fbpx

Organik Trafik Nedir ve Neden Önemlidir?

Organik trafik nedir?

Organik trafik, bir arama motorunun organik sonuçlarından gelen ve ücretli reklamlardan gelen bir web sitesine yapılan ziyaretleri tanımlamak için kullanılan terimdir.

Kullanıcılar bir arama motoruna (Google veya Bing gibi) bir sorgu yazdıklarında, kendilerine hem organik olarak en üst konumlarda sıralanan sayfaları hem de bir dizi reklamı (genellikle Reklam kelimesiyle gösterilir ) içeren bir sonuç kümesi sunulur . onları organik sonuçlardan ayırın.

 

Google SERPS’te Organik Arama Sonuçları VS Ücretli Arama Sonuçları

Bir kullanıcı organik sonuçlardan herhangi birine tıkladığında ve bir web sitesini ziyaret ettiğinde bu, analiz araçlarına organik arama trafiği olarak kaydedilir.

Organik Trafik Raporu – Google Analytics

Organik Trafik ile Ücretli Arama Trafiği arasındaki fark

Organik trafik ile ücretli arama trafiği arasındaki temel fark, organik trafiğin ücretli trafik için ödenirken ücretsiz olmasıdır .

Arama motorlarından trafik almanın iki yolu vardır. Birincisi, web sitenizi SEO kullanarak arama sonuçlarında üst sıralarda sıralamak, ikinci yol ise reklamlarınızı organik sonuçların üstüne reklamlarla yerleştirmek için Google Ads’i kullanmaktır.

SEO ile 7/24 ücretsiz trafik elde edebilirsiniz, ancak bu anlık değildir. SEO’nun çalışması ve sonuç üretmesi zaman alır.

Öte yandan, PPC reklamcılığı ile daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz, ancak birileri reklamlarınızı her tıkladığında ve web sitenizi her ziyaret ettiğinde ödeme yapmanız gerekecektir.

Organik ve ücretli trafik arasındaki diğer bir fark ( SEM olarak da adlandırılır ), web sitenize gelen ücretli reklam trafiğini durdurduğunuzda, organik trafikte yüksek sıralamaya sahip olduğunuz sürece trafik alırsınız.

Web sitenizi arama motorlarında organik olarak veya ücretli reklamlar aracılığıyla pazarlama sürecine arama motoru pazarlaması denir .

Organik trafik neden önemlidir?

Organik trafik, web sitenize alabileceğiniz en önemli trafik şeklidir. Ücretli trafikten, Facebook trafiğinden veya diğer sosyal medya ağlarından gelen trafikten daha önemlidir.

Nedeni basit: Organik trafik hedefleniyor .

Bir arama motorunda sorgu yazan kullanıcıların çok özel bir amacı vardır ve onlara bir çözüm veya sorularına cevap sağlayabilirseniz, büyük olasılıkla yeni bir müşteri, e-posta abonesi veya takipçi kazanacaksınız.

Yukarıdakilere ek olarak, organik trafik önemlidir çünkü web sitesi güvenini artırır ve bunun birçok ek faydası vardır.

Kullanıcılar Google’a güvenir ve Google’ın organik olarak en üst sıralarında yer alan web sitelerine kullanıcılar tarafından güvenilir. Bu, organik bir ziyaretçiyi dönüştürme olasılığının Facebook veya diğer ortamlardan gelen bir ziyaretçiden daha yüksek olduğu anlamına gelir .

Google Analytics’te Organik Arama Trafiği

Organik trafik seviyenizi izlemenin yollarından biri Google Analytics’tir.

Google Analytics’e giriş yapın ve SATIN ALMA> TÜM TRAFİK> KANALLAR’a gidin.

Rapordaki ORGANİK ARAMA grubuna bakın. Bu, organik trafikten, yani arama motorlarının organik sonuçlarından kaç ziyaret aldığınızdır.

Her arama motorundan tam olarak ne kadar trafik aldığınızı görmek için KESİNLİK> TÜM TRAFİK> KAYNAK / ORTA seçeneğine giderek başka bir rapor da görüntüleyebilirsiniz.

Arama Motoruna Göre Organik Trafik – Google Analytics

Google / organik – Google’dan gelen organik trafiktir, Bing / organik, Bing’den gelen trafiktir vb.

Google Arama Konsolunda Organik Trafik

Google’dan kaç organik ziyaret aldığınızı ve hangi anahtar kelimeler için görüntülemenin bir başka yolu da Google Arama Konsolunu kullanmaktır .

Google Arama konsoluna giriş yapın ve PERFORMANS> ARAMA SONUÇLARI’na gidin.

SORGULAR sekmesi, web sitenizin Google organik sonuçlarında (Gösterimler) hangi anahtar kelimeler için göründüğünü ve kaç ziyaret aldığınızı (tıklama) gösterir.

Hangi sayfaların Google’dan organik trafik aldığını ve hangi anahtar kelimeler için Google Arama Konsolunu kullanın

SAYFALAR sekmesi, web sitenizdeki hangi sayfaların Google aramada göründüğünü ve aldıkları ziyaretlerin sayısını gösterir.

Organik trafik VS Diğer Trafik Kaynakları

Organik trafik, tek trafik şekli değildir. Analiz raporlarınıza baktığınızda şunlarla da karşılaşacaksınız:

Ücretli Arama: Yukarıda açıklandığı gibi, bu, web sitenize ücretli arama reklamlarından gelen trafiktir.

Doğrudan Trafik: Birisi web sitenizi doğrudan bir tarayıcıya URL’yi yazarak ziyaret ettiğinde, bu Google analizinde doğrudan trafik olarak kaydedilir.

Yönlendirme Trafiği: Birisi başka bir web sitesindeki bir bağlantıyı tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde, bu, yönlendirme trafiği olarak kaydedilir.

Önemli Not: Bir bağlantıya noreferrer etiketi uygulandığında, bu, yönlendirme bilgilerini Google analizlerinden gizler ve trafik doğrudan olarak rapor edilir.

Sosyal: Bu, sosyal medya ağlarından (Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest vb.) Gelen trafiktir.

Görüntü: Diğer web sitelerindeki ücretli reklamlardan gelen trafiği ifade eder. Google Ads’te reklam verdiğinizde, reklamlarınızı diğer web sitelerinde gösterme seçeneğiniz vardır. Birisi reklamlarınızdan birini tıklayarak web sitenizi ziyaret ettiğinde, bu Analytics’te Görüntülü reklam trafiği olarak kaydedilir.

E-posta: Abonelerinize e-posta göndermek için bir e-posta pazarlama yazılımı (mailchimp veya sendy gibi) kullanıyorsanız ve yazılımınızı Google Analytics’e bağladıysanız, e-postalarınıza yapılan tıklamalardan kaynaklanan tüm trafik E-posta trafiği olarak kaydedilir.

Organik arama trafiğini Artırmanın En İyi Yolları

Organik trafiği artırmanın ve arama motorlarından daha fazla ziyaret almanın en iyi yolu, kanıtlanmış beyaz şapka SEO uygulamalarını takip etmektir.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) daha üst sıralarda yer alması için optimize etmek için izlenecek süreçtir.

255’ten fazla Google sıralama faktörü vardır ancak en önemlileri şunlardır:

1 – Kullanıcıların okumak istediği içeriği yayınlayın

Bilgi aramak için bir arama motorunu kullanan kullanıcıların özelliklerinden biri, çok özel bir niyetlerinin olmasıdır.

Sizin işiniz, onlara doğru türde bilgiler sağlayarak niyetlerini tatmin etmektir.

Bunu yapmak için anahtar kelime araştırmanızı yapmanız ve içeriğinizle hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi bulmanız gerekir.

Bir sayfanın arama motorlarında organik olarak sıralama şansına sahip olması için belirli bir anahtar kelimeyi veya konuyu hedeflemesi gerekir.

Birkaç anahtar kelimeyi hedefleyen veya hiç anahtar kelime içermeyen sayfaların herhangi bir organik trafik alma olasılığı çok düşüktür.

# 2 – Sayfa başlığınıza alakalı anahtar kelimeleri / arama terimlerini ekleyin

Sayfa başlığı en kritik SEO faktörlerinden biridir. Başlık, arama motorları tarafından bir sayfanın neyle ilgili olduğu hakkında bir fikir edinmek için kullanılır ve ayrıca arama sonuçlarında da gösterilir.

İyi bir sayfa başlığı, kullanıcıların tanıyabileceği arama terimlerini içerir ve kullanıcıları tıklayıp web sitenizi ziyaret etmeye teşvik etmesi ilginçtir.

SEO’nun sayfa başlıklarınızı nasıl optimize edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bu kılavuzu okuyun: SEO Dostu Başlıklar nasıl oluşturulur .

# 3 – Diğer web sitelerinden bağlantılar alın

Backlink diğerinden ilgili (taşımayan web siteleri nofollow ‘güven oyu’ olarak hareket niteliği) ve bu web sitesinin organik sıralamalarını geliştirir.

SEO dünyasında bu, sayfa dışı SEO olarak bilinir .

4 – Kullanımı kolay web siteleri oluşturun

Web sitesi kullanılabilirliği hem doğrudan hem de dolaylı bir SEO faktörüdür. Hızlı yüklenen, mobil uyumlu ve teknik SEO hatası içermeyen web siteleri geliştirmeniz gerekir .

Bunu yapmamak, herhangi bir arama motorundan organik trafik alma şansınızı en aza indirecektir.

Arama motorlarında potansiyel olarak üst sıralarda yer alabilecek SEO dostu web sitelerinin nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuzları okuyun:

Anahtar Öğrenimler

Organik trafik nedir?

Organik trafik, bir arama motorunun organik sonuçlarından gelen ve ücretli reklamlardan gelen bir web sitesine yapılan ziyaretleri tanımlamak için kullanılan terimdir.

Organik trafik neden önemlidir?

Organik trafik hedeflendiği için önemlidir. Web sitenizi bir arama motorunun organik sonuçlarından ziyaret eden kullanıcıların çok özel bir amacı vardır ve onlara bir çözüm veya sorularına cevap sağlayabilirseniz, dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları daha yüksektir.

Organik Arama Trafiği ile Ücretli Arama Trafiği arasındaki fark nedir?

Organik arama trafiği ile ücretli arama trafiği arasındaki temel fark, organik trafiğin ücretsiz olmasına karşın ücretli arama trafiğinin ödenmesidir. Ücretli trafikle, birisi listelerden reklamınızı her tıkladığında (Tıklama Başına Ödeme) ve web sitenizi ziyaret ettiğinde arama motoruna ödeme yaparsınız.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.