fbpx

SEO Danışmanı Nasıl olunur

SEO Danışmanı Nasıl olunur

Bir web sitesinin ne kadar başarılı olacağı, en baştan kullanacağınız SEO taktiklerine bağlıdır. Birkaç sayfa içerik ve organik trafik olmadan küçük başlarlar ve yavaş yavaş büyürler.

Pisagor tarafından belirtildiği gibi “İyi başlamak yarısını yapmak demektir”, ve bu yeni web sitesi SEO söz konusu olduğunda doğrudur.

Yeni bir web sitesi için  belirli SEO adımlarına girmeden önce, SEO’nun neden özellikle erken aşamalarda kullanabileceğiniz en güçlü dijital pazarlama aracı olduğunu açıklayayım.

Neden SEO?

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu , web sitenizi arama motorları için daha görünür hale getirme işlemidir. SEO olmadan görünürlüğünüz artmıyor ve bu da büyüme anlamına gelmiyor.

En başından beri hiçbir web sitesi SEO için çok küçük olduğunu anlamak önemlidir . SEO, küçük veya büyük, yeni veya eski her web sitesi için bir araçtır.

Yeni web siteleri veya yeni başlayanlar için SEO’nun faydaları

SEO’nun Faydaları

Yeni web siteleri veya yeni başlayanlar için SEO’nun en önemli avantajlarına hızlıca geçelim .

Web sitenizi pazarlamanın en düşük maliyetli yöntemidir, özellikle düşük bütçeli…

SEO’nun paraya mal olmadığını, maliyetler olduğunu söylemiyorum, ancak SEO’da harcadığınız herhangi bir para veya zaman daha sonra geriye artı olarak dönecektir.

PPC veya diğer pazarlama kanallarıyla, reklamlarınıza yapılan tıklamalar (Google veya Facebook) için ödediğiniz sürece trafik elde edebilirsiniz, ancak SEO ile farklıdır .

SEO’nun çalışmasını beklemek için yeterince sabırlı olduğunuzda, reklamlara bir dolar harcamadan trafik ve 7/24 yol alırsınız ve bu, çevrimiçi bir iş büyütmek için en iyi modeldir.

Kendi başınıza SEO yapabilirsiniz

SEO’nun bir başka yararı da kendi başınıza yapabilmenizdir. SEO öğrenmek için bilim adamı olmanıza gerek yok.

1-2-3 kadar kolay değil ama size bir servet harcamadan SEO temellerini öğretebilir ücretsiz SEO Öğreticiler veya düşük maliyetli çözümler ( Komple SEO Kursu – harika bir örnektir), bir sürü var .

İşiniz büyüdükçe, en gelişmiş görevleri yerine getirmek ve istikrarlı bir büyümeyi sürdürmek için SEO uzmanlarını işe alabilirsiniz.

SEO neredeyse uzun süreli sonuçları garanti edebilir

SEO kısa vadeli bir çözüm değildir. Trafikte hızlı bir artış arıyorsanız, Ads veya Facebook Reklamlarına bakın. Amacınız gelecek yıllar sürecek bir temel oluşturmaksa, SEO cevaptır.

Örneğin bu blogu ele alalım, son 8 yıldır işletmem için sürekli bir trafik akışı oluşturuyor ve reklam için bir kuruş harcamadım.

SEO trafiği hedeflendi

SEO’nun en değerli avantajlarından biri trafik kalitesidir. Google’da (veya başka bir arama motorunda ) bir şey arayan bir kullanıcının, bir reklamı veya bağlantıyı Facebook zaman çizelgesi üzerinden tıklayan bir kullanıcıdan dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksektir.

PPC veya Facebook’tan gelen trafiğin dönüşmediğini söylemiyorum, ama SEO trafiğinin hedeflendiği bir gerçek ve bu daha düşük maliyetle daha yüksek dönüşüm oranları anlamına geliyor.

SEO Yatırım Getirisi

Kaynak

Yeni Web Siteleri için 5 SEO Adımı

Artık SEO’nun gitmenin yolu olduğuna ikna olduğunuza göre, trafiği olmayan bir web sitesi için SEO’nun nasıl yapıldığını görelim.

ADIM 1: Teknik SEO Üzerinde Çalışın

İlk adım teknik SEO üzerinde çalışmaktır .

Teknik SEO, web sitenizin kurulumu ve arama motorlarının doğru bir şekilde erişebildiğinden nasıl emin olacağınızla ilgili bir dizi eylemi açıklayan bir terimdir.

İşte teknik SEO kontrol listeniz:

 • Robots.txt dosyanızın arama motoru örümceklerinin web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini engellemediğinden emin olun .
 • Web sitenizi Google Search Console ve Bing Web Yöneticisi araçlarıyla kaydedin ve doğrulayın .
 • Bir XML site haritası oluşturup optimize edin ve Google ve Bing’e gönderin.
 • Kalıcı bağlantı yapınızın (URLS) SEO dostu olduğundan emin olun.
 • Web sitenizi https’ye geçirin (hiçbir şey satmasanız bile)
 • Mobil arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü artırmak için Hızlandırılmış Mobil sayfalar için destek ekleyin .

Yukarıdaki görevlerin çoğunun ortak bir yanı vardır, onları en başından itibaren bir kez aldığınız zaman, onlarla tekrar başa çıkmak zorunda kalmazsınız.

ADIM 2: Sayfa İçi SEO’nun temellerini öğrenin

SEO’ya Genel Bakış

Kaynak

Bir sonraki adım, temel sayfa içi SEO tekniklerini tanımaktır . Şimdi başladığınızdan beri, sayfa içi SEO’nuzu doğru bir şekilde almak, gelecekte size çok fazla optimizasyon süresi kazandıracaktır.

Yapmanız gereken şudur:

Bir blog yazısı yazmadan önce, anahtar kelime araştırması yapmalısınız . İyi bir anahtar kelime araştırma süreci, ne hakkında yazacağınızı ve blog yayınlarınızı ne kadar süre yapacağınızı size söyleyecektir .

Ardından başlıklarınızı ve açıklamalarınızı nasıl optimize edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Benim blogcular için SEO yazı, tüm detaylarına sahiptir.

Son adım olarak, yayın işlemi sırasında, başlıklar (h1, h2, h3), küçük paragraflar, resimler ve içerik içindeki diğer görsel öğeler bulunarak içeriğinizin okunabilir olmasına özen gösterilmelidir.

İpucu: Sayfa içi SEO ile ilgili tüm öğelerin tam bir listesi için yeni başlayanlar için SEO ipuçlarını okuyun  .

3. ADIM: Sağlam bir içerik pazarlama planı geliştirin

Adım 3, sürecin en kritik kısmıdır ve web sitenizin başarısını veya başarısızlığını belirleyecektir.

Bir ile gelip gerek katı içerik pazarlama planı ve hepsinden önemlisi, gerçekte planı takip etmek gerekir. Bunu yapmazsanız, sonuç alınmaz.

Yepyeni bir web sitesi, içerik yoluyla arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) büyüyecek ve daha fazla gösterim kazanacaktır.

Bir Facebook işletme sayfası daha fazla takipçi kazanacak ve iyi organize edilmiş bir e-ticaret sitesi iyi içerikle daha fazla ziyaretçiyi müşterilere dönüştürebilir.

İyi bir içerik pazarlama planı nasıl hazırlanır (yeni başlayanlar için)

Başlangıçta izlenmesi en kolay yaklaşım şudur:

SEMRUSH gibi bir araç kullanın ve rakip sıralamalarınızı analiz edin. Bu aşamada öğrenmek istediğiniz şey, Google dizininde bulunan sayfa sayısı ve iyi sıralamalara sahip oldukları anahtar kelimelerdir.

Çok sayıda içeriğe sahip eski ve yerleşik bir web sitesiyse, onlar için neyin işe yaradığı hakkında çok değerli bilgiler öğrenebilirsiniz.

SEMRUSH Rakip Analizi

Birkaç anahtar kelime seçin (tercih edilen uzun kuyruk anahtar kelimeleri rekabeti azaltır) ve bunları bir e-tabloya ekleyin.

Google’da bu anahtar kelimeleri arayın ve en üst 5 konumdaki sayfaları not edin.

E-tabloya aşağıdaki fazladan sütunları ekleyin: Kelime sayısı, içerik türü, yayın tarihi.

Böylece, seçilen her anahtar kelime için 5 satırınız olacaktır (her web sitesi için bir satır).

Ardından, bir takvimde bir yayınlama planı oluşturun (Google Takvim kullanıyorum) ve her bir yayının ne zaman yayınlanacağını belirtin.

Bunun sürecin aşırı basitleştirilmiş bir genel görünümü olduğunu düşünebilirsiniz, ancak başlangıçta ihtiyacınız olan tek şey budur.

SERPS’de yüksek sıralama şansı olan iyi alakalı içeriğe ihtiyacınız var ve yukarıdakiler bunu başarmanıza yardımcı olacaktır.

Yalnız blog yazarları, küçük işletmeler ve hatta büyük kuruluşlar için zor olan kısım aslında yayınlama planlarını takip etmektir .

4. ADIM: Markanızın etrafında bir topluluk oluşturun

Yukarıdaki adımlar, doğru şekilde izlenirse, web sitenize trafik üretmeye başlar.

Bu harika bir ilk adım olsa da, en başından yapmanız gereken şey, o trafikten bir şeyler yapmanın yollarını düşünmeye başlamaktır.

Birçoğu için sürpriz olabilir, ancak para kazanma ( AdSense’ten , satış ortaklığı pazarlamasından veya kendi ürünlerinizi satmanızdan para kazanmak ) bu aşamadaki önceliğiniz değildir.

Önceliğiniz markanız etrafında bir topluluk oluşturmaya başlamaktır. Topluluğa göre, bülteninize kaydolacak, yayınlarınıza yorum yapacak ve markanızı sosyal medyada takip edecek insanları kastediyoruz.

Web sitenizle ne elde etmek istediğinize bakılmaksızın, ilk amacın kullanıcılarınız ile markanız ve topluluk oluşturma arasında güven oluşturmaktır.

Örnek Satış Hunisi

Kaynak

Daha açık olmak gerekirse, yapmanız gereken şudur:

# 1 – Bülteninize kaydolmak isteyenlerin e-posta adreslerini yakalamak için bir sisteminiz olduğundan emin olun (MailChimp kullanıyorum).

# 2 – Sadece kaydolmalarını istemeyin, aynı zamanda onlara teşvik edin. Ücretsiz bir e-kitap veya diğer ücretsiz şeyler (web sitenize ve nişe bağlı olarak), daha fazla kayıt almanın harika bir yoludur. İnsanlardan bültenime nasıl kaydolmalarını istediğimi görün.

Harekete Geçirici Mesaj Örneği

# 3- Ziyaretçilerin çoğunluğu tarafından göründüğünden emin olmak için teklifinizi web sitesinin farklı bölümlerine (başlıklar, içerik, kenar çubuğu, çıkış açılır penceresi) yerleştirin.

# 4 – Bütçeniz izin veriyorsa , posta listenizin büyümesini hızlandırmak için Facebook Lead Ads’i kullanın.

# 5 – Gönderilerinizde yapılan yorumları yanıtladığınızdan emin olun. Birisi yorum eklediğinde, bir cevap bekler, bu yüzden ‘teşekkür ederim’ diyerek veya sorularını cevaplayarak onlara saygı gösterin.

# 6 – Yorumlarınızı spam’dan uzak tutun. Herhangi bir yorumu onaylamayın, sadece makaleye anlam katan ve değer katan yorumları onaylayın.

# 7 – Bir Facebook işletme sayfası ve bir Twitter hesabı başlatın (en azından) ve günlük olarak yeni içerik yayınlamaya başlayın.

# 8 – İşletme sayfanız için yeni takipçiler kazanmak veya hedef kitlenize bir yayını artırmak için Facebook’un reklam platformunu kullanmaktan çekinmeyin.

# 9 – Google’da marka adınızı arayın (“güvenilir” gibi alıntılar kullanarak) ve markanızla ilgili tartışmalara katıldığınızdan emin olun. SEMRUSH kullanıyorsanız, markanızdaki web’den bahsetmek için “Marka İzleme” özelliğini kullanın.

# 10 – Google analizlerini kullanın ve hemen çıkma oranı yüksek sayfaları bulun ve geliştirmeye çalışın. Ziyaretçilerin ‘topluluğunuzun üyeleri’ olmaları için içeriğinizden memnun olmaları gerekir ve yüksek hemen çıkma oranı durumun böyle olmadığının bir göstergesidir.

ADIM 5: Web Sitenizi Nasıl Tanıtılacağını Öğrenin (Sayfa Dışı SEO)

Yukarıdakileri yerleştirdikten ve içerik pazarlama planınızı gecikmeden yürütmeyi başardığınızda, aşağıdaki noktalara ulaşırsınız:

 • Web siteniz yayınlanan içerik açısından büyüyecek
 • Abone listenizde daha fazla üye olacak
 • Sosyal medya sayfalarınızda daha fazla takipçi olacak
 • Tekrarlanan ziyaretçileri almaya başlayacaksınız
 • Google’ın ikinci ve üçüncü sayfalarında sıralanan birkaç sayfanız olduğunu fark edeceksiniz (birinci sayfada yer alacak bazı istisnalar hariç).

Bu harika bir pozisyon ve doğru yönde olduğunuzu gösteren iyi bir işaret.

AMA, bir sonraki seviyeye ulaşmak ve sıralamalar ve trafik de dahil olmak üzere yukarıdakilerin tümünü artırmak istiyorsanız, web sitenizi tanıtmak için zaman harcamaya başlamanız gerekir.

Teşvik ederek, Sayfa Dışı SEO’yu başlatmak istiyorum .

Off sayfası SEO, bir web sitesinin SERPS’deki (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) sıralama konumunu iyileştirmek için yapabileceğiniz tüm etkinlikleri ifade eden genel bir terimdir.

Sayfa Dışı SEO’nun en değerli ve etkili tekniği bağlantı kurmadır.

Google Sıralamalarındaki Bağlantıların Önemi

Kaynak

Link kurma 4 ana özelliğe sahiptir:

1. st -> Özellikle başlangıçta ustalaşmak zor

nd -> Zaman yürütmek alıcıdır

rd -> Bu sonuç almak için zaman alır

th – yanlış yaparsan, o iyiliği daha çok zarar getirebilir> (Google cezalar ve sıralamaları kaybını düşünün).

Öyleyse, durum buysa ne yapmalısınız?

Bağlantı oluşturmaya (sınırlı bir bütçeyle yeni bir web sitesi için) yaklaşmanın en iyi yolu şudur:

İlk olarak, bağlantı kurma ve neyin olmadığını tanıdığınızdan emin olun.

Google’da “bağlantı oluşturma teknikleri” (veya benzer anahtar kelimeler) için arama yaparsanız, web siteniz için yanlış veya uygun olmayan tavsiyeleri takip edebilirsiniz ve sonuçlar felaket olacaktır.

İkincisi, yavaş başlayın ve yavaş yavaş bağlantı profilinizi güçlendirin.

İşte takip etmek için sağlam bir plan:

 • Sizinkinden daha fazla içeriğe, daha fazla trafiğe sahip ve nişinizle yakından alakalı web sitelerinden bağlantılar almayı hedefleyin.
 • Dışarı çıkıp bağlantılar istemeden veya doğal bağlantılar alacağınızı ummadan önce , bağlantıya layık içerik oluşturmayı öğrendiğinizden emin olun .
 • Herhangi bir bağlantının iyi bir bağlantı olduğunu söylediklerine inanmayın Web sitenize kaç bağlantı işaret ettiğiniz önemli değil ama bu bağlantıların nereden geldiği ile ilgili. Son derece güvenilir web sitelerinden birkaç bağlantı, düşük güvenilir kaynaklardan 100 bağlantıdan çok daha değerlidir.
 • Blogger’a erişim bağlantı almanın en etkili yollarından biridir. İzlenecek örnekler ve e-posta şablonları için bu makaleyi okuyun .
 • Diğer web sitelerindeki konuk gönderisine başvururken, onlara yayınlanmış çalışmalarınızın (web sitenizin yanı sıra) örneklerini gösterecek konumda olmanız gerekir, bu nedenle önceden buna hazır olun. LinkedIn Uzun form yayınları, orta ve diğer ücretsiz platformlar başlamak için iyi bir yerdir (bağlantılar ‘nofollow’ olsa bile).
 • Bağlantı profilinizi yavaş ama istikrarlı bir şekilde oluşturun. En başından onlarca bağlantı elde etmeye çalışmayın (doğal görünmüyor), ancak bağlantıları yavaş ama sabit bir hızda almaya çalışın.
 • Diğer blogcularla (özellikle nişinizdeki etkileyicilerle) bağlantı kurmak, size değerli bağlantılar sağlayabilir.
 • Okuyucularınıza yardımcı olacağını düşündüğünüzde diğer web sitelerine bağlantı vermekten korkmayın. Bağlantı oluşturmak, nişinizin diğer blogcular (etkileyiciler dahil) tarafından fark edilmenin harika bir yoludur.

Sonuç

Yeni bir web sitesi için SEO yapmak göründüğü kadar zor değil. Evet, SEO’nun çalışması zaman ve çaba gerektirecek,  ancak gelecekte bir dizi başka fayda sağlayacak gerekli bir ilk adım.

Yukarıda okuduklarınızı uygulamak için çok paraya mal olmaz. Aslında, doğru beceri ve bilgiye sahipseniz, bu kendi başınıza yapabileceğiniz bir iştir.

SEO hiç bitmeyen bir süreçtir ve SEO pratiği yaparken, hiçbir kitabın veya dersin size öğretemeyeceği birçok şey öğreneceksiniz.

Bununla birlikte, web sitenizi Arama Motorları için optimize etmek için doğru becerilere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, önerilen ilk adım, zamanınızı daha iyi kullanmanız ve önemli görevlere tahsis etmeniz için becerilerinizi geliştirmek için biraz zaman harcamaktır. ve sonuç getirebilir.

Düşük maliyetli çözümler olan ancak SEO’nun temel ve gelişmiş özelliklerine hakim olmanıza yardımcı olabilecek çeşitli SEO eğitim kursları vardır.

Bu roket bilimi değil, herkes süreç boyunca hataların yapılacağı gerçeğini öğrenmeye ve kabul etmeye istekli olması koşuluyla yapabilir ve bunu ilk seferde doğru yapamayacağınız çok muhtemeldir.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.