fbpx

Teknik SEO nedir?

Teknik SEO, tüm SEO sürecinde çok önemli bir adımdır. Teknik SEO’nuzla ilgili sorunlar varsa, SEO çabalarınız beklenen sonuçları vermeyebilir.

Bu nedenle, teknik SEO’nun ne olduğunu ve bunu nasıl doğru yapacağınızı anladığınızdan emin olmak çok önemlidir.

İyi haber şu ki, web sitenizde teknik bir SEO denetimi yaptıktan ve olası sorunları düzelttikten sonra, tekrar uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Bu yazıda, teknik SEO’nun ne olduğunu, izlenecek en iyi uygulamaların neler olduğunu ve teknik SEO kontrol listemizi kullanarak web sitenizin teknik denetimini nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz.

 • Teknik SEO nedir
 • Teknik SEO En İyi Uygulamaları
 • Teknik SEO Kontrol Listesi

Teknik SEO nedir?

Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme aşaması için optimize etme sürecini ifade eder. Teknik SEO ile arama motorlarının web sitenize sorunsuz bir şekilde erişmesine, taramasına, yorumlamasına ve dizine eklemesine yardımcı olabilirsiniz.

Web sitesinin gerçek içeriği veya web sitesi tanıtımı ile ilgisi olmadığı için “teknik” olarak adlandırılır. Teknik SEO’nun temel amacı, bir web sitesinin altyapısını optimize etmektir.

Teknik SEO’nun gerçek anlamının ne olduğunu anlamak için bazı temel terminoloji ile başlayalım.

SEO nedir?

Öncelikle SEO nedir? En basitleştirilmiş tanım, SEO’nun web sitenizi Arama motorları için optimize etme sürecidir.

SEO bağlamında optimizasyon şu anlama gelir:

 • Emin yapma , arama motorlarının herhangi bir sorun olmadan web sitesine erişmek ve dizin olabilir
 • Arayanın amacına uygun yüksek kaliteli içeriğe sahip olmak
 • Arama motorları tarayıcılarına web sitenizin yapısını anlamak için doğru sinyalleri vermek
 • Arama motoru örümceklerinin içeriğinizin anlamını (bağlamını) anlamasına yardımcı olmak.
 • Arama motoru algoritmalarına web sitenize güvenmek ve diğer web sitelerinden daha üst sıralarda yer almak için nedenler sunmak.

Yukarıdakilerin hepsini doğru bir şekilde yaptığınızda, web siteniz SEO dostu olacak ve birçok arama için (içeriğinizle ilgili) SERPS’te görünmeye aday olacaktır.

SEO’ya nasıl başlıyorsunuz?

Arama motorlarının nasıl çalıştığına dair önceki makalemi okuduysanız , bilmelisiniz ki, arama motorlarının bir arama sorgusunu cevaplamadan çok önce attığı ilk adım, tarama ve indeksleme süreci.

Bu işlem sırasında, arama motorları indekslerine eklemek için halka açık web sayfalarını ararlar.

Bu sayfaları keşfeder, okur ve veritabanlarında düzenlerler, böylece daha sonra kullanıcılar tarafından girilen sorgulara kesin cevaplar vermek için algoritmaları tarafından erişilirler.

Resmin tamamını görmek için, SEO’nun üç ana sütununu gösteren aşağıdaki şemaya bakın: Teknik SEO, Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO.

Sayfa İçi SEO , içerikle ilgilidir ve bunu kullanıcının aradığı şeyle nasıl daha alakalı hale getirebileceğiniz ve sayfa dışı SEO ( bağlantı oluşturma olarak da bilinir), güveni artırmak için diğer web sitelerinden bahsetme (bağlantılar) alma sürecidir. sıralama sürecinde.

Teknik SEO ve SEO

Yukarıdaki şemada görebileceğiniz gibi, teknik, sayfa içi ve sayfa dışı SEO arasında net sınırlar yoktur, çünkü hepsinin tamamen optimize edilmiş bir web sitesi için birlikte çalışması gerekir.

Teknik SEO En İyi Uygulamaları

Artık teknik SEO’nun ne olduğu belli olduğuna göre, izlenecek en iyi uygulamaların neler olduğunu görelim. Kendi teknik SEO denetiminizi gerçekleştirmek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.

 • Tercih Edilen Etki Alanını Belirtin
 • Robots.txt dosyasını optimize edin
 • URL Yapınızı Optimize Edin
 • Gezinme ve Site Yapısı
 • Breadcrumb Menüleri
 • Yapılandırılmış Veri İşaretlemeyi Uygulama
 • Kanonik URL’ler
 • 404 Sayfasını Optimize Edin
 • XML Site Haritası Optimizasyonu
 • SSL ve HTTPS
 • Web Sitesi Hızı
 • Mobil Uyumluluk
 • Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)
 • Sayfalandırma ve Çok Dilli Web Siteleri
 • Sitenizi web yöneticisi araçlarıyla kaydedin

Tercih Edilen Etki Alanını Belirtin

Web sitenizi veya blogunuzu kurarken, tercih ettiğiniz etki alanını belirtmeniz gerekir. Bunu yaparak, arama motorlarına, web sitenizin ömrü boyunca kullanmak istediğiniz alan adı varyasyonunu bildirmiş olursunuz.

Bakalım bunu neden yapmanız gerekiyor.

Bir web sitesine varsayılan olarak www ile ve bir alan adının önünde www olmadan erişilebilir.

Örneğin, etki alanınız example.com ise, web sitenize hem http://www.example.com hem de http://example.com (yani www olmadan) erişilebilir.

Bu kullanıcılar için uygun olsa da, arama motorları için kafa karıştırıcı çünkü bunları iki farklı web sitesi olarak görüyorlar.

Bu, indeksleme sorunları, yinelenen içerik sorunları ve sayfa sıralaması kaybıyla karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

Bu sorunu çözmek için, tercih ettiğiniz etki alanını ayarlamanız ve arama motorlarına seçiminiz hakkında bilgi vermeniz gerekir.

www mi yoksa www yok mu?

Pek çok kişinin sahip olduğu sorulardan biri, alan adlarının önünde www kullanıp kullanmamaları veya www olmayan sürümle gitme konusudur.

Bir formatı diğerine tercih etmenin SEO avantajı yoktur, bu kişisel bir tercih meselesidir .

Etki alanlarımın önünde www olmasını tercih ederim çünkü bana daha doğal geliyor ama http sürümünü kullanmaya karar verirseniz yanlış bir şey yok .

Önemli olan, arama motorlarına kararınız hakkında bilgi vermek ve web sitenizin ömrü boyunca tutarlı olmaktır.

Fikrinizi değiştirirseniz, farklı biçimler arasında geçiş yapmak için 301 yeniden yönlendirmelerini kullanabilirsiniz, ancak bu, etki alanı geçişleri yapma riski her zaman olduğu için önerilmez.

Tercih ettiğiniz etki alanını nasıl ayarlayabilirsiniz?

Geçmişte, tercih ettiğiniz alanı belirtme ayarı Google Arama Konsolunda mevcuttu, ancak Google bu seçeneği kaldırmaya ve standart URL’lere güvenmeye karar verdi.

Kanonik URL’ler ve bunların arama motorlarının tercih ettiğiniz alanı anlamasına yardımcı olmak için nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için bu kılavuzu okuyun .

Robots.txt dosyanızı optimize edin

Tercih ettiğiniz etki alanını ayarladıktan sonra, sonraki adım robots.txt dosyanızı kontrol etmek ve optimize etmektir.

Robots.txt nedir?

Robots.txt, web sitenizin kök dizininde bulunan ve web sitenizin hangi sayfalarını tarayabilecekleri ve dizinlerine ekleyebilecekleri konusunda arama motorlarına talimatlar veren bir metin dosyasıdır.

Bu dosyanın biçimi çok basittir ve çoğu durumda dosyada herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.

Robots.txt dosyasındaki izin verme kurallarına örnek

Yine de önemli olan, arama motoru tarayıcılarını web sitenizi dizine eklemekten caydıracak yanlış engellemelerin olmadığından emin olmaktır.

Daha fazla bilgi için şunları okuyabilirsiniz: robots.txt dosyanızı optimize etme ve doğrulama

URL Yapınızı Optimize Edin

Teknik SEO denetim listenizdeki bir sonraki öğe, web sitenizin URL yapısını revize etmektir. URL yapısı ile URL’lerinizin biçimini kastediyoruz.

En iyi SEO uygulamaları, URL’ler hakkında aşağıdakileri dikte eder:

 • Küçük harf karakterleri kullanın
 • URL’deki kelimeleri ayırmak için – kullanın
 • Açıklayıcı olanı kısaltın
 • Gereksiz karakterler veya kelimeler kullanmaktan kaçının
 • Hedef anahtar kelimelerinizi, anahtar kelime doldurmadan URL’de kullanın

Genel olarak, kalıcı bağlantı yapınızın biçimini tanımladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, yeni içerik yayınlarken URL’lerinizi optimize etmektir.

WordPress’i CMS’niz olarak kullanıyorsanız, yeni bir gönderi oluştururken WordPress’in gönderi başlığınızı aldığını ve URL’yi oluşturduğunu fark edeceksiniz.

Örneğin, bu sizin “Yeni Başlayanlar İçin En İyi 10 Teknik SEO Uygulaması” başlıklı yazı ise, WordPress tarafından oluşturulan URL http://www.example.com/10-technical-seo-best-practices-for-beginners olacaktır .

Bu fena değil, ancak daha hedefli ve hatırlaması daha kolay olan http://www.example.com/technical-seo gibi kısaltabilirsiniz.

SEO Dostu URLS Yönergeleri

Tercih edilen etki alanında olduğu gibi, kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeye karar verirseniz, bunu 301 yönlendirmelerini kullanarak yapabilirsiniz.

Mevcut noktaların URL’lerini değiştirmeniz tavsiye edilmez, bunu yapmanın pek bir değeri yoktur, ancak yeni yazılarınız için en iyi uygulamaları takip edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve örnek için şunu okuyabilirsiniz: SEO Dostu URL nedir

Gezinme ve Web Sitesi Yapısı

Bir web sitesinin yapısı birçok nedenden dolayı çok önemli bir SEO faktörüdür.

Kullanıcıların bir web sitesinde daha uzun süre kalma ve ne istediklerini daha hızlı keşfetme olasılıkları daha yüksektir ve arama motorları bir web sitesini daha kolay anlayabilir ve dizine ekleyebilir.

Birçok web yöneticisinin yaptığı büyük bir hata , web sitelerini dönüşümler için optimize etme çabalarında , gezinmeyi ve site yapısını unutmaları ve sonuçta SEO’larına zarar vermeleridir.

Tipik bir örnek, kullanıcılardan arşiv sayfalarını gizlemek ve tüm içeriği tek bir kategori altında toplamaktır.

Geçmişte, arşiv sayfalarının veya birden fazla kategori sayfasının SEO’nuza zarar verebileceği düşünülüyordu ancak bu kötü bir SEO uygulamasıdır .

Google, belirli bir sayfayı değerlendirirken bir web sitesinin genel yapısını hesaba katar ve bu göz ardı edilmemesi gereken bir şeydir.

Elbette, herhangi bir fayda sağlamak istiyorsanız kategori sayfalarınız optimize edilmelidir .

Ek olarak, Google’ın belirttiği gibi ( yönergelerinden aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın ), iyi tanımlanmış bir yapı, web yöneticilerinin Google’a bir web sitesinin önemli içeriğini belirlemesine yardımcı olur, bu da gerçekten önemli olan sayfaların sıralamada daha yükseğe çıkarılmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. .

Web Sitesi Yapısı Yönergeleri
Gezinme ve site yapısı hakkında daha fazla bilgi ve en iyi uygulamalar için şunu okuyun: Site yapınızı nasıl SEO’ya çevirebilirsiniz?
Breadcrumb Trail – Amazon

Bir içerik haritası menüsü, kullanıcıların bir önceki sayfaya (genellikle kategori sayfasına) veya bir web sitesinin ana sayfasına gitmesine olanak tanıyan bir sayfanın üstünde veya altında bulunan bir dizi bağlantıdır.

Bir içerik haritası menüsü iki ana amaca hizmet eder: kullanıcıların tarayıcılarındaki geri düğmesine basmak zorunda kalmadan bir web sitesinde kolayca gezinmelerine yardımcı olur ve arama motorlarına bir web sitesinin yapısı hakkında başka bir ipucu verir.

Breadcrumbs, Google tarafından şiddetle tavsiye edildiği için çeşitli SEO Kılavuzlarında bir SEO öğesi olarak bahsedilir.

Zaten kırıntıları etkinleştirmediyseniz, web sitenizde etkin olduklarından ve uygun şemaya sahip olduklarından emin olun.

Daha fazla bilgi için şunları okuyun: Breadcrumbs ve SEO

Yapılandırılmış Veri İşaretleme ve SEO

Yapılandırılmış veriler, web sitenizin SERP’lerdeki varlığını geliştirir

Yapılandırılmış veriler, Google tarafından Arama Sonuçlarında yoğun bir şekilde kullanıldığından, son birkaç yılda giderek daha fazla önem kazanıyor.

Yapılandırılmış veri nedir?

Basit bir ifadeyle, yapılandırılmış veriler, web sayfalarınıza ekleyebileceğiniz, arama motoru tarayıcılarının görebildiği ve içeriğinizin bağlamını anlamalarına yardımcı olan koddur. Verilerinizi arama motorlarına anlayabilecekleri bir dilde açıklamanın bir yoludur.

Yapılandırılmış veriler teknik SEO ile nasıl ilişkilidir?

Yapılandırılmış verilerin bir web sitesinin içeriği ile ilgisi olmasına rağmen, teknik SEO’nun bir parçasıdır çünkü doğru bir şekilde elde etmek için web sitenize kod eklemeniz gerekir. Genellikle, yapılandırılmış veri tanımını bir kez eklersiniz ve ardından bununla ilgili hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Örneğin, ekmek kırıntıları durumunda, yapılandırılmış verilerinizi bir kez yapılandırmanız gerekir ve başka bir işlem yapmanız gerekmez.

Makalelerle aynı. Doğru yapılandırılmış veri tanımını CMS’nize eklediğinizde, otomatik olarak yeni içeriğe uygulanacaktır.

Yapılandırılmış veri kullanmanın faydası nedir ?

SERPS’teki listelerinizin sunumunu öne çıkan snippet’ler , bilgi grafiği girişleri vb. Yoluyla geliştirmenize ve TO’nuzu artırmanıza yardımcı olabilir.

Yapılandırılmış verilerin kullanımları nelerdir?

İçeriğinizi tanımlamak için yapılandırılmış verileri kullanmanın birçok yolu vardır. En popüler olanlar: makaleler, tarifler, etkinlikler, iş ilanı, yerel işletmeler ve daha fazlası. Tam listeyi buradan görüntüleyebilirsiniz .

Web sitenize yapılandırılmış verilerin nasıl ekleneceği hakkında daha fazla bilgi için şunu okuyun: Şema İşaretleme nedir?

Kanonik URL’lerinizi Kontrol Edin

standart URL nedir

Web sitenizin her sayfasının kanonik bir URL’si olmalıdır. Bu, yazılarınızın ve sayfalarınızın <head> bölümüne <link rel = ”canonical” href = ”yourpageurl”> etiketinin eklenmesiyle tanımlanır .

Kanonik URL nedir?

Bu, Google’a web sitenizi dizine eklerken sayfanın hangi sürümünü hesaba katacağını söylemenin basit bir yoludur. Kavram, tek bir sayfaya çeşitli URL’ler aracılığıyla erişilebilen tercih edilen etki alanına benzer.

Benzer içeriğe sahip sayfalarınız olduğunda, sayfalama amacıyla ve diğer web sitelerinden web sitenize içerik eklediğinizde yinelenen içerik sorunlarını önlemek için rel = ”canonical” öğesini kullanabilirsiniz.

Genel bir kural olarak, tüm web sitesi sayfalarınız için kanonik bir URL belirtmelisiniz.

Web sitenizin kanonik bir URL sağlayıp sağlamadığını kontrol etmenin en basit yolu, sayfalarınızdan herhangi birini ziyaret etmek, sayfada herhangi bir yeri sağ tıklamak ve KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE’yi seçmektir. Rel = canonical araması yapın ve değeri araştırın.

Canonical için herhangi bir referans bulamazsanız , bunu otomatik olarak eklemek için bir eklenti kullanabilir (WordPress kullanıyorsanız Yoast SEO kullanabilirsiniz ) veya kodunuzda gerekli değişiklikleri yapmak için bir geliştirici kiralayabilirsiniz.

Diğer teknik SEO öğelerinde olduğu gibi, web sitenizi kanonik URL’yi doğru bir şekilde çıkaracak şekilde ayarladığınızda, başka bir şey yapmanız gerekmez.

Daha fazla bilgi için şunu okuyun: Kanonik URL nedir

404 Sayfanızı Optimize Edin

Web sitenizde ziyaret ettikleri URL bulunmadığında kullanıcılara 404 sayfası gösterilir. Belki sayfa silinmiş, URL değiştirilmiş veya tarayıcılarında URL’yi yanlış yazmışlardır.

Çoğu modern WordPress teması, varsayılan olarak 404 sayfayı optimize etti, yoksa 404 sayfalık SEO’nuzu bir eklenti kullanarak veya tema şablonlarınızı düzenleyerek kolayca daha dostça hale getirebilirsiniz.

Optimize edilmiş bir 404 sayfası nedir?

Optimize edilmiş bir 404 sayfası şunları yapmalıdır:

 • Web sitenizle aynı yapıya ve gezinme menülerine sahip olun
 • Ziyaretçilere aradıkları sayfanın artık mevcut olmadığını samimi bir dille söyleyin
 • Onlara alternatifler verin (diğer ilgili sayfaları önerin)
 • Önceki sayfaya, ana sayfanıza veya diğer önemli sayfalara geri dönmeyi kolaylaştırın

404 sayfalarınızı nasıl kontrol edersiniz?

404 sayfanızın nasıl göründüğünü test etmek çok kolaydır, sadece yeni bir tarayıcı penceresi açın ve web sitenize var olmayan bir URL yazın. Tarayıcıda gösterilecek olan şey 404 sayfanızdır.

404 sayfanızı optimize etmek için çok fazla zaman harcamayın, sadece bir sayfa bulunamadığında özel bir 404 sayfası döndürdüğünden emin olun.

XML Site Haritanızı optimize edin

XML Site Haritası Örneği

Teknik SEO’nun en önemli unsurlarından biri XML site haritası optimizasyonudur.

XML Site Haritası, web sitenizde bulunan tüm sayfaları / yayınları listeleyen bir XML dosyasıdır. Başlıklarının yanı sıra yayınlanma tarihi ve son güncelleme tarihi de yer almaktadır.

Arama motorları XML site haritasını bir web sitesini tararken kendilerine rehber olarak kullanabilir.

XML Site Haritanızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

XML site haritası optimizasyonu basittir, site haritanıza yalnızca web siteniz için önemli olan sayfaları ekleyin. Çoğu durumda, bunlar sayfalarınız, yayınlarınız ve kategorilerinizdir.

Site haritası etiket sayfalarınıza, yazar sayfalarına veya kendi başına orijinal içeriği olmayan diğer sayfalara eklemeyin.

Yeni bir sayfa yayınlandığında veya bir sayfa güncellendiğinde site haritanızın otomatik olarak güncellendiğinden emin olun.

Site haritanızı Google ve Bing’e göndermek ve durumu kontrol etmek için Google arama konsolunu ve Bing Web Yöneticisi araçlarını kullanın .

Daha fazla bilgi için şu kılavuzu okuyun: Maksimum SEO için XML Site Haritanızı nasıl optimize edebilirsiniz .

Web Sitenizi HTTPS Yapmak için SSL Ekleyin

İnternetteki son trend güvenliktir. HTTPS, bilinen bir sıralama sinyali ve kullanıcılarınız arasında güven oluşturmanın ek bir yoludur.

Sunucunuza bir SSL yüklediğinizde, web sitenize http kullanılarak değil, https kullanılarak erişilebilir. Bu, web siteniz ile sunucunuz arasında aktarılan tüm bilgilerin (kullanıcı adları, şifreler, kişisel veriler vb.) Şifrelenmiş olduğunu gösterir.

Geçmişte, e-ticaret web siteleri için SSL önemliydi, ancak günümüzde İnternet’teki herhangi bir web sitesinde bir SSL kurulu olmalıdır.

SSL yüklemediyseniz yapmanız gereken ilk şey, barındırma sağlayıcınızla iletişime geçip hesabınızda SSL’yi etkinleştirmelerini istemektir ve ardından sıralamanızı kaybetmeden web sitenizde SSL’yi etkinleştirmek için bir geçiş prosedürü izlemeniz gerekir.

Bir SSL eklemek, yeni bir etki alanına geçiş yapmaya benzer, bu nedenle prosedürü dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekir.

Önceki kılavuzumu okuyun: Adım adım talimatlar için SEO’yu kaybetmeden web sitenizi https’ye nasıl geçirebilirsiniz .

Web Sitesi Hızı – Daha hızlı, daha iyidir

Bilinen bir başka sıralama sinyali web sitesi hızıdır. Google, tüm SEO önerilerinde hızın öneminden bahsediyor ve araştırmalar, daha hızlı web sitelerinin daha yavaş web sitelerinden daha iyi performans gösterdiğini doğruluyor.

Web Sitesi Hızı ve Hemen Çıkma Oranı

Web sitesi hızının üstesinden gelmek teknik bir sorundur ve iyi sonuçlar almak için web sitenizde ve altyapınızda değişiklik yapmanızı gerektirir.

Başlangıç ​​noktanız, hızınızı üç araç kullanarak kontrol etmektir: google page speed insights, Pingdom araçları ve google mobile speed tool.

Yukarıdaki araçlar, hızınızı artırmak için neleri değiştirmeniz gerektiği konusunda size bazı önerilerde bulunacaktır, ancak yukarıda bahsettiğim gibi bu teknik bir sorundur ve size yardımcı olması için bir geliştirici tutmanız gerekebilir.

Genel olarak, web sitenizin daha hızlı yüklenmesi için yapabilecekleriniz şudur:

 • Sunucunuzu 64 bit işletim sistemini kullanacak şekilde yükseltin
 • PHP 7.2’ye yükseltin -> bu, PHP 5.2’ye kıyasla hızda çok büyük gelişmeler sağlayacaktır.
 • Resimlerinizin boyutunu optimize edin. Kaliteyi kaybetmeden bunu yapmanıza yardımcı olacak araçlar vardır .
 • Eklenti kullanımını en aza indirin
 • WordPress’i ve tüm eklentileri en son sürümlere yükseltin
 • Önceden hazırlanmış ağır temalar kullanmayın. İhtiyaç duyulmayan çok sayıda kod eklerler, özel yapım bir temaya daha iyi yatırım yaparlar.
 • CSS ve JS Dosyalarınızı optimize edin ve küçültün
 • Kullanıcılara önbelleğe alınmış sayfaları sunmak için bir önbelleğe alma eklentisi kullanma
 • Web sitenizin <head> bölümüne çok fazla komut dosyası eklemekten kaçının
 • Eşzamansız javascript yüklemesini kullanın
Sayfa hızınızı nasıl artırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için okuyun: Sayfa hızı nasıl artırılır (kolay kılavuz).

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak isteğe bağlı değildir. Muhtemelen kullanıcılarınızın çoğunluğu mobil cihazdadır ve Google tarafından mobil öncelikli dizinin tanıtılmasıyla, hızlı, mobil uyumlu bir web siteniz yoksa sıralamalarınız zarar görecektir.

Mobil uyumluluk, teknik SEO’nun bir parçasıdır, çünkü doğru şekilde yapılandırılmış, mobil uyumlu bir temanız olduğunda, bununla tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Aynı zamanda nasıl kurulacağına dair teknik bilgi gerektiren bir görevdir.

Yapılacak ilk şey, Google’ın bu aracı kullanarak web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol etmektir.

Web siteniz testi geçemezse, yapacak çok işiniz vardır ve bu ilk önceliğiniz olmalıdır.

Testi geçse bile, mobil ve SEO hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var.

 • Mobil web siteniz masaüstü sitenizle aynı içeriğe sahip olmalıdır. Mobil öncelikli dizinin kullanıma sunulmasıyla Google, mobil web sitelerini mobil içeriklerine göre sıralayacak ve böylece masaüstünde sahip olduğunuz her türlü içeriğin mobil cihazlarda da (dahili bağlantılar veya masaüstü web sitenizde bulunan diğer öğeler dahil) olması gerekir. ).
 • Mobil web siteniz 6 saniyeden daha kısa sürede yüklenmelidir (3G’de test edildiğinde).
 • Mobilde (masaüstüne kıyasla) daha düşük bir dönüşüm oranına sahip olmak normaldir, ancak bu, mobil web sitenizi mümkün olduğunca denememeniz ve optimize etmemeniz gerektiği anlamına gelmez.
 • Mobil cihazlarda pop-up kullanmaktan kaçının
 • Bir AMP web sitesi, hızlı bir mobil web sitesine sahip olma ihtiyacının yerini almaz. Web sitenizde Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı etkinleştirmiş olsanız bile, yine de kolay ve hızlı bir mobil web sitesine sahip olmanız gerekir. Mobil öncelikli dizin, mobil uyumlu sayfaların yerini alan AMP sayfalarını dikkate almaz.

Hâlihazırda duyarlı bir web siteniz varsa , büyük olasılıkla mobil öncelikli dizin için endişelenmenize gerek kalmaz, ancak bir alt alan veya klasörde ayrı bir mobil web siteniz varsa, web sitenizin sizinle aynı içeriğe masaüstü web sitesi.

Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) düşünün

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, Google tarafından mobil web’i daha hızlı hale getirme çabası kapsamında sunulan nispeten yeni bir kavramdır.

Basit bir ifadeyle, AMP ile, normal HTML’nin kısaltılmış bir sürümü olan AMP HTML’yi kullanarak web sitenizin bir sürümünü sağlarsınız.

Web siteniz için AMP sayfaları oluşturduğunuzda, bunlar saklanır ve mobil uyumlu sayfalardan daha hızlı (neredeyse anında) yüklenen özel bir Google önbelleği aracılığıyla kullanıcılara sunulur.

AMP sayfalarına yalnızca Google Mobil sonuçları veya Twitter gibi diğer AMP sağlayıcıları aracılığıyla erişilebilir.

SEO topluluğunda AMP sayfalarını benimsemeniz gerekip gerekmediği konusunda uzun bir tartışma var, bu yaklaşımı kullanmanın hem avantajları hem de dezavantajları var.

AMP’nin en önemli artıları ve eksileri:

AMP Artıları

 • Mobil sayfalarınızı daha hızlı hale getirin
 • TO’nuzu potansiyel olarak artırabilir (mobil kullanıcılardan)

AMP Eksileri

 • Uygulaması kolay değil. WordPress’te bile AMP eklentisini etkinleştirmek yeterli değil
 • E-posta ile pazarlama amacıyla AMP sayfalarını kullanamazsınız
 • İyi bir AMP web sitesi oluşturmanıza yardımcı olması için bir geliştirici tutmanız gerekiyor
 • İki farklı web sitesinden (normal web siteniz ve AMP web siteniz) gelen raporları tutmanız ve hesaba katmanız gerektiği için analizleriniz ve raporlarınız kafa karıştırıcı hale gelecektir.

Şu anda Google, AMP’yi (hız dışında) benimsemenin SEO açısından bir faydası olmadığını belirtiyor, ancak bu gelecekte değişebilir.

Web sitenize AMP desteği eklemeye karar verirseniz, önceki kılavuzumu okuyabilirsiniz: WordPress’te AMP nasıl kurulur?

Gelişmiş SEO Konuları (Sayfalandırma ve çok dilli web siteleri)

Teknik SEO denetim listenizdeki son iki öğe sayfalandırma ve çok dilli web siteleridir.

Her ikisi de çok teknik görevlerdir ve yalnızca web sitenize uygulanmaları durumunda ilgilenmeniz gerekir.

Sayfalandırma

Sayfalandırma, uzun bir sayfayı birden çok daha kısa sayfaya bölmek istediğinizde ve kategori sayfalarınızda sayfalamayı etkinleştirdiğinizde kullanılır.

Yinelenen içerik sorunlarını önlemek ve bağlantıları ve sayfa sıralamasını ana sayfanıza birleştirmek için, arama motorlarına sonraki sayfaların ana sayfanın bir devamı olduğunu bildirmek için rel = ”next” ve rel = ”prev” bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Google, kodda rel = ”next” ve rel = ”prev” bağlantılarını bulduğunda, ana sayfanın hangisi olduğunu anlayacak ve bunu indeksleme amacıyla kullanacaktır.

Çok Dilli web siteleri

Web sitenizde birden fazla dilde içeriğiniz varsa, Google’a site yapınız ve içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi vermek için hreflang özelliğini kullanmanız gerekir .

Bu, kullanıcılara doğru içeriği sunmalarına (yani İsveççe içeriği İsveççe göstermelerine) yardımcı olacak ve aynı zamanda yinelenen içerik ve indeksleme sorunlarından kaçınarak SEO’nuzu optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Çok dilli web sitelerinin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için bu kılavuzu okuyun .

Webmaster araçları

Google Arama Konsolu

En önemli teknik SEO görevlerini gerçekleştirmek için web yöneticisi araçlarının yardımına ihtiyacınız var. Web yöneticisi araçları, arama motorları tarafından sağlanır ve bir web sitesini teknik SEO için optimize etmek için kullanılabilir.

En eksiksiz araç seti, Google tarafından sağlanan Google Arama Konsoludur .

Google arama konsolu ile robots.txt dosyanızı test edebilir, Google’a bir site haritası gönderebilir ve tarama hatalarını bulup düzeltebilirsiniz .

Sitenizi Google ve Bing web yöneticisi araçlarına kaydetmeniz ve temel ayarları yapılandırmanız şiddetle tavsiye edilir. Aşağıdaki kılavuz, başlamanıza yardımcı olabilir.

Önerilen Kılavuz: Web yöneticisi araçları nasıl kullanılır?

Teknik SEO Kontrol Listesi

Bu noktaya ulaştıysanız, muhtemelen teknik SEO’nun ne olduğu ve neden sayfa içi SEO ve Sayfa Dışı SEO’dan ayrı olarak ele alındığı konusunda çok iyi bir fikriniz var.

Bunu daha önce yapmış olsanız bile, web sitenizde teknik SEO denetimi yapmak her zaman iyi bir fikirdir ve bu sizin teknik SEO kontrol listenizdir.

 • Tercih edilen bir etki alanı belirtin
 • Robots.txt dosyanızı kontrol edin ve optimize edin
 • URL Yapınızı kontrol edin ve optimize edin
 • Gezinme ve web sitesi yapınızı gözden geçirin
 • Yazılarınıza ve sayfalarınıza kırıntı menüleri ekleyin
 • Hesapta görüntülenen yeri gösteren bağlantılar için şema işaretlemesi ekleyin
 • Ana sayfanıza yapılandırılmış veriler ekleyin
 • Gönderilerinize yapılandırılmış veriler ekleyin
 • Diğer sayfalara yapılandırılmış veriler ekleyin (türlerine göre)
 • Kanonik URL’lerinizi kontrol edin
 • 404 Sayfanızı optimize edin
 • XML site haritanızı optimize edin ve Google ve Bing’e gönderin
 • HTTPS’yi etkinleştir
 • Yükleme hızınızı kontrol edin ve web sitenizi daha hızlı yapmaya çalışın
 • Web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edin
 • Accelerated Mobile Pages (AMP) kullanmayı düşünün
 • Sayfalandırma ve çok dilli ayarlarınızı kontrol edin
 • Web sitenizi Google Arama Konsolu ile kaydedin
 • Web sitenizi Bing Webmaster araçlarıyla kaydedin

Sonuç

Teknik SEO, arama motorlarının web sitenizi sorunsuz bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için optimize etmeniz gereken bir dizi kontrol ve ayardan oluşur.

Çoğu durumda, teknik SEO’nuzu doğru bir şekilde aldıktan sonra, periyodik SEO Denetimleri yapmak dışında bununla tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Teknik kelimesi , bazı görevleri (sayfa hızı optimizasyonu, yapılandırılmış veri ekleme vb.) Gerçekleştirmek için biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir, ancak bunu yapmanız gerekir, aksi takdirde web siteniz tam potansiyeline ulaşamaz.

 

About Levent YURTSEVEN

Dijital Pazarlama Uzmanı Aynı zamanda Yurtseven Teknoloji Dijital pazarlama ve İnternet Reklam Ajansı kurucusudur.

Check Also

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, bir işi büyütmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tutarlı bir yüksek kaliteli içerik akışını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.