fbpx

SEO İçerik Nasıl Yazılır

SEO içerikleri nasıl yazılır?- levent yurtseven
SEO içerikleri nasıl yazılır?- levent yurtseven

SEO için yazmak bir sanattır. Bir SEO yazarının görevi hem arama motorları hem de kullanıcılar için içerik yazmak ve başarılı bir şekilde yapmak için pratikte temel SEO içeriği ilkelerini nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Bu kılavuzda, SEO yazma hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. SEO içeriklerinin nasıl  olduğunu ve yazdığınız her içeriğin arama motoru dostu olmasını sağlamak için izlenmesi gereken 10 adımı anlatacağım.

SEO  için yazmak için bir SEO uzmanı olmanıza gerek yok, ancak temel SEO  becerilerine sahip olmanız gerekir.

 

SEO Yazımı Nedir?

SEO yazma, arama motorlarının kolayca anlayabileceği içerik yazma işlemidir. Bu, içeriğinize anahtar kelime doldurmadan akıllıca arama cümleleri veya anahtar kelimeler ekleyerek yapılır . SEO yazma, SEO copywriting veya arama motoru optimizasyonu yazma olarak da bilinir.

SEO  içerikleri Nasıl yazılır?

SEO metin yazarı olmak için aşağıdaki 10 adımı takip edebilirsiniz.

 1. Anahtar kelimelerinizi seçin (hem baş hem de uzun kuyruk anahtar kelimeler)
 2. Sayfa başlığınızı oluşturun
 3. SEO Dostu bir URL oluşturun (ana anahtar kelimenizi ekleyin)
 4. İçeriği yazın (yeterince uzun)
 5. Anahtar kelimelerinizi ilk paragrafa ekleyin
 6. Uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanarak başlıklar oluşturun
 7. İçeriğinize LSI ile ilgili anahtar kelimeler ekleyin
 8. İlgili bağlantı metnini kullanarak web sitenizdeki diğer sayfalara bağlantı verin
 9. Konuyla ilgili Uzmanlığınızı ve Otoritenizi gösterin (EAT)
 10. Görüntü Ekleme ve Optimize Etmeyi ihmal etmeyin.

1. Adım: Anahtar kelimelerinizi seçin (hem uzun hem de uzun kuyruk anahtar kelimeler)

Yeni içerik yazmadan önce ilk adım hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğine karar vermektir.

Bu süreç, anahtar kelime araştırması olarak bilinir ve basit bir nedenden ötürü çok önemlidir. İnsanların aradığı ve anahtar kelime araştırmasının size söyleyeceği konulara içerik yazmanız gerekir.

Anahtar kelime araştırmanızı yaptığınızda, sonuç, hem kafa (ya da odak anahtar kelimeler) hem de insanların arama motorlarında yazdıkları uzun kuyruk anahtar kelimeler kümesi olacaktır .

Bunu yapmanın en kolay yolu şudur:

 1. Google’a gidin ve seçtiğiniz konuyu arayın (genel).
 2. En üstteki 5 sayfayı ziyaret edin ve sağladıkları içerik türünü analiz edin.
 3. Her bir URL’yi alın ve SEMRUSH veya diğer araçları (ahrefler, sık kullanılanlar, vb.) Kullanarak bu sayfaların hangi anahtar kelimelere göre sıralandıklarını ve elde ettikleri trafiği öğrenin.
 4. Ardından, sonuçlara bağlı olarak içeriğinizde hangi ana anahtar kelimeleri hedefleyeceğinize karar verin.
 5. Bu anahtar kelimeleri tekrar alın ve bir araç kullanın, ilişkili uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve LSI (veya semantik anahtar kelimeleri) bulun.

Örnek

Bu yazıyı yazarken yukarıdaki adımları nasıl izlediğime bir örnek:

Google’da “SEO için yaz” özelliğini kullanarak genel bir arama yaptım.

SEMRUSH kullanarak ilk sonuçları analiz ettim ve seçtiğim konu için yüksek hacimli anahtar kelimenin “SEO yazma” olduğunu öğrendim.

“İçeriğimde kullanılacak anahtar kelimeleri  buldum.”

Daha sonra, ilgili diğer uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için SEMRUSH’in Anahtar Kelime Büyüsü aracını (gelişmiş filtreler özelliğini kullanarak) kullandım.

“İçeriğinizde kullanılacak uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulun.”

İçeriğe yakından bakarsanız, bu anahtar kelimelerin makale boyunca farklı yerlerde kullanıldığını görürsünüz.

Her yeni içerik yazışınızda bu işlemi izleyerek, arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olursunuz ve içeriğiniz kullanıcıların istediklerini yerine getirirse, bu sonuçta daha yüksek sıralamaya, sosyal medya paylaşımlarına ve daha fazla gelen bağlantıya dönüşecektir.

2. Adım: Sayfa başlığınızı oluşturun

Bir sonraki adım, sayfa başlığınızı düşünmeye başlamaktır. İyi bir sayfa başlığı seçmek, sayfanızın veya gönderinizin başarısı için kritik öneme sahiptir, bu nedenle aşağıdakileri yapmak için gereken zamanı ayırın:

 • Hedef anahtar kelimenizi içermeli
 • Web siteniz için benzersiz olmalı
 • Kullanıcıların tıklamasına yönelik olmalı
 • 160 karakter civarında olmalı
 • Google’ın ilk sayfasındaki mevcut başlıklarla farklı olmalı

Basamaklardan hiçbirini, özellikle de sonuncusunu atlamayın. Başlığınıza karar vermeden önce Google’a gidin, hedef anahtar kelimenizi yazın ve ilk 10 başlığı analiz edin.

Amacınız benzersiz bir başlık oluşturmaktır; aksi halde Google, ilk 10 sonuçta aynı başlıktaki sayfaları nadiren gösterdiğinden, ilk 10 sıraya girme şansınızı sınırlarsınız.

Örnek olarak, bu gönderinin başlığına bakın ve ana anahtar kelimeyle ilgili metnin başlığımın bir parçası olduğunu görün.

 

3. Adım: SEO Dostu bir URL oluşturun (ana anahtar kelimenizi ekleyin)

Bir sonraki adımın uygulanması çok kolaydır. Yayınınızın kalıcı bağlantısını oluştururken, bunun hedef anahtar kelimelerinizi içerdiğinden emin olun ve gereksiz tüm kelimeleri kaldırın.

 

4. Adım: İçeriği yazın (yeterince uzun)

Şimdi ellerinizi kirletme ve içeriği yazma zamanı.

Rakiplerinizin neler yayınladığını zaten biliyorsunuz, unvanınız var, içeriğinize hangi anahtar kelimeleri dahil edeceğinizi biliyorsunuz, başka neye ihtiyacınız var?

Kullanıcı amacı nedir?

Kullanıcı amacını anladığınızdan emin olmanız gerekir. Başka bir deyişle, içeriğiniz, kullanıcıların belirli anahtar kelimeler için okumak istedikleriyle eşleşmelidir.

Öğrenmenin yollarından biri, Google arama sonuçlarına geri dönüp patent aramaktır.

Örneğin, ‘SEO araçları’ hakkında bir makale yazıyorsanız, neredeyse tüm sonuçların ‘Ücretsiz Araçlar’ ile listeler hakkında olduğunu fark edeceksiniz.

Bu, Google’ın, kullanıcılar araçları ararken, ‘Ücretsiz’ kelimesini içermemelerine rağmen, amaçlarının Ücretsiz araç listelerine göz atmak olduğunu tespit ettiği anlamına gelir.

Bu, aynı zamanda, bu anahtar kelimeyi hedefliyorsanız, başlığınızı ve içeriğinizi buna göre ayarlamanız gerektiği anlamına gelir, aksi takdirde o terim için sıralama şansınızı en aza indirirsiniz.

Makalelerinizi yapmak için ne kadar zaman var?

Kullanıcı amacının yanı sıra, içeriğinizi yeterince kapsamlı hale getirmeniz gerekir, böylece kullanıcılar konu hakkında doğru ve ayrıntılı bilgi edinebilir.

Okuduğunuza rağmen, kelime uzunluğu söz konusu olduğunda sihirli bir sayı yoktur .

Her şey konuya ve anahtar kelimelere bağlıdır. Bazı konular için 2000’den fazla kelimeden oluşan yazılar yazmanız gerekebilir, diğer konular için 800 kelimeyle kapsamlı bir cevap verebilirsiniz.

Yalnızca içerik uzunluğu bir sıralama faktörü DEĞİLDİR . Önemli olan içeriğin kalitesi ve kullanıcının gerçek amacını ne kadar iyi karşılayabileceği.

İçerik Kalitesi Yönergeleri – Google

Herhangi bir karışıklığı önlemek için, bir dizi çalışma SEO için ideal makale uzunluğunun 1800 kelime civarında olduğunu göstermiştir ve bu çoğu durumda geçerlidir.

Daha uzun makaleler, daha fazla anahtar kelime kullanma (anahtar kelime doldurma olmadan) fırsatı sunar ve sosyal medyada daha iyisini yapma eğilimindedir.

Ancak, bu genel bir kılavuzdur ve tüm durumlar için geçerli değildir. Benim önerim, ilk 10 sonucun ortalama uzunluğunu bulmak ve biraz daha fazla içerik sağlamaya çalışmak ama zaten yayınlanmış olandan daha iyi.

1500 kelimelik bir makale ile aynı sonucu elde ederseniz 3000 kelimelik bir makale yazmak için hiçbir neden yoktur.

5. Adım: Anahtar kelimelerinizi ilk paragrafa ekleyin

İşte çoğu SEO yazarının takip edemediği güzel bir ipucu. İlk taslağı tamamladıktan sonra geri dönüp tanıtımınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir.

Amacınız, hedef anahtar kelimenizin açılış paragrafınıza dahil edildiğinden emin olmaktır.

Bunun nedeni, Google’ın her zaman sayfanın üstündeki ve üstündeki içeriğin, sayfada bulunan içerikten daha önemli olduğunu düşünmesidir.

Anahtar kelimelerinizi ilk paragrafa ekleyerek, Google’a bu sayfanın hangi anahtar kelimelerle ilişkilendirileceği konusunda büyük bir ipucu verirsiniz. Kullanıcılar için de iyidir, çünkü doğru sayfada olduklarını anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Adım 6: Uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanarak başlıklar oluşturun

SEO dostu içeriğin özelliklerinden biri hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından okunması kolay ve başlıklar bu yöne doğru yardımcı olmasıdır.

Şaşırmayın, ancak kullanıcıların çoğu içeriğinizi okumaz, içeriğini tarar. Anlamlı başlıklara sahip olarak, istedikleri parçayı daha hızlı bulmalarına yardımcı olursunuz.

Arama motorları, özellikle uzun form içeriği için aynı düzeni izler. Sayfayı tararlar ve bir sayfanın nasıl yapıştığını ve içeriğin hangi konuları veya anahtar kelimeleri kapsadığını anlamak için belirli öğeleri ararlar.

İşlerini kolaylaştırmak için HTML’nizde H1 etiketi , h2 etiketi ve h3 gibi önceden tanımlanmış başlık etiketlerini kullanabilirsiniz .

Genellikle bir sayfa yalnızca bir H1 etiketine sahiptir ve bu başlık için kullanılır ve daha sonra içeriğin geri kalanı ana başlıklar için H2 ve alt başlıklar için H3 olur.

Kopyanızın SEO dostu özelliğini daha da geliştirmek için, başlıklarda uzun kuyruk anahtar kelimelerinizden bazılarını kullanmayı deneyin. Bu makalenin başlıklarına daha yakından bakın ve başlıklarımda uzun kuyruk anahtar kelimeleri nasıl eklediğime dikkat edin.

 

Adım 7: İçeriğinize LSI ile ilişkili anahtar kelimeler ekleyin

Makine öğreniminin Google arama algoritmalarına getirilmesiyle (RankBrain olarak bilinir), Google, doğal dil işlemeyi kullanarak arayıcının ne istediğini gerçekten anlamaya çalışıyor.

Kullanıcı Niyetini Anlamak

Bu, belirli bir anahtar kelime için Google’ın yalnızca tam eşlemeli anahtar kelimeler için değil, sorgunun daha derin anlamını arayacağı anlamına gelir.

Sizin için bir SEO metin yazarı olarak, bu süreçte onlara yardımcı olmak için içeriğinize anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeler eklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Anlamsal anahtar kelimeler aynı veya benzer bir anlama sahip olan anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeleri, LSI Graph gibi araçları kullanarak bulabilirsiniz . İşte “SEO yazma” için LSI anahtar kelimelerin bir ekran görüntüsü.

SEO Yazma için LSI Anahtar Kelimeler

Bu nedenle, kopyanıza geri dönmeniz ve onu LSI anahtar kelimelerle doğal bir şekilde zenginleştirmeniz gerekir. Bazı cümlelerinizi yeniden ifade etmeniz gerekebilir, ancak bu içeriğinizin alaka düzeyini artırabilecek bir adımdır .

Adım 8: İlgili bağlantı metnini kullanarak web sitenizdeki diğer sayfalara bağlantı verin

Çoğu SEO içeriği yazarının unutmaya meyilli olduğu SEO prensiplerinden biri iç bağlantıdır . Dahili link, aynı web sitesindeki bir sayfaya işaret eden linktir.

Neden önemlidir

Yeni bir sayfa yayınladığınızda, sitenizin konularıyla eşleşmelidir. Bu, alaka düzeyini ve sıralamayı iyileştirir. Google’a içeriğinizin sitenin geri kalanıyla alakalı olduğunu söyleme yöntemlerinden biri, dahili bağlantıları kullanmaktır.

Dahili bağlantılar, SEO bağlantıları kadar güçlü olmasalar da, özellikle bağlantıdadoğru bağlantı metni kullanıldığında , bağlantı verilen sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için Google tarafından hala kullanılmaktadır .

Ayrıca kullanıcıların bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur (bu makaleye tekrar bakın ve kullanıcılara bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için nasıl bir yol vermek için iç bağlantıları kullandığımı fark et).

Son fakat en az değil, dahili bağlantıları arama motoru tarayıcıları izler ve bu da daha fazla site sayfasının daha iyi taranmasına ve dizine eklenmesine yol açar.

9. Adım: Konuyla ilgili Uzmanlığınızı ve Otoritenizi gösterin (EAT)

İnternette yayınlanan birçok içerik var ve arama sonuçlarının kalitesini korumak için Google algoritmaları, belirli bir konuda hangi sayfalarda Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik olduğunu tespit edebiliyor.

SEO dünyasında bu, EAT olarak bilinir ve SEO içeriğinin ve içerik Kalitesinin bir göstergesidir.

İşte Google’ın içerik kalitesiyle ilgili yönergelerinden gelen teklif .

İçerik Kalitesi Yönergeleri – Google

EAT için SEO kopyanızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Bu basit talimatları izleyin:

 • Her sayfada yazarın adı ve biyografisi yayınlanmış olmalıdır (tüm yazılarımda bunu nasıl kullandığımı görün).
 • Bir sayfanın güvenilir kaynaklara giden bağlantıları olmalıdır
 • Genel olarak bir sayfa ve web sitesi diğer güvenilir ve ilgili web sitelerinden gelen bağlantılara sahip olmalıdır.

Bir SEO metin yazarı olarak, içerik tanıtım bölümü ile daha fazla şey yapması gerektiğinden son ilkeyi (gelen linkleri) kontrol edemezsiniz, ancak ilk ikisini kontrol edebilirsiniz.

Bu nedenle, içeriğinizi tekrar ziyaret edin ve diğer güvenilir web sitelerine bağlandığından ve yazarın tüm sayfalarda açıkça göründüğünden emin olun.

Adım 10: Görüntü Ekleme ve Optimize Etme

Yayınla düğmesine basmadan önce, içeriğinizin optimize edilmiş görüntüler içerdiğinden emin olun.

İçeriğinize resim eklemek, onu daha ilginç ve okunmasını kolaylaştırır. Bu doğrudan SEO yazmayla ilgili olmamakla birlikte, birkaç şekilde yardımcı olabilir:

 • Kullanıcıların, sosyal medya ağlarında görüntü içermeyen içerikten daha kaliteli görüntülerle içerik paylaşma olasılıkları daha yüksektir.
 • İçeriği hakkında arama motorlarına daha fazla ipucu vermek için resim alt metni kullanabilirsiniz
 • Resimlerinizi uygun şekilde optimize ettiğinizde , hedef (veya ilgili) anahtar kelimeleriniz için Google görsel aramada görünme konusunda daha fazla şansınız olur.

Anahtar öğrenmeler

Herkes SEO için yazmayı öğrenebilir. Uygulama yoluyla ve bazı temel SEO prensiplerini takip ederek kolayca ustalaşılabilecek bir beceridir.

Serbest yazar olarak çalışıyorsanız, başvurabileceğiniz birçok SEO yazma işi vardır. Kendi web siteniz için SEO yapıyorsanız, SEO için içerik yazmayı öğrenmek, içeriğinizi Google’da bulunmasını sağlar .

İzlenecek adımlar yukarıda belirtilmiştir, unutmamanız gereken, kullanıcıyı her zaman ilk sıraya koymaktır. Öncelikli endişeniz, kullanıcıların okumak istedikleri içeriği sağlamak ve ardından SEO için optimize etmektir.

Süreci, içeriği önce doğal olarak yazmayı ve ardından SEO amaçları için revize etmeyi içeren birkaç adıma ayırmamın nedeni budur.

Ayrıca SEO olmayan yazarlar tarafından yazılan içeriği optimize ederken kontrol listesi ile aynı işlemi kullanabilirsiniz.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.