fbpx

SEO Nasıl Yapılır

SEO Nedir?: Arama motoru optimizasyonu veya kısaca SEO, arama motorları için web sitenizi optimize etmek ve arama motorunda( Google, Yandex,Bing vb)  üst sıralarda ve bulunabilir olmak; aynı zamanda  arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için yapılan bir dizi kuraldır.

SEO Nedir

Ayrıca, web sitenizin kalitesini kullanıcı dostu, daha hızlı ve daha kolay gezinmesini sağlayarak, site puanını artırmanın harika bir yoludur.

SEO ayrıca, tüm sürecin bir dizi kurala (veya kılavuzlara), bir dizi aşamaya ve bir dizi denetime sahip olması nedeniyle bir çerçeve olarak düşünülebilir.

SEO neden Önemlidir?

Günümüzün rekabetçi pazarında, SEO pazarlaması her zamankinden daha önemlidir.

Arama motorları, günlük olarak milyonlarca kullanıcıya, sorularının cevaplarını veya sorunlarının çözümünü arayanlar için hizmet vermektedir.

Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa, SEO, işletmenizin büyümesine ve işletme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu önemlidir çünkü:

  • Arama motorları kullanıcılarının çoğunluğunun sonuç sayfalarındaki (SERP) en iyi 5 öneriden birini tıklamaları daha muhtemeldir. Bundan yararlanmak ve web sitenize veya müşterilerinize çevrimiçi mağazanızdan ziyaretçi kazanmak için web sitenizin en üst konumlardan birinde görünmesi gerekir.
  • SEO sadece arama motorları ile ilgili değildir, aynı zamanda iyi SEO uygulamaları kullanıcı deneyimini ve bir web sitesinin kullanılabilirliğini arttırır.
  • Kullanıcılar, arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en üst sıralarda yer alır, web sitesinin güvenini arttırır.
  • SEO web sitenizin sosyal tanıtım için iyidir. Web sitenizi Google veya Yahoo’da arayarak bulanların Facebook, Twitter, Google+ veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtılması daha olasıdır.
  • SEO, büyük bir web sitesinin düzgün çalışması için önemlidir. Birden fazla yazarı olan web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanabilir. Doğrudan yararları, arama motoru trafiğindeki artış ve dolaylı yararları, sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir çerçeveye (kontrol listeleri) sahip olmaktır.
  • SEO sizi rekabetin önüne koyabilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru için optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma olasılığı daha yüksektir.

Yeni başlayanlar için SEO’ya giriş

Daha basit bir ifadeyle,  Arama Motoru Optimizasyonu , web sitenizi, Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralara daha yakın görünecek şekilde geliştirmenin bir yoludur .

Google’da bir arama yaptığınızda, geri dönen sonuçların görüntülenme sırası, karmaşık algoritmalara dayanır.

Bu algoritmalar (aynı zamanda arama motoru sıralama algoritmaları olarak da bilinir), hangi web sayfasının ilk etapta, ikinci etapta gösterileceğine karar vermeden önce bazı faktörleri dikkate alır.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, optimize edilmemiş sitelere göre avantaj sağlar ve daha üst sıralara çıkma şansınızı artırırsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu sürecinin ana aşamaları nelerdir?

Yukarıda belirttiğim gibi, SEO statik bir süreç değil, kurallar ve süreçler içeren bir çerçevedir.

 SEO 3 ana Aşamaya ayrılabilir:

Teknik SEO :

Teknik SEO ile arama motorlarının tarama yapıp web sitenizi herhangi bir konuda dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

İÇ SEO :

Sitenize ve arama motoruna uygun hale getirmek için içerik uygulama kurallarını gerçekleştirebilirsiniz.

DIŞ  SEO :

Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için web sitenizi veya blogunuzu tanıtmanın en güzel yollarından biridir.

Teknik SEO

SEO sürecindeki ilk aşamaya teknik SEO denir. Adından da anlaşılacağı gibi, teknik SEO bir web sitesinin gerçek içeriği ile veya web sitesi tanıtım yöntemleri ile ilgisi yoktur.

Arama motoru tarayıcılarının işini kolaylaştırmak için yapılandırmanız gereken ayarlarla ilgili olmalıdır. Genellikle, teknik SEO’nuzu doğru yapılandırdığınızda, tekrar başa dönmek zorunda kalmayabilirsiniz.

Öte yandan, tarama ve dizine ekleme ile ilgili sorunlarınız varsa, sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

İÇ SEO

İkinci aşama  On-Page SEO  , öncelikle bir sayfada bulunan içerik ve diğer unsurlarla ilgili.

Teknik ve sayfa dışı SEO’dan farklı olarak, sayfadaki SEO’nun ana odağı, arama motoru tarayıcılarına içeriğinizin anlamını ve içeriğini anlayabilmeleri için yeterli sinyal sağlamaktır .

Arama motorlarının bir insan gibi bir sayfa okumadığını ve bu nedenle bir sayfanın ne hakkında olduğunu bulmak için sinyal aradıklarını unutmayın .

Bu aşamada, web sitesi yapısı , anahtar kelimeler, başlık optimizasyonları, başlıklar, dahili bağlantılar, görüntü SEO, yapılandırılmış veri işaretlemesi ve arama motorlarına doğru sinyalleri gönderebilecek diğer tekniklerle  ilgileneceksiniz .

Doğru takip edilirse, sayfadaki SEO, bir web sitesinin veya blogun kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini de geliştirir.

İçerik optimizasyonu,  SEO’nun bir parçası olduğunu ancak bazen buna İçerik SEO’su dendiğini unutmayın .

Site Dışı SEO

Üçüncü aşama Off-Page SEO.

Web sitenize (yerinde SEO) yapabileceğiniz değişikliklerin yanı sıra, SERP’lerde ( Google reklam vb) daha üst sıralarda yer alması için web sitenizin sıralamadaki konumunu iyileştirmenin diğer bir yolu da site dışı SEO tekniklerini kullanmaktır .

Site dışı SEO genellikle bağlantı kurma olarak bilinir, ancak web sitesi tanıtım  terimini kullanmayı tercih ederim, çünkü bir web sitesini tanıtmanın doğru bir yolu, bağlantı oluşturmaktan çok daha fazla yöntem ve teknik içerir.
Sayfa dışı SEO neden önemlidir?

Genel olarak, bir kullanıcı bir arama sorgusu yazdığında, arama motoru algoritmaları dizinlerine bakar ve kullanıcının bilgisini karşılayabilecek en iyi sayfaları bulmaya çalışır .

İyi aday olan sayfalar, arama sonuçlarının ilk sıralarında görünür.

Bir web sayfasının sonuçlardaki konumunu belirleyen faktörlerden biri, gelen bağlantıların sayısıdır (geri bağlantılar).

Geri bağlantılar bir güven işaretidir ve bağlantıların nereden geldiğine bağlı olarak sıralama konumunuzu büyük ölçüde etkileyebilir.

Bağlantılar tanınmış ve güvenilir sitelerden geliyorsa, sıralamanız olumlu yönde etkilenir.

Bağlantılar kötü ve alakasızsa, makale dizinlerindeki bağlantıların sıralaması  olumsuz etkilenir.

Bu şekilde bağlantı kurmak, Google kurallarına aykırıdır ve büyük olasılıkla Google Cezası ile sonuçlanır .

Daha fazla bağlantı almak için ne yapabilirsiniz?

Bu çok güzel bir soru ve eminim ki internette bu ifadeyi ararsanız yüzlerce farklı cevap alırsınız.

İyi içerik, size sıralamanız ve trafik vermeniz için doğal bağlantılar sağlayacaktır.

Bağlantıları satın almaya veya kolay bir yolla bulmaya çalışırsanız, geçici olarak başarılı olabilir ve web sitenizin bir sonraki Google güncellemesinden sonra en üst sayfalardan kaybolduğunu görebilirsiniz.

neden seo öğrenmeliyim

SEO öğrenmeye başlamanın en iyi yolu nedir?

SEO öğrenmenin en iyi yolu SEO pratiği yapmaktır.

Farklı kavram ve teorileri öğrenmenin yanı sıra, öğrendiklerinizin işe yarayıp yaramadığını öğrenmenin tek yolu, bir web sitesinde çeşitli teknikleri uygulamak ve sıralamanızı izlemektir.

SEO ve İnternet pazarlamasının farkı nedir?

Bazı insanlar sık ​​sık bana “SEO, İnternet Pazarlaması ile aynı mıdır?” Diye soruyor. Verebileceğim en basit cevap, SEO’nun İnternet Pazarlaması cephanenizde kullanabileceğiniz araçlardan biri olduğudur.

SEO,  tek başına İnternet Pazarlaması değildir, ancak sosyal medya tanıtım, içerik stratejisi vb. Gibi diğer şeyleri içeren genel İnternet Pazarlama kampanyanızın bir parçası olabilir.

İyi içerik hala SEO olan veya olmayan en önemli başarı faktörüdür

Arama motorları optimizasyonuna bu girişi kapatmadan önce, iyi bir içeriğe sahip değilseniz, SEO’nun size yardımcı olamayacağına dair çok açık olmalısınız.

Başka bir deyişle, çok iyi bir içeriğe sahip olmayan bir web sitesini SEO’ya denerseniz, başarılı olma şansınız (uzun vadede) minimumdur.

Öte yandan, iyi içerikli bir web sitesi SEO ile veya SEO olmadan da yapılabilir. SEO sadece web sitesine ekstra bir destek verecek.

Seo içerik ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/icerik-seo-icin-neden-onemli/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

SEO her Web Sitesi için bir zorunluluktur

Özetlemek gerekirse, Arama motoru optimizasyonu veya SEO, web sitenizi optimize etmenin bir yoludur, böylece arama motorları daha iyi anlar ve size daha yüksek puanlar verir.

İyi bir SEO yaklaşımının web sitenize, blogunuza veya online  mağazalara daha fazla trafik çekebileceği ve daha fazla müşteri kazanabileceği, satış yapabileceği ve iş hedeflerinize ulaşabileceği için önemlidir.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

3 comments

  1. Takip edilmeye değer bir websiteniz var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.