fbpx

SEO – Organik Trafik Nasıl Sağlanır

Doğal SEO ve Her zaman zirvede olmak için Neler Yapılmalı

Doğal Trafik nedir?

SEO, internetteki görünürlüğünüzü artırmak için tasarlanmış en iyi uygulamalardan oluşan bir gruptur.Bu grup içinde yapılması gereken bir çok strateji ve uygulama olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu yazımızda SEO’ ya başlamadan önce nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgi vermek istiyorum.

Organik Trafik Nasıl Sağlanır

İnternette Bulanabilir olma:

Müşterilerimizin, var olduğumuzu bile bilmediklerinde içeriğimizi okumalarını veya satın almalarını nasıl sağlayabilirim? Bu sorunun İnternette başlayan herkes tarafından bilinir. Ayrıca, bu yarışta görünürlük için birçok yarışmacı var. İyi görünürlük sağlamak, beraberinde gelen tüm parasal olanaklarla sitenize iyi trafik almak anlamına gelir.

Arama Motoru Robotları:

İnternette görünür olmak için arama motorlarını görebilmeniz gerekir. Gerçekten de, internet kullanıcıları tarafından sitenize açılan ana geçitlerden biri, arama motorlarının kullanımı yoluyla olacaktır. Robotların amacı, referans verilen herhangi bir web sayfasını analiz etmek ve içeriğin uygunluğunu değerlendirmektir. Konu ile ne kadar alakalı olursa o kadar çok siteye referans verilecektir. Bir web pazarlama stratejisi oluşturmak için web sitenizin kapsadığı konuları belirlemek çok önemlidir.

Doğru Hedef Kitle:

Web siteniz için hedef kitleyi tanımlamanız önemlidir. Bir köpek aksesuarları sitesi, siteye gelen hemen hemen tüm ziyaretçilerin hayvan sahibi olmaması durumunda kolayca satılamaz. Herhangi bir pazarlama stratejisinin başlangıcı, hedef kitleyi tanımlayarak başlar.

Doğru Anahtar Kelime:

SEO’nun özü, SEO robotlarını sitenin içeriğinin alakalı olduğuna ve bir konuda bilgi arayan herkes için çok anlamlı olacağına ikna etmektir. Bu botlardan emin olmak için içerik ve konu arasındaki bağlantıyı doğrulayan ana anahtar kelimeleri tespit edebilmeniz gerekir.

sektörünüzle  ilgili anahtar kelimeler bulmak, uzun vadede karşılığını veren sıkıcı bir iştir. Anahtar kelimeler, eş anlamlılar ve aynı kategorideki kelimelerin kombinasyonlarında oynamak önemlidir. Örneğin bir ayakkabı mağazası, “spor ayakkabılar /  ayakkabılar” gibi eş anlamlılar veya “spor ayakkabılar”, “sokak ayakkabılar” gibi kelime gruplarını kullanarak metinlerini değiştirebilir.

 

Bu anahtar kelime sorgulama işlemine “niş” denir, çünkü Internet aramalarının çok talep ettiği yerlerde gizlenmeye çalışırız. Yaratıcılığınızın konuşmasına izin verin. Siteniz, tekrarlanmadan belirli bir konuya odaklanmalıdır. En alakalı anahtar kelimeleri kullanarak metinlerinizi arındırın ve SEO’larınızı eş anlamlı sözcükleriyle güçlendirin.

 

Kötü Referansların yaptırımları:

 Bazı eylemlerin SEO robotları tarafından çok kötü bir şekilde görüldüğünü ve sitenizi uzak arama sayfalarında azaltabileceğinizi anlamanız önemlidir. Hatta arama motorları dizinindeki sitenizin tamamen silinmesine bile gidebilir.

Bu kötü uygulamalar biraz Google’ın neyin kastedileceğine karar veren arama motorlarının iyi niyetine bağlıdır. Örneğin, anahtar kelimeler, içerikte onlarca kez, görünmemeli. HTML etiketlerinde gizli anahtar kelimeler veya arka planla aynı metin renginde içerik içermemeli. Bu tür yöntemlerden kaçınmaya dikkat edin çünkü robotlar bu tür davranışları saptamada çok iyidir ve sizi doğru şekilde cezalandırmaktan çekinmeyecektir.

 

Mobil SEO: öncelik:

Son olarak, günümüzde SEO robotlarının mobil sitelere web sitelerine öncelik verdiğini bilmeliyiz, çünkü mobil kullanıcılar en büyük net trafiği temsil eder. Sitenizi mobil sürümünde optimize etmeyi unutmayın. Siteniz Mobil uyumlu değilse hemen mobil uyumlu bir site inşaa etmeniz gerekiyor

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.