fbpx

Site Dışı SEO nedir?

Sayfa dışı SEO, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP’ler) konumunu iyileştirmek için kullanabileceğiniz teknikleri ifade eder. Birçok kişi sayfa dışı SEO’yu bağlantı kurma ile ilişkilendirir, ancak bundan daha fazlasıdır.

Genel olarak, Site Dışı SEO, bir web sitesini arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirmek amacıyla, web sitesi içeriğinin ötesinde tanıtım yöntemleriyle ilgilidir.

Site Dışı SEO neden önemlidir?

Arama motorları, arama yapan kişiye en iyi sonuçları döndürmenin bir yolunu bulmak için onlarca yıldır çalışıyor.

Bunu başarmak için, bir dizi sayfa içi SEO faktörünü (aşağıda açıklanmıştır), diğer bazı kalite faktörlerini ve sayfa dışı SEO faktörlerini dikkate alırlar.

Sayfa dışı SEO, onlara Dünyanın (diğer web siteleri ve kullanıcılar) belirli bir web sitesini nasıl algıladığına dair çok iyi bir gösterge sağlar.

Yüksek kaliteli ve kullanışlı bir web sitesinin diğer web sitelerinden referanslar ( geri bağlantılar ) olması daha olasıdır . Sosyal medyada (Facebook beğenileri, tweet’ler, Pinler vb.) Markadan bahsedilmesi daha olasıdır ve benzer düşünen kullanıcıların toplulukları arasında yer imlerine eklenmesi ve paylaşılması daha olasıdır.

Tüm bu sinyaller, bir web sitesini sonuçlarda daha üst sıralarda sıralamak için arama motorlarına ‘yeşil ışık’ verir.

Site Dışı SEO Faydaları

Başarılı bir sayfa dışı SEO stratejisi, web sitesi sahiplerine aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:

Sıralamalarda artış – Bu, sayfa dışı SEO’nun en önemli avantajıdır. Web sitesi SERP’lerde daha üst sıralarda yer alacak ve bu da daha fazla trafik anlamına geliyor.

PageRank’te artış – Sayfa sıralaması, Google gözünde bir web sitesinin önemini gösteren 0 ile 10 arasında bir sayıdır.

Larry Page ve Sergey Brin (Google kurucuları) tarafından icat edilen sistem ve Google’ın arama yapan kişiye en alakalı sonuçları göstermede bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri.

Bugün sayfa sıralaması, Google’ın web sitelerini sıralamak için kullandığı 250’den fazla sıralama faktöründen yalnızca biridir.

Daha fazla maruz kalma – Daha yüksek sıralamalar aynı zamanda daha fazla maruz kalma anlamına gelir çünkü bir web sitesi en üst sıralarda yer aldığında: daha fazla bağlantı, daha fazla ziyaret ve daha fazla sosyal medyadan bahsedilir. Bu, bir şeyin diğerine ve sonra diğerine yol açtığı hiç bitmeyen olaylar dizisi gibidir.

Güvenilirlik Sağlayın – Yukarıdakilere ek olarak, Google son zamanlarda sıralamalarda önemli bir rol oynayan ve doğrudan sayfa dışı SEO ile ilgili olan Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik (EAT) kavramını tanıttı.

Basit bir ifadeyle, Google, bir konuda uzmanlık ve otorite sergileyen web sitelerini sıralamak ister ve algoritmalar tarafından alınan web sitelerine güvenilebilmesini sağlamanın yollarından biri , gelen bağlantıların sayısı ve türü aracılığıyla olur.

Örneğin, bir konuda uzman olarak algılanmak istiyorsanız, bunu söylemeniz yeterli değildir, ancak diğer ilgili web siteleri kabul etmelidir ve bu, web sitenize işaret eden bağlantılar aracılığıyla ifade edilir.

Site Dışı SEO ile Site İçi SEO Karşılaştırması

Sayfa Dışı SEO ile Sayfa İçi SEO Karşılaştırması

Yeni başlayanlar için herhangi bir karışıklıktan kaçınmak için, sayfa dışı SEO ile sayfa içi SEO gibi diğer SEO türleri arasındaki ilişkiyi inceleyelim .

İkisi arasındaki farkı anlamak için önce SEO’nun ne olduğunu anlamanız gerekir.

SEO veya Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesini arama motorları için optimize etmeyi amaçlayan bir dizi işlemi tanımlamak için kullanılan terimdir. SEO, yalnızca aramadan yüksek kaliteli ziyaretçiler elde etmek için değil, aynı zamanda web sitenizin kullanıcı dostu olmasını ve güvenilirliğini artırmanın bir yoludur.

Arama motorları , dizinlerine hangi sayfaların dahil edileceğini ve bu sayfaları arama sonuçlarında gösterme sırasını belirlemek için karmaşık algoritmalar kullanır. SEO, arama motorlarına anlayabilecekleri bir dilde ‘konuşmanın’ ve onlara web siteniz hakkında daha fazla bilgi vermenin yoludur.

SEO’nun iki ana bileşeni vardır: Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO.

Sayfa İçi SEO

Sayfa İçi SEO , arama motorları için optimize edilmesi için web sitenizde değiştirebileceğiniz ayarları ifade eder.

En önemli Sayfa İçi SEO öğeleri şunlardır:

 • Optimize edilmiş başlıklara ve açıklamalara sahip olmak
 • Optimize edilmiş URL Yapıları
 • Kullanıcı dostu gezinme (kırıntılar, kullanıcı site haritaları)
 • Optimize edilmiş dahili bağlantılar
 • Metin Biçimlendirme (kalın, italik, vb. Kullanımı)
 • Uygun şekilde optimize edilmiş H1 etiketi ve diğer başlıklar
 • Görüntü optimizasyonu (görüntü boyutu, uygun görüntü adları, ALT metin kullanımı )
 • Kullanıcı dostu 404 sayfa
 • Hızlı yükleme sayfaları
 • Mobil Uyumlu sayfalar
 • Yüksek kaliteli taze içerik (Bu her zaman en önemli SEO faktörüdür!)
 • Dış bağlantılar (bozuk bağlantı veya ‘kötü’ sitelere bağlantı yok)

Sayfa Dışı SEO

Öte yandan, sayfa dışı SEO, web sitenizin sınırları dışında kullanabileceğiniz tekniklerle, dolayısıyla ‘sayfa dışı’ adını kullanmak zorundadır.

Sayfa içi SEO, tamamen kontrol edebileceğiniz faaliyetlerle ilgilidir, ancak sayfa dışı SEO ile bazen erişiminiz dışında olabilir. Örneğin, içeriğinizin kalitesinin iyi olmasını sağlamak kolaydır, ancak birisini istemedikçe web sitenize bağlanmaya zorlayamazsınız.

Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

 • Site içi ve site dışı SEO arasındaki fark – sayfa içi ve sayfa dışı SEO arasındaki farkların ayrıntılı açıklaması.

Sayfa Dışı SEO Teknikleri

Sayfa Dışı SEO

Yukarıda belirtildiği gibi, Sayfa Dışı SEO, web sitenizin sınırları dışında gerçekleştirebileceğiniz etkinlikleri ifade eder. En önemli sayfa dışı SEO teknikleri şunlardır:

 • Link Oluşturma
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Marka İfadeleri
 • Musteri degerlendirmeleri

Link Oluşturma

Bağlantı kurma, en popüler ve etkili Sayfa dışı SEO tekniğidir. Temel olarak, web sitenize bağlantılar oluşturarak, rakiplerinizi atlayıp daha üst sıralarda yer alabilmeniz için olabildiğince çok ‘oy’ toplamaya çalışıyorsunuz.

Örneğin, birisi bu makaleyi beğenir ve ona kendi web sitesinden veya blogundan atıfta bulunursa, bu arama motorlarına bu sayfanın iyi bilgilere sahip olduğunu söylemek gibidir.

Sıralama işlemi sırasında, arama motorları, ‘Sayfa Dışı SEO’ terimi için hangi sayfaların sonuçların en üstünde gösterileceğine karar verirken bunu dikkate alacaktır.

Yıllar boyunca web yöneticileri, daha yüksek sıralamalar elde etmek için web sitelerine bağlantılar oluşturmaya çalışıyorlar ve bağlantı sayısını artırmak için bir dizi yol ‘icat ettiler’.

Bu arama motorları, algoritmalarına daha fazla kural eklemeye ve iyi bağlantılar ile kötü bağlantılar arasında ayrım yapmaya başlamaya ‘zorladı’.

İkisi arasındaki farkı ve neden önemli olduğunu görelim.

Kötü bağlantı nedir?

Kötü bir bağlantı, yalnızca arama motoru algoritmalarını kandırmak amacıyla web yöneticileri tarafından yapay olarak oluşturulan bir bağlantıdır.

Kötü bağlantıların en yaygın örnekleri şunlardır:

Blog Dizinleri – sarı sayfalar gibi bir şey, ancak her girişin bir web sitesine işaret eden bir bağlantısı vardı.

Forum İmzaları – Pek çok kişi forumlarda yalnızca kendi web sitelerine bağlantı sağlamak amacıyla yorum yapıyordu (bağlantıları imzalarına eklediler).

Yorum bağlantısı – Geri bağlantı almak için başka bir web sitesinde veya blogda yorum yapacağınız forum imzalarıyla aynı kavram. Daha da kötüsü, gerçek adınızı kullanmak yerine anahtar kelimeler kullanabilirsiniz, bu nedenle ‘Alex Chris’in yorumu’ yazmak yerine ‘SEO Kurallarına göre yorum’ yazdınız.

Makale Dizinleri – Makalelerinizi makale dizinlerinde yayınlayarak web sitenize bir bağlantı (veya 2) alabilirsiniz.

Bazı makale dizinleri yalnızca benzersiz içeriği kabul ederken, diğer dizinler spin makalelerinden yayınlanmış makalelere kadar her şeyi kabul etti.

Paylaşılan İçerik Dizinleri – ‘hub sayfaları’ gibi web siteleri, içerik yayınlamanıza izin verdi ve karşılığında, web sitelerinize işaret eden birkaç bağlantı ekleyebilirsiniz.

Bağlantı değişim şemaları – İçerik yayınlamaya çalışmak yerine, diğer web yöneticileriyle iletişime geçebilir ve bağlantı alışverişi yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, web sitenizi benimkinden bağlayabilirim ve siz de aynısını yapabilirsiniz. Bazı durumlarda 3 yönlü bir bağlantı yaparak daha karmaşık alışverişler bile yapabilirsiniz: Web sitenize web sitemden bağlantı veriyorum ama web siteme farklı bir web sitesinden bağlantı veriyorsunuz.

Yukarıdaki yöntemlerin hepsini tanımlamak için geçmiş zamanı kullandığıma dikkat edin çünkü sadece bugün işe yaramıyorlar, hatta denememelisiniz.

Yapay bağlantılar oluşturan arama motorlarını ‘kandırmaya’ çalışırsanız , sıralamalarda bir artış yerine ceza alma olasılığınız daha yüksektir (özellikle Google söz konusu olduğunda).

İyi bir bağlantı nedir?

Öyleyse, yukarıdaki bağlantılar yararlı değilse, iyi bir bağlantı nedir? İşte iyi bağlantıların temel özelliklerinin bir özeti:

İyi bağlantılar güvenilir web sitelerinden geliyor – Bağlantı kurma ve bağlantılar hakkında anlamanız gereken temel kavramlardan biri, bunun sadece bir miktar meselesi değil, aynı zamanda bir kalite meselesi olduğudur.

Başka bir deyişle, web sitenize kaç bağlantının işaret ettiği artık önemli değil, ancak bu bağlantıların nereden geldiği daha önemlidir.

Örneğin, normal bir blogdan gelen bir bağlantı, New York Times’tan veya İnternet’teki yüksek düzeyde güvenilen herhangi bir web sitesinden gelen bir bağlantıyla aynı ‘değere’ sahip değildir .

İyi bağlantılar ilgili web sitelerinden geliyor – Bir bağlantının değerli olması için ilgili bir web sitesi tarafından verilmesi gerekir. Örneğin, SEO hakkında blog yazarsanız ve bir moda blogundan bir bağlantı alırsanız, bu, ilgili bir blogdan gelen bir bağlantıyla aynı ‘değere’ sahip değildir.

İyi bağlantıların ilgili bağlantı metni vardır – Bağlantı metni , bağlantının metin açıklamasıdır ve arama motorlarına hedef sayfanın ne hakkında olduğu konusunda büyük bir ipucu verir. İyi bağlantılar, ilgili bağlantı metnine sahip olmalıdır.

Bağlantı Metni Örneği

Örneğin, ‘sayfa dışı SEO nedir’ metni ile bu gönderiye işaret eden bir bağlantı, ‘burayı tıklayın’ bağlantılı bir bağlantıdan daha önemlidir.

İyi bağlantılara ‘nofollow’ etiketi eklenmez – Spam içerikli bağlantılarla mücadele etme girişimlerinde ve web yöneticilerine herhangi bir ‘bağlantı suyu’ iletmeden bir web sitesine bağlantı verme (örneğin, reklamlar durumunda) motorlar ” nofollow bağlantısı ” olarak bilinen şeyi tanıttı

Bu, arama motorlarına belirli bir bağlantıyı referans verilen web sitesine bir ‘güven oyu’ olarak saymamalarını söyleyen bir bağlantıya ekleyebileceğiniz özel bir etikettir.

NoFollow Bağlantıları (HTML Görünümü)

Bu, bağlantı satmak veya takas etmek için yakalanma riskini almadan sizinkinden diğer web sitelerine bağlanabilmeniz için yapıldı.

Sayfa dışı SEO açısından, ‘nofollow’ etiketini taşıyan bağlantılar arama motorları tarafından göz ardı edilir ve sıralamalarınız üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Web siteniz için yüksek kaliteli bağlantılar nasıl elde edilir?

Google’a sorarsanız, web sitenize işaret eden tüm bağlantıların doğal bağlantılar olması gerektiğini söylerler.

Doğal bağlantılar tam olarak adlarının ima ettiği şeydir. Bir web sitesi sahibi veya blog yazarı başka bir web sitesini veya blogu sever ve doğal olarak kendi bloguna bir bağlantı ekler.

Bu gerçekte mi oluyor yoksa başka bir efsane mi? Kesinlikle öyle ama bu noktaya gelmek için gerçekten çok çabalamalısın. Örneğin bu blogu ele alalım. Birçok gelen bağlantı var çünkü diğer web yöneticileri içeriği ilginç buluyor ve ben de makalelerimdeki diğer sitelere, içeriklerini ilginç bulduğum için bağlantı veriyorum.

Doğal bağlantı kurmanın anlamı budur. Bir bağlantı, arama motorunun bakış açısından ziyade okuyucunun bakış açısından daha fazla değere sahiptir.

Yine de, web sitenize Google yönergelerine uygun bağlantılar oluşturmanın yolları vardır.

En etkili bağlantı kurma teknikleri şunlardır:

1. Bağlantıya layık içerik yayınlayın – Bu klişe gelebilir, ancak iki nedenden dolayı son derece önemlidir.

Birincisi, sayfanızı doğru kişilere doğru şekilde tanıtarsanız (sosyal medya pazarlamasını kullanarak – daha fazlası aşağıda) harika içerik size doğal bağlantılar sağlayacaktır.

İkincisi, iyi içeriğiniz yoksa, bağlantıları güvenli hale getirseniz bile sayfanız sıralanmayacaktır. Bağlantılardan daha önemli olan bir sıralama faktörü, kullanıcının amacını karşılayan içeriğe sahip olmaktır. Bu ikisi mevcut değilse (iyi içerik ve bağlantılar), sıralama yapamazsınız.

Bağlantıya değer içerik örnekleri vaka çalışmaları, orijinal araştırma, bir konu hakkında farklı görüşler ve genellikle benzersiz ve tarafsız içeriktir.

2. Diğer web sitelerinde misafir yayınlama – Misafir yayınlama, web sitenize bağlantı almak için popüler bir yöntemdir. Fikir basit:

 • Konuk yazarların gönderilerini kabul eden web siteleri bulursunuz
 • Onları fikirlerinizle ortaya atıyorsunuz
 • Web sitenize işaret eden bir bağlantıyla yayınlanan yayınları alırsınız

Sorun, web yöneticilerinin yıllar boyunca bu yöntemi aşırı kullanması ve Google’ın, konuk gönderme bağlantılarını algılamak ve değerini kaldırmak için algoritmalarına kurallar eklemesidir.

Onları tamamen görmezden gelmezler, yalnızca konuk gönderileri değil, kendi başlarına da çok fazla içeriğe sahip olan güvenilir web sitelerinden geliyorlarsa, yine de değerlidirler.

Başka bir deyişle, bir web sitesi yalnızca konuk yazarların gönderilerini yayınlıyorsa, o zaman bir bağlantının sıralamalarınız üzerinde herhangi bir değeri veya olumlu etkisi olmayacaktır. Ancak, kendi yazarlarından ve konuk katkılarından oluşturulmuş iyi içeriğe ve iyi sıralamalara sahip bir web sitesinden gelen bir bağlantı, sıralamanızı olumlu yönde etkileyebilir.

3. Bağlantı istemek – Bağlantı oluşturmak için bir başka popüler teknik bağlantı istemektir. Bu yöntemin büyük bir hayranı değilim, ancak her gün bağlantı isteyen onlarca e-posta alıyorum.

Buradaki fikir, ilgili web sitelerini bulmanız, onlara e-posta göndermeniz ve içeriğinize bağlantı vermenizi istemenizdir.

Olumlu yanıt alma şansı sınırlıdır ancak sıfır değildir, bu nedenle bu yöntemin işe yaraması için çok sayıda e-posta göndermeniz gerekir.

Bu yöntemi birkaç nedenden dolayı sevmiyorum ama diğer insanlar kullanıyor ve eğer bir ölçekte yapmaya istekliysen işe yarıyor.

4. İçeriğinizden diğer web sitelerine bağlantı vermek – Yukarıdaki yöntemin daha iyi bir versiyonu, içeriğinizden diğer web sitelerine bağlantı vermek ve bunları e-posta ile onlara bildirerek onlara haber vermektir. Web yöneticileri bağlantıyı almaktan ve iyiliğini vermekten mutluluk duyacaktır.

Bu, bağlantı değişiminden farklıdır (Google kurallarına aykırıdır) çünkü bağlantıyı iade etmek onlara bağlıdır ve bir anlaşmanın veya ücretli bir sözleşmenin parçası değildir.

5. Bağlantıya değer görseller yayınlama – Bu, hala iyi çalışan eski bir tekniktir. Buradaki fikir, web sitenizde insanların orijinal kaynağa bir bağlantıyla içeriklerine eklemek için yararlı bulabilecekleri harika görseller (infografikler, istatistikler, grafikler, resimler, çizelgeler) yayınlamaktır.

Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

 • Bağlantı Oluşturma Teknikleri – Web siteniz için kaliteli bağlantılar elde etmek için kullanabileceğiniz kanıtlanmış teknikler.

Sayfa dışı SEO ve siyah şapka SEO

Bağlantı kurma, arama motoru algoritmalarını manipüle etmenin kolay bir yoluydu ve birçok spam gönderen, yavaş yavaş genellikle siyah şapka SEO olarak bilinen şeyin oluşturulmasına yol açan bağlantı ağları oluşturarak bundan yararlanmaya çalıştı. Google, siyah şapkayı tanımada çok akıllı hale geldi. teknikler ve çeşitli algoritmik güncellemelerin yayınlanmasıyla, sorunu kontrol etmeyi ve arama sonuçlarını spam gönderenlerden korumayı başardılar.

En önemlileri:

 • Panda – Düşük kaliteli web siteleri ve içerik çiftliklerini hedefleyen ilk olarak Şubat 2011’de yayınlandı
 • Penguin – 2012’de tanıtıldı, bağlantı çiftlikleri, düşük kaliteli bağlantılar ve aşırı optimize edilmiş bağlantı metni hedefleniyor

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması ‘site dışı SEO’nun bir parçasıdır ve eğer düşünürseniz, aynı zamanda bir bağlantı kurma biçimidir.

Sosyal medya pazarlaması ve sayfa dışı SEO hakkında bilinmesi gereken birkaç şey:

Google resmi olarak sosyal sinyallerin (beğeniler, yorumlar, paylaşımlar gibi) sıralamaları doğrudan etkilemediğini belirtir. Bunun ana nedeni, kolayca manipüle edilebilmeleri veya ödenebilmeleridir ve bir sosyal paylaşımın ne kadar popüler olduğunun doğru bir resmini temsil etmemesidir.

Sosyal medya sitelerinden aldığınız bağlantıların neredeyse tamamının “nofollow” olduğu, yani arama motorları tarafından göz ardı edildiği de unutulmamalıdır.

Dolayısıyla, gönderiniz için yapay olarak binlerce beğeni almak web sitenize hiç yardımcı olmayacaktır. Ancak, bir gönderi sosyal medyada gerçek bir ilgi görürse veya hatta viral olursa, bunun sıralamalarınız üzerinde dolaylı bir etkisi olacaktır.

Popüler gönderiler binlerce kişi tarafından görülür ve web yöneticilerinin bloglarından gönderinize gerçekten bağlantı vermeleri daha olasıdır.

Bağlantı kurma amacıyla sosyal medyanın nasıl kullanılacağını düşünmenin bir başka yolu da şudur:

Bir gönderi yayınladığınızda, yalnızca takipçileriniz tarafından görülecektir ve sonuçlarda üst sıralarda yer almadığı sürece, onu başka kimse okumayacak veya internette bulamayacaktır. Yayınlanan milyarlarca sayfada kaybolacak.

Öte yandan, gönderilerinizin her birini sosyal medyada tanıtır ve daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşırsanız, daha fazla insanın onu okuması ve bazı kişilerin ona bağlanması olasıdır.

Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, sosyal medya kampanyalarınızı, gönderilerinizi genel bir izleyici kitlesine göstermek yerine, yayınınıza bağlanma olasılığı daha yüksek olan kişileri hedefleyecek şekilde optimize edebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, sosyal medya doğru kullanıldığında dolaylı olarak sayfa dışı SEO’ya yardımcı olabilir.

Marka İfadeleri

Google, markaları sever ve markalı web sitelerini sonuçların en üstünde sıralamayı tercih eder. Nedeni, yukarıda Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik konusunda açıklananla aynıdır. Markalar daha güvenilirdir ve kullanıcılar tarafından güvenilme olasılığı yüksektir ve bu, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha mutlu Google kullanıcıları anlamına gelir.

Marka bahsetmeleri, bağlantı kurma ve sosyal medya pazarlaması arasındaki fark, marka sözlerinin mutlaka web sitenize işaret eden bir bağlantıya sahip olmamasıdır. Forumlarda, makalelerde, incelemelerde veya sosyal medya ağlarında markanızdan bahsedilebilir.

Google tarayıcıları, markanızın diğer insanlar tarafından nasıl algılandığına dair daha doğru bir resim oluşturmak için bu sinyalleri “alabilir” ve uygun şekilde değerlendirebilir.

Sayfa dışı SEO stratejinizin bir parçası olarak, web sitenizden, ürünlerinizden veya yazarlarınızdan herhangi bir olumlu söze devam etmeli ve olumsuz veya yanıltıcı yorumlara yanıt verdiğinizden emin olmalısınız.

Bir markadan bahsediliyorsa, bu daha da iyidir, ancak olmasa bile, yine de bir değeri vardır.

Musteri degerlendirmeleri

İşletmeniz, web siteniz, hizmetleriniz veya ürün incelemeleriniz için olup olmadığını müşteri incelemelerinin sıralamanızda oynayacağı bir rol var. İncelemeler, yerel çevrimiçi pazarlama için en etkili sayfa dışı SEO tekniğidir .

İncelemelerin çoğuna ‘nofollow’ etiketi eklenir ancak güvenilir web sitelerinden (Google My Business, Yelp, TrustPilot vb.) Geliyorlarsa, yerel sıralamanızı olumlu yönde etkileyebilirler. Google bu incelemelere güvenir ve bunları bir sıralama sinyali olarak kullanır.

Dolayısıyla, ürün veya hizmet satıyorsanız, tüm büyük inceleme web sitelerinde işletme profilinize sahip çıkın ve müşterilerinizden yorum yayınlamalarını isteyin.

Sayfa dışı SEO stratejinize yorum eklemek, arama motorlarında daha fazla görünürlük kazanmanıza ve kullanıcılarınızla güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç

Site dışı SEO, site içi SEO kadar önemlidir. SEO kampanyalarınızın başarılı olmasını istiyorsanız her ikisini de yapmanız gerekir.

Bağlantı kurmayı düşünürken kolay yolu seçmeyin, ancak ulaşılması zor yerlerden bağlantılar almaya çalışın. Bir bağlantı elde etmek ne kadar zorsa, o kadar fazla değeri vardır.

Geçmişte, kolayca binlerce bağlantı alabilir ve daha üst sıralarda yer alabiliyordunuz, ancak günümüzde içeriğinizin kalitesine de özel bir önem vermeniz gerekiyor.

Yeni başlayanlar için tavsiyem, önce harika içeriğe sahip harika bir web sitesi oluşturmaya konsantre olmak ve ardından sıralamalarınızda fark yaratabilecek bağlantılar almak için sayfa dışı SEO’nuz üzerinde çalışmaya başlamaktır.

Her yöntemi ayrı ayrı deneyin ve web siteniz için en iyi olanı bulun ve bunu tutarlı bir şekilde yapın ve kısa sürede sıralamanızda olumlu bir etki göreceksiniz.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.