fbpx

Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Dünyanın dört bir yanındaki markalar, hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medyaya güvenmeye devam ederken, sosyal medya yöneticilerine artan bir ihtiyaç var.

Bu kılavuzda, deneyimsiz bir sosyal medya yöneticisi olmayı öğreneceksiniz. Geliştirmeniz gereken tüm becerileri, nerede iş aramanız gerektiğini ve tutarlı müşteriler kazanmak için kendinizi en iyi şekilde nasıl konumlandıracağınızı açıklayacağım.

Bir Sosyal Medya Yöneticisi ne yapar?

Sosyal medya yöneticilerinin, bir markanın online varlığını pazarlama ve oluşturma konusunda çeşitli sorumlulukları vardır.

Sosyal Dinleme

Sosyal dinleme, web’deki hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve algılarını izlemeyi içerir. Ayrıca, sosyal medya yöneticilerinin, şirketin imajını etkileyen sorunları hızla çözebilmek için markalarının itibarını online olarak izlemesini gerektirir.

Sosyal Etkileme

Sosyal medya yöneticilerinin bir diğer önemli sorumluluğu olan sosyal etkileme, markanızın otoritesini farklı sosyal kanallarda oluşturmaktır. Bu genellikle değerli ve ilgi çekici içerik oluşturma, dağıtma ve paylaşma yoluyla yapılır.

Sosyal Ağ

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, hedef pazarınızda etkili ve yetkili figürleri ve markaları bulmanız ve bunlarla bağlantı kurmanız gerekecektir . Bu, kendi markanızın itibarını güçlendirirken daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.

Sosyal Satış

Sosyal satış, markanız için yarattığınız ilgiyi sürekli bir potansiyel müşteri ve müşteri akışına dönüştürmenize olanak tanır.

Bir e-ticaret işletmesini yönetiyorsanız, ürünleri doğrudan Instagram ve Facebook gibi birçok sosyal platformda satabilirsiniz.

Bir sosyal medya yöneticisinin günlük görevleri

İşte bir markanın sosyal medya varlığını yönetmede yer alan ortak görevlerden bazıları.

 • Gönderi planlama
 • Profil oluşturma
 • Grafik oluşturma
 • Müşteri hizmetleri sorgularını yanıtlamak
 • Paylaşmak için alakalı içerik bulmak
 • Organik erişim için profilleri ve yayınları optimize etme
 • Erişim, trafik ve diğer önemli ölçümleri önemli taraflara bildirme

Sosyal medya yöneticileri, hizmetlerinde uzmanlaşabilir ve bu listedeki her şeyi sağlamaları gerekmez, ancak müşterilere yatırıma değer sağlam bir hizmet verecek kadar yetkin olmalıdırlar.

Müşteriler, işleri olabildiğince verimli tutmak isterler ve sadece temel görevleri yerine getirmek için bir avuç sosyal medya yöneticisini işe almak istemezler.

Bir sosyal medya yöneticisinin hangi becerilere ihtiyacı vardır?

Tüm bu sorumlulukları etkin bir şekilde yerine getirmek için sosyal medya yöneticilerinin çeşitli farklı beceriler geliştirmesi gerekir.

Sosyal medya yöneticisi olmanız için ihtiyaç duyacağınız en önemli becerilerden bazıları şunlardır:

Metin Yazarlığı

Sosyal medya yöneticilerinin, markalarının mesajını hedef kitlelerine iletmek için çok fazla yazı yazmaları gerekir. Bu, hedef kitlenizin dikkatini çeken ve duygusal bir tepki uyandıran özlü bir yazı yazabilmek için metin yazarlığı becerilerinizi geliştirmenizi önemli kılar .

Grafik Tasarım

Görsel içerik, hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve markanızla etkileşim kurmalarını sağlamak için çok önemlidir. Bu nedenle, çarpıcı grafikler oluşturma yeteneği, bir sosyal medya yöneticisi olmanın önemli bir parçasıdır.

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerinizin endişelerini anlamanıza ve onlarla daha derin bir düzeyde iletişim kurmanıza izin verdiği için sosyal medya yöneticisi olmanın büyük bir parçasıdır.

Müşterilerin genellikle soruları olur ve çoğu yanıt bulmak için gönderilerin yorumlarında veya doğrudan mesajlaşmada sosyal medya hesaplarına yönelme eğilimindedir.

Araştırma Becerileri

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, sosyal medya ve dijital dünya ile ilgili tüm haberler ve trendlerden haberdar olmanız gerekir. Bu, stratejinizin başarıya en uygun olmasını ve yeni fırsatları kaçırmamanızı sağlar.

Sosyal Medya Yöneticisi Maaşı

Sosyal Medya Yöneticileri Ne Kadar Kazanıyor?

Dünyadaki sosyal medya yöneticileri sağlam bir gelir elde etme eğilimindedir. Yapabileceğiniz miktar, bulunduğunuz yere ve deneyim seviyenize bağlı olacaktır.

Sosyal Medya Yöneticisi Maaşı

ABD’de sosyal medya uzmanlarının 2021’de ortalama yıllık maaşı 60,750 ABD dolarıdır.

2020’de ABD’deki veya sosyal medya yöneticilerindeki ortalama yıllık maaş 70.750 $ ‘dır.

Maaşlı çalışanlar gibi, serbest çalışan bir sosyal medya yöneticisi olarak kazanabileceğiniz miktar, deneyime göre değişecektir.

Daha az deneyimli serbest çalışanlar saatte 15 ila 50 ABD doları arasında bir yerde kazanabilirken, orta düzey serbest çalışanlar saatte 50 ila 100 ABD doları arasında kazanabilir.

Türkiye’de Sosyal Medya Yönetici Maaşları Ne Kadar?
 • Sosyal Medya Yöneticiliği mezunu olan bir medya yöneticisi olarak, başlangıç ​​maaşınızın 9.000 TL ile 15.000 TL arasında olması muhtemeldir.
 • Daha deneyimli sosyal medya yöneticileri genellikle 25.000 TL ile 50.000 TL arasında kazanıyor.
 • Önemli tecrübeyle, maaşınız 80.000 TL veya daha fazla artabilir.

Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

 1. Sosyal Medya Pazarlamasını Öğrenin
 2. Sosyal Medya Varlığınızı Oluşturun
 3. Başlıca Sosyal Platformlarda İşletme Hesapları Oluşturun
 4. Sosyal Medya Yöneticisi Uzmanlık İşi Alın
 5. Yönetici Becerilerinizi Geliştirin
 6. Hizmetlerinizi Tanımlayın
 7. Sosyal Medya Pazarlama Araçlarını Nasıl Kullanacağınızı Öğrenin
 8. Müşteri Portföyünüzü Oluşturun
 9. Sosyal Medya Yöneticisi İşlerine Başvurun
 10. Kendi Sosyal Medya Pazarlama Ajansınızı Kurun
 11. Sosyal Medya Serbest Çalışanı Olun

1. Sosyal Medya Pazarlamasını Öğrenin

Bir sosyal medya yöneticisi olarak başarılı olmak, sürekli öğrenmeyi gerektirir.

Bir sosyal medya yöneticisinin görevlerini yerine getirmek için gereken becerileri geliştirmenin ötesinde, farklı sosyal medya platformlarının giriş ve çıkışlarını öğrenmeniz gerekir.

Bu, sosyal medya kanallarında hem ücretli promosyonları hem de organik erişimi yönetme becerisinde ustalaşmak anlamına gelir.

Ücretli reklamcılık, işletmelerin yatırımlarından yüksek bir getiri elde ederken hedef kitlelerine ulaşmaları ve müşteri tabanlarını büyütmeleri için büyük bir fırsat sağlar.

SEO, kendi başlarına bir arama motoru olarak işlev gördüğü için sosyal medya platformları için de önemlidir . Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını ve sosyal medya içeriğinizi nasıl yapılandıracağınızı bilmek, oldukça alakalı bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya pazarlamasını öğrenmenin ve hem PPC hem de organik kampanyaları etkili bir şekilde yürütmek için gereken becerileri kazanmanın en iyi yolu, bir sosyal medya pazarlama kursunu takip etmektir .

İyi bir kurs, bütçenizi boşa harcamadan PPC kampanyalarını nasıl yürüteceğinizi ve mevcut tüm sosyal medya kanallarından yararlanmak için bir sosyal medya pazarlama stratejisini nasıl tasarlayacağınızı öğretecektir.

Her platform benzersiz bir kullanıcı tabanı sunar ve farklı içerik türleriyle en iyi şekilde çalışır.

Sosyal Medya Platformları Demografi.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak ustalaşmanız gereken ana platformlar şunları içerir:

Facebook

Facebook, 2,5 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan çılgınca popüler bir sosyal medya platformudur. Doğal olarak, her tür işletme için önemli bir pazarlama varlığı haline geldi.

İş sayfaları oluşturmak, gruplara katılmak ve ücretli reklamlar yayınlamak, platformdaki hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve etkileşim kurmanın en yaygın yollarıdır.

Instagram

Instagram, kullanıcıların yorumlarla birlikte resimler ve kısa videolar yayınlamasına olanak tanır. Tüm Instagram kullanıcılarının yaklaşık yarısı en az bir işletmeyi takip ediyor ve platform, markalar ve ürünler hakkında bilgi edinmek için popüler bir çıkış noktası.

LinkedIn

LinkedIn, profesyonellere yönelik bir sosyal ağdır. Kullanıcılar iş, ağ ve uzun biçimli blog gönderileri ve düşünce liderliği makaleleri gibi yüksek değerli ve yetkili içeriğe odaklanır.

Kullanıcı tabanı esas olarak daha yaşlı bir yaş grubundan oluşur ve üst düzey pozisyonlarda diğer platformlardan daha fazla profesyonel vardır.

Twitter

Twitter, Facebook veya Instagram kadar büyük değil, ancak pazarlama söz konusu olduğunda yine de harika bir araç.

Platform, Y kuşağı arasında daha popüler ve markalar ve işletmeler hakkında bilgi edinmek isteyen insanlar için başka bir gidilecek seçenek.

Pinterest

Pinterest, bir arama motoruna benzer şekilde çalışan başka bir görsel tabanlı platformdur.

İnsanlar bu platformu ilgi alanları, hobileri ve satın almak istedikleri ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanıyor.

Pinterest’in en büyük demografisi, daha yüksek gelire sahip kadınlar ve bu platform, diğer sosyal kanallardan çok daha yüksek bir yatırım getirisi sağlıyor.

2. Sosyal Medya Varlığınızı Oluşturun

Bir sosyal medya yöneticisi olarak yeteneklerinizi geliştirmenin en iyi yolu kendi profillerinizden geçer. Kendi profilleriniz de yeni müşteriler bulmak için etkili bir yol sağlar.

Güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturarak, becerilerinizi ve sosyal medya becerilerinizi potansiyel müşterilere göstermek için kendi hesaplarınızı kullanabilirsiniz.

Serbest meslek sahibi olarak çalışmayı veya bir şirkette pozisyon almayı planlıyor olun, Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram ve LinkedIn dahil olmak üzere tüm büyük platformlarda sosyal medya hizmetlerinizi listeleyen profiller oluşturmalısınız.

Müşterilerinizin profilleriyle denemeden önce yeni taktikler denemek için kendi hesaplarınızı da kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

3. Başlıca Sosyal Platformlarda Ticari Hesaplar Oluşturun

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, birden çok müşteri hesabını yönetmek için etkili bir yola ihtiyacınız olacak.

Tüm popüler sosyal medya platformları, tüm profillerinizi düzenli tutmanıza izin verecek iş hesapları sunar.

İşletme hesapları, size oturum açma kimlik bilgilerini vermek zorunda kalmadan veya hesaplarına doğrudan erişim sağlamak zorunda kalmadan profillerine erişebilmenizi sağladığından, müşterilerinizin güvenliği için de önemlidir.

Sosyal medya platformları için iş hesapları oluşturmak basit bir süreçtir.

Örneğin Facebook ile, Facebook Business Manager hesabınızı oluşturmak için business.facebook.com adresine gideceksiniz .

Facebook İşletme Müdürü

Oraya vardığınızda, işletmeniz hakkında bazı temel bilgileri sağlayacak ve ardından işletmenizin Facebook sayfasını bağlayacaksınız. Ardından, ücretli promosyonlarınızı doğrudan İşletme Yöneticisinden yönetebilmeniz için mevcut Reklam Yöneticisi hesaplarını bağlayacaksınız.

İşletme Yöneticinize ekip üyeleri ekleyerek, hesaplarınızı yönetmenize yardımcı olmak için onlara farklı izinler atayabilirsiniz.

İşletme Yöneticisi hesabınız mevcut olduğunda, müşteriler size sayfalarına erişim izni verebilir ve tüm farklı hesaplarınızı merkezi bir yerde yönetebileceksiniz.

4. Bir Sosyal Medya Yöneticisi Uzman İşi Alın

Bir sosyal medya uzmanı olarak çalışmak, başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmak için gereken deneyimi edinmenize yardımcı olabilir. İlgili sosyal medya deneyimiyle, serbest meslek sahibi olarak iş bulmak veya yönetici olarak iş bulmak da daha kolay olacaktır.

Bir sosyal medya uzmanının rolü, bir yöneticininkine benzer ve aynı becerilerin çoğunu gerektirir.

Çalıştığınız şirketler için büyümeyi sağlamak için farklı sosyal platformları kullanmaktan sorumlu olacaksınız.

Bu, hangi platformların en iyi fırsatları sunduğuna karar vermek için hedef pazarı araştırmayı ve paylaşmak için ilgili içeriği bulmayı ve oluşturmayı içerir.

Daha fazla deneyim kazandıkça, farklı müşteri türleri için hesapları nasıl ele alacağınızı anlayacak ve sizi gelecekte etkili bir yönetici olarak hizmet verecek bir konuma getireceksiniz.

5. Yönetici Becerilerinizi Geliştirin

Sosyal medya pazarlama kariyerinizi desteklemek için gereken sektöre özgü becerilerin ötesinde, yönetici olmak kendi becerilerini gerektirir. Ustalaşmanız gereken bazı önemli yetenekler şunları içerir:

İletişim

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, hem müşterilerinizle hem de kendi ekibinizle verimli bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Bu, sosyal medya stratejinizi ve hedeflerinize ulaşmak için kullanacağınız taktikleri açıkça ifade edebilmek anlamına gelir.

Çalışmanızı açıklama yeteneği, müşterilerinizle olan ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olarak projelerinizin sorunsuz ilerlemesini sağlayabilir.

Zaman yönetimi

Bir yönetmek için başarılı sosyal medya stratejisi , zamanınızı verimli yönetmek gerekiyor.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak, kampanyaları baştan sona yönetip yürütürken planlamanız ve yapılandırmanız gerekir.

Bunu aynı anda birden fazla proje için yapmak için, tüm parçaların doğru sırada hareket etmesini sağlamak için süreçler geliştirmeniz ve araçları kullanmanız gerekir.

Analitik beceri

Verilere bakabilmek ve daha bilinçli kararlar vermek için kullanabilmek, bir sosyal medya yöneticisi olmak için çok önemlidir.

Bu, neyin işe yaradığına odaklanarak ve neyin işe yaramayacağında değişiklik yaparak hem ücretli hem de organik pazarlama kampanyalarınızı optimize etmenize olanak tanır.

6. Hizmetlerinizi Tanımlayın

Sosyal medya ve yönetim becerilerinizi geliştirdikten sonra, hangi hizmetleri sağlayacağınıza ve işiniz için ne kadar ücret alacağınıza karar vermeniz gerekir.

Başlamak için birkaç hizmete odaklanmak iyi bir uygulamadır. Bu, belirli alanlarda daha hızlı uzmanlaşmanıza yardımcı olacak ve bir uzmanlığa sahip olmak güvenilirliğinizi artırmaya yardımcı olabileceğinden yeni müşteriler kazanmak daha kolay olacaktır.

Uzmanlaşmayı seçebileceğiniz hizmetlerden bazıları şunlardır:

 • Ücretli reklam kampanyaları
 • Grafik Tasarım
 • Profilleri ayarlama ve optimize etme
 • Müşteri hizmetleri ve topluluk katılımı
 • İçerik oluşturma ve iyileştirme

7. Sosyal Medya Pazarlama Araçlarının Nasıl Kullanılacağını Öğrenin

Birden çok müşteri için birkaç sosyal medya hesabını yönetmek karmaşık bir süreçtir.

Neyse ki, organize olmanıza ve süreci kolaylaştırmanıza yardımcı olacak birçok araç var.

Nasıl kullanılacağını öğrenmek isteyeceğiniz daha popüler sosyal medya pazarlama araçlarından bazıları şunlardır:

Tampon

Buffer Uygulaması

Buffer, tek bir panodan her sosyal medya platformu için önceden gönderi planlamanıza izin veren popüler bir çözümdür.

Bu, her bir sosyal medya kanalında ne paylaştığınızı tek bir yerde görebildiğiniz için tüm içeriğinizi planlamanızı ve yönetmenizi kolaylaştırır.

Buffer ayrıca sosyal medya hesaplarınızın performansını izlemek için kullanabileceğiniz yararlı analizler sağlar.

HootSuite

Hootsuite

Hootsuite, birden çok kampanyayı yönetme sürecini kolaylaştıran kapsamlı bir sosyal medya yönetim aracıdır. Her sosyal hesabı ayrı ayrı yönetmek yerine, hepsini tek bir kontrol panelinden denetlemek için Hootsuite’i kullanabilirsiniz.

Platform, gönderileri planlamanıza, ekibinizle işbirliği yapmanıza ve mesajları ve konuşmaları izlemenize olanak tanır.

Gönderilebilir

Gönderilebilir

Sendible, birden çok müşteri için çeşitli hesapları yönetmeye ihtiyaç duyanlar için güçlü bir sosyal medya yönetim aracıdır.

Farklı sosyal medya platformlarında gönderi planlamanıza olanak tanır ve blogunuz için bir editoryal takvim oluşturmak için kullanılabilir.

Sendible, markanızla etkileşim kuran herkese hızlı bir şekilde yanıt verebilmeniz için marka sözlerini takip etmeyi de kolaylaştırır.

 

8. Müşteri Portföyünüzü Oluşturun

Birkaç müşteri kazandıktan sonra, çalışmanızı vurgulayan bir portföy oluşturmak istersiniz, böylece daha sonra diğer potansiyel müşterilerle paylaşabilirsiniz.

Bir sosyal medya yöneticisi olarak yeni müşteriler kazanmak, büyük ölçüde neler yapabileceğinizi ve hizmetlerinizin bir şirkete nasıl fayda sağlayabileceğini gösterebilmenize bağlıdır.

Kendi çevrimiçi varlığınızı oluşturmak bir dereceye kadar yardımcı olabilir, ancak potansiyel müşterilere diğer şirketler için elde ettiğiniz sonuçları gösterebilmek, işinizi hızlı bir şekilde kurmanın güçlü bir yoludur.

Sağladığınız hizmetleri detaylandıran bir web sitesi oluşturun . Daha fazla müşteri kazandıkça logolarını ekleyebilir ve ana sayfanıza bir referans ekleyebilirsiniz.

Ayrıca projelerinizin başarısına yönelik detaylı vaka çalışmalarını daha detaylı yazabilir ve bunları blogunuza ekleyebilirsiniz.

İlk müşterinizi gösterecek bir portföyünüz olmadan nasıl elde edeceğinizi merak ediyorsanız, bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

Başlamak için, kar amacı gütmeyen bir kuruluşa veya bir arkadaşınıza gönüllü çalışma sağlayabilirsiniz. Hizmetlerinizi müşterilere çok düşük bir fiyata da sunabilirsiniz.

Bu, sosyal medya yönetimi işinizi kurmak için ilk müşterilerinizi toparlamanıza yardımcı olabilir.

9. Sosyal Medya Yöneticisi İşlerine Başvurun

Sosyal Medya Yöneticisi İş Tanımı

Bağımsız çalışmaktansa maaşlı bir pozisyonda çalışmakla daha fazla ilgileniyorsanız, bir şirkette veya bir ajansta sosyal medya yöneticisi olarak iş bulabilirsiniz.

Açık sosyal medya yöneticisi pozisyonlarını bulmak için kullanabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi iş ilanı vardır. Bazı popüler seçenekler şunları içerir:

 • Aslında
 • Cam kapı
 • ZipRecruiter
 • İşler için Google
 • Amerikan Pazarlama Derneği
 • com.tr
 • WeWorkRemotely
 • Melek Listesi

Bağlantılarınızdan herhangi birinin açık bir pozisyonu güvence altına almanıza yardımcı olup olmayacağını görmek için kişisel ağınızdan da yararlanabilirsiniz.

Sosyal medya yöneticisi olarak bir iş bulmak için bir üniversite diploması gerekli olmasa da, bir pozisyonu güvence altına alma şansınızı önemli ölçüde artırabilir. Sosyal medya yöneticileri arasında en popüler dereceler pazarlama, iletişim veya iştir.

Kalabalıktan sıyrılmanıza yardımcı olacak bir dizi sosyal medya pazarlama sertifikası da vardır. Buna Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi platformlardan kurslar ve HootSuite gibi popüler araçlar dahildir.

Daha Fazla Bilgi Edinin Kaynakları

 • Giriş Seviyesi Dijital Pazarlama İşleri – En popüler giriş seviyesi pazarlama işlerinin listesi (maaş ve iş sorumluluklarını içerir).

10. Kendi Sosyal Medya Pazarlama Ajansınızı Kurun

Bir seferde daha fazla müşteriye hizmet verebilmek için erişiminizi genişletmek istiyorsanız, bir sosyal medya veya dijital pazarlama ajansı başlatabilirsiniz .

Kendi sosyal medya pazarlama ajansınızı kurarken ilk karar, nişinizi seçmektir.

Tek bir sektörde uzmanlaşmayı seçebilir veya çeşitli farklı sektörlerden müşterilerle çalışabilirsiniz.

Sunulacak hizmetler, seçtiğiniz nişe ve kendinizi pazarda nasıl konumlandırmak istediğinize bağlı olacaktır.

Örneğin, yalnızca giyim şirketleriyle çalışıyorsanız, Instagram ve Pinterest gibi görsel kanallara odaklanmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, müşteri tabanınız B2B şirketlerinden oluşuyorsa, LinkedIn ve Twitter’a odaklanabilirsiniz.

Hedefleyeceğiniz müşteri türlerini ve sunacağınız hizmetleri daha iyi anladıktan sonra, ekibinizi oluşturmaya başlamanız gerekir.

Ekibinizin kesin yapısı, sağlamayı seçtiğiniz hizmetlere bağlı olacaktır, ancak genel olarak, bağımsız çalışan bir sosyal medya yöneticisi için önemli olan farklı beceri alanlarının her birinde uzman ekip üyeleri bulmanız gerekecektir. Bu içerir:

 • Metin Yazarları
 • Grafik tasarımcılar
 • Proje yöneticileri
 • Müşteri servisi temsilcileri
 • Haber yorumcusu ve küratör

Sosyal medya hesaplarını yönetmenin farklı alanlarında uzmanlaşmış bir ekip kiralayarak, daha fazla müşteriye geniş ölçekte hizmet verebilirsiniz.

Kendi ajansınızı kurmanın bir dezavantajı, tüm personelinizi ve bir bütün olarak işi denetlemeniz gerekeceğinden, bağımsız olarak faaliyet göstermeye kıyasla daha fazla idari işiniz olacak olmasıdır.

11. Sosyal Medyada Bağımsız Olun

Tek bir şirketle çalışmak ya da kendi ajansınızı kurmak istemiyorsanız, sosyal medya freelancer olarak çalışabilirsiniz.

Bir olarak çevirmen , kendi müşteri bulmak ve en uygun çıkarları ve yetenekleri olduğu hizmetler seçebilirsiniz.

Bağımsız çalışmak, kendi programınızı belirleyebileceğiniz ve her yerden çalışabileceğiniz için çok fazla esneklik sağlar.

Ancak, tutarlı bir gelir akışı sağlamak için yeni müşteriler bulmanız ve kazanmanız gerekir.

Potansiyel müşterilere hizmetlerinizin değeri ile nasıl ulaşılacağını bilmek, yeni işler bulmanıza yardımcı olabileceğinden, satış konuşması bunda büyük bir rol oynar.

Yeni müşteriler bulmak için kullanabileceğiniz çeşitli serbest platformlar vardır. Bazı popüler ağlar şunları içerir:

 • Upwork
 • Serbest çalışan
 • KişiPerSaat

Anahtar Öğrenimler

Sosyal medya uzmanları ve yöneticilerinin, içerik planlama ve yayınlama, etkileyiciler ve müşterilerle bağlantı kurma ve internette insanların marka hakkında söylediklerini izleme gibi çeşitli sorumlulukları vardır.

Bu görevleri yerine getirmek için, sosyal medya yöneticilerinin metin yazarlığı, grafik tasarım, araştırma, zaman yönetimi ve iletişim dahil olmak üzere bir dizi beceri geliştirmesi gerekir.

Her sosyal medya platformunun içini ve dışını ve bunları kullanan kitle türlerini öğrenmelisiniz.

Projeleri verimli bir şekilde planlamak ve yönetmek için farklı sosyal medya araçlarına hakim olmak da önemlidir.

Sosyal medya pazarlama kariyerinize nasıl başlamayı seçerseniz seçin, önce kendi profillerinizi oluşturmalısınız. Bu, becerilerinizi geliştirmenize ve çevrimiçi varlığınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Daha sonra yeni müşteriler kazanma yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz. Zamanla daha fazla müşteri kazanabileceğiniz için, elde ettiğiniz sonuçları sergilemek için web sitenizde bir portföy oluşturabilirsiniz.

Yönetici olmadan önce becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bir şirkette sosyal medya danışmanı veya uzmanı olarak iş bulabilirsiniz.

Farklı pazarlama kampanyalarını etkili bir şekilde yürütmeyi öğrendikçe, bir şirkette yönetici olarak veya serbest meslek sahibi olarak çalışmaya hazır olacaksınız. Daha fazla müşteriye geniş ölçekte hizmet vermek istiyorsanız, kendi ajansınızı bile kurabilirsiniz.

Genel olarak, sosyal medya pazarlaması yalnızca büyümeye devam edecek ve dijital pazarlamacıların sosyal medya becerilerini anlamlı kariyerlere dönüştürmeleri için birçok fırsat yaratacak.

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.