fbpx

Organik Arama Nedir

Dijital pazarlamaya yeni başlayanlar bazen organik aramanın ne olduğunu ve bir web sitesinin uzun vadeli başarısı için neden çok önemli olduğunu anlamakta zorlanırlar. Aslında, çoğu insan organik aramayı ücretli arama ile karıştırıyor ve bu da işleri daha da karmaşık hale getiriyor.

Bu yazının amacı, organik arama hakkında bilmeniz gereken her şeyi yeni başlayanların yanlış anlamaları anlayabilecekleri ve temizleyebilecekleri basit bir dilde açıklamaktır.

Özellikle şunları öğreneceksiniz:

 • Organik Arama Nedir?
 • Organik Arama Neden Önemlidir?
 • Ücretli arama ile organik arama arasındaki fark nedir?
 • Organik arama sonuçlarında nasıl görünür?

Organik Arama Nedir?

Organik arama, ücretli reklamları hariç tutan bir arama sorgusu için gösterilen sonuçları ifade eder. Organik arama sonuçları, kullanıcının arama sorgusu, gelen bağlantılar, alan adı otoritesi, cihaz, kullanıcı konumu ve diğer pek çok faktörle ilgili olan bir dizi organik sıralama faktörüne göre belirlenir.

Bunu daha iyi anlamak için aşağıdaki örneğe bakın:

Google SERPS’de Organik Arama Sonuçları VS Ücretli Arama Sonuçları

Google’da bir arama terimi yazdığınızda size bir dizi sonuç sunulur. Üst kısım ücretli sonuçları (bunlar [AD] sembolü ile gösterilir) ve ardından organik arama sonuçlarını içerebilir.

Google’ın yanı sıra Bing ve Yahoo gibi diğer arama motorları organik ve ücretli sonuçları için aynı görüntüleme biçimini kullanır.

Organik Arama Neden Önemlidir?

Organik arama önemlidir çünkü web sitenize ulaşabileceğiniz en değerli trafik şeklidir.

Organik trafik yüksek oranda hedeflenmiştir ve diğer trafik türlerinden daha fazla dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir.

Organik trafiğin sosyal trafiğe veya diğer trafik türlerine göre daha hedefli olmasının nedeni, ‘kullanıcı amacı’ ile ilgilidir.

Bir arama motoruna arama sorgusu yazan kullanıcılar çok özel bir şey ararlar ve amaçlarını karşılayabilecek web siteleri bu kullanıcıları müşterilere, abonelere veya geri dönen ziyaretçilere dönüştürebilir.

Organik aramadan yararlanabilmek için web sitenizin, web sitenizle alakalı anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfalarının (SERPS) en üst 5 konumunda görünmesi gerekir.

Bunun nedeni, organik tıklamaların çoğunun sonuçların üstünde görünen web sitelerine gitmesidir.

Arama Motoru Trafiğinin çoğunluğu ilk 5 sonuca gider.

Ücretli arama ve organik arama arasındaki temel fark, ücretli arama sonuçlarının açık artırma sistemi için ödenmesi ve doldurulması, organik arama sonuçlarının ödenmemesi ve arama motoru sıralama algoritmaları tarafından kararlaştırılmasıdır.

Hem ücretli hem de organik arama, arama motoru pazarlaması (SEM) olarak bilinen şeyin bir parçasıdır .

Ücretli Arama

Reklamlarınızın arama sonuçlarının en üst konumlarında görünmesini istediğinizde, reklamlarınızı alakalı aramalarda göstermek için Google Ads (Google için) veya Bing Ads (Bing için) kullanabilirsiniz.

Reklamlarınızın görüneceği konuma bir açık artırma türü sistem tarafından karar verilir. Sistem aşağıdakileri içeren bir dizi parametreyi dikkate alır:

 • Kullanıcının konumu
 • Kullanılan cihaz (mobil, masaüstü, tablet)
 • Reklamın gösterilmek üzere yapılandırıldığı anahtar kelimeler
 • Reklamın başlığı
 • Açılış sayfasının alaka düzeyi (kullanıcının reklamı tıkladığında göreceği sayfa)
 • Reklamverenin reklam tıklamaları için ödemek istediğiniz maksimum tutar
 • Rekabet, yani belirli bir anahtar kelime için en üst sıralarda kaç reklamveren teklifinde bulunur?

Reklamverenler, bir kullanıcı bir reklamı tıklayıp web sitesini ziyaret ettiğinde ödeme yapar. Ödenecek tutar, anahtar kelime türüne, rekabete ve bir dizi başka faktöre bağlıdır.

Reklamverenler, bir tıklama için ödemek istedikleri maksimum tutarı ve ücretli reklam kampanyaları için harcamak istedikleri toplam tutarı tanımlayabilir.

En popüler ücretli arama platformları (PPC – Tıklama Başına Ödeme olarak da bilinir) Google Ads ve Bing Ads’dir.

Ücretli aramanın en büyük avantajı, sonuçların neredeyse anında olmasıdır. Bir kampanya oluşturduğunuzda, reklamlarınız arama sonuçlarında gösterilmeye başlayacak ve arama motoru trafiği almaya başlayacaksınız.

En büyük dezavantajı, bir kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında ödeme yapmanız ve bu maliyetin rekabet nedeniyle yıldan yıla artmasıdır. Çoğu durumda, maliyet çok yüksektir ve bu kampanyaları kârsız hale getirir.

Ücretli aramanın çalışması için optimize edilmiş bir açılış sayfanız , optimize edilmiş bir PPC kampanyanız ve yüksek marjlı ürünleriniz olması gerekir.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN 
Küçük İşletmeler için PPC’nin Yararları – İşletmeler ücretli aramadan nasıl yararlanabilir?
Google Ads nedir ve nasıl çalışır – Google’da ücretli arama ağı reklamcılığına başlayın.
Bing Ads – Bing’de ücretli arama ağı reklamlarıyla başlayın.

organik arama

Yukarıda belirtildiği gibi, organik arama, ücretli reklamları hariç tutan bir arama sorgusu için gösterilen sonuçları ifade eder.

Organik arama sonuçları arama algoritmaları tarafından belirlenir ve en iyi SEO uygulamaları kullanılarak optimize edilebilir .

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, ilgili anahtar kelimeler için doğal veya organik sonuçlarda daha yüksek görünmesi için bir web sitesini optimize etme uygulamasıdır.

SEO’nun üç ana bileşeni vardır (sayfa SEO, teknik SEO ve Sayfa Dışı SEO) ve her bileşenin bir takım kuralları vardır.

Teknik SEO ve SEO
KAYNAKLAR DAHA FAZLA BİLGİ
SEO ve SEM arasındaki fark – SEO ve SEM arasındaki farkı öğrenin.
SEO ve PPC arasındaki fark – SEO ve PPC arasındaki büyük farkı örneklerle anlayın.

Organik arama sonuçlarında nasıl görünür?

web sitenizin görünürlüğünü artırmak arama motorlarında organik sonuçlar içinde, organik arama motoru optimizasyonu en iyi uygulamaları takip etmek zorunda.

Başka bir deyişle, web sitenizi arama motorları tarafından erişilebilir hale getirmek ve içeriğinizi anlamalarına yardımcı olmak için belirli kurallara uymanız gerekir.

Google, pozisyonu hesaplarken 255’ten fazla arama motoru sıralama faktörü kullanıyor , arama sonuçlarında bir web sitesi gösterilecek.

Organik arama sıralamalarınızı uygulamak ve geliştirmek için en önemli organik SEO faktörleri şunlardır:

 • İçeriğinizin dizine eklenebildiğinden emin olun
 • Web sitenizin tüm cihazlarda hızlı ve erişilebilir olduğundan emin olun
 • Kullanıcının amacına uygun içerik yayınlama
 • İçeriğinizi arama motorları için optimize edin
 • Daha fazla bağlantı ve marka sözü almak için web sitenizi tanıtın

İçeriğinizin dizine eklenebildiğinden emin olun

Organik arama sonuçlarında görünme şansına sahip olmak için, web sitenizin herhangi bir sorun olmadan arama motorları tarafından dizine eklenmesi gerekir.

Tarama ve dizine ekleme aşamasında arama motorları, dizinlerine eklemek üzere web siteleri bulmak için web’i tararlar.

Bu işlem sırasında web sitenizi bulamazlarsa veya arama motorlarının içeriğinizi dizine eklemesini yanlışlıkla engellediyseniz, web siteniz herhangi bir arama için görünmez.

Yani, yapılacak ilk şey teknik SEO’nuzu kontrol etmektir .

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN KAYNAKLAR
Arama motorları nasıl çalışır – web sitenizi organik arama için nasıl optimize edeceğinizi tam olarak anlamak için önce arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Web sitenizin tüm cihazlarda hızlı ve erişilebilir olduğundan emin olun

Bir sonraki adım, içeriğinize tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde erişilebilmesini sağlamaktır.

Aramaların çoğu mobil cihazlarda yapılır, böylece web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Mobil uyumlu, içeriğin mobilde yatay kaydırma çubukları olmadan görüntüleneceği, metnin yeterince büyük olduğu ve herhangi bir gezinme öğesine veya CTA (Harekete Geçirici Mesaj) düğmelerine kolayca erişilebileceği anlamına gelir.

Ayrıca, web sayfalarınızın tüm cihazlara mümkün olduğunca hızlı yüklenmesi gerekir. Hız sadece bilinen bir sıralama faktörü değil, aynı zamanda büyük bir kullanılabilirlik faktörüdür.

Kullanıcılar hızlı web sitelerini sever ve onlara hızlı bir deneyim sunmak için her türlü çabayı göstermeniz gerekir.

Kullanıcının amacına uygun içerik yayınlama

Kullanıcıların sizi organik sonuçlarda bulabilmesi için içeriğinizin aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:

SEO anahtar kelime etrafında olmalı

SEO anahtar kelimeleri , insanların İnternet’te arama yapmak için arama kutusuna yazdığı gerçek terimlerdir.

Kullanıcıların okumak istemediği bir içerik yayınlarsanız, organik sonuçlarda görünseniz bile trafik almazsınız.

Kullanıcı amacını karşılamak zorundadır

Arama motorları, içeriği değerlendirmede ve kullanıcının amacını karşılayıp karşılamadığını anlamada çok iyi hale gelmiştir.

Her sorgu için en alakalı içeriği sunmak için bir dizi faktör kullanırlar, bu nedenle içeriğiniz kullanıcılara okumak istediklerini sağlamazsa sonuçlarda yüksek görünmez.

Yüksek kaliteli ve orijinal olmalı

Arama motorları orijinal içerik ve yinelenen içerik arasında kolayca ayrım yapabilir.

Amaçları, kullanıcılara daha fazla arama için geri gelmeleri için onları mutlu etmek için orijinal yüksek kaliteli içerik sunmaktır.

Dolayısıyla, çevrimiçi yayınlanmış olanlardan daha iyi içerik oluşturmanız ve yayınlamanız gerekir. İçerik, konuyla ilgili uzmanlar tarafından tarafsız ve yazılı gerçeklere dayanarak eksiksiz olmalıdır.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN KAYNAKLAR
Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır – İnsanların arama motorlarında ne aradığını bulmak için izlenecek süreç.

İçeriğinizi arama motorları için optimize edin

Web’de içerik yayınlamadan önce, içeriği arama motorları için optimize etmeniz gerekir. Bu, arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için içeriğinize belirli sinyaller eklemek anlamına gelir.

SEO dünyasında bu, sayfa içi SEO olarak bilinir ve sayfanızın başlığı, içeriğinizdeki anahtar kelimelerin kullanımı, resimlerinizi optimize etme, web sitenizdeki diğer sayfalara bağlantılar ve diğer birçok faktörle ilgilidir.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN KAYNAKLARI
SEO dostu blog gönderileri nasıl oluşturulur – Yayınladığınız her gönderinin SEO dostu olmasını sağlamak için bu 10 adımı izleyin.

Daha fazla bağlantı ve marka sözü almak için web sitenizi tanıtın

Son olarak, organik arama sonuçlarında görünmek için, web sitenizin İnternet’teki diğer web sitelerinden bahsedilmesi ( geri bağlantılar ) gerekir .

Bağlantılar organik sıralamalarda kritik bir rol oynar, çünkü bunlar arama motoru algoritmaları tarafından ‘güven oyları’ olarak kabul edilir.

Diğer güvenilir web sitelerinden bağlantıları olan web sitelerinin, organik arama sonuçlarında daha az bağlantıya sahip web sitelerinden daha yüksek sırada yer alması daha olasıdır.

SEO dünyasında, bu süreç sayfa dışı SEO’nun bir parçası olan bağlantı kurma olarak bilinir .

KAYNAKLAR DAHA FAZLA BİLGİ
SEO Kontrol Listesi – SEO takip etmek için tam kontrol listesi web sitenizi optimize.
Yeni başlayanlar için SEO ipuçları – SEO konusunda yeniyseniz, bu 15 ipucuyla başlayın.

Temel Öğrenmeler

Organik arama, web siteniz veya blogunuz için alabileceğiniz en iyi trafik türüdür. Organik trafik hedeflenir ve bu, sitenizi bir arama motorundan ziyaret eden kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ücretli arama trafiğinin aksine, organik trafik ücretsiz ve süreklidir. Diğer bir deyişle, bir kez elde etmek ve istediğiniz anahtar kelimeler için yüksek sıralaması korumak mümkün, hiçbir şey ödemeden arama motorlarından web sitenize 7/24 trafik alacaksınız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) daha organik arama trafiği elde etmenin yoludur.

Ücretli arama trafiği de hedeflenir, ancak bunun için ödeme yapmanız gerekir. Ücretli reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerin türüne bağlı olarak, birkaç sentten tıklama başına onlarca dolara mal olabilir.

PPC kampanyalarını durdurduğunuzda, trafiğiniz düşer ve bu takip edilmesi iyi bir iş modeli değildir.

En iyi sonuçlar için, genel dijital pazarlama planınıza hem organik hem de ücretli trafik kanallarını dahil etmeniz gerekir

 

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.