fbpx

Seo Uyumlu Makale Örnekleri

Dijital içerik yazarları, yanlışlıkla, içerik okuyan insanlar yerine, arama motorları için yazmaya odaklanan bir sisteme kapılmış gidiyorlar. Oysa İçerik; İnsanlar için yazılmalı arama motorları için değil.

İçerik uzunluğu, anahtar kelime yoğunluğu, anahtar kelime varyasyonlarını kullanma ve yerel değiştiricileri ekleme konusunda çok fazla endişe duyuyorlar.Bu, bir dizi nedenden için sorun yaratır ancak en önemlisi Google ve diğer arama motorları yazmamızı gerekmez.

Çünkü, İzleyicileri (yani insanlar) için okuyup anlayabilmeleri için kapsamlı, anlaşılması kolay bir cevap sunabilecek kadar iyi bir konuyu anlamak için bize veya yazdıklarımızda temsil ettiğimiz markaya ihtiyaç duyuyorlar.

 

Seo Uyumlu Makale Örnekleri

Google, İyi İçeriği Anlamak için Hazırlandı

Google, her geçen gün daha iyi ve her yıl çok daha iyi hale gelen, sürekli gelişen, oldukça gelişmiş arama algoritmalarına sahiptir.

Bu yalnızca geleneksel arama sonuçlarıyla sınırlı değil.

Kullanılabilirliği ve erişilebilirliği artıran artan sayıda arama özelliği, Google’ın kullanıcılarına sunduğu genel deneyime büyük katkılar sağlıyor.

Tüm bunlar, ana şirket olan Alfabenin her çeyrekte milyarlarca dolar gelir elde etmesine yardımcı oluyor.

Bu gelirin büyük bir faktörü Google’ın kapsamlı reklam ağıdır, ancak Google’da arama ve tıklama başına ödeme reklamcılığıyla başlıyor.

Google, dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesidir ve 1 numara olmaya devam etme başarısı, arama platformunun diğer tüm kapasitelerdeki başarısına ve doğruluğuna dayanmaktadır. Bu , Google aramada günlük olarak yapılan trafik, reklam ve 3,5 milyar aramayı yönlendirir.

Google, bugünkü hale geldi – sonuçta kalitesi nedeniyle esasen arama ile eşanlamlı oldu.

Ve unutmayalım: Google ilk değildi – çok sayıda alternatif arama motoru var .

Ama en iyi arama motorudur.

Mükemmel diyecek kadar ileri gitmemize rağmen, Google, bugüne kadar sahip olduğumuz en doğru ve kullanışlı arama motoruydu,  onu doğru şekilde yapmaya olan bağlılığı nedeniyle hala rakipsiz arama motoru olmaya devam ediyor.

İspat rakamlardadır (günlük ziyaretler, kullanıcılar, gelirler, vb.). Bu yüzden Google yılda 2 trilyondan fazla arama yapıyor.

Ve dünyanın dört bir yanındaki insanların günlük yaşamlarındaki rolü, her geçen dakika daha da artar, Google’ın arama motorunun kullanıcılara her zaman ve her yerde, belirli arama sorgularına mümkün olan en iyi yanıtları vermesini sağlama konusundaki kararlılığına dayanır.

Bu nedenlerden dolayı, Google’ın (veya başka bir arama motorunun), bunun için özel olarak tasarlanan içeriği yazmamıza ihtiyacı yoktur. Google, kullanıcılarına hizmet eder ve içeriğin de onlara hizmet etmesini ister.

İnsanlar için iyi içerik yazarsanız, Google ödüllendirecektir. Aynı kesinlikle arama motorları için yazılmış içerik için söylenemez.

Tam Olarak İyi İçerik Nedir?

Google, yüksek kaliteli içeriği nasıl tanımlayacağını bilir.

Algoritmasının ve sıralama sinyallerinin herhangi bir arama sorgusunu karşılamak için doğru içeriği bulmanıza yardımcı olduğunu biliyoruz.

Peki Google, iyi içerik sayımı nedir? Kötü içeriği kötü yapan nedir? Peki nasıl iyi yazılmış içerik her zaman iyi bir sıralamaya gelmiyor?

“İyi içerik” hakkında daha fazla bilgi için Google , Arama Kalitesi Değerlendirme Kurallarını gözden geçirmenizi önerir .

Ve Google’dan John Mueller, kalite notu kılavuzlarının doğrudan derecelendirme faktörleriyle doğrudan ilişkili olmadığına dikkat çekerken, 2015’e kadar halka açıklanmayan belgenin yine de iyi içerik oluşturmak için yararlı bilgiler sunduğunu belirtti.

164 sayfalık belge, Google’ın algoritmalarının performansını manuel olarak değerlendirirken, kalite puanlayıcılara (Google’ın arama sonuçlarını derecelendirmek için işe aldığı kişiler) verilen yönergelerden oluşur.

Belge yalnızca Google’ın iyi içerik olarak gördüğü şey hakkında konuşmuyor; Ayrıca, kötü içeriğin niteliklerine de işaret ediyor .

Genel Sayfa Kalitesi puanını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörler şunlardır:

 • Sayfanın amacı:  Bir sayfayı anlamadaki ilk adım, amacını çözmektir.
 • Uzmanlık, otorite, güvenilirlik:  Bu önemli bir kalite özelliğidir. Belirli bir içerik parçasının itibarını ve kimlik bilgilerini öğrenmek zor olmamalıdır.
 • Ana içerik kalitesi ve miktarı:  Derecelendirme, görev URL’sinin açılış sayfasına dayanmalıdır.
 • Web sitesi bilgileri / ana içerikten kimin sorumlu olduğu ile ilgili bilgiler: Web sitesinin yanı sıra ana içeriğin oluşturucusuyla ilgili bilgileri bulundurun.
 • Web sitesinin saygınlığı / ana içeriğinden kimin sorumlu olduğu  ile ilgili itibar : Saygınlık araştırmasına yardımcı olacak bağlantılar gözden geçirenlere sunulur.

Bir amaçla iyi yazılmış ve araştırılmış içerik olmasının yanı sıra, alaka düzeyi, aramada görünürlük için inanılmaz derecede önemlidir.

Kulağa geldiği kadar basit, web’deki içerik için en önemli sıralama faktörlerinden biri, sorgu ile alaka düzeyidir. İçeriğin ne kadar iyi olduğu önemli değil, arama sorgusuna cevap vermezse, doğru sonuç değildir.

Bunlar, anahtar kelime kullanımı, tam eşlemeli öbek ekleme veya diğer “oyun” arama pazarlaması taktikleriyle tetiklenen sinyaller değildir. Bu, doğru arama sorguları için iyi bir içerik sunulmasıdır. Bunu başarmanın tek yolu iyi, sağlıklı içerik oluşturmaktır.

İyi içerik ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/icerik-seo-icin-neden-onemli/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Yüksek Kaliteli Yazılı İçerik için Temel Kurallar

Üzülme : )  Kolay olsaydı, herkes bunu yapar ve iyi yapardı.

Bizim lehimize çalışan tek şey şu anda iyi yazarsanız, insanlar için nasıl iyi yazacağınızı bilmenizdir. Bu konumu değiştirmeyin ve arama motorları için içerik oluşturma hakkında çok fazla düşünmeyin.

Sadece gerçek bir amacı olmayan web sitelerine hayat vermek için içerik yayınlamak için acele eden markalar ve pazarlamacılar, markayı vurmuyorlar ve tıklamayı kazanamayacaklar.

Kaliteli içerik yazmanın temelleri:

 • Bir amaç tanımlayın:  Tüm içeriğin bir amacı olmalıdır. Buna karşılık, bir odaklanma konusu, bir izleyici ve hatta o izleyici için bir niyet aşaması olmalıdır.
 • İyice araştırın:  Bir şeyleri parçalamaya başlamadan önce tüm hikayeyi alın. Başlangıç, orta ve son nedir? Şahsen ilk önce içeriğimin ana hatlarını çizmeyi seviyorum, böylece nereye gittiğimi ve neye ihtiyacım olduğunu her zaman bilirim.
  • İyi yazın ve düzenlemeyi unutmayın (ve tekrar düzenleyin!):  Noktalama işaretlerini kullanın, dilbilgisini kontrol edin ve konuyu konuya açık tutmaya çalışın. Gerektiğinde arka plan verin.
 • Bir satır çizgisine sahip olun:  Google, içeriğin nereden geldiğini önemser. İçeriğin arkasındaki marka veya kişi kim? Bilmek istiyor. Öğrenebildiğinden emin ol. Bir kişinin itibarı ne kadar fazla otoriteye sahipse, o kadar iyidir.
 • Bilgilendirici, kapsamlı ve eğitici olun  İçeriğinde madde olduğundan emin olun. Bir amacımız var. Amacı tatmin ediyor mu? Peki bunu tamamen açıklıyor mu? Okuyucularınızı eğitin; sizi takdir edecek ve size bağlı olacaktır.
 • Kaynaklardan alıntı : Her zaman kaynaklarından alıntı yapın. İstatistikler ve veriler, nereden geldiklerini bilmiyorsak, hiçbir şey ifade etmez. Orijinal kaynağı her zaman mümkün olduğunda alıntı yaptığınızdan emin olun.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.