fbpx

SEO öğrenmek (Öğrenme Planı içerir)

seo öğrenmekSEO öğrenmek zor değil. Yapmanız gereken tek şey, çeşitli SEO kavramlarını öğrenmek için gerekli zaman ve çabayı harcamayı istemektir.

SEO ile yeni başlıyorsanız ve acemilikten uzmana gitmek için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazı tam size göre.

SEO öğrenme sürecini ve izlenmesi gereken yolu daha kolay öğrenmek için  önce sabırlı olmalısınız.

10 yıl önce SEO ile başladım ve SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını adil bir şekilde anlayabilmem birkaç yıl sürdü.

Neyse ki, işler değişti ve SEO öğrenmek için yıllarını harcamak zorunda değilsin. SEO öğrenmeye başlamak için kullanabileceğiniz çevrimiçi kaynakların  çok olması yada ücretli eğitimlerin alınması  bir SEO uzmanı  olmak için asla yeterli değildir.

Bu kılavuzda:

 • Hiçbir şey bilmiyorsanız SEO öğrenmek zor mu?
 • SEO öğrenmek ne kadar sürer?
 • Yeni Başlayanlar İçin SEO Öğrenme Planı (7 Katı Adım)
 • SEO Sertifikaları ve Kursları

Sıfırdan SEO öğrenmek zor mu?

Birçok kişinin sorduğu popüler bir soru şudur: “Sıfırdan başlıyorsanız SEO öğrenmek ne kadar zor?”

Tüm insanların Arama Motoru Optimizasyonu’nun neyle ilgili olduğunu ve ne anlama geldiğini bilmediğini düşünürseniz, bu adil bir sorudur.

Cevap basit. Zor, çünkü arama motorları ve optimizasyon sürecinin nasıl çalıştığı hakkında okunacak çok fazla bilgi var ve bu ilk bakışta zor olabilir.

Ancak, bunu adım adım alıp, yapılandırılmış bir öğrenme yaklaşımını (öğrenme planı) izlerseniz, her şey mantıklı olacaktır ve tüm süreç daha kolay hale gelecektir.

Bir öğrenme planı, SEO’nuzun önemli yönlerine odaklanmanızı sağlar ve ilerlerken adım adım becerilerinizi ve bilgilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

SEO Öğrenme Eğrisi neye benziyor?

Başlangıçta çok dik olacak çünkü SEO’nun yanı sıra, arama motorları ve dijital pazarlama ile ilgili kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecek.

SEO’nun online pazarlamadaki rolünü anlamak için bu gereklidir. Bu aşamayı geçip SEO uygulamaya başladığınızda, yönetimi daha yumuşak ve daha kolay olacaktır.

SEO öğrenmek için bilgisayar bilimi veya pazarlama diplomasına ihtiyacım var mı?

Hayır, SEO öğrenmek için örgün bir eğitime ihtiyacınız yok. Aşağıda göreceğiniz üzere, SEO sertifikalı olmak için takip edebileceğiniz birçok çevrimiçi kurs var.

SEO Öğrenimi ne zaman durur?

SEO öğrenmesi asla durmaz. Google, yıllık olarak arama algoritmalarında yüzlerce değişiklik yapıyor ve bu, becerilerinizi ve bilgilerinizi zenginleştirmeye devam etmeniz gerektiği anlamına geliyor.

SEO öğrenmek ne kadar sürer?

Bu harcayacağınız çaba ve zamana bağlıdır. SEO sadece teori değil aynı zamanda oldukça pratik bir disiplindir.

SEO teorisi, web sitenizi SEO dostu yapmak için ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir ancak sıralamada ve trafikte fark yaratacak pratikte SEO prensiplerini uygulamanız gerekir.

Tecrübelerime göre, sağlam bir öğrenme planı izler ve gerekli çabayı gösterirseniz, temel bilgileri 6 aydan daha kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Bu süre zarfında, zamanınızın çoğu yalnızca teoriyi okumak için değil, SEO uygulamasına ayrılacak.

Asgari süre olarak 6 ay vermemin nedeni, SEO’nun çalışması zaman alıyor ve SEO ile ilgili değişikliklerin bir web sitesinde etkisini görmek için birkaç ay (veya daha fazla) beklemeniz gerekebilir.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Öğrenme Planı

Yukarıda, SEO’yu mümkün olduğu kadar hızlı öğrenmenin en etkili yollarından birinin bir öğrenme planını takip etmek olduğunu ve tam olarak aşağıda okuyacağınız şeyin olduğunu belirtmiştim.

Yani, kendi başınıza SEO yapmayı öğrenmek istiyorsanız, şu 7 adımı izleyin:

 • 1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenin
 • Adım 2: SEO’nun Dijital Pazarlamadaki rolünü anlayın
 • Adım 3: SEO nedir ve neden önemli olduğunu anlayın
 • Adım 4: Farklı SEO süreçleri hakkında bilgi edinin
 • Adım 5: Anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırma süreci hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Adım 6: SEO performansını nasıl ölçeceğinizi öğrenin
 • Adım 7: SEO’yu işe koy

1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenin

SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve tüm süreç bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak için nasıl yapmak zorunda olduğundan , arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek mantıklı.

Video: Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki ilgili kılavuzları okumanızı ve yukarıdaki videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum, size arama motorlarının sonuçlarında web sitelerini tarama, dizine ekleme ve sıralamaya nasıl yaklaştığı hakkında çok iyi bir fikir verecekler.

İlgili Kılavuzlar:

 • Arama Motorları Nasıl Çalışır?
 • Google Nasıl Çalışır?

Adım 2: SEO’nun Dijital Pazarlamadaki rolünü anlayın

SEO’nun somun ve cıvatalarına girmeden önce, dijital pazarlamada SEO’nun rolünün ne olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

SEO arama motoru pazarlamasının bir parçasıdır. SEM, arama motorlarından organik olarak (SEO üzerinden) trafik alma veya ücretli arama ağı reklamlarını kullanma işlemidir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Bileşenleri

SEM, Dijital Pazarlamada mevcut kanallardan biridir. Diğer kanallar arasında Sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması vb.

Dolayısıyla, SEO ücretli reklamcılıkla aynı değildir ve arama motoru pazarlamasının tek bileşeni değildir.

İlgili Kılavuzlar:

Adım 3: SEO nedir ve neden önemli olduğunu anlayın

Bir sonraki adım, arama motoru optimizasyonu hakkında konuştuğumuzda gerçekte ne demek istediğimizi ve bunun neden herhangi bir web sitesi için önemli bir süreç olduğunu anlamaktır.

SEO, bir web sitesine uygulayabileceğiniz bir kurallar kümesi olarak tanımlanabilir, böylece ilgili anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) en üst sıralarda yer alır.

Bu neden önemli?

Arama motoru trafiğinin büyük kısmı, arama sonuçlarının ilk 5 konumunda görünen web sitelerine gider.

Arama Motorları Trafiğinin çoğunluğu ilk 5 sonuçta ortaya çıkıyor.

Bu, Google ve diğer arama motorlarından trafik almak istiyorsanız, web sitenizin için üst konumlarda görünmesini sahip olduğu anlamına gelir arama terimleri önemli işiniz için.

İlgili Kılavuzlar:

Adım 4: Farklı SEO süreçleri hakkında bilgi edinin

Artık SEO’nun ne olduğunu bildiğinize göre, bir sonraki adım nasıl çalıştığını öğrenmek.

Bir web sitesini optimize ederken ve referans kolaylığı için göz önünde bulundurulması gereken 255’ten fazla SEO sıralama faktörü vardır , bunlar bir dizi alt işleme ayrılmıştır.

Her alt süreç bir takım SEO kurallarından sorumludur.

En Önemli SEO Türleri

En önemlileri:

 • Teknik SEO – tarama endeksleme aşamasından sorumlu süreç.
 • On-Page SEO – Bir sayfanın içeriğinin optimize edilmesinden sorumlu olan süreç, böylece arama motoru tarayıcılarının daha iyi anlayabilmesi.
 • Off-Page SEO – diğer web sitelerinden link almak amacıyla web sitenizi Web’de tanıtmak. SEO’daki bağlantılar ‘güven oyları’ gibi davranır ve bir web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumlu yönde etkileyebilir.

İlgili Kılavuzlar:

 • Yeni başlayanlar için DIY SEO Eğitimi
 • Yeni başlayanlar için SEO Temelleri
 • SEO farklı türleri

Adım 5: Anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırma süreci hakkında daha fazla bilgi edinin

Bu noktaya geldiğinizde, SEO’daki her şeyin bir anahtar kelimeyle başladığını zaten bilmelisiniz.

SEO anahtar kelimeleri, kullanıcıların belirli bir web sitesi için önemli olan bir arama motoruna yazdığı arama öbekleridir.

SEO Anahtar Kelimeler
SEO Anahtar Kelimeler

Altyapı ile ilgili ayarlarla ilgili olan teknik SEO aşamasını geçtikten sonra, diğer SEO aşamaları anahtar kelimelerle yakından ilgilidir.

İçeriğinizde hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi bulma sürecine anahtar kelime araştırması denir.

Bu nedenle, anahtar kelime araştırmalarında uzmanlaşmak SEO öğrenme planınızın ayrılmaz bir parçasıdır.

İlgili Kılavuzlar:

Adım 6: SEO performansını nasıl ölçeceğinizi öğrenin

Bir sonraki adım SEO performansını ölçmekle ilgili. Bu önemlidir, çünkü ne ölçeceğinizi ve hangi KPI’lerin analiz edileceğini bilmiyorsanız, SEO kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını bilemezsiniz.

SEO performansını ölçmek için iki önemli aracın nasıl kullanılacağını öğrenmeniz gerekir: Google Arama Konsolu ve Google Analytics.

Google Arama Konsolu (GSC), web sitenizin Google’da nasıl bir performans gösterdiği konusunda size fikir verecektir. Hangi sayfaların Google’dan ve hangi anahtar kelimeler için trafik aldığını görebilirsiniz.

Google Analytics, kullanıcıların web sitenizi ziyaret ettiklerinde ne yapacaklarını size söyleyecektir. Hangi sayfaları ziyaret ettiklerini, bir sayfada ne kadar kaldıklarını ve diğer birçok yararlı ölçümü öğrenebilirsiniz.

İlgili Kılavuzlar:

Adım 7: SEO’yu işe koy

Son fakat en az değil, SEO işe koyma zamanı geldi. Yukarıdaki adımlarda öğrendiklerinizi doğrulamanın tek yolu budur.

Yeni başlayanlar için en iyi yaklaşım, tutkulu olduğunuz bir konu seçmek ve bir blog başlatmaktır.

Fantezi ya da çok popüler bir şey olmak zorunda değil, sadece iyi bildiğiniz bir konu seçin, basit bir web sitesi kurun ve arama motorları için optimize etmeye başlayın.

Bu aşamada, muhtemelen bazı kılavuzları tekrar ziyaret etmeniz ve anahtar kelime araştırması yapmayı, sayfa başlıklarınızı nasıl optimize edeceğinizi, arama botlarının içeriğinize ve daha birçok şeye erişebildiğini nasıl kontrol edebileceğinizi hatırlatmanız gerekecek.

Kaybolmamak için bir eylem planı oluşturmak ve her aşamada ne yapmanız gerektiğini takip etmenize yardımcı olmak için kontrol listeleri kullanmak en iyisidir. Aşağıdaki iki kılavuz, tam olarak bunun nasıl yapılacağını size gösterecektir.

İlgili Kılavuzlar:

SEO Sertifikaları ve Kursları

Sıfırdan SEO öğrenmenin en kolay ve en etkili yollarından biri, bir SEO Kursuna kaydolmaktır .

Yukarıdaki öğrenme planında gördüğünüz gibi, ustalaşabileceğiniz birçok SEO kavramı ve öğrenmeniz gereken her şey ve tek bir yerde bilmeniz gereken her şey, size zaman ve emek kazandırabilir.

İyi bir SEO kursu size hem SEO’nun temellerini hem de daha gelişmiş kavramları öğretecektir. İlgili gerçek yaşam örnekleri ve takip etmesi kolay talimatlarla, öğrenme sürecini daha kolay ve daha hızlı hale getirebilir.

SEO Sertifikaları ve Kursları – Bu liste, bugün kaydedebileceğiniz en iyi 10 SEO kursunu içermektedir. Tüm kurslar, bir SEO Kariyerini almayı planlıyorsanız, çok faydalı olabilecek bir SEO sertifikasıyla birlikte gelir.

SEO Eğitim Rehberi – SEO ile başlamanıza yardımcı olabilecek ücretsiz ve ücretli kaynakların listesi.

Anahtar öğrenmeler

Kendi başınıza SEO yapmayı öğrenmek mümkündür, bir SEO uzmanı veya uzmanı olmak zorunda değilsiniz .

Yapılacak ilk şey, SEO’nun zor olmadığı konusunda kendinizi ikna etmektir. Başkaları yapabilirse, siz de yapabilirsiniz. Tek gereken öğrenmeye istekli olma ve zaman.

Hiçbir şey bilmiyorsanız, strese kapılma, öğrenilecek çok şey var, ancak doğru yaklaşımla 6 aydan daha kısa sürede oraya gidebilirsiniz.

Kendinizi SEO öğretmenin en etkili yolu, iyi bir SEO Kursuna kaydolmaktır.

İyi kurslar ödenir, ancak yapacağınız küçük yatırım size rehberlik etmeden kendi başınıza SEO öğrenmeye çalışmaktan çok zaman ve hayal kırıklığı kazandırır.

 

 

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.