ve bu bilgiyi onlarla iletişiminize uyarlamak için kullanmak, bu kişi üzerinde iyi bir izlenim bırakma ve onlarla ilişkinizi geliştirme şansınızı önemli ölçüde artırabilir.

Diğer taraftan, genel ve düşüncesiz mesajlar göndermek – pek çok LinkedIn kullanıcısının yaptığı gibi – öne çıkmanıza yardımcı olmaz. Daha da kötüsü, yeni bağlantınız üzerinde kötü bir izlenim bırakabilir, bu da kurtarılması zor olabilir.

LinkedIn nedir

Kişiselleştirmenin Gücü

Kişiselleştirme neden bu kadar güçlü?

Kişiselleştirilmiş deneyimlere olan ihtiyacımızın arkasındaki psikolojiyi anlamak oldukça kolaydır – öncelikle iki temel faktöre bağlanabilir: kontrol ve bilgi yüklemesi için bir istek.

İlgi alanlarınıza göre uyarlanmış bir şey elde ettiğinizi bildiğiniz zaman, hala neyle uğraştığınız üzerinde (belli değilken) üzerinde bir kontrol seviyesine sahip olduğunuzu algılarsınız. Kişiselleştirme de bilgi yüklemesi algımızı azaltabilir.

Nihayetinde insanlar kişiselleştirilmiş içeriği tercih ediyor çünkü daha alakalı ve alakalı ve ilginç buldukları bilgilerle ilgilenmeye daha yatkın olacaklar.

Güvenilirliği Zedeleyen LinkedIn Hatalarından Kaçının

Herkes hata yapar, ancak bu yazıda ele alınan on LinkedIn hatası gibi bazı hatalar size potansiyel iş fırsatlarına mal olabilir ve hatta güvenilirliğinize zarar verebilir.

LinkedIn profesyonel bir ağdır ve Facebook ya da Twitter’dan çok daha az affedici olabilir. LinkedIn görgü kurallarına aşina olun ve özellikle LinkedIn’i profesyonel amaçlar için kullanırsanız (veya kullanmayı umuyorsanız) buna göre hareket edin.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.