fbpx

SEO Uzmanlığı Eğitimi

SEO Uzmanlığı Eğitimi :  Trafiğinizi nasıl artıracağınızı ve web siteniz için daha fazla satış ve gelir sağlayabilecek anahtar kelimeler için daha yüksek sıralama elde etmeyi öğrenmek ister misiniz?

SEO uzmanlığına sahip olmak SEO profesyonellerinin tek ayrıcalığı değildir. Kendi başına SEO yapmayı öğrenmek isteyen herkes tarafından yönetilebilen bir beceridir.

Son 15 yıldır SEO pratiği yapıyorum ve bu yayında bir SEO uzmanı olmak için hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Neden herkes Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda uzman olmalı

Adımlara girmeden önce, bir SEO uzmanı ve bir SEO uzmanı arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Bir SEO uzmanı, SEO’nun nasıl çalıştığını ve Arama Motorlarında bir web sitesinin sıralamasını artırmak için SEO’nun nasıl uygulanacağını bilen biridir.

Bir SEO profesyonel uygulamaları, danışmanlık SEO yaparken SEO hizmetleri sunarak ya bir meslek olarak SEO olduğunu SEO Uzmanı olduğu , veya proje bazında proje bazında müşterilerine alarak.

Bir SEO uzmanı olmak için SEO’yu bir meslek olarak uygulamak zorunda olmadığınızı belirtmek için bu farktan bahsediyorum. Müşterilere hizmet sunmayı planlamasanız bile neden SEO becerilerinizi geliştirmeniz gerektiğine dair birçok avantaj vardır.

SEO konusunda uzman olmanın avantajları

Sıralamanızı ve trafiğinizi artırın – Bu neden birisi arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olmayı amaç gerekir en belirgin nedenidir.

Web sitenizi arama motorları için nasıl optimize edeceğinizi biliyorsanız , para bloglama yapmak veya çevrimiçi bir iş kurmak için sıralamadaki artıştan ve arama motoru trafiğinden yararlanabilirsiniz .

SEO ajanslarına daha az bağımlılık – Bunun bir SEO ajansının blogunda okumayı beklediğiniz şey olmadığını biliyorum, ama gerçek bu. Şirket içi SEO becerileriniz varsa, harici desteğe bağlı kalmadan işinizi büyütebilirsiniz.

Maliyetleri azaltın – Yalnız bir girişimci veya blogcu iseniz, bir SEO uzmanı kiralamak zorunda kalmadan SEO’yu kendiniz yapabiliyorsanız çok fazla tasarruf edebilirsiniz.

SEO üzerinde çalışmak için kim kiralamak gibi daha iyi kararlar verin – SEO kendinizi biliyorsanız o zaman SEO üzerinde çalışmak için hangi danışman veya şirket işe karar vermek çok daha kolay. SEO paketlerinin neler olduğunu anlamak ve ne önerdiklerini gerçekten web sitenizin daha iyi sıralamalar elde etmesine yardımcı olup olmadığını anlamak için bir konumda olacaksınız .

Pazarlama yöneticileri için şiddetle tavsiye edilir – eğer bir pazarlama yöneticisi olarak çalışırsanız, SEO hakkında iyi bir anlayışa sahip olmak, kuruluşunuzdaki diğer pazarlama yöneticileri veya meslektaşlarına göre size ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir iş SEO olmadan çevrimiçi olarak hayatta kalamaz – SEO artık isteğe bağlı değildir. SEO göz önünde bulundurularak inşa edilmeyen web siteleri, son derece rekabetçi çevrimiçi dünyada hayatta kalabilmelerinin bir yolu yoktur. SEO ve nasıl doğru kullanılacağını bilmek, web sitenizin geleceğinde büyük bir fark yaratabilir.

SEO Uzmanı Olmak İçin 10 Adım

Artık SEO becerilerinizi geliştirmenin sadece SEO uzmanları için olmadığına ikna olduğunuza göre, bir SEO Uzmanı olmanın en hızlı yolunun ne olduğunu görelim.

 • 1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın
 • 2. Adım: Temel Arama Motoru Pazarlaması Kavramlarını Tanıyın
 • 3. Adım: SEO’nun gerçek anlamını anlama
 • Adım 4: Doğru SEO Eğitimini Seçin
 • 5. Adım: SEO değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olun
 • 6. Adım: Doğru SEO Araçlarını Seçin
 • 7. Adım: SEO Uygulaması – Teorik kalma
 • 8. Adım: SEO Uzmanlığınızı gösterin
 • Adım 9: Sabırlı Olun
 • Adım 10: Kurulan SEO Uzmanlarının ipuçlarını takip edin

1. Adım: Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlayın

Hatta SEO hakkında düşünmeye başlamadan önce, yapmanız gereken ilk adım arama motorlarının nasıl çalıştığını tanımaktır.

Birçok insan için, bu zaten bildikleri (veya bildiklerini düşündükleri) bir şey olabilir, ancak temel kavramlarla başlamak ve daha sonra en karmaşık teorilere kadar yolunuzu bulmak her zaman iyidir.

Aşağıdaki kaynaklar, Google arama motorunun nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır, bu da diğer arama motorlarının çalışma şekline benzer .

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • Arama Motorları Nasıl Çalışır?
 • Arama Nasıl Çalışır?

2. Adım: Temel Arama Motoru Pazarlaması Kavramlarını Tanıyın

Arama Motoru Pazarlaması

Ellerinizi kirli almadan önce, arama motoru pazarlaması oluşturan tüm farklı disiplinler hakkında genel bir fikir olmalıdır . Dijital pazarlamanın ne olduğunu ve dijital pazarlama kampanyalarında SEO’nun rolünü anlamalısınız .

İnternet varlığınızı daha güçlü hale getirmek için SEO ile ne bekleyebileceğiniz ve SEO ile birlikte kullanabileceğiniz diğer araçları aklınızda bulundurmalısınız.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

 • SEO ve SEM arasındaki fark
 • SEO sıfırdan nasıl öğrenilir
 • SEO Türleri

3. Adım: SEO’nun gerçek anlamını anlama

SEO sadece anahtar kelimeler ve bağlantılar ile ilgili değildir, bundan çok daha fazlasıdır. SEO’nun gerçek misyonu, kullanıcılara harika bir deneyim sunmak ve onlara tam olarak istediklerini vermektir.

Amacınız sadece daha fazla arama motoru trafiği almak değil, aynı zamanda bu trafiği tekrar eden ziyaretçilere ve müşterilere dönüştürmektir.

SEO bir dizi alt bileşene sahiptir, en önemlileri:

 • Teknik SEO  – Tarama ve dizine ekleme
 • Sayfa İçi SEO  – Sayfa optimizasyonu
 • Sayfa Dışı SEO  – Web sitesi tanıtımı
 • İçerik SEO  – İçeriği optimize etme
Üç ana SEO süreci.

Adım 4: Doğru SEO Eğitimini Seçin

SEO öğrenmeye başladığınızda, bir şeyi fark edeceksiniz: İnternette SEO hakkında çok fazla bilgi ve öğrenilecek çok şey var ve sonunda bu bir karmaşa yaratıyor.

Bunu herhangi bir yardım almadan kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, okunacak makalelerin ve denenecek şeylerin sonsuz bir listesi ile sonuçlanacaksınız.

SEO’yu bu şekilde öğrenmek yıllar aldı çünkü 2000 yılında başladığımda, hiçbir SEO eğitim kursu ya da okuyabileceğiniz ve tek bir yerde tüm bilgileri alabileceğiniz rehberler yoktu .

Günümüzde işler farklı. SEO hızlı öğrenmek isteyen insanlar bunu internette arama ve makale sonra makale okuma sonsuz saatler geçirmek zorunda kalmadan saygın bir ders takip ederek yapabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Tam SEO Kursu – Kendi SEO kursumuz, SEO hakkında bilmeniz gereken her şeye sahiptir. Temel ve gelişmiş SEO kavramlarını kapsar.

Kursu çevrimiçi olarak alabilir veya materyali PDF olarak indirebilir ve kendi hızınızda öğrenebilirsiniz. Okumanız gereken tek SEO Kursu.

Google Dijital Garaj – Google, Dijital pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan yeni bir kurs seti oluşturdu. SEO’nun ince ayrıntılarına girmezler, ancak çevrimiçi pazarlamayı tanımak istiyorsanız harika bir kaynaktır.

Moz SEO Kursu – Moz, araçlarıyla ünlü bir şirkettir, ancak SEO’nun temellerini kapsayan bir SEO kursu da oluşturmuştur. Tam değil ama yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç.

SEO Rehberi – Bu, Google’dan başka bir kılavuzdur. Google’ın bakış açısından SEO’yu kapsar. Bu, aslında SEO için neyin işe yaradığını değil, Google’ın SEO hakkında ne öğrenmek istediğinizi öğreneceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, birkaç saat ayırın ve yönergeleri gözden geçirin, düşünmeye değer bazı iyi tavsiyeler var.

SEO Sertifikaları – Takip edebileceğiniz ve sertifikalı bir SEO uzmanı olabileceğiniz mevcut tüm SEO sertifikalarının bir listesi.

5. Adım: SEO değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olun

SEO statik bir disiplin değildir. SEO kuralları ve algoritmaları her zaman değişir. Yalnızca Google, sıralama algoritmalarında yılda 250’den fazla değişiklik yapıyor. İyi SEO uzmanlarının bu değişiklikleri bilmesi ve SEO kampanyalarını buna göre ayarlaması gerekir.

Bilgilendirilmenin en iyi yolu, devam eden SEO değişiklikleri hakkında bilgi sağladığı kanıtlanmış ve bu konuda bir şeyler yapmak için çok geç olduktan sonra değil, SEO haber web sitelerini takip etmektir.

Kullanabileceğiniz kaynaklar:

Arama Motoru Yuvarlak Masa – Bir tüm SEO uzmanları tarafından web sitesini takip etmelisiniz. SEO sektöründe olan her şey hakkında günlük haberler. Benim için bu, sektörümüzdeki en değerli ve yararlı SEO haber web sitesidir.

Arama Motoru Arazi – SEO endüstrisinin en eski web sitelerinden biri. Daha önce Danny Sullivan’a aitti, şimdi Google için çalışıyor.

Google Blogu – Google kısa süre önce Google ürünleriyle ilgili haberleri paylaşmak için bir blog oluşturdu. Bazen Google aramasıyla ilgili haberleri de paylaşırlar.

Google arama blog’u – Google tarafından Arama’ya adanmış bir blog.

Google Webmaster Blog – resmi Google webmaster blog’u. Aramadaki son değişiklikler hakkında haber almak için izleyin.

Reliablesoft SEO Blogu – Kendi SEO blogumuz. SEO’yu verimli bir şekilde uygulamanıza yardımcı olmak için kılavuzlar, adım adım makaleler ve kaynaklarla haftalık olarak güncellenir.

6. Adım: Doğru SEO Araçlarını Seçin

Gerçek şu ki, sadece SEO yapamazsınız. İşlenecek çok fazla bilgi var ve verilecek kararlar var ve her şeyi manuel olarak yapmaya çalışırsanız, daha iyi sonuçlar alabilecek görevler üzerinde çalışmak yerine değerli zamanınızı sayıları analiz ederek harcayacaksınız.

İyi SEO araçlarının maliyeti olduğu doğrudur, ancak uzun vadede geri dönüş, iyi bir SEO aracı için ödeyeceğiniz aylık ücretten çok daha fazladır.

Kullanabileceğiniz SEO Araçları:

Google Web Yöneticisi Araçları (Ücretsiz) – Google web yöneticisi araçları, SEO için belki de en kullanışlı araçlardan biridir. Ücretsizdir ve web siteniz hakkında birçok bilgi verebilir. SEO’nuzu geliştirmek için Webmaster araçlarını kullanma hakkındaki önceki kılavuzumu okuyun.

Google Analytics (Ücretsiz) – Google’ın başka bir ücretsiz aracı. Trafiğiniz ve kullanıcıların web sitenizde nasıl gezintiği hakkında birçok şey öğrenmek için Google analitiklerini kullanabilirsiniz. Keşfedilecek çok sayıda rapor ve analiz edilecek çok sayıda metrik var. Bu makale, yeni başlayanlar için Google analizi , başlamak için harika bir yerdir.

SEMRUSH (Ücretli) – Bu benim en sevdiğim SEM aracı. Ücretsiz değil, ancak SEO, PPC kampanyaları, rakip analizi, anahtar kelime araştırması, bağlantı kurma, sosyal medya izleme ve daha fazlası için kullanabilirsiniz. Yeni özelliklerle sık sık güncellenir ve SEO’nuz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Ahrefs (Ücretli) – SEMRUSH’a bir alternatif. Aylık bir abonelik ile birlikte gelir, ancak aynı zamanda sektördeki en saygın SEO araçlarından biridir. Satın almadan önce test edebilmeniz için 7 günlük ücretsiz deneme sürümü ile birlikte gelir.

7. Adım: SEO Uygulaması – Teorik kalma

SEO teorik değildir ancak çoğunlukla pratiktir. SEO teorisini incelemek sonucu web sitenize uygulamak ve arama motorlarında maruz kalma geliştirmek eylemlerin bir listesi olmalıdır.

Sorun, her web sitesinin benzersiz olması ve bir web sitesi için işe yarayan, diğerleri için en iyi çözüm olmayabilir. Bu yüzden aslında teorik kalmak değil, SEO’yu uygulamak da gereklidir.

Diğerlerinin SEO kampanyalarıyla başarılı olmayı nasıl başardığına dair vaka çalışmalarını okumak, kullanabileceğiniz yeni fikirler ve SEO doğru olana kadar denemeye devam etmeniz için ilham almanın harika bir yoludur.

8. Adım: SEO Uzmanlığınızı gösterin

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yollarından birinin, onu başkalarına anlatmaya çalışmak olduğunu söylüyorlar. Bu SEO için de geçerlidir.

SEO hakkında yazmaya başladığımda bir çok şey öğrendim ve SEO becerilerimi önemli ölçüde geliştirdim.

Benim tavsiyem bir web sitesi veya SEO blogu başlatmak ve SEO deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmaktır.

Zamanla, bilgi paylaşımının SEO hakkında yeni şeyler öğrenmek için harika bir yol olduğunu ve aynı zamanda son derece faydalı bir deneyim olan diğer insanlara yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Adım 9: Sabırlı Olun

SEO hakkında konuşmanın ve “sabır” kelimesinden bahsetmenin bir yolu yoktur. SEO çalışmak için zaman alır ve çok yakında sonuçlara acele etmemelisiniz.

Google Top 10’da sıralanan sayfaların yaşı

SEO, trafiğinizi artırmanın en hızlı yolu değildir. Hemen sonuç almak istiyorsanız, PPC kampanyalarını deneyin. SEO size yıllarca 7/24 organik trafik sağlayacak sağlam bir temel oluşturarak uzun vadeli sürdürülebilir bir iş yaratmakla ilgilidir.

Web sitenizde SEO ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce, değişikliklerden önce sıralamalarınızı ve trafiğinizi (bir süre için) not etmeli ve değişiklikten sonra aynı süre (süre açısından) ile karşılaştırmalısınız.

Sıralamanızı ve trafiğinizi izleyin ve başka kararlar vermeden önce yeterince zaman tanıyın.

Adım 10: Kurulan SEO Uzmanlarının ipuçlarını takip edin

Son fakat en az değil, bir SEO uzmanı olma yolunda, bir takım zorluklarla karşılaşacaksınız. Hayal kırıklığına uğramış, hayal kırıklığına uğramış ve pes etmeye hazır olduğunuz zamanlar olacaktır.

Endişelenme, bu normal bir durum. Diğer insanların hikayelerini okursanız, bunların hiçbirinin bugün oldukları gibi olamayacağını anlayacaksınız çünkü şanslılar. Bu, sıkı çalışmaların ve SEO hakkında sonsuz test ve okuma saatinin sonucudur.

Aşağıdaki liste, ilham almak ve SEO’nun nasıl uygulanabileceğini anlamak için kesinlikle takip etmeniz gereken 5 SEO uzmanını içerir. Tüm 5 milyonlarca işletme kurmayı başardı ve SEO’yu doğru kullanmayı bildikleri için bunu başardılar.

Hikayelerini okuyun ve SEO uygulamalarını analiz etmek için biraz zaman harcayın. Bazen ‘geleneksel’ SEO’lardan farklı şeyler yaptığını fark edebilirsiniz ve bunun nedeni, yeni şeyler denemek ve başarısız olmaktan korkmadan SEO ile deneme yapmak için güven ve uzmanlığa sahip olmalarıdır.

Neil Patel – Sektördeki en saygın SEO uzmanlarından biri. Sadece blogunu okumakla kalmayıp, uygulamalarını ve içerik SEO’sunu nasıl kullanabildiğini analiz etmeye çalışın.Beyin Dekanı – Bağlantı kurma konusunda uzmandır. Onun blogu hızlı sonuçlar almak için kullanabileceğiniz vaka çalışmaları ve teknikler için harika bir kaynaktır.

Eric Enge – Konuşmacı, Stone Temple Kurucusu ve CEO’su. Sektörde yılların deneyimine sahip bir SEO.

Joost de Valk – En popüler SEO eklentisi Yoast’ın kurucusu ve CEO’su.

Rand Fishkin – Büyük sunucu ve girişimci MOZ’un Kurucu Ortağı.

Sonuç olarak

Bir web sitesi veya online  iş ile ilgisi olan herkes bir SEO uzmanı olmalıdır.

Liste, pazarlama yöneticileri, geliştiriciler, web yöneticileri, web tasarımcıları, sosyal medya yöneticileri, PPC uzmanları, solo girişimciler ve e-ticaret sahiplerini içerir.

Neden? Çünkü SEO tüm dijital pazarlama kampanyalarının temelini oluşturmaktadır. SEO ilkeleri sadece arama motorlarında mümkün olan en fazla maruz kalma garantisi değil, aynı zamanda bir web sitesine daha fazla şekilde yardımcı olabilir.

SEO Uzmanı olmak kolay değil ama zor da değil. Süreç çok fazla okuma, pratik ve test içerir.

Şimdi başlıyorsanız, en iyi yol iyi bir SEO kursu almaktır, böylece tüm bilgiler tek bir yerde bulunur, doğru SEO araçlarını kullanın ve her şeyden önce SEO uygulamaya başlayın. Hatalarınızdan öğrenin ve tekrar deneyin.

Arama motorları ve SEO yıllar boyunca burada kalacak ve bu iş ve kişisel becerileriniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımdır.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

You Tube’da Nasıl Reklam Verilir?

YouTube’da Nasıl Reklam Verilir? YouTube Reklamları Nasıl Çalışır? YouTube reklamlarının nasıl çalıştığına genel bir bakışla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.