fbpx

Seo Görsellerin Önemi

seo görsellerin önemi

Görüntüler SEO için önemlidir. 1 milyon Google arama sonucunu ayrıntılı olarak analiz eden son bir çalışma, en az bir resme sahip web sayfalarının, resim içermeyen içerikten daha iyi sıralamaya sahip olduğu sonucuna vardı.

Bu yazımızda,  Arama Motorlarında daha iyi görünürlük için resimlerinize  SEO yapmayı öğreneceksiniz.

SEO İçeriğinizdeki resimleri kullanmanın avantajları

  1. İçeriğinizi daha ilginç kılıyorlar ve bu, ziyaretçilerin makalenizi gerçekten okuması daha muhtemel olduğu anlamına geliyor. Alakalı resimler içeren içeriğin, dışarı çıktığından% 94 daha fazla gösterim alması şaşırtıcı değildir.
  2. Okuyucularınızın bir sayfayı sosyal medyada görsel (ler) ile paylaşma olasılıkları daha yüksektir ve paylaşılan yayında, düz metin yayınlarından daha fazla sosyal medya dikkatini çekme konusunda daha fazla değişiklik vardır. Buffer tarafından yapılan son bir araştırmaya göre , görüntüleri olan yazılar% 150 daha fazla retweet alıyor.
  3. Sizin için (yazar) bir kavramı açıklamayı ya da bir noktayı güçlendirmeyi kolaylaştırırlar.
  4. Arama motorlarına içeriğinizin resimlerle ilgili ne olduğuna dair doğru sinyaller vererek SEO’nuzu zorlamanın başka bir kolay yolu.
  5. Resimleriniz Google Görsel Arama’da daha yüksek sıralarda yer alabilir ve web sitenize daha fazla trafik çekebilir .

 

İçerik Güncellemesi ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/icerik-seo-icin-neden-onemli/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Görsellerinizi Arama Motorları İçin Optimize Etme

İçeriğinizdeki görüntüleri kullanırken SEO optimizasyonu için birkaç unsur vardır. Resimlerinizi en iyi şekilde nasıl optimize edebileceğinizi aşağıda görelim.

1. Görüntü Dosya Adını Optimize Edin

Görüntünün adı, web sitenize yüklenmeden önce kontrol edilmesi gereken ilk şeydir.

Resim Dosya isimleri bilgilendirici olmalı ve resmi doğru bir şekilde tanımlamalıdır.

Bir görüntü alırken veya telefonunuzu kullanarak fotoğraf çekerken, genellikle herhangi bir anlamı olmayan DC0001IMG.jpg (veya benzeri) adlarına sahiptir.

Bunun yerine, görüntünüzü daha anlamlı bir adla yeniden adlandırmalısınız; örneğin “nexus-6p-rear-view.jpg” veya “link-building -idelines.png”.

Başka bir deyişle, dosya adı görüntüyü mümkün olan en az sayıda ifade etmelidir.

2. Görüntü dosyasının boyutunu optimize edin

Genel bir kural olarak, resim boyutu (bayt cinsinden) ne kadar küçükse o kadar iyidir.

Büyük resimlerin yüklenmesi daha uzun sürebilir ve bu, özellikle mobil kullanıcılar için kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir.

İyi bir uygulama, bir görüntünün dosya boyutunu düşürmeden görüntü boyutunu en iyi duruma getirme araçlarını kullanmaktır.

Yayınlarımda kullandığım tüm görüntüler için, önce onları Pixelmator’da(Photoshop’a benzer) açarım , yeniden boyutlandırırım ve sonra png veya jpg olarak dışa aktarırım.

Web siteme yüklemeden önce, dosya boyutlarını imageoptim ile optimize ediyorum . Bu, kaliteyi etkilemeden dosya boyutunu küçültür.

Ayrıca imageoptim kullanmak için başka harika bir araçtır görüntü kompresör(online).

3. Duyarlı görüntüleri kullanın

4.4 sürümünden bu yana, WordPress’te duyarlı görüntüler için yerel destek bulunmaktadır.

Bu, sayfalarınıza veya yayınlarınıza bir resim yüklediğinizde, WordPress’in farklı boyutlarda birkaç küçük resim oluşturacağı ve bunları kullandıkları cihaza bağlı olarak kullanıcıları otomatik olarak alacağı anlamına gelir.

WordPress’te değilseniz, CSS kullanarak duyarlı görüntüleri uygulayabilirsiniz. Bu kılavuz başlamanıza yardımcı olabilir.

Yanıt veren resimlerin nasıl çalıştığına bir örnek:

Yayınınıza büyük bir resim (1000 × 600) yüklediniz. Resmin dosya boyutu 100 KB’dir. Mobil kullanıcılar sayfanızı görüntülediğinde, bu resmi indirmek zorunda kalmazlar ve bant genişliklerini boşa harcarlar, ancak WordPress otomatik olarak 320 × 200 boyutunda ve sadece 15 KB boyutunda bir resim gösterir.

Sonuç, daha az bant genişliği ve daha hızlı yükleme hızıdır.

4. Görüntüyü En İyileştirme Alt Text

Alt metin görüntü SEO için en önemli unsurdur.

Arama motoru tarayıcıları, bir görüntünün ne hakkında olduğunu anlamakta o kadar iyi değildir ve görüntünün tanınması konusunda her geçen yıl daha iyi hale gelmelerine rağmen, yine de ALT Metin’in yardımına ihtiyaçları vardır.

ALT Metin neden önemlidir?

Alt metin, görüntünün içeriğini botlara ve ayrıca görme engelli olan ve görüntüyü göremeyen insanlara kılavuz olarak tanımlamak için kullanılır.

Resimlerinizin ALT metinlerini yazarken aklınızdakiler aşağıdaki gibidir:

  • Alt metninizde çizgi kullanmayın. Normal olarak yazın ve resmin ne hakkında olduğunu birkaç kelimeyle anlatmaya çalışın.
  • Sayfanın içeriğiyle alakalı anahtar kelimeler kullanın, ancak aşırıya kaçmayın.
  • Alt metninizi kısa ve kısa tutun
  • Bazı insanlar (ben dahil) yazı başlığını seçilen görüntünün alt metni olarak kullanma eğilimindedir ve bu en etkili yol olmasa da kabul edilebilir ve yaygın bir uygulamadır.
  • Aşağıda Google’ın ALT TEXT’in kullanımı hakkında Google tarafından verilen bir örneğini görün.
Image SEO Alt Metin Örneği

5. Görüntü Başlığını ve Başlığını Optimize Edin

ALT metninin yanı sıra, arama motorları görüntünün konusunu daha iyi anlamak için görüntünün başlığını ve başlığını kullanabilir, bu yüzden onlara bu değerleri sağlamak gerekir.

6. Görüntü Yerleşimini Optimize Etme

Resimlerinizi sayfada istediğiniz herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz, ancak belirli bir görüntünün arama motorları tarafından içeriğinizin önemli bir görüntüsü olarak göz önünde bulundurulmasını istiyorsanız (yaptığınız benzersiz, özgün ve kullanışlı özel bir resim olabilir), o zaman ilgili alt yazı, resim başlığı ve resim yazısı ile üste eklemek gerekir.

7. Görüntünün içine Önemli Metin ekleme

Kullanıcıların okuması için önemli olan bir resimde metin kullanmaktan kaçının. Gömme metni hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından okunması zor. Bir resmi kullanıcılara açıklamak için başlığı kullanın ve arama motorlarını kullanmak için ALT Metin’i kullanın.

8. Yapısal Veri Ekleme (Resim Şeması)

Şemalar, arama motorlarının bir sayfanın içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olur. Görüntülerde, sayfalarınıza ilgili yapılandırılmış veri işaretlemesi ekleyerek görüntü şemasını uygulayabilirsiniz .

Google daha sonra resimlerinizi zengin sonuçlar olarak gösterebilir ve web sitenize daha fazla trafik çekebilir.

İleri Okuma: SEO’da Şema İşaretlemesi Nedir?

9. Açık grafik meta etiketleri ekle

Açık grafik, Facebook tarafından tanıtılan bir protokoldür. Konsept, tarayıcıların içeriğinizin önemli bölümlerini ve anlamlarını tanımlamasına yardımcı olmak için etiketleri kullandığınız şema işaretlemesine benzer.

Açık grafik etiketleri, kullanıcılar web sitenizdeki PAYLAŞ veya GİBİ düğmelerini tıkladığında Facebook’un (ve diğer sosyal ağların) hangi resmi kullanacağını belirlemenizi sağlar.

Birden fazla resim içeren bir sayfanız olduğunda, FB’nin hangi resmi kullanacağını bildirmek için og: image etiketlerini kullanabilirsiniz.

WordPress web sitenize açık grafik protokolü desteği eklemenin en iyi yolu Yoast SEO Eklentisini yüklemektir.

10. Görsel Site Haritası kullanın

Önceki bir gönderide optimize edilmiş bir XML site haritasına sahip olmanın önemini açıkladım, Image SEO için resimlerinizi hakkında bilgi sağlamak veya özel bir resim site haritası kullanmak için site haritanızı daha da zenginleştirebilirsiniz.

Görüntüleri mevcut site haritanıza eklemeyi seçerseniz, aşağıdaki örneği kılavuz olarak kullanabilirsiniz:

Resim Site Haritası Örneği

XML site haritasını oluşturmak için Yoast SEO kullanıyorsanız, görüntüler zaten eklenmiştir, böylece görüntüler için ayrı bir site haritasına ihtiyacınız yoktur.

11. Görüntü ve metin içermekten kaçının

Bir görüntünün içine gömülmüşse, arama motorlarının metni okuyamayacağını unutmayın, bu nedenle maksimum SEO için görüntülerle dolu ve metin içermeyen sayfalardan kaçının.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.