fbpx

Organik Trafik Nedir

Organik Trafik Nedir ve Neden Önemlidir?

Organik trafik nedir?

 

Organik trafik, bir arama motorunun organik sonuçlarından gelen ve reklamları ödenmeyen bir web sitesine yapılan ziyaretleri tanımlamak için kullanılan terimdir.

SEO yeni başlayanlar için organik trafik terimleri, ücretli trafik, doğrudan trafik kafa karıştırıcı olabilir.

Bu yazıda, organik trafiğin ne olduğunu, neden organik trafiğin web sitenize erişebileceğiniz en önemli trafik şekli olduğunu ve organik trafik seviyenizi yükseltmenin en iyi yollarını öğreneceksiniz.

Kullanıcılar bir arama motoruna (Google veya Bing gibi) bir sorgu yazdıklarında, hem organik olarak üst sıralarda sıralanan sayfaları hem de genellikle Reklam kelimesiyle gösterilen bir reklam grubunu içeren bir sonuç kümesi sunulur . onları organik sonuçlardan ayırt eder.

Organik Arama Sonuçları VS Google SERPS’te Ücretli Arama Sonuçları

Bir kullanıcı organik sonuçlardan herhangi birini tıkladığında ve bir web sitesini ziyaret ettiğinde, bu, analitik araçlarına organik arama trafiği olarak kaydedilir.

Organik Trafik Raporu – Google Analytics

Organik Trafik ve Ücretli Arama Trafiği arasındaki fark

Organik trafik ve ücretli arama trafiğinin arasındaki temel fark, organik trafik olmasıdır serbest ücretli trafik iken ödenen .

Arama motorlarından trafik almanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki, web sitenizi SEO kullanarak arama sonuçlarında üst sıralara koymak, ikincisi ise reklamlarınızı reklamların olduğu organik sonuçların üzerine yerleştirmek için Google Reklamlarını kullanmak.

SEO ile 7 gün 24 saat ücretsiz trafik alabilirsiniz ancak anında değil. SEO’nun çalışması ve sonuç üretmesi zaman alıyor.

Öte yandan, PPC reklamcılığı ile daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz, ancak birileri reklamlarınızı tıkladığında ve web sitenizi her ziyaret ettiğinde ödeme yapmanız gerekecektir.

Organik ve ücretli trafik ( SEM olarak da bilinir ) arasındaki diğer bir fark , web sitenize yapılan ücretli reklam trafiğini bir kez durdurduğunuzda, organik trafikle birlikte, yüksek bir sıralamaya sahip olduğunuzda trafik almanızdır.

Web sitenizi organik olarak veya ücretli reklamlar aracılığıyla arama motorlarında pazarlama sürecine arama motoru pazarlaması denir .

Organik trafik neden önemlidir?

Organik trafik, web sitenize alabileceğiniz en önemli trafik şeklidir. Ücretli trafikten, Facebook trafiğinden veya diğer sosyal medya ağlarından gelen trafikten daha önemlidir.

Nedeni basit: Organik trafik hedefleniyor .

Bir arama motorunda bir sorgu yazan kullanıcılar çok özel bir niyete sahiptir ve onlara bir çözüm veya sorularına cevap verebilirseniz, yeni bir müşteri, e-posta abonesi veya takipçisi kazanmanız daha muhtemeldir.

Yukarıdakilere ek olarak, organik trafik önemlidir, çünkü web sitesi güvenini arttırır ve bunun da bazı ek faydaları vardır.

Kullanıcılar Google ve Google en üst sıralarda yer web siteleri güven organik olarak kullanıcılar tarafından güvenilen. Bu durum olasılığı daha yüksektir anlamına dönüştürmek Facebook ya da diğer ortamından gelen bir ziyaretçi daha organik bir ziyaretçinin.

Google Analytics’te Organik Arama Trafiği

Organik trafik seviyenizi izlemenin yollarından biri Google Analytics’tir.

Google analytics’e giriş yapın ve kazanın> TÜM TRAFİK> KANALLAR bölümüne gidin.

Rapordaki ORGANİK ARAMA grubuna bakın. Organik trafikten (arama motorlarından organik sonuçlardan) kaç ziyaret aldığınız budur.

Her arama motorundan tam olarak ne kadar trafik aldığınızı görmek için HEDEF> TÜM TRAFİK> KAYNAK / ORTA bölümüne giderek başka bir rapor görüntüleyebilirsiniz.

Arama Motoruna Göre Organik Trafik – Google Analytics

Google / organik – Google’dan gelen organik trafik, Bing / organik Bing’den gelen ve benzeri trafiktir.

Google Arama Konsolunda Organik Trafik

Google’dan ne kadar organik ziyaret aldığınızı ve hangi anahtar kelimeleri aldığınızı görüntülemenin başka bir yolu, Google Arama Konsolunu kullanmaktır .

Google Arama konsoluna giriş yapın ve PERFORMANS> SONUÇLARI ARA öğesine gidin.

QUERIES sekmesi, web sitenizin Google organik sonuçlarında (Gösterimler) hangi anahtar kelimelerin göründüğünü ve kaç ziyaret aldığınızı (tıklama) gösterir.

Hangi sayfaların Google’dan organik trafik aldığını ve hangi anahtar kelimeler için olduğunu bulmak için Google Arama Konsolu’nu kullanın.

SAYFALAR sekmesi, web sitenizdeki hangi sayfaların Google aramada göründüğünü ve aldığı ziyaret sayısını gösterir.

Organik trafik VS Diğer Trafik Kaynakları

Organik trafik tek trafik şekli değildir. Analitik raporlarınıza bakarken, ayrıca:

Ücretli Arama: Yukarıda açıklandığı gibi, bu, web sitenize ücretli arama reklamlarından gelen trafiktir.

Doğrudan Trafik: Birisi URL’yi bir tarayıcıya yazarak doğrudan web sitenizi ziyaret ettiğinde, bu Google analitiklerine doğrudan trafik olarak kaydedilir.

Yönlendirme Trafiği: Bir kişi başka bir web sitesindeki bir bağlantıyı tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde, bu yönlendirme trafiği olarak kaydedilir.

Önemli Not: Bir linke daha önce noreferrer etiketi uygulandığında, yönlendirme bilgileri Google analitikten gizlenir ve trafik doğrudan olarak bildirilir.

Sosyal: Bu sosyal medya ağlarından gelen trafiktir (Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, vb.).

Görüntü: Diğer web sitelerindeki ücretli reklamlardan gelen trafiği ifade eder. Google Reklamlarında reklam verirken, reklamlarınızı diğer web sitelerinde gösterme seçeneğiniz vardır. Biri web sitenizi reklamlarınızdan birini tıklayarak ziyaret ettiğinde, bu, Analytics’te Görüntülü trafik olarak kaydedilir.

E-posta: Abonelerinize e-posta göndermek için bir e-posta pazarlama yazılımı (mailchimp veya sendy gibi) kullanıyorsanız ve yazılımınızı Google Analytics’e bağladıysanız, e-postalarınızdaki tıklamalardan kaynaklanan trafik E-posta trafiği olarak kaydedilir.

Organik arama trafiğini arttırmanın en iyi yolları

Organik trafiği artırmanın ve arama motorlarından daha fazla ziyaret almanın en iyi yolu, kanıtlanmış beyaz şapka SEO uygulamalarını takip etmektir.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve web sitenizi optimize etmek için takip etmek için bir süreçtir, böylece arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) daha üst sıralarda yer alabilir.

Google’da 255’ten fazla sıralama faktörü var, ancak en önemlileri:

# 1 – Kullanıcıların okumak istediği içeriği yayınla

Bilgi aramak için arama motorunu kullanan kullanıcıların özelliklerinden biri, çok özel bir niyetleri olmalarıdır.

İşiniz, onlara doğru tür bilgileri sağlayarak niyetlerini tatmin etmektir.

Bunu yapmak için, anahtar kelime araştırmanızı yapmanız ve içeriğinizle hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi bulmanız gerekir.

Bir sayfanın, arama motorlarında organik olarak sıralama şansını yakalayabilmesi için belirli bir anahtar kelimeyi veya konuyu hedeflemesi gerekir.

Birkaç anahtar kelime hedefleyen veya hiç anahtar kelime hedefleyen sayfaların, herhangi bir organik trafik alması pek olası değildir.

# 2 – Sayfa başlığınıza alakalı anahtar kelimeler / arama terimlerini ekleyin

Sayfa başlığı en kritik SEO faktörlerinden biridir. Başlık, bir sayfanın ne hakkında olduğu hakkında bir fikir edinmek için arama motorları tarafından kullanılır ve ayrıca arama sonuçlarında da gösterilir.

İyi bir sayfa başlığı, kullanıcıların tanıyabileceği arama terimlerini içerir ve kullanıcıları tıklamaları ve web sitenizi ziyaret etmeleri için teşvik etmeleri bakımından ilgi çekicidir.

Bu kılavuzu okuyun: SEO, sayfası nasıl optimize edeceğiniz konusunda daha fazla bilgi için SEO Dostu Başlıklar nasıl oluşturulur ?

# 3 – Diğer web sitelerinden bağlantılar alın

Backlink diğerinden ilgili (taşımayan web siteleri nofollow ‘güven oyu’ olarak hareket niteliği) ve bu web sitesinin organik sıralamalarını geliştirir.

SEO dünyasında bu sayfa dışı SEO olarak bilinir .

# 4 – Web sitelerini kullanmak için kolay oluşturun

Web sitesi kullanılabilirliği hem doğrudan hem de dolaylı bir SEO faktörüdür. Hızlı yüklenen, mobil uyumlu ve teknik SEO hatasız web siteleri geliştirmeniz gerekir .

Bunu yapmamak, herhangi bir arama motorundan organik trafik alma şansınızı en aza indirecektir.

Potansiyel olarak arama motorlarında üst sıralarda yer alabilecek SEO dostu web siteleri oluşturma hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki kılavuzları okuyun:

Anahtar öğrenmeler

Organik trafik nedir?

Organik trafik, bir arama motorunun organik sonuçlarından gelen ve reklamları ödenmeyen bir web sitesine yapılan ziyaretleri tanımlamak için kullanılan terimdir.

Organik trafik neden önemlidir?

Organik trafik önemlidir, çünkü hedeflenmiştir. Bir arama motorunun organik sonuçlarından web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların çok özel bir niyetleri vardır ve onlara bir çözüm veya sorularına cevap verebilirseniz, daha fazla dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir.

Organik Arama Trafiği ile Ücretli Arama Trafiği arasındaki fark nedir?

Organik arama trafiği ve ücretli arama trafiği arasındaki temel fark, ücretli arama trafiğinin ödendiği sırada organik trafiğin serbest olmasıdır. Ücretli trafikte arama motoruna, bir kullanıcı listeden reklamınızı tıkladığında (Tıklama Başı Ödeme) ve web sitenizi ziyaret ettiğinde ödeme yaparsınız

 

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.