fbpx

SEO Sayfa Başlığı Nedir?

Bir sayfa başlığı ile h1 etiketi arasındaki temel fark, sayfa başlığının tarayıcı penceresinde gösterilmesi ve h1 etiketi yalnızca sayfanın kendisinde gösterilmiş olması durumunda arama sonuçlarının snippet’i olmasıdır.

Sayfa başlığı HTML <head> bölümünde tanımlanırken, H1 etiketi bir sayfanın <body> kısmının bir parçasıdır .

Bu yayında öğreneceksiniz:

  • Sayfa başlığı nedir ve neden SEO için önemlidir?
  • SEO’da H1 Etiketi nedir?
  • H1, sayfa başlığıyla aynı mı olmalı?
  • Bir sayfada kaç tane H1 etiketi olmalı?

Sayfa başlığı nedir ve neden SEO için önemlidir?

Herhangi bir web sayfasının HTML kodunu görüntülediğinizde ve <head> bölümünü dikkatlice incelediğinizde, <title> </title> html etiketlerinde bulunan sayfanın başlığını görürsünüz.

Sayfa başlığı HTML başlığında tanımlanır ve tarayıcıda sekme adı olarak gösterilir.

<title> </title> etiketinde tanımlanmış ne varsa, tarayıcı penceresinde sekme adı ve arama motoru sonuç sayfalarında sayfanın başlığı olarak gösterilir.

Sayfa başlığı Google Arama Sonuçlarında gösterilir.

Sayfa başlığı ayrıca Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlardaki sosyal snippet’te de kullanılır.

Sayfa başlığı Sosyal Medya Gönderilerinde gösterilmiştir.

Sayfa başlığı etiketini nasıl tanımlarsınız? Çoğu modern CMS’de, bir sayfanın başlığı olarak ne yazarsanız yazınız, otomatik olarak html’de bir başlık etiketine dönüştürülür.

WordPress kullanıyorsanız, Yoast SEO veya başka bir SEO eklentisini kullanarak Sayfa Başlığı değerini değiştirebilirsiniz.

Sayfa başlığı ayrıca SEO başlığınız olarak da bilinir, çünkü SEO’nuzu etkileyebilir.

Sayfa başlığı SEO için neden önemlidir?

Sayfa başlığı SEO amaçları için bir çok nedenden ötürü çok önemlidir . Sayfa SEO optimizasyon kurallarının bir parçasıdır .

Daha kesin olmak gerekirse, başlık önemlidir çünkü:

Arama motorlarına sayfanın içeriği hakkında büyük bir ipucu verir. Tarama ve dizine alma aşamasında arama motorları, bir sayfayı alakalı anahtar kelimelerle ilişkilendirmeye çalışır ve sayfa başlığı, dikkate aldıkları öğelerden biridir.

Arama sonuçlarında gösterilir. Yukarıda açıklandığı gibi, sayfa başlığı arama sonuçlarında gösterilir ve kullanıcıları web sitenizi tıklamaya ve ziyaret etmeye teşvik etmek ilginç olmalıdır .

Sosyal medya parçacıklarında gösterilmiştir. Sayfanın başlığı, yayınlarınız paylaşıldığında Facebook’ta ve diğer sosyal ağlarda da gösterilir. İyi bir başlık daha çok beğeni ve paylaşım çekecek ve bu, dolaylı olarak SEO’yu etkileyen daha fazla görünürlük anlamına gelir.

Sayfa başlıklarınızı nasıl optimize edersiniz?

Sayfa başlıklarınızı SEO için optimize etmek, yeni içerik yayınlamak veya yeni bağlantılar edinmek zorunda kalmadan organik trafiğinizi artırmak için harika bir yoldur .

Şu basit kurallara uyun:

Sayfa başlığınıza, kullanıcıların tanıdığı arama terimlerini dahil edin – Başlıkta aynı veya benzer arama terimlerinin olması, kullanıcılar için daha alakalı olmasını sağlar ve bu, TO’nuzu artırır (Tıklama Oranı).

Başlığınıza bir soru ekleyin – Bir soru içeren başlık etiketleri daha fazla tıklama alır. Bu normaldir, çünkü çoğu durumda kullanıcılar Google’a bir soru sormaktadırlar ve aynı (veya benzer) soruyu bir arama snippet’inde gördüklerinde, yanıt almak için tıklarlar.

Parantez ve sayılar ekleme – Başlık etiketlerinizi daha çekici hale getirmenin başka bir yolu da sayıları olan braketler eklemektir. Örneğin, “ Başlıklarınızı nasıl optimize edebilirsiniz (2019 SEO). 

Başlığın uzunluğunu 60 karakter veya daha az tutun – Başlık uzunluğunu önemsememizin nedeni, kullanıcıların tam başlığı arama sonuçlarında görebilmelerini sağlamaktır. Temel kural olarak, başlık uzunluğunuzu 60 karakterin altında tutun.

Alan adınızı eklemenize gerek yok – Markanız hakkında söylenecek özel bir şeyiniz yoksa, alan adınızı başlığa dahil etmeniz gerekmez. Google bunu otomatik olarak arama snippet’lerinde yapar (gerektiğinde inandıklarında).

Bu kılavuzu okuyun: Sayfa başlıklarınızı nasıl optimize edeceğiniz konusunda daha fazla bilgi için SEO Dostu Başlık Oluşturma .

H1 etiketi nedir ve SEO için neden önemlidir?

Sayfa başlığının aksine, H1 etiketi yalnızca sayfanın üstünde veya <h1> </h1> etiketleri tarafından belirtilen bir sayfanın gövdesindeki diğer yerlerde gösterilir .

H1 etiketi sayfanın üstünde gösterilir ve genellikle Sayfa Başlığı ile aynı değere sahiptir.

Tipik bir WordPress kurulumunda, H1 etiketi sayfa içeriğinde bir sayfanın başlığını görüntülemek için kullanılır.

WordPress Düzenleyicide H1 Etiketi.

Bir sayfaya daha fazla H1 etiketi eklemek istiyorsanız, HTML kodunuzu düzenleyin ve şu kodu ekleyin:

<h1>This is an H1 Tag</H1>

SEO için H1 başlık etiketi neden önemlidir?

H1 etiketinizi optimize etmek en kritik SEO faktörü olmayabilir, ancak birçok küçük değişiklik büyük sonuçlar doğurabilir – bu SEO ile ilgili.

Peki, neden H1 Etiketlerine dikkat etmek önemlidir? Arama motorları bir sayfayı taradığında, bir sayfanın nasıl yapılandırıldığını ve içeriğin anlamını anlamalarına yardımcı olacak sinyaller ararlar .

Bu sinyallerden biri H1 etiketidir. Genellikle sayfanın en üstünde bulunur ve sayfa başlığı ile aynı değerdedir.

Arama motorları H1’in değerini okur ve sayfanın ne hakkında olduğuna dair güçlü bir sinyal olarak kullanırlar.

Bunu görselleştirmenin iyi bir yolu, kitabın başlığının (H1 olan) kitabın ne hakkında olduğu hakkında çok iyi bir fikir verdiği bir kitabın yapısını düşünmektir. Daha sonra bölüm başlıkları size bireysel konular hakkında ayrıntılı bilgi verir (SEO’daki H2 etiketleri).

İşte başlık etiketlerinin bir web sayfasında nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair görsel bir sunum.

Seo sayfa başlığı
Başlıklar Hiyerarşi

En iyi SEO uygulamaları şunları göstermektedir:

  • Bir sayfada sadece bir tane H1 etiketi olmalı
  • H1 etiketi sayfanın <body> </body> etiketinde olmalıdır
  • Başlıklar hiyerarşik olmalıdır, yani önce H1, sonra H2’ler, sonra H3’ler vs.
  • Başlıklar, hem kullanıcıların hem de arama motorlarının belirli bir bölümün neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için hedef anahtar kelimelerinizi veya benzerlerini içermelidir.
  • Başlıklar uygun biçimde biçimlendirilmelidir, örneğin H2 ve H3’ten daha büyük bir yazı tipi boyutu kullanmak için H1 etiketi.

Bu kılavuzu okuyun: H1 Taglarınızı nasıl optimize edeceğiniz konusunda daha fazla bilgi için H1 Tag ve SEO .

H1, sayfa başlığıyla aynı mı olmalı?

Bu duruma bağlı. Google’ın yeni bir yayıncısıysanız, sayfa başlığının H1 etiketi ile aynı olması gerekir. Diğer durumlarda, sayfa başlığı ve H1 etiketi benzer ve yakından ilişkili olabilir ancak aynı olmaları gerekmez.

İşte Google Haberler yayıncı yönergelerinden sayfa başlıkları ve H1 etiketleri hakkında en iyi uygulamaların önizlemesi .

Sayfa Başlığı ve H1 En İyi SEO Uygulamaları.

Ortak SEO uygulaması nedir ve ne yapmalısınız?

Yaygın uygulama ve tavsiyem, bir Google haber yayıncısı olmasanız bile Google’ın tavsiyelerine uymak.

WordPress gibi çoğu web sitesi içerik yönetim sistemi (CMS), sayfa başlığını H1 etiketlerine ekler ve değiştirmeye gerek yoktur.

Yoast SEO veya başka bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, sayfa başlığında yazdıklarınızın Yoast SEO başlığında da görüntülendiğinden emin olun.

Bir sayfada kaç tane H1 etiketi olmalı?

Bir sayfada birden fazla H1 etiketi olması sorun değil, ancak en iyi SEO uygulamaları bir sayfanın yalnızca bir H1 Etiketi olması gerektiğini gösterir. Diğer başlıklar H2, H3 ve H4 etiketleri olarak biçimlendirilebilir.

Bir sayfada birden fazla H1 etiketi varsa ne olur?

Bir sayfada birden fazla H1 etiketi olması SEO’nuzu bozmaz. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, tüm SEO süreci birlikte büyük bir fark yaratabilecek birçok küçük şeyi optimize etmekle ilgili olduğundan, kurallara uymak ve sayfa başına yalnızca bir H1 etiketi sağlamak daha iyidir.

Anahtar öğrenmeler

Sayfa başlığı kritik bir SEO faktörü ve tüm dikkatinizi gerektiren bir unsurdur. Kullanıcıların arama snippet’inizin bir parçası olarak, arama motoru sonuç sayfalarında ve sayfanıza ilk kez girdiklerinde gördükleri şeydir.

Herhangi bir anlaşmazlığı önlemek ve en iyi SEO uygulamalarıyla tutarlı olmak için sayfa başlığınızın ve H1 etiketlerinin aynı değerde olduğundan emin olun.

Bir sayfada birden fazla H1 etiketiniz varsa dünyanın sonu değil, ancak maksimum SEO optimizasyonu için yalnızca bir tane olması daha iyidir.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

2 comments

  1. Yararlı bir makale olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.