fbpx

SEO Uzmanı

Trafiğinizi nasıl artıracağınızı ve web siteniz için daha fazla satış ve gelir yaratabilecek anahtar kelimeler için daha yüksek sıralamaları elde etmeyi öğrenmek ister misiniz? O zaman SEO hakkında, güncel bilgi sahibi olmak  ve bir SEO Uzmanı olmak için her şeyi öğrenmelisiniz.

 

SEO uzmanlığına sahip olmak, SEO uzmanlarının tek bir ayrıcalığı değildir. Kendi başına SEO yapmayı öğrenmek isteyen herkes tarafından ustalaşılabilecek bir beceridir.

Son 8 yıldır SEO uygulamaları yapıyorum ve bu yazıda, bir SEO uzmanı olmak için hangi adımları takip etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Neden herkes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda uzman olmalı?

Adımlara geçmeden önce, bir SEO uzmanı ile bir SEO uzmanı arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Bir SEO uzmanı, SEO’nun nasıl çalıştığını ve Arama Motorlarındaki bir web sitesinin sıralamasını artırmak için SEO’nun nasıl uygulandığını bilen bir uzmandır.

Bir SEO uzmanı, ya SEO danışmanlığı yaparak, SEO hizmetleri sunarak ya da müşterileri proje bazında alarak , bir meslek olarak SEO uygulayan bir SEO Uzmanıdır .

Ben bir SEO uzmanı olmak için bir meslek olarak SEO pratik yapmak zorunda olmadığınızı belirtmek için bu farktan bahsediyorum. Müşterilere hizmet sunmayı planlamıyor olsanız bile, SEO becerilerinizi geliştirmeniz gerektiğinin birçok avantajı vardır.

SEO konusunda uzman olmanın avantajları

Sıralamanızı ve trafiğinizi artırın – Bu, neden birisinin arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olmayı hedeflemesi gerektiğinin en açık nedenidir.

Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edebileceğinizi biliyorsanız, çevrimiçi para kazanmak veya başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için sıralamalardaki ve arama motoru trafiğindeki artıştan yararlanabilirsiniz .

SEO ajanslarına daha az bağımlılık – Bunun bir SEO ajansının blogunda okumayı beklediğiniz bir şey olmadığını biliyorum ama gerçek bu. Şirket içi SEO becerileriniz varsa, harici desteğe bağlı olmadan işinizi büyütebilirsiniz.

Maliyetleri düşürün – Eğer yalnız bir girişimci ya da blog yazarıysanız, SEO danışmanı kiralamak yerine, kendiniz SEO yapabiliyorsanız çok para kazanabilirsiniz .

SEO üzerinde çalışmak için kimin işe alacağı konusunda daha iyi kararlar alın – SEO’yu kendiniz tanıyorsanız , SEO üzerinde çalışmak üzere hangi danışman veya şirketin işe alınacağına karar vermek çok daha kolaydır. SEO paketlerinin neler içerdiğini anlamak ve web sitenizin daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olabileceklerini önerip önermediklerini değerlendirmek durumunda olacaksınız .

Pazarlama yöneticileri için şiddetle tavsiye edilir – bir pazarlama müdürü olarak çalışıyorsanız, SEO konusunda iyi bir anlayışa sahip olmanız, kuruluşunuzdaki diğer pazarlama yöneticileri veya iş arkadaşlarına göre size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir işletme SEO olmadan çevrimiçi hayatta artık zor kalabilir : SEO,artık isteğe bağlı değildir. SEO düşünülerek oluşturulmayan web siteleri, son derece rekabetçi çevrimiçi dünyada hayatta kalabilecekleri hiçbir yol yoktur. SEO bilmek ve nasıl doğru kullanılacağını bilmek, web sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratabilir.

SEO Uzmanı Olmak İçin 10 Adım

Artık SEO becerilerinizi geliştirmenin yalnızca SEO uzmanları için olmadığına ikna olduğunuza göre, SEO Uzmanı olmanın en hızlı yolunun ne olduğunu görelim.

1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlama

SEO hakkında düşünmeye başlamadan önce, atmanız gereken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmek.

Birçok insan için bu, zaten bildikleri (veya bildiklerini düşündüğü bir şey) olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve daha sonra en karmaşık teorilere kadar ilerlemeniz her zaman iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, diğer arama motorlarının çalışma biçimine benzeyen Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır .

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • Arama Motorları Nasıl Çalışır?
 • Arama Nasıl Çalışır?

Adım 2: Temel Arama Motoru Pazarlaması Kavramlarını tanıyın

Ellerinizi kirletmeden önce, arama motoru pazarlamasını ve dijital pazarlamayı oluşturan tüm farklı disiplinler hakkında genel bir fikre sahip olmalısınız .

İnternetteki varlığınızı güçlendirmek için SEO’dan ne bekleyeceğinizi ve SEO ile birlikte kullanabileceğiniz diğer araçların neler olduğunu açık bir şekilde bilmelisiniz.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • SEO ve SEM arasındaki fark
 • Küçük işletme sahipleri için İnternet pazarlama ipuçları

Adım 3: SEO’nun gerçek anlamını anlayın

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılar hakkında değil, bundan çok daha fazlası. SEO’nun asıl görevi, kullanıcılara harika bir deneyim sunmak ve tam olarak istediklerini vermektir.

Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği elde etmekle ilgili değil, aynı zamanda bu trafiği tekrarlayan ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürmekle ilgili.

SEO bir takım alt bileşenlere sahiptir, en önemlileri:

 • Teknik SEO  – Tarama ve indeksleme
 • Sayfa İçi SEO  – Sayfa optimizasyonu
 •  Site Dışı SEO – Web sitesi tanıtımı
 • İçerik SEO  – İçeriği optimize etme

Adım 4: Doğru SEO Eğitimini Seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyi fark edeceksiniz: İnternette SEO hakkında çok fazla bilgi var ve öğrenecek çok şey var ve sonunda bir karışıklık yaratıyor.

Herhangi bir yardım almadan bunu kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, okumak ve denenecek şeyler için sonsuz bir liste olacak.

SEO’yu bu şekilde öğrenmek yıllar aldı çünkü 2005 yılında başladığımda, tüm bilgileri tek bir yerde okuyabileceğiniz ve okuyabileceğiniz SEO eğitim kursları ya da rehberleri yoktu .

Günümüzde işler farklı. SEO’yu hızlı bir şekilde öğrenmek isteyen insanlar saygın bir kursu takip ederek, internette arama yapmak ve makaleden sonra makaleyi okumak için sonsuz saat harcamak zorunda kalmadan bunu yapabilirler.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Komple SEO Kursu – Kendi SEO kursumuz SEO hakkında bilmeniz gereken her şeye sahiptir. Hem temel hem de gelişmiş SEO kavramlarını kapsar. Bu kursu online olarak alabilir veya materyali PDF olarak indirebilir ve kendi hızınızda öğrenebilirsiniz. Şimdiye kadar okumanız gereken tek SEO Kursu.

Seo Eğitimi ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için hemen https://leventyurtseven.com/seo-egitimi/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Google Dijital Garaj – Google, Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan yeni bir kurs seti oluşturdu. SEO’nun ince ayrıntılarına girmiyorlar, ancak çevrimiçi pazarlamaya aşina olmak istiyorsanız harika bir kaynak.

Moz SEO Kursu – Moz kendi araçları için ünlü bir şirkettir ancak aynı zamanda SEO temellerini kapsayan bir SEO kursu oluşturdular. Tamamlanmadı ama yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç.

SEO Rehberi – Bu Google’dan başka bir rehberdir. SEO’yu Google’ın bakış açısından ele alıyor. Bu, aslında SEO için neyin işe yaradığını değil, Google’ın SEO hakkında bilgi edinmek istediğini öğreneceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, birkaç saatinizi alın ve kurallara uyun, düşünmeye değer bazı iyi tavsiyeler var.

Adım 5: SEO değişikliklerinden haberdar olun

SEO statik bir disiplin değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her zaman değişir. Yalnızca Google, yıllık sıralama algoritmalarında 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi SEO uzmanlarının bu değişiklikleri bilmesi ve SEO kampanyalarını buna göre ayarlaması gerekir.

Bilgilendirilmenin en iyi yolu, sürmekte olan SEO değişiklikleri olduğunda ve bu konuda bir şey yapmak için çok geç kaldıktan sonra devam etmeyen SEO değişiklikleri hakkında bilgi sağladığı kanıtlanmış birkaç SEO haber web sitesini takip etmektir.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Arama Motoru Yuvarlak Masa Toplantısı –  Tüm SEO uzmanları tarafından web sitesini takip etmelidir. SEO sektöründe olan her şey hakkında günlük haberler. Benim için bu, endüstrimizdeki en değerli ve faydalı SEO haber sitesidir.

Arama Motoru Arazi – SEO endüstrisindeki en eski web sitelerinden biri. Daha önce Danny Sullivan’a aitti, şimdi Google’da çalışıyor.

Google Blog – Google kısa süre önce Google ürünleriyle ilgili haberleri paylaşmak için bir blog oluşturdu. Bazen Google aramasıyla ilgili haberleri de paylaşıyorlar.

Google arama blogu – Google’ın Arama’ya adanmış bir blogu.

Google Webmaster Blog – Resmi Google webmaster blog. Aramadaki son değişikliklerle ilgili haberleri almak için takip edin.

Reliablesoft SEO Blog – Kendi SEO blogumuz. SEO’yu verimli bir şekilde uygulamanıza yardımcı olmak için kılavuzlar, adım adım makaleler ve kaynaklar ile haftalık olarak güncellenir.

Adım 6: Doğru SEO Araçlarını Seçin

Gerçek şu ki, yalnız SEO yapamazsınız. İşlenecek çok fazla bilgi var ve alınacak kararlar var ve her şeyi elle yapmaya çalışırsanız, değerli zamanınızı daha iyi sonuçlar alabilen görevler üzerinde çalışmak yerine sayıları analiz etmek için harcayacaksınız.

Ayrıca, iyi SEO araçlarının maliyetinin yüksek olduğu ancak uzun vadede geri dönüşün, iyi bir SEO aracı için ödeyeceğiniz aylık ücretten çok daha fazla olduğu doğru.

Kullanabileceğiniz araçlar:

Google Web Yöneticisi Araçları (Ücretsiz) – Google web yöneticisi araçları, SEO için belki de en faydalı araçlardan biridir. Ücretsizdir ve web siteniz hakkında size birçok bilgi verebilir. SEO’nuzu geliştirmek için Webmaster araçlarını nasıl kullanacağınız konusundaki önceki rehberimi okuyun.

Google Analytics (Ücretsiz) – Google’ın bir başka ücretsiz aracı. Trafiğiniz ve kullanıcıların web sitenizi nasıl yönlendirdiği hakkında çok şey öğrenmek için Google analytics’i kullanabilirsiniz. Araştırılacak çok sayıda rapor ve analiz edilecek çok sayıda ölçüm var. Bu makale, yeni başlayanlar için Google analitiği , başlamak için harika bir yerdir.

SEMRUSH (Ücretli) – Bu benim en sevdiğim SEM aracı. Ücretsiz değil ama SEO’nu, PPC kampanyalarını, rakip analizini, anahtar kelime araştırmalarını, bağlantı kurma, sosyal medya izleme ve daha pek çok şey için kullanabilirsin. Yeni özelliklerle sık sık güncellenir ve SEO’nuz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Ahrefs (Ücretli) – SEMRUSH’a bir alternatif. Aylık bir abonelikle geliyor ancak aynı zamanda sektördeki en saygın SEO araçlarından biri. 7 günlük ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir, böylece satın almadan önce test edebilirsiniz.

Adım 7: Pratik SEO – Teorik kalmayın

SEO teorik değildir ancak çoğunlukla pratiktir. SEO teorisini inceleyerek elde ettiğiniz sonuç, web sitenize uygulayabileceğiniz ve arama motorlarında maruz kalmanızı artırabileceğiniz eylemlerin bir listesi olmalıdır.

Sorun şu ki, her web sitesi benzersizdir ve bir web sitesi için işe yarayanlar, diğerleri için en iyi çözüm olmayabilir. Bu yüzden aslında SEO uygulamaktır ve sadece teorik olarak kalmamaktadır.

Başkalarının SEO kampanyalarında başarılı olmayı başardıklarına dair örnek olay incelemelerini okumak, kullanabileceğiniz yeni fikirler ve SEO’yu doğru elde edene kadar denemeye devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz ilham almak için harika bir yoldur.

Adım 8: SEO Uzmanlığınızı gösterin

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin, onu diğer insanlara açıklamaya çalışmak olduğunu söylüyorlar. Bu SEO ile de geçerlidir.

SEO hakkında yazmaya başladığımda birçok şey öğrendim ve SEO becerilerimi oldukça geliştirdim.

Benim tavsiyem, bir SEO blogunu veya kişisel bir blogu başlatmak ve SEO deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmaktır.

Zamanla bilgi paylaşımının SEO hakkında yeni şeyler öğrenmenin harika bir yolu olduğunu ve aynı zamanda diğer insanlara yardım edersiniz ki bu çok faydalı bir deneyim.

9. Adım: Sabırlı Olun

SEO hakkında konuşmanın ve “sabır” kelimesini söylemenin bir yolu yoktur. SEO çalışması zaman alır ve sonuçlara çok çabuk yaklaşamazsınız.

SEO, trafiğinizi arttırmanın en hızlı yolu değildir. Hemen sonuç almak istiyorsanız, PPC kampanyalarını deneyin. SEO, yıllarca 7 gün 24 saat organik trafik kazandıracak sağlam bir temel oluşturarak, uzun vadeli sürdürülebilir bir işletme oluşturmakla ilgilidir.

Web sitenizde SEO ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce, sıralamadan ve trafikten (bir süre için), değişimden önce not almalı ve değişiklikten sonra (aynı zamanda) aynı zaman dilimiyle karşılaştırmalısınız.

Sıralamanızı ve trafiği izleyin ve daha fazla karar vermeden önce yeterli zaman verin.

Adım 10: Yerleşik SEO Uzmanlarının liderlerini takip edin

SEO uzmanı olma yolunda, bir takım zorluklarla karşılaşacaksın. Hayal kırıklığına uğradığınız, sinirli olduğunuz ve pes etmeye hazır olduğunuz zamanlar olacaktır.

Endişelenme, bu normaldir. Eğer başkalarının hikayelerini okursanız, bunların hiçbirinin bugün oldukları gibi olmadıklarını anlayacaksınız, çünkü şanslılar. Çok çalışmanın ve SEO hakkında test edip okumanın sonsuz saatinin sonucudur.

 

SEO Uzmanı Olmak (10 Adım Rehber)

Trafiğinizi nasıl artıracağınızı ve web siteniz için daha fazla satış ve gelir yaratabilecek anahtar kelimeler için daha yüksek sıralamaları elde etmeyi öğrenmek ister misiniz? O zaman SEO hakkında bilmek ve bir SEO Uzmanı olmak için her şeyi öğrenmelisiniz.

SEO uzmanlığına sahip olmak, SEO uzmanlarının tek bir ayrıcalığı değildir. Kendi başına SEO yapmayı öğrenmek isteyen herkes tarafından ustalaşılabilecek bir beceridir.

Son 15 yıldır SEO uygulamaları yapıyorum ve bu yazıda, bir SEO uzmanı olmak için hangi adımları takip etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Neden herkes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda uzman olmalı?

Adımlara geçmeden önce, bir SEO uzmanı ile bir SEO uzmanı arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Bir SEO uzmanı, SEO’nun nasıl çalıştığını ve Arama Motorlarındaki bir web sitesinin sıralamasını artırmak için SEO’nun nasıl uygulandığını bilen bir uzmandır.

Bir SEO uzmanı, ya SEO danışmanlığı yaparak, SEO hizmetleri sunarak ya da müşterileri proje bazında alarak , bir meslek olarak SEO uygulayan bir SEO Uzmanıdır .

Ben bir SEO uzmanı olmak için bir meslek olarak SEO pratik yapmak zorunda olmadığınızı belirtmek için bu farktan bahsediyorum. Müşterilere hizmet sunmayı planlamıyor olsanız bile, SEO becerilerinizi geliştirmeniz gerektiğinin birçok avantajı vardır.

SEO konusunda uzman olmanın avantajları

Sıralamanızı ve trafiğinizi artırın – Bu, neden birisinin arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olmayı hedeflemesi gerektiğinin en açık nedenidir.

Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edebileceğinizi biliyorsanız, çevrimiçi para kazanmak veya başarılı bir çevrimiçi iş kurmak için sıralamalardaki ve arama motoru trafiğindeki artıştan yararlanabilirsiniz .

SEO ajanslarına daha az bağımlılık – Bunun bir SEO ajansının blogunda okumayı beklediğiniz bir şey olmadığını biliyorum ama gerçek bu. Şirket içi SEO becerileriniz varsa, harici desteğe bağlı olmadan işinizi büyütebilirsiniz.

Maliyetleri düşürün – Eğer yalnız bir girişimci ya da blog yazarıysanız, SEO danışmanı kiralamak yerine, kendiniz SEO yapabiliyorsanız çok para kazanabilirsiniz .

SEO üzerinde çalışmak için kimin işe alacağı konusunda daha iyi kararlar alın – SEO’yu kendiniz tanıyorsanız , SEO üzerinde çalışmak üzere hangi danışman veya şirketin işe alınacağına karar vermek çok daha kolaydır. SEO paketlerinin neler içerdiğini anlamak ve web sitenizin daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olabileceklerini önerip önermediklerini değerlendirmek durumunda olacaksınız .

Pazarlama yöneticileri için şiddetle tavsiye edilir – bir pazarlama müdürü olarak çalışıyorsanız, SEO konusunda iyi bir anlayışa sahip olmanız, kuruluşunuzdaki diğer pazarlama yöneticileri veya iş arkadaşlarına göre size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir işletme SEO olmadan çevrimiçi hayatta kalabilir – SEO artık isteğe bağlı değildir. SEO düşünülerek oluşturulmayan web siteleri, son derece rekabetçi çevrimiçi dünyada hayatta kalabilecekleri hiçbir yol yoktur. SEO bilmek ve nasıl doğru kullanılacağını bilmek, web sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratabilir.

SEO Uzmanı Olmak İçin 10 Adım

Artık SEO becerilerinizi geliştirmenin yalnızca SEO uzmanları için olmadığına ikna olduğunuza göre, SEO Uzmanı olmanın en hızlı yolunun ne olduğunu görelim.

1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlama

SEO hakkında düşünmeye başlamadan önce, atmanız gereken ilk adım, arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmek.

Birçok insan için bu, zaten bildikleri (veya bildiklerini düşündüğü bir şey) olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve daha sonra en karmaşık teorilere kadar ilerlemeniz her zaman iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, diğer arama motorlarının çalışma biçimine benzeyen Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır .

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • Arama Motorları Nasıl Çalışır?
 • Arama Nasıl Çalışır?

Adım 2: Temel Arama Motoru Pazarlaması Kavramlarını tanıyın

Ellerinizi kirletmeden önce, arama motoru pazarlamasını ve dijital pazarlamayı oluşturan tüm farklı disiplinler hakkında genel bir fikre sahip olmalısınız .

İnternetteki varlığınızı güçlendirmek için SEO’dan ne bekleyeceğinizi ve SEO ile birlikte kullanabileceğiniz diğer araçların neler olduğunu açık bir şekilde bilmelisiniz.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • SEO ve SEM arasındaki fark
 • Küçük işletme sahipleri için İnternet pazarlama ipuçları

Adım 3: SEO’nun gerçek anlamını anlayın

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılar hakkında değil, bundan çok daha fazlası. SEO’nun asıl görevi, kullanıcılara harika bir deneyim sunmak ve tam olarak istediklerini vermektir.

Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği elde etmekle ilgili değil, aynı zamanda bu trafiği tekrarlayan ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürmekle ilgili.

SEO bir takım alt bileşenlere sahiptir, en önemlileri:

SEO Genel Bakış
 • Teknik SEO  – Tarama ve indeksleme
 • Sayfa İçi SEO  – Sayfa optimizasyonu
 •  Site Dışı SEO – Web sitesi tanıtımı
 • İçerik SEO  – İçeriği optimize etme

Adım 4: Doğru SEO Eğitimini Seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyi fark edeceksiniz: İnternette SEO hakkında çok fazla bilgi var ve öğrenecek çok şey var ve sonunda bir karışıklık yaratıyor.

Herhangi bir yardım almadan bunu kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, okumak ve denenecek şeyler için sonsuz bir liste olacak.

SEO’yu bu şekilde öğrenmek yıllar aldı çünkü 2000 yılında başladığımda, tüm bilgileri tek bir yerde okuyabileceğiniz ve okuyabileceğiniz SEO eğitim kursları ya da rehberleri yoktu .

Günümüzde işler farklı. SEO’yu hızlı bir şekilde öğrenmek isteyen insanlar saygın bir kursu takip ederek, internette arama yapmak ve makaleden sonra makaleyi okumak için sonsuz saat harcamak zorunda kalmadan bunu yapabilirler.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Komple SEO Kursu – Kendi SEO kursumuz SEO hakkında bilmeniz gereken her şeye sahiptir. Hem temel hem de gelişmiş SEO kavramlarını kapsar. Bu kursu çevrimiçi olarak alabilir veya materyali PDF olarak indirebilir ve kendi hızınızda öğrenebilirsiniz. Şimdiye kadar okumanız gereken tek SEO Kursu.

Google Dijital Garaj – Google, Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan yeni bir kurs seti oluşturdu. SEO’nun ince ayrıntılarına girmiyorlar, ancak çevrimiçi pazarlamaya aşina olmak istiyorsanız harika bir kaynak.

Moz SEO Kursu – Moz kendi araçları için ünlü bir şirkettir ancak aynı zamanda SEO temellerini kapsayan bir SEO kursu oluşturdular. Tamamlanmadı ama yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç.

SEO Rehberi – Bu Google’dan başka bir rehberdir. SEO’yu Google’ın bakış açısından ele alıyor. Bu, aslında SEO için neyin işe yaradığını değil, Google’ın SEO hakkında bilgi edinmek istediğini öğreneceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, birkaç saatinizi alın ve kurallara uyun, düşünmeye değer bazı iyi tavsiyeler var.

Adım 5: SEO değişikliklerinden haberdar olun

SEO statik bir disiplin değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her zaman değişir. Yalnızca Google, yıllık sıralama algoritmalarında 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi SEO uzmanlarının bu değişiklikleri bilmesi ve SEO kampanyalarını buna göre ayarlaması gerekir.

Bilgilendirilmenin en iyi yolu, sürmekte olan SEO değişiklikleri olduğunda ve bu konuda bir şey yapmak için çok geç kaldıktan sonra devam etmeyen SEO değişiklikleri hakkında bilgi sağladığı kanıtlanmış birkaç SEO haber web sitesini takip etmektir.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Arama Motoru Yuvarlak Masa Toplantısı – A, tüm SEO uzmanları tarafından web sitesini takip etmelidir. SEO sektöründe olan her şey hakkında günlük haberler. Benim için bu, endüstrimizdeki en değerli ve faydalı SEO haber sitesidir.

Arama Motoru Arazi – SEO endüstrisindeki en eski web sitelerinden biri. Daha önce Danny Sullivan’a aitti, şimdi Google’da çalışıyor.

Google Blog – Google kısa süre önce Google ürünleriyle ilgili haberleri paylaşmak için bir blog oluşturdu. Bazen Google aramasıyla ilgili haberleri de paylaşıyorlar.

Google arama blogu – Google’ın Arama’ya adanmış bir blogu.

Google Webmaster Blog – resmi Google webmaster blog. Aramadaki son değişikliklerle ilgili haberleri almak için takip edin.

Reliablesoft SEO Blog – Kendi SEO blogumuz. SEO’yu verimli bir şekilde uygulamanıza yardımcı olmak için kılavuzlar, adım adım makaleler ve kaynaklar ile haftalık olarak güncellenir.

Adım 6: Doğru SEO Araçlarını Seçin

Gerçek şu ki, yalnız SEO yapamazsınız. İşlenecek çok fazla bilgi var ve alınacak kararlar var ve her şeyi elle yapmaya çalışırsanız, değerli zamanınızı daha iyi sonuçlar alabilen görevler üzerinde çalışmak yerine sayıları analiz etmek için harcayacaksınız.

Ayrıca, iyi SEO araçlarının maliyetinin yüksek olduğu ancak uzun vadede geri dönüşün, iyi bir SEO aracı için ödeyeceğiniz aylık ücretten çok daha fazla olduğu doğru.

Kullanabileceğiniz araçlar:

Google Web Yöneticisi Araçları (Ücretsiz) – Google web yöneticisi araçları, SEO için belki de en faydalı araçlardan biridir. Ücretsizdir ve web siteniz hakkında size birçok bilgi verebilir. SEO’nuzu geliştirmek için Webmaster araçlarını nasıl kullanacağınız konusundaki önceki rehberimi okuyun.

Google Analytics (Ücretsiz) – Google’ın bir başka ücretsiz aracı. Trafiğiniz ve kullanıcıların web sitenizi nasıl yönlendirdiği hakkında çok şey öğrenmek için Google analytics’i kullanabilirsiniz. Araştırılacak çok sayıda rapor ve analiz edilecek çok sayıda ölçüm var. Bu makale, yeni başlayanlar için Google analitiği , başlamak için harika bir yerdir.

SEMRUSH (Ücretli) – Bu benim en sevdiğim SEM aracı. Ücretsiz değil ama SEO’nu, PPC kampanyalarını, rakip analizini, anahtar kelime araştırmalarını, bağlantı kurma, sosyal medya izleme ve daha pek çok şey için kullanabilirsin. Yeni özelliklerle sık sık güncellenir ve SEO’nuz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Ahlaller (Ücretli) – SEMRUSH’a bir alternatif. Aylık bir abonelikle geliyor ancak aynı zamanda sektördeki en saygın SEO araçlarından biri. 7 günlük ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir, böylece satın almadan önce test edebilirsiniz.

Adım 7: Pratik SEO – teorik kalmayın

SEO teorik değildir ancak çoğunlukla pratiktir. SEO teorisini inceleyerek elde ettiğiniz sonuç, web sitenize uygulayabileceğiniz ve arama motorlarında maruz kalmanızı artırabileceğiniz eylemlerin bir listesi olmalıdır.

Sorun şu ki, her web sitesi benzersizdir ve bir web sitesi için işe yarayanlar, diğerleri için en iyi çözüm olmayabilir. Bu yüzden aslında SEO uygulamak ve sadece teorik kalmak değil, gerekli.

Başkalarının SEO kampanyalarında başarılı olmayı başardıklarına dair örnek olay incelemelerini okumak, kullanabileceğiniz yeni fikirler ve SEO’yu doğru elde edene kadar denemeye devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz ilham almak için harika bir yoldur.

Adım 8: SEO Uzmanlığınızı gösterin

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin, onu diğer insanlara açıklamaya çalışmak olduğunu söylüyorlar. Bu SEO ile de geçerlidir.

SEO hakkında yazmaya başladığımda birçok şey öğrendim ve SEO becerilerimi oldukça geliştirdim.

Benim tavsiyem, bir SEO blogunu veya kişisel bir blogu başlatmak ve SEO deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmaktır.

Zamanla bilgi paylaşımının SEO hakkında yeni şeyler öğrenmenin harika bir yolu olduğunu ve aynı zamanda diğer insanlara yardım edersiniz ki bu çok faydalı bir deneyim.

9. Adım: Sabırlı Olun

SEO hakkında konuşmanın ve “sabır” kelimesini söylemenin bir yolu yoktur. SEO çalışması zaman alır ve sonuçlara çok çabuk yaklaşmamalısınız.

Google’da sıralanan sayfaların yaşı En İyi 10 Sonuç

SEO trafiğinizi arttırmanın en hızlı yolu değil. Hemen sonuç almak istiyorsanız, PPC kampanyalarını deneyin. SEO, yıllarca 7 gün 24 saat organik trafik kazandıracak sağlam bir temel oluşturarak, uzun vadeli sürdürülebilir bir işletme oluşturmakla ilgilidir.

Web sitenizde SEO ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce, sıralamadan ve trafikten (bir süre için), değişimden önce not almalı ve değişiklikten sonra (aynı zamanda) aynı zaman dilimiyle karşılaştırmalısınız.

Sıralamanızı ve trafiği izleyin ve daha fazla karar vermeden önce yeterli zaman verin.

Adım 10: Yerleşik SEO Uzmanlarının liderlerini takip edin

Son fakat en az değil, bir SEO uzmanı olma yolunda, bir takım zorluklarla karşılaşacaksın. Hayal kırıklığına uğradığınız, sinirli olduğunuz ve pes etmeye hazır olduğunuz zamanlar olacaktır.

Endişelenme, bu normaldir. Eğer başkalarının hikayelerini okursanız, bunların hiçbirinin bugün oldukları gibi olmadıklarını anlayacaksınız, çünkü şanslılar. Çok çalışmanın ve SEO hakkında test edip okumanın sonsuz saatinin sonucudur.

Sonuç

Bir web sitesi veya çevrimiçi işletme ile ilgisi olan herkes bir SEO uzmanı olmalıdır.

Listede pazarlama yöneticileri, geliştiricileri, web yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, PPC uzmanları, yalnız girişimciler ve e-ticaret sahipleri var.

Niye ya? Çünkü SEO tüm dijital pazarlama kampanyalarının temelini oluşturuyor. SEO prensipleri sadece arama motorlarında mümkün olan azami maruz kalmayı garanti etmeyecek, aynı zamanda bir web sitesine daha fazla şekilde yardımcı olabilir.

Bir SEO Uzmanı olmak kolay değil ama bu da zor değil. Bu süreç çok fazla okuma, uygulama ve test içerir.

Eğer şimdi başlıyorsanız, en iyi yol, iyi bir SEO kursu almaktır, böylece tüm bilgileri tek bir yerde toplarsınız, doğru SEO araçlarını kullanın ve her şeyden önce SEO uygulamaya başlayın. Hatalarından ders al ve tekrar dene.

Arama motorları ve SEO gelecek yıllar boyunca burada kalacaklar ve bu işiniz ve kişisel becerileriniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.